Raad blijft tegen ontpolderen PZC Nieuwe opzet Vestingdagen Hulst Geen studenten in Middelburgs kantoorpand Van Small Sail naar Tall Sail Over het schorviltbijtje en andere natuur *12 Overeenstemming over verhuizing Hulster kapel Terneuzense commissie laat wethouder wel meepraten in regiostuurgroep donderdag 24 augustus 2006 door Sheila van Doorsselaer HULST - Bouwplannen en een aan te leggen rotonde maken dat het Mariakapelletje aan de kruising van de Hulster Zoute- straat en de IJzerenhandstraat in het gedrang komt. De wijk raad Langs de Linie en het kerk bestuur gaan akkoord met de nieuwe locatie die de gemeente Hulst heeft voorgesteld: het ter- reintje bij de ingang aan de be- graafplaats, even verderop in de Zoutestraat. Het kapelletje stamt uit 1961 en is niet alleen een religieus symbool maar ook een soort oorlogsmonument. De kapel werd immers gebouwd bij wijze van dankbetuiging dat Hulst tijdens de Tweede Wereld oorlog en bij de bevrijding grote rampen bespaard is gebleven. De wijkraad en het kerkbe stuur, eigenaar van de kapel, wilden dan ook niet dat het ge bedshuisje zou verdwijnen door de komst van nieuwe woningen en een rotonde. Gezocht werd naar een alterna tieve locatie en die is nu gevon den. Het voorstel van de gemeen te is zowel door de wijkraad als het kerkbestuur geaccepteerd. Beide instanties vinden de nieu we plek eigenlijk nog veel beter dan de huidige. „De kapel staat er nu eigenlijk een beetje verloren bij", zegt dia ken W. Tobé. „Door het drukke kruispunt is hel kapelletje min der bereikbaar geworden dan vroeger. Het idee is nog geop perd het kapelletje in te bouwen in een wand van de nieuwbouw die er ter plaatse komt, maar het plekje bij de begraafplaats is eigenlijk veel beter. Dat is al een plaats van gebed en stilte en en de kapel past daar dus prima bij." De waarnemend secretaris van de wijkraad, L. Blanckaert, is ook zeer tevreden met de voorge stelde locatie. „Zo blijft het ka pelletje toch in onze wijk en het terreintje bij de begraafplaats is ook minder vandalismegevoelig. Er is daar meer toezicht en dat is alleen maar goed." Wanneer het kapelletje gaat ver huizen, is nog niet bekend. Het kan in ieder geval wel in zijn ge heel verplaatst worden zonder eerst gedeeltelijk afgebroken te moeten worden. door Euqène Verstraeten TERNEUZEN - De Terneuzense gemeenteraad blijft onverkort tegen ontpolderen. Dat bleek gis teren in de raadscommissie Om geving. Wethouder C. van Schaik krijgt echter wel de vrij heid om in de regiostuurgroep mee te praten om de belangen van Terneuzen zo goed mogelijk te behartigen, als het toch tot ontpolderen komt. De discussie laaide in de com missie opnieuw op omdat P. Ha melink (SGP) zich afvroeg of het wel zo verstandig is om al leen maar 'nee' te blijven zeg gen. Door bestuurlijk mee te pra ten zou geprobeerd kunnen wor den de schade te beperken, was zijn idee. Het balletje dat Hamelink op gooide viel niet in goede aarde bij de tegenstanders. Woordvoer der van het actiecomité tegen ontpolderen, de landbouworga nisatie ZLTO en de actiegroep Redt Onze Polder maakten ge bruik van het spreekrecht om nog maar eens te wijzen op het 'onzinnige' van de ontpolde- ringsplannen. Gebrek aan draagvlak, kapi taalsvernietiging en het vernieti gen van het door onze voorou ders moeizaam verworven erf goed waren daarbij de aange voerde argumenten. Hamelink liet er geen misver stand over bestaan dat hij en zijn fractie fel tegen ontpolde- ring zijn. „Maar dan moeten we wel eventuele consequenties aanvaarden", vond Hamelink. Dan moet er volgens hem straks Kermis in buurtschap Zandberg ZANDBERG - De buurtschap Zandberg nabij Graauw viert van zaterdag 2 tot en met maan dag 4 september kermis. Naast kindervermaak met on der meer een kindermolen en springkussen en het kop van jut voor de krachtpatsers heeft het feestcomité een driedaags pro gramma opgesteld met activitei ten voor jong en oud. Deze on derdelen vinden plaats in en na bij de feesttent aan de Zoute straat. 's Avonds barst om 21.00 uur een feestavond los met entertain ment en disco Oxygen Time Out. Zondagmorgen maken ruim dertig nostalgische brom mers van zo'n dertig jaar oud vanaf 10.30 uur een rondrit. Jong en oud kan om 11.00 uur van start gaan voor een puzzel- I fietstocht van twintig kilome- ter. Voor de jeugd is er 's mid dags een ballonnenwedstrijd, het optreden van een goochelaar en poppenkast voor de aller kleinsten. Tegen de avond wordt de barbecue aangestoken. De tweede kennisdag wordt af gesloten met een grote bingo. De balletjes rollen vanaf 21.00 uur. Maandagmorgen schudden de liefhebbers om 9.00 uur de kaarten voor een wedstrijd bie den en jokeren. Om 14.00 uur wordt de boog gespannen voor een schieting. De traditionele mosselmaaltijd waarbij jaar lijks ook veel oud inwoners aan tafel schuiven begint om 21.00 uur. Feestdag in zorgcentrum Emmaus IJZENDIJKE - Woonzorgcen trum Emmaus in IJzendijke houdt zaterdag 2 september een feestdag. Deze dag is bedoeld voor cliënten van dit complex en hun familie. De cliënten kunnen 's morgens een rit maken met de huifkar, of een historische wandeling ma ken met de familie onder bege leiding van een activiteitenbege leidster. Tevens kunnen ze deel nemen aan verschillende oude spelletjes. Voor de bewoners en familie wordt om 12.00 uur een koud en warm buffet geser veerd. Jacco Ricardo treedt om 14.00 uur op en ter afsluiting wordt een borrel geschonken. ook niet gemekkerd worden als het aantal te ontpolderen hecta res tegenvalt. „Er is nog tijd genoeg om te rea geren als het anders loopt dan we verwachten", betoogde B. van Hoeve (CDA). „Bij voorbaat geen water in de wijn doen, of liever gezegd, water in de pol der", vertolkte onafhankelijk raadslid Pim Broekhuysen de ge voelens van de raadsmeerder- heid. Al wierp Maurice Ver- eecken (GroenLinks) tegen dat het in zijn ogen beter is om aan de gesprekstafel aan te schuiven om zaken in het voordeel van Terneuzen te regelen. C. Freeke (LCF) verklaarde zich tegenstander van ontpolderen, maar voorzag dat allerlei acties niets zullen uithalen. „Er ligt ge woon een deal. De ZMF maakt geen bezwaar tegen verdieping van de Schelde en in ruil daar voor krijgen ze 600 hectare ont- poldering. Je kunt moties en der gelijk indienen, maar dat maakt gewoon niets uit, want die deal ligt er." Volgens wethouder Van Schaik weten alle overheden nu wel dat Terneuzen tegen ontpolderen is. „Maar die trein is wel aan het rijden en we moeten proberen daar invloed op uit te oefenen. Als ik alleen maar 'nee' mag zeg gen en aan de zijlijn niet mag meespelen in de regiostuur groep, kan ik net zo goed thuis blijven. Als wij er niet bij zijn re gelen anderen het voor ons en dat moeten we voorkomen." En dat vonden de commissieleden ook. Wethouder Co van Schaik leest met instemming het door hem onthulde informatiepaneel op de Scheldeboulevard. door Jan van Zuilen TERNEUZEN - Slenteren langs de Westerscheldedijk in Terneuzen kan vanaf heden - althans voor wie daar behoefte aan heeft - een stuk gestructu- reerder. Dat wil zeggen met een wandelkaart in de hand en op gepaste afstanden een infor matiepaneel met uitleg over wat er te zien is op en in de Westerschelde. Met de plaatsing van de pane len en het uitzetten van een zo genoemde 'natuurwandelroute' langs de Westerschelde is een al lang sluimerend idee van na- tuurvereniging De Steltkluut in vervulling gegaan. Het idee is verder uitgewerkt door de stichting Natuur&Zo en giste ren was het dan zover dat de wandelroute en de informatie panelen officieel gepresenteerd konden worden. Eigenlijk had dat drie weken geleden al moe ten gebeuren, maar toen is de presentatie vanwege het overlij den van de Zeeuwse gedepu teerde Thijs Kramer uitgesteld. Karei Leeftink van Natuur&Zo stipte de rol van Kramer nog even aan. „Als iemand begaan was met de natuur in en rond de Westerschelde dan was hij het wel. Thijs besefte ook als geen ander het belang van het creëren van voldoende draag vlak bij de bevolking voor het behouden van die natuurwaar den." Dat laatste is ook de ach terliggende gedachte van de plaatsing van de informatiepa nelen en het uitzetten van de natuurwandeling: de mensen uitleg geven over de natuur en op die manier meer begrip kwe ken voor natuurbeschermende maatregelen. En de Westerschelde, op de Waddenzee na het grootste na tuurgebied van Nederland, heeft heel wat natuur te bie den, benadrukte Adrie Paau- we, voorzitter van De Stelt kluut. Als voorbeeld noemde hij het op het eerste gezicht wat rotzooiei'ig ogende stuk schor bij paviljoen Westkant, waar de presentatie plaats vond. Dat schorretje is een van de vier plekken langs de Wes terschelde waar het zeldzame schorviltbijtje voorkomt. „Door mensen op het bestaan van zo'n beestje te wijzen, maak je ze nieuwsgierig en als ze zich dan verder in de natuur gaan verdiepen, begrijpen ze ook beter waarom het nodig is om zo'n gebied te bescher men", aldus Paauwe. Otheense Kreek De wandelroute, die ongeveer acht kilometer lang is, loopt niet alleen langs de Wester schelde, maar voert de wande laars ook langs de Otheense Kreek en langs plekken in de stad Terneuzen zelf waar voor mensen die er oog voor hebben, ook van de natuur te genieten valt. Van de wandelroute is een kaart gemaakt die verkrijgbaar foto Peter Nicolai is bij onder meer de WV Zeeuws-Vlaanderen. VW-di- recteur Nynke van der Ploeg had gistermiddag de eer om het eerste exemplaar van de wan delkaart te mogen aanbieden aan wethouder Co van Schaik. Van der Ploeg zei dat haar orga nisatie van harte meewerkt aan het initiatief. „Voor onze sector wordt natuurgerichte re creatie steeds belangrijker. Toe risten komen niet alleen meer voor zon, zee en strand. Vooral als het zulk weer is als nu, moet je ze meer kunnen bie den." Wie een wandelroute bij de WV koopt krijgt er meteen een ansicht bij. „Komt Terneuzen ook op die manier op de kaart te staan", aldus Van der Ploeg. door Jeanette Vergouwen HULST - De organisatie van de vesting- dagen, aankomend weekeinde in Hulst, spreekt van een ommezwaai. Weg met de kramen in de straten van de binnenstad, geen ouderwetse braderie, maar Hulst als vesting in middeleeuwse sfeer. Niet dat de vestingwerken van Hulst in de Middeleeuwen al bestonden, maar feesten met muziek van troubadour's, schransen en drinken en ook de belege ring van Hulst herdenken, dat sfeertje wil de organisatie met de hulp van de on dernemers in Hulst creëren. „Het is een nieuw concept. Er komen geen kramen meer in de straten, behalve dan de oude ambachten en antiekkramen en de braderie op de Stationsweg. Het pu bliek wordt geanimeerd in de Vesting. We vragen de kleding aan te passen, niet meteen rigoureus, maar een beetje pas send in die tijd", aldus Monique de Bruijn. Vorig jaar werden de Reynaertfeesten omgedoopt tot Hulster Vestingdagen. Hulst is volop aan het oefenen om goed als vestingstad voor de dag te komen. De nationale vestingdagen worden in 2008 in Hulst gevierd. „De activiteitencommissie van de Onder nemersvereniging Hulst Reynaertstad worstelt al jaren met braderie-activitei ten in de binnenstad. De organisatie vindt dat na een kwart eeuw steeds hetzelfde aanbod van activi teiten er een keer iets anders gedaan moet worden. Ook het Bezoekersmanagement wil, me de gezien het streven om de Nederlandse Vestingdagen in 2008 in Hulst plaats te laten vinden, alvast voorzichtig begin nen om het programma aan te passen", stelt De Bruijn. Braderie De braderie is daarom dit jaar alleen op de Stationsweg, waar de kramen aan weerszijden van de weg opgesteld wor den. Ook de Creatiefmarkt wordt op de ze locatie gehouden en de demonstraties van Modelbotenvereniging Enterprise worden als vanouds aan het terrein van de Buitenvest gegeven. Op deze locatie buiten de Vest zijn er ook oldtimers, oude legervoertuigen, tuning cars en oude brommertjes te bezichtigen. Het parcours van de Hulster Vestingda gen begint aan het Statieplein, waarop gezamenlijk autohandelaren uit Hulst een autoshow organiseren. Voor de kinde ren zijn er attracties binnen en buiten de vestingstad. Vanaf de Statie kan met het hele gezin een ritje met paard en wagen gemaakt worden. Ook is er de mogelijkheid om te steppen, te fietsen en de kajakken. Op het oranjebolwerk worden voor de lief hebbers van trucks beide dagen speciaal opgepoetste trucks geplaatst. Op het Ha- venfort staat een helikopter waarmee een tochtje boven Hulst gemaakt kan worden en in Bierbrouwerij de Halve Maan vindt het bierfestival de Top van Vlaanderen plaats. „Door de verplaatsing van deze activitei ten buiten de Vesting is er meer plaats om rond te lopen in de binnenstad. Daar wordt het publiek geanimeerd met straat theater, oude ambachten, antiek, de boe ken en curiosamarkt en vermaakt zon dag het muziekgezelschap, Goet Ende Fyn de bezoekers." Het Gheselscap Goet Ende Fyn brengt liederen uit de Tachtig jarige Oorlog, gezellige dansjes en Vlaam se volksliedjes. De musici spelen op doe delzak, draailier, schalmei, minstreel- harp, luit, (klomp)viool, eenhandsfluit, gemshoorns, cittern, psalterium, trekzak en rommelpot. In de Overdamstraat wordt voor de kleintjes zaterdag een pop penkastspel opgevoerd. Vanaf vrijdagavond komt de Borgerij uit Bergen op Zoom, een middeleeuws leger, zijn bivak opslaan aan de Keldermans poort. In het weekend wordt het publiek verrast met ludieke acts. Zowel op de Grote Markt als aan de Bier- door Nadia Berkelder MIDDELBURG - In het kantoor van het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) in Middelburg komen geen studenten te wo nen. Het gebouw blijkt daar niet geschikt voor te zijn. Het CWI-kantoor was één van de locaties die de gemeente op het oog had om te verbouwen tot kamers voor de studenten van de Roosevelt Academy. Het CWI verhuist begin volgend jaar naar het stadskantoor aan de Kanaalweg. Het pand is te klein om het ren dabel om te bouwen tot studen tenkamers, zegt directeur E. de Ceuster van woningcorporatie Woongoed. „We hebben met de gemeente een prijs afgesproken voor de overname van het ge bouw. Nu blijkt dat het voor ons financieel onaantrekkelijk is om dat er veel minder studenten in kunnen dan we aanvankelijk hadden gedacht." Het CWI-kantoor is ook niet echt meer nodig als studenten huis, denkt De Ceuster. In de cember begint de verbouwing van het voormalige kantoor van Rijkswaterstaat aan de Koestraat. In dat pand kunnen vanaf volgend schooljaar 120 studenten terecht. De voormali ge kantoren van de gemeente aan de Vlissingsestraat zijn net in gebruik genomen als studen tenhuis. Die panden kunnen la ter weer worden omgebouwd tot appartementen. Het gebouw van het CWI blijft nu gewoon kantoor. „Daar is het ook erg geschikt voor", vindt De Ceuster. „Een grote verbouwing is dan niet nodig." Het gebouw wordt in gebruik ge nomen door de Stichting Wel zijn Middelburg en Maatschap pelijke Dienstverlening van Zorgstroom. Het s niet nodig om tijdelijke huisvesting voor studenten te moeten regelen, denkt De Ceus ter. „Als we Sint Willibrord op tijd kunnen krijgen, hebben we geen noodvoorziening nodig." Directeur J. de Graaf van de Stichting Werkt voor Ouderen (SWO), de beheerder van het ver zorgingshuis, kan daar geen dm delijkheid verschaffen over de datum „We zijn nog druk in ge- sprek met de gemeente. Er kon:' een eindconclusie, maar daar kan ik nu nog niets over ze? gen." Al met al loopt het gesmeerd met de studentenhuisvestino vindt De Ceuster. „De Vlissing. sestraat is in zes maanden ver bouwd. Normaal gesproken duurt het heel lang voordat we bouwplannen kunnen uitvoe ren, maar bij de studentenpan den gaat het drie keer achterel kaar heel snel. Dat komt waar schijnlijk omdat er minder pro. cedures nodig zijn." Als het kantoor van Rijkswater staat volgend jaar klaar is. heeft de Roosevelt Academy bijna vijf honderd kamers beschikbaar voor studenten. In totaal bin nen er zeshonderd student® aan de Roosevelt Academy stu deren. Informatie over genotsmiddelen op jeugdfestival OOSTBURG - Scholierencen- trum Time-Out in Oostburg houdt op vrijdag 8 september een festival met lokale bands en deejays. Het festival vindt plaats in het centrum naast het Zwin College en is bedoeld voor jongeren van twaalf tot en met achttien jaar. Vanaf 20.00 uur is er een break- dance-demonstratie en latende bands Build to Bust en Rots zich van hun beste kant zien. Ook is er muziek van het DJ-team Im pact. De Stichting Welzijn West-Zeeuws-Vlaanderen Emergis Verslavingszorg grij pen het festival aan om voorlich ting te geven over het gebruik (en de mogelijke consequenties) van genotsmiddelen. kaaistraat en Vismarkt kunnen Breugeli- aanse maaltijden genuttigd worden. Za terdagavond) en zondag zijn er op ver schillende locaties muziekoptredens. De Bareelen, Termenieke, 't Mag gin noam hen, de Anneke Hamelink Salsashow en The Blue Rhythmn Four zorgen voor he dendaagse ritmes en bewegingen. Zaterdagavond is er de Kwist ut wed strijd bij Café de Ster en zondagmiddag is er in de Korte Nieuwstraat de mode show Onder de Toren. En houdt de scou ting in de Overdamstraat een Vlaamse kermis. De grote tweedehands rommelmarkt op het 's Gravenhofplein is als van ouds en de spulletjes worden zaterdag en zondag te koop aangeboden. Danceparty De Vestingdagen krijgen een gratis ouver ture op de Grote Markt vrijdagavond 25 augustus. Vanaf 19.00 uur is er de Dance party Wicked. Medewerking verlenen DJ Dfeat en DJ Coone. De organisatie is in handen van Het Feest. Behalve verklede middenstanders en groepen in klederdracht is er ook een stadsomroeper die de actualiteit zal ver kondigen. Aan het begin van het feestter rein worden programma's uitgedeeld aan de bezoekers. Hulst zelf is die dagen auto- luw. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Stiekem sluipt veel aandacht naar het De Ruy- terjaar, volgend jaar. Maar ook Small Sail van nu mag er zijn. Vrijdagochtend varen de deelne mende schepen de De Ruyterha- ven en de Koningskade binnen. Daarna, om 14.00 uur is het, wel iswaar een namaak-, Michiel de Ruyter die het maritieme evene ment opent. Dat doet hij op het Rondeel: omringd door schieten de kanonnen hijst de Vlissingse zeeheld de witte Sail-vlag. Een opstapje naar volgend jaar, maar ook een stukje traditie. Zo ging dat in 1907 en 1957 ook, bij de De Ruyterfeesten. „Elk jaar tal, dat eindigt met een zeven, werd aangegrepen om het ge boortejaar van De Ruyter te vie ren", vertelt Hans Koeman van de Small Sail-organisatie. „Het was notaris Verhage die zich in 1957 verkleedde als De Ruyter. Nu mag ik het doen." Samen met de Koninklijke Har monie Ons Genoegen, muzikaal althans, vrijdagavond in de Sint Jacobskerk. Natuurlijk kent het repertoire een maritiem tintje. Kaarten zijn te koop bij VW- kantoren en in de kerk zelf. Erfgoed Omdat de kades van de Dokha ven nog niet af zijn, kan de orga nisatie dit jaar minder schepen kwijt. Toch zijn in de De Ruyter- haven bijna dertig stuks aan ma ritiem erfgoed van dichtbij te be wonderen. Daar liggen bijvoor beeld sleepbootjes, tjalken, klip pers, hengsten en hoogaarzen. Meevaren kan ook, vanaf de Ko ningskade met een klein zeilkot- tertje. Vaarkaarten zijn te koop in de knalgele Small Sail-stand op het Bellamypark. Op de Nieuwendijk en het Bella mypark staan kraampjes met ou de ambachten, de Wasschappel- se Heiploeg heit en het Loodsen- koor zingen het hele weekend door. De jubilerende shantyzan- gers staan over het hele festival terrein. Zondag zelfs op de bou levard, als daar tussen 14.00 en 16.00 uur een vlootschouw is. Scheepsliefhebbers die ook iets hebben met helikopters, kimnen direct door naar de Oranjedijk. Daar demonstreert de Koninklij ke Marine hoe haar reddingsheli kopter te werk gaat. Dat is overi gens ook om 12.00 uur. Marine is er ook op het DeRuy- terplein, met een klimtoren en si mulator. Ook de landmacht pro beert de jeugd te prikkelen, al leen dan op het Bellamypark, De grote knapen komen volgend jaar, tipt Koeman. „Van tien gro te schepen weten we al dat ze ko men. Onder meer de Sedov, een Russische viermaster. Uiteinde lijk doen vijftien tot twintig tall ships Vlissingen aan. Van Smal! Sail is geen sprake meer. Vooral De Ruyter krijgt het druk." Hoezo Sail Amsterdam? Wijkraad Hulst Binnenstad HULST - De wijkraad Hulst Binnenstad houdt dinsdag 29 au gustus de jaarvergadering, De bijeenkomst vindt plaats in café De Ster en begint om 20.00 Onderwerpen die ter sprake ko men zijn onder meer vandalis me, verkeersveiligheid, drugs- en geluidsoverlast. Poli tieman R. Remmers laat daar zijn licht over schijnen. De wijkraad maakt bekend wel ke doelen zij heeft gevonden voor de besteding van de 10,000 euro, die alle dorps- en wijkra den eenmalig krijgen van de ge meente. Een delegatie van het college van B en W is aanwezig om vragen te beantwoorden. Open dagen jeugdcircus HULST - Jeugdcircus Reinardi houdt de komende weken dm open dagen in de gymzaal van de Praktijkschool aan de Fre- derik Hendriklaan in Hulst. Kinderen vanaf zes jaar kunnen een kijkje komen nemen tijdens de open repetities. Tevens nio- gen de kinderen zelf de nodigt kunstjes onder deskundige bege leiding uitproberen. De jeugd kan aan de bak met onder met- goochelen, lopen op een koorfl of op een ronde kogel, een bom op een stokje draaien, jongte® of fietsen op één wiel. De kijkdagen zijn woensdags en donderdag 31 augustus van 18.30 tot 20.00 uur en zaterdag 2 september van 10.00 tot 1D

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 40