Downteam verzorgt check-up PZC Nederlanderschap is een feestje waard Pleegouders weggelopen vosje wanhopig Fashion Event groter en chiquer in houtloodsen Tijd voor nieuw geluid bij Radio Schouwen-Duiveland f Pi Feest thema eerste lustrum Krekenfeest Specialisten van ziekenhuizen Lievensberg en Franciscus weekenddiensten vrijdag 25 augustus 2006 s 14 door Esme Soesman OUWERKERK - Het Kreken- feest in Ouwerkerk is doorgaans al een feestje. Met het vijfjarig bestaan op zaterdag 2 septem ber pakt de organisatie extra uit. Het thema van het Krekenfeest, dat duurt van twee uur 's mid dags tot twee uur in de nacht, is 'feest'. De Kitty Hagen Fakir show is hoofdact: een 'explosie ve' show met vuur, glas, spijker bedden en zwaarden. Voor jon geren wordt uitgepakt met een circusworkshop. Onder begelei ding van een professionele cir cusartiest kunnen belangstellen den kennismaken met verschil lende circusdisciplines als balan ceren, acrobatiek en clownerie. Om het geleerde aan het eind van de dag ook werkelijk aan het publiek te tonen. Peter Ver laan uit Kats komt dit keer écht - vorig jaar viel dit program maonderdeel uit - naar Ouwer kerk om een demonstratie ket tingzaagkunst te geven. Het Les Torres Reptielenspeklakel is de volgende bijzondere act op rij. Met onder meer wurgslangen, krokodillen en vogelspinnen wordt het publiek geprikkeld. Gedurende alle sensatie kunnen bezoekers van het Krekenfeest doorlopend terecht in het dorps huis van Ouwerkerk. Daar is een powerpointpresentatie te zien van feestjes die vroeger in het Gekkendurp gevierd wer den. In de kerk wordt een rom mel- en creamarkt gehouden. Er zijn diverse kinderactiviteiten en de scheepsmodelbouwclub Vlissingen demonstreert radio grafisch bestuurbare boten in een mobiele vijver. Ook is er bra derie. De Ouwerkerkse fanfare Nieuw Leven blaast de stem ming er muzikaal gezien als eer ste in. Daarna volgt nog een lan ge rij met optredens. Zoals Shan- tykoor Neptunes, dweilband LIAT en coverband Dexter. Leerlingen van Elly Geelhoed en Kramer Dance Masters geven demonstraties. door Florence Imandt BERGEN OP ZOOM - De zie kenhuizen Lievensberg en Fran ciscus hebben onlangs 't Down syndroom Team opgericht. Dat is een groep specialisten die een keer per maand kinderen met Down een volledige medische check-up geven. Met die check-up hoeven ouders niks te doen, de uitkomsten gel den eerder als een advies aan de vaste behandelaars van het kind. Die hebben ze vrijwel alle maal, omdat het syndroom van Down vaak gepaard gaat met an dere afwijkingen in het lichaam. Zo heeft de helft van de kinde ren die met Down geboren wor den, een gaatje in het hart, zegt kinderarts Nico Jansen uit Ber gen op Zoom. „Maar daarnaast komen onder meer ook oogafwijkingen voor, een trager werkende schildklier, glutenovergevoeligheid en min der stevige gewrichten." Dat zijn allemaal zaken die artsen tijdens het opgroeien in de ga ten houden. Deskundigen Maar als een kind zo af en toe ge zien wordt door andere deskun digen dan de vaste behandel aars, voegt dat zeker iets toe, vindt Jansen. „Het kind wordt in één ochtend gescreend door verschillende deskundigen, zo als een revalidatiearts, een kin derarts, keel-, neus- en oorarts, fysiotherapeut, ergotherapeut, logopedist en een maatschappe lijk werkende. Zij formuleren vervolgens een advies. Bijvoor beeld om een speciale stoel te ge- Onderzoek zoet water bij Ecoscope RENESSE - Zoetwateronder- zoek is het thema van de eerste kinderactiviteit na de zomer bij natuur- en milieueducatief cen trum in Renesse. Onder begeleiding wordt de drinkput op het terrein grondig onderzocht. Hoe diep is het wa ter, wat is de temperatuur, is het zuurstofrijk of -arm? Door metingen te verrichten en proef jes uit te voeren worden al deze vragen beantwoord. Met behulp van zoekkaarten wordt gekeken welke planten in het water le ven en er worden onder de mi croscoop dieren bestudeerd. De middag wordt met knutselen af gesloten. De activiteit begint om 14.00 uur en duurt tot 16.00 uur. Het zoetwateronderzoek is afge stemd op kinderen tussen de 6 en 12 jaar. Het minimum aantal deelnemers is tien, er kunnen maximaal 25 kinderen mee doen. Opgeven kan via het in spreken van een bericht (0111-463400) of per e-mail (directie@ecoscope.nl). Uiterlijk tot zaterdag 9 september 12.00 uur. Ook in de herfst- en kerst vakantie houdt Ecoscope kinder activiteiten. Weer MRSA in zorgcentrum KOEWACHT - In woonzorgcen trum De Lange Akkers in Koe wacht is wederom de versprei ding van de MRSA-bacterie vastgesteld. Ditmaal zijn drie be woners besmet. Het is de tweede keer in een jaar dat De Lange Akkers te maken krijgt met de bacterie. In november vorig jaar werd in het Koewachtse zorgcentrum een besmetting met de bacterie methicilline resistente staphylo coccus aureus (MRSA) vastge steld bij zeven bewoners en vier personeelsleden op één afdeling. Nu zijn verschillende afdelin gen besmet. De besmetting kwam aan het licht toen een van de bewoners werd opgenomen in het ziekenhuis en bij een rou tinetest de MRSA-besmetting werd opgemerkt. De drie bewoners die besmet zijn, worden nu volgens het MR- SA-protocol verzorgd. Ze krij gen een antibioticazalf en wor den gewassen met desinfecteren de zeep. Daarnaast staan ze on der medische controle. bruiken om de zithouding te ver beteren of om met logopedie be ginnen." Een ander winstpunt van de Down-ochtenden - waarop maximaal vier kinderen gezien kunnen worden - is het con tact dat de ouders onderling heb ben. „Door ervaringen uit te wisse len, bijvoorbeeld over schoolkeu ze of hoe het in een gezin gaat, worden ze vaak bevestigd in de opvoeding. Ze horen niet alleen van artsen dat het goed gaat of dat ze misschien iets slims kun nen doen om bijvoorbeeld de be weging van hun kind te verbete ren. Ze doen ook tips op van an deren, dat kan heel waardevol zijn." Ouders worden ofwel door de kinderartsen naar het team ver wezen of ze kunnen zelf contact. opnemen met de afdeling revali datie van Lievensberg. Er wa ren tot nu toe tien Downteams in Nederland. Het dichtstbijzijn de voor West-Brabant en Zee land was in Dordrecht. De nieuwe Nederlanders werden onder meer vergast op een film over het eiland Schouwen-Duiveland, koffie of thee met een bolus en een rondleiding door het gemeente huis. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Een zeer persoonlijke be nadering kenmerkte gisteren in het Zie- rikzeese stadhuis de naturalisatiecere monie voor nieuwe Nederlanders. De be kroning van een succesvol en langdurig integratieproces is best een feestje waard, vindt burgemeester J. Assel- bergs. Tot nu toe kreeg een aanvrager op het eind van de procedure een bericht thuis dat het Nederlandschap was verleend en kon het paspoort op het gemeente huis worden opgehaald. Met een ceremo nie wordt voortaan feestelijk stilge staan bij de band die tot stand komt tus sen het Koninkrijk der Nederlanden en de nieuwe ingezetenen. Portretjes van prinses Juliana en prins Bernard prij ken op het televisietoestel in de ont vangstruimte, en om de band tussen Ne derland en de nieuwe Nederlanders te symboliseren, gaan ze samen met de burgemeester op de foto, onder het por tret van koningin Beatrix. Asselbergs benadrukt het belang van de datum die landelijk voor deze bijeen komsten is bepaald. Op 24 augustus 1815 werd de eerste Grondwet van het Koninkrijk van kracht. In de Grondwet ligt het Nederlandschap verankerd, sa men met fundamentele mensenrechten, zoals verbod op discriminatie, vrijheid van meningsuiting en vrijheid van gods dienst. Rechten die ook plichten met zich meebrengen, zoals tolerantie en res pect voor anderen. Asselbergs stimu leert de nieuwe Nederlanders bewust ge bruik te maken van hun kiesrecht. Ook wijst hij hen op hun nu verkregen recht benoemd te worden in openbare dienst. Ze kunnen nu bijvoorbeeld politieagent worden, rechter of burgemeester. Regeltjes „U heeft in de jaren dat u hier verblijft, ongetwijfeld gemerkt hoeveel geschre ven en ongeschreven regeltjes Neder land kent", zegt de burgemeester. Vol gens hem is de meeste ervaring daarmee op te doen door actief deel te nemen aan de samenleving. Asselbergs zegt zich te realiseren dat het aannemen van een nieuwe nationali teit een ingrijpende stap is in het leven van deze mensen. „Ik denk dat u als nieuwe Nederlander voelt dat u twee harten in uw lichaam kunt dragen: het hart dat hoort bij uw land van her komst en het hart voor uw nieuwe land." J. van Nieuwenhuijze van Burgerzaken schetst vervolgens een beeld van de ambtenaar die tijdens de procedure tot naturalisatie persoonlijk geraakt wordt door de intense levensverhalen van de betrokkenen. Hij overhandigt samen met de burgemeester elke nieuwe Neder lander een welkomsgeschenk. Dat be vat naast een boekje over het zilveren regeringsjubileum van koningin Bea trix, een kwartetspel van Schou wen-Duiveland en toegangskaartjes voor drie musea in deze regio. Verder is er koffie of thee met een bolus, wordt een film over het eiland vertoond en krijgen de nieuwe Nederlanders een rondleiding door het gemeentehuis. door Esme Soesman RENESSE - Als klein zwart bol letje kwam Sammy vier maan den geleden bij het Duitse gezin Henker in huis. Inmiddels is het vosje niet meer uit hun leven weg te denken. Sinds hun aan komst zaterdag in Renesse is het beest echter zoek. „Als je een dier met de fles groot hebt ge bracht, dan bouw je wat op. Daar kun je niet omheen", ver woordt Bettina Henker het ver driet dat de familie heeft om de verdwenen Sammy. Her en der hangen handgeschre ven postertjes tegen muren en bomen geplakt. Spoorloos ver dwenen sinds zaterdag: de vier maanden oude 'fuchs' Sammy. Bettina en Maik Henker uit Bickendorf en hun kinderen Lu- kas (7) en Sophie (6) kwamen die dag voor een weekje vakan tie in Renesse aan. Met hun vijf maanden oude hond Shila en de iets jongere Sammy, die op en top speelkameraadjes zijn. Ergens tussen de bedrijven door wist de vos, die in de bij de va kantiebungalow horende tuin aangelijnd lag, zich los te krij gen. Op zich niet zo erg, want thuis lopen de twee viervoeters eveneens vrij rond. Het Duitse gezin Henker bij hun vakantiebungalow, waar vosje Sammy zaterdag verdween. foto Marijke Folkertsma „Maar hij had hier nog geen her kenningspunten en heeft de weg vast niet terug kunnen vinden", probeert de Duitse toeriste de gang van zaken te verklaren. Het verdriet van Bettina en haar gezin is groot. Ze hebben Sammy als klein pasgeboren zwart pluizenbolletje („Met mi ni-oortjes") tijdens een wande ling op een pad gevonden. Het slechts 190 gram wegende dier was gedoemd te sterven, maai de Henkers ontfermden zich over hem. Dierenarts en vossen- kenners werden geconsulteerd. De kleine („We dachten eerst nog: dit wordt een hond") kreeg die eerste tijd dag én nacht om de twee uur z'n melkje. „Zo'n klein ding dat zoveel levenswil toont, heeft ook het recht om te leven", verklaart Bettina haar toewijding. Sammy is een soort kruising tus sen een hond en een kat, om schrijft het echtpaar het karak ter van de vos. Rustig. Een Ein- zelganger. Maar dan wel eentje die lekker met de kinderen mee speelt. „Binnen de familie ver trouwt hij het. Daarbuiten is hij schuw." Ze denken dat het weggelopen dier best eens in de buurt van mensen zal komen om een kost je bijeen te scharrelen, maar vre zen ook dat Sammy de benen neemt als hij schrikt. Desalniet temin hopen ze dat mensen die Sammy signaleren van zich la ten horen of zich over de vos ont fermen. Het dier heeft alle nood zakelijke behandelingen (ont wormen et cetera) gekregen en beschikt over een paspoort. Bet tina maakt zich met name zor gen over het blauwe tuigje dat Sammy draagt en dat hij onmo gelijk zelf los kan maken. De vos is namelijk nog altijd niet uitgegroeid. De familie Henker zit nog tot en met zaterdagochtend in bunga low 36 op Bungalowpark Molen hoeve in Renesse. Na vertrek is de familie in Duitsland te berei ken: 0049-6569960034. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De slogan 'Van Bruinisse tot het strand...' is in elf jaar tijd onlosmakelijk ver bonden geraakt met het begrip 'Radio Schouwen-Duiveland'. „Toch wordt het tijd voor een nieuw geluid", zegt Hans Kik, man van het eerste uur bij de lo kale omroep. Dat nieuwe geluid gaat maandag 4 september de lucht in: 'Thuis op het eiland' klinkt het dan voortaan met een bijpassende nieuwe sound in tal van variaties. John Cevaal, destijds ook be trokken bij de oprichting van Radio Schouwen-Duiveland (ROSD), is de bedenker van die succesvolle eerste slogan. Ook de veelzeggende tekst voor de nieuwe jingle komt uit zijn crea tieve brein. Reinoud Warnaar te kent voor de professionele uit werking en de vele varianten. „Met drastische veranderingen moet je voorzichtig zijn", zegt Kik. Hij erkent zelf graag voor de la-acht van de herkenning te pleiten. Hij beseft echter ook dat er inmiddels veel veranderd is in radioland. „Alles gaat snel ler en strakker. Niet dat we die ontwikkeling als lokale omroep op de voet moeten volgen. De meeste luisteraars hebben een specifieke reden om naar ROSD te luisteren. We bieden program ma's voor veel verschillende doelgroepen op het eiland, maar vooral de non-stop-programme ring kan wel een frisser geluid gebruiken." Volgens Kik is bij de keuze van het zogeheten jingle-pakket voor de techni sche uitvoering van het nieuwe geluid goed gelet op het 'Radio 2-format'. Dat wil zeggen dat ROSD zich in grote lijnen richt op een publiek van 35-plus. „In de non-stop-programmering zit ten bijvoorbeeld veel platen die ook in de top 2000 staan." Toch wil de lokale omroep het komend seizoen het beleid ook wat meer op jongeren richten. Kik laat weten dat er contacten zijn gelegd met een horeca-on- dernemer in Renesse om jonge ren te entameren een radiopro. gramma te maken over hun uit2 aansleven. Verder wordt m steun vanuit het Welzijnshuis», werkt aan de invulling van ea jongerenprogramma Waj. ROSD ruimte voor heeft gebcs den tijdens de politiek jongen dag begin dit jaar. Niet alleen de jingles zijn nieuu bij de omroep. Ook de memvekt- catiebus is vrijwel gereed. Vrij. williger Ton de Vlieger heek bijna een jaar gewerkt aan het interieur. De bus wordt zondse 3 september in gebruik gent men. „Dat wordt makkelijke werken voor de vrijwilliger zegt Kik. Hij legt uit dat de zendmast bijvoorbeeld via een pneumatisch systeem omhocjj kan en niet meer met veel sjouw behoeft te worden opge zet. De 'wandelzender' is eerder de ze zomer al in gebruik genome en blijkt veel meer mogelijkhe den dan voorheen te bieden bij de uitzendingen op locatie. Kei apparaat weegt zesenhalve kilo. Best zwaar dus, maar volgen; Kik is dat kwestie van door dacht omgaan met je energie Hagepreek in Nieuwland NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Bij de familie Van Sluys in Nieuw- en Sint Joosland wordt zondag een hagepreek gehou den. Voorganger van de hagepreek- een kerkdienst in de open lucht - is dominee Bouke de Haan van de protestantse gemeente. Het thema is 'vrucht dragen'. De ge zangen worden begeleid reet keyboard, trompetten en drums, Om goed te kunnen zitten, moe ten bezoekers een stoeltje o! kleedje meenemen. De hagepreek wordt gehouden in de wei van de Zonnehoeve aan de Trekdijk 126. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de dorpskerk. De dienst beg 10.00 uur. door Mieke van der Jaqt GOES - Meer, groter en chiquer. De tweede aflevering van het Fashion Event, afgelo pen voorjaar voor het eerst ge houden in de Grote Kerk in Goes, is al meteen explosief ge groeid. Burgemeester en wethou ders van Goes beslisten deze week dat de organisatoren de houtloodsen van Van Riessen aan de Houtkade mogen gebrui ken. „Dat geeft het evenement gran dioze mogelijkheden", zegt Rai- mond van Soest, die het Fashion Event samen met Tom de Ko ning organiseert. „In plaats van de achthonderd bezoekers die we vorige keer mochten binnen laten, kunnen er nu twaalfhon derd in. Die kunnen ook nog eens allemaal gratis overdekt parkeren." Najaarscollectie Het Fashion Event, waar Goese modewinkels hun najaarscollec tie showen, wordt gehouden op vrijdag 29 september. De gigan tische houtloodsen stellen de or ganisatoren niet alleen in staat een immense catwalk te bou wen, er kunnen ook podia en ver schillende thematische eilanden worden opgezet. Aan het Fashion Event doen vooral middenstanders mee uit Goes en omstreken, die een ei gen koers varen. Het zijn heren dames- en kindermodezaken, sportwinkels, schoenenzaken, ju weliers, kappers en schoonheids; salons. Door de grote ruimte in de voormalige opslag- en werk plaatsen van houthandel Van Riessen, kunnen verschillende shows worden verzorgd. Het be gint met een beautyshow, waar aan kappers en visagisten mee werken. De modeshow die vervolgens plaatsvindt, is het pièce derésis- tence, al is het niet uitgesloten dat voor de andere program ma-onderdelen ook veel belang stelling bestaat. Een ball- room-show, bijvoorbeeld, een concert door een band of een so lo-artiest en als afsluiter een dj. Zitten „Het verschil met de kerk is dat echt iedereen kan zitten, niet al leen langs de catwalk, maarotó aan de zitjes, die onder kroon luchters met fijn tafellinnen worden gedekt. We gaan de ruimte heel sfeervol aankleden en er zullen ook meubels wor den getoond. Bovendien hoeft niemand naar een parkeerplaats- je te zoeken. In een aparte loods kan iedereen staan." Van Soest wijst erop dat het aan tal deelnemers is uitgebreid maar dat verschillende program ma-onderdelen nog moeten wor den ingevuld. „Dat gaat komen de week gebeuren. Voordat ce kaarten te koop zijn, volgend weekend, is het programma hele maal rond." zaterdag 26 en zondag 27 augustus 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij densfeestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111412906, geopend za. 09.00-12-3- uur en 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-1Z.2v uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Ou'^ land voor spoedgevallen bereikbaar" telefoon 412180. Spoedgevallen spr« uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraati"- Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111)406111-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36