Ziekenauto's te hoog voor garage Tussen o(/toom en werkelijkheid Gekissebis over samenwerking bij geven hulpmiddelen Scholieren CSW proeven van zorg in de praktijk papieren karton Regionale Ambulancevoorziening Zeeland wil adviseren bij bouw parkeerkelders atyv/.pdpicr'Cnl(4r'fonosj papier en l^nbon! •m donderdag 24 augustus 2006 SJ2 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Is de samen werking tussen de drie Walcher- se gemeenten op het gebied van verstrekking van hulpmiddelen nou voorbij of niet? Nee hoor, zegt de Vlissingse wethouder. Ja wel, vindt haar Middelburgse collega. „Op het moment dat Vlissingen voor eigen rekening en risico voorzieningen gaat verstrekken, dan houdt het op", zegt Albert de Vries, wethouder in Middel burg. „We kunnen nog heel veel dingen samen doen", vindt Elly Walrave, wethouder in Vlissin gen. Bevoegdheden Het gaat om bevoegdheden, legt De Vries uit. „Op deze manier wordt de beslissing of iemand recht heeft op een voorziening niet door het bestuur genomen." En dat betekent volgens hem au tomatisch het einde van de rege ling waarin Middelburg en Vlis singen elk voor veertig procent en Veere voor twintig procent deelnam. Het gaat om de klant, vindt Wal rave. Die kan straks alles aan één loket afhandelen. „Vroeger moesten mensen naar het Cen trum Indicatiestelling. Nu kun nen ze naar het stadhuis." Dat loket had er ook gewoon kun nen komen zonder dat Vlissin gen zelf de beslissingen neemt, vindt De Vries. En dan hadden de mensen ook gewoon naar het stadhuis kunnen komen. „Wat er aan de hand is", zegt de Middelburgse wethouder, „is dat in Vlissingen de ene afde ling vindt dat de ander het niet zo goed doet. Het is vreemd dat mensen te horen krijgen dat hun werk voortaan door anderen moet worden gedaan." Die opmerking is wel erg kort door de bocht, vindt de Vlissing se wethouder. „Het verbaast me dat hij dat zegt. En als het al zo' zou zijn, is het niet het pro bleem van meneer De Vries, maar van ons." Maatschappelij ke Zorg Walcheren (MZW) zoals het samenwerkingsverband heet, kampt met tekorten. „Er is al veel verbeterd, maar "daar kon nog wel een tandje bij" vindt De Vries. „Daar hebbed we als bestuur ook steeds op aangedrongen bij Vlissingen MZW regelt de verstrekking van hulpmiddelen aan gehandicap ten en ouderen. Bovendien kun nen mensen er terecht voor col- lectief vervoer. Wetgeving De organisatie zou vanaf 1 ja. nuari ook de huishoudelijke hulp voor de gemeenten gaan re gelen. Het werk voor MZW wordt gedaan op het stadhuisin Vlissingen. Door veranderde wetgeving, krijgt de gemeente er steeds meer taken op het ge bied van zorg en ondersteund bij. Walrave zegt het niet ver standig te vinden om alles bij het samenwerkingsverband on der te brengen. De wethouders van de drie Walcherse gemeen ten praten volgende maand weer met elkaar. Speciale dienst in Jacobskerk op Small Sail VLISSINGEN - Schenk water, schenk leven. Dat is het motto van een speciale kerkdienst in de Vlissingse Sint Jacobskerk tij dens Small Sail. De dienst vindt zondag plaats vanaf 10.00 uur. Tijdens de oecumenische dienst wordt voor de kerkgangers een flesje water geschonken. In ruil daarvoor schenken die daarvoor geld. De opbrengst komt ten goe de aan hulpprojecten van Kerk in Actie voor met name water voorziening in Afrika. Wethou der C. Seijbel van Vlissingen zal het eerste flesje water in ont vangst nemen en geld doneren. Aan de dienst wordt meege werkt door het Scheldeloodsen- koor en een Duits loodsenkoor uit Kiel, de Lotsensangverein Knurrhahn. door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zeeuwse ge meenten doen er goed aan ad vies in te winnen bij de Regiona le Ambulancevoorziening Zee land alvorens ze een parkeerga rage laten bouwen. De gemeen ten kunnen er dan rekening mee houden dat de garages hoger (of dieper) worden dan twee meter, zodat ook ambulances de (onder grondse) garages kunnen inrij den. Dat advies geeft directeur J. van der Velde van de Regionale Am bulancevoorziening Zeeland, na dat twee ambulances gistermor gen de Temeuzense parkeergara ge Oostkolk niet konden inrij den. Een hoogbejaarde man kreeg een hartaanval, terwijl hij zijn auto wilde parkeren. Het ambulancepersoneel parkeerde de ziekenwagens voor de ingang van de parkeergarage en daalde vervolgens met een rijdend bed en hulpmateriaal af in de par keergarage. Er waren twee ambulances naar de Oostkolk gekomen, omdat snel duidelijk was dat de ver pleegkundigen moesten reanime ren. Hulpverlening mocht niet baten, maar dat lag volgens de verpleegkundigen niet aan het tijdstip van arriveren. Het slachtoffer is waarschijnlijk op slag overleden en ook als de am bulance de parkeergarage had kunnen inrijden, zouden de ver pleegkundigen te laat zijn ge weest. Een parkeergarage is bo vendien niet de enige plek waar ambulances niet kunnen komen. „Stel dat het slachtoffer onwel was geworden op de week markt. Dan hadden we ook niet tussen de kramen door kunnen rijden, maar hadden we op de zelfde manier moeten werken." Procedure Directeur Van der Velde van de Regionale Ambulancevoorzie ning onderschrijft dat ambulan ces vaker niet helemaal ter plek ke kunnen komen. „Je kunt ook geen huis binnenrijden of een trap oprijden als je op een slaap kamer moet zijn. Wat dat be treft is ons personeel er op bere kend om alle spullen zo snel mo gelijk mee te nemen. Het is ook standaardprocedure om met twee wagens naar een patiënt te rijden als duidelijk is dat reani matie noodzakelijk is. Wat dat betreft, heeft de hulpverlening in Temeuzen op de juiste wijze gefunctioneerd." Het staat Van der Velde niet bij dat ambulances in Zeeland ooit eerder hulp moesten verlenen in een parkeergarage. Hij verwijt de gemeente Terneuzen dan ook niet dat de Oostkolkgarage nau welijks hoger is dan twee meter zodat de moderne hoge ambulan ces er niet inkunnen. „We heb ben nog nooit een uitnodiging ontvangen om mee te praten over het ontwerp van een par keergarage. Met deze gebeurte nis in gedachten zou het mis schien wel raadzaam zijn als ge meenten ons in de toekomst wel om advies vragen als ze een par keergarage willen aanleggen." Kostenaspect De Temeuzense wethouder J. van Schaik (verkeer) meldt dat het kostenaspect één van de bepalende factoren is geweest voor de aan te houden hoogte van de parkeergarages. Voor de nu in aanbouw zijnde tweede helft van de parkeergarage Thea terplein is bijvoorbeeld dezelfde standaardhoogte van twee me ter voor personenauto's aange houden. Drie of vier decimeter hoger leidt tot een kostenverho ging van 'zeker twintig procent, weet de wethouder. „Brandweer auto's kunnen bijvoorbeeld ook niet naar binnen door die hoog te, maar de brandweer is wel ak koord gegaan met de bouwteke ningen. Het ongeval in de par keergarage kan wel aanleiding zijn om nog eens te bekijken of de toegankelijkheid van de gara ges voor de hulpverlening zo goed mogelijk is geregeld." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Dat is ook wat: heb je net landbouw, techniek en economie aan de kant gezet en gekozen voor zorg en welzijn, word je meteen tussen de oude ren gezet. Fruitcocktails maken. En dat op de tweede schooldag. Gelukkig kunnen die derdejaars vmbo-scholieren van het CSW wel wat hebben. „Hihi, die mevrouw frummelt al het fruit in haar mond", giebelt een meisje, dat haar aardappel schilmesje in een meloen zet. Ze kijkt meteen of dat haar bejaar de buurvrouw ook lukt. „Gaat het goed, mevrouw?" Ja hoor, klinkt het. En alweer een schaal tje vol. Zestien derdejaars vmbo-scho- lieren liepen gistermiddag een ministage in zorgcentrum Schel- dehof. Ze moesten fruitcocktails maken met bewoners. Een idee van docent Marieke van der Vin den. „Nu de scholieren hebben gekozen voor het profiel zorg en welzijn, willen we ze zo snel mo gelijk met de praktijk confronte ren. Eigenlijk komt de stage pas aan het eind van hun studie. Die halen wij liever naar voren, zo dat ze precies weten wat ze te wachten staat. Dat is spannend. Zeker als je poffertjes moet bak ken met dementerenden, zoals drie van onze scholieren van daag doen. Maar dat gaat ze goed af." De meesten zitten toch aan de fruittafel in de huiskamer. Niet eens verlegen, maar vrolijk bab- In de praktijk leer je meer over verzorgen dan uit theorieboeken, vinden ze bij de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). foto Ruben Oreel belend met bewoners. „We ho pen dat hier projecten uit voort vloeien", verklapt Van der Vin den. „Elke vrijdagmiddag activi teiten organiseren bijvoorbeeld. Daar hebben ze toch echt meer aan dan die theorieboeken." Kim (15) en Rosanne (14) bekom meren zich om ananas uit blik. Keurige partjes maken ze ervan. Eng is het niet, om plotseling als verzorger in een verzorgings huis te staan, vinden de meiden. Hoewel niet iedereen op activi teiten zit te wachten, merkte Ro sanne. „Sommige mensen deden niet open, of ze sliepen. Bij anderen hebben we ons netjes voorge steld en gevraagd of ze mee naar beneden wilden komen. Eén me vrouw hebben we per ongeluk wakker gemaakt, maar de rest vond het leuk." Papier en karton zijn zo vanzelfsprekend dat wij er nauwelijks bij stilstaan hoe bijzonder ze zijn. Want waarmee maak je ideeën voor technologische ontwikkelingen tastbaar? Natuurlijk, papier en karton. Geïnteresseerd? Kijk op www.papierenkarton.org. informatiecentrum liUMMH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 34