De Schouw wil status aparte KRAS.NL Te veel ingrediënten is nooit goed PZC Ingeburgerde allochtoon geniet van nazomer PZC zeeland nazomerfestival.nl LOUIS Strijd om de gouden mossel Strijd tegen gezondheidscentrum tegen toeristenbelasting duurt voort beieren Intercontinental keulen Het beierse woud gratis kamer! tsjechie Mooi sauerland 8-/15-daagse autoreis Waldkirchen VROUWENPOLDER - De rood- wangschildpad of roodwangsier- schildpad (Trachemys scripta elegans) houdt ervan om in de zon te liggen. Hoe meer hoe be ter zelfs. Het is een subtropisch dier, dat echter in Nederland steeds vaker voorkomt. Ménsen dumpen de schildpad den, omdat ze te groot worden of omdat ze genoeg hebben van het huisdier. In het waterwinge bied bij Vrouwenpolder is dit grote exemplaar regelmatig te zien. Na een paar uurtjes onder water zwemmen, komt het weer boven om uit te rusten en te zon nen. Volgens Ad Bom van reptie lenzoo Iguana in Vlissingen zwemmen er op Walcheren tien tallen schildpadden rond. Hij denkt dat er in de watergangen bij Vlissingen wel zo'n tien rood- wangschildpadden zijn. „In Mid delburg en Goes misschien wel het dubbele aantal. En dan ko men daar nog de schildpadden bij van de dorpen. Waar een gracht is, is een schildpad." Het probleem is, zegt Bom, dat de schildpadden in de jaren negen tig massaal werden aange schaft. En dan weet je niet wat je ermee aan moet, naar verloop van tijd. De beesten kunnen en kele tientallen jaren oud wor den. „Roodwangschildpadden mogen bovendien sinds een jaar of vijf niet meer als huisdier wórden gehouden. Dus als ze jonger zijn dan vijf jaar, zijn de bezitters strafbaar." Bom vangt nog regelmatig waterschildpad den op. „Wij kunnen ze nog steeds bij collega's kwijt. Men sen gaan slordig met de beesten om. Als we zo doorgaan dan is dit soort over veertig jaar uitge storven." Volgens Bom kan de schildpad wel in Nederland overleven, maar zich niet voort planten. Voor de eieren is het hier te koud. foto Lex de Meester Advertentie 29 ciug t/m 9 sspt 2006 uuo 6 sept hommoge oon Louis Neefs vier zangers en een bigband brengen een eerbetoon aan de meest bekende crooner van Vlaanderen een concert met al zijn onvergetelijke liedjes aanvang 21 uOO prijs 8 plaats flbdijplein, Middelburg kaarten info zie nazomerfestival.nl of bel 0900 33 000 33 (0,45 p/g) 6-/8-/15-daagse autoreis Rokytnice Vrijwel iedere zaterdag en zondag van 2/9 t/m 29/10 ligt schitterend in het leuke plaatsje Rokytnice kleine shop, waar het beroemde Boheemse glaswerk word verkocht lift, restaurant, 2 kleine salons, Kellerbar met dansvloer natuurgebied met plaatsen als Harrachov en Spindleruv Mlyn heerlijke wandelingen door de mooie omliggende bossen de 'Gouden Stad' Praag met o.a. de Burcht en de Karelsbrug de glasfabriek in Novi Bor met typisch Boheems glaswerk Liberec met de houten huizen en interessante architectuur Reisnummer AUTO 17.787, zie www.kras.nl/17787 Informatie, voorwaarden en boekingen: khas1«,^, www.kras.nl 073 - 5 999 999 ma. t/m vr.: 08.30-18.00 uur, za.: 10.00-15.00 u Of boek bij één van onze 19 reisbureaus! WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL WWW.KRAS.NL Twaalf deelnemers, twaalf verschillende recepten. door Piet Kleemans foto Marijke Folkertsma pers. „En wijn, maar je moet goed oplet ten dat je er niet te veel van bij de mos selen doet", gunt Van Soest een kijkje in de keuken. Pontes-docent Dan Kersten houdt zijn leerlingen goed in de gaten. Beaat- woordt vragen, helpt bij het aangeven van ingrediënten, kijkt of alles wel goed gaat en zorgt dat het publiek niet al te opdringerig wordt. „Want ik heb wel meegemaakt dat ze zelfs terwijl de wed strijd nog volop aan de gang was, het deksel van een pan lichtten. En dat soort dingen moeten we niet hebben na tuurlijk." De mosselkookwedstrijd is een bijzonder serieuze aangelegenheid. Niet zomaar iedere Pontes-leerling mag eraan deelnemen. „Alleen de twaalf met de beste punten voor koken mogen meedoen. Ze mochten zelf een recept verzinnen of een bestaande recept ge bruiken. Vanochtend hebben we nog ge oefend." Uiteindelijk ging de Gouden Mossel naar Denny van Reijnst uit Kerk- werve. ZIERIKZEE - De Gouden Mossel was de beloning, promotie van de mossel én de consumptieve afdeling van de Pontes Pieter Zeeman het doel. Met enthousias me werd gisteren tijdens de eerste van drie Zierikzeese havendagen de inmid dels traditionele mosselkookwedstrijd gehouden. Onder het oog van een jury én veel en nieuwsgierig publiek. Geroutineerd en trefzeker hakt Vincent Pen, net als alle andere deelnemers ge huld in smetteloos wit kokspak met blauw-wit geruite kokscap en zij doek, champignons in kleine stukjes. Wat er verder nog in zijn oriëntaalse mosselen gaat? Onder meer paprika, ui, pepers, tomaten en witte wijn. En een klein beetje koriander. Moeilijk? Nee, als je maar goed blijft opletten dat alles in de juiste dosering gaat. Een mening die gedeeld wordt door ju rylid Cees van Liere, Bruenaar van ge boorte, burgemeester van Noord-Beve land, voorzitter van de Stichting Vrien den van de Mossel en bovenal mossel- liefhebber. „Een overdosis aan ingre diënten is nooit goed. De mosselen mo gen er niet onder bedolven worden." Van Liere mag zelf graag 'geseuterde mosselen' volgens oud Bru's - en ge heim - recept klaarmaken. Heerlijk, zegt Van Liere. „Mits je natuurlijk een goede kwaliteit mosselen hebt, want daar begint alles mee." Wat verderop is Liesbeth Boot druk in de weer met haar recept: Italiaanse mosselen. Met onder meer prei, ui, paprika, witte wijn en schimmelkaas, Liesbeth laat zich noch door de langs de rij deelne mers paraderende juryleden noch door het nieuwsgierig publiek van de wijs brengen. Mag ook niet, want bij koken moet je wel je aandacht erbij houden. Jury-voorzitter Bart Schot, naast Van Liere bijgestaan door Rien van Reems en Jacques Schreinemacher, volgt de verrichtingen van de eerste zes (van to taal twaalf) deelnemers nauwgezet. Be oordelingsformulier in de hand, pen in de aanslag. Een tersluikse blik op het formulier leert dat er wordt gelet op een aardige reeks onderdelen van de mosselkookkunst. De juiste werkwijze is belangrijk, maar ook de presentatie en uiteraard de smaak tellen zwaar mee bij de beoordeling. Recept Het recept van deelnemer George van Soest klinkt oud-Hollands: Mosselen van de vissersvrouw. Ui en selderij gaat erin, maar ook knoflook en Spaanse pe- (OORDGOUWE - Het ene kuur- hj js het andere niet, vinden )l BotenL. de Groot uit Noord- tave. Als eigenaren van het L|f. en Gezondheidscentrum Je Schouw in Noordgouwe plei- L zjj voor een status aparte L| betreft de heffing van toeris- Bj hebben inmiddels advocaten- jjntoor Wouters Maat in de U genomen om hun belangen [dit verband te behartigen, jpatiënten komen hier nooit eet het doel te recreëren", voert p raadsman R. Maat aan in een brief aan de gemeenteraad. Hij legt daarin uit dat mensen niet voor de gezelligheid in De Schouw verblijven, maar voor een strenge vastenkuur waar in tensieve begeleiding bij vereist is. „U moet dan niet denken aan een dieet of iets dergelijks, maar aan het volledig afzien van vast voedsel, alcohol, drugs, seks en dergelijke. In het kader van de innerlijke reiniging worden klys ma's aangeboden. Tal van ande re behandelingen vormen aan vullingen op het vasten", houdt hij het gemeentebestuur voor. Volgens Maat is dat heel wat an ders dan het verblijf in kuuroor den waar het feitelijk draait om hotelaccommodatie aangevuld met saunagebruik en zwembad. Verschil Om het verschil in bedrijfsvoe ring duidelijk te maken, hebben de eigenaren van De Schouw twee ambtenaren van de afde ling heffingen bij de gemeente kortgeleden rondgeleid door het kuuroord in Noordgouwe. De raadsman erkent dat er aan leiding kan zijn tot verwarring over het begrip 'kuuroord'. Uit de wetsgeschiedenis is duidelijk dat sanatoria onder een vrijstel ling van de toeristenbelasting zouden moeten vallen. Ook ver slavingsklinieken worden onder die vrijstelling gebracht, Kuur oorden worden niet expliciet vermeld. De Schouw kan beter vergeleken worden met klinie ken en sanatoria dan met wille keurige hotelaccommodaties, voert de advocaat aan. Hij wijst er ook op dat ziektekostenverze keraars de behandelingen in het betreffende kuuroord veelal ver goeden. „Voor patiënten is het een vorm van ziektepreventie, in die zin dat de behandeling het lichaam reinigt, hart- en vaatziekten kan voorkomen en stress wegneemt." De Maat bepleit een specifieke tekst in de belastingverordening op te nemen, waarmee vrijstel ling van toeristenbelasting voor De Schouw mogelijk wordt, zon der dat er een precedent ont staat voor de heffing aan kuur oorden met een recreatief gerich te bedrijfsvoering. Volgens ambtenaar D. de Jonge van de gemeente is het aan de raadsleden bij de vaststelling van de nieuwe belastingverorde ningen eind dit jaar te besluiten of het verzoek van De Schouw wel of niet wordt gehonoreerd. Smaakpolitie keurt keukens in Zierikzee ZIERIKZEE - Twee restaurants lit Zierikzee werden gisteren teirast met de OK-sticker van Je Smaakpolitie, een program- na van SBS 6. gob Geus, de zelfbenoemde in- jpecteur van de hygiëne in de istaurantkeuken, bezocht on macht een achttal restau rs in Zierikzee. De Banjaard a het drie maanden geleden ge opende 't Genot konden vervol- ps de sticker op hun raam plakken, Hun hygiëne in de keu ken was dik in orde. Geus had Zierikzee volgens zijn (eggen volstrekt willekeurig uit gekozen en was verrast door het grote aantal horecagelegenhe den. Ondanks dat hij maar twee flickers had uitgedeeld, vond lij de kwaliteit van de bezochte iBtaurants over het algemeen piet slecht. Eén restaurant knjgt waarschijnlijk nog een herkansing voor een sticker. Eer- Ier heeft de Smaakpolitie Mid- iélbui'g, bezocht waar Brasserie k Huifkar een sticker mocht ontvangen. De nieuwe serie uit- zendingen begint waarschijnlijk and oktober. Het is nog onbe kend wanneer het bezoek aan Zierikzee wordt uitgezonden. Wateroverlast in Oostburg OOSTBURG - Een korte maar reer hevige regenbui heeft giste ren voor behoorlijk wat watero- rerlast gezorgd bij het gemeente- kuis in Oostburg. De ambtenaren hielden welis waar droge voeten, maar in de kelder van de naast het gemeen tehuis gelegen Rabobank stond hjftig centimeter water. De riolering kon het water aan de achterkant van het Oostburg- ie gemeentehuis niet meer ver werken. Dit gedeelte ligt lager ten opzichte van het parkeerter rein. Al snel stond een behoorlijke beveel water in dat deel. De 'orandweer werd ingeschakeld om het water weg te pompen. Deze klus was gistermiddag te gen half vijf geklaard. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a 'Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 i Postbus 31 j 4460 AA GOES i Tel: (0113)315500 j Pax: (0113)315669 I P-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Vrijwel iedere zondag van 3/9 t/m 22/10 gezellig hotel op slechts 350m van het middeleeuwse centrum van Waldkirchen met de Gotische kathedraal bar, Biergarten, specialiteitenrestaurant, fietsenstalling prachtig wandelen of fietsen door het Beierse Woud het op één na oudste stadje van Duitsland; Regensburg de bijzondere stad Passau met de prachtige Altstadt de hoofdstad van Tsjechië; de Goudenstad Praag met de beroemde Karelsbrug en het schattige Gouden Straatje Reisnummer AUTO 17.523, zie www.kras.nl/17523 (Advertentie) grandioze 2-/3-/4-/5-daagse autoreis Spotgoedkope 3-/4-/5-daagse autoreis Haren vrijdag 25 augustus 2006 SUPERvoordelige 5-sterren aanbieding Aankomstdatum: 8-9/9,6-7-20-21-28/10 5-sterren hotel Intercontinental Köln op loopafstand van historische centrum, op slechts 100 meter van de winkels en 500 meter van de imposante Dom o.a. diverse restaurants, Health Club, overdekt zwembad, sauna de imposante Gotische Dom, blikvanger van Keulen de Schildergasse, de beroemdste winkelstraat van Keulen musea zoals Museum Ludwig en het Stadtmuseum vele knusse kroegen en eetgelegenhedên Reisnummer AUTO 17.709, www.kras.nl/17709 Vrijwel iedere vrijdag en maandag van 28/8 t/m 30/10 ligt op slechts enkele miriuten rijden van centrum Groningen ideaal gelegen om het Noorden en de Wadden te verkennen liften, gezellige bar, restaurant, terras en fietsverhuur gezellig Groningen met de vele winkels en restaurants de 75 meter hoge Martinitoren met uitzicht over Groningen de statige boerenlandhuizen De Borgen met hun rijke historie wandelen langs één van de dertig hofjes of gasthuizen de vele gezellige cafeetjes, terrasjes en restaurants Reisnummeir AUTO 17.695, zie www.kras.nl/17695 HEROPENINGSAANBIEDING! EIGEN HOTEL vami KRAS! I U betaalt alléén Itóhli ontbijt en diner iv.a. slechts 16,50a* f S p.p.p.n.! 8, 4 8-daagse autoreis Neukirchen 3-/4-/5-/8-daagse autoreis naar prachtig Duitsland Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 1/9 t/m 30/10 4-sterren hotel, ligt aan de rand van het stadspark lift, restaurant, bars, solarium, massage en kegelbanen gratis gebruik van overdekt zwembad, sauna en fitness heerlijk wandelen of fietsen door het prachtige heuvellandschap het oude Lüdenscheid met haar mooie vakwerkhuizen de bierbrouwerij in Warstein en het kuuroord Willingen de plaats Altena middenin de heuvels met haar burcht - het oude Attendorn en de druipsteengrotten, de Attahöhle Reisnummer AUTO 17.519, zie www.kras.nl/17519 Vrijwel iedere zaterdag van 2/9 t/m 28/10 vlakbij het centrum van het plaatsje Neukirchen beim Heiligenblut aan voet van Hohen Bogen in natuurpark Oberer Bayerischer Wald gratis overdekt zwembad, sauna, whirlpool, stoombad,fitness wandelen door de natuur met machtig oude bomen en rotspartijen Regensburg met knusse pleinen en vele gezellige kleine steegjes het romantische kuuroord Karlovy Vary de stad Passau met de wereldberoemde Dom in de Altstadt een schitterende boottocht over de Donau Reisnummer AUTO 17.755, zie www.kras.nl/17755

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 35