Zon Iaat poosje op zich wachten PZC De rijkdom van desolate landschappen Zes dagen jazz op Walcheren 15 Boeren in de problemen en tegenvaller voor toerisme door overvloedige regenval «Sm- tarM& p Strakke roffels donderdag 24 augustus 2006 OOSTBURG - Na regen komt al- lijd zonneschijn. Maar dat moet Djel te lang meer duren. Land- houwer en ZLTO-woordvoerder j, van Waes uit Philippine zag de de hevige regenval van de af gelopen weken met lede ogen aan. En de weersverwachting stemt hem niet vrolijker. Volgens weerdeskundige M. van Lare uit Oostburg houden de buien nog een poosje aan. „Ze- ker tot eind september, mis- Van Lare bevestigt dat. „Rond Biervliet en Philippine gaat de ze maand mogelijk driehonderd millimeter vallen. Dat is extreem." De reden is duidelijk: de warme julimaand. „Daar door is het zeewater nog steeds warmer dan twintig graden. Contact met de koude bo venlucht brengt buien en in stabiliteit met zich mee." De re gen viel erg lokaal, zeggen zowel Van Lare als Van Waes. „Boeren in de kop van Schouwen en Tholen zijn wat minder getroffen", vertelt de landbouwer. „Hoewel het van polder tot polder verschilt. Dat heeft te maken met de afwa tering, maar vooral met de wisselende omvang van de buien." Een fors aantal boeren moet nog oogsten. Dat gaat niet als het zo nat is. Van Waes: „De kwaliteit van de producten op het land is al niet best. Neem de bruine bo nen. Die hebben last gehad van de droogte, maar hun voeten mo gen ook niet al te nat worden." Ook voor de kwaliteit van uien en tarwe is het water geen goede zaak. C. Schönknecht van de VW Zee land is ook niet blij met de voor uitzichten. „Het seizoen is pas écht goed als het in deze periode lekker gaat." Juist het voor- en naseizoen maken in de toeristenbranche het verschil. „In de vakantie is het meestal toch wel druk. Toen die eindigde, rond vier augus tus, begon ook het slechte weer." Schönknecht verwacht dan ook niet dat 2006 geweldige eindcij fers krijgt. „Natuurlijk was het gezellig druk. Maar ik verwacht geen superseizoen." Voor de Zeeuwse landbouw le va! dat grote problemen op, vreest Van Waes. Met name in bet midden van Zeeuws-Vlaan deren was het de afgelopen we ken raak. „Ik heb deze maand veel te veel water op mijn land Tolpoortjes aan eind van de week neer in gebruik ELLEWOUTSDIJK - De defec te poortjes op het tolplein van de Wcsterscheldetunnel blijven waarschijnlijk nog enkele dagen buiten gebruik. Het gaat om de tolpoortjes waar mensen die van Zeeuws-Vlaan- deren naar Zuid-Beveland zijn gereden doorheen moeten. Maandagavond vielen vier van dezeven poorten uit bij een blik seminslag. Gisteren is er één weer in gebruik genomen, maar bij de andere drie kan dat nog lot het eind van de week duren. „De electronica is behoorlijk ontregeld", zegt een woordvoer der van de NV Westerschelde- tunnel. „Het vergt wat tijd om alles weer op orde te krijgen. Het defect heeft tot nu toe niet tot ernstige problemen geleid. Wel moeten mensen - zeker bij het betaalpoortje - wel eens iets langer wachten. In wat minder drukke tijden, zoals nu, kan het goed met een paar doorgangen minder. safe- Door de overvloedige regenval van de afgelopen weken voorziet de ZLTO problemen voor de boeren. foto Peter Nicolai Gewonde bij ongeval op Tholen THOLEN - Een twintigjarige Thoolse automobiliste is gis terochtend om 10.40 uur gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Postweg op Tholen. Zij reed van Tholen-stad richting Poortvliet, verloor de macht over het stuur, botste tegen een bermpaal, tegen een boom en belandde uiteindelijk ondersteboven in een sloot. De bestuurster is met onbekende verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Celstraf voor ontucht met dochter MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een vijftigjarige inwoner van Kloosterzande voor het plegen van ontucht met een minderjarige dochter veroor deeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk. De seksuele handelingen vonden sinds 2004 in zijn wo ning plaats waar de dochter in het kader van een om gangsregeling met zijn ex-vrouw aanwezig was. Het slachtoffer was dertien jaar toen haar vader haar tij dens 'stoeipartijtjes' onzedelijk betastte. De man werd vrijgesproken van ontucht met zijn jongste dochter. Inbraken in auto's in Tholen-stad THOLEN - Twee auto's zijn in de nacht van dinsdag op woensdag opengebroken in Tholen-stad. Uit een auto aan de Oude Werf is voor enkele honderden euro's aan spul len gestolen. De radio, een paraplu, verbandtrommel, sleep- en startka bel, lampenset, calculator en lifehammer waren meegeno men. De tweede auto die het doelwit was van dieven, stond aan de Edisonweg. Een gsm en autopapieren zijn er uit ontvreemd. Rolstoeltest voor half geld GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden in Goes heeft het internationaal toegankelijkheidssymbool (ITS) gekregen om aan te geven dat het gebouw aan de toegan- kelijheidseisen voor mensen met een handicap voldoet. De doelgroep waarvoor het museum alle benodigde maat regelen heeft genomen, mag zelf komen testen of dat te recht is. Elke dinsdagochtend in september kunnen rolstoelers en hun eventuele begeleiders tussen 10.00 en 12.30 uur voor half geld het museum in, om te controleren of ze ook wer kelijk alle tentoonstellingen goed kunnen bekijken. Gast vrouwen vangen de bezoekers op, en noteren eventuele suggesties. Noord-Bevelands goed gezocht GOES - Het Historisch Museum De Bevelanden zoekt Noord-Bevelandse streekdracht uit de negentiende eeuw. In de grote streekdrachtencollectie heeft het museum nog wat hiaten. Het gaat om afbeeldingen, sieraden en kle ding, maar bezitters ervan hoeven het niet af te staan. Een foto van kledingstukken, sieraden en attributen, of. een reproductie van een afbeelding is genoeg, al slaat het museum giften niet af. In het textieldepot wordt een schat aan onderzoeksmateri aal zorgvuldig beheerd. kunst door Anita Tournois HULST - Zou haar achternaam misschien reeds een voorbode ge weest zijn? Zeker is wel dat Ga- briëlla Clemen haar naam eer aan doet. Kleuren bepalen name lijk voor een belangrijk deel de uilstraling van het werk van de kleine, levendige, donkerharige kunstenares, die zichzelf visual artist noemt. Onder de noemer Volle leegten exposeert zij mo menteel diverse series land schappen in galerie Post Art in Hulst. staat voor het de solate, het verlatene van mijn landschappen, maar daarnaast zijn ze juist rijk aan kleur, vorm en eigenheid en hebben ze veel Ie bieden", zegt Cleuren. „Ook spreekt het feit mee dat je als schilder zelf eenzaam bezig bent, je moet afzonderen om te creëren. Maar het waarnemen van die verstilde landschappen geeft weer een rijkdom aan erva ringen gevoel." Ze wijst op werken die geïnspi reerd zijn door de uitgestrekte koraalstranden van Bonaire. Ro de, roze en paarse tinten naast sienna en blauwen kleuren doe ken als Washington Slagbaai, Zoutpanne of Langs de weg "aar Sorbonne. „Naast invloed van zon en hitte vormen talrijke kleurschakeringen van de ko raal voor een schitterend kolo riet. Soms dacht ik bij mezelf^ dit is even niet van deze aarde, bet lijkt wel of ik op Mars sta." «In de landschappen hier in Zeeuws-Vlaanderen hervond ik een zelfde soort karakter. Al leen ligt er hier meestal een be paalde waas over, door vocht of nevel." Beelden van Walsoor den, Terhole en Perkpolder la ten zien wat ze bedoelt. Vette aarde Cleuren vertelt passioneel en le vendig over haar landschappelij ke ervaringen, over vette aarde y de vochtige structuur van de klei of de ritmiek van boompjes, waarachter een eenzame hoeve Landschap- bij nader inzien Net optreden van het jongenskoor Rod- J in de Sint Jacobskerk van Vlissin- f„n™9lnt zondag om 15.30 uur en niet hL P- uur' 2oals 9emeld in de ru- ™kpodium van woensdag. %v' '•v'S-iSrtïtji K tfc-, Jj. S ÉL x BBte ft: -1. M ffvy' ijlBH nw&x «Hoi 'De haven van Perkpolder' van Gabriëlla Cleuren pen, waarin de mens zelden voorkomt tenzij als eenzaam in dividu. Bretagne, een gebied waar ze jaarlijks heentrekt - in Pont d'Aven vindt ze een stuk Bonaire terug - is sterk vertegen woordigd in kleinere werken, vooral in aquarel of oliekrijt. Zeer dik papier vormt de basis, waarop fors wordt aangezet met flinke halen van het paletmes. „Mijn grote voorbeeld is Ensor. Ik gebruik de verf veelal onver dund en breng deze in lagen over' elkaar aan. Zo ontstaat structuur en spreekt de materie mee. Door deze manier van wer ken blijven de kleuren helder en levendig." Cleuren, geboren in Klei ne-Spouwen (België) en sinds 1997 terug woonachtig in Sint Niklaas, vertelt over Hamburg, waar ze tien jaar woont, het in tensieve contact met Oost-Duit se kunstenaars en haar verblijf van vier jaren op Bonaire. In eerste instantie studeerde ze Noorse kunst en muziek aan de universiteit van Oslo, volgde een opleiding schilderen en teke nen aan de Academie in Hasselt en Sint Niklaas en bekwaamt zich ook in beeldhouwen. Vanaf 1983 neemt ze deel aan diverse groepstentoonstellingen en indi viduele exposities. Na haar te rugkeer in België zijn er projec ten in Oost-Vlaanderen, Brus sel, Duitsland en Frankrijk. Volle leegten in Post Art is haar eerste solotentoonstelling in Ne derland. Poppen op piramides in het midden van de ruimte la ten zien dat Cleuren niet alleen schildert maar ook karakterpop pen van karton vervaardigt en beschildert: kleinere exempla ren en voorbeelden van de me rendeels levensgrote sculpturen. Het vertoeven op eenzame hoog te van personen, vaak inherent aan beroep of kunst, speelt ook in deze discipline een voorname rol. Documentatie over series met een totaal andere thematiek maar dezelfde techniek liggen ter inzage. Het zijn maatschap pijkritische werken over het trauma oorlog, dubbelportret ten (de mens heeft twee gezich ten, een naar binnen en een naar buiten gericht) of de serie met af beeldingen, waarin pictogram men de basis vormen voor haar sterk tot de verbeelding spreken de werken. Expositie: Werk van Gabriëlla Cleuren, t/m 4 september in Gale rie Post Art, Minderbroederstraat 3, Hulst. Geopend: do.-ma., 13-17 uur. De Martijn Schok Boogie Blues Band, één van de hoogtepunten op Jazz by the Sea. VEERE - Bij de eerste roffels op de trom schrokken de wat oude re luisteraars even op en schui felden ze achteruit. Voor de kleinsten was dat juist het sein om nieuwsgierig wat dichter naar het podium te gaan. Jong en oud waren woensdagmiddag op de Markt in Veere getuige van een openluchtconcert van het Percussie Ensemble van het Nationaal Jeugd Orkest. Van knalharde strakke roffels op de trom tot zwerige klanken van de vibrafoon. Percussie is een breed begrip zo bleek op Veeres Markt. De bezoekers aan het stadje troffen het. Een zacht zon netje en een gratis concert. Al wist niet iedereen het te waarde ren, bleek uit de woorden van een grijze dame met fiets die in de pauze een blik op het instru mentarium wierp: „Ik houd niet zo van drummen." foto Ruben Oreel door Rolf Bosboom DOMBURG - De zestiende edi tie van Jazz by the Sea, die van dinsdag 12 tot en met zondag 17 september op Walcheren wordt gehouden, telt bijna zeventig op tredens. De te verwachten hoog tepunten zijn onder meer zange res Sydney Ellis, The Handsome Harry Company, Martijn Schok Boogie Blues Band, The A-Team en de Dutch Swing Col lege Band. Het festival, het eerste dat de sindsdien vaak gekopieerde aan duiding 'by the sea' droeg, be gon vijftien jaar geleden als kleinschalig driedaags jazzeve- nement in Domburg. In de loop der tijd is het uitgegroeid tot een internationaal festival waar in jazz oude stijl centraal staat. Zes dagen lang zijn er optre dens, met Domburg als epicen trum en verder verspreid over een groot aantal plaatsen: Zoute- lande, Meliskerke, Oostkapelle, Westkapelle, Vlissingen, Dis hoek, Vrouwenpolder en Seroos- kerke. Daarnaast wordt er ge speeld op Neeltje Jans. Jazz by the Sea is steeds meer in de schaduw komen te staan van andere grootschalige culturele evenementen in deze periode, met name het Zeeland Nazomer festival en Film by the Sea. Dit soms tot ergernis van het jazzfes tival, dat in tegenstelling tot de andere evenementen ook niet wordt gesubsidieerd door de pro vincie. Volgens eigen schattin gen trok het jazzfestijn vorig jaar tijdens de lustrumafleve ring rond de 30.000 bezoekers. Dat is in dezelfde orde van grootte als het Nazomer- en filmfestival. De hoofdact van Jazz by the Sea is dit jaar de Amerikaanse zan geres Sydney Ellis, die met haar begeleidingsband Midnight Preachers naar Walcheren komt. Op de zaterdagavond zingt zij op het festivalplein voor het Badhotel in Domburg een mengeling van blues en jazz. De dag erna vertolkt ze in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen gospels en spirituals tijdens de immer populaire jazzkerk- dienst. Hoewel het festival jaarlijks an dere namen naar Zeeland pro beert te halen, gaan dit jaar ook enkele artiesten op herhaling, zoals jiveband The Handsome Harry Company, op zaterdag in Domburg. Dat was vorig jaar een van de grote successen. Billie Holiday Hetzelfde geldt voor de bekende Dutch Swing College Band, dat wederom op zaterdagavond een concert geeft bij Waterland Neeltje Jans. Deze keer neemt het gezelschap zangeres Lils Mackintosh mee, die wel eens 'de Europese Billie Holiday' wordt genoemd. Het is ove rigens een van de weinige optre dens tijdens Jazz by the Sea waarvoor entree wordt geheven. Het festival kent een opbouw die vergelijkbaar is met vorig jaar. Vanaf dinsdag wordt er opgewarmd met avondconcer ten in Zoutelande. Op vrijdag komt het muziekfeest pas echt goed op gang, met onder meer het officiële openingsconcert van de Bonduelle Swing Com mercial Band en de traditionele kroegentocht, beide in Dom burg. Op zaterdagmiddag zijn de streetparade en de openlucht concerten in Domburg, met als hoogtepunten de swingband The A-Team in de tuin van het Marie Tak van Poortvliet Mu seum, The Handsome Harry Company en de Martijn Schok Boogie Blues Band. 's Avonds zijn er optredens op tal van plaatsen in Domburg en Westka pelle. Na de jazzkerkdienst op zondag volgt 'Jazz met uitzicht op zee'; concerten in en bij aller lei etablissementen langs de he le Walcherse kust, van Vlissin gen tot Veere. Het complete programma is te vinden op www.jazzbythesea.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15