PZC Ajax staat voor schut tegen FC Kopenhagen Zilver troostprijs voor Van Lieren Carew bij Feyenoord bovenaan verlanglijst Atleet Justin Gatlin accepteert schorsing Amsterdammers verspelen aanzien en veel geld Jan Boskamp strandt met Standard Luik donderdag 24 augustus 2006 1 AMSTERDAM - Ajax moet zich opmaken voor een seizoen zon der duels in de Champions Lea- n,e, De Amsterdammers verlo- 'ei, gisteravond na een goede wrste helft volkomen onnodig vanFC Kopenhagen (0-2) en spe len nu in de minder prestigieuze en lucratieve Uefa Cup. Behalve aanzien verloor Ajax, dat het uitduel nog won (1-2), ook veel geld. Directeur Maar- len Fontein rekende afgelopen week nog voor dat Ajax mini maal negen miljoen aan de Champions League zou overhou den, De club spendeerde in het Isgin van dit jaar toevallig het zelfde bedrag aan Klaas-Jan Huntelaar. De van Heerenveen jekomen spits zou zich dus bin nen een klein jaar helemaal heb ben terugverdiend. Het valt nooit te bewijzen, maar zonder de inmiddels tot aanvalsleider van Oranje gepromoveerde top schutter had Ajax zich vorig sei zoen waarschijnlijk nooit voor de voorronde van de Champions League geplaatst. In het tweede duel met de Deense kampioen werd echter ook pijnlijk duide lijk hoe afhankelijk het huidige Ajax van de topschutter is. Tevreden Huntelaar kon net als tijdens het eerste competitieduel met RKC niet overtuigen. De spits keek zondag nog tevreden toe hoe zijn ploeggenoten de produc tie verzorgden. Hij werd tegen de Denen echter niet uit de wind gehouden. Ajax maakte te- jen Kopenhagen duidelijk dat het wat betreft scoren wel heel erg op Huntelaar leunt. De be kerwinnaar opende het duel zo als trainer Henk ten Cate dat graag ziet: aanvallend, attrac tief en met branie. Maar de te scoren. voor rust zeven goe- Einde seizoen van Schumann na hondenbeet DUSSELDORF - Oud- olympisch kampioen Nils Schumann komt dit jaar niet meer in actie. De Duit se winnaar van de 800 me ter in Sydney (2000) werd enige tijd geleden gebeten door een hond en liep een infectie op. Daardoor liep Schumann zo'n conditionele achter stand op dat de atleet een punt achter het seizoen zet. „Hij wil met een hoog ni veau aan de wintertraining beginnen en zich richten op wedstrijden in januari en februari", zei zijn mana ger. ANP/DPA de kansen. Gabri (3), Babel (2), Stam en Sneijder verzuimden Kopenhagen op grote achter stand te zetten. Zo kon het ge beuren dat de voor rust wegge speelde Denen tot hun eigen ver bazing uitzicht op het hoofdtoer nooi van de Champions League hielden. Vanaf de zijkant zag Ten Cate hoe Kopenhagen in de 59e minuut op 0-1 kwam. De trainer waarschuwt zijn spelers al weken voor het gegeven dat de Denen gevaarlijk zijn bij standaardsituaties. Toch zag hij dat de vrijstaande Michael Sil- berbauer ongehinderd een vrije trap achter de kansloze Steke lenburg kon werken: 0-1. Na de eerste tegenslag bleek hoe pril het herstel van het nieuwe Ajax is. De ploeg toonde geen branie meer en verloor de controle over het duel. Urby Emanuelson ver speelde de bal onnozel aan Willi am Kvist. De Deense middenvel der schoot hard voor het doel en zag hoe Thomas Vermaelen de bal achter zijn eigen doelman werkte: 0-2. Kopenhagen had nog geluk dat Huntelaar op de lat kopte. Zo herhaalde de geschiedenis zich in de Amsterdam Arena en was Ajax net als vijf jaar geleden over twee duels volledig onno dig de mindere van de Deense kampioen. Ajax (Ned)-FC Kopenhagen (Den) 0-2 (0-0). 59. Silberbauer 0-1, 77. Vermaelen 0-2 (eigen doelpunt). Scheidsrechter: Fandel (Dui). Gele Icaart: Stam, Sneijder (Ajax), All- back, Silberbauer (FC Kopenha gen). Aantal toeschouwers: 40.000. Ajax: Stekelenburg; Heitinga, Stam, Vemaelen, Emanuelson Gabri (79. Perez), Maduro (60. Ver- tonghen), Sneijder; Rosales (85. Ro senberg), Huntelaar en Babel. FC Kopenhagen: Christiansen; Ja- cobsen, Hangeland, Gravgaard, Bergdolmo; Kvist, Silberbauer (89. ThomassenLinderoth, Hutchin son, Pimpong (57. Berglund); All- back. ANP van onze sportredactie RIJSWIJK - Anderlecht is de enige Belgische ploeg in het hoofdtoernooi van de Cham pions League. Standard Luik strandde gisteren in de derde voorronde. Steaua Boekarest was in eigen stadion met 2-1 te sterk voor het elftal van de Ne derlandse trainer Johan Bos kamp. Dat was voor de Roeme nen voldoende voor plaatsing na de 2-2 in de eerste ontmoeting. Standard begon uitstekend. Al na drie minuten zette Jovanovic de ploeg op voorsprong. Badea maakte voor rust gelijk en kort na de pauze scoorde hij weer. Standard beëindigde het duel met tien man na een rode kaart voor Sa Pinto. De uitschakeling is niet de eer ste tegenslag voor Boskamp. Standard Luik begon de compe titie slecht. Na drie wedstrijden staat de club op de dertiende plaats met één punt. Het Turkse Galatasaray van de Belgische trainer Erik Gerets plaatste zich zonder enige moei te voor het hoof toernooi. Een 1-1 bij Mlada Boleslav was ge noeg na de 5-2-thuiszege. Fener- bahce is wel uitgeschakeld. In ei gen stadion kwam de club niet verder dan 2-2 tegen Dinamo Kiev, dat eerder met 3-1 won. Spartak Moskou plaatste zich met moeite. De Russen wonnen thuis met 2-1 van het Tsjechi sche Slovan Liberec, na de 0-0 van twee weken terug. Bij 1-1, waar Liberec genoeg aan had, maakte Pavlioetsjenko twaalf minuten voor tijd 2-1. Arsenal won met 2-1 van Dinamo Za greb, na de 3-0-uitzege van twee weken terug. ANP Ajacied Thomas Vermaelen verbergt van schaamte zijn gezicht in het gras nadat hij met een eigen doelpunt Kopenhagen aan een ticket voor het hoofdtoernooi van de Cham pions League heeft geholpen. Zijn ploeggenoot Gabri lijkt met stomheid geslagen. foto Michael Kooren/RTR Dressuurruiters kunnen hoge verwachtingen niet waarmaken op WK Rens Blom Iaat seizoen schieten S1TTARD - Polsstokhoogsprin ger Rens Blom komt dit seizoen niet meer in actie. Hij heeft te veel last van blessures om nog mee te doen aan wedstrijden. Een knieblessure noopt hem er toe al een punt achter het jaar te zetten. De wereldkampioen laat 'zich versneld opereren aan zijn hielen, waar hij al langer last van heeft. De ingreep stond gepland voor win oktober, maar vindt nu waarschijnlijk een maand eer- herplaats. ANP Lichte-vier gaat naar halve finale ETON - De Nederlandse lichte- vier-zonder-stuurman bereikt gisteren de halve finales van het "K roeien in Eton door tweede Ie worden in de herkansing. Arnoud Greidanus, Wolter Blan- «rt, Paul Drewes en Tom van Broek bleven met grote moeite Egypte en Portugal voor. Linde Verbeek en Eeke Thomee werden in de herkansingen van dubbeltwee vrouwen lichtge- ffleht uitgeschakeld. Het duo «naigde met grote achterstand jus vierde. Alleen de eerste twee !?en naar de halve finales. herkansing voor de Neder- Mse mannenacht is uitgesteld 1 werd het slot van de ovanwege een te har pij wind. ANP door Koen de Vries AKEN - De Nederlandse dres- suurploeg mag zich opnieuw de nummer twee van de wereld noe men. Het kwartet waarvan Lau rens van Lieren uit Schore voor het eerst deel uitmaakte, eindig de gisteren op het WK in Aken achter Duitsland als tweede. Het zilver dat de ruiters werd omgehangen, had ongeveer de zelfde waarde als dat van het dekseltje van een conservenblik- je. Van Nederland werd ver wacht dat het in Aken een eind zou maken aan een periode van 32 jaar Duitse alleenheerschap pij. De Duitsers bereikten hun felbegeerde doel met een menge ling van vals spel en prachtige paardensport. Dinsdag zetten ze Nederland op het verkeerde been door de voorbereiding van Laurens van Lieren te versto ren. Gisteren heten Isabell Werth en Nadine Capellmann echter twee prachtige proeven zien, waarop Anky van Gruns- ven en Edward Gal het ant woord schuldig bleven. Voor Van Lieren (24) was de Duitse overmacht van gisteren een pleister op de wonde. Ook als zijn proef met Olhight wel aan de verwachtingen had vol daan, had Nederland nog het goud niet gegrepen. „Al weet je nooit wat de invloed van een ho ge score op mijn team en op dat van de Duitsers zou hebben ge had", filosofeerde de nummer vier van Nederland achteraf. De ruiter van stal Hexagon uit Schore moest dinsdag van een steward zijn zadeldek wisselen omdat er een sponsornaam op stond, wat een groot deel van zijn voorbereidingstijd kostte. Achteraf bleek die eis onterecht. Van Lieren spoelde zijn kater dinsdagnacht weg in de hotel bar. „Ik ben lekker doorgezakt met wat Nederlanders en twee leden van de Duitse ploeg. Nu ben ik alles kwijt. Waar ik nog van baal, is dat ik binnen enkele maanden tijd voor de tweede keer op een persconferentie was om uit te leggen wat er buiten mijn schuld fout ging. Dat wil ik geen derde keer. Ik wil achter die tafel zitten omdat ik bij de beste drie ben geëindigd." De door de wereldbond FEI aan gekondigde excuses heeft hij nog niet gehad. Gezien het com mentaar van mevrouw Mariëtte Withages uit België, voorzitter van de dressuurtak van de FEI, laten die nog lang op zich wach ten. „Misschien was het wel een excuus voor zijn mindere presta tie", was haar eerste reactie op de Nederlandse klacht. Pas toen haar bleek dat iedereen er van overtuigd was dat Van Lieren zwaar benadeeld was, bedacht ze dat er actie moest worden on dernomen. „We moeten een lijst met sponsornamen aanleggen." Triomfantelijk Een spijtbetuiging van de ste ward kwam er evenmin. Leunus van Lieren liep de man gisteren nogmaals tegen het lijf, maar die gaf geen kik: „Hij maakte op mij een triomfantelijke indruk." Ondanks de achterstand op de Duitsers leek aan het begin van de tweede en laatste dag van de landenwedstrijd nog alles moge lijk, dacht Van Lieren. „Als An ky normaal rijdt, staan we met nog één ruiter te gaan ongeveer gelijk met Duitsland. En Edward Gal is met Lingh zeker niet minder dan Isabell Werth met Satchmo." Van Grunsven haalde echter niet haar normale niveau. Ze maakte drie fouten, scoorde slechts 75.00 procent, waardoor het gat met de Duitsers niet ge dicht werd. „Ik baal een beetje van mezelf", erkende de 38-jari- ge Brabantse, die volgens inge wijden zwanger is van haar tweede kind. „Salinero reed fan tastisch, ik werd te gemakzuch tig toen het in het begin van de proef geweldig liep." Na de mooie proef van Isabell Werth (75 procent) lag een im mense druk op Gal, van wie be kend is dat hij moeilijk met spanning kan omgaan. Van hem werd een droomoptreden ver- Fifa dreigt Italië met een schorsing ROME - De Fifa dreigt de Italiaanse voetbalbond (FIGC) te schorsen. De wereldvoetbalbond zegt dat van plan te zijn als de FIGC niet kan voorkomen dat Juventus naar de burgerrechter stapt. Juve heeft dat voornemen om als nog onder de degradatie naar de Serie B uit te komen. In de statuten van de Fifa staat dat een besluit van een voetbalbond niet mag worden aangevochten bij een bur gerrechtbank. De Italiaanse bond moet Juve overtuigen de stap niet te zetten. Lukt dat niet, dan mogen Italiaanse clubteams en het Italiaanse nationale elftal wellicht niet meer deelnemen aan internationale competities. ANP Dopingclausule bij Duitse zenders WIESBADEN - De Duitse tv-zenders ARD en ZDF willen in toekomstige contracten met sportbonden de mogelijk heid krijgen de overeenkomst eenzijdig op te zeggen als zich in de betreffende sport een dopingaffaire voordoet. Daarmee reageren de zenders op de dopingzaak waarbij Jan Ullrich betrokken was. Omdat Ullrich kort voor de Tour de France door zijn ploeg werd teruggetrokken, vie len de kijkcijfers in Duitsland erg tegen. ANP/DPA Hamburger SV aast op Mathijsen HAMBURG - De Duitse voetbalclub Hamburger SV wil verdediger Joris Mathijsen overnemen van AZ. De 26-jari- ge Nederlandse international moet zijn landgenoot Kha- lid Boulahrouz vervangen, die naar Chelsea vertrok. Mat hijsen is voor HSV-trainer Thomas Doll eerste keus als nieuwe centrale verdediger. De club heeft ongeveer 6 mil joen euro over voor de oud-Willem H'er. De leiding van AZ overlegt momenteel met de Duitse club. ANP/DPA Astana en Phonak starten in Vuelta ANS - Astana en Phonak starten gewoon in de Ronde van Spanje. Een aantal ProTourploegen, verzameld in de be langenvereniging AIGCP, had de internationale wielren- unie UCI gevraagd beide teams te schorsen wegens het in diskrediet brengen van de wielersport. Astana is de opvol ger van Liberty Seguros, dat in opspraak raakte in de Spaanse dopingzaak Operacion Puerto. Phonak is het team van de op dope betrapte Tourwinnaar Landis. ANP AC Milan wil Ronaldo losweken MADRID - AC Milan stelt alles in het werk om Ronaldo bij Real Madrid los te weken. De Italiaanse topclub zou al een akkoord hebben met de Braziliaanse aanvaller. Real wil Ronaldo graag ruilen voor Milan-speler Kaka, maar het lijkt niet waarschijnlijk dat de Braziliaanse midden velder daaraan wil meewerken. ANP/DPA Lazio Roma verliest hoger beroep ROME - Het hoger beroep dat de Italiaanse voetbalclub Lazio Roma aanspande tegen de Italiaanse voetbalbond FIGC heeft niets opgeleverd. De Romeinen zijn het on eens met de elf minpunten die de club zijn opgelegd voor het nieuwe seizoen, de uitsluiting van deelname aan de Uefa Cup en de boete van 100.000 euro. Lazio gaat nu in beroep bij het Italiaans olympisch comité. ANP/AFP Geflankeerd door bondscoach Sjef Janssen doen Laurens van Lieren, Edward Gal, Anky van Grunsven en Imke Schellekens-Bartels (vlnr) hun best om oprecht blij te zijn met zilver. foto Ca ren Firouz/RTR wacht dat boven 77,083 procent gewaardeerd zou worden. Dat leek bij voorbaat te veel ge vraagd. Laurens van Lieren: „Je merkt de hele dag aan Edward dat hij nerveus is. Ik heb voor de start van het WK aan bonds coach Sjef Janssen voorgesteld om als laatste te rijden. Mij maakt die druk niets uit. Er zit ten tienduizenden mensen aan de kant en het wemelt van de media, maar het is en blijft een spelletje. Edward had volgens de bondscoach aangegeven dat hij het aankon. Maar toen be kend werd dat hij als laatste moest starten, zag je hem schrik ken." In de allesbeslissende proef bleek onmiddellijk dat Gal niet zichzelf was. Nog voor dat de helft was afgewerkt, schudden de Duitsers elkaar in stilte de hand: ze verlengden de wereldtitel met vier jaar. Teleurstelling Voor de Nederlanders waren de druiven zuur. Bondscoach Sjef Janssen probeerde zijn teleur stelling te verbergen, „Voor het eerst sinds vele jaren heeft Ne derland een medaille op een WK", zei hij met het gezicht van een oorwurm. Laurens van Lie ren begreep dat wel: „Vooraf wisten we dat we er heel dicht bij waren. Als je dan met een verschil van meer dan vijf pro cent verliest, is dat een ver schrikkelijke domper." Vandaag hebben de dressuurrui ters een rustdag. Morgen begint het individuele toernooi met de Grand Prix Special. Daarin is plaats voor de beste dertig van de landenwedstrijd. Laurens van Lieren werd daarin 21e. Op het afsluitende onderdeel kiir op muziek, dat zaterdagavond wordt gehouden, is plaats voor de beste 15 ruiters van de Spe cial. Per land mogen maximaal drie ruiters deelnemen. door Barry van der Hooft ROTTERDAM - John Carew wordt binnen Feyenoord als de meest geschikte opvolger van Dirk Kuijt gezien. De Noorse spits staat bovenaan het verlang lijstje van de Rotterdamse club. Carew (27) staat momenteel on der contract bij Olympique Lyon en speelde eerder voor on der meer Besiktas, AS Roma, Va lencia en Rosenborg. Ook de Ser viër Nikola Zigic is een kandi daat om naar de Kuip te halen. Het technische kader van Feye noord is gecharmeerd van de at letische, 1.95 meter lange Ca rew, die bij Lyon zware concur rentie heeft. De Noor is niet al tijd zeker van een basisplaats omdat trainer Gérard Houllier met de Franse internationals Malouda, Wiltord, Govou en de Braziliaan Fred voldoende keus heeft. „John is op dit moment ge lukkig in Lyon", zegt zijn zaak waarnemer Per Arne Flod. „Hij houdt van Frankrijk en is niet op zoek naar een transfer." Maar wat als Feyenoord de ge vraagde transfersom op tafel legt? „Daar kan ik geen ant woord op geven, omdat ik daar met John nog niet over heb ge sproken." Om alle kaarten niet op één spits te zetten, bekijkt Feyenoord ook andere opties. Zo reisden technisch manager Peter Bosz en trainer Erwin Koe man dinsdag samen naar Servië. Bij het duel in de voorronde van de Champions League tussen Ro de Ster Belgrado en AC Milan (1-2) waren hun ogen op Nikola Zigic gericht. De 2.02 meter lan ge spits stond anderhalf jaar ge leden al eens in de belangstel ling van Ajax en werd de afgelo pen maanden met verschillende Europese topclubs in verband gebracht. International Zigic (25), die in 76 wedstrijden voor Rode Ster 44 keer scoorde, was op het afge lopen WK invaller tegen Neder land en moet rond de zes mil joen euro kosten. Dat bedrag lijkt Feyenoord ook vrij te wil len maken voor een nieuwe aan valsleider. Voor de Rotterdam mers zal ook meewegen dat Ca rew nog inzetbaar is in de Uefa Cup. Dat laatste geldt niet meer voor Zigic, omdat hij dus al in actie kwam in de voorronde van de Champions League. Als cen trale middenvelder is de Oekraï ner Anatoli Timostsjoek van Sjachtar Donetsk nog in beeld. Als beide posities worden inge vuld, komt het aantal nieuwe spelers op vier. Eerder deze week zetten de verdedigers Phi lippe Léonard (transfervrij) en Dwight Tiendalli (FC Utrecht) hun handtekening. GPD van onze sportredactie DEN HAAG - De Amerikaan Justin Gatlin wordt wegens do- pinggebruik voor maximaal acht jaar geschorst. Hij raakt ook zijn wereldrecord op de 100 meter (9.77 seconden) kwijt. De sprinter heeft toegegeven dat er in april te veel testosteron in zijn bloed is gevonden, maar probeert wel een paar jaar van de straf af te krijgen. In 2001 werd hij geschorst voor het ge bruik van amfetamine. Die zat echter in een medicijn dat hij al tien jaar slikte. Volgens de advo caat van de sprinter is destijds vastgesteld dat Gatlin niet be wust fraudeerde en dat zou moe ten leiden tot een lagere straf. Een woordvoerder van het anti- dopingbureau Usada zegt dat daar al rekening mee is gehou den. Normaal wordt een atleet levenslang geschorst bij een tweede overtreding, een maxi mumstraf van acht jaar is vol gens de zegsman redelijk. Een arbitragecommissie buigt zich over de lengte van de schorsing. Usada is blij dat Gatlin toegeeft dat de dopingtest klopt en dat hij zich niet verschuilt achter technische details. Ook zegde dé sprinter toe mee te werken aan een antidopingcampagne. Het wereldrecord op de 100 me ter blijft overigens staan op 9.77 seconden. De Jamaicaan Asafa Powell liep die tijd namelijk ook en is nu de enige wereldrer cordhouder. GPD/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17