Seniorenraad Hulst gepikeerd krijgt een zusje PZC Pluimvee hoeft woonwijk niet uit z 14 Secretaris ontevreden over invulling advieswerkgroep over nieuwe zorgwet Ylf* nil H P Eindelijk rust, het is fijn om Nederlander te zijn weekenddiensten vrijdag 25 augustus 2006 door Harold de Puysseleijr HULST - Secretaris F. Moubis van de Seniorenraad in de ge meente Hulst is ontevreden over de wijze waarop de ouderen in de gemeente vertegenwoordigd zijn in de werkgroep die advi seert over de cliëntenparticipa tie in de nieuwe Wet Maatschap pelijke Ondersteuning (WMO). Moubis maakte zijn ongenoegen gisterochtend kenbaar tijdens de vergadering van de Senioren raad in het stadhuis van Hulst. De secretaris van de raad die op komt voor de belangen van de ouderen in de gemeente is ook Voorlichting in De Honte over longziekte TERNEUZEN - In ziekenhuis De Honte in Terneuzen is woens dag 6 september een voorlich tingsavond over COPD. Deze avond wordt gehouden door het Astma Fonds samen met ZorgSaam Zeeuws-Vlaande ren. COPD is een verzamelnaam voor de longaandoeningen bron chitis en longemfyseem. De voor naamste kenmerken van COPD zijn hoesten, sputumproductie en benauwdheid bij inspanning. Er zijn ook patiënten die een ernstige luchtwegobstructie ont wikkelen zonder last te hebben van hoesten en sputumproduc tie. De voornaamste oorzaak van COPD is roken. Deze aan doening werd vroeger gezien als iets waar niet veel aan te doen was. Hoewel de aandoening nog steeds niet te genezen is, zijn er tegenwoordig veel mogelijkhe den om te zorgen dat de long functie minder snel achteruit gaat. De voorlichtingsavond be gint om 19.30 uur. De sprekers zijn medewerkers van ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen. Dat zijn COPD-verpleegkundi- ge Myriam Muller, fysiothera peut Luc Vanhaecke en diëtiste Irijenan Temmar. Woonstichting Hulst klaagt over storing lift ouderenflat door Harold de Puysseleijr HULST - De Woonstichting Hulst heeft de firma die de liftin- stallaties in de ouderenflats aan de Truffinoweg in Hulst onder houdt de oren gewassen na een langdurige storing in een van de liften. De lift in een van de vijf appar- tentsgebouwen viel zaterdag 12 augustus om 11.50 uur uit en was pas de volgende dag om 12.10 uur gerepareerd. Een be woonster van de flat zat - onfor tuinlijk genoeg juist op haar ver jaardag - een kleine drie kwar tier opgesloten in de kapotte lift. „Onacceptabel", vat directeur J. Valckx van de Woonstichting Hulst de langdurige storing kernachtig samen. „Er moest een onderdeel uit Frankrijk ko men om de lift te kunnen repare ren en de monteur van dienst was al zo lang in touw dat hij dat niet meer op kon halen. We hebben het bedrijf dat de liften voor ons onderhoudt daarop ste vig aangesproken. Nu is toege zegd, dat er voortaan reservema teriaal in de regio beschikbaar is om storingen snel te kunnen verhelpen. Daarnaast worden al le andere liften preventief gecon troleerd op hetzelfde euvel." Veiligheidsgevoel Tijdens de gisterochtend gehou den vergadering van de Senio renraad Hulst werd er afkeu rend gesproken over de liftsto- ring. Vooral in relatie tot het veilig heidsgevoel van de bewoners van de 151 appartementen voor senioren op het terrein van De Blaauwe Hoeve is de betrouw baarheid van de liften van be lang, zo werd door de raad geoordeeld. Volgens seniorraadslid O. Vers- traeten was het al de negende storing aan een van de liften in zestien maanden tijd. Valckx betwist dat aantal niet, maar nuanceert dat alle andere storingen veel sneller verholpen waren. „Wij hebben niet de indruk dat er extreem veel storingen aan de liften zijn. Het gaat alles bij el kaar om vijf liften en daar kan altijd wel eens iets mis gaan. Maar doorgaans zijn die andere mankementen altijd snel gerepa reerd geweest." ongelukkig met de opstelling van met name de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) in de ze kwestie. Moubis legde aan de leden van de Seniorenraad uit, dat hij graag namens die i'aad zitting had genomen in de bewuste werkgroep. „Maar met name de KBO wil zelf achter het stuur kruipen als het gaat om de verte genwoordiging van de ouderen in het hele verhaal rond de WMO. Ik ben daar niet blij mee, want dat betekent dat de bon den. met uitzondering van de ANBO, niet achter de Senioren raad staan." Volgens Moubis en seniorraads lid Jo d' Haens. die samen bij overleg met de ouderenbonden en de stichting Welzijn voor Ouderen aanwezig was, speelde vooral secretaris J. van Eek van de KBO-afdeling Sint-Jansteen een dominante rol in de discus sie over de betrokkenheid van de Seniorenraad bij de WMO. Uiteindelijk werd KBO-er Willy de Bakker uit Kloosterzande af gevaardigd in de werkgroep. Hij is overigens ook lid van de Se niorenraad. „Uiteindelijk was dat het hoogst haalbare, hoewel ik er ook niet gelukkig mee ben dat er een bepaalde signatuur aan het lidmaatschap van de werkgroep hangt", aldus d' Hae ns. Volgens seniorraadslid F. Buyle heeft de KBO er moeite mee een relatief jong orgaan als de Seniorenraad (de raad is sinds anderhalf jaar actief, red.) naast zich te dulden als het gaat om de behartiging van de belan gen van de ouderen. „Zij heb ben het altijd alleen voor het zeggen gehad en ze geven die scepter niet graag af", zo vatte Buyle zijn kijk op de zaak sa men. Voor Moubis is de gang van zaken aanleiding te verzoe ken of een vertegenwoordiging van de Seniorenraad structureel bij het overleg tussen de Hulster ouderenbonden aanwezig mag zijn. „Dit was nu het maximum haalbare", zei hij, „maar goed, de strijd is nog niet gestreden." J. van Eek noemt het complete onzin dat hij zich dominant heeft opgesteld in de discussie tijdens het overleg van de oude renbonden. Ook betwist hij dat de bonden niet achter de Seniorenraad staan. „Wel vind ik, en dan spreek ik namens alle afdelin gen van de KBO in de gemeente, dat wij een afgevaardigde moe ten hebben in de werkgroep. Maar ik heb er ook geen enkele moeite mee, dat daarnaast ook iemand namens de Senioren raad daarin zitting neemt." Ook in Hulst werd gisteren voor de nieuwe Nederlanders een feestje ter verwelkoming gegeven. door Jeanette Vergouwen HULST - Ook in Hulst werd gisteren voor de nieuwe Nederlanders een feest je ter verwelkoming gegeven. De Natio nale Naturalisatiedag kende een matige opkomst maar Hulst scoorde met zestig procent goed. De gemeenten zijn verplicht een natura lisatieceremonie te houden voor perso nen die de Nederlandse nationaliteit hebben verkregen. Burgemeester J. F. Mulder vond het een topper dat er twaalf van de genaturaliseerde Neder landers aanwezig waren. „Het is ook een bijzondere dag, naturaliseren doe je niet drie keer in je leven." Hij wees de aanwezigen op de rechten en de plich ten van het Nederlanderschap en felici teerde hen met de nieuwe status van Ne derlander. „U mag en moet nu bijdra gen aan de Nederlandse samenleving. We zijn begonnen met een Reynaertge- bakje en als bewijs van Nederlander schap ga ik u nu een oorkonde overhan digen, twee boekjes over Nederland en een pennenset van Hulst. Want wie schrijft blijft." De nieuwbakken staatsburgers kregen een videofilm over de gemeente Hulst te zien en na het formele gedeelte kon er wat nagepraat worden met een drankje erbij. Prettig gevoel De familie Yaqubi kwam zes jaar gele den uit Afghanistan naar Nederland, va der was professor in Kabul. Na vijf jaar Friesland kwam het gezin terecht in Hulst waar dochter Farah in de eindexa menklas van het VWO zit. Moeder Sha- hla vertelt dat ze blij is nu Nederlandse te zijn. „Het is een prettig gevoel en het betekent ook dat eindelijk de spanning wegvalt en er nu rust komt." Farah spreekt perfect Nederlands en wil vol gend jaar verder gaan studeren. „Ik weet nog niet wat, misschien wel rech ten. Het is hier klein, rustig en de omge ving is mooi. De mensen zijn heel ge makkelijk in de omgang." Naast hen zit de familie Hamed. Ook zij kwamen uit Afghanistan naar Nederland. Moeder Gol Qottei vindt het jammer dat haar echtgenoot er niet bij is. „Hij moest wer ken, hij werkt al vier jaar en we zijn blij met het Nederlanderschap." Haar zoon tjes Atal en Faisal zitten op basisschool Moerschans. Atal werkt met trage hap jes het gebakje naar binnen en geniet duidelijk van zijn glas fris. In Hulst zijn er na een procedure der tien mensen genaturaliseerd: 2 perso nen met de Poolse, 6 personen met de Afghaanse, 2 personen met de Franse, 1 persoon met de Belgische nationaliteit, 1 burger van Mauritanië en 1 burger van Bosnië-Herzegovina. Ook hebben in de gemeente Hulst 6 per sonen van de Belgische nationaliteit en 1 persoon met de Amerikaanse nationa- foto Wim Kooyman liteit de Nederlandse nationaliteit ver kregen door middel van het afleggen van een optieverklaring. Kay Reunis is Amerikaanse en al dertig jaar getrouwd met een Nederlander. In het begin kreeg zij een permanente verblijfsver gunning, maar na het veranderen van de wet moest zij om de vijf jaar een nieu we vergunning aanvragen. „Dan moest ik naar de afdeling vreemdelingen dienst en ik voel dat als een vernede ring. Ik voelde me er niet vol bijhoren. Je woont en leeft hier, je spreekt de taal en je bent helemaal ingeburgerd, maar ik had geen stemrecht, alleen voor de ge meenteraadverkiezing. Dit wilde ik niet meer. En daarom heb ik het Nederlan derschap aangevraagd. Nu krijg ik een paspoort en heb ik stemrecht. Ik heb nu net als mijn twee kinderen een dubbele nationaliteit." pagina 4 commentaar door René Hoonhorst TERNEUZEN - Kippen- en gei tenhouders in steden en dorpen binnen de gemeente Terneuzen kunnen opgelucht ademhalen. Zij hoeven hun dieren binnen kort niet te verwerken in soep of stoofpot. Als ze de beestjes bij nacht en ontij ophokken, mogen ze gewoon achter in tuin of wei land blijven bivakkeren. Er ontstond gisteren enige beroe ring omdat burgemeester en wet houders de gemeenteraad voor stellen de Algemene Plaatselijke Verordening (APV) aan te pas sen. Dat in de toekomst minder vergunningen nodig zijn voor al lerlei activiteiten, zal de meeste burgers plezieren. Maar dat het houden van pluimvee en dieren binnen de bebouwde kom wordt verboden, beviel een hoop die renliefhebbers een stuk minder. De soep wordt niet zo heet gege ten als zij gisteren in de kranten werd opgediend, want beesten die 's nachts in een hok zitten mogen ook binnen de bebouwde kom worden gehouden. Burgemeester J. Lonink legt uit dat het verbod vooral is inge- Het pluimvee van de familie Bogaert uit Sas van Gent. steld om op te kunnen treden in overlastsituaties. Tegen de eige naren van hanen die voor buren gerucht zorgen, kan anders nau welijks worden opgetreden. Mekkerende geiten, snaterende foto Peter Nico la i eenden en andere geluidsover last veroorzakende dieren moe ten van 's avonds tot 's morgens binnen zitten. De Sasse hob by-pluimveehoudster R. Bogae rt vindt het toch een beetje on zin om al haar pluimvee binnen te houden. Voor de kippen van de familie Bogaert is het geen probleem. Die gaan op tijd op stok in hun eigen hok. Maar de eenden slapen in de buitenlucht. Ze hebben een vijver als onder komen en leggen - niet veel later dan de kippen - him kop op hun rug aan de rand van de vijver om zo de nachtrust te genieten. „Ik kakel harder dan de kippen zegt mijn man altijd. Dat geldt ook voor het gesnater van de eenden. Maar ik voldoe dus niet aan de regels als die niet na zonsondergang in een hok zijn opgesloten", concludeert Bogae rt. Ze krijgt echter geen bezoek van controlerende ambtenaren als haar buren niet klagen, ver zekert een woordvoerder van de gemeente. „De bepaling is puur bedoeld om op te kunnen treden in geval van overlast. Als de een den nog nooit ergernis hebben veroorzaakt, verordonneert geen ambtenaar dat de watervo gels ook onder een dak moeten zitten." door Romain van Damme ANTWERPEN - Het gifgroene dak van het Sportpaleis langs de Antwerpse ring blijft. Een mooi herkenningspunt voor de vele bezoekers van het alom be kende complex dat uitgebreid wordt met een nieuwe topsport en evenementenhal. Maart volgend jaar wordt de nieuwe hal al in gebruik geno men. Enkele maanden later moet alles klaar zijn. De multifunctionele hal is 6000 vierkante meter groot en biedt tijdens sportevenementen plaats aan 5000 mensen. Binnen enkele uren kan de hal omgebouwd worden tot een showtempel voor 7000 toeschouwers. De hal is verbonden met het grote Sportpaleis dat aan 15.000 toe schouwers onderdak biedt en daarmee nog altijd een van de grootste permanente indoorhal- len voor evenementen in Euro pa. De nieuwe hal kost 12 miljoen euro. De helft wordt betaald door de stad Antwerpen en het Vlaams Gewest. De NV Sportpa leis hoest de rest op en verzorgt ook de exploitatie. Zeker is al dat de hal de thuishaven wordt van de Antwerpse basketbal club Sanex Giants. Parkeerprobleem De nieuwe hal mocht alleen ge bouwd worden, als de stad Ant werpen het file en parkeerpro bleem rond het Sportpaleis zou aanpakken. De buurt klaagt al jaren over wildparkeerders die er bij druk bezochte evenemen ten voor zorgden dat de wijk vrijwel onbereikbaar werd. Om het openbaar vervoer een stevige duw in de rug te geven betaalt straks iedere bezoeker wat extra's bij de aanschaf van een kaartje. Dat geld wordt ge bruikt om het openbaar vervoer van en naar het sportpaleis te optimaliseren. Aan de Keizershoek in Merksem en aan de Noorderlaan bij het bioscoopcomplex worden nieu we parkings aangelegd, goed voor 4000 auto's. Van daaruit kan gratis met de tram naar het sportpaleis gereisd worden. Volgens de eigenaren van hei Sportpaleis dat in de volksmond ook wel de oude dame wordt noemd, heeft Antwerpen behoef, te aan een nieuwe hal. De grotê hal zal vooral gebruikt worden voor mega-evenementen zoals optredens van wereldvermaarde bands en artiesten. Failissement Nog maar tien jaar geleden leek het sportpaleis ten dode opoe" schreven. Schuldeisers eisten een faillissement, maar zover kwam het uiteindelijk niet. De provincie Antwerpen bood de helpende hand en sindsdien krabbelde het sportpaleis over eind. Het sportpaleis werd op 11 september 1933 opgeleverd. Een gebouw van 88 meter breed. 132 meter lang en met een dak van 11.600 vierkante meter zonder enige ondersteuning. In die tijd een uniek gebouw dal de aannemer tijdens de bouw de nodige hoofdbrekens opleverde Pas 21 maanden na de eerste steenlegging werd het gebou* opgeleverd. Daarmee kwam ce droom uit van wielerliefhebbers die in Antwerpen een indoor wielerpiste wilden hebben Het gebouw maakte dan ook naam als wielerparadijs en trok ontel bare wielerliefhebbers die ke ken naar zesdaagses, verreden op een 250 meter lange en 8 me ter brede houten wielerpiste. Ook andere sportevenementen werden er gehouden. Tot de Tweede Wereldoorlog uitbrak en vijf jaar later het gebouw da nig gehavend uit de strijd kwam. Maar liefst 220 granaten sloegen in en vernielden een groot deel van het sportpaleis. Na de heropening werd er ook ruimte geschapen voor grote showevenementen zoals de Wie ner Eisrevue en het Russisch Staatscircus. Nu is het sportpaleis weer hot Onder andere door een grondige facelift en een gevarieerd aan bod van (sport)evenementen, waaronder een prestigieus ten nistoernooi en Night of the Proms zaterdag 26 en zondag 27 augustus 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Hojnsatrtseim Midden- en Oost- Zeeuws Vlaande ren (Terneuzen, Hoek, Philippine, Sluis kil, Sas van Gent, Axel, Zaamslag, Kloosterzande, Hulst, Koewacht, St. Jan steen en Clinge), vr. 17.00-ma. 08.00 uur: Voor dringende huisartsenzorg en huisbezoeken: Huisartsenpost De Hon te, bezoekadres Vlietstraat 12, Terneu zen (aan ziekenhuis De Honte) tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). West Zeeuws-Vlaanderen (Oostburg, Aardenburg, Zuidzande, Biervliet, Hoofdplaat, IJzendijke, Breskens, Groe- de, Schoondijke, Sluis en Cadzand), vrij. 17.30-ma. 08.00 uur: Voor dringen de huisartsenzorg en huisbezoeken. Huisartsenpost Antoniusziekenhuis, Pastoor van Genklaan 6 te Oostburg, tel. 0115-643000 (altijd eerst bellen). Tandartsen West Zeeuws-Vlaanderen: R. Apers, Sassenstraat 16, Aardenburg, (0117-491380). Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Oost Zeeuws-Vlaanderen: E. G. Tan, Stationsstraat 8, Axel, Tel. (0115) 561686. Spreekuur: za en zo 12.00-12.30 uur; Apotheken Gemeente Terneuzen: Dienstapotheek Terneuzen, Van Steen bergenlaan 27, Terneuzen, tel. 0115 626010. Voor spoedrecepten 24 uur be reikbaar. Hulst: Apotheek Reynaert, Steenstraat 7, tel. 0114-311156, zat. 10.00-17.00, zon. 13.00-17.00 uur. Voor spoedrecep ten 24 uur bereikbaar. Apotheek Hulst, Dubbele Poort 7, tel. 0114-314255, zat. 10.00-17.00, zon. 12.00-17.00 uur. Voor spoedrecepten 24 uur bereikbaar. Ook voor recepten van huisartsenpost Terneuzen/Hulst. Oostburg: Apotheek Oostburg, Burchstraat 16, tel. 0117-452170, zat. 10.00-12.30 en 13.00-16.30 uur, zon- en feestdagen dienst via deurtelefoon apotheek. Breskens: Apotheek Breskens, Spuiplein 13a, tel 0117-380222, zat. 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. zon- en feestdagen ge sloten, dienst via deurtelefoon Apo theek Oostburg. Dierenartsen Terneuzen, Axel, Zaamslag, Hulst en Hengstdijk: Dierenkliniek J. Kop, Bastionstraat 3, Axel, tel. 0115-561488. Spreekuur, zat. 11.00-12.00 uur. Hulst en Hengstdijk: R. T.Versol en J.C. Versol-ten Hoopen, Hengstdijk, tel. (0114) 682365. Spreek uur 13-14 uur. Plevierstraat 18, Hengst dijk. IJzendijke: Dierenarts van de Vijver, tel. (0117) 301388 bgg. 0117-348424. Spreekuur zat 13.00 en zon. 12.00 uur in de die renkliniek. Terneuzen: J. P. de Vos en A. Burm, dierenkliniek 'De Ottenhorst', Van Diemenstraat 83, tel. 0115-619628. Spreekuur zat. van 12.30-14.00 uur. Kliniek voor gezelschapsdieren 'De Steenberghe', Van Steenbergenlaan 7, Terneuzen. Dierenarts P. de Vos. Zat. en zon. uitsluitend behandeling van spoed- patiënten na telefonische afspraak, tel. 0115-696425. Breskens, Aardenburg, Oostburg en Sluis: Dierenartsencentrum West, G.A.M. de Bruijckere en E.G. van Bruinessen-Kap- senberg. Afspraken via telefoonnr. 0117-454484. Oostburg: J. P. J. v. d. Vijver, Sirius 1, Oostburg, tel. 0117-452103. Sas van Gent: E. O. M. David, Westdam 54, tel. 0115- 453800, spreekuur zat. 11.00-12,00uur. St. Jansteen e.o. A.E. de Bruyn, Brouwerijstraat92, Ka- pellebrug, tel. 0114-312701, Spreekuur 11,00- 12.00 uur. Dierenambulance Zeeuws-Vlaanderen, alarmnummer 0115- 442161. Thuiszorg Stichting Thuiszorg Zeeuws-Vlaan deren, voor spoedgevallen dag en nacht bereikbaar: West-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer 0117- 456500, Kanaalzone: TelefoonnummerOllB- 674500, Oost-Zeeuws-Vlaanderen: Telefoon nummer (0114) 383500. Stichting Provinciale Kraamzorg Zeeland, kraamcentrum Zeeuws-Vla;-i> deren, dag en nacht bereikbaar via tel, 0113-224022. Pastorale dienst Oost-Zeeu ws-Vlaanderen: zon, 12 ma. 24 uur. Bereikbaar via mobielnum mer 06 22398801 West-Zeeuws-Vlaanderen: 10.00-13.00 en 16.00-19.00 uur, Bereik baar via mobielnummer 06 20403610. Midden-Zeeuws-Vlaanderen: Bereik baar via mobiel nummer 06 53997850 Reynaerttocht op herhaling HULST - De eerder in mei gro tendeels in het water gevallen Reynaert fietstocht gaat zater dag 9 september op herhaling, Deze recreatieve fietstocht voor jong en oud voert de deelnemers langs de mooiste plekjes in O-ost Zeeuws-Vlaanderen. De fietsers kunnen kiezen uit een traject van 30, 50 en 100 ki lometer. Vanaf café de Grieie bij Zaamslag kan alleen de fiets bestegen worden voor een nt van 100 kilometer. De opstapplaatsen voor de diver se afstanden zijn de voetbalkan tine in St.Jansteen, scouting t Jagertje (Hulst), de Petrus en Paulushoeve in Lamswaarde, fa milie Mangnus aan de Middel weg van de Cambron in Vogel waarde en de Schutterij Willem Tell in Kloosterzande. Er kan ge start worden tussen 10.00 en 14.00 uur. De deelnemers steu nen door inschrijving sociale en humanitaire projecten van de ro tary club Hulst. Aanrijding TERNEUZEN - In de Alva- rezlaan in Terneuzen is gister ochtend rond half tien een 79-ja rige man uit Terneuzen gewond geraakt bij een aanrijding- Een 71-jarige automobiliste uit die plaats wilde rechtsafslaan en verleende daarbij geen voorrang aan de 79-jarige man op zi]D bromfiets.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40