PZC Koeman is te spreken over loting Van lastpak tot filantroop FC Twente klaar in Europa Tijd voor stoelendans in de mannenacht 19 Ajax likt de wonden na de uitschakeling PSV in groepsfase Champions League tegen Liverpool, Galatasaray en Bordeaux ra vrijdag 25 augustus 2006 AMSTERDAM - In plaats van een vrije dag hadden de Aja- cieden gisteren een lichte trai- ningsdag. Er werd uitgelopen en gepraat in het Amsterdamse 1)05. Er was een vrije dag gepland, Jiiaar na de uitschakeling voor de Champions League tegen FC Kopenhagen vond ik het geen moment om een vrije dag te ge ven", aldus Henk ten Cate. „Je verliest namelijk altijd samen, dus moet je het ook samen ver werken." „Ik heb spelers gesproken die hebben gezegd dat ze zich schul dig voelen voor de uitschake ling", zei Ten Cate, waarmee hij wellicht doelde op Urby Ema- nuelson, Thomas Vermaelen (maker van een eigen doelpunt) en Hedwiges Maduro. „Maar ik vind niet dat we de schuld bij in dividuen moeten leggen. Je wint met z'n allen en je verliest met z'n allen. Maar ik vond het wel dapper van die knapen. Het be langrijkste van gisteren is dat spelers die fouten hebben ge maakt, die fout niet nog eens ma ken. Je hebt zo'n groot podium nodig om er echt van te leren. In de competitie telt het maken van zo'n fout toch minder zwaar." Ten Cate had nog niet gekeken naar eventuele tegenstanders in het Uefa-Cuptoerooi. „Dat had ik ook niet gedaan als we in de Champions League waren geko men. Ik weet allen dat Neder landse teams in het Uefa-Cup- toernooi heel veel naar Oost-Eu ropa moeten. Daar stel ik me maar op in." GPD rfnnrflfirrit Hendriksen MONTE CARLO - PSV heeft het niet slecht getroffen bij de lo ling voor de eerste fase van de Champions League. De Neder landse kampioen werd gisteren inMonte Carlo in groep C inge deeld met Liverpool, Bordeaux en Galatasaray. De Engelsen ko men op 12 september op bezoek in Eindhoven voor het openings duel. Ronald Koeman toonde zich voorzichtig optimistisch. „Ik ben gematigd tevreden", rea geerde de PSV-trainer. „Ik zie weinig verschil. Liverpool is sterk en in mijn ogen licht favo riet. Vorig jaar hem ik met Benfi- ea van hen gewonnen, dus er zal nog wel respect zijn. Alle drie andere ploegen maken evenveel kans op de tweede plaats." PSV was als landskampioen ge plaatst in pot 2, met Olympique Lyon, FC Porto, Bayern Mün chen, Chelsea, AS Roma, Celtic en Lille. Tegen deze ploegen kon de Brabantse ploeg derhal ve niet loten. Wat overbleef was volgens aanvoerder Phillip Co- cu goed genoeg. „Geen makkelij ke poule maar het had slechter gekund", oordeelde de routi nier. „Al deze ploegen zijn thuis erg sterk. Liverpool is een zwa re tegenstander, Galatasaray is pittig. Bordeaux ken ik niet zo goed maar ik weet wel dat ze met een aardige opmars bezig Indeling Champions League 2006/2007 Eerste speelronde is op 12 en 13 september FC Barcelona (Spa) FC Chelsea (Eng) !,oS Werder Bremen (Dui) 0 Levski Sofia (Bul) H Ik r FC Liverpool (Eng) ©- PSV (Ned) |s lp Girondins Bordeaux (Fra) j j G Galatasaray Istanbul (Tur) m Internazionale (Ita) Bayern München (Dui) Sporting Lissabon (Por) Spartak Moskou (Rus) f FC Valencia (Spa) AS Roma (Ita) Olympiakos Piraeus (Gri) Shakhtar Donetsk (Oek) Real Madrid (Spa) Ij Olympique Lyon (Fra) Jbé o Steaua Boekarest (Roe) ;j Dinamo Kiev (Oek) l£L FC Arsenal (Eng) g 4 FC Porto (Por) H CSKA Moskou (Rus) j§ El SV Hamburg (Dui) Manchester United (Eng) Celtic Glasgow (Sch) Benfica (Por) FC Kopenhagen(Den) AC Milan (Ita) Lille (Fra) 1? AEK Athene (Gri) 9 Anderlecht (Bel) zijn. Het zijn in elk geval alle maal aantrekkelijke wedstrij den." Liverpool is met aanwinst Dirk Kuijt, verdediger Jan Krom kamp en middenvelder Boude- wijn Zenden oranje gekleurd. Li verpool werd vorig seizoen vier de in de Premier League. Bordeaux moest in Frankrijk al leen titelverdediger Olympique Lyon voor zich dulden. De club uit de wijnstad begon met twee overwinningen goed aan de nieu we competitie. Afgelopen zon dag ging Bordeaux tegen Lyon voor de eerste keer onderuit (1-2). „Het Franse voetbal sla ik behoorlijk hoog aan", zei Koe man. „Fysiek sterk, snel en tech nisch vaardig." Bij Galatasaray is een oude be kende trainer: Erik Gerets. De Belg was als speler en als coach actief in Eindhoven. Zijn Turk se ploeg bereikte het hoofdtoer nooi door een gelijkspel tegen het Tsjechische Mlada Boleslav (1-1), na eerder voor eigen pu bliek met liefst 5-2 te hebben ge wonnen. „Leuk om tegen Gerets te spelen", vond Koeman. Vennegoor rond met Celtic GLASGOW - De overgang van Jan Venriegoor of Hesselink van PSV naar Celtic is afgerond. De 27-jarige spits ondertekende gis teren in Glasgow een contract voor drie jaar bij de Schotse kampioen. Volgens berichten in de Britse media ontvangt PSV ongeveer 5 miljoen euro voor de kopsterke aanvaller, die in Eind hoven nog tot medio 2008 onder contract stond. ANP/AFP PSV begint aan de tiende Cham pions League op rij. Alleen Man chester United nam in een onaf gebroken reeks vaker deel aan het kampioenenbal (11). De Champions League beleefde in 1991 de eerste editie, Sindsdien was PSV elf keer van de partij. Het complete programma van PSV in groep C. 12 september: PSV-Li- verpool; 27 september: Bor deaux-PSV; 18 oktober: Galatasa- ray-PSV; 31 oktober: PSV-Gala- tasaray; 22 november: Liver- pool-PSV; 5 december: PSV-Bor- deaux. ANP TALLINN - FC Twente (met links Kennedy Bakircioglu aan de bal) is er gisteren niet in geslaagd zich te plaatsen voor de strijd om de Uefa Cup. De formatie uit Enschede werd door de FC Levadia (Est land) in de tweede kwalificatieronde uitgeschakeld. Nadat het eerste duel in 1-1 was geëindigd, ging Twente in Tallinn met 1-0 onderuit. foto Toms Kalnins/EPA IAAF: Gatlin minstens vier jaar schorsen LONDEN - De internationale at- letiekfederatie IAAF vindt dat de Amerikaanse sprinter Justin Gatlin op zijn minst vier jaar van zijn schorsing moet uitdie- Gatlin is betrapt op gebruik van het spierversterkende hormoon testosteron en hangt een maxi male straf van acht jaar schor sing boven het hoofd. De lange uitsluiting is op voorspraak van het Amerikaanse antidopingbu- reauUsada. Olympisch en wereldkampioen Gatlin zou eigenlijk nooit meer aan wedstrijden mogen mee doen, omdat hij al voor de twee de keer positief is bevonden. De Usada zag in Gatlins bekentenis en toezegging om zich te zullen inzetten doping uit de sport te bannen een verzachtende om standigheid, Een onafhankelijk tribunaal zal uiteindelijk de straf van Gatlin bepalen. ANP/RTR Vandenbroucke koerst onder valse naam MLAAN - Frank Vanden broucke blijft verbazen. De voor malige Belgische topwielrenner, de afgelopen jaren verwikkeld ffl diverse (doping)schandalen, blijkt vorige week onder een val se naam te hebben deelgenomen aan een juniorenwedstrijd in Noord-Italië. --o opmerkelijker: Vanden broucke gebruikte bij zijn in schrijving een foto van wereld kampioen Tom Boonen. Dat meldde de Italiaanse sportkrant Gazzetta dello Sport gisteren, luItalië rijden alle leeftijdscate gorieën van 19 tot 39 jaar door fikaar in één peloton. Vanden broucke kreeg als junior rug nummer 6 opgespeld. In de slot- ase demarreerde de Belg. Toen in de slotkiiometer werd te- Nggepakt, sloeg VDB linksaf om naar huis te fietsen. Vandenbroucke stond dit sei zoen onder contract bij de Bel gische formatie Unibet.com. Na- t de ploegleider wekenlang goen contact met de coureur nad gekregen, besloot de ploeg ue overeenkomst met de Belg af o kopen. Om de verveling tegen egaan, blijkt VDB zich nu uit 0pen *n juniorenkoersen. Tennisser Andre Agassi sluit imposante carrière af op US Open door Gertjan van Geen NEW YORK - Als Andre Agas si een droomafscheid krijgt door over twee weken de US Open te winnen, zou dat het be wijs zijn dat er een Almachtige bestaat. Het lichaam van de 36-jarige icoon van de tennis sport staat zeven wedstrijden op topniveau winnen immers niet toe. Andre Agassi (29 april 1970) is de succesvolste nog actieve ten nisspeler. Een van de grootste die de tennissport heeft voort gebracht. Met zestig titels, waaronder acht Grand Slams, laat de Amerikaan zijn erfenis achter na 21 profjaren. Een na latenschap die nog groter wordt in de wetenschap dat hij als enige alle Grand Slamtitels op vier verschillende onder gronden won. Agassi maakte zijn entree in het profcircuit als een vol strekt onhandelbaar enfant ter rible en zet zijn laatste stappen als rolmodel. Toen Agassi be gon, adopteerde Nike hem om een aantal jaren later de slogan 'Image is Everything' op hem los te laten. Agassi droeg lang haar, tenniste in fluoresceren de kleding in een short van spij- kerstof, spuugde en schold. Zijn controversiële gedrag woedde als een orkaan door de destijds zo conservatieve ten niswereld, Agassi was een huf- ter en een lastpak, maar wel ie mand met een enorme uitstra ling. Waar Jimmy Connors en John McEnroe het tennis uit de ex clusieve country clubs haalden en op straat gooiden, veroverde Agassi de jeugd. Toeval of niet, McEnroe speelde in 1992 zijn laatste duel op Wimbledon te gen Agassi. Het was de halve fi nale. McEnroe, toen: „De enige die ooit zo goed retourneerde tegen mij was Connors, maar Andre heeft er een nieuwe di mensie aan toegevoegd." Agas si zou het belangrijkste toer nooi twee dagen later winnen door servicekanon Goran Ivan isevic te ldoppen en daar de ba sis leggen voor zijn imposante erelijst. Het was nog in een tijd, dat hij zich liet omringen door film sterren, in Brooke Shields een Andre Agassi, de succesvolste nog actieve tennisspeler, speelt in New York zijn laatste toernooi. foto Shawn Thew/EPA van de mooiste trouwde, en in een privé-jet met de initialen AA op de staart over de wereld vloog. Het kon met gemak. Het niet onaanzienlijke bedrag aan prijzengeld was nog geen tien procent van zijn jaarlijkse in komsten uit reclame en spon sordeals. Veertien jaar later is hij als filantroop een voorbeeld voor anderen door zijn charita tieve instelling. Hij haalt tien tallen miljoenen op voor zijn Agassi Foundation, meer dan iedere andere sporter. Voor pro bleemkinderen uit de achter standswijken van Las Vegas bouwde hij scholen. Heroïsche duels Geboren als zoon van een bok ser, die in 1952 voor Perzië aan de Olympische Spelen deel nam, was Agassi voorbestemd om tennisser te worden. Hij trainde bij de befaamde Nick Bollettieri Academy. Al in zijn jeugd vocht hij een verbeten tweestrijd uit met Pete Sam pras. Ze zouden elkaar later in heroïsche duels tot grote hoog ten opstuwen. Agassi's carrière is ruwweg in tweeën te delen. De rebel leef de tot 1997, het jaar waarin hij een vrije val op de wereldrang lijst maakte. Hij besloot dat het zo niet langer kon en redde zijn loopbaan door aan de hand van fitnesstrainer Gil Reyes weer in vorm te raken. Als nummer 141 van de wereld maakte hij zijn rentree bij een challenger in Las Vegas, de stad waar hij nog altijd woont. Een jaar later stond hij weer in toptien en ontving hij de come back player of the year award van de ATP. „Ik ben opge groeid in het spotlicht", zei Agassi over zijn leven in de New York Times in juni. „Ik heb een paar harde lessen moe ten leren." Het zou de opmaat zijn naar de uiteindelijk belangrijkste triomf. In 1999, het jaar dat hij als nummer één van de wereld afsloot, won Agassi op Roland Garros zijn ontbrekende Grand Slamtitel. Agassi, in de LA Times: „De dag dat ik Pa rijs won, wist ik dat ik nooit van mijn leven enige spijt van iets zou hoeven hebben." Niet veel later maakte hij zijn liefde voor Steffi Graf publiek. Hét tennishuwelijk allertijden - Graf won 22 Grand Slamti tels - werd op 22 oktober 2001 voltrokken en schonk het paar tot nu toe twee kinderen, Jaden Gil en Jaz Elle. Bijrol Dat Agassi de laatste jaren een bijrol heeft moeten vervullen, iets wat vooral pijnlijk duide lijk werd in de onderlinge duels met Federer, heeft hem nooit gedeerd, in The Indepen dent: „Alleen het aanschouwen van de evolutie van de sport, brengt me al plezier. Altijd ben ik objectief gebleven over hoe tennis zich ontwiMtelde en ver beterde en daar heb ik me aan moeten aanpassen. Als ik zie hoe jonge spelers opkomen, kan ik dat alleen maar waarde ren. Ik geloof in tennis en wat dat met je leven kan doen. Het is een gevecht van man tegen man, dat je dwingt problemen op te lossen. Je kan tennis je he le leven beoefenen, het houdt je gezond en het is een voertuig voor educatie." Rugproblemen brachten Agas si dit jaar niet verder dan acht gewonnen en zeven verloren partijen. Reden te meer om aan te geven dat de Las Vegas Kid de US Open niet wint. Dat het afscheid niet minder groots zal zijn, staat wel vast. GPD Knaven stapt over naar T-Mobile RIJSWIJK/MEERLE - Wielrenner Servais Knaven rijdt de komende twee seizoenen voor de Duitse ploeg T-Mobi- le. De 35-jarige Nederlander verlaat de Belgische ploeg Quick-Step na zes jaar. Knaven rondde de transfer af tij dens de Eneco Tour. „Ik ben uiteraai'd erg blij met mijn nieuwe ploeg. Ik krijg opnieuw een vrijere rol in de voor- jaarskoersen", aldus Knaven. ANP Juventus toch naar burgerrechter TURIJN - Juventus zet zijn stap naar de burgerrechter door ondanks waarschuwingen van de Italiaanse bond FIGC en de wereldvoetbalbond Fifa. De club gaat in ho ger beroep tegen de degradatie naar de Serie B. De FIGC wil Juve nu meer punten in mindering brengen en de Fifa dreigt met een internationale ban voor alle Italiaanse clubs en het nationale elftal. Door het hoger beroep van Juventus kan de start van de Italiaanse competitie nog meer vertraging oplopen. De Serie A en de Serie B begin nen door het fraudeschandaal al twee weken later. GPD Kluivert weggestuurd van training VALENCIA - Patrick Kluivert heeft gisteren bij Valencia CF ruzie gemaakt met trainer Quique. De Nederlandse spits, die weg mag bij de club en apart moet trainen van de groep, deed met het eerste elftal mee toen Quique op het trainingsveld aankwam. Hij riep Kluivert vervolgens bij zich en stuurde hem na een gesprek van drie minuten naar huis. Kluivert verliet gepikeerd het trainingsveld en weigerde om met de pers te praten. De spits heeft nog een tweejarig contract bij Valencia, dat hem voor weinig geld wil laten gaan. Kluivert, nog steeds topscorer aller tijden bij Oranje, kwam vorig seizoen mede door een knieblessu re tot slechts tien competitiewedstrijden voor Valencia. Daarin maakte hij één doelpunt. GPD Mathijsen opvolger Boulahrouz HAMBURG - International Joris Mathijsen heeft AZ ver ruild voor Hamburger SV. De 26-jarige verdediger train de gisteren al voor de eerste keer mee met de Duitse club van zijn landgenoten Rafael van der Vaart en Nigel de Jong. Het is de bedoeling dat hij zondag ook meteen debu teert in de thuiswedstrijd tegen Hertha BSC. Mathijsen, voor wie zo'n 6 miljoen op tafel is gelegd, wordt aan het begin van de avond in Hamburg gepresen teerd als opvolger van mede-international Khalid Boulah rouz, die eerder deze week naar Chelsea overstapte. ANP Alberda tekent morgen contract SCHEVENINGEN - Joop Alberda zal morgen zijn con tract als technisch adviseur bij de Russische voetbalbond ondertekenen. Alberda verbindt zich voor twee jaar aan de Russische federatie. Alberda is afgelopen week aan de zijde van bondscoach Guus Hiddink al begonnen aan zijn nieuwe taak. „Dat doe ik wel vaker, dat ik eerst ergens be gin voordat ik een contract onderteken", zei Alberda. „Het heeft allemaal even geduurd, maar ik ga er vanuit dat het nu zaterdag allemaal rond komt. Alberda zal zijn nieuwe baan bij de Russische bond blij ven combineren met zijn functie als technisch directeur bij de Nederlandse volleybalbond NeVoBo, ANP De mannenacht raakte al tij dens de voorwedstrijd op de WK roeien het ritme kwijt en vond dat niet meer terug. Zelfs een po sitiewisseling bracht de weder opstanding niet, zodat de ploeg kansloos bleef in de strijd om een plaats in de halve finales. Het is weer tijd voor een stoelen dans. door Robert Jan Friele ETON - Ergens dit seizoen was zijn boot wat kwijtgeraakt, maar bondscoach Mark Emke wist niet precies hoe en wan neer. Voorafgaand aan de WK had Emke de acht zelfs nog me daillekansen gegeven, overigens met de vermelding dat er soms 'geen peil was te trekken' op de boot. „Maar de jongens hebben zeker de kwaliteiten om het te laten zien." Het is de vraag of Emke daar nog steeds zo over denkt. Neder land werd maandag zesde en laatste in de voorwedstrijd en eindigde gisteren als vierde in de herkansing. Ook de positie wisseling na de eerste teleurstel ling hielp niet: met Peter Vos op slag in plaats van Rogier Blink kon de acht alleen de eerste dui zend meter meekomen. In baan 1 lag Nederland toen derde, de laatste plek die toegang gaf tot de halve finales. Daarna bleven Canada, Roemenië en Frankrijk cle ploeg voor. Nederland finish te in 5.39,84, ver achter winnaar Canada (5.33,88). Zilver Nu het jaar van de acht niet heeft gebracht waarop ze had den gehoopt, lieten Emke en zijn roeiers weten te zullen na denken over de te varen koers. Ze kunnen na de WK niet an ders dan concluderen dat de hui dige combinatie weinig reden geeft tot optimisme. Sinds de Spelen van Athene - waar Ne derland zilver won - is Emke be zig geweest de groep boord- roeiers (met één riem) te vergro ten, zodat hij een brede basis van toproeiers zou hebben om een acht mee te maken voor de Olympische Spelen van 2008. Met de beste boordroeiers in de vier-zonder-stuurman - die zich gistermiddag plaatste voor de fi nale - hoopte Emke zelfs twee boten hard te kunnen laten gaan in Peking. Die hoop is voorlopig de bodem ingeslagen. De acht won in juli. weliswaar de Grand Challenge Cup in Henley, maar dat bleek achteraf slechts een mooie over winning die verder weinig voor stelt. Tijdens de wereldbeker wedstrijden en op de WK deden Blink, Vos, Jurrien Rom Colt- hoff, Christof Koenders, David Kuiper, Roel Haen, Daniël Mensch, Simon Glazenborg en stuurman Chun Wei Cheung niet mee om de prijzen. Volgend jaar al kan Nederland zich op de WK in München kwa lificeren voor de Olympische Spelen. Een plaats bij de eerste zeven ploegen is daarvoor ver eist, maar met nog maar een jaar te gaan zit de acht niet eens in de mondiale toptwaalf Het is weer tijd voor een stoelen dans. De eerste voortekenen zijn er al: skiffeur Dirk Lippits heeft besloten het boordroeien weer op te pakken. Hij lijkt met zijn kwaliteiten vrijwel zeker van een plek in de acht. Datzelfde geldt voor Gerritjan Eggen- kamp. Die stortte zich na Athe ne op zijn maatschappelijke car rière, maar heeft binnenkort een gesprek met Emke over een mo gelijke comeback. De grote vraag blijft wat de vier-zonder gaat doen. Het zal mede afhangen van wat Gijs Vermeulen, Matthijs Vellenga, Jan-Willem Gabriëls en Geert Cirkel morgen klaarspelen in hun finale. Duidelijk is in elk ge val dat de Nederlandse acht zon der deze roeiers niet van wereld- ldasse is. GPD Hans Dekkers vierde tijdens rit in Frankrijk CHAUVIGNY - De in IJzen- dijke woonachtige wielrenner Hans Dekker is gisteren als vier de geëindigd in de derde rit van de Tour du Poitou-Charentes. De ex-coureur van Rabobank kwam in de massasprint tekort tegen de Duitser Steffen Ra- dochla. Radochla schreef na 168,4 kilo meter de etappe op zijn naam. Zijn landgenoot Marcel Sieberg werd tweede, vóór de Italiaan Samuele Marzoli en Dekkers. De Fin Jussi Veikkanen behield de leiding in het algemeen klas sement. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 19