Olzendepolder krijgt vierde fase FZC De babbelaar verovert Europa Handen op elkaar voor Afrikajaar Goes-West proeftuin wijktafel nieuwe stijl College houdt vast aan uitbreiding van bedrijventerrein in Yerseke ALTEN A agenda Wakeboarden in Kortgene GOESE RESTANTEN 3 daagse 24 25 26 ausus,us donderdag 24 augustus 2006 bil jjpnr Rob Paardekam ÏERSEKE - Het college van Rei- merswaal houdt voe t bij stuk overeen nieuwe uitbreiding van bedrijventerrein Olz,endepolder bij Yerseke. Het nie t aanleggen vaneen vierde fase zou voor ver schillende problemen zorgen. gen meerderheid van de raad 'loonde 'zich tijdens een eerdere Surrender speelt op All American Sunday in Goes GOES - Amerikaanse wagens en motoren zijn zondag vanaf 11,00 uur weer tui bewonderen opdeGoese Markt, met All Ame rican Sunday. De Zeeuwse rock band Surrender sluit de manifes- latic's middags a f. American cars en bikes van vroe ger en nu komen naar hartje Goes. Lowriders,livemuziek en een Amerikaanse markt moeten het All American Sunday-ge- boel voor het derde achtereen- volgende jaar compleet maken, j Standhouders vijn paraat met onder meer modelauto's, siera den, special paint, kleding en lowiider-fiets er a Livemuziek is er om 14.00 uur. Ie beginnen m et rockabilly van de driemansfo.rmatie Tumblin' Gogo's. Tot besluit gevolgd door een als altijd ontspannend op- ireden van de Zeeuwse band Surrender. (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN SoliK-gelderianü pasloe-lnterlobke-montls-e.a. 24 aug. 20% korting op 25aug. 30% alle showroom 26aug, 40% modellen INTE R I E U R Hl O ESIC N STREEKACTIVITEITEN BERGEN Oi P ZOOM - Café De Soos, 20.0002.00iMuziek op het Wilhelmina- veld; COLUNSPILAAT - Colijnsplaatse vis mijn, 10.00-1.00 uur: Markt van Zeeuw ss streekproducten, Huifkartocht en his torische diarpswandelingen, bezichti- oenvismijn of de Nehalenniatempel; HANSI/VEHRT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; GOES - RK Maria Magdalenakerk, 1230-16,3D uur: Geopend voor bezïchti- aïng; AmbachtS'centrum van de Hollandsche Hoeve, 121.00-16.30 uur: Demonstratie diverse ambachten; KAPELLEi - Complex Groenewoud, Zwembad9.00-10.00 uur: Sport en spel si-plussers; 9.15-10.00 uur en 12.00-13,zl5 uur: Zwemmen; DeVroone, 13.00 uur: Soos, biljarten; KRUINIMGEN - 't Molenhof, 10.00 - 17.00 uurAgapanthusdag; OnsDorpishuis, 13.00-17.00 uur: Biljart- competitiie senioren; WEMELIDIIMGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00uuir-, Soos; biljarten en kaarten; YERSEWiE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uurBiljcirten; Beatrixhaven, 13.30 uur: Afvaart rond vaart, Reservering 06-22089393. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag J gedurende de operiingstij- i den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stiationspark 28 j P0'Stbus31 44 60 AA goes Teil: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-tnail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Coroelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam hoen de Vries (sport) Warmen van der Werf centrale redactie J Stationspark 28 j Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 F-mail: redactie@pzc.nl INTERNET l www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl opinieraad erg kritisch over een mogelijke vierde fase van de Ol zendepolder. De uitbreiding zou helemaal niet nodig zijn. Onder meer, omdat in het derde deel van het plan nog veel kavels niet zijn verkocht. Het college wil deze stukken grond echter vrijhouden voor bedrijven die gebruik willen maken van de verswatervoorziening. Tot nu toe is de animo daarvoor nog niet erg groot, maar de gemeen te verwacht meer belangstelling in de toekomst. Daarom zou het zonde zijn om nu bedrijven toe GOES - Goes heeft plannen voor een Afrikajaar in 2009. Naast een groot openluchtspek takel denken gemeente en initia tiefnemer, regisseur Koen Schy- vens, aan onderwijsprojecten, uitwisselingen en een filmfesti val. Hoe valt dat idee, na het Goese jubileumjaar dat volledig was toegespitst op de lokale his torie? Willem Smits, algemeen direc teur Zeeuwse Muziekschool: „Prima dat de gemeente niet al leen multidisciplinair, dus aan allerlei kunstvormen denkt, maar ook multicultureel. Het klinkt interessant en zo'n thema jaar kan een uitstekende impuls zijn voor culturele uitwisseling en samenwerking." Cees van Loon, voorzitter We reldwinkel Goes: „Geweldig, Afrika, het vergeten continent. Prijzenswaardig dat Goes zo'n thema oppakt." te laten die géén gebruik maken van de waterleiding die zout wa ter uit de Oosterschelde levert. Kavel Momenteel staan bijna twintig bedrijven bij de gemeente inge schreven voor een kavel in de Ol zendepolder. Juist voor hen zou een vierde fase uitkomst bieden. Het college wijst erop dat het niet aanleggen van dit stuk bete kent, dat in Yerseke de komen de jaren geen nieuwe bedrijfs- gronden kunnen worden uitgege ven. Andere argumenten waar- Ad Schuurbiers, adviseur Stich ting Goes Promotie: „Koen Schyvens heeft met het spektakelstuk voor Goes 600 jaar zijn visitekaartje afgege ven. Alle vertrouwen dat er iets moois wordt opgezet. Wat onze stichting niet echt prettig vindt is dat we, het instituut voor de promotie van de stad, weer eens zijn gepasseerd. We horen er nu pas van. Ook hebben we er moei te mee dat het college alleen voor dit soort spektakels op zoek gaat naar sponsors en na een spectaculair- jubileumjaar het aan onze stichting overlaat om met een minimaal budget iets leuks neer te zetten in de stad. Want na zo'n jubileumjaar sponsors vinden, valt niet mee, Wij zouden dus graag wat meer mee burgemeester en wethou ders de raad hopen te overtui gen zijn het feit dat al veel kos ten zijn gemaakt voor de vierde fase en dat aan een ondernemer - die gronden heeft afgestaan voor de woonwijk Steehof - reeds is beloofd dat hij in het ge bied een palletbedrijf mag reali seren. De verwachting is dat hij daaraan vasthoudt, ook als de gemeente besluit af te zien van een vierde fase. Ook zal een ma negehouder uit het gebied wel licht een schadeclaim indienen, omdat de gemeente met hem al ruggensteun krijgen, niet alleen in geld, maar ook op het gebied van bijvoorbeeld vergunnin gen." Lia Sorber, Stichting Dansz: „Afrika is synoniem voor dans. Dat zien we wel zitten, wij zijn van de swing, hè. Een prima the ma dus, leuk om er iets mee te doen op de muziekschool, in bal letstudio's en op scholen. Met zo'n openluchtspektakel willen we ook weer graag meedoen. Ik ben dus enthousiast," Leo Zonruiter, voorzitter po dium 't Beest: „Een Afrikaans filmfestival? Nou ja. 't Beest wil er wel een rol in spelen. Kan een interes sant thema zijn." Izzy van Elk, droomtij dgroep redelijk verregaande afspraken heeft gemaakt over de aankoop van zijn gronden en gebouwen. Die wil het college voor een be drag van 588.000 euro aanko pen. Eigenaren Als het plan doorgaat, zullen ei- overigens nog wel meer gronden aangekocht moeten worden. Het feit dat er uitzonderlijk veel ei genaren en pachters zijn, zal dat wellicht tot een hels karwei ma ken. In het voorstel aan de raad staat dat onteigenen haast on- Nada Naga en percussiegroep Bliss: „Als ik zie hoeveel jeugd bij ons op djembés en trommels wil slaan, denk ik dat zo'n Afrika jaar bij jongeren wel aanslaat. We kunnen bijvoorbeeld work shops op scholen doen. Muziek en dans, altijd leuk." Marlize Laport, voorzitter Cul turele Raad Goes: „Geweldig project, dat natuur lijk nog moeten worden uitge werkt. Jac Smolders, leerkracht Bis schop Ernstschool en kunste naar: „Het lijkt me een aardig idee dat er voor de verschillende groepen in het onderwijs lespak ketten worden gemaakt. Op een speelse manier, door muziek en dans, kennismaken met andere culturen. Ik denk dat je de scho len daar wel warm voor krijgt." Ineke Otte, kunstenaar: „Ik heb er iets over gelezen. Afri ka? Wat ik daar van vind? Ach, ze verzinnen telkens een ander thema." vermijdelijk lijkt. De gemeente zal dat middel dan ook niet schu wen. Het ontwikkelen van de vierde fase zal voor de gemeente geen winstgevende aangelegen heid worden, maar dat mag vol gens het college geen reden zijn om ervan af te zien. Het voorstel om tot de ontwikke ling van een vierde fase over te gaan en de genoemde manege te kopen, wordt besproken in de besluitvormende raadsvergade ring van dinsdag. Die begint om 20.00 uur in het gemeentehuis in Kruiningen. KORTGENE - Zembla Ski en Wakeboard Center in Kortge- nen houdt zaterdag de vierde wakeboard battle bij camping de Paardekreek. De deelnemers strijden om de Lowlands Cup, een wedstrijd tussen Nederlandse en Bel gische 'boarders'. Er zijn beken de sporters aanwezig, zoals Eu ropees jeugdkampioen Kick De- lefortrie, Belgisch kampioen Da vid Vervenne en enkele Duitse en Engelse wakeboardprominen- ten. Behalve vliegende mannen en vrouwen op wakeboards ach ter bootjes is er nog veel meer te doen: een springkussen, een vi deoscherm en kraampjes met souvenirs. De wakeboard battle vindt plaats aan de Havenweg 1 in Kortgene en begint om 10.00 uur en duurt tot 17.00 uur. door Harmen van der Werf GOES - Het idee komt overge waaid uit de Verenigde Staten om bewoners meer bij hun dorp of wijk te betrekken, vandaar de naam: local boards. Tilburg heeft als eerste met succes de wijktafels nieuwe stijl in Neder land geïntroduceerd. Ook Goes gaat er nu mee aan de slag, te be ginnen in Goes-West. De Goese wethouder J. Adriaan- se (SGP/ChristenUnie) weet als geen ander dat overheden van alles hebben geprobeerd om be woners te activeren. Hij heeft als ambtenaar welzijn de hoogtijdagen van het opbouw werk meegemaakt en in de jaren negentig de hype rond sociale vernieuwing. Toch heeft hij er alle vertrouwen in dat local boards meer zijn dan een mode verschijnsel, omdat de basisge dachte erachter 'anders' is. „De bedoeling is bewoners verant woordelijkheid te geven voor hun. dorp of wijk, dat zij niet al leen problemen signaleren, maar ook oplossingen geven. Dat moet het verschil maken." Speeltoestellen Adriaanse haalt een praktijk voorbeeld aan. „Een bewoner belde over de slechte staat waar in speeltoestellen in zijn buurt zouden verkeren. Of de gemeen te daar niet iets aan kon doen? Het is goed dat iemand zoiets meldt, maar waarom komt hij zelf dan niet met ideeën om die speelgelegenheid te verbeteren? Een gemeente kan niet alles zelf oplossen. Wij hebben de inbreng van bewoners nodig om de leef baarheid te vergroten." Steun Via local boards, wijktafels nieu we stijl, wil de gemeente Goes dit gaan organiseren met finan ciële steun van de provincie. Ad viesbureau Ordina gaat begin september aan de slag in Goes- West om de eerste local board op te richten. Goes-West is niet voor niets als eerste gekozen. De wijk wacht een grootscheepse herstructurering. Er is veel te doen voor een breed samenge-, stelde local board. Adriaanse stelt zich een local board voor van zeven a acht per- sonen uit alle geledingen van de samenleving; jongeren, ouderen, - allochtonen, ondernemers, verte genwoordigers van de wijk- en woningbouwvereniging. Kor- torn, een goede dwarsdoorsnede' van de wijk. De gemeente heeft een ambtenaar vrijgemaakt om te assisteren. „Van alles kan er besproken worden. Veiligheid, onderhoud van wegen, vereenza- ming van ouderen. Het ideaal is dat een local board met gevoel meedenkt, met ideeën komt, waaraan wij als gemeente dan voorrang kunnen geven." Contacten Zo heeft in Tilburg een local board contacten gelegd met be- drijven om projecten in de wijk; te sponsoren en stageplekken be- schikbaar te stellen voor rond-.' hangende jongeren. Bewoners; zijn gestimuleerd eigen bedrijf-; jes op te zetten. Slaagt de proef in Goes-West,- dan is het de bedoeling verder te gaan in de Goese Polder en één of twee Goese dorpen. Muziekoptreden in Manhuistuin GOES - Muziekvereniging De Vliegende Hollander uit Ter- neuzen geeft zondagmorgen in de Goese Manhuistuin een con cert. Het optreden van de muziekvere- niging onder leiding van Ad van J Nieuwenhuijze begint om half één en duurt een uur. De Man- huistuin is te bereiken door het poortje rechts van het ROC-ge- bouw aan de Zusterstraat. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk. (Advertentie) door de hele goese binnenstad Melissa de Vos, Nadine Kopmels, Evy de Vos en Lenie Dingemanse (vlnr) zijn sinds kort helemaal thuis in de internationale keuken. foto Willem Mieras door Rob Paardekam NIEUWDORP - In Nieuwdorp is een vreemd kookboek in omloop. Finse kala- kukko, Letse piragi en Portugese sopa de peixo zijn waarschijnlijk niet de ge rechten die de gemiddelde dorpsbewo ner dagelijks op tafel zet. Gelukkig voor hen kom je al bladerend al snel uit bij de boerenkool met worst, de erwten soep en zelfs de Zeeuwse babbelaar. Plet internationale kookboek is ge maakt door leerlingen van zeventien la gere scholen uit heel Europa. Eén daar van is openbare basisschool De Octopus uit Nieuwdorp. Daar vinden ze het be langrijk dat de leerlingen zich wat bre der oriënteren dan alleen op Nederland en daarom doen ze voor de tweede keer meer aan een internationaal project. „Dat doen we via het Europese plat form in Alkmaar", legt lerares Marjan- ne Kole uit. „Dat kun je vergelijken met een datingsite. Via het platform kun je zoeken naar partnerscholen, die interes se hebben om samen met jou een pro ject te doen." Die projecten worden ook betaald door de platformen in de betrokken landen en duren elke keer drie jaar. Tussen 1997 en 2000 deed De Octopus al eens mee en dat beviel zo goed dat ruim twee jaar geleden opnieuw contact werd ge zocht met andere scholen. Het werden er zestien. Tijdens een startbijeenkomst in het Italiaanse Martina Franca spra ken de afgevaardigde leraren af, de schouders te zetten onder het project 'The sea and the internet' (de zee en het internet). Elke school kan daar zijn ei gen draai aan geven, maar er worden ook gezamenlijk dingen op touw gezet. Hotchpotch Zo maakten de scholen vorig jaar alle maal een ontwerp voor een Europese muismat. De leerlingen uit Letland de den dat het best en dus werd die van hen daadwerkelijk gemaakt. Nu is er dus het kookboek, waar alle deelnemen de scholen hun steentje aan hebben bij gedragen. Op de Nederlandse pagina's prijken recepten van onder meer de olie bol (de Dutch donut), stamppot boeren kool (kale hotchpotch), kruidnootjes (gingerbread nuts), erwtensoep (Dutch pea soup) en boterbabbelaars (butters- weets). Die laatste kunnen de scholie ren van de Octopus als het goed is nu ook maken, want iemand is het op school voor komen doen. De leerlingen van de bovenbouw hebben zelf ook de handen uit de mouwen gestoken. Voor heel de school hebben ze onder meer piz za, Spaanse omelet en fish en chips ge maakt. „Alleen dat laatste vond ik lek ker", geeft Nadine Kopmels uit groep 8 toe. „Ik lust gewoon niet zoveel." Ook haar klas- en schoolgenoten vonden niet alles even lekker, maar sommigen hebben wel het kookvirus te pakken ge kregen. „Ik kook wel eens voor m'n va der en moeder", zegt Lenie Dingeman se, en ook Evy de Vos springt geregeld bij in de keuken. „Ik doe meestal de sla." Reisje Een pizza bakken is leuk, maar voor twee scholieren wacht binnenkort een veel groter avontuur: een reisje naar En geland en Wales. De leraren van de deel nemende scholen zoeken elkaar twee keer per jaar op om over het project te praten en soms mogen er een paar leer lingen mee. De animo op de Octopus is, zo heeft lerares Marjanne Kole inmid dels gemerkt, niet bijster groot. Van de vijf leerlingen in groep acht schijnen er maar twee interesse te hebben. Op zich is dat genoeg, want zoveel kunnen er mee. Evy zegt gewoon niet zo goed te durven, terwijl Nadine vooral twijfelt in verband met het eten. Het vooruit zicht op een ontbijt met eieren, spek, bo nen en worstjes stemt haar niet echt vro lijk. Bas Dekker en Melissa de Vos wil len wel, al twijfelen de ouders van het meisje nog. „Ik heb pas mijn voet gebro ken", legt ze uit. „En ze zijn bang dat ik er misschien niks aan vind, terwijl het wel om een hele week gaat." Melissa zelf is daar allemaal niet zo bang voor. Alleen het verblijf in een gastgezin vindt ze een beetje eng. „De juf pro beert er nu voor te zorgen dat Bas en ik samen in één gezin kunnen, Als dat mag, durf ik het wel aan." De scholiere voelt zich gesterkt door het feit dat ze al best goed Engels spreekt. Dat komt omdat leerlingen van de Octopus in het kader van de Europese projecten sinds 1997 al in het zesde leerjaar het vak En gels krijgen. Ook Evy vindt dat wel tof. „Het geeft ons een voorsprong. Mijn neef zit op de hoge school, maar ik spreek al even goed Engels als hij." Het eerste exemplaar van het kookboek wordt vrijdag 1 september rond half tien overhandigd aan de Borselse wet houder F. Tollenaar. Alles over het in ternationale project waar de Octopus aan meedoetis te vinden op de website www.scuolachiarelli.it/sea/ Goesenaar gewond bij ongeval OOSTERLAND - Bij een aanrijding op de N59 ter hoogte van Oosterland is een 26-jarige Goesenaar gistermiddag rond half vier gewond geraakt. Het ongeluk gebeurde doordat de man door nog onbekende oorzaak op de ver keerde weghelft terechtkwam. Hij reed door tot in de berm en kwam daar tot stilstand. Een tegenligger, een 50-jarige man uit de gemeente Veere, week uit, maar schampte toch nog net de auto van de Goe senaar. Het voertuig van de man uit Veere tolde een paar keer rond en raakte vervolgens een personenauto die ach ter de Goesenaar had gereden. Deze derde auto werd be stuurd door een 29-jarige Yersekenaar. De tweede auto kwam uiteindelijk middenop de rijbaan tot stilstand. De Goesenaar is met mogelijk nekletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De andere twee betrokkenen kwamen, op een enkel snijwondje na, met de schrik vrij. De rijbanen raakten gestremd door de chaos en het ver keer is tot circa kwart over zes 's avonds via de parallel weg omgeleid. Botsing bij wegwerkzaamheden MIDDELBURG - Op de A58 heeft zich gistermiddag een aanrijding voorgedaan. Er was alleen materiële schade. De aanrijding vond rond het middaguur plaats bij het nieuw te bouwen spoorwegviaduct op de A58. Een 21-jari- ge Middelburgse automobiliste remde af om 70 kilometer per uur te gaan rijden, op die plek de snelheidslimiet van wege de wegwerkzaamheden. De vrouw reed op dat moment op de linkerrijstrook. Ach ter haar reed een personenauto die werd bestuurd door een 37-jarige man uit Oud-Beijerland. Hij kon niet meer tijdig remmen en reed achterop de auto van de Middel burgse. De man uit Oud-Beijerland werd op zijn beurt weer van achteren aangereden door een 44-jarige Bel gische vrouw uit Wilrijk. Alle auto's raakten beschadigd door cle botsing, maar niemand raakte gewond. Blokken tegen parkeeroverlast TERNEUZEN - Burgemeester Jan Lonink heeft woord ge houden. Vorige week kondigde hij maatregelen aan om de overlast van drugstoeristen in de binnenstad van Terneu- zen te verminderen en.gisteren was het zover. De gemeen te liet de parkeerstrook voor Checkpoint afzetten met ro de en witte blokken, waardoor het voor drugstoeristen on mogelijk is om pal voor de deur van de koffieshop te par keren. Verder heeft de gemeente gisteren een piaszuil ge plaatst bij het parkeerterrein aan de overkant van de Bin- nenvaartweg, in de hoop dat er niet meer in portieken of tegen gevels wordt geplast. Jubileum-cd van jarig koor VLISSINGEN - Het Scheldeloodsenkoor bestaat 35 jaar. Reden genoeg om een jubileumalbum uit te brengen, plus een jubileumboek. Die werden gistermiddag in de Lood-: sensociëteit in Vlissingen gepresenteerd. Albertina heet de cd, vernoemd naar de oprichter van het loodsenkoor, Albert Veldkamp. Het was altijd zijn idee: om de liederen uit zijn vroegere zeilperiode te bewaren voor het nageslacht. Dat is gelukt. Het koor heeft inmid dels tien geluidsdragers geproduceerd. Van elpee tot mu- ziekcassette en van cd tot dvd. Het laatste album bevat op namen uit Huis ter Schelde eerder dit jaar, door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 29