PZC Jachthaven tegen fietspad op erf Specialistenteam voor Down-kind Ondernemer Blik verf in je netten en alle vis kan overboord Verbinding tussen Waterstad en Goese binnenstad tast oase van rust aan ALTEIM A Twist over bijdrage voor beklimmen toren Kapelle Sms jld, .tie: 0113-315649 ^■AV.pzc.nl tredBCtie@p2c.nl its 31,4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: d en Midden-Zeeland: 0113-315520; •'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; Sionaal: 020-4562500. vrijdag 25 augustus 2006 jjnnr Prank Balkenende JOES - De Goese watersport- lereuiging De Werf heeft grote («waren tegen de voorgestelde 'elsverbinding tussen de bin nenstad en de toekomstige wijk SVnterstad. De fietsroute loopt overliet terrein van de jachtha- ien en zal het unieke karakter unDeWerf aantasten. .jluurslid G. Voeten van de niersportvereniging hield dat ;eren de gemeenteraad voor, overigens instemde met het Masterplan Waterstad. Voeten drong erop aan bij de verdere uitwerking van het plan de fiets- Krbinding op een andere plaats («leggen. De Werf is nu een be goten, knusse jachthaven, die at ten zuiden van de Ringbrug verscholen ligt in het groen, ils de route over het grondge bied van De Werf loopt, bete len!, dat een aantasting van his- jorisch erfgoed. Daarnaast be- Ferkstellig je een tweedeling- jan het gebied. Verder is zo'n (ietsverbinding nadelig voor het imctioneren van de jachtha- zei bestuurslid Voeten. editie Bevelanden-Tholen imaIIÉ saiII Fe s t i u a I Uiissirtgen 25 - 26 - 27 AUGUSTUS 2006 www.smallsail.nl (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN Maug. 20% korting op Baug. 30% alle showroom iüBug. 40% modellen (Advertentie) Celuidsisolerend Amundscnweg 15, GOES Tel. 0113-233365 jnwvandendongenparket.nl Hij liet weten dat de De Werf, door zijn bijzondere ligging en sfeer, een geliefde ankerplaats is bij watersporters. „Het is een oase van rust in de binnenstad van Goes. Zoek daarom naar al ternatieven voor de fietsverbin- ding." Ook vanuit het Goese Meer kwa men er opmerkingen, vooral over de verkeersafwikkeling van Waterstad, de 1500 tot 2000 woningen tellende wijk die moet verrijzen op het havenin dustrieterrein. Waterstad, dat tussen tussen de binnenstad en het Goese Meer ligt, legt volgens een onderzoek een forse extra druk op de ringwegen aan de noordkant van Goes. Flinke in grepen zijn noodzakelijk om de voorziene files in te tomen. Namens de vereniging van bewo ners van het Goese Meer pleitte G. Hennie dan ook voor een tun nel in plaats van een nieuwe, verhoogde Ringbrug. „Door aan de westkant over de tunnel heen te bouwen, creëer je ook een naadloze aansluiting met de bin nenstad. Bovendien blijft de bin nenstadshaven beter bereikbaar voor pleziervaart." Flessehals Als dat niet haalbaar is, wil de vereniging dat de Ringbrug in elk geval meer dan twee rijstro ken krijgt. De Ringbrug is vol gens Hennie nu al een flessen hals in het Goese wegennet. Hij drong erop aan snel maatrege len te nemen die de doorstro ming van het verkeer verbete ren. Hoewel de gemeenteraad gister avond akkoord ging met de hoofdlijnen van het ambitieuze woningbouwproject, vroegen verschillende fracties om perio dieke rapportages. Er zijn im mers nogal wat zaken die nu nog volstrekt onduidelijk zijn en nader moeten worden onder zocht. Dat betreft onder meer de ver plaatsing van watergebonden bedrijven, bodemsaneringen, de verkeersafwikkeling, de gedeel telijke verplaatsing van sport- Portemonnee gestolen fLISSINGEN - Een zestienjari ge jongen uit de gemeente Veere is gistermiddag tussen drie uur in half vier in een winkel in de Goverl Flincklaan in Vlissingen heroofd van zijn portemonnee. De portemonnee, met daarin per- jxinlijke papieren en enkele Mallen euro's, werd in- een on twaakt ogenblik uit zijn broek jak weggenomen. (Advertentie) door Harmen van der Werf COLIJNSPLAAT - Op zee zijn geen bete re schoonmakers te vinden dan vissers. Bij elk vistrek halen ze wel rommel bo ven. Van poetslappen tot koelkasten, van oliefilters tot verfblikken. Sinds gisteren nemen zeven viskotters die in Colijns- plaat mijnen, alle troep mee de wal op. Om er voor altijd vanaf te zijn. Of het ooit lukt de zee schoon te krijgen, is voor J. Houtgraaf van Polylink geen vraag, maar een weet. „Nooit", weet de leverancier van de grote zakken die de vissers aan boord krijgen om de rommel in te verzamelen. „Zolang schepen ver op zee hun tanks gewoon mogen spoelen, gaan ze echt niet op een paar vuilniszak ken, verfblikken of poetslappen letten." Houtgraaf staat donderdagochtend bij de visafslag van Colijnsplaat, als de Tho- len 5 afmeert. Provinciaal bestuurder G. van Heukelom (SGP) mag als belangrijk ste subsidiegever de eerste bigbag van het nieuwste vuilvisproject in Nederland op de kade zetten. Schipper J. Bout helpt hem. Hij doet het al jaren, rommel meenemen, al was er niets voor geregeld. „We stopten de rot zooi die we opvisten in een gewone con tainer bij de vismijn. Plet is goed dat het nu via een project is geregeld." Of het nut heeft, rommel mee te nemen? Bout hoeft niet lang na te denken over het ant woord. „Krijg je een kapotte koelkast verkeerd in je netten, dan scheuren die zo open." Vervuiler Het ergste wat een visser kan overko men, is een blik met verf 'vangen'. Bout heeft dat een keer gehad op de Ooster- schelde. „Kan je alle vis teruggooien. De waterpolitie is erbij geweest, maar de ver vuiler was onvindbaar." Het vuilvisproject in Colijnsplaat is het vierde in Nederland. Kimo, een interna- door Florence Imandt BERGEN OP ZOOM - De zie kenhuizen Lievensberg en Fran- ciscus hebben onlangs 't Down syndroom Team opgericht. Dat is een groep specialisten die een keer per maand kinderen met Down een volledige medische check-up geven. Met die check-up hoeven ouders niks te doen, de uitkomsten gel den eerder als een advies aan de vaste behandelaars van het kind. Die hebben ze vrijwel alle maal, omdat het syndroom van Down vaak gepaard gaat met an dere afwijkingen in het lichaam. Zo heeft de helft van de kinde ren die met Down geboren wor den, een gaatje in het hart, zegt kinderarts Nico Jansen uit Ber gen op Zoom. „Maar daarnaast komen ondermeer ook oogafwij kingen voor, een trager werken de schildklier, glutenovergevoe- ligheid en minder stevige ge wrichten." Dat zijn allemaal za ken die artsen tijdens het opgroeien in de gaten houden. Maar als een kind zo af en toe ge zien wordt door andere deskun digen dan de vaste behandel aars, voegt dat zeker iets toe, vindt Jansen. „Het kind wordt in één ochtend gescreend door verschillende deskundigen, zoals een revalida tiearts, een kinderarts, keel-, neus- en oorarts, fysiothera peut, ergotherapeut, logopedist en een maatschappelijk werken de. Zij formuleren vervolgens een advies. Bijvoorbeeld om een speciale stoel te gebruiken om de zithouding te verbeteren of om met logopedie beginnen." Een ander winstpunt van de Down-ochtenden - waarop maximaal vier kinderen gezien kunnen worden - is het con tact dat de ouders onderling heb ben. „Door ervaringen uit te wisse len, bijvoorbeeld over schoolkeu ze of hoe het in een gezin gaat, worden ze vaak bevestigd in de opvoeding. Ze horen niet alleen van artsen dat het goed gaat of door Harmen van der Werf KAPELLE - Met tegenzin be taalt de Kapelse interkerkelijke jeugdgroep 16+ van 18-hoog dit jaar voor het eerst 250 euro om het beklimmen van de kerkto ren in Kapelle te mogen verzor gen. Stichting Kapelle Promo tion heeft de bijdrage gevraagd voor de organisatie van de Ka pelse Dag die morgen wordt ge houden. De interkerkelijke jeugdgroep zet zich in voor een Pools kinder tehuis. Het geld dat wordt 'ver- diend' met het torenbeklimmen, gaat naar dat kindertehuis. „En nu moeten we eerst 250 euro bij elkaar zien te krijgen", vertelt A. van Harten van de jeugd groep, „voordat wij iets hebben voor ons goede doel." Het toren- beklimmen leverde vorig jaar 1200 euro op, maar dat was vol gens Van Harten de absolute top. „Het was in 2005 heel mooi weer met de Kapelse Dag. Ge woonlijk komen we uit op 600 tot 700 euro." Voorgeschiedenis J. Herselman, bestuurslid van stichting Kapelle Promotion, schetst in een reactie een stukje voorgeschiedenis om te verkla ren waarom dit jaar 250 euro door de jeugdgroep moet wor den betaald. Tot voor tien jaar deed de scouting het torenbe klimmen voor eigen inkomsten én leverde in ruil daarvoor aller lei hand- en spandiensten voor de organisatie van de Kapelse Dag. Na een ruzie gingen het be stuur van Kapelle Promotion en de scouting uit elkaar. De jeugd groep nam het torenbeklimmen over, zonder allerlei hand- en park 't Schenge en de volledige verplaatsing van de milieu straat, het dierenasiel en de roei vereniging. Die liggen namelijk op het tracé voor de nieuwe weg naar Wilhelminadorp. Ook de financiën zijn nog een heikel punt. Goes komt op de to tale kosten van het project - 120 tot 130 miljoen euro - nog vijf tien miljoen te kort. De hoop is gevestigd op subsidie van het Rijk, dat naar verwachting dit najaar daarover een besluit neemt. Dijkwerken Ellewoutsdijk anders ELLEWOUTSDIJK - Moet de groene Westerscheldedijk bij Ellewoutsdijk volgend jaar echt enkele meters in de stenen worden gezet en het plateau bij de haven van de watersportvereniging helemaal een asfaltverharding krij gen? De Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA) vraagt zich dit af. Zij wil overleg met Waterschap Zeeuw se Eilanden om te bespreken of de dijkversterking niet op een andere, landschappelijk aardiger manier kan worden uitgevoerd. Vermue-Vermue is ervan geschrokken hoe het oude land- bouwhaventje bij Hoedekenskerke dit jaar uit de dijkver sterking tevoorschijn is gekomen. Het havenplateau is er, schetst de wethouder, in één grote zwarte asfaltplaat ver anderd. „Dat moet anders kunnen, denk ik, zonder dat dit ten koste van de veiligheid gaat." Borsele heeft over het haventje bij Hoedekenskerke niet aan de bel getrok ken. „We hebben dat te laat ingezien", erkent Ver mue-Vermue. Fuiken ingenomen in Flipland SINT-PHILIPSLAND - De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag twintig fuiken in beslag geno men nabij de N257 ter hoogte van Sint-Philipsland. Een 25-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duiveland is aangehouden. Hij plaatste en leegde de fuiken in een binnenwater, maar had geen vergunning. De man kreeg een proces-verbaal. Snelheidsmeter in Noord-Beveland COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland heeft een mobiel snelheidsinformatiesysteem aangeschaft om automobilisten attent te maken op hun snelheid. Het sys teem wordt woensdag in gebruik genomen. „Binnen de kernen vinden mensen het vaak moeilijk om zich aan de maximumsnelheid te houden. Snelheidscon troles van de politie zijn maar incidenteel. We hopen dat dit helpt", meldt de Noord-Bevelandse wethouder C. van der Weele (CDA, verkeer). De snelheidsmeter is mobiel en kan daarom in verschillen de dorpen gebruikt worden. Als eerste is de Colijnsplaat- seweg bij Colijnsplaat aan de beurt. „Het is een lange rechte weg, waar mensen vaak hard rijden. Het systeem blijft daar ongeveer drie weken staan. Daarna zetten we 'm in Wissenkerke en Kortgene." Eis: Veelpleger moet inrichting in MIDDELBURG - Een 22-jarige man uit Goes moet ge plaatst worden in een Inrichting voor Stelselmatige Da ders. Tot die conclusie kwam gisteren in Middelburg offi cier van justitie J. Zondervan. De man, die een psychische stoornis heeft, staat bij justi tie te boek als veelpleger. Gisteren moest hij zich verant woorden voor een winkeldiefstal op 14 juni in Goes. Ook heeft hij in april en mei een aantal keren tussen Vlissin gen en Bergen op Zoom met de trein zwartgereden. De ISD-maatregel duurt maximaal twee jaar. De rechtbank doet 6 september uitspraak. (Advertentie) Gedeputeerde G. van Heukelom (rechts) en burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland kijken toe terwijl schipper J. Bout nog een accu in de afvalzak gooit. foto Willem Mieras GOESE RESTANTEN 3 daagse 24 - 25 - 26 augustus door de hele goese binnenstad (Advertentie) tionale mililieuorganisatie waarin kust- gemeenten samenwerken, is de drijvende kracht erachter. Breskens en Vlissingen gingen Colijnsplaat al voor in 2002. Twee jaar geleden is Vlissingen afgeval len. „Geen animo meer", laat visser B. Marijs weten, „en met onze vistuigen haal je ook niet zoveel rommel boven." In Breskens doen nog twee kotters mee, de Breskens 14 en 43, die in 2005 23.650 kilo afval aan wal zetten. Het vuilvispro ject heeft eind vorig jaar wortel gescho ten in Stellendam en IJmuiden, waar in totaal acht schepen de eerste zes maan den van dit jaar 42.200 kilo rotzooi uit de Noordzee hebben meegenomen. dat ze misschien iets slims kun nen doen om bijvoorbeeld de be weging van hun kind te verbete ren. Ze doen ook tips op van an deren, dat kan heel waardevol zijn." Ouders worden ofwel door de kinderartsen naar het team ver wezen of ze kunnen zelf contact opnemen met de afdeling revali datie van Lievensberg. Er wa ren tot nu toe tien Downteams in Nederland. Het dichtstbijzijn de voor West-Brabant en Zee land was in Dordrecht. spandiensten te doen, aldus Her selman. Het is weer goed met de scouting die vorig jaar op ver zoek van het stichtingsbestuur meehielp met de Kapelse Dag, maar wel tegen een vergoeding. En dat moet ergens van betaald worden. Vanwege de bijdrage van 250 euro heeft de jeugd groep besloten de prijzen voor het torenbeklimmen te verho gen met 50 eurocent naar 1,50 euro voor kinderen tot en met twaalf jaar én naar 2,50 euro voor 'volwassenen'. Drinken is verkrijgbaar en er is een film over het Poolse kindertehuis. zeeuwse almanak Natuurlijk is het een luxepro bleem. Ging je kind vroeger een week kamperen dan mocht je als moeder hooguit hopen op een prentbriefkaart die veelal arriveerde als het kind alweer was thuisbe zorgd. Maar nu het kind is uitgerust met mobiele telefoon en extra beltegoed hoopte die Vlissing- se moeder toch wat te mogen meebeleven van de Friese zeil vakantie van dertienjarige dochterlief Dat viel tegen. Mam sms'te discreet - kon dochter zelf be palen wanneer ze antwoor den zou - en bijna niet elke dag. Maar kreeg slechts twee-, hooguit drieletterige antwoorden: Ja. G w (Gaat wel). Lol. Kj Zelfs geen BI ff (bel effe) kon eraf. Net toen Mam een bozig berichtje intikte over de spaarzame respons klonk het bekende pieppiepje op haar te lefoon. Een berichtje. Drie let ters. Hvj. En alles was goed. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes .(■■|l INFOflrtftTlQJLAO VOOH ONDEPNÈMERS IN ZUDWESIr;£D0UAND WeeeNeR dagbladen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25