Indiërs waren slechts lastig PZC Tweede Kamer eist strengere controle van veemarkten Winkelcentrum Leeuwarden brandt uit Werknemers voorzien hogere AO W-leeftijd Steun islamitisch onderwijs kalft af Platte tv vliegt snel in brand Partnerzoekende boeren blijven seksadvertenties zien Incident met Amerikaans toestel heeft niets met terreur te maken vrijdag 25 augustus 2006 «[STERDAM - Boeren die met Google zoeken naar de datingsi- lefarmdate.nl kunnen op seks- advertenties blijven stuiten. De jilernetzoekmachine hoeft deze advertenties niet te verwijde ren, Dat heeft de rechtbank van Amsterdam gisteren geoordeeld. farmdate.nl vindt de seksadver- DEN HAAG - Televisietoestel len met platte beeldbuizen zijn brandgevaarlijk. De platte tv's slaan binnen mum van tijd in iicliterlaaie wanneer er bijvoor beeld een kaars tegenaan staat. Ook kunnen de schermen ervoor zorgen dat een woningbrandje uitslaat tot een grote brand. De Haagse brandweer waar schuwt consumenten extra voor zichtig te zijn met deze toestel len. De waarschuwing geldt zo wel plasma- als lcd-tv's. Het ge vaar zit hem vooral in de kunst stof kast. Het brandgevaar daar van is vergelijkbaar met dat van vier liter benzine. Door de grote Pe die daarbij ontstaat, kan bet. vuur spontaan overslaan naai'ander meubilair. De Haagse brandweer liet gister ochtend bij wijze van demon stratie een flatscreen van een «1 verkocht merk in vlammen Opgaan, De tv werd in een woon kamer van een afbraakpand ge plaatst met een brandende kaars tegen de zijkant. Na slechts drie minuten vatte het apparaat vlam. Na vijftien minu ten stond een groot deel van de omgeving van de televisie in brand. Na drie kwartier stond ie hele benedenverdieping in 'lichterlaaie. Voor brandveiligheid van televi sietoestellen bestaat geen wette- lijkenorm. De vier grootste tele visiefabrikanten hebben twee jaar geleden maatregelen geno men om het brandgevaar van 'gewone' tv's te verminderen. In Europa voldoen gewone tv's aan bndveiligheidsstandaard VI. féel platte toestellen voldoen nog niet aan die eis. De brand weer wil dat die ook wordt toe- iepast op de flatscreens. GPD Zoekactie na verzonnen ontvoering ETTEN-LEUR - Een meisje van zes jaar oud heeft gistermiddag k politie in de regio Breda met een verzonnen verhaal in rep en roer gebracht. Het kind vertelde een leerkracht van een school aan de Moeria- ken in Etten-Leur dat een man baar viendinnetje in een rode eabrio had getrokken. De politie zette direct diverse eenheden en een helikopter in en waarschuwde ook de Bel gische politie. Verder vroeg de politie via een sms-alarm de mensen in de omgeving extra op (eletten. Dé politie nam geen enkel risi co, omdat inzittenden van een zélfde soort auto eind juni bij een basisschool in Prinsenbeek hetzelfde bij twee jongens pro beerden. Deze mensen zijn nooit opgespoord. In een gesprek met Iwee zedenrechercheurs gaf het meisje al snel toe dat ze het ver baal verzonnen had. Volgens de politie was het een schreeuw om aandacht. Toen bleek ook dat bet vriendinnetje niet vermist was .ANP Van Geel grijpt niet in bij afgifte vergunningen nmts-masten PEN HAAG - Staatssecretaris Van Geel (Vrom) ziet geen aan- leiding voor gemeenten om ver gunningen voor umts-masten te weigeren. Dat meldde hij giste ren op de website van zijn minis- lerie. öe gemeente Spijkenisse maak te woensdag bekend geen bou w vergunning meer af te geven voor deze masten. „De gemeente misse jaagt op deze ma- W bewoners onnodig angst dat er veel on- pdelijkheid is over de gezond heidseffecten van units. Van ■heelmaakte begin juni de resul- 9 van een Zwitsers onder- bekend. Daarin staat dat i-straling niet gevaarlijk voor de mens is. Dat rapport worgde in Terneuzen ook al voor oeroering. In die plaats hadden mensen actie gevoerd tegen de Plaatsing van umts-masten. Op asis van het rapoort zou dit Seen kwaad kunnen. ANP tenties 'zeer beschadigend' voor de reputatie van de website, waarop boeren een partner ho pen te vinden. Volgens de rech ter is het op advertentiepagina's van bijvoorbeeld dagbladen ech ter gebruikelijk 'om adverten ties die globaal dezelfde goede ren of diensten aanbieden, in één rubriek onder te brengen'. „De lezer wordt, evenals de in ternetgebruiker, geacht daaruit zelf te kiezen wat hij al dan niet van belang acht. Van Google kan niet worden verlangd daar in een beperkende rol te spe len", aldus de rechter in zijn vonnis. Overigens leverde een zoekopdracht naar Farmdate via Google gisteren geen adver tenties voor sekswebsites op. Wel werd naast de zoekresula- ten op de site van de zoekmachi- 'ne reclame gemaakt voor een concurrerende datingsite. FNV Zelfstandige Bondgenoten, de vakbond voor eenmansbedrij ven die Farmdate.nl gerechte lijk ondersteunt, stelt dat Goog le kennelijk maatregelen heeft genomen zodat het woord Farm date niet meer leidt tot seksad vertenties. Toch is FNV Zelfstan dige Bondgenoten niet gerustge steld. Volgens de bond leveren zoekac ties met het woord 'date' name lijk minder seksadvertenties op clan zoekacties met de woorden 'farm' en 'date'. FNV Zelfstandi ge Bondgenoten overweegt in ho ger beroep te gaan tegen de uit spraak. ANP van onze redactie binnenland RIJSWIJK - De twaalf passa giers die woensdag in een toe stel van Northwest Airlines wer den aangehouden, zijn gister avond vrijgelaten. Het incident heeft niets met terrorisme te ma ken. Dat heeft het Openbaar Ministe rie gisteravond gezegd. Tegen de twaalf komt geen enke le aanklacht, zo meldde het OM. Persofficier Ed Hartjes maakte bekend dat de twaalf woensdag zijn aangehouden op verden king van 'het plegen van een po ging tot geweld in een vliegtuig, wat het vliegtuig in gevaar kan brengen', De twaalf Indiase verdachten werden woensdag op Schiphol gearresteerd in een Amerikaans passagiersvliegtuig, een DC-10, dat van Amsterdam naar Mum- bai zou vliegen. Het toestel keer de op verzoek van de gezagvoer der terug naar Schiphol, omdat de twaalf zich opvallend gedroe gen. Vliegtuigpersoneel had de groep herhaaldelijk gevraagd hun apparatuur als laptops en telefoons uit te zetten en die niet meer aan elkaar door te ge ven, maar dat gebeurde niet. Na de aanhouding zijn alle mobiele telefoons, laptops en andere ap paratuur van de verdachten op explosieven en ontstekingsme chanismen onderzocht. Geen explosieven Ook het toestel is grondig geïn specteerd. Er is volgens het OM niets explosiefs gevonden aan boord of in de telefoons van de mannen. Het Indiase ministerie van Buitenlandse Zaken maakte gisteren bekend de terugreis van de twaalf naar India te zul len regelen. Het OM vermeldde gisteren niets over de leeftijden en beroepen van de twaalf, maar volgens de tv-zender NDTV in New Delhi ging het om een groep vrienden van twee koks en tien exporteurs van kle ding. Ze zouden allen geboren zijn in Mumbai, twintigers en dertigers zijn en moslim. Vol gens de zender was de groep in het Caribische Trinidad en Toba go geweest voor een groot Indi aas festival. Familieleden van de twaalf hebben zich beklaagd bij Indiase media dat de groep opgepakt zou zijn omdat die uit moslims bestaat. Minister Don- ner van Justitie liet gisteren eer der op de dag al weten tevreden te zijn over de procedure die woensdag werd gevolgd. „Veilig heid staat voorop. Twee F-16's begeleidden het toe stel terug naar Schiphol. De mi nister van Justitie kan de vlieg tuigen in zulke situaties in het uiterste geval toestemming ge ven zo nodig te schieten. Die pro cedure is woensdag echter niet aan de orde geweest, benadruk te Donner. ANP pagina 4 commentaar LEEUWARDEN - De gemeente Leeuwarden heeft gis termiddag de asbestmaatrcgelen voor de bewoners van de wijk Bilgaard ingetrokken. De maatregelen werden 's ochtends afgekondigd na een grote brand in winkel centrum Bilgaardpassage, waarbij tientallen winkels werden verwoest. De vrees was dat er door de brand as best was vrijgekomen. Uit luchtmetingen bleek dat niet het geval te zijn. De maatregelen hielden in dat de bewo ners van de Leeuwarder wijk hun kinderen niet buiten mochten laten spelen. Ook moesten ze ramen en deuren gesloten houden. De gemeente nam de maatregelen nadat een stuk asbest bij Gesmokkelde kinderen mogen hier blijven DEN HAAG - Ruim twintig kin deren die slachtoffer waren van mensensmokkel naar Nederland mogen in ons land blijven. Dat heeft minister Verdonk (Vreem delingenzaken) gisteren in een brief de Tweede Kamer laten we ten. De meeste van de 24 kinderen zijn al in Nederland. De ande ren, die nu nog in Somalië zijn, mogen naar ons land terugke ren. De jonge Somalische kinderen werden illegaal naar Nederland gebracht om aanspraak te ma ken op kinderbijslag en andere vergoedingen. Op latere leeftijd werden de kin deren weer zonder paspoort of geld aan hun lot overgelaten. Het televisieprogramma Net werk stelde deze misstand een half jaar geleden aan de kaak, waarna de regering een snelle oplossing voor deze kinderen be loofde. Uit onderzoek van de overheid doemde het beeld op van goed georganiseerde netwerken van etnische Somaliërs in Europese landen. Die hanteren diverse me thodes om uitkeringen voor de ze kinderen op te strijken. De Immigratie- en Naturalisatie dienst had de dossiers van 26 jongeren onderzocht die zich bij een Nederlandse ambassade heb ben gemeld met de mededeling dat ze na een verblijf in Neder land in Somalië zijn achtergela ten. ANP door Paul Koopman DEN HAAG - De Algemene In spectie Dienst moet veel inten siever controleren op mishande ling van dieren bij veemarkten. Dat eist een Kamermeerderheid van CDA, PvdA, GroenLinks, D66 en SP nadat gisteren de Stichting Dierenrecht en Var kens in Nood beelden van de gang van zaken op de veemark ten in Leeuwarden en Utrecht openbaar maakte. „Die beelden zijn stuitend. Maar aan regels en sancties ligt het niet, de controle moet ge woon beter", concludeert CDA-landbouwwoordvoerder Joop Atsma. Zijn collega's van PvdA, GroenLinks, D66 en SP hebben minister Veerman schrif telijk om uitleg gevraagd. Stemmingmakerij Landbouwminister Veerman liet gisteren alvast weten ge schrokken te zijn van de beel den. Hij beloofde de zaak gron dig uit te zoeken. Volgens Andries Kingma, voorzitter van de markt in Leeuwarden, is er sprake van stemmingmakerij. „Wij willen hier helemaal geen wrak vee hebben. En van mis handeling is geen sprake. Daar treden we fel tegen op natuur lijk." De veemarkt heeft sinds enige tijd een dierenarts in dienst die eveneens toezicht houdt. Toch is op de beelden, die met verbor gen camera's zijn gemaakt, te zien hoe onwillige dieren wor den geschopt, geslagen en met stroomstokken bewerkt. De Stichting Dierenrecht heeft gis- teren in Utrecht aangifte ge daan van mishandeling. Met na me het misbruik van de stroom stok, die soms tegen geslachtsde len wordt gehouden, kan vol gens de stichting niet door de beugel. Ook de Dierenbescher ming Nederland liet weten dat de controle blijkbaar tekort schiet. GPD Onderzoek naar risico mijngangen KERKRADE - Plet Staatstoezicht op de Mijnen stelt een onderzoek in naar de risico's van oude mijngangen en -schachten onder Kerkrade. Dat hebben woordvoerders van de gemeente Kerkrade en het Staatstoezicht gisteren laten weten. Het onderzoek komt na de verzakking in een groenstrook aan cle Voorterstraat in Kerkrade, die woens dag werd ontdekt. Daardoor ontstond een zes meter diep gat. Mogelijk is de weggezakte aarcle in een oude mijn gang terechtgekomen. ANP Chauffeurs vrijgelaten in Marokko TILBURG - Twee chauffeurs van Breda Transport zijn na zestien maanden voorarrest in Marokko vrijgelaten. Dat is in hoger beroep bepaald, meldde een woordvoerder van het bedrijf gisteren. De twee werden aangehouden in Tanger nadat in hun wa gen 1200 kilo hasj was gevonden. Plet tweetal heeft steeds volgehouden niets van cle drugs te weten. Inmiddels zijn de verantwoordelijken voor dit transport in Nederland op gepakt en ook al veroordeeld. ANP Gelderse politie voert Burgernet in ARNPIEM - De politieregio Gelderland-Midden voert een telefonisch hulpnetwerk in waarmee burgers de politie kunnen helpen bij de opsporing van criminelen en vermis ten. Een proef met dit Burgernet in Nieuwegein blijkt zo succesvol, dat meer gemeenten dit willen invoeren. Mensen die zich laten aansluiten op het netwerk krijgen op basis van hun postcode via de telefoon een spraakbe- richt wanneer de politie in him buurt een verdachte of ver miste persoon zoekt. Het is de bedoeling dat de gewaarschuwde burgers hun ogen daarna goed de kost geven en contact opnemen met de politie als ze iets verdachts zien. ANP Bootjes vast door blauwalg ALMERE - Een handvol plezierbootjes ligt al dagen voor de sluis bij Almere-Haven. De schippers' willen graag door, maar mogen dat niet, omdat aan cle andere kant van de sluis blauwalg in het water zit. Volgens een sluiswach ter van de gemeente is nog niet bekend wanneer de sluis weer opengaat. De sluis is sinds afgelopen weekeinde afgesloten. De sluis wachter stelt dat de plezierbootjes als alternatief gewoon de andere kant op kunnen varen. Sommige schippers vin den dat echter te tijdrovend en te ver om. ANP Zelfdoding in Den Engh DEN DOLDER - Een 17-jarige jongen heeft maandag zelfmoord gepleegd in jeugdgevangenis Den Engh in Den Dolder. Het ministerie van Justitie heeft de dood van de pupil bevestigd. De zelfdoding is gemeld bij de inspectie jeugdzorg en de politie. In Den Engh worden moeilijk opvoedbare en criminele jongeren via onorthodoxe therapie aangepakt. De bedoe ling is dat zij door strenge controle en begeleiding goed ge drag en verantwoordelijkheidsbesef aanleren. De inrichting raakte de afgelopen jaren enkele malen in opspraak. Een aantal ouders klaagde over intimidatie en geweld. GPD het winkelcentrum op straat was gevonden. Het ver woeste winkelcentrum wordt de komende dagen be waakt tegen plundering. De politie gaat niet uit van brandstichting. Voor de vele ouderen in de wijk is in middels een boodschappenservice opgezet. foto Laurens Aaij/ANP door Cor de Horde ROTTERDAM - Nederlandse werknemers lijken zich er in meerderheid bij neer te leggen dat de AOW-leeftijd omhoog gaat. Meer dan vier op de vijf on dervraagden rekent erop dat bin nen nu en tien jaar de leeftijds grens van 65 jaar sneuvelt, zo bleek gisteren uit een onderzoek van Ernst Young. Slechts 14 procent denkt dat al les bij het oude blijft. Een woordvoerder van Ernst Young merkte wel op dat de en quête is afgenomen voordat de ze week uitlekte dat de WD de AOW-leeftijd in het verkiezings programma ongemoeid laat. „Dat kan altijd een paar pro cent schelen." De grootste groep, 53 procent van de zeshon derd ondervraagden, rekent op een AOW-leeftijd van 67 jaar. Ruim een op de vijf (22 procent) noemt zelfs een leeftijd van 68 of hoger. Het verhogen van de AOW-leeftijd wordt in de poli tiek genoemd als een van oplos singen voor de hoge kosten van de steeds oudere bevolking, maar het ligt zeer gevoelig. Uit het onderzoek blijkt verder dat werknemers ervan uitgaan dat de riante vut-regelingen iets van het verleden zijn. Een grote meerderheid van 86 procent denkt in elk geval tot zijn zestig ste te moeten doorwerken. Meer dan de helft (56 procent) noemt zelfs een leeftijd van 65 of hoger als inschatting van zijn eigen pensioen. Minder dan 40 procent van de bevolking tussen 55 en 64 heeft betaald werk. Dat komt overi gens niet alleen door de vut, maar ook door bijvoorbeeld ar beidsongeschiktheid. Stemgedrag In de aanloop naar de verkiezin gen, in november, volgen de Ne derlanders de politieke discus sies rond hypotheekrente en AOW met belangstelling. Dat blijkt uit een onderzoek onder vijfhonderd Nederlanders door het bureau Blauw Research in opdracht van De Hypotheker, een bemiddelaar tussen klanten en financiële instellingen. Van de Nederlanders zegt 40 procent vooral belangstelling te hebben voor de AOW en 36 pro cent voor aftrekbaarheid van de hypotheekrente. Minder belang stelling is er voor levensloop (20 procent) en kinderopvang (14 procent). ANP Stichting Dierenrecht Nederland stapt naar justitie om een einde te maken aan door haar geconstateer de misstanden op veemarkten in Leeuwarden en Utrecht. In 2005 en 2006 legde de organisatie op film vast dat koeien op de veemarkten werden mishandeld. foto ANP door Laurens Kok DEN HAAG - De steun in de sa menleving voor islamitisch on derwijs neemt af. Vier op de tien ouders van middelbare scholie ren vinden dat islamitische scho len minder bestaansrecht heb ben dan andere scholen voor bij zondere onderwijs. In 2005 was nog de helft van de ouders van mening dat moslims evenveel recht hebben op bijzon der onderwijs als anderen. Dat blijkt uit de Onderwijsmeter 2006 die minister Van der Hoe ven gisteren naar de Kamer stuurde. De standaarden in het bijzonder onderwijs moeten vol gens een meerderheid van de Ne derlanders op de schop. Twee derde vindt dat bijzondere scho len iedere leerling moeten aanne men, ook al heeft het kind een andere religie. De Citotoets blijkt niet erg populair. Meer dan zeventig procent van de Ne derlanders vindt dat basisscho len prima zelf in staat zijn hun leerlingen te adviseren over de schoolkeuze voor het voortgezet onderwijs. Uit de Onderwijsme- ter blijkt ook dat de samenle ving vindt dat studenten geen genoegen horen te nemen met een mager zesje. Driekwart van de Nederlanders eist maximale toewijding en inzet, tochacht tweederde van de ondervraag den het goed dat studenten naast hun studie werken. Het imago van het vmbo lijkt te verbeteren. Ouders waarderen deze vorm van onderwijs met een 7,4. Vorig jaar was dat nog een 7. Leraren aan het vmbo doen volgens het onderzoek niet onder voor andere collega's in het voortgezet onderwijs. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 3