Apothekers van de potgrond PZC r •- Bedrijven sturen hun werknemers de straat op Alle seizoenen buiten koken Studenten moeten geldzaken regelen 23 lentse coöperatie maakt voedingsbodem voor skimmia's en ficussen w - - profijt SisS ftti goede voedingsbodem geeft ie 'potplantenteler letterlijk „rond van bestaan. Lentse Pot grond is al meer dan een eeuw m begrip onder telers. Uit com- dosL veen, rijstkaf, boombast en kokos worden ivel 1500 verschil- \ende voedingsbodems gemaakt. HnnrChris van Alem MJMEGEN - „Wij zijn de apo thekers van de potgrondwereld. Wij hebben tweeduizend klan ten en maken vijftienhonderd verschillende mengsels. De één lfil grond die wat meer water vasthoudt. De ander wil een stiio mengsel met Iers veen, de volgende wil het iets losser, dus doen we daar iets meer Baltisch veen doorheen." j \r0or bijna elke klant maakt Lentse Potgrond wel een apart mengsel, zegt manager tuin bouw Johannes Tuinhof. Bego nia's, paulia's, ficussen, kerst sferen en tuinplanten als skim- mia's gedijen goed op de Lentse voedingsbodem die het Coöpera tief Tuinbouw Centrum Lent al meer dan veertig jaar maakt. Traditioneel is veen uit Ierland, Duitsland, Zweden of de Balti- sche Staten daarbij de belang rijkste grondstof. Maar dat ver andert. Groot-Brittannië wil dat in 2010 de teelt van potplanten voor 90 procent veenvrij moet zijn. Want veenwirming, zo rede neren de Britten, gaat ten koste van de natuur. .Hier is nog geen sprake van een dergelijke verplichting. Maar wij voelen het aankomen, dus willen we er klaar voor zijn", zegt David Brand, marke- lingmanager van Hortimea, het moederbedrijf van Lentse Pot grond. Tuinhof vindt de Engelse eis niet reëel: „Vijftig, zestig pro eent veenvrij is goed haalbaar. Je moet tenslotte toch een bo dem hebben die het vocht en de voedingsstoffen goed vast houdt." Orchideetelers zijn al overgestapt. Negentig procent maakt gebruik van dennenbast blijft veen voor de donderdag 24 augustus 2006 meeste potplantentelers nog de belangrijkste grondstof. De gronds tof bunkers in Lent bevat ten tegenwoordig allerhande exotische voedingsbodems: rijst kaf uit Italië, Nederlandse com post, boomschors uit Portugal, Spanje of Frankrijk en kokosve zels uit de tropen. Dat heeft niets meer te maken met de klei en graszoden waaruit de eerste potgrond in 1960 werd gemaakt. Milieu is een belangrijk issue in de plantenteelt. Het fosfaatge halte in de voedingsstoffen moet omlaag op grond van de mest wet. Fosfaat houdt de plant com pact, maar vervuilt de bodem. Brand: „Wij zijn er in geslaagd het fosfaatgehalte meer dan te halveren. We hebben geen eigen afdeling voor onderzoek. Onze managers komen dagelijks over de vloer bij de klanten. Zij we ten wat er speelt en wat de wen sen zijn. Zij vormen als het ware onze R&D-afdeling." Gasprijzen De oude Lentse coöperatie voelt de grote druk op de potplanten- telei's. Omdat de gasprijzen to renhoog zijn zoeken de telers naar kostenbesparingen. Brand: „Dus vragen ze om eenvoudiger mengels of ze willen gewoonweg korting." Tuinhof: „Je kunt de voedingsbodem wel verschra len. Maar de potgrond is slechts 10 tot 15 procent van de kost prijs van een potplant. Dus daar bereik je niet zoveel mee. Ener gie en arbeid zijn veruit de grootste kostenposten." Potplantentelers hebben hun afzet beter georganiseerd. Brand: „Vroeger werd het plantje onder de veilingklok ge zet en wachtte de teler af wat er ging gebeuren. Nu zie je dat ze er een mooie vaas omheen doen. Of ze telen perkplanten onder een kwaliteitsnaam als Happy Summer waarmee ze zich onder scheiden ten opzichte van de bulkplanten die elk voorjaar worden verkocht. Want door de remmiddelen die erin zitten, ko men die vaak nooit tot een mooie bloei." Groter De potplantenteelt past zich aan aan de maat van haar klan ten. Tuincentra, bouwmarkten en supermarkten hebben de af gelopen jaren hun krachten ge bundeld. De schaal van de pot plantenteelt is daarbij een beet je achtergebleven. Maar dat ver andert, constateert Tuinhof. „We zien de kleine telers afval len en de overblijvers steeds gro ter worden. Bedrijven teelden vroeger op anderhalve of twee hectare; nu zie je bedrijven van vier hectare. Ondanks de moeilijke tijden ziet de Lente coöperatie goede groei mogelijkheden voor haarzelf. Tussen 1994 en 2006 verdrievou digde de omzet bijna van dik 18 naar 52 miljoen euro. Tuinhof: „Over 10 jaar hopen we 75 mil joen te halen.GPD ':k Johannes Tuinhof toont de potgrond die bestaat uit compost, veen, rijstkaf, boombast en kokos. Deze potgrond is de ideale voedingsbodem voor potplantentelers. foto William Moore/GPD Nederlanders geven steeds meer geld aan goede doelen. Maar ook bedrijven dragen hun steen tje bij door werknemers in de zijn tijd vrijwilligerswerk lekten doen. Shell bijvoorbeeld helpt tegeniooordig niet alleen ée automobilist, maar ook scho- DEN HAAG - Op de vakantie- boot van De Zonnebloem worden de vakantiegangers op leeftijd begeleid door werkne mers van bankverzekeraar Fortis. In de Rotterdamse ach- Iwstandsbuurt Afrikaander- wijk geven medewerkers van Shell jongeren les in hel bou wen van een website. Het is een nieuwe en steeds populairdere manier van bedrijven om hun maatschappelijke betrokken heid te tonen. Vooral grote bedrijven manifes teren zich steeds nadrukkelij ker. Niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland. Uni lever betaalt bijvoorbeeld mee "n waterzuiveringsinstallaties Afrika, terwijl medewerkers in Nederland maaltijden koken voor daklozen. Akzo Nobel gaf vorig jaar enkele miljoenen aan net Rode Kruis voor projecten Indonesië en China en Shell steunt al jaren de lokale gemeen- "i gebieden waar het olieconcern actief is. Vooral de laatste jaren nemen dergelijke initatieven een grote vlucht. In middels zijn enige honderden Unilever-medewerkers een of meer dagen per jaar actief als vrijwilliger. Bij Fortis waren het 'afgelopen jaar meer dan tweeduizend werknemers in de baas zijn tijd bezig allerlei orga nisaties en instellingen te onder steunen. Afdelingen Een aantal jaren geleden waren het vooral enthousiaste werkne mers die het bedrijf tot actie maanden. Tegenwoordig ne men de bedrijven vooral zelf ini tiatief. Bij Fortis en de Rabo bank hebben ze er aparte afde lingen voor. Bedrijven als Shell en Unilever werken samen met stichtingen die projecten aan dragen. „Maar veel projecten worden door de werknemers zelf aangedragen. Het is niet zo dat de top bepaalt wat er ge daan moet worden", verzeke ren de woordvoerders van Uni lever en Shell. De aandeelhouders hoeven ove rigens niet te vrezen dat de winstgevendheid van de bedrij ven lijdt onder de goede werken van de werknemers. Bij de mees te bedrijven beperkt de liefda digheid zich tot één betaalde dag per werknemer per jaar. De donaties aan het goede doel die daar nog bovenop komen, door gaans enkele tientallen miljoe nen euro's, zijn ook geen bedra gen die de resultaten onder druk zetten. Theo van Santen, it-beheerder bij de Fortis-bank in Woerden is een van die enthousiaste vrij willigers, Al tientallen jaren be geleidt hij kinderen en ouderen. „Sinds twee jaar doen we met de hele afdeling een dag vrijwil ligerswerk met ouderen in Utrecht." Dat hele afdelingen, van manager tot koffiejuffrouw, meedoen aan vrijwilligerswerk is een nieuwe trend. Bedrijven stimuleren dit soort activiteiten, omdat het goed is voor de team building en de sfeer in het be drijf. Het is ook heel wat goedko per om een dagje wilgen te knot ten dan een dagje te survivallen in de Ardennen. En soms komen er onvermoede talenten van mensen naar bo ven. Van Santen herkent dat. „Op zo'n dag ben je allemaal ge lijk. Soms nemen mensen het ini tiatief waarvan je het niet ver wacht. Het werkt ook door op de werkvloer, je hebt daarna toch beter contact met je colle ga's. "GPD Theo van Santen, it-beheerder bij de Fortis-bank in Woerden, is een van de enthousiaste vrij willigers, hier tijdens een speur tocht in het Amsterdamse Bos. foto GPD Stoof zou hij moeten heten. Maar de handelsonderneming noemt het meesterlijke kooktoestel liever een bar becue voor alle seizoenen en alle gerech te. Brood bakken kan er ook mee. Ei- Ifeilijk is de brandstof het enige wat de stoof met een barbecue gemeen heeft, 'hj doet het op houtskool, eierkolen feit is houtskoolpoeder met lijm van zetmeel tot kooltjes geperst) en droog snoeihout. JJot is een pracht en wint prijzen. De tobb Cooker. Je zou zonder keuken «innen leven. Alleen nog koken en bak ten met de Cobb. Zet je er een raam bij "Pon dan kan hij binnen worden ge bokt, al raadt de gebruiksaanwijzing Mt af. Hij is bedoeld voor buiten. En ncdacht voor mensen die helemaal keuken hebben en altijd al buiten 2 .en- Een verkoophuis op internet: t is een uitvinding uit Zuid-Afrika, een kooktoestel ter vervanging van "Pen vuur. Doel was veiliger koken en het voorkomen van brand in de na tuur.' Het kan zijn dat slecht bewaakte kook- vuurtjes in Afrika de natuur in de fik steken, maar er was een goede andere reden om deze kookdoos te bedenken. Wij, verwende nesten van het rijke Westen stoken houtskool in een barbe cue om een worstje op te schroeien, puur voor het plezier. Maar in het grootste deel van de wereld worden hout en houtskool niet voor de pret ge stookt. Het is noodzaak en vaak wordt op open vuur gekookt. Het hout voor het bereiden van voedsel is meestal ver te zoeken, vooral in Afrika, en techni sche middelen ontbreken de armste we reldbewoners om zo zuinig mogelijk met de schaarse brandstof om te sprin- gen. De stoof van Cobb, nagemaakt van een kooktoestel van gebakken klei, is zui nig. Voor een hele kip zijn tien eierkool- tjes genoeg. Je staat er versteld van hoe veel hitte een handvol houtskooltjes produceert. Er kan ook maar een hand vol kolen in. In de rijke wereld, ook in Nederland, worden barbecuewedstrijden gehou den. Wie het beste warme worstje kok kerelt. Opwindender en leerzaam zou een wedstrijd zijn in energiegebruik. De Cobb Cooker heeft deze zomer in Nederland de nationale barbecuekam pioenschappen gewonnen met een vier gangenmenu en kreeg apart nog eens de prijs voor de best gelukte sucadelap. Maar niet voor het minste energiege bruik. Ook die prijs zou hij kunnen win nen. Maar bij dit soort wedstrijden kijkt men juist niet op een kooltje meer of minder. De Cobbstoof is een rond bouwwerk van roestvrij staal, 30 centimeter in doorsnee. Eerst een stalen dubbele bo dem met gaatjes. Dan een pan met ook een dubbele bodem en ook weer met gaatjes, maar in een opstaand wandje zodat op de bodem van de pan kooksap- pen kunnen worden opgevangen die niet weglekken. Bovendien kunnen vloeistoffen in de pan meedoen met de kokerij. Om het vuurtje kan een ring vaart van water, bouillon of wijn (bah!) worden gelegd. Stoomkoken kan ook. Midden boven de bodem van de pan past in een ring een stalen korfje van 15 centimeter in doorsnee en maar 5 centimeter hoog. De vuurhaard! Hierin moeten wat kooltjes gloeien. Bovenin de pan kan een rooster om te roosteren of een grillplaat om te grillen. Het roos ter heeft de neiging te kantelen als het voedsel er niet evenwichtig op is ver deeld. Een grillplaat, met lekgaatjes voor vet, doet z'n werk beter. Een man tel om de vuurpan voorkomt dat de kok zich brandt. Over vuur en voedsel wordt een stalen bolhoed gezet die wel heet wordt. De kook-, bak-, braad-, stoom- en rook kunst bestaat vooral uit wachten en zo weinig mogelijk het deksel optillen. Hoe luier de kok, hoe beter het resul taat. Deze sublieme stoof maakt de bar becue voorgoed belachelijk. En wat moet -ie kosten? Tussen 150 en 200 eu ro. Veel geld voor een ding dat Zuid-Afrika in China laat maken. Af dingen aanbevolen! Wouter Klootwijk KLM verlaat Beiroet definitief AMSTELVEEN - KLM zal de vluchten op Beiroet niet hervatten, ondanks de gedeeltelijke heropening van het vliegveld daar. Er vlogen al enige weken geen KLM-vlieg- tuigen tussen Amsterdam en de hoofdstad van Libanon wegens de bombardementen van het Israëlische leger. De route was voor het uitbreken van het geweld al verlies gevend, aldus KLM. ANP Fabriek VW Brazilië sluit mogelijk RIO DE JANEIRO - De directie van de Duitse autofabri kant Volkswagen heeft gedreigd een fabriek in Brazilië to sluiten. Het bestuur heeft de vakbonden in een conflict over een reorganisatie een ultimatum gesteld. Uiterlijk, morgen moeten de bonden hebben ingestemd met het ont slag van 3600 medewerkers, Zo niet, dan sluit de fabriek in Anchieta zijn poorten. Dat heeft de Duitse zakenkrant Handelsblatt gisteren gemeld. In de fabriek in Anchieta werken 12.000 mensen. ANP Minder winst eigenaar Frans Maas KOPENHAGEN - De winst van de Deense transport groep DSV is in de eerste helft van dit jaar met 19 procent gedaald. De daling is te wijten aan herstructureringskos ten in verband met de overname van Frans Maas, zo liet de onderneming gisteren weten. De nettowinst van DSV bedroeg 258 miljoen kroon (34,5 miljoen euro) tegen 319 miljoen kroon in de eerste helft van 2005. De omzet steeg van 10,7 miljard naar 15 mil jard kroon (2 miljard euro). Voor de overname van Frans Maas, eerder dit jaar afgerond, werd een voorziening ge troffen van 250 miljoen kroon (33,5 miljoen euro) voor herstructureringen. ANP China heet banken niet welkom WASHINGTON - Buitenlandse banken die in China aan de bak willen, hebben nog steeds geen volledige bewe gingsvrijheid. De mogelijkheden om deel te nemen in loka le banken zijn nog beperkt. Dat heeft een hoge medewer ker van de Amerikaanse zakenbank Standard and Poor's tegenover een commissie van het Congres verklaard. China beloofde vijf jaar geleden buitenlandse banken vol ledige markttoegang te geven en geen onderscheid meer te maken met lokale banken. Het land moest die belofte doen toen het in 2001 lid werd van de Wereldhandelsorga nisatie WTO. ANP Water uit meer koelt kantoren AMSTERDAM - Koud water uit een plas is vanaf van daag geschikt als airconditioning voor kantoren aan de Amsterdamse Zuidas. Energiebedrijf Nuon neemt dan het eerste 'koudestation' van Nederland in gebruik. Nuon is de eerste onderneming die deze vorm van duurzame kou de introduceert. Nuon pompt op een diepte van ongeveer dertig meter koud water uit De Nieuwe Meer, een plas ten zuidwesten van Amsterdam. Dat wordt naar een koudestation bij het kantorengebied getransporteerd. Met behulp van een koel machine en een warmtewisselaar koelt het koude water uit het meer het water in de buizen die naar de kantoren lopen. ANP door Brenda van Dam Of je nu thuis blijft wonen of op kamers gaat, als je gaat studeren, dan krijg je met heel wat meer geldzaken te maken dan je gewend was. Je krijgt studiefinanciering en misschien geld van jouw ouders, je moet bijhouden of je niet te veel bijverdient, zorgtoeslag aanvragen, even tueel belasting terugvragen. En er moet een heleboel be taald worden: collegegeld, boeken, de zorgverzekering, abonnementen, kleding, ka merhuur en ga zo maar door. De GeldWijzer Studenten, een uitgave van het Nibud, laat zien hoe je als student kunt uitkomen met jouw stu dentenbudget en hoe je jouw geldzaken praktisch organi seert. Een ma andbegroting is een handig hulpmiddel. Dit overzicht laat zien of je ge middeld genomen per maand uitkomt met jouw inkomsten. Bij wijze van voorbeeld is hier de maandbegroting van Bas Wijnandt (19 jaar) opge nomen. Bas is tweedejaars student bestuurskunde en heeft een kamer in een stu dentenhuis. Hij krijgt geld van de Infor matie Beheer Groep en een bijdrage van zijn ouders. Met zijn bijbaantje verdient hij 150 euro per maand. Daar mee zit hij ruimschoots onder de 10.527 euro die maximaal per jaar mag worden bijver diend, zonder dat de studiefi nanciering in gevaar komt. Omdat je met een bijbaantje meestal te veel belasting be taalt, kan Bas begin volgend jaar met een T-biljet geld te rugkrijgen van de Belasting dienst. Richtbedrag Met behulp van de maandbe groting kan Bas afspraken maken met zijn ouders. Zij besluiten dat zijn ouders het collegegeld van 1519 euro be talen. Dat is ongeveer gelijk aan de bijdrage die de IB-Groep voor zijn ouders heeft berekend (12 x 125 euro per maand). Dat is namelijk een richtbedrag; ouders zijn niet verplicht dit te betalen. De overige uitgaven betaalt hij zelf. De grootste kosten post is zijn kamerhuur van 250 euro per maand inclusief energie, water en gemeentelij ke heffingen. Bas zorgt er voor dat dit bedrag maande lijks via internetbankieren wordt afgeschreven. Hij heeft zelf een basisverze kering en aanvullende ziekte kostenverzekering afgeslo ten; de premie wordt via een automatische incasso afge schreven. Bas heeft ook zelf de zorgtoeslag bij de Belas tingdienst aangevraagd. Als hij weinig ziektekosten heeft, dan kan hij aan het einde van het jaar het no-claimbedrag van maximaal 255 euro terug krijgen. Hij heeft ook een in boedelverzekering voor zijn kamer afgesloten. Een aan sprakelijkheidsverzekering is in zijn geval niet nodig, want hij is nog meeverzekerd op de polis van zijn ouders. De maandbegroting stelt hem in staat om financieel vooruit te denken. Zo legt hij elke maand geld opzij voor- grote uitgaven, zoals studie boeken, schoenen, een jas en vakantie. Hij zou graag nog wat meer willen werken. Als hij meer verdient, dan hoeft hij minder te lenen. In princi pe kan hij via de website van de IB-Groep maandelijks aan geven hoeveel hij wil lenen. Paperassen Het zijn een hoop paperassen waar je als student mee te ma ken krijgt: correspondentie met de IB-Groep, verzeke ringspapieren, bankzaken, huurcontracten, belastingza ken, berichten over de zorg toeslag et cetera. Het Nibud raadt dan ook aan dagelijks de post door te ne men en postbakjes aan te schaffen. Koop een of twee mappen om alle belangrijke papieren overzichtelijk bij el kaar te stoppen. Bewaar ze op een vaste plek en kies ook een vast moment in de week om je administratie bij te wer ken. Voor je het weet loopt de financiële administratie op rolletjes. Meer informatie: GeldWijzer Studenten (9,25 euro) te be stellen via www.nibud.nl www.ib-groep.nl www.toesla- gen.nl www.belastingdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 23