Strakke organisatie is uit de tijd PZC Nederlanders zullen aan natter weer moeten wennen PZC Ségolène Royal is sterk en omstreden Gerechtigheid in Algerije bestaat niet Nieuwe politieke partijen doen het zonder leden en groot partijapparaat PvdV gaat van zolderkamer naar Tweede Kamer 24 augustus 1956 donderdag 24 augustus 2006 De nieuwe politieke partij doet het zonder strakke organisatie. Deels uit geldgebrek, maar deels ook uit overtuiging. Hoezo le den? Daar heb je alleen maar last van door Laurens Kok en Mark van Assen Marco Pastors demonstreer de gisteren hoe je anno 2006 een nieuwe politieke partij opricht. Arriveer met een glim mende Mercedes bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken om je partij aan te melden. Trek daarbij een scherp gesne den grijs pak aan, met witte krijtstreep en zorgvuldig ge poetste schoenen. Laat je van al le kanten belichten door flitsen de fotocamera's en tv-ploegen, terwijl je door de donkere passa ge naar de hoofdingang van het ministerie loopt om persoonlijk paperassen aan de Kiesraad te overhandigen. De formulieren gewoon opsturen naar Den Haag? „Ha!" lacht Pastors, „als of de media erop af zouden ko men als niet ik, maar een postbo de hier zou lopen." EénNL, Pas tors' nieuwe partij, wil de ko mende drie maanden laten zien hoe een politieke groepering zich vandaag de dag de Tweede Kamer in werkt. Dat gaat an ders dan voorheen. „De gevestig de partijen presenteren zich nog zoals het in de tijd van de post koets ging. We leven nu in een tijd van kranten, tv, internet." Druk En die middelen wil Pastors ge bruiken om de standpunten van EénNL duidelijk te maken. Niet met oneindig geflyer en canvas sen op markten in dorpen en niet met avondjes in cafézaal tjes, waar één of twee politici een praatje komen houden. „De werkende mensen in het land hebben het al druk genoeg. Die zitten daar helemaal niet op te wachten", denkt de Rotterdam se politicus. EénNL wil ook geen groot partij apparaat met duizenden leden die campagne voeren. Pastors: Marco Pastors en Joost Eerdmans (links) schrijven hun nieuwe partij (een NI) in bij de kiesraad op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Den Haag. Pastors toonde daarbij veel gevoel voor publiciteit, een van zijn handelsmerken. foto Evert-Jan Daniels „Donateurs zijn welkom, maar alleen de mensen die op de kies lijst staan, kunnen lid worden." Plet contact met kiezers wordt beter als een partij minder le den heeft, denkt hij. „Als politi ci herkozen moeten worden, be ginnen ze te praten met de leden van de partij. De kiezer staat dan aan de kant. Democratie be gint bij de verkiezingen. Niet bij schimmige partijafdelingen in het land." De politieke partij 'nieuwe stijl' die Pastors voorstaat, lijkt een trend te worden op het Binnen hof. Ook Hilbrand Nawijn en Geert Wilders strijden in novem ber om de gunst van de kiezer zonder een noemenswaardige partijorganisatie. Volgens Leefbaar Nederland-op- richter Jan Nagel zijn nieuwe politieke bewegingen benauwd geworden om leden te werven en houden ze hun partij daarom het liefst klein. „Ik denk dat Pas tors bang is dat een paar men sen de partij overnemen, zoals bij de LPF is gebeurd. Daar heeft hij kennelijk van geleerd. Ik denk niet dat hij uit idealis me leden weert." Nagel vindt een goede en breed- gewortelde partijstructuur wel degelijk van belang. Leefbaar Nederland bestond al enkele ja ren voordat de partij in 2002 deelnam aan de Tweede-Kamer verkiezingen. „Maar wij hadden dan ook democratisering voor ogen. Ik denk dat je met een aan sprekende lijsttrekker alléén ook ver kunt komen tijdens ver- van onze redactie binnenland Wij zoeken met SPOED stagiaires! staat er op de website van de Partij voor de Vrijheid van Geert Wilders. De voormalige WD'er en de zijnen be reiden zich met beperkte middelen voor op de komende verkiezingen. Op een zoldereta ge van het Tweede-Kamergebouw, het do mein van de Groep Wilders, huist de lijst trekker in een 'brandkast', zoals zijn assis tent het omschrijft. De beveiligers zitten aan een tafeltje op de gang, politiek assis tent Bosma heeft zijn eigen hokje, en de me dewerkers (lees: jonge stagiaires) moeten het doen met een kale kamer en wat compu ters. Een dermate slanke organisatie is geen keu ze, maar uit nood geboren. „Het lot van een nieuwe partij", zegt Bosma. „Als we wat meer geld hadden gehad, dan hadden we meer mensen aangetrokken die ons profes-, sioneel kunnen ondersteunen. We zijn nu af hankelijk van Geerts salaris en donateurs. Dus de meeste mensen die ons te hulp schie ten zijn vrijwilligers." GPD kiezingen, maar dan is het wel van belang welk doel je voor ogen staat in de politiek." Ook Geert Wilders' Partij voor de Vrijheid werft geen leden uit angst voor een herhaling van het 'LPF-debacle'. „Wij vrezen dat je anders geen consistent beleid kunt voeren", zegt poli tiek secretaris Martin Bosma. „Bovendien gaat het om de kiezer. Wij richten ons liever op die tien miljoen mensen die gaan stemmen dan op een hand jevol leden." Niettemin is de kleinschaligheid van de Partij voor de Vrijheid ook geboren uit geldgebrek. „Omdat we nieuw zijn, krijgen we geen subsidie. Het salaris van Geert Wilders is net genoeg voor een secretares se, wat paperclips en een compu ter." Berlusconi Volgens de Groningse politico loog Gerrit Voerman is er ook iets anders aan de hand. Hij ziet in Pastors, Wilders en ook For- tuyn 'politieke entrepeneurs' die de electorale markt afstrui nen op zoek naar een achterban, om daarna pas een partij om zich heen te vormen. „Berlusco ni is daar ook een voorbeeld van", zo stelt hij. Het is de omge keerde wereld in vergelijking met vroeger. „Partijen als de SDAP en de ARP werden van onderop gevormd. Dat waren emancipatiepartijen die streef den naar algemeen kiesrecht en door de overheid gefinancierd bijzonder onderwijs. De poli tieke leiders van nu zoeken naar niches op de electorale markt en hopen zo te scoren. De partij is daaraan ondergeschikt." Of de nieuwe partijen van Pas tors en Wilders een lang leven beschoren zijn, is maar de vraag. Voerman: „Kleine par tijen als de Boerenpartij, het AOV of Leefbaar Nederland overleefden slechts één Kamer periode, vooral door interne strubbelingen, D66 en de SP zijn de uitzonderingen, maar bij die partijen valt het op dat hun organisatie al goed was toen ze aan de verkiezingen begonnen." GPD door Olivier van Beemen Ségolène Royal zou trou wen op het tropische ei land Tahiti, zo werd gezegd, maar dat ging dus niet door. Wel werd de Franse topsocia- liste op het strand aan de Middellandse Zee gefotogra feerd in haar bikini. Nog steeds is het niet zeker of dat doorgestoken kaart was of een paparazzo. Hoe dan ook, Royal hielp de Franse media de afgelopen weken door de komkommertijd heen. Ook nu de vakantie ten einde loopt, is Ségolène Royal niet uit de media weg te slaan. Eerst tegen haar zin, omdat zij slachtoffer was geworden van een mysterieuze inbraak, waarbij haar hele huis over hoop was gehaald, maar - voor zover bekend is gemaakt - niets ontbreekt. Maar sinds afgelopen zondag staat zij bewust in de schijn werpers. Haar campagne om de socialistische kandidaat te worden voor het Franse presi dentschap, is begonnen. Over drie maanden kiezen de leden van de Socialistische Partij (PS) hun kandidaat, die vol gend jaar het presidentiële Elysée-paleis na twaalf jaar weer in linkse handen moet brengen. Royal is bij het Franse volk verreweg de populairste kan didaat, maar binnen haar par tij ligt dat anders. De voorma lige ministers Jack Lang en Dominique Strauss-Kahn en oud-premier Lionel Jospin hebben net als Royal hun zin nen op de kandidatuur gezet. Ook PS-partijleider Francois Hollande, Royals levensgezel met wie zij vier kinderen heeft (maar met wie de trou werij dus om niet verklaarde redenen niet doorging), lijkt allesbehalve overtuigd van haar geschiktheid voor de kandidatuur. Hij zou zelf een kandidatuur overwegen. Toch scharen steeds meer so cialistische kopstukken zich achter Royal. Partijwoord voerder Julien Dray was een van de eersten en onlangs volgde vice-voorzitter Fran cois Rebsamen. Hij riep Strauss-Kahn en Lang op zich terug te trekken uit de concurrentiestrijd voor het kandidaatschap, wat bij bei den tot grote verontwaardi ging leidde. Ondanks de groeiende steun heeft Royal een belangrijk probleem. Zij heeft moeite de kiezer ervan te overtuigen dat het 'Royalisme' daadwerke lijk een linkse stroming is die binnen het PS-partijprogram- ma valt. Veel van haar ideeën doen het immers beter bij rechtse Mezei's dan bij linkse. Zo leidde het voorstel om cri minele jongeren op het rechte pad te krijgen 'in een militair kader', tot grote ophef binnen de partij, ook bij Hollande. En zij wil, net als haar recht se rivaal, minister Nicolas Sarkozy van Binnenlandse Zaken, dat ouders tijdelijk hun kinderbijslag verliezen als zij tekortschieten in de op voeding van hun kinderen. Ook haar positieve uitlatin gen over de Britse premier To ny Blair, die door linkse Fran sen steevast 'ultraliberaal' ge noemd wordt, schoten bij een groot aantal partijgenoten in het verkeerde keelgat, net als haar kritiek op de 35-urige werkweek. Veel socialisten zien die juist als het belang rijkste resultaat van de rege ring van Jospin (1997-2002). De verwachting was dan ook dat zij zich duidelijker links zou profileren, maar dat viel tegen tijdens haar eerste poli tieke toespraak na de zomer vakantie. Naar aanleiding van het uitzetten van illega len uit een groot kraakpand, uitte zij felle kritiek op Sarko zy, dat wel. Zij verweet hem dat hij met zijn beleid van se lectieve immigratie intelligen te inwoners weg wil 'plunde ren' uit arme landen. Veroordeling Maar op andere terreinen overtuigde zij haar aanhang nauwelijks. 'Libération' hoop te vergeefs op een 'krachtige veroordeling van de bestaans- onzekerheid', die rechts vol gens de linkse krant stimu leert. Zoals vaker benadrukte zij echter het belang van de fa milie en de waarde van werk. Een groot aantal linkse Fran sen blijven daardoor veel overeenkomsten zien tussen Sarkozy en Royal. GPD Straten die blank staan, onder gelopen kelders en een zwemver- bod in de Noordzee. Fikse zomer buien ontwrichten steeds vaker het openbare leven. Valt er iets tegen te doen of moeten we maar wennen aan natte voeten door Jasper van de Kerkhof en Eelco van der Linden Rob van Dorland van het KN MI zegt het met een lach maar corrigeert zichzelf direct. „We hebben een modelzomer. Alles wat in onze toekomstsce nario's in mei werd genoemd, van lange droge periodes tot hef tige buien, is aan bod geko men." „Natuurlijk is het niet zo dat on ze voorspelling is uitgekomen. Wel houden onze scenario's reke ning met klimaatverandering en dat we bijvoorbeeld vaker extre me zomerse plensbuien hebben dan in het verleden." Het publiek heeft inmiddels beelden op het netvlies van op springende putdeksels, drollen op de boulevard van Schevenin- gen, ondergelopen kelders en an dere ellende. Dat vraagt om ac tie, bijvoorbeeld in de vorm van aanpassing van het rioolsys teem. „Dat kan, maar we hebben 100.000 kilometer openbare rio lering in Nederland met een ver vangingswaarde van 58 miljard euro. Als we daar met zijn allen aan gaan knutselen, dan kom je uit op gigantische bedragen", zegt Hugo Gastkemper, direc teur van Stichting Rioned, het kenniscentrum voor iedereen die betrokken is bij riolering. Gastkemper weet van het KNMI dat na 2050 de heftige buien in de zomer vijf tot 27 procent meer neerslag kunnen geven. „De riolering moet dit straks aankunnen. We onderzoeken nog hoe die capaciteit is te ver hogen." Gastkemper ziet niet één paskla re oplossing. „Het scheiden van afvalwater en regenwater, waar vaak om wordt geroepen, is zeer ingrijpend, maar geen antwoord op piekafvoer. Elke lokale situa tie moet op zichzelf worden be oordeeld, de gemeente moet af wegen welke overlast accepta bel is op een bepaalde plek en welke niet." De Rioned-directeur pleit voor Hevige regenval zorgt voor overlast en plezier, hier vermaken kinderen zich in een ondergelopen straat. foto Marc van der Kort/ANP slimheid in de omgang met het probleem van de stortbuien, ook bij de burger. „Je moet kijken naar de beste manier om water tijdelijk te bergen. Een straat mag best één of twee uur onder water staan als er ondertussen maar wordt afgevoerd. Je kunt het water ook ergens heen lei den, desnoods met aparte regen buizen." Burgers moeten praktisch na denken, vindt Gastkemper. „Kijk of er risico is op de plek waar je woont. Zo ja, dan moet je bijvoorbeeld nadenken over drempels. Die zaten er vroeger niet voor niets." Verstedelijking Volgens Frans van de Ven, wa- terdeskundige van de Tech nische Universiteit Delft, is niet alleen de intensiteit van de zomerse plensbuien een pro bleem. „De kwetsbaarheid van veel gebieden is toegenomen door de oprukkende verstede lijking, de aanleg van snelwegen en de bouw van kassen en be drijventerreinen. Als vroeger de boel onderliep, dan was er weinig aan de hand, nu is de schade mogelijk enorm." Water experts noemen extreme water overlast eens in de honderd jaar acceptabel. Van de Ven: „Dan hebben we het over buien die grote materiële schade veroor zaken, niet over een flinke plens water op de weg of een onder gelopen kelder. Dat soort over last kan best eens per vijf jaar voorkomen, of zelfs vaker." On der het motto 'Nederland leeft met water' probeert de rijksover heid sinds 2003 de geesten rijp te maken voor méér neerslag en méér wateroverlast. „We willen de mensen nadrukkelijk geen angst aanjagen", verduidelijkt projectleider Monica van Andri- chem. „De boodschap is dat Nederlan ders zich veilig kunnen voelen, maar dat de klimaatverande ring noopt tot waakzaamheid voor de toekomst." Waai' vroe ger het hemelwater zo snel mo gelijk via de rivieren naar zee moest worden gepompt, daar heet het nu dat water de ruimte moet krijgen. „Dat lijkt tegen strijdig, maar dat is het niet", vindt Van Andrichem. „Water moet op de ene plek vrij baan krijgen om op de andere plek overlast te voorkomen." De aanpak van wateroverlast vereist forse investeringen, van waterschappen, gemeenten, pro vincies en de rijksoverheid. Zo heeft het hoogheemraadschap Delfland, dat een notoir pro bleemgebied onder zijn hoede heeft, de afgelopen jaren veel geld gestoken in onder meer de aanleg van 'retentiegebieden' voor de tijdelijke opslag van overtollig water, het vergroten van de capaciteit van de gema len en het verbreden van kana len. Hogere rekening De burger zal voor die investe ringen moeten opdraaien, onder meer via hogere belastingen en waterschapsheffingen. De reke ning zal de komende jaren moge lijk oplopen met enkele tientjes, met hier en daar een lokale uit schieter. „Maar laten we niet overdrijven", zegt waterdeskun- dige Van de Ven. „In Nederland betalen we pakweg betaal 50 tot 150 euro per jaar om onze voe ten droog te houden. Dat lijkt me niet te veel." GPD pagina 15 zon laat een poosje op zich wachten door Lamine Chikhi en Abdelaziz Boumzar Van de moorden die het Al gerijnse dorp Rais be rucht maakten, zijn de spo ren nog duidelijk te vinden. In de steegjes vind je nog steeds afgebrande gebouwen en kogelgaten in de muren. Op het kerkhof liggen volledi ge families begraven: oma's naast zonen en kleindoch ters. Maar negen jaar nadat isla- mistische rebellen tijdens een strooptocht driehonderd man nen, vrouwen en kinderen ver moordden, rekenen maar wei nigen hier op gerechtigheid. Net als vele andere uiteenge vallen gemeenschappen in dit Noord-Afrikaanse land, den ken ook de inwoners van dit troosteloze dorpje ten zuiden van de hoofdstad Algiers dat een gerechtelijk onderzoek naar de jarenlange conflicten ver buiten hun bereik ligt. „Rais is een vergeten plek", zegt Bouteldja Khaiter. „Er is gewoon helemaal niets hier. Geen werk, geen recreatie, geen sport.... niets. Het is een treurige plek vol treurige men sen." Een paar dagen voor de verstrijken van de amnestiere geling voor de islamitische re bellen - en naar men hoopt een afsluiting van het geweld dadige verleden - is de stem ming in het land eerder moe deloos dan hoopvol. Sinds het hoogtepunt van de islamiti sche opstand, toen ruim 27.000 rebellen het land af stroopten, is de veiligheidssi tuatie enorm verbeterd. Pardon Het geweld barstte los in 1992 toen de regering de ver kiezingen ongeldig verklaar de omdat het er naar uitzag dat radicaal islamitische groe peringen die zouden winnen.. Tijdens het nu aflopende gene raal pardon, dat een half jaar geduurd heeft, zijn zo'n 2200 voormalige islamitische strij ders vrijgelaten. De amnestie regeling geeft de nog strijden- i de guerrilla's de kans zich over te geven en gratie te krij- gen, op voorwaarde dat zij zich niet schuldig hebben ge- 1 maakt aan verkrachting moord of bomaanslagen. Vol- gens officiële bronnen heb- ben driehonderd van de acht- 1 honderd nog strijdende rebel- i len zich inmiddels overgege ven. Maar in plaats van open heid te geven over de geweld dadigheden en daarmee een traumatische periode af te sluiten, snoert het Algerijnse verzoeningsprogramma de burgers de mond. Elke open bare kritiek er op is immers verboden. Regeringsmedewer kers zeggen dat de emoties nog te vers zijn voor een open bare verantwoording. En veel Algerijnen zijn het hier mee eens. Het verzoeningspro gramma verbiedt ook de ver volging van leden van de vei ligheidstroepen, die tijdens het conflict waarin zo'n 200.000 mensen - voorname lijk burgers - omkwamen, mis drijven hebben begaan. Mo menteel is het scheppen van werkgelegenheid in de Alge rijnse 'doodsdriehoek' waarin ook Rais ligt, belangrijker dan gerechtigheid. Voormalig GIA-rebellen die amnestie hebben gekregen, zeggen dat zij nu in vrede willen leven en dat ze vreedzame middelen zullen gebruiken om hun ide aal, een islamitische staat, te bereiken. Maar mensenrech tenactivisten zeggen dat veel voormalige rebellen zich arro gant opstellen, en dat geen van de rebellenleiders excu ses heeft aangeboden voor het vermoorden van duizenden burgers. Voormalig GIA-com- mandant Mahdi Falah beken de wel onmiddellijk schuld. Hij woont nu met zijn vrouw en twee zonen in het Ain Ta- ya-district en is blij dat hij voor vrede gekozen heeft. „Ik heb spijt van wat ik gedaan heb. Ik hoop dat god mij toe staat zijn huis te bezoeken, zo dat mijn zonden vergeven worden", zegt hij. GPD INFORMATEUR - Professor De Gaay Fortman is door ko ningin Juliana benoemd als formateur. De Gaay Fortman zal in de vierde poging om tot een nieuw kabinet te komen, proberen met name KVP en PvdA nader tot elkaar te bren gen. REUZEN - In het Duitse Kas sei zal een bijeenkomst gehou den worden van reuzen. Vrou welijke deelnemers moeten mi nimaal 1,80 meter zijn, man nen minstens 1,90 meter. De reuzen willen de hoge prijzen voor hun grote schoenen en Me ren aan de kaak stellen. BETHESDA - Het protes tant-christelijke ziekenhuis Bethesda in Vlissingen bestaat binnenkort 25 jaar. Het zieken huis heeft uitbreidingswensen voor de toekomst. Het labora torium groeit uit zijn jasje, de wachtruimte is te klein en er is geen onderkomen voor de zus ters. RINGRIJDEN - De js ringrijwedstrijd om de komgin- nebeker is dit jaar gewonnen door J. Allaart uit Serooskerke (W). Een groot aantal deelne mers boycot de strijd vanwege een conflict in de r: wereld. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mall: redact,ie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Bultenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden,- zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 perjaar: €229.20 233,30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mall: lezersservlce@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maandvoorhet einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk; maandag I/m vrijdag: 1,25 zaterdag €1,80 Alle bedragen zijn Inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: E-m: Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mall: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezan, Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18,00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend goso Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: v nl/servlce/adverlerw seuwse Couram BV Is een gegevens hebben wij opgenor (abonnementen)adminTstratie on om u te (laten) ducten van de titels en de werkmaatschappijen v W.pzc. :"«'dS=3iï voor u relevante dlonsien enp> door ons zorgvuldig gosww lit schriftelijk melden bi| rzc, - Behoorttot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4