i tiM k J i n "f ftV |H USE Cllii 11 Twaalf man toestel VS opgepakt Groenten duurder door misoogsten PZC PZC Nieuwe Zeeuwen Burgers wellicht dupe rekenfout Rijk ÜS tei fff m mm aas a? ft F16's begeleiden vliegtuig terug naar Schiphol na verdacht gedrag passagiers Koe loeit in dialect 23 lezen we zeeuws Perioden met (veel) regen. Weinig of qeenzon.Maxima pan IS a 19graden. Lkketot matige veranderlijke wind. 248e jaargang no. 199 donderdag 24 augustus 2006 los nummer 1,25 Topkwaliteit Tuurlijk bij: VERSCHSgRE.NL toRemkoTanis SCHIPHOL - De mare chaussee op Schiphol heeft gisteren twaalf passagiers aangehouden die aan boord waren van een vliegtuig van Northwest Airlines. Het toe stel was met 149 passagiers op weg van Schiphol naai de Indiase stad Mumbai (Bombay), maar keerde kort vertrek terug. De marechaussee wilde gisteren nog niet zeggen op basis waar van zij zijn aangehouden, maar volgens medepassagiers gedroe gen de islamitisch uitziende mannen zich verdacht. Het Openbaar Ministerie wilde al leen kwijt dat de mannen aan boord 'dingen hebben gedaan die in een vliegtuig niet mogen'. Opgrond daarvan zijn ze in ver zekering gesteld. Omdat het on derzoek nog loopt, wilde het OM nog geen verdere mededelin gen doen. Volgens verklaringen van ande re passagiers was ten minste één van de mannen aan het bellen tijdens het opstijgen. Ook zou den zij zich tijdens het in checken baldadig hebben gedra gen. Getuigen schatten de man nen, die een islamitisch uiterlijk hadden, tussen de 20 en 35 jaar. Vermoedelijk reisden zij geza menlijk. Twee F16's van de Nederlandse luchtmacht hebben het Ameri kaanse passagiersvliegtuig op de terugweg naar Schiphol bege leid. Air marshals Het toestel was net opgestegen, toen de gezagvoerder de lucht verkeersleiding verzocht terug te mogen keren. Het vliegtuig vloog op dat moment al boven Duitsland. De Nederlandse F16's, die waren opgestegen van af vliegbasis Leeuwarden, pik ten het toestel op toen het weer het Nederlands luchtruim bin nenvloog. Aan boord van de DC-10 bevon den zich drie Amerikaanse air marshals. Deze speciale veilig heidsbeambten reizen soms mee om de veiligheid aan boord van een toestel te garanderen. Volgens passagiers namen de marshals op een gegeven mo ment de leiding over van de ste- wax-ds. Tijdens de vlucht terug naar Amsterdam hielden zij het twaalftal nauwlettend in de ga ten. Na de landing werden de mannen door een Nederlands ar restatieteam in de boeien gesla gen en afgevoerd. Volgens getui gen protesteerden zij niet tegen hun aanhouding. Coördinator Nadat de F16's de lucht in wa ren gestuurd, bracht Defensie de Nationaal Coördinator Terro rismebestrijding op de hoogte van de situatie i'ond het Noi'thw- est-toestel. Die zag geen reden voor extra veiligheidsmaatrege len op de luchthaven. De passagiers van vlucht 42 wer den gisteren ondergebracht in hotels rond Schiphol. Northw est Airlines verwachtte vanoch tend om 10.25 uur alsnog met het toestel naar Mumbai te kun nen vertrekken. GPD pagina 3 situatie aan boord was even dreigend LONDEN - Britse boeren zeg- 5.j dat koeien per regio met een ander accent loeien. Ze denken dal de dieren iets van de tongval van hun baasjes overnemen. Volgens taalexperts is het idee n de veehouders niet zo g'ek. it fenomeen is ook bij vogels honden bekend. Dat bericht- lede BBC gisteren. ANP Hondeneigenaar mishandelt redder zwaan VEERE - Een man die afgelo pen dinsdagavond een zwaan wilde redden, is mishandeld. Hij ruzie met de eigenaar van de hond die de zwaan had aange vallen. De redder, een 56-jarige man ait Veere, kreeg een vuistslag in zijn gezicht. De ruzie ontstond na de reddingsactie op het Basti- onin Veere. Rond negen uur zag wouw van de man dat een hond een jonge zwaan bij de nek De man greep vervolgens de hond bij zijn nekvel en trok van de zwaan af. baasje van de hond riep ■deman dat hij 'met zijn po len' van de hond moest afblij ven. Daarna ontstond ruzie over het feit dat de hond niet aange lijnd was. Het baasje gaf de man vervolgens een vuistslag op zijn en greep hem bij de keel. De vrouw van de man heeft nog aan de boze hondeneigenaar getrok- tot die wegliep. De redder van de zwaan is bij de huisarts geweest om zijn oog Ie laten nakijken. Hij heeft aan zie gedaan van mishandeling, is de politie maakte de het goed. Het beest is ver moedelijk niet gewond geraakt. Zware boekentas velt brugklasser GROESBEEK - Een 11-jarige brugklasser is gistermorgen in Groesbeek met zijn fiets over de i°P geslagen, doordat de boe kentas die hij achterop had ge houden, te zwaar was. is de politie verloor het u je de macht over het stuur door een combinatie van een ware tas achterop en bergaf- ""rts rijden. De scholier sloeg - de kop. Hij kwam op zijn hoofd terecht en is naar het aca demisch ziekenhuis in Nijmegen gebracht. ANP Wespen vallen aan ÖNDHOVEN - Rond de hon derd hardlopers zijn gister- Wond in Eindhoven aangeval- n 611 gestoken door agressieve Wespen. Twaalf deelnemers zijn naar een ziekenhuis gebracht, elopers deden mee aan de Gro- ^Beekloop, een hardloopwed- ^jd over het terrein van de Psychiatrische kliniek Grote oeek in Eindhoven. ANP Naam: S. Kilig Land van herkomst: Turkije Leeftijd: 41 Woonplaats: Terneuzen „Spannend, die naturalisatieceremo- Naam: Nadhir Houssein Land van herkomst: Irak Leeftijd: 56 jaar Woonplaats: Zierikzee „Irak is mijn moederland en Nederland wordt nu mijn vaderland." Naam: Alina Smith Land van herkomst: Roemenië Leeftijd: 39 jaar Woonplaats: Kapelle „Ik heb Nederlands geleerd in de kroeg in Kapelle." Naam: Chyrll Paracuelles Land van herkomst: Filippijnen Leeftijd: 32 Woonplaats: Vlissingen „Wat leuk dat ze me met een feestje ver welkomen. Naam: Shahla Jacobi Land van herkomst: Afghanistan Leeftijd: 41 Woonplaats: Hulst „Leuk om op het stadhuis ontvangen te worden. Naam: Andolus Omrhan Land van herkomst: Irak Leeftijd: 52 jaar Woonplaats: Zierikzee „Ik krijg altijd respect in Nederland en ben heel blij met mijn paspoort. Naam: Shirley Macintosh-Rechards Land van herkomst: Suriname Leeftijd: 48 Woonplaats: Poortvliet „Ik heb speciaal vrij gevraagd voor de ceremonie. Ik heb er zin in. Naam: Anita Bisnar Land van herkomst: Filippijnen Leeftijd: 53 Woonplaats: Biggekerke „Ik ben dankbaar voor deze speciale be handeling." Naam: Wjaranjani (Ranja) Shanmugam Land van herkomst: Sri Lanka Leeftijd: 19 Woonplaats: Breskens „Mijn pa is al eerder genaturaliseerd. Ik nu ook, voor een betere toekomst." Naam: Janina van Herp-Adamiéc Land van herkomst: Polen Leeftijd: 60 jaar Woonplaats: Zierikzee „Ik ben trots op mezelf dat ik mijn certi ficaat binnen één jaar heb behaald. Naam: Prisca Kitoya Land van herkomst: Benin Leeftijd: 23 Woonplaats: Goes „Ik zie de ceremonie als een welkom. Ik hoop er nieuwe mensen te ontmoeten. Naam: Elena Snigiryova Land van herkomst: Oekraïne Leeftijd: 43 Woonplaats: Veere „Een Nederlands paspoort geeft zeker heid, maar ik blijf me Elena voelen. GOES - In Zeeland hebben dit jaar tot dusver 236 mensen de Nederlandse nationaliteit gekregen. Onge veer tachtig van hen wonen vandaag in diverse ge meentehuizen de eerste nationale ceremoniedag hij. Gemeenten zijn verplicht die voortaan ten minste één keer per jaar te organiseren, op 24 augustus. Zo wil het kabinet van de toekenning van het staatsburger schap een minder vrijblijvende gebeurtenis maken. De nieuwe staatsburgers worden getrakteerd op Zeeuwse bolussen, een toespraak van burgemeester of wethouder en in sommige gevallen zelfs op alcohol vrije champagne of een rondje sjeesjesrijden. Na 1 ok tober zijn nieuwe Nederlanders verplicht gehoor te ge ven aan de uitnodiging voor een naturalisatieceremo nie. Met een verwachte opkomst van ongeveer dertig procent lijkt de animo voor de ceremoniedag in Zee land hoger dan in de rest vaxx het land. Vlissingen telt cle meeste nieuwe staatsburgers (57). Tien van hen heb ben zich voor vandaag afgemeld, wat volgens een woordvoerster van de gemeente overigens niet bete kent dat de overigen allemaal komen. In Kapelle ko men alledrie de nieuwe Nederlanders, in Borsele zes van de zeven en in Veere tien van veertien. In Terneu zen worden slechts vier van de drieëndertig genodig den voor de ceremoniedag verwacht. Burgemeester J. Lonink vindt dat teleurstellend. „Misschien is mijn ei gen agenda een beetje oorzaak, want we hebben het in de namiddag gepland omdat ik 's avonds andere ver plichtingen heb. Kennelijk hebben mensen geen vrij willen nemen. Daar kan ik mee leven. Als veel van de ze mensen werken, zijn ze echt ingeburgerd." pagina 13 vanaf nu hoor je er echt bij door Peet Vogels DEN HAAG - Verse groente en fruit wordt duurder en schaar ser. Door de hete zomer, ge volgd door de natte augustus maand zijn veel oogsten mis lukt. De consument zal dat mer ken in de supermarkt of bij de groenteboer. Dat voorspelt de brancheorganisatie van de su permarkten, het Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL). De prijsstijging geldt voor vrij wel alle producten. Kasgroen- ten als tomaten, komkommer en paprika hebben te lijden gehad onder de hitte. Daardoor zijn er minder vnxchten aan de plant gekomen. „Pas in het voorjaar van 2007 is er een nieuwe oogst. Tot die tijd zal het aanbod krap per zijn", aldus een woordvoer ster van veilingorganisatie the Greenery. De afgelopen dagen liepen de prijzen voor trostoma ten al op van 60 cent per kilo tot een euro. Maar ook de regen van de afgelo pen weken heeft er ingehakt. Daardoor is de oogst van groen ten en fruit in de volle grond flink gedaald. Sla en spinazie, maar ook de frambozen, aard beien en pruimen zijn tientallen procenten in prijs opgelopen. Bladgroente De hoge prijzen voor de blad groenten zal tijdelijk zijn, ver wacht the Greenery. „Sla, spina zie en andijvie wordt nu weer opnieuw gezaaid en over een week of zes geoogst. Als de om standigheden de komende we ken normaal zijn zal ook de oogst weer normaal worden." De hoge prijzen zitten vooral bij groente en frvuit dat maar een keer per jaar wordt geplant. Het warme weer heeft ook gevol gen voor de prijs van varkens vlees. De prijs die boeren ki'ij- gen voor hun varkens loopt ook al een tijdje op. Dat betekent .niet dat de consument dus meer voor zijn karbonaadje zal moe ten betalen. „Supermarkten zijn terughoudend met grote verho gingen van prijzen voor vlees", weet een woordvoerder van het Productschap voor Vee en Vlees. Zaterdag bij de Steeds minder veen in potgrond Alsnog een diploma van het ROC De hele zomer zat ze te leren, omdat ze op het ROC in Goes voor een toets was gezakt. Angela Roozeboom wilde een herkansing, ook al was ze gezakt doordat in de eerste toets de verkeerde vragen hadden gestaan. Maar al dat blokken bleek niet nodig: de Vlissingse kon als nog haar klacht indienen en is ervan overtuigd ^5} dat ze nu toch nog haar diploma krijgt. Ajax verslikt zich in Kopenhagen Ajax is uitgeschakeld voor het hoofdtoernooi van cle Champions League. De Amsterdammers verloren gisteren in de laatste voorronde het tweede duel met het Deense FC Kopenhagen met 0-2, door treffers in cle tweede helft van Silberbauer en Vermaelen, die in eigen doel scoorde. Ajax won het uitduel met 2-1 en speelt umJÊ nu slechts het toernooi om de Uefa Cup. I 8 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17,18 en 19; Economie: 21, 22 en 23 de zorgkosten voor het volgende jaar. In oktober krijgen verzeke raars te horen hoeveel geld ze het volgende jaar krijgen uit de centrale kas. Door een fout van het CVZ hebben sommige verze keraars te weirxig geld gekregen en andere te veel. Het ministex-ie van Volksgezondheid heeft de concerns die tekort kwamen in middels schadeloos gesteld. De onderhandelingen om het geld temg te vorderen bij degenen die te veel hebben ontvangen, lo pen echter nog. GPD pagina 21 consument merkt weinig van ruzie over premies door Hans van Soest DEN HAAG - Door rekenfouten bij de overheid dreigen sommige zorgverzekeraars honderden mil joenen euro's te moeten terugbe talen aan het Rijk. Als dat pro bleem niet wordt opgelost, moe ten hun premies voor volgend jaar met vele tientjes extra om hoog, vrezen zij. Het probleem is buiten de schuld van de verzekeraars ont staan. Het College voor Zorgver zekeringen (CVZ) heeft de uitga ven aan zorg verkeerd inge schat. Jaarlijks schat het CVZ (Advertentie) a.s. zondag gezellige antiekveiling in de grote kerk te Veere. Zie adv. pag. 26 Advertentie Ü8 §8 ÜS r»a -Sfe: „Als ze het vlees te goedkoop maken vertrouwt de consument het niet meer en als het te duur is koopt hij het niet meer. Je zag het toen de consumptie van kip instortte drie jaar geleden. Een woordvoerster van het CBL bevestigt die lezing. „Mogelijk dat er minder gestunt gaat wor den met het varkensvlees, maar een grote prijsstijging ligt niet voor de hand." GPD pagina 22 een doperwt blijft een doperwt (post)bankrekeniiignummer: Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geel daarbij éénmalig loestemming voor aulomalische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. I O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso 20,55)*. CD per kwartaal met automatische incasso 59,75)*. per jaar met automatische incasso 229,201*. mal gratis PZC-paraplu Antwoordnummer 713,4460 WB Boes 8"711688»555530 het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1