Regen zet Oost-Vlaanderen blank PZC Katinka Lampe heeft met haar kunst geen verhaal te vertellen Jonge fotografen tonen nieuwe visies 17 fohoondijke met extreem natte augustus op weg naar record Omdat Maldegem in een kom 1, kan het water nauwelijks Verloren In de woning van de familie Van ie Velde staat het water tachtig centimeter hoog. Het twee we- zaterdag 26 augustus 2006 jpprFrank van Cooten 11ALDEGEM - In de Maldegem- 'itwijk Kleit stroomt een nieu we rivier. Straten en tuinen zijn 3,d meer zichtbaar. Water stroomt de huizen binnen. Een echtpaar heeft net nieuw parket 1. Daar is niet veel van Helikopters cirkelen boven het «eiroflen dorp. Een trampoline de redding voor een tekkel. Anders zou het beestje zeker ver- drinken. In een andere onderge lopen tuin staan kippen op het jok. Ze kunnen nergens naar loe. Voor hen geldt de ophok- plicht even niet. He burgemeester van Maldegem iraagt de minister zijn ge- aeente te kwalificeren als rampgebied. Dan kunnen de ge- joffen bewoners een vergoe- üng krijgen uit het rampen- delen van Oost-Vlaande- ren zijn in de nacht van donder- dag op vrijdag en gistermorgen getroffen door enorm veel water yit de lucht. De wateroverlast in Oost-Vlaanderen strekt zich uit Gent tot aan Maldegem. De- rond Gent en delen van de swegenE40 en E17 staan on- dér water. Treinen rijden met pte vertragingen. Tweehonderd huizen in de Mal se wijk Kleit zijn getrof- ien, Iet zandzakken is gepro efd het water tegen te houden dat is lang niet in alle ge tallen gelukt. Sewoners reageren echter gela ten. Ze geven de schuld niet aan de overheid. Vorig jaar is im- 'icrs nog de riolering ver- ieuwd. „Het is de natuur. Daar niet veel aan te doen", aldus •en getroffen bewoner. „De brandweer doet er alles aan het water weg te pompen maar het In Maldegem staat het water tientallen centimeters hoog in de straten. ken geleden aangeschafte bank stel kan als verloren worden be schouwd. Ook alle elektrische apparatuur kan naar de schroot hoop. Rond het middaguur daalde het water iets waardoor het groot ste gevaar was geweken. De brandweer was echter nog lang bezig met het wegpompen van het water. De brandweer pompt honder den ondergelopen kelders leeg. Een woordvoerder omschrijft de situatie als extreem. „We zijn voorbereid op dergelijk nood weer in de winter, niet in de zo mer." Gouverneur Andre Denys kondigt een pre-alarmfase af. Dat betekent dat de civiele be scherming en brandweerkorp sen van elders in actie kwamen. Als hij 's middags met minister Dewael een bezoek brengt aan Maldegem-Kleit is het water al aan het zakken. „De situatie was met name rond elf uur heel penibel", zegt woordvoerster Julie Clément van de provincie Oost-Vlaanderen. Hoe groot de schade in Malde gem precies is zal later blijken als het water weer weg is. Zeeuws-Vlaanderen is op een en kel incident na niet getroffen. Wel is in de nacht van donder dag op vrijdag in Schoondijke maar liefst 62 millimeter regen in de regenmeter terechtgeko men, meldt het KNMI. Hier is deze maand zelfs al 308 millime ter gevallen. Nog even en dan is het Nederlands record voor au gustus (325 millimeter in Maas land) gebroken. Ondanks deze hevige regenval zijn in Zeeuws-Vlaanderen nage noeg geen problemen. „Van onze brandweer heb ik geen enkel bericht ontvangen", zei burgemeester Jaap Sala van de gemeente Sluis gisteren. „Ook is vanuit Vlaanderen geen beroep gedaan op onze hulpdien sten." Honderd millimeter Dat Zeeuws-Vlaanderen geen last heeft van de situatie in Oost-Vlaanderen had volgens woordvoerder Ton Mouton van Waterschap Zeeuws-Vlaande ren diverse oorzaken. „Hoe valt de regen en hoe zit het gebied in elkaar. In Oost-Vlaanderen viel binnen 24 uur honderd millime ter water. Extreem veel. Dat kan de riolering niet aan. Deze foto Peter Nicolai extreme bui ging gistermorgen gelukkig net aan Zeeuws-Vlaan deren voorbij." Volgens Mouton is gisteren con tact geweest tussen Waterschap Zeeuws-Vlaanderen en de Vlaamse waterbeheerders. „Ons is gevraagd De Braakman open te stellen voor opvang van het Vlaamse water. We zijn net be zig een gemaal te bouwen voor dit soort omstandigheden. We hebben gisteren besloten deze werkzaamheden even stil te leg gen zodat er extra water uit Vlaanderen in De Braakman ge loosd kan worden." Minder nieuwe huizen opgeleverd GOES - Het blijft kwakkelen met de bouw van nieuwe huizen in Zeeland. In het eerste halfjaar van 2006 daalde het aantal gereedgekomen woningen met maar liefst 25 procent ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar (van 673 naar 504). Landelijk gezien is Zeeland de grootste zakker. Over heel Nederland gerekend, steeg het aantal opgelever de nieuwe huizen juist met 12 procent. Het betreft vooral appartementen; het aantal eengezinswoningen daalde licht. Dit blijkt uit een overzicht van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Wel zijn er het eerste halfjaar van 2006 in Zeeland meer bouwvergunningen afgegeven dan in dezelfde periode vorig jaar. De stijging is negen procent (818 om 892 vergunningen). Over heel 2005 zijn 1599 bouwvergunningen verstrekt. Plet CBS constateert dat er voor heel Nederland sprake is van een stijging met 34 procent. Protest tegen subsidiestop energie MIDDELBURG - De Statenfractie van GroenLinks vindt dat Zeeland protest moet aantekenen tegen het stopzet ten van de subsidies voor duurzame energie door minister Wijn (CDA, economische zaken). Een aantal economisch interessante en milieuvriendelijke projecten dreigt daar door niet door te gaan. GroenLinks noemt vergisting, ethanolproductie en reststoffenverwerking. De Statenfractie vreest ook voor de totstandkoming van een 'agro-energiecluster' in de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. GroenLinks-fractievoorzitter M. Wiersma waagt de ande re partijen in de Staten mee te werken aan een motie, waarin minister Wijn opgeroepen wordt de steun voor duurzame energie niet overboord te gooien. Andere pro vincies kan worden gevraagd bijval te betuigen, zodat het protest tegen de afschaffing van de regeling een krachti ger lading krijgt. Klaverblad adviseert gemeenten GOES - Vijf Zeeuwse gemeenten krijgen van Het Klaver blad advies op maat over hun steun aan mensen die thuis zieken en gehandicapten verzorgen. Plet platform voor zorggebruikers zoekt zulke mantelzorgers op om hen te vragen wat zij willen van de gemeenten. Daartoe zet Het Klaverblad het adviesbureau UenConsul- tancy van de Goese onderzoekster Narriman el-Khattabi in. Zij was eerder werkzaam bij de gemeente Goes. Vanaf januaid moeten de gemeenten zorgen voor onder steuning van vrijwilligers en mantelzorgen, mensen die thuis zieke en gehandicapte familieleden en naasten hel pen met de verzorging. Die taak is onderdeel van de nieu we Wet Maatschappelijke Ondersteuning. Tot nu toe ver zorgde de provincie de Steunpunten Mantelzorg. „Een van de vragen die wij de mensen willen stellen gaat erom of de steunpunten onder de gemeenten hun werk moeten blijven doen, of dat de gemeenten voor nieuwe hulp moeten zorgen," zegt consulent P. van den Berg van Het Klaverblad. Het Klaverblad koos de gemeenten Hulst, Tholen, Goes, Schouwen-Duiveland en Veere als voorbeeldgemeenten. Met de resultaten uit de gesprekken die el-Khattabi met mantelzorgers daar voert wil Het Klaverblad alle dertien Zeeuwse gemeenten op weg helpen. Mensen die willen meepraten kunnen bellen naar Het Kla verblad in Goes, 0113 - 249 325. kunst Eeu fotocollage van Colette den Herder. [oor Anita Tournois IERNEUZEN - Voor de vierde 'tlilereenvolgende keer wordt «[studeerwerk van een nieuwe lichting fotografen geëxposeerd u <le hal en passerelle van het pincentehuis. Negen jonge men- tonen met eigenzinnig en wlbelovend werk hun visie en hitische kijk op de huidige sa menleving. De mens in verschil lede context vormt het bin- W thema. Sn alle commotie rond de foto 3 ^nhet driejarig 'halfnaakt jon- ty 5% van Sabine de Graaf, een exposanten, weer wat is 'eggeëbcl, kan men duidelijk hellen dat sommige dingen zon- boe of ba uit hun context «trien gerukt. De bijzonder in here serie over Iris en Ilias, alleenstaande moeder met r zoontje in een troosteloze in Utrecht, werpt juist een «efdevolle blik op het leven van - i ffie twee. Hoe de exotische iM. Weder door het interieur in vro- 1)0 heldere tinten als gras- ^n, hemelsblauw en zonne- 'r f te, schilderen, de surreële Wen)wereld naar binnen pro- te halen, de leeg- en hard- ttst «tecamoufleren, die haar le as' jen tekent. P »an Ree, lid van de Werk- groep Tentoonstellingen Terneu- zen en zelf fotografe, gaf al aan dat het gepresenteerde van hoog niveau is en ze heel blij was dat deze negen net afgestudeerde jonge mensen (aan de KABK in den Haag, de HKU in Utrecht en academie St. Joost in Breda) bereid waren hun eindexamen opdracht te komen exposeren in Terneuzen. Marieke Breed, Lisa van Wielin gen, Karen Lüthke, Anke van Iersel, Emilio Troncoso, Marga- reth Doorduin, Colette den Her der en Johan Nieuwenhuize zijn de acht andere deelnemende fo tografen, die niet alleen zijn af gestudeerd in fotografie maar ook in video. Zoals Lüthke ook laat zien. Tijdens een stage van drie maanden in New York raakt ze gebiologeerd door tie nermoeders - veel voorkomend feit in Amerika - en de relatie tot hun kindje, krijgt intensief contact met enkelen van hen en legt hun leven vast op een video film. Ook het andere werk draait stee vast om de mens. Meestal in se rie- en documentairevorm wor den aangrijpende momenten en specifieke emoties van leven en overleven in 2006 afgebeeld. Zo als de twee portretten van Nieu wenhuize, als enige met roots in Zeeland, over innerlijk geweld. Gefotografeerd op film, zonder digitale bewerking, ziet men een in zichzelf opgesloten bruidje en een jonge bokser. Beelden van een kwetsbaar moment, net ge maakt voor het leveren van cle grote persoonlijke prestatie, waarin de confrontatie met je zelf als grootste tegenstander een feit wordt. Vrije wil Of de serie Ingefluisterd van van Wieringen over moeder- dochterverhoudingen, dominant versus gemanipuleerd. Hoe je telkens onbewust wordt beïn vloedt. Met deze beelden wil ze het publiek kritisch aanspreken naar de eigen omgeving te kij ken en aantonen dat men over een vrije wil beschikt. Ontsnap ping, het zich ontworstelen aan is middels imaginaire beelden die gaan over ontsnappen, over proberen te ontkomen aan, vormgegeven door den Herder. Gebaseerd op een aangrijpende periode in het privéleven van Den Herder, waarvan tevens ge tuigenis in een boekje in docu- mentvorm. Ook Doorduin gebruikt haar werk over 'keuze en mogelijk heid' en om vragen die haar be zig houden om te zetten in beeld. Dat gamers soms door gaan tot ze erbij neervallen zien we in drie werken op plexiglas van Troncoso. In Analog Reality registreert hij de sfeer tijdens LAN-party's, die ongeveer 72 uur duren en waarbij men niet in slaap mag vallen. Van Iersel toont in 'Complete me', zowel autonoom als documentair werk, foto's van individuen of groepen en stelt eenzaamheid, verlangen en de wens tot con tact en samenzijn aan de orde. Markant is de foto van macho met hanenkam, zittend op bed in zijn slaapkamer. Boven zijn hoofd en brede rug hangen een aantal pluchen speelgoedbees ten. Met vier sterke posters uit de se rie 'Label me' over obsessie heeft Breed de primeur. (Ze vor men een onderdeel van de recla mecampagne voor de nieuwe kle dinglijn Label 1382 en tonen aan dat betreffende T-shirts en topjes hotitems vormen voor se lecte groepen jongeren als bij voorbeeld skaters). Heftig is de foto waarbij de persoon in kwes tie, in allerijl naar de plek der misdaad gesneld, zelfs zover gaat dat hij het T-shirt van het lijk probeert te stelen. Tentoonstelling t/m 17 september in de hal en passerelle van het ge meentehuis, Bolwerk, Terneuzen, Openingstijden; ma. t/m do. 9.00 - 17.00 uur, vr. van 9.00 - 20.00 uur door Rolf Bosboom GOES - Voor beeldend kunste naar Katinka Lampe (Tilburg, 1963) ging twaalf jaar geleden naar eigen zeggen een wereld open. „Voor die tijd dacht ik dat ik met mijn werk een verhaal kon vertellen, maar elke keer bleek dat mensen er toch hun ei gen verhaal van maken. Toen heb ik dat helemaal losgelaten. Ik heb geen verhaal meer." Voor de tweede maal exposeert Lampe in Zeeland. De eerste maal was in 2003 in de waterto ren in Oost-Souburg. Vanaf van daag toont ze nieuw werk in Ga lerie van den Berge in Goes: een aantal meer dan levensgrote doe ken en een reeks kleine schilde rijen. Ze schildert steevast gezichten, waarbij je in eerste instantie ge neigd bent ze portretten te noe men. Ze hebben iets merkwaar digs. Het is in beginsel figura tief werk, maar heeft toch duide lijk iets kunstmatigs, onder meer door de vaak scherpe lij nen en de toepassing van grote vlakken. Veel elementen in het gezicht worden niet uitgewerkt; andere onderdelen worden juist benadrukt, uitgelicht. Lampe werkt aan de hand van foto's die ze veelal zelf maakt. „Ik zoek naar mooie beelden om iets mee te doen. Ik werk vaak met kinderen, omdat die een ge zicht hebben dat je nog volop kunt invullen. Bij volwassenen zit er al veel meer een verhaal in. Daardoor is het lastiger om de werkelijkheid naar je hand te zetten." Het schilderij wijkt vaak ingrij pend af van de foto. Iemand krijgt bijvoorbeeld een pruik op, een masker of een lichte in plaats van een donkere huid. „Ik gebruik onderdelen van de foto. De keuzes die ik daarbij maak, zijn niet gebaseerd op een verhaal, maar komen voort uit zaken zoals licht en composi tie." De onderdelen van het schilderij worden gescheiden door scherpe lijnen. „Daardoor zie je dat het een duidelijke keu ze is en dat het niet zomaar is ontstaan." Alles wat de duiding kan beïn vloeden, probeert Lampe te ver mijden. Haar schilderijen heb ben daarom nummers in plaats van titels, de afgebeelde perso nen zijn doorgaans uitdruk kingsloos ('hoe meer 'uitdruk king, hoe meer verhaal') en ook haar techniek is zo veel moge lijk neutraal. „Het is belangrijk dat ik er geen persoonlijke toets in aanbreng." Het beeld wordt daardoor na drukkelijk kunstmatig en sub jectief. „Ik laat zien dat het schilderij niet de waarheid is, niet objectief zoals een foto. Daardoor gaat de toeschouwer zich afvragen: wat zie ik eigen lijk?" Daaruit komen toch weer eigen verhalen voort. „Mensen geven de personen bij wijze van spreken een naam, associëren hen met iemand die ze kennen." Lampe laat het resultaat altijd zien aan de personen die ze heeft gefotografeerd. „Sommi gen schrikken een beetje. Ze zien dat ze het zijn, maar toch ook weer niet. Dat is ook precies wat het is." Ze werkt vaak aan meerdere doeken tegelijk. Als er ergens vastzit, gaat ze elders verder en verandert ze een vlak, al zijn de mogelijkheden daarvoor be perkt. „Ik schilder heel dun, want als je olieverf dik aan brengt, dan wordt het glanzend en dat wil ik niet. Nu zit er nog een subtiliteit in die ik heel mooi vind. Het werk is kwets baar, ook in letterlijke zin." De afgelopen jaren is ze vooral technisch beter geworden, merkt ze. „Daardoor ga je ook meer durven." Haar onderwerp is echter in grote lijnen gelijk ge bleven. „Met de gezichten kan ik nog heel lang doorgaan. Ik denk dat het onuitputtelijk is. Mensen communiceren nu een maal heel veel met hun gezicht. Schilderen is uiteindelijk toch ook een vorm van communice ren." Expositie: Schilderijen van Katin ka Lampe, t/m 30 september in Ga lerie Van den Berge, Westwal 45, Goes. Geopend: do.-za., 12-17 uur. Officiële opening vandaag, 17-19 uur. De galerie biedt deze periode te vens een vooruitblik op het seizoen 2006-2007, met werk van Roel Ach terberg, Veronika Veit, Raf Thys, Dave Meijer, Mare Nagtzaam en Mirjam Hagoort. Katinka Lampe bij haar werk. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17