Van spijkerbroek naar djellaba M Celstraffen geëist tegen vier overvallers 15 Rachid B. veranderde onder invloed van geestelijk leidsman Hofstadgroep Wauw-erlebnis in Zeeuwse horeca Verzet Greenpeace tegen vergunning kerntransport JlZongedierte bestrijding Bianca Bonte CD O O vrijdag 25 augustus 2006 fjnnr Emile Calon MIDDELBURG - Rachid B. is 'dood. De 32-jarige Middelbur ger stierf anderhalve maand ge leden in zijn eigen bed in een appartementencomplex aan de Nederstraat. Waaraan? Daar doen medewerkers van het Ne derlands Forensisch Instituut in Rijswijk onderzoek naar. Pas over drie tot vier weken we len ze of de Marokkaanse Ne derlander is vergiftigd, zoals fa milieleden en vrienden denken. Of toch een natuurlijke dood stierf. Rachid was lange tijd een vrij onopvallende inwoner van de wijk Poortambacht in Zierik- zee. Vele jaren liep hij vooral rond in spijkerbroek en T-shirt. Ruim drie jaar geleden wisselde hij die kleding in voor een djellaba, een traditioneel Marokkaans gewaad. Die verandering gebeurde on der invloed van Redouan al I. oftewel Abu Khaled, de Syri sche geestelijk leidsman van de Hofstadgroep. Hoe die man in contact kwam met B. is niet dui delijk. Mogelijk leerden ze el kaar kennen in een van de vele vluchtelingencentra in Neder land. Khaled trok jarenlang van centrum naar centrum om volgelingen te werven voor zijn filosofie van de haat tegen onge lovigen. B. was in zijn Zierik- zeese tijd ook regelmatig in zul ke centra te vinden want hij was destijds actief als leider van een bende mensensmokkel aars en paspoortvervalsers. Khaled hield bij B. ook regel matig zogenoemde huiskamer bijeenkomsten voor zijn volge lingen. Daar waren mannen aanwezig die nu in Nederland vooral bekend zijn onder de eer ste letter van hun achternaam zoals Mohammed B. (de moor denaar van Theo van Gogh), Nourridin el F. en Jason W. Intimiderend De invloed van Khaled zorgde er ook voor dat Rachid tijdens zijn bezoeken aan de sociale dienst in Zierikzee weigerde te praten met vrouwelijke ambte naren over zijn uitkering en het zoeken naar werk. Zoiets was volgens de man, geboren in de Marokkaanse plaats Douar bni Oukil, in strijd met zijn geloof. Die boodschap bracht hij enke le malen op een wel zeer intimi derende wijze over. Samen met een andere inwoner van Zierikzee, Ahmad al A., runde Rachid Toko Tawhied aan De Balie in Zierikzee. Die 40-jarige A. was ook een tijd in beeld als mogelijk lid van de Hofstadgroep. De beide inwo ners van Zierikzee hielpen op 2 november 2004 Khaled naar het buitenland vluchten, enke le uren nadat Mohammed B. Theo van Gogh om het leven had gebracht. Rachid en zijn kompaan werden in maart 2005 aangehouden wegens hun betrokkenheid bij de smokkel van vluchtelingen naar Enge land.. Na zijn vrijlating uit voor arrest reisde Rachid naar Lon den waar hij op 22 juni vorig jaar op verzoek van de Neder landse autoriteiten werd aange houden. Eind maart dit jaar werd hij door het OM uit voorarrest vrij gelaten. Gezien de uitspraak van de rechtbank in de strafza ken tegen andere leden van de Hofstadgroep achtte het de kans op een veroordeling van hem voor deelname aan een cri minele organisatie met een ter roristisch oogmerk, bijzonder klein. Na zijn vrijlating in maart moest hij in april alsnog voor de rechtbank verschijnen we gens verboden wapenbezit. Bij een huiszoeking in maart 2005 in Zierikzee had de politie een vuurwapen en patronen gevon den in zijn woning. B. verbleef op dat moment echter in Lon den. De rechtbank was van me ning dat niet was vast te stellen dat het pistool inderdaad van B. was en sprak hem vrij. Teruggetrokken Bewoners van het appartemen tencomplex aan de Nederstraat herinneren zich Rachid nog. Volgens de meesten leidde hij er een zeer teruggetrokken le ven en zocht hij geen contact met anderen. Een van de bewo ners noemt het complex een ide ale plaats om je te verbergen omdat het contact tussen de be woners minimaal is. „De ver huurder is alleen geïnteres seerd in de huur, niet in de ach tergrond van iemand." Een huurster toont zich wel ver baasd als ze hoort dat een lid van de Hofstadgroep bij haar in het complex heeft gewoond: „Dat verwacht je toch niet." Een verbroken politiestickter op de deur van appartement 9 en de restanten van een slot her inneren nog steeds aan de vondst van het lichaam van Ra chid en de weken dat het appar tement was verzegeld door de recherche. Volgens een van de bewoners wordt het sinds kort weer bewoond. De nieuwe huur der was gisteren niet aanwezig. Showband Sas naar festival in Spanje SAS VAN GENT - Showband Sas van Gent vertrekt donder dag 7 september naar de Spaan se plaats Tortosa. De Sasse mu- nbanten doen mee aan een inter- nalionaal muziekfestival. Hel eerste optreden van de le den van de showband is vrijdag avond 8 september 19.00 uur. cordat de showband aan deze Lip begint, wordt zaterdag 2 september de viering van het twintigjarig bestaan van de showband afgesloten. De afslui- ling begint om 09.00 uur met de Dag van de Vlag. De rommel markt, muziekbeurs en tentoon stelling'beginnen om 10.00 uur. Om 18.00 uur begint de reünie si om 19.00 uur een optreden m de muziekgroep. De feest avond begint om 20.30 uur. Deze feestdag is in het repetitie lokaal van Showband Sas in het gebouw De Roselaer aan de Noordstraat in Sas van Gent. Middelburger Bosman wil voor VVD in Kamer door Ernst Jan Rozendaal HAAG - André Bosman |ll) uit Middelburg maakt een kans op een verkiesbare plek op de kandidatenlijst van de WD voor de Tweede Kamer. De WD Zeeland verwacht dat hij bij de eerste 26 kandidaten voor een Kamerzetel zit. Maan dag wordt de WD-lijst bekend gemaakt. Bosman maakt geen geheim van njn kandidatuur. Op zijn eigen website www.andrebosman.nl loopt hij zich warm voor het werk in Den Haag. Toch tem pert hij te hoge verwachtingen. rIk weet niet op welke plek ik te rechtkom." Secretaris/ penningmeester Wil- Ginjaar van de WD Zee- -sehat in dat het gaat om «n plek tussen de 18 en de 25. Bosman is kapitein-vlieger in Woensdrechtverantwoordelij k de opleiding van lucht machtpiloten. Van jongsaf aan 1 ft hij de ambitie gehad om in politiek te gaan, maar dat s moeilijk te verenigen met zijn baan, omdat hij vaak in het buitenland werd geplaatst. -Sinds 2001 woon ik in Middel burg. Dat leek me het moment om mijn droom waar te maken. Hij meldde zich aan bij de WD en deed van begin af aan kader werk. Op het ogenblik is hij voorzitter van de WD Middel burg en vice-voorzitter van de Hamercentrale Zeeland, loen Jan Geluk vorig jaar ver- hok uit de Tweede Kamer be sloot Bosman zich op te werpen als Zeeuws WD-kandidaat. „Ik vind het van belang dat Zeeland vertegenwoordigers heeft in de Tweede Kamer, Er wordt te veel «veronze hoofden heen beslist. Ik wil me ervoor inzetten dat de landelijke overheid lagere over heden juist stimuleert om zelf door Ben Jansen VROUWENPOLDER - De sector reislust en verpozing in Zeeland moet meer ge bruik maken van tevreden klanten bij de promotie van de provincie. „Mond- tot-mondreclame is effectief en goed koop", zegt directeur Jeu Claes van Horeca Nederland. „Zeeland moet op zoek naar mogelijkheden die beter te be nutten." Claes - samen met directeur Hans van Driem van het Nederlands Bureau voor Toerisme en Congressen op werkbezoek in Zeeland - krijgt even later een voor beeld in de schoot geworpen. Vanaf het terras van vis- en frituurbe- drij'f De Lekkerbek aan de aanzet van de Veersegatdam bij Vrouwenpolder ziet hij een personenauto wegrijden. Het kente ken indentificeert de eigenaar als een in woner van Mönchengladbach. Op de ach terruit prijkt fier een sticker met het wa pen van Zeeland. Claes: „Die man moe ten we dankbaar zijn, want hij rijdt rond als een ambassadeur van Zeeland." Van Driem pleit ervoor dat kleinere lo- giesaanbieders hun krachten bundelen om een database aan te leggen van hun gasten, zodat die in de toekomst gericht kunnen worden benaderd. „Dat soort ad viezen hoef je ze bij Roompot Recreatie niet te geven. Daar hebben ze dit soort za ken prima in orde. Maar voor kleinere be drijven valt op dit gebied nog een wereld te winnen." In hun gesprekken met ondernemers en gasten van horecabedrijven in Zeeland hebben Claes en Van Driem gemerkt dat de eersten minder positief zijn over de kwaliteit van hun dienstverlening dan de tweede categorie. Claes: „Er wordt over het algemeen veel aan vernieuwing gedaan en prima kwali teit geleverd. Het zit soms in kleine din gen: een zaak met de juiste uitstraling en een gunstige ligging, een prima kop kof fie, een serveerster met een vriendelijke glimlach. Alles klopt. Dat geeft mij - zo noem ik dat - een wauw-erlebnis. Tij dens ons bezoek aan Zeeland heb ik dat regelmatig gehad. Ik maak de Zeeuwse horeca vette complimenten." Zimmer Frei Helemaal geen kritiek dan? Nou ja, het Zimmer Frei-aanbod is wat achtergeble ven. Juist in dat segment van de logiesac- commodatie doet zich een duidelijke da ling van het aantal Duitse gasten voor. Nog een kanttekening van de heren: de prijzen van veel horecaondernemingen zijn te laag. Claes: „Voor wat je de gast hier in Zeeland voorzet - en dat is vaak van hoge kwaliteit - mag je best wat -0~~.voor regio te nemen." man noemt de plannen voor zeereservaat voor Schou- wen-Duiveland en de ontpolde- rond de Westerschelde als -ngrijke Zeeuwse kwesties. \an beide is hij geen voorstan te Wel pleit hij voor een twee- Be kerncentrale in Borssele en aanschaf van het nieuwe ge vechtsvliegtuig JSF. Het motor- onderhoud daarvoor zou kun- ■jen plaatsvinden in Woens- techt. „Dat is een enorme kans werkgelegenheid voor Zee- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen drie Zeeuws-Vlamin gen en een 27-jarige Vlissinger voor een diefstal met geweld ge vangenisstraffen van 28 tot 35 maanden geëist. De gewelddadi ge overval werd op 1 maart in een woning in Vlissingen ge pleegd. Een 27-jarige inwoner van Zaamslag hoorde de hoogste straf (35 maanden) tegen zich ei sen. Tegen twee mannen van 27 en 25 jaar uit Terneuzen eiste de officier respectievelijk twee jaar plus vier maanden voorwaarde lijk en 33 maanden cel. Als het aan de officier ligt zit de inwo ner van Vlissingen wegens mede plichtigheid een celstraf van 28 maanden uit. De Vlissinger zou de medeverdachte uit Zaamslag hebben getipt over de 'ripdeal'. Hij vertelde dat er in een wo ning in zijn buurt het nodige viel te halen. De man uit Zaam slag, die eerder overvallen heeft gepleegd, kon het geld goed ge bruiken om een schuld van 10.000 euro af te betalen. Hij polste zijn 25-jarige kompaan, die ook geldzorgen had. Het mo tief was volgens het duo dat ze geen keus hadden, omdat ze op de arbeidsmarkt niet terecht konden. De Vlissinger wees het trio de woning aan. Toen de 36-jarige bewoner vlak na middernacht de mannen niet wilde binnenla ten, trapte de Zaamslaggenaar de deur in. Binnen kreeg de man meteen klappen, waarna hij te gen de grond werd gewerkt en met een snoer werd vastgebon den. Ook zou het slachtoffer zijn bedreigd met een stroom stootwapen en een mes. De man uit Zaamslag, die de leiding" had, doorzocht de woning. De buit viel tegen. Het enige resul taat was een plastic bakje met honderd gram wiet. De jongste verdachte nam een mp3-speler en een mobiele telefoon mee. Niet veel later kwam er bij de politie een melding van een over-, val. Een van de overvallers had een opvallende tatoeage, die de politie als bekend voorkwam bij de Zaamslaggenaar. De politie besloot de telefoons af te tappen. Het spoor leidde naar de verdachten. De man uit Zaamslag kon met veel moeite worden aangehouden. Aanvan kelijk wilde hij niet meewerken, door Jan van Ommen DEN HAAG - Milieuorganisatie Greenpeace hoopt dat de Raad van State een dikke streep zet door een exportvergunning voor gebruikte splijtstofstaven uit de kerncentrale in Borsele. Met de vergunning kan energie bedrijf EPZ de komende jaren tien treintransporten verzorgen naar de Franse nucleaire op- werkfabriek in La Hague. Greenpeace wil een eind maken aan de kern transporten. De Raad van State behandelde gis teren het hoger beroep tegen de transportvergunning. In La Hague worden de gebruik te brandstofstaven opgewerkt, zodat een deel kan worden her gebruikt. Het afval dat over blijft, wordt bij de Covra in Borssele opgeslagen. Green peace vindt dat de kerntranspor ten riskant zijn; bovendien ont staat na het opwerken van de uraniumstaven het nog gevaar lijkere plutonium. De overheid en EPZ vinden de gebruikte brandstofstaven nog lang geen afval. Bovendien is er in Nederland geen opslagruimte voor de onbewerkte staven. De definitieve uitspraak over de vergunning volgt over enkele we ken. Wateroverlast in Oostburg OOSTBURG - Een korte maar zeer hevige regenbui heeft gisteren voor behoorlijk wat wateroverlast gezorgd in de omgeving van het gemeentehuis in Oostburg. De ambtenaren hielden weliswaar droge voeten maar in de kelder van de naast het gemeentehuis gelegen Rabo bank stond vijftig centimeter water. De riolering kon het water aan de achterkant van het gemeentehuis niet meer verwerken. Dit gedeelte ligt lager ten opzichte van het parkeerter rein. Al snel stond er een behoorlijke hoeveelheid water in dat deel. De brandweer werd ingeschakeld om het wa ter weg te pompen. Deze klus was gistermiddag tegen half vijf geklaard. Interactieve infozuilen langs A58 ROOSENDAAL - Toeristen en andere weggebruikers kun nen langs de A58 tussen Etten-Leur en Roosendaal via in ternet informatie opvragen over de situatie op de weg en over toeristische mogelijkheden. Het gaat om een proef van Rijkswaterstaat Noord-Brabant. Passanten kunnen op een toetsenbord van de informatiezuil een aantal web sites opvragen. Dat zijn die van Rijkswaterstaat, de, ANWB, Bijzonder Brabant, Uit in Brabant, Uit in Et-, ten-Leur en de provinciale VW van Zeeland. Ze treffen daar ook telefoonnummers aan voor specifieke vragen. Via de site Van A naar Beter van Rijkswaterstaat kunnen ook vragen over de situatie op de snelwegen worden inge typt, waar direct antwoord op wordt gegeven. ANP Auto rolt berm A58 in ARNEMUIDEN - Een 35-jarige man uit Vlissingen is woensdagavond gewond geraakt bij een aanrijding op de A58 bij Arnemuiden. De man botste tijdens het inhalen te gen de auto van 26-jarige man. Na de botsing sloeg de auto van de 35-jarige over de kop en belandde in de berm. Vermoedelijk was de man in slaap gevallen. Zijn verwondingen vallen volgens de poli tie mee. Bestuurders ontbijten aan N254 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - Al vijf jaar ijvert de actiegroep Knip N254 Nu voor maatregelen die sluipver- keer ontmoedigen op de provinciale weg tussen Goes en Heinkenszand. Onlangs kwam het dagelijks provinciebestuur, op basis van eigen tellingen, tot de slotsom dat er aanvullende maatregelen nodig zijn om met name vrachtwagens te we ren, zoals extra politiecontroles op snelheid, een andere bewegwijzering bij Heinkenszand en overleg met haven bedrijf Zeeland Seaports over de wegenkaarten die zij aan (buitenlandse) vrachtwagenchauffeurs meegeven. Het doel is chauffeurs ervan te doordringen dat ze net zo makkelijk over snelweg A58 kunnen rijden. Verder zal de aanleg van het spoorviaduct bij 's- Pleer Arendskerke (tij delijk) een obstakel vormen. De actiegroep, die gisteren het eerste lustrum vierde met een werkontbijt voor be stuurders en politici van de provincie en de gemeenten Goes en Borsele, hoopt dat voor het tweede lustrum de overlast, vooral geluidshinder, afdoende is aangepakt. Zelf wil ze het liefst dat de snelheidslimiet op de N254 daalt naar zestig kilometer per uur, maar de provincie en de gemeente Borsele voelen daar niks voor. Een goede kop koffie, een vriendelijke glimlach; onder meer die kleine dingen maken dat de klanten over het algemeen positief zijn over de dienstverlening in de Zeeuwse horeca. foto Marijke Folkertsma meer vragen." Prijst de toeristisch-re- creatieve bedrijfstak zich daarmee niet uit de markt? Claes, bedachtzaam: „Nee, dat denk ik niet. Misschien krijg je dan juist de klanten die je graag wil hebben." Een klacht die Claes en Van Driem de af gelopen dagen veel hebben gehoord, gaat over de gemeenten. Initiatieven van on dernemers smoren nogal eens in bureau cratie. Vergunningen laten lang op zich wach ten; ambtenaren lijken eerder op zoek te zijn naar belemmeringen voor plannen dan naar mogelijkheden om ze te realise ren. Van Driem: „Je moet constateren dat veel gemeenten zich nogal behou dend opstellen tegenover de vrijetijdsin- dustrie. Dat is nogal ernstig, omdat hun collega's in andere delen van het land op meer medewerking van de lokale over heid kunnen rekenen. Dat zet Zeeland dus op achterstand." Sloop voormalig onderkomen VVV in Goes GOES - Het VW-kantoor aan het Stationsplein in Goes gaat tegen de vlakte. Het Goese college van B en W heeft gisteren tot de sloop beslo ten. De VW/ANWB-winkel ver liet het pandje in juni vorig jaar, om in te trekken bij het Histo risch Museum De Bevelanden in de Goese binnenstad. Sindsdien stond het tussen het station en hotel Terminus inge klemde pandje leeg. Met de sloop ontstaat meer ruimte voor de herinrichting van het Sta tionsplein. (Advertentie) was^ar' knaagdieren wespen - Preventie en bestrijding van alle ongedr v ooien Advies- inspectie- en rapportagesys kakkerlakken - Bedrijfsmatig en particulier vliegenGecertificeerd EVM Wageningen - HACCP hygiënecodes UV lampen vogelwering Q5.53 Q5 85 06.53 55 Q6 qq gg determinatie www.lader.ni Zee maar later legde hij een bekente nis af. Ook de 25-jarige Terneu- zenaar gaf toe mee te hebben ge daan aan de overval. Daarentegen verklaarde de 27-jarige Terneuzenaar niet in de woning te zijn geweest. „Ik heb tijdens de overval in de auto gewacht. Ik wist hier niets van" De medeverdachten zeiden juist dat hij het slachtoffer had aan gepakt. Ook de officier hield het erop dat de Zeeuws-Vlamingen de overval hebben gepleegd. Drie verdachten hebben een strafblad met geweldsdelicten, In de eis tegen de verdachte uit Zaamslag werd meegenomen dat er in zijn woning 750 gram hennep werd gevonden. Ook had hij tien gram cocaïne bij zich. In de woning van de jong ste verdachte trof de politie 25 hagelpatronen aan. De verdediging kraakte de (ger compliceerde) dagvaarding. De raadslieden bepleitten vrij spraak of gingen voor strafver mindering. De rechtbank doet 6 september uitspraak. Advertentie Brouwerijstraat 4, Oostburg, tel.0117-45 46 14 In het nieuwe kookwinkel café is iedereen welkom Even heerlijk wegdromen in de kookboeken onder het genot van een echte koffie, cappuccino of een geurige thee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 41