Zomeratelier als artistiek epicentrum Van der Giessen: ik blijf me inzetten voor een mooier Zeeland IMF wil dat Kamerlid stopt met rondstrooien verdachtmakingen vrijdag 25 augustus 2006 Zeeuwen chatten minder graag GOES - Zeeuwen en Drenten staan het minst te springen om technologische vernieuwingen op het gebied van com municatie. Minder clan de helft van de bevolking van de beide provincies beschouwt bijvoorbeeld chatten via MSN als nuttig. Ook behoren zij tot degenen die het nut van de mobiele telefoon het meest betwisten. Dit blijkt uit onderzoek van Motivaction onder ruim 1400 Nederlan ders, dat in opdracht van KPN is uitgevoerd en donder dag is gepubliceerd. Een op de drie Zeeuwen zegt moeite te hebben met het bijhouden van nieuwe ontwikkelingen. Slechts 7 procent is echt bekend met digitale televisie. In woners uit Zuid-Holland, Groningen, Limburg en Utrecht zijn het meest positief over nieuwe ontwikkelin gen. KPN liet het onderzoek uitvoeren in het kader van het 125-jarige bestaan van telefonie in Nederland. ANP Traject A4 aanbesteed BERGEN OP ZOOM - Eind volgend jaar hoopt Rijkswa terstaat dat ten noorden van Bergen op Zoom een nieuw deel van de autosnelweg A4 wordt opgeleverd. Het gaat om een zes kilometer lang stuk weg dat het verkeer om Bergen op Zoom en Halsteren leidt. Rijkswaterstaat heeft Bouwconcern Heijmans Infrastructuur B.V. opdracht ge geven tot de bouw. De aanleg vormt de eerste stap in de realisatie van de verbinding tussen Dinteloord en Bergen op Zoom, het ontbrekende deel in de A4 de Rotterdamse en Antwerpse haven. Het nieuwe stuk rijksweg loopt van af het knooppunt Zoomland tot aan de Nieuwe. Postweg, die naar Tholen leidt. De provincies Zeeland, en Noord-Brabant en de gemeenten Bergen op Zoom en Steenbergen legden vorig jaar samen 27 miljoen euro op tafel om tot een versnelde aanleg te komen van het Bra bantse gedeelte van de A4 te komen. Hogescholen richten federatie op VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) en de Hoge school Utrecht willen een Zeeuwse Educatieve Federatie oprichten. Bedoeling is om door bundeling van kennis en ervaring de dienstverlening aan het Zeeuwse onderwijs uit te breiden. In het najaar wordt een samenwerkings overeenkomst getekend. Het eerste resultaat is een oplei ding School Video Interactie Begeleiding waarmee de HZ dit studiejaar begint. De opleiding biedt een methode om leraren in het basisonderwijs te begeleiden bij hun profes sionele ontwikkeling. Dat gebeurt onder meer door de da gelijkse onderwijspraktijk door middel van video-opna men te analyseren. Weer bonnenregen bij Ouddorp OUDDORP - Een tweede snelheidscontrole binnen een week tijd heeft woensdagochtend op de N57 in de omge ving van Ouddorp opnieuw geleid tot een bonnenregen. In een uur tijd werden 43 automobilisten geklokt die har der reden dan de toegestane 80 kilometer per uur. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 132 kilometer. Woens dagavond tegen zes uur werd dat dagrecord op de Oude- landsedijk bij Middelharnis met acht kilometer overschre den. Ook daar is 80 de limiet. De 29-jarige bestuurder moest ter plekke zijn rijbewijs inleveren. De politie op Goeree-Overflakkee houdt regelmatig verkeerscontroles in verband met het relatief grote aantal dodelijke ongeluk ken in die omgeving. ^RinusAntonisse GOES - Directeur M. van Mier- lo van de Zeeuwse Milieu Fede ratie (ZMF) vindt dat CDA-Ka- „erlid S. Buijs acuut moet stop pa met rondstrooien van ver- dachtmakingen aan het adres van de ZMF. „Zijn aantijgingen tan hij niet hard maken. Ik Keet niet wat hij precies wil en OTt hein bezig houdt om ons voortdurend in een kwaad dag licht te stellen". Onder meer in de media schil dert Buijs de laatste tijd de mi lieufederatie af als het kwade brein achter de ontpolderings- plannen, die volgens hem in de achterkamertjes gesmeed zijn. Ook suggereert het scheidende Tweede Kamerlid - hij keert na de verkiezingen van 22 novem ber niet terug - dat de ZMF heeft gesjoemeld met notulen vaneen ledenvergadering die on dermeer ging over de ontpolde- ring. Van Mierlo zegt dat Buijs bezig lijkt te zijn aan een soort actie- beschadiging-ZMF. De direc- ieur betreurt het zeer dat de politicus zijn kritiek desge vraagd niet kan waarmaken, 'laat staan hard maken'. De ZMF heeft met Buijs gesproken en geprobeerd duidelijkheid te «even over de opstelling van de milieufederatie in het Schelde- dossier, Zo is uitgelegd dat er van het themadeel van een ledenverga dering nooit notulen worden ge maakt. Wel is de inleiding die Van Mierlo hield tijdens de door Buijs gewraakte bijeenkomst, destijds meteen op de website van de ZMF gezet. „Er zijn dus helemaal geen notulen en we houden dus niks achter en ver draaien ook niks", aldus Van Mierlo. Bedenkelijk Ij acht het 'ongelooflijk beden- lelijk' dat Buijs ondanks de uit leg verdachtmakingen blijft ui len en de ZMF neerzet als een partij die in het Scheldedossier een kwade rol speelt. „Hij insi nueert dat we een deal gemaakt Kamerlid S. Buijs: „Ik voer geen actie-beschadiging-ZMF, ik zou niet weten waar om." foto ANP ZMF-directeur M. van Mierlo: „We houden dus niks achter en verdraaien ook niks." foto Willem Mieras hebben. We hebben hem tever geefs gevraagd: overleg bewijs." De directeur beklemtoont dat er niks mis mee is wanneer de mi lieufederatie zich sterk maakt voor de natuur in het Schelde- bekken. „Dat is namelijk onze taak." Van Mierlo noemt het opmerke lijk dat de opstelling van kamer lid Buijs kennelijk afwijkt van die van het CDA in Zeeland en CDA-minister Veerman van Landbouw en Natuur. Hij heeft de indruk dat het opereren van Buijs hem dan ook in eigen huis niet in dank wordt afgenomen. „Daarmee bouw je niet aan kre diet. Het zou wel eens niet zo verwonderlijk kunnen zijn dat hij niet meer is gekandideerd voor de Tweede'Kamer." Er is recent overleg geweest tus sen de ZMF en de Zeeuwse CDA-top. Daar is het optreden van Buijs besproken. Volgens Van Mierlo heeft het CDA ge zegd achter de afspraken over de Westerschelde te blijven staan. Dat houdt ook 600 hecta re nieuwe getijdennatuur in, voor uitvoering waarvan de pro vincie aan zet is. CD A-voorman A. Poppelaars be vestigt dat. Hij neemt afstand van Buijs' beschuldiging aan het adres van dagelijks provin ciebestuur, ZMF en kabinet, dat er stiekem een deal gesloten is. „Er is in overleg met minister Veerman gekeken naar de poli- tiek-bestuurlijke haalbaarheid van getijdennatuur. Daar is uit gekomen dat 600 hectare het maximaal haalbare is tot 2013. Er is niks in de achterkamertjes besloten, iedereen was erbij.'" Poppelaars zegt dat met Buijs is gesproken over de gang van za ken. Nu die desondanks onjuiste opmerkingen blijft ventileren, zal het CDA binnenkort op nieuw contact opnemen met het Kamerlid. Dreigen Buijs is zich van geen kwaad be wust. „Ik voer geen actie bescha diging ZMF, ik zou niet weten waarom. Ik heb er geen behoef te aan. Dat de ZMF dit beweert - dat vind ik nu weer aan aantij ging" Hij zegt met name te willen we ten hoe de milieufederatie aan de standpuntbepaling over getij dennatuur is gekomen en of de 600 hectare door dreigen met ju ridische acties is binnenge haald. De Tweede Kamer praat half september met minister Veer man over de voortgang van het Schelde-dossier, dus ook over de ontpolderingsplannen. kunst Van der Hoeven verricht opening Nazomerfestival ÏERNEUZEN - Minister Van der Hoeven van Onderwijs, Cul tuur en Wetenschap opent dins dag in Terneuzen de zesde editie ran het Zeeland Nazomerfesti- n De opening vindt plaats in het Seheldetheater in Terneuzen. Deze bijeenkomst, van 19.30 tot 100 uur, is vrij toegankelijk. De bewindsvrouw is gevraagd voor de officiële opening omdat liet festival sinds vorig jaar is op genomen in het Kunstenplan en daardoor in elk geval tot en met H03 kan rekenen op financiële iieun van de rijksoverheid. Die is nu de grootste subsidiegever ai het festival. Na de opening is de premiere van de opera Der fliegende Hol- jander van Richard Wagner in set sluizengebied van Terneu- ren, Voor het eerst in Nederland ffl Vlaanderen wordt deze uitge roerd op locatie en aan het wa ter M Nazomerfestival duurt tot a met 9 september. Speciale editie tolwassenen van koek Zwigtman fflDDELBURG - De succesvol le jeugdroman Schijnbewegin- 'pi van de Middelburgse schrijf- to Floortje Zwigtman ver fijnt komend najaar ook in i®editie voor volwassenen. to boek werd dit jaar onder Beer bekroond met de Gouden Jen en de Gouden Uil. De ^"boekhandels riepen het t tot Jeugdboek van het Jaar De roman is in eerste in tentie bedoeld voor jongeren sen ongeveer vijftien jaar, maar jpreekt ook volwassenen aan. Jarom komt er een aparte edi- j-,met een aangepast omslag. ■Daarmee willen wij onderstre- ^t het boek een cross-over -1 aldus Marita Dibrani van Stgeverij De Fontein. De in- ®udis ongewijzigd. J' ebruari wordt het vervolg op mnbewegingen verwacht. gaat Tegenspel heten. Aan- tokelijk had Zwigtman, onder titel Een groene bloem, een ''touik in gedachten. Het twee deel leverde echter zoveel op, dat de schrijfster heeft 'sloten er een trilogie van te Baken, door Rinus Antonisse VEERE - Ze vindt het 'ver schrikkelijk' om met het werk in Provinciale Staten te stop pen. Voelt zich er als een vis in het water. Maar Jikkie van der Giessen geeft toch de enige zetel van D66 op. Mede vanwege haar werk - voor zitter van het college van be stuur van de Hogeschool voor de Kunst in Rotterdam - kan ze onvoldoende tijd uittrekken voor contacten met de Zeeuwse samenleving, met de burgers. En dat beschouwt Van der Gies sen juist als een 'kroonjuweel' vanD66. Ze hoopte dat zich voor haar op volging jonge nieuwkomers aan meldden. Nee dus. Oudgedien den als N. Peters en R. van Eijke- lenburg gaan de strijd om het lijsttrekkerschap aan. Ze zijn niet-herkozen raadslid in respec tievelijk Vlissingen en Middel burg. Van der Giessen blaast in de Sta ten een fikse partij mee. Daar door reikt de invloed van Van der Giessen verder dan één stem. Ze is een van de weinigen die een pittig debat niet schu wen. Integendeel, ze mag het juist graag uitlokken en de rang- Orgelconcert Brouwershaven BROUWERSHAVEN - Het vijf de en laatste orgelconcert deze zomer in de Grote of Sint Nico- laaskerk in Brouwershaven wordt woensdag 30 augustus ge geven door de Engelse concertor- ganiste Gillian Ward Russell. Het concert begint om 20.00 uur. Ward Russel was jarenlang kerkmusicus in de omgeving van Londen en Chelmsford. Ze is nu freelance concertorganis- te. Met haar concerten wil Ward Russel meer doen dan alleen spe len. Ze wil een relatie met het publiek opbouwen en dan maakt het voor haar niet uit of ze in een kathedraal of in een kleine dorpskerk speelt. In Brou wershaven brengt ze een po- gramma van klassieke orgelwer ken. lijst van interupties voert ze met voorsprong aan. Waarom stopt u er eigenlijk mee? Van der Giessen: „Vier jaar gele den heb ik gezegd: ik doe het voor één periode. Erbij komt dat ik het naar buiten toe niet goed genoeg kan doen. Ik krijg heel veel uitnodigingen en ik kan daar met mijn baan op af stand te weinig op ingaan. Dat is zeker voor D66, waar het con tact met de burger zo voorop staat, niet juist." Het gaat dus niet om werkdruk - altijd in uw eentje opereren „Het werk in de Staten vind ik na het wethouderschap in Am sterdam een cadeautje. Een an dere bestuurscultuur, andere on derwerpen. Plet is ontzettend boeiend en ik zit met overwe gend aardige mensen in de Sta ten. En uitgeput? Maak ik die in druk soms? Ik heb geen last van die ene zetel. Je kunt natuurlijk niet overal zijn." Of soms problemen met de par tijlijn? „Ik vertrek niet uit ontevre denheid over de wijze waarop de idealen van D66 worden uit gedragen. Ik denk aan de vrij heid van denken en heel veel aandacht voor de onderkant van de samenleving. De mensen in het land hebben het niet altijd goed gedaan, maar ik heb me zelf als D66'er gedragen. Ik denk trouwens wel dat D66 zich zelf heeft overleefd. Mijn sugges tie om op een andere wijze in Zeeland verder te gaan, kreeg geen steun. Dat moet je dan ac cepteren." Bent u nu verloren voor bestuur lijk Zeeland? „Zeker niet. Ik ben pas lid ge worden van de Raad van Toe zicht van het Regionaal-pedago gisch onderwijscentrum. Ik zit nog als voorzitter bij de patiën tenorganisatie Plet Klaverblad. Daar vertrek ik als de nieuwe be stuurlijke opzet af is. Ik zou het heel prettig vinden als ik op een of andere manier nog betrokken kan blijven bij Zeeuwse zaken. Dan denk ik vooral aan dingen die te maken hebben met een mooi Zeeland: natuur, land schap en milieu." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Soms stapt ie mand onverhoeds binnen en kijkt even rond. „Ik zie dat jul lie nog aan het inrichten zijn. Ik kom later wel terug" - of woor den van gelijke strekking - is dan vaak de reactie. Bezoek is echter meer dan welkom in het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) in Middelburg. Want het gaat Ramon de Nennie en Hans Overvliet meer om het artistieke proces dan om het resultaat. Het is werk in uitvoering. De twee Middelburgse kunste naars nemen deel aan het Zo meratelier dat CBK Zeeland dit jaar voor de vierde keer heeft ge organiseerd. De opzet ervan is dat een kunstenaar het pand aan de Balans tijdelijk als ate lier gebruikt en daar werkt in samenspraak met een meer gevestigde kunstenaar, die als een soort mentor of nestor op treedt. Dé Nennie is half juli aan de slag gegaan en hield de eerste weken telefonisch contact met Overvliet, die in Frankrijk ver bleef. Uitgangspunt van hun ge zamenlijke onderneming was een onderzoek naar de begrip pen 'origineel' en 'context', met vragen zoals: in hoeverre ver schilt een reproductie van het origineel en in welke mate beïn vloedt de directe omgeving een kunstwerk en het kijken ernaar? Dergelijke gedachten kunnen tot veel leiden, zo blijkt. Wie rondloopt in de ruimte, stuit tel kens weer op andere dingen. Tij delijke drempels verdelen de vloer in vakken, in een van de vakken is veertig kilogram pa neermeel gestrooid waarin het woord 'chapelure' (Frans voor paneermeel) is geschreven, er hangt veel werk aan de muur, er zweeft een bank in de ruimte met daarop afbeeldingen van beide kunstenaars, in het mid den staat een tafel met daarop allerlei aantekeningen - het is maar een greep. Toevoeging Kern van dit alles is een serie computerprints van De Nennie, De verdwijnende Madonna ge heten. „Het is veertien keer het zelfde werk, maar telkens met een kleine toevoeging", zegt hij. „De achtergronden zijn steeds verschillend, waardoor het niet meer dezelfde werken zijn." De Nennie varieert ook in ande- Ramon de Nennie (rechts) en Hans Overvliet in het Centrum voor Beeldende Kunst (CBK) in Middelburg. foto Ruben Oreel re zin de context. Een aantal Ma donna's is verhuisd naar andere plekken in Middelburg, zoals het urinoir bij de Lange Jan. Daar is het al ontvreemd, waar door het ook letterlijk een ver dwijnende Madonna is. Overvliet maakte zijn bekende collages, smalle stroken papier gecombineerd tot rasterpatro- nen. Een deel van de werken ex poseerde hij in Frankrijk, de rest stuurde hij naar Middel burg. De Nennie heeft ze op zijn eigen wijze een plaats gegeven in de ruimte. Op organische wijze ontstaat zo een expositie, want ook allerlei kunstenaars die langskomen le veren - gevraagd of op eigen ini tiatief - een bijdrage, met als op vallendste element de stapel ge kleurde houten halleen van Hein Verwer, in totaal vier ton zwaar. Robbert Jan Swiers schreef bijvoorbeeld gedichten bij de veertien Madonna's. Ook andere elementen worden onver wacht onderdeel van het pro ject, zoals een zaag die in een pi laar is achtergebleven of een ver pakkingsdoos die tot kunstwerk is verklaard. Aanwaaien „Het is een tentoonstelling die steeds groeit", zegt De Nennie. „De kunstenaars die komen aan waaien kunnen participeren, waardoor de context verandert. Het is work in progress, om te voorkomen dat het te vroeg een expositie is. Voor de een komt dit misschien over als chaos; de ander zegt: wow, dit is iets nieuws." „Zo'n Zomeratelier is een heel mooie vorm", vindt ook Over vliet. „Je begint samen vanuit een gedachte en mensen sluiten voortdurend daarop aan. Het atelier fungeert daardoor als epi centrum waar beeldend kunste naars elkaar ontmoeten." Hoe dynamisch het Zomerate lier ook is, eens houdt het op. De eerste dagen van september zijn daarom gereserveerd voor de 'fixatie', waarin het denk- en werkproces stolt en belangstel lenden het eindresultaat kun nen bekijken. Daarna valt de ex positie uiteen in delen, die naar diverse locaties gaan. De afgelo pen weken zijn vastgelegd op fo to en film, waarvan presentaties worden gemaakt. Hoewel Overvliet in het atelier formeel de rol van 'nestor' ver vult, fungeren hij en De Nennie vooral op basis van gelijkwaar digheid. „Wat ik weer van Ra mon leer, is hoe hij een beeld in de ruimte zet en het in één keer goed is. Daarin zie ik een enorm vakmanschap. Hij vertrouwt op zijn intuïtie, terwijl ik juist heel rationeel ben." Lijnen Hij wijst op zijn collages, die hij doorgaans op witte muren toont. De Nennie plaatste ze ech ter in vlakken met schuine lij nen op een gekleurde wand. „Heel veel dingen komen uit ba nale gedachten tevoorschijn", verklaart De Nennie. „Het werk van Hans bestaat uit alleen hori zontale en verticale lijnen. Daar wilde ik eens ook een andere di mensie aan geven." Zomeratelier '1/1 - Almost genui ne' van Ramon de Nennie en Hans Overvliet, bij CBK Zeeland, Ba lans 17, Middelburg. Op werkda gen te bezoeken tussen 9 en 17 uur; 'fixatie' vrijdag 1 september 10-17 uur, zaterdag 2 september 13-17 uur, zondag 3 september 13-18.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 43