pzc EU tobt over missie Libanon Hof Japan was fel tegen reis Naruhito en Masako Franse vissers weren schip Greenpeace Onder doden ramp Oekraïne zijn drie mensen uit Groningen Brussel eist garantie dat langkorrelige rijst uit VS veilig is fHilPyc Blauwtong breidt zich verder uit Orion volgt spaceshuttle op donderdag 24 augustus 2006 Nederlanders Alleen Italië schept duidelijkheid over inzet van militairen ffeg uit noorden van Sri Lanka JAFFNA - Het Internationale Bode Kruis evacueert een groep mensen, onder wie negen Neder landers, van het Srilankaanse schiereiland Jaffna in verband mct gevechten tussen het leger en de rebellenbeweging Tamil Tijgers (LTTE). Dat liet de orga nisatie gisteren weten. De evacués worden opgehaald met een boot en naar veüig ge bied gebracht. Het Rode Kruis kon gistermiddag nog niet ver leen om hoeveel personen het in totaal gaat. Begin deze week evacueerde de organisatie in ver band met de strijd al een groep van 243 personen, onder wie 61 buitenlanders, uit de plaats Kili- nocluchi. Ze werden 100 kilome ier zuidelijker gebracht. De LTTE strijdt al sinds 1983 voor een eigen Tamil-staat in bet noorden en oosten van het Aziatische eiland. Sinds 2002 sold er een staakt-het-vuren, maar dat is enkele maanden ge leden volledig aan flarden ge schoten. De opgelaaide gevech ten hebben vele tienduizenden burgers op de vlucht doen slaan. Hulpverleners hebben de groot ste moeite deze mensen te hel pen, De LTTE, die delen van het noorden en oosten in handen beeft, beloofde in regio's waar mensen worden geëvacueerd geen aanvallen uit te voeren. De strijd op Sri Lanka kostte de af gelopen jaren aan tienduizen denmensen het leven. Alleen dit jaar kwamen al meer dan acht honderd mensen om. ANP Luxemburgse prins stapt in huwelijksboot LUXEMBURG - Prins Louis van Luxemburg (20) ziet af van rijn rechten op de troon om te bunnen trouwen met zijn vrien din Tcssy Antony (21). Het stel huwt 29 september in Gilsdorf. jtoüis is de jongere broer van kroonprins Guillaume In maart kreeg het paar al een kind, Ga briel. De geboorte baarde op zien, omdat ze niet voortkwam uiteen wettig huwelijk. ANP BRUSSEL - De Belgische auto riteiten hebben gisteren twee nieuwe gevallen van de blauw- (ongziekte vastgesteld. Beide haarden bevinden zich in de be staande 20-kilometerzone nabij de Nederlandse grens. Dit brengt het totale aantal 'en in België op zeventien, 'aldus het Federaal Agentschap de Veiligheid van de Voed- door Hetty van Rooij BRUSSEL - De landen van de Europese Unie hebben grote moeite troepen te leveren voor de vredesmacht in Libanon. Een bijeenkomst van politieke en mi litaire deskundigen van de lid staten leverde gisteren geen en kele nieuwe toezegging op. Mor gen komen de ministers van Bui tenlandse Zaken in Brussel een spoedzitting bijeen, samen met secretaris-generaal Kofi Annan, om knopen door te hakken over de Europese bijdrage aan de vre desmacht. Kofi Annan wil graag dat de EU-landen samen ongeveer 9000 van de benodigde 15.000 militairen voor de VN-macht le veren. Diplomaten uit de lidsta ten hebben gisteren in Brussel geprobeerd een inventarisatie te maken van wat EU-landen aan bieden, maar er viel geen com pleet overzicht te maken. Een aantal landen, waaronder Nederland, heeft nog geen beslis sing genomen over een bijdrage. Landen willen dat VN-secreta- ris-generaal Annan morgen eerst meer duidelijkheid geeft over de vraag of de VN-troepen- macht wel of niet geacht wordt Hezbollah te ontwapenen, wat de veiligheidssituatie is in Zuid-Libanon en welke be voegdheden de VN-militairen precies krijgen. De Libanese re gering heeft Nederland ge vraagd een marineschip te leve ren, maar dat verzoek komt pas morgen ter sprake in de minis terraad. Het inzetten van de marine zou eventueel samen met Duitsland kunnen gebeuren. Kanselier Merkel wil 'om historische rede nen' geen Duitse grondtroepen in het Midden-Oosten, omdat ze daar geconfronteerd kunnen worden met Israëlische solda ten. Nederland sluit het leveren van grondtroepen uit. Italië is bereid de missie in Liba non te leiden en stelt 2000 tot 3000 militairen beschikbaar. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken heeft gezegd dat zijn land eenderde van de solda ten uit de EU kan en zal leve ren, op voorwaarde dat Israël het staakt-het-vuren respec teert. Waar de overige 6000 Eu ropese militairen vandaan moe ten komen, is vooralsnog een raadsel. Mijnen Libanon worstelt intussen ver der met de gevolgen van de kort stondige oorlog. Gisteren kwa men drie Libanese militairen in het zuiden van Libanon om het leven tijdens de ontmanteling van een niet ontplofte Israëli sche clusterbom. De bomex- perts kwamen om het leven na bij de plaats Tebnin. Ook een Is raëlische militair vond de dood toen de tank waarin hij zat op een mijn reed. Drie collega's van hem raakten gewond. Een VN-functionaris zei dat Is raël in de oorlog tegen Hezbol lah op zeker 170 dorpen en ande re plaatsen in Zuid-Libanon clusterbommen heeft gegooid. Niet ontplofte bommen of onder delen daarvan vormen momen teel een groot gevaar voor de burgerbevolking en hulpverle ners in Zuid-Libanon. GPD Een Libanese soldaat neemt een positie in bij een oude tank en naast een Hezbollah-vlag in het stadje Tebnine. Morgen zal het Libanese leger posten innemen dichter bij de Israëlische grens. De opmars werd de voorbije dagen afgebroken, omdat een Israëlische commando-eenheid het staakt-het-vuren had geschonden. foto Mike Nelson/EPA mogen in Nederland schapen en geiten mo gen weer op beperkte schaal ver voerd worden. Ook de handel in en de export van levende producten van her ders - sperma, embryo's en !en - wordt weer toege- i. Dat heeft het ministerie van Landbouw gisteren bekend- Het vervoersverbod voorlevende dieren in het 20 ki- rond Kerkrade blijft intact. en toe zones van 100 ki en 150 kilometer rond mogen weer herkau wers naar een slachthuis wor den vervoerd dat buiten het ge- ligt. mogen levende dieren van uit deze gebieden naar soortge lijke gebieden in Duitsland, Bei en Luxemburg worden ver voerd. ANP/GPD door Clemens Inqwersen MARSEILLE - Tonijnvissers hebben gisteren met hun boten een schip van Greenpeace, de Rainbow Warrior II, verhin derd de haven van Marseille binnen te varen. Ze zijn razend over de opvatting van milieuor ganisaties als Greenpeace dat de tonijn in de Middellandse Zee door overbevissing wordt bedreigd. De havenautoriteiten belem merden eerder ook de komst van het schip door de toestem ming om aan te meren in te trekken, nadat vissers hun ac ties hadden aangekondigd. Maar uiteindelijk kreeg de Rainbow Warrior II toch toe stemming om voor een korte technische stop in cle haven van de Zuid-Franse stad aan te De boze vissers probeerden dat te voorkomen. Zij omsingelden met ongeveer 25 vissersboten de Rainbow Warrior II. Ze vinden dat Greenpeace schandelijk over drijft met verhalen over illega le visserij en het uitsterven van de tonijn. De Rainbow Warrior II wordt tegengehouden bij de haveningang. foto Philippe Laurenson/RTR Greenpeace is uit op 'publieke desinformatie' en bestaat uit 'ecologische extremisten', zo meende Mourad Kahoul van de lokale tonijnproducenten. De Rainbow Warrior II is de opvolger van de Rainbow War rior, die in 1985 door de Fran se geheime dienst in Auckland (Nieuw-Zeeland) tot zinken werd gebracht. ANP/AFP/R TR Ontvoerd meisje in Oostenrijk na acht jaar vrij WENEN - Een Oostenrijks meis je dat ruim acht jaar geleden op 10-jarige leeftijd spoorloos was verdwenen, is gisteren levend te ruggevonden. Ze is vermoede lijk jarenlang vastgehouden in een kelder in de omgeving van de Oostenrijkese hoofdstad We nen. Dat berichtte het Oosten rijkse persbureau APA op grond van politiemededelingen. Het meisje, de nu 18-jarige Na- tascha Kampusch, verdween op 2 april 1998 toen ze gewoon op weg was naar school. Een grote zoekactie waarbij zo wat het gehele oosten van Oos tenrijk werd uitgekamd, leverde geen enkele aanwijzing op, tot zij zich woensdag plotseling meldde bij de politie. Familieleden hebben Natascha inmiddels geïdentificeerd, hoe wel de politie nog DNA-onder- zoek laat doen om met zeker heid vast te stellen dat het om het vermiste meisje gaat. Na haar ontvoering zou het kind terechtgekomen zijn in een kelder waar ze ruim acht jaar werd vastgehouden door een man. De politie zoekt nu een 44-jarige man die dat op zijn ge weten heeft. ANP China en Rusland gaan naar Mars PEKING - China en Rusland zullen samenwerken in een ruimtevaartmissie naar Mars. In 2009 zal een Russisch ruimtevaartuig naar Mars gaan om bodemmonsters te ne men. Ook zal er worden geland op een van de kleine ma nen van die planeet. De Chinezen leveren voor de missie belangrijke technologie voor bodemonderzoek. China heeft zich tot doel gesteld een belangrijke speler te worden in de ruimtevaart, naast Rusland en de Verenigde Staten. Peking, die al astronauten de ruimte inschoot, heeft ook plannen.voor maanlandingen. ANP Terrorist krijgt twintig jaar cel SYDNEY - Een Australische rechtbank heeft gisteren een in Pakistan geboren architect veroordeeld tot twintig jaar celstraf wegens het beramen van aanslagen. Faheem Kha- lid Lodhi zou het plan hebben gehad een elektriciteitscen trale in Sydney op te blazen alsmede militaire doelen. In juni had de rechter al vastgesteld dat Lodhi schuldig was aan de hem ten laste gelegde feiten, maar een straf maat was nog niet vastgesteld. De gedaagde had levens lang kunnen krijgen. De tot Australiër genaturaliseerde Pakistaan komt over vijftien jaar pas mogelijk in aanmer king voor vervroegde invrijheidstelling. ANP/AFP Ontsnappingstelefooncel verdwijnt DENDERMONDE - Het Belgisch telefoonbedrijf Belga com verwijdert binnenkort een telefooncel die vele gevan genen al hebben gebruikt om te ontsnappen. De cel staat pal naast de muur van de gevangenis in Dendermonde. Zaterdag ontsnapten nog 28 gevangenen door vanaf de muur op het hokje te springen. De meesten zijn spoorloos. Het was al de tweede keer dat gevangenen het hokje ge bruikten om te ontsnappen. Binnen enkele weken kan dat niet meer, liet Belgacom gisteren weten. ANP Anticonceptiepil voor kangoeroes CANBERRA - In de omgeving van de Australische hoofd stad Canberra moeten vrouwtjeskangoeroes aan de pil. De regering van het Territorium van de Australische Hoofdstad heeft besloten dat een experiment wordt ge daan met een nieuwe anticonceptiepil voor kangoeroes om het aantal dieren in te dammen. De 'pil' bestaat uit chemicaliën die via het voedsel dat de kangoeroes graag nuttigen, gras, worden toegediend. Dierenbeschermers zijn blij met het initiatief, omdat de overheid doorgaans schutters inhuurt en tot slachtpar tijen overgaat. De kangoeroepopulatie blijft enorm uit dijen zonder de bloedige slachtingen die jaarlijks in het land miljoenen kangoeroes doden. ANP/RTR Treinnet rond Brussel uitgebreid BRUSSEL - In België is gisteren begonnen aan de bouw van extra spoorlijnen naar de hoofdstad Brussel. Er ko men acht spoorlijnen met een straal van dertig kilometer rond de Belgische hoofdstad. Treinen mogen er tot 160 ki lometer per uur rijden en stations krijgen een grondige op knapbeurt. De aanleg moet over zes jaar klaar zijn. Het Gewestelijk Expresnet (GEN) rond Brussel kost 1,5 miljard euro. Het doel is vooral dat meer forensen hun au to verruilen voor een treinabonnement. ANP/Belga van onze redactie buitenland DONETSK - Bij de vliegramp in Oekraïne zijn dinsdag drie mensen uit de provincie Gronin gen omgekomen. Het gaat om de 7-jarige Anna Bakker uit Gro ningen en haar opa en oma Aleksandr en Ludmila Danilov uit Hoogezand. Het meisje was op vakantie met haar opa en Bij de ramp zijn alle 170 inzit tenden van de Toepolev 154 om gekomen. Het toestel was op weg van de badplaats Anapa aan de Zwarte Zee naar Sint Pe tersburg en stortte bij slecht weer neer nabij de stad Do netsk. De vader en moeder van Anna Bakker zijn op weg naar de rampplek. Opa en oma Dani lov woonden tien jaar in Neder land. Een maand geleden betrok ken zij een woning in Hooge zand. Daarvoor woonden zij in het asielzoekerscentrum in Zweeloo, Drenthe. Russische media berichtten gis teren dat het zoeken naar slacht offers is gestaakt. Alle lichamen zijn geborgen. Een groep nabe staanden bezocht gisteren de plaats van de ramp. Luchtvaart maatschappij Poelkovo bracht hen met een speciale vlucht van Sint Petersburg naar de Oek raïense stad Donetsk. Ongeveer een kwart van de slachtoffers waren volgens de autoriteiten tieners en kinderen. Aan boord van het verongelukte vliegtuig waren volgens Poelkovo ook een Franse en een Finse staatsbur ger. De maatschappij meldde aanvankelijk dat ook twee Duit sers onder de slachtoffers zou den zijn, maar herriep dat later. Het zou gaan om Russische bur gers die in Duitsland woonden. De zwarte dozen van het veron gelukte vliegtuig, waarin de vluchtgegevens en de gesprek ken in de cockpit zijn opgesla gen, zijn gisteren gevonden. Vol gens de Oekraïense minister van Verkeer Igor Levitin zijn de do zen in goede conditie. Ze wor den naar Moskou verstuurd voor onderzoek door Russische en Oekraïense experts. Noodsignalen De opnames kunnen de onder zoekers inzicht geven van wat zich in de laatste minuten van de vlucht aan boord heeft afge speeld. Volgens de eerste berich ten is de Toepolev mogelijk neer gestort na een blikseminslag. Ze ker is dat de piloten verscheide ne noodsignalen hebben verzon den voordat zij op een hoogte van 3 kilometer het contact met de grond verloren. GPD/ANP •A8HINGTON - De Ameri- kaanse ruimtevaartorganisatie «asa heeft de opvolger van de spaceshuttle de naam Orion ge geven. Het bemande ruimtevaar- "rigis het stadium van de teken- Wel nog niet ontgroeid. Het zal to|gens planning uiterlijk 2014 voor het eerst astronauten naar oei Internationaal Ruimtesta- (®S) brengen. Zes jaar la- W moet de eerste maanlanding von deze eeuw een feit zijn. ^non 's de naam van het helder de sterrenbeeld dat op het noor- I 'jk halfrond zichtbaar is. „Ve te Van zijn sterren zijn gebruikt navigatie en hebben ont- kkingsreizigers eeuwenlang "oor nieuwe werelden geleid", •"naakte projectleider S. Hatfield Plet ruimtevaartuig moet men sen niet alleen terugbrengen naar de maan, maar na 2020 ook naar Mars. De Amerikanen ho pen dat Orion net zoveel voor de ruimtevaart zal betekenen als zijn oudere broer Apollo in de ja ren zestig en zeventig. De nieuwe ruimtecapsule, met een diameter van 5 meter en 25 ton zwaar, lijkt uiterlijk veel op de kegelvormige Apollo's. Het kan behalve vracht maximaal zes astronauten naar het ISS brengen of vier naar de maan. De Orions vervangen de drie overgebleven spaceshuttles die in 2010 hun laatste vluchten zul len maken. De ruimteveren bete kenden veel voor het prestige van de Nasa, maar zijn ook zeer kostbaar en onveilig gebleken. Twee ongelukken, in 1986 en 2003, kostten alle astronauten aan boord het leven. ANP door Hans Jacobs TOKIO - De Japanse kroonprins Naruhito en prinses Masako heb ben fel strijd moet leveren om toestemming te krijgen voor hun verblijf in Apeldoorn. De Ja panse hofhouding, de beruchte en alles bepalende Imperial Hou sehold Agency, was faliekant te gen de trip. Dat meldt het Japan se weekblad Shukan Josei. De leden van de Japanse keizer lijke familie horen alleen in ei gen land op vakantie te gaan. Aanvankelijk was de hofhou ding dan ook niet bereid een uit zondering te maken voor het kroonprinselijk paar, dat vorige week donderdag voor een vakan tie van twee weken in Neder land aankwam. Eerder werden alle verzoeken van Naruhito en Masako om te mogen reizen af gewezen. De gezondheid van pxinses Masako, die volgens hof functionarissen eufemistisch ge zegd met 'aanpassingenproble men' kampt, gaf uiteindelijk de doorslag voor de goedkeuring. Ook het feit dat Masako's ouders in Nederland wonen en werken speelde een rol. Maar in Japan is veel kritiek op het be sluit het kroonprinselijk gezin naar het buitenland te laten gaan. De critici vinden dat Masako gewoon aan het werk moet: als ze op reis kan, kan ze ook officiële taken vervullen. Bezweken In het weekblad Shukan Asahi zegt een vriend van keizer Akihi- to dat alleen een snelle terug keer van Masako in het openba re leven de buitenlandse reis - de eerste in zijn soort uit de kei zerlijke geschiedenis - kan recht vaardigen. Masako (42) is een paar jaar geleden bezweken on der de druk van hof en media om te zorgen voor een mannelij- ke troonopvolger en onder de on mogelijkheid zichzelf te ont plooien. Ze wordt ongunstig vergeleken met haar schoonzusje Kiko (39), die zich wel heeft weten te schik ken in haar lot. Alle hoop is nu gevestigd op de ze prinses, die in een ziekenhuis in Tokio wacht op de geboorte van haar derde kind begin sep tember. Indien de baby een jon getje is, komt hij na Naruhito en Kiko's echtgenoot prins Akishi- no als derde in aanmerking voor de troon. Voor Masako's dochtertje Aiko (4) is dan geen plaats. GPD door Kees Bos en Susan de Ligt BRUSSEL - Bij import van lang korrelige Amerikaanse rijst moet voortaan een certificaat ko men dat de rijst vrij is van de verboden genetisch aangepaste rijstvariant LL Rice 601. De Eu ropese Commissie heeft deze noodmaatregel gisteren geno men voor voorlopig zes maan den. Rijst in de Verenigde Staten blijkt vermengd te zijn met het type rijst van de Duitse fabri kant Bayer, dat nog nergens goed is getest op de gevolgen voor gezondheid en natuur. De maatregel betekent dat han delaren alle Amerikaanse rijst eerst moeten laten onderzoeken op de aanwezigheid van LL Ri ce 601. De douane van de EU-landen zal de partij anders terugsturen of vernietigen. Brus sel heeft geen indicatie dat de genrijst al in de EU is. Brussel is boos dat de VS pas 18 augustus een melding stuurden over de vermenging in de VS. Daar was het feit al sinds 31 juli bekend. Eerder gebeurde iets dergelijks met een maïsvariant BT-10, die in de EU verboden is. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5