Kabinet akkoord over begroting Onderzoek dood Hofstadverdachte PZC Auto ©ndernemer Extra geld voor zorg, justitie en tuinbouw Ambacht[J Vrienden voor het leven Containers op drift 'k .1 iuI.i.ij' i ,n li 111 i t r li.i.us iVMuii show DEN HAAG - Het kabinet heeft een akkoord bereikt over de begroting voor 2007. Naast de aangekondig de lastenverlichting van een miljard euro komt in ieder geval extra geld beschik baar voor thuiszorg, ver pleeghuizen, tbs en de glas- luinbouw. Kern van. de nieuwe begroting is de beloofde lastenverlichting. Na drie jaar bezuinigingen moe ien de burgers en bedrijven pro fiteren van het economisch her stel en de gezonde overheidsfi nanciën. Om tot een lastenverlichting van een miljard te komen moet het kabinet overigens 1,2 mil jard teruggeven aan de burger. Dat komt omdat eerdere lasten verzwaringen ook volgend jaar nog doorwerken. Daar is 200 miljoen euro aan compensatie voor nodig. Het miljard wordt keurig over burgers en bedrij ven verdeeld. Voor de bedrijven zit er in ieder geval een verla ging in van de winstbelasting naai' 25 procent. Ook voor zelf standige ondernemers die ge woon inkomstenbelasting beta len is er lastenverhchting. Werknemers gaan er volgend jaargemiddeld 120 euro op voor uit door een verlaging van de W-premie. Dat kost de over heid 500 miljoen euro. Voor ge zinnen is in ieder geval 250 mil joen euro gerserveerd. Dat gaat voor de helft naar een hogere te- Frankrijk stuurt extra militairen naar Libanon door Olivier van Beemen gemoetkoming in de kosten voor de kinderopvang. De andere helft gaat naar de kinderbijslag, Dat komt neer op een gemiddel de stijging van de kinderbijslag van ruim 60 euro per jaar. Het kabinet trekt de komende vijf jaar 435 miljoen euro uit voor de verzorgingstehuizen. Met dat geld kunnen ze extra personeel aantrekken om de patiënten de zorg te leveren waar ze wette lijk recht op hebben: 25,7 uur per week. In mei becijferde het College Tarieven Gezondheids zorg (CTG) dat tehuizen 250 mil joen euro per jaar tekort komen om aan die plicht te voldoen. Staatssecretaris Ross zegde toen toe zich daar harcl voor te ma ken. Het bedrag dat het kabinet nu uittrekt, is aanzienlijk lager dan volgens het CTG nodig is. Een woordvoerster van brancheorganisatie Artiz rea geert dan ook telerugesteld. „Maar officieel weten wij nog van niets.". Voor thuiszorg en de GGZ komt volgend jaar 95 miljoen euro beschikbaar. Daar naast trekt het kabinet nog enke le tientallen miljoenen uit voor steun aan de glastuinbouw en voor extra opvangplaatsen voor tbs'ers door justitie. GPD Gillis Dellebeke wil de oude kastanje in de Goese Manhuistuin tien jaar lang verzorgen, als dankbetuiging voor de trouwe aanwezigheid bij de Manhuistuinconcerten. foto Willem Mieras Geen terroristen in vliegtuig VS De twaalf passagiers die woensdag op Schiphol zijn aan gehouden in een teruggekeerd Amerikaans vliegtuig, zijn gisteravond vrijgelaten. Justitie heeft onvoldoende bewijs om de twaalf Indiërs te vervolgen, voor het in gevaar bren gen van de luchtvaart. Zij gingen 'verdacht' om met hun gsm's en laptops. De vrees bestond, dat het terroristen waren. Horeca moet Zeeland promoten De horeca in Zeeland moet via bijvoorbeeld mond-tot- mondreclame tevreden klanten gebruiken om de provin cie te promoten. Die tevi'eden klanten zijn er ook zat: gas ten van horecabedrijven zijn over het algemeen positiever over de dienstverlening dan de ondernemers zelf. De prij zen in de Zeeuwse etablissementen mogen vol gens directeur Jeu Claes van Horeca Nederland *0 C trouwens wel wat hoger. PSV begint thuis tegen Liverpool De voetballers van PSV spelen in de groepsfase van de Champions League tegen Liverpool, Bordeaux en Gala- tasaray. De eerste wedstrijd voor de Eindhovense ploeg is op 12 september, thuis tegen Liverpool. Trainer Ronald Koeman was na de loting gematigd optimistisch over de kansen van PSV, dat in de groep bij de beste twee moet komen om door te gaan naar de acht- f£j (Q ste finales. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21 (Advertentie) PARIJS - Frankrijk stuurt zes- lienhonderd soldaten extra naar Libanon ter versterking van het VN-vrcdesmacht Unifil. Momen teel zitten er al vierhonderd Franse militairen in het gebied, waardoor het totaal op 2000 komt. Dat heeft de Franse presi dent Jacques Chirac gister- in een tv-toespraak be kendgemaakt. Ook zei hij dat Frankrijk nog sleeds bereid is de leiding over Mil op zich te nemen. „De re gio is is nu erg kwetsbaar en Frankrijk wil meehelpen het ge weld te stoppen." Chirac kwam tot dit besluit nadat hij garan- 1 lies had gekregen van de VN dat deUnifil-soldaten het recht krij gen om zich zonder enige beper king te verdedigen als ze wor den aangevallen en dat de vre desmacht geweld mag gebrui ken bij de bescherming van de Libanese burgerbevolking. De uitbreiding van de Franse troe pen in Zuid-Libanon volgt op in ternationale kritiek van onder meer de Amerikaanse president "eorge Bush en VN-secreta- ---generaal Kofi Annan. Ge- Hen de sterke Franse betrokken- keidbij de totstandkoming van YN-resolutie 1701, die het staakt-het vuren vastlegde, ver wachtten zij dat Frankrijk met tweeduizend tot vijfduizend sol daten de ruggegraat zou vormen van Unifil. Parijs stuurde echter eerder deze week slechts twee- lerd soldaten, ter verster- u van de tweehonderd Fran- semilitairen die er al waren. Aanvankelijk zou Frankrijk lei ding geven aan Unifil, dat sinds 1978 actief is in Libanon. Moge lijk komt die taak nu in handen Italië, dat heeft aangekon- 012000 a 3000 soldaten te zul ten sturen, GPD Pagina 4 Syrië mag niet buitenspel (Advertentie) Uw parketspecialist BUITENRUSTSTRAAT 20 middelburg door Frank Balkenende GOES - Gillis Dellebeke heeft een bejaar de vriend geadopteerd: de oude kastanje in de Goese Manhuistuin. De muzikant en boomverzorger gaat hem tien jaar lang vertroetelen. Als dank voor zijn trouwe aanwezigheid bij de wekelijkse Manhuistuinconcerten. Talloze malen speelde de 52-jarige Gillis Dellebeke uit Oudelande onder de 125 jaar oude kastanjeboom, Hij blaast al dik tien jaar de bas in brassband Excel sior uit 's-Heer Arendskerke, een gezel schap dat vele zondagen musiceerde in het tuintje achter het Oude Manhuis aan de Zusterstraat. De knoert van een kastanje biedt bij tro pische hitte verkoelende schaduw. Bij re gen vormt het dichte bladerdak een para plu voor het publiek. „Het is een prachti ge boom. Veel Goesenaren weten niet eens dat 'ie er staat en hoe mooi de kas tanje is. Die boom heeft een bijzonder plekje in mijn hart." Daarom wil Gillis eens iets terugdoen voor de krasse kastanje, al was het maar omdat 'ie altijd zonder mopperen heeft geluisterd, ook naar de valse noten. „Ja ja, die boom heeft alles gehoord. Een trouwere bezoeker van de Manhuistuin concerten kun je je bijna niet voorstel len." De bijna dertig meter hoge kastanje is in puike conditie. Of dat te danken is aan de zondagse klankbaden? Gillis sluit het zeker niet uit. Het lijkt hem dan ook aar dig eens te onderzoeken in hoeverre mu ziek invloed heeft op het groeiproces van bomen. „Er wordt wel eens beweerd dat koeien rustiger zijn en dus meer melk ge ven als je de radio aanzet. Als muziek een mens goed doet, waarom dan een boom niet?" Gillis, eigenaar van een boomverzor- gingsbedrijf, neemt de zorg voor de kas tanjeboom tien jaar over van de gemeen te. Hij is stellig van plan zijn beste maat in de watten te leggen. „Je zult de boom elk jaar moeten contro leren. Kijken of het stormanker in de kroon goed zit. Dat zijn kunststofdraden die de ergste klappen opvangen bij storm. Door de zware zijtakken wil zo'n grote boom wel eens uitscheuren. Verder moet je twee keer snoeien in die tien jaar en natuurlijk hoop ik dat de kastanje- bloedingsziekte aan deze boom voorbij door Emile Calon MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie (OM) in Middelburg onderzoekt de dood van Rachid B., een vermeend lid van de Hof stadgroep. De 33-jarige man werd op 5 juli door een huisge noot dood aangetroffen in zijn appartement aan de Neder- straat in Middelburg. Bij sectie op zijn lichaam is tot dusver geen onnatuurlijke dood vastgesteld, aldus woordvoerder D. Oonk van het OM in Middel burg. Justitie houdt er wel reke ning mee dat hij mogelijk is ver giftigd. Het Nederlands Foren sisch Instituut (NFI) verricht daarom een toxocologisch onder zoek. Volgens het OM zijn er geen medische redenen die de dood van de B. kunnen verkla ren. Ook zijn advocaat Bart Nooitg'e- clagt beaamt dat zijn cliënt, 'zo ver ik weet', gezond was. Fami lieleden en vrienden vrezen dat de man is vergiftigd. De raads man heeft vernomen dat B. het schuim op zijn lippen had staan toen hij werd gevonden. „Dat is de aanleiding dat er nu een toxo cologisch onderzoek wordt ge daan." Nooitgedagt en het Open baar Ministerie verwachten de uitkomst van het onderzoek over een kleine maand. Volgens de advocaat leed B. niet aan epi lepsie. Rachid B. werd in juni vorig jaar in Londen gearresteerd en aan Nederland uitgeleverd. Hij zou, toen hij nog in Zierikzee woonde, onder meer hebben ge holpen bij de vlucht van Re- douan al I., de vermeende leider van de Hofstadgroep. 'De Sy riër' vluchtte halsoverkop uit Nederland na de moord op Theo van Gogh. Rachid B. bracht hem toen naar vliegveld Zaven- tem bij Brussel waar hij een vliegtuig nam naar Grieken land. Volgens justitie speelde B. een ondersteunende rol in de Hof stadgroep en heeft hij bijgedra gen aan terroristische activitei ten, zoals de moord op Theo van Gogh. Zelf ontkende hij tijdens het Hof stadproces extremistisch te zijn. Ook zei hij nooit iets te hebben gemerkt van plannen voor een aanslag. De rechtbank van Amsterdam stelde hem nog tijdens het pro ces op vrije voeten. Volgens de rechters riskeerde B. geen hoge re straf dan dè veertien maan den die hij al in voorarrest had gezeten. Na zijn vrijlating vestig de hij zich in Middelburg. pagina 15 van spijkerbroek n djellaba (Advertentie) a.s. zondag gezellige antiekveiling in de grote kerk te Veere Zie ook adv. pag. 24 ROZENBURG - Containers drijven in de Rozen- burgsluis. In het Calandkanaal door het Botlek- gebied zonk gisteren een containerschip. Het wrak, 63 meter land en ruim zeven meter breed, blokkeert het scheepvaartverkeer. De stremming duurt vandaag nog voort. Het schip I» SB zonk aan het begin van de middag in korte tijd door nog onbekende oorzaak. Een dertigtal con tainers gevuld met cacao raakte hierdoor op drift. Volgens het Havenbedrijf Rotterdam kan de binnenvaart alle havens nog bereiken via om wegen. foto Guido Benschop/ANP (Advertentie) Carver wil de wereld veroveren Middelburg gemeente snecial teren? ia iwoi'MAreeiyvovoonoNOBiNaiEiisNzuowHrMOWL'j'iD WeGeNeR dagblader O Noteert u mij vt O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso (6 20,55)'. CU per kwartaal met automatische incasso 59,75)". UI per jaar met automatische incasso 229,20)'. mei gratis PZC-paraplu het alfabet van Zeeland Handtekening: PZC bv gaat mgvuldig om met persoonsgegevens. In de colofon leest u er meer over

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1