Akkoord aanleg reli-boulevard PZC Drie generaties Kees Langebeeke PZC Ik droom vaak van een onbewoond eiland Belangenvereniging wil dat opvang verslaafden verkast ,13 Gemeente Middelburg doet water bij de wijn ALTENA zaterdag 26 augustus 2006 lia Berkelder MIDDELBURG - Het Leger des geils en de Turkse moskee gaan locli bouwen aan de Stromen- Keg in Middelburg. De gemeen te is de kerkgenootschappen fi nancieel tegemoet gekomen. Drie weken geleden werd duide lijk dat zowel de moskee als het Leger des Heils de prijs die de gemeente vroeg voor de grond veel te hoog vonden. Wethouder H, Kool-Blokland speelde het hard. De organisaties konden in gaan op het aanbod, of bouwen opeen andere plaats in de stad, stelde ze. Gisteren werd bekend dat de drie partijen het toch eens zijn geworden. De kerkgenootschap pen betalen nu aanzienlijk min der dan de oorspronkelijke prijs ran 215 euro exclusief BTW. Dat komt voornamelijk omdat de twee organisaties niet volle dig hoeven te betalen voor de aanleg van een (openbare) par keerplaats op het terrein. „De gemeente investeert in de open bare ruimte", aldus Kool. Pittig ,,Het waren pittige onderhande lingen", zei ze. „Maar we zijn bli] dat we eruit zijn. We den ken dat dit een goed invulling is voor de kavel aan de Stromen- weg." De moskee komt op de hoek met de Nieuwe Vlissingse- weg, het korpsgebouw van het Leger des Heüs komt vlak naast de brandweerkazerne. Tussen de twee panden in is nog ruimte over. De onderhandelingen met de ge meente hebben twee jaar ge duurd, legde moskeevoorzitter B. Eken uit. Eerst stond de ge meente erop dat het ontwerp van de moskee werd aangepast. Omdat het gebouw aan de rand van de stad komt, moest het een bijzonder uiterlijk krijgen, vond de gemeente. Daarna begonnen de onderhandelingen over de grondprijs, Eken zei blij te zijn dat er nu ein delijk overeenstemming is. Ook R van Vliet, directeur van het Leger des Heils was gelukkig. Hagenpreek in Nieuwland NIEUW- EN SINT JOOSLAND lij de familie Van Sluys in Nieuw- en Sint Joosland wordt morgen een hagenpreek gehou- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie pzc.nl internet Www,pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Het was een lange weg, maar we zijn blij. Er is nu een con structie bedacht waarbij we al leen betalen voor wat we gebrui ken." Het Leger heeft tijdens de onder handelingen samengewerkt met de moskee. „We worden goede buren", aldus Van Vliet. De moskee krijgt een gebeds ruimte en een ruimte voor activi teiten. Bovendien wordt in het gebouw de woning voor de imam onder gebracht. Bij de moskee wordt bovendien een minaret ge bouwd, de eerste in Zeeland. Die zal niet gebruikt worden om op te roepen tot gebed, liet Eken weten. Dat gebeurt in het huidi ge pand aan het Oostkerkplein ook niet. Het pand van het Le ger des Heils wordt voorname lijk gebruikt voor bijeenkom sten. De oude panden van de twee organisaties worden ver kocht. De gebouwen van het Leger des Heils in Middelburg zijn al van eigenaar gewisseld. De gemeen teraad moet nog instemmen met de plannen en de verkoop van de grond. Daarna moet het be stemmingsplan worden aange past. ;er van de hagepreek - en kerkdienst in de open lucht -isdominee Bouke de Haan van protestantse gemeente. Het ma is 'vrucht dragen'. De ge worden begeleid met trompetten en drums, te kunnen zitten, moe ien bezoekers een stoeltje of meenemen. De hagenpreek wordt gehouden wei van de Zonnehoeve e Trekdijk 126. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de dorpskerk. De dienst begint om 10.00 uur. Kees, Kees en Kees Langebeeke: drie generaties ringrijders staan vandaag aan de start in Veere. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Wie staat er aan de start? Kees Langebeeke senior, junior of junior-junior? De vergissing is zo ge maakt. De drie Middelburgers van 13, 43 en 71 jaar zijn alledrie ringrijders en komen alledrie uit voor ringrijders vere niging Gapinge. Vandaag doen opa, va der en zoon voor de eerste keer mee aan dezelfde ringrijwedstrijd. Het gebeurt op het Oranjeplein: Veere heeft de pri- Vraag aan de Langebeekes iets over paarden en ze weten het antwoord. Ze ker als het over Belgische trekpaarden gaat. „Paarden horen bij mijn leven", zegt senior. „Ik heb er mee geploegd, ge zaaid en geharkt en sinds 1950 doe ik mee aan ringrijwedstrijden." Door opa mogen alle Langebeekes lid worden van Gapinge. „Ik ben geboren in Gapinge en later pas naar Middel burg vei'huisd. Gapinge is een mooie vereniging om lid van te blijven", vindt senior. Ze zijn besmet met het paardenvirus. Maar nog niet eerder kwamen drie gene raties met dezelfde naam uit in een wed strijd. „Tsja",zegt senior, „eigenlijk was junior-junior een buitenbeentje in onze familie. Die had het niet zo op paarden." Had het niet zo op paardrijden. Tot vo rig jaar, toen zijn moeder, Dinie, op het idee kwam dat familie Langebeeke faam kon maken. „Ik heb gevraagd of Kees wilde gaan oefenen voor het ringrijden om dit seizoen een keer met zijn drieën te rijden", zegt ze. Schaap De jongste moest er even over naden ken. Want hij vond paarden 'drie keer niks'. „Als we naar de wei gingen om de paarden te verzorgen, zei hij: geef mij maar een schaap, dan heb ik daar ook iets te doen." Hij ging toch overstag, voor zijn fami lie, en maakte de afspraak dat hij maar een keer zou rijden en daarna nooit meer. Maar na een avondje oefenen bleek het helemaal geen opgave te zijn om te trainen. Hij vond ringxijden 'gaaf' en hij denkt nu dat hij net zo verknocht raakt aan paarden als zijn vader én zijn oudere zussen Marina en Annalize al lang waren. Want de meisjes Lange beeke staan vandaag ook op het Oranje plein. Kees junior doet niet alleen zelf aan ringrijden, hij geeft er ook les in en hij maakt deel uit van het bestuur van de Zeeuwse xïngrijdersvereniging. „Als je op het paard zit, moet je er een beetje los van komen, zodat je de bewegingen van het paard opvangt. Dan gaat het goed en dan kun je ringen steken." Zijn doel is om vandaag alle dertig rin gen van 31 millimeter doorsnede aan zijn lans te steken. „Ik wil graag in de kamp komen. En ja, als ik rij, dan zie ik de ringen van 10 millimeter nog wel hangen." Opa niet meer. „Je wordt wat strammer en de blik wordt minder scherp." foto Ruben Oreel Junior denkt aan een van zijn mooiste teamoverwinningen. Dat was in 1987 in de ereklasse. Voor Gapinge staken Lein Langebeeke (oom), Krijn Coppoolse en Kees junior- negentig van de negentig ringen. „De teamprestatie staat nog in de boekjes vermeld." Kalm Om het nog ingewikkelder te maken, rijdt Kees senior vandaag op het paard van Kees junior. Jasmijn van Nieuw-Middelburg is namelijk wat ouder, kalmer en makker. „Die past be ter bij mij", zegt Kees senior. „Mijn paard, Isolde van de Linge rijdt dan weer snel, dan weer rustig. Die moet het vak nog leren. Daar kan Kees junior beter mee omgaan." En Kees junior-junior? Die rijdt op Speedy, een Welsh pony. De kleinste probeert opa vandaag de loef af te ste- ken. „Dat vind ik een gezonde instel ling. Ik zou het mooi vinden als hij van mij wint, maar dan wel nipt en het liefst met een stuk of tien ringen. Dan heb ik ook nog wat gepresteerd", zegt senior. door Cornelleke Blok GOES - Je voert een moeilijk te lefoongesprek, maar in gedach ten lig je te zonnen op een Grieks strand, waar een vriende lijke autochtoon een ijskoud blikje cola naast je neerzet. Zo droomt iedereen wel eens weg, op een doodgewone werkdag, een saaie les op school of tijdens een alledaags ritje naar de super markt. Elke negentig minuten zitten we met onze gedachten ergens an ders, is gebleken uit ondex-zoek. Het maandblad Psychologie Ma gazine vroeg duizend Nederlan ders tussen de 18 en 65 jaar on langs waar ze aan denken als ze even wegdx-omen tijdens hun da gelijkse bezigheden- Zonnige va kanties, verre reizen of een an der leven met veel geld staan hoog op de ranglijst. Ook in de binnenstad van Goes dwarrelen heel wat dagdromen rond in de hoofden van winke lende Zeeuwen. „Ja, wie heeft er geen last van?", vraagt Cobie van de Velde (48) uit Kapelle zich af. „Ik droom vaak even weg over een vakan tie met mooi weer, waaxïn ik lek ker voor de caravan zit met m'n boekje. Gewoon even weg van Zonnige vakanties staan hoog op de lijst van zaken waar mensen over dagdromen, foto Willem Mieras de dagelijkse beslommeringen. Of ik denk na over een wereld reis in Australië, die ik altijd nog wel eens wil maken. Ge woon lekker weg, niks doen en niks moeten. Ik vind mijn werk heel leuk hoor, maar toch denk je wel eens aan iets anders." Ze is zeker niet de enige met zulle soort fantasieën. „Ik ben echt zo'n dromer. Ik doe het de hele dag door, als thuis ben, als ik buiten ben, overal. Ik droom dan van een beroemd leven als actrice. Dat ik in films speel bij voorbeeld. Ik fantaseer ook wel eens dat ik lekker op een onbe woond eiland woon", zegt Daph ne Martijn (31) uit Goes. Ook Ferry Bordui (18) uit Goes droomt wel eens van een heel an der leven. Hij ziet het helemaal voor zich. „Ik wil graag rijk zijn. Als ik veel geld zou heb ben, ging ik snel weg uit Neder land. Naar Spanje met een grote auto en een huisje. Geen school, geen werk en geen problemen. Dat lijkt me wel wat, maar ja, dat zit er niet in." Bart van Vuuren uit Zaamslag en Jeroen Everse uit Kloetinge (allebei 17) zijn een stuk tevrede- ner met hun leven zoals het is. „Als ik wegdroom, dan denk ik aan de vakantie. We hebben in Oostkapelle gekampeerd. Dat was superleuk. Ik denk ook vaak aan wat ik het komende weekend zal gaan doen. Het dag dromen begint meestal op maan dag en duurt de hele week tot het weer weekend is", lacht Bart. „Dan gaan we lekker bier drinken, naar het café, of naar een festival", vult Jeroen aan. Waar de jongeren vooral aan de toekomst denken, mijmert An ton Thoben (78) uit Goes vaak over het verleden, „Ik denk vaak aan vroeger, aan de goede dingen en de slechte dingen. Ik heb een paar jaar in Indonesië gewoond. Daar dagdroom ik vaak over hoor. Ik ben wel eens terug geweest. Dat zou ik nog wel een keer willen, maar ja, nu ben ik er te oud voor." „Nee hoor, ik dagdroom nooit" zegt Levinus Huiszoon (72) uit Westkapelle resoluut. „Ik ook niet hoor", valt zijn vrouw Lau- rina (70) hem bij. „Als ik op va kantie ga ben ik blij dat ik weer naar huis kan. Ik Ixeb een tuin aan het strand. Echt, ik ben zo tevreden als wat." Verpauperde kerk blijft staan RILLAND - De verpauperde Bathsewegkei'k in Rilland blijft er nog een tijdje zo bij staan. Dat liet C. Rijk van bouwbedrijf Rijk uit Heinkenszand weten. Zijn onderneming is samen met bouwbedrijf Flip- se uit Koudekeirke eigenaar van het gebouw. Enkele jaren geleden leefde het plan om de verouderde kerk te slopen voor appartementen, maar dat kon niet doox'gaan vanwege de nabijheid van een boerderij. Milieu contouren staan de bouw van woningen in zo'n geval niet toe. Veel dorpsbewoners ex*geren zich nu aan het feit dat de kerk staat te verpauperen. Die situatie zal nog even voort- duren. „Er zijn wel wat ontwikkelingen gaande", aldus Rijk. „Maar daar wil ik nog niets over zeggen. Op korte termijn zal er in elk geval niets gebeux'en." Poging tot diefstal verijdeld BRUINISSE - In de Grevelingenhout in Bruxnisse is giste ren omstreeks half twaalf, onder de ogen van de eigenaar, een aaxxhangwagen gestolen. De aanhangwagexx stond op de opxht van een woning en de bewoner zag dat een auto achteruit de oprit opreed. De aanhanger werd door de bestuurder aan de auto ge koppeld. De bewoner tikte op het raam, waarna de auto, met de aanhangwagen, snel van de oprit wegreed in de richting van Sirjansland. De eigenaar belde de politie en snelde daarna naar buiten. Daar zag hij de aanhangwa gen, afgekoppeld van de auto, aan het einde van de straat staan. Busje gekraakt in Nieiivverkerk NIEUWERKERK - In de Burgemeester van Veenstraat in Nieuwerlterk is in de nacht van donderdag op vrijdag een bedrijfsbus opengebroken. Er werd (elektrisch) gereed schap ter waarde van enkele duizenden euro's gestolen. Ontpoldering bij Dirksland ZIERIKZEE - De ontwikkeling van viex'hondex'd hectax-e 'natte natuur' noordwestelijk van Dirksland brengt her stel van een open verbinding met het Haringvliet voor de pleziervaai't binnen handbereik. De extra maatregel kost echter 8 tot 12 miljoen euro. Wethouder P. Koningswoud twijfelt aan het nut van zo'n grote doorsteek. De Zxxiderdieppolder tussen Dirksland en Stellendam is aangewezen als één van de compensatielocaties voor de aanleg van de Tweede Maasvlakte. Het boerenland wordt deels onder water gezet. Lokale agrariërs hebben zich nog niet bij de ontpoldering neergelegd, maar het verzet is niet zo groot als dat in Zeeland, aldus Koningswoud. „Het zeer zit hier voornamelijk in het feit dat het de jong ste polder van Flakkee is met, naar ik me heb laten vertel len, de beste landbouwgrond." Naar de kansen en bedreigingen van het nieuwe natuurge bied wordt momenteel een milieueffectonderzoek uitge voerd. Centi'aal staat de vraag of er zout water wordt inge laten, danwel dat het zoet door het achterland blijft stro men. De gemeente Dixksland heeft belang bij de uiteindelijke keuze, in relatie tot herontwikkelingsplannen van het ei gen havengebied. Zowel de Spuikolk centraal in het doxp als het jachthaventje liggen er deplorabel bij, zegt de wet houder. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Of er nu wel of geen centrum voor verslavings zorg in Vlissingen komt, het Huiskamerproject voor Drugs verslaafden kan niet op de huidi ge plek blijven. Dat zegt K. van Druenen van De Kom, de belan genvereniging voor omwonen den van het HKPD. De gemeenteraad heeft x'uim een jaar geleden besloten dat het HKPD uit de Coosje Busken- straat moet verhuizen naar het voormalige pand van Kwik-Fit aan de President Rooseveltlaan. Naast het huiskamerproject zou daar ook een compleet centrum voor verslavingszorg worden ge bouwd. Tijdens de commissie- vergadeiïng van afgelopen don derdag werd duidelijk dat de in zichten over verslavingszorg de laatste maanden zo veranderd zijn dat een verslavingscentrum inmiddels een achterhaald idee is. Wethouder E. Walrave vertel de dat ze daarom ook de afgelo pen tijd geaarzeld heeft met de huisvesting aan de President Rooseveltlaan. Geen verrassing „Vöor ons was dit geen verras sing", reageert Van Druenen. „Wij wisten al dat het college tot nu toe niks gedaan heeft. In mei had het HKPD moeten ver huizen, maar er ligt nog steeds geen plan. De wethouder zegt wel dat er achter de schermen al veel gedaan is, maar het is hier nog steeds regelmatig een puin hoop. Dagelijks zien we hier ver slaafden op straat dx-inken. Drugs gebruiken ze tegenwoor dig binnen. We hebben de ge meente een paar maanden gele den gevraagd handhavend op te treden. Het college heeft dat ver zoek naast zich neergelegd. Daar gaan we nu tegen in be roep." Walrave kondigde aan dat het college dinsdag met een plan (Advertentie) Den Dekker - I Muziek KAPELLE 0113-330330 www.dendekkermuziek.com naar buiten komt. Voor de belan- genvereixiging maakt het niet zo veel uit of het centrum voor ver slavingszorg wel of niet gereali seerd wordt. „We hebben ons ook nooit gemengd in de discus sie over de uiteindelijke locatie van het verslavingscentrum. Wij willen alleen dat het HKPD hier weggaat", zegt Van Dnienen. „Volgend jaar loopt het bestem mingplan voor de huidige HK- PD-panden af. Dan zal er, hoe je het ook wendt of keert, toch iets moeten gebeuren. En mocht de gemeente het bestemmings plan willen wijzigen zodat het huiskamex'pi'oject hier kan blij ven, dan kan ze erop rekenen dat de buxxrt er alles aan gaat doen om dat tegen te houden." Vrijwilligers gezocht voor maatjesproject MIDDELBURG - Voor het Hu- manitas jeugdmaatjesproject Hardop Doen worden nog vrij willigers gezocht die een maatje willen zijn voor kinderen en jon geren die extra aandacht en on dersteuning kunnen gebruiken. Bij dit project worden vrijwilli gers ingezet voor hulp aan jonge ren van 7 tot 25 jaar uit Middel burg en Vlissingen. Voor het pro ject worden begeleiders vanaf 18 jaar gezocht, die stevig in him schoenen staan en één dag deel per week willen helpen. Ze krijgen een training. Informatie tijdens een inloop middag dondex'dag 7 september van 15.00 uur tot 17.00 uur, Kin derdijk 72 in Middelburg; 0118 - 639313 of 06 - 28621740. (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN 24 aug. 20% 25 aug. 30% korting op alle showroom -- ■- iiiuueiien NTERIEUR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13