Terneuzen staat fouilleren toe PZC Vanaf nu hoor je er echt bij Gezakt, maar toch geslaagd Zeeuws debat over het kiesstelsel 13 Preventief onderzoek kan in veiligheidsgebieden Hengstdijk drie dagen in de ban van kermis donderdag 24 augustus 2006 ^NEUZEN - De politie kan straks in de gemeente Terneu- mensen op straat preventief fouilleren. Daarvoor wordt in de nieuwe Al- Plaatselijke Verorde- V) een artikel opgeno- de burgemeester zoge nde veiligheidsgebieden fan aanwijzen. Overigens kan van deze moge- lijkheid geen lichtvaardig ge bruik worden gemaakt, bena drukken B en W in een toelich ting aan de gemeenteraad. Er snoet sprake zijn van verstoring ran de openbare orde of van ern- ;tiae vrees daaxvoor. Daarnaast djn in de Gemeentewet bepaal de waarborgen opgenomen zo dat niet naar willekeur- van dit artikel gebruik kan worden ge maakt. Dereguleren et opstellen van de nieuwe APV heeft de wens tot deregule ren het terugdringen van bu reaucratie geleid tot het schrap ten van een heleboel artikelen die toch nooit worden gebruikt. Veel zaken zijn gemakkelijker gemaakt omdat er geen vergun ning meer nodig is. „Consequen tie is natuurlijk wel dat in voor komende gevallen niet meer op- zaterdag 16 sep- 1"|!,er op in World of Silk in Meliskerke. Het concert begint om 13.30 uur «duurt tot 16,00 uur. getreden kan worden, waardoor cle belangen van derden wellicht minder gewaarborgd zijn", schrijven B en W aan de gemeen teraad. „Echter, indien noodza kelijk kunnen die artikelen later altijd weer toegevoegd wor den." In de nieuwe situatie is bijvoor beeld voor het aanbrengen van sandwich- en driehoeksborden voor ideële reclame, theatervoor stellingen, circussen en voor ge meenteraadsverkiezingen onder bepaalde voorwaarden geen ver gunning meer nodig, Dat geldt ook voor het houden van collec tes. Op dit moment is het nog verbo den zonder vergunning op of aan de weg diensten aan te bie den. Het gaat daarbij om beroe pen als bewaker, reiniger van voertuigen of containers, glazen wasser of scharenslijpers. Om dat er tot nu toe nooit moeilijk heden of klachten zijn geweest, kan deze bepaling volgens het college vervallen. Dat geldt ook voor straatartiesten. Die hoeven voortaan geen vergunning meer te hebben. Pluimvee Omdat er vaak Machten zijn over overlast van pluimvee (vooral van hanen) en hoefdie ren wordt het houden van deze dieren binnen de bebouwde kom voortaan verboden. „Zo wordt voorkomen dat telkens wanneer er ergens overlast is eerst een aanwijzingsbesluit ge maakt moet worden voor dat ge bied om te kunnen optreden", al dus B en W. Uitzonderingen blij ven wel mogelijk en ook kunnen B en W op plaatsen buiten de be bouwde kom het houden van die ren verbieden. In toenemende mate wordt met name in stadscentra overlast on dervonden van bedelaars. Ook in Texmeuzen doet dit fenomeen zich soms voor. Bedelen is niet strafbaar, maar als de openbare orde wordt verstoord of ver stoord dreigt te worden, kunnen B en W gebieden aanwijzen waar bedelen is verboden. De nieuwe APV wordt vandaag besproken in de raadscommissie Bestuur en Middelen. Die verga dert om 19.30 uur in het stad huis van Terneuzen. Irekkertrek bij VHr Abtskerke s-HEER ABTSKERKE - Aan Je Noordhoekweg bij 's-Heer Abtskerke, worden zaterdag trekkertrekwedstrijden gehou den, De trekkertrekwedstrijden voor landbouwtractoren van 2,5 tot ton beginnen om 13.00 uur. de pauze, van 15.00 tot 15.15 uur, is er een traptrekker- en Menace. De Zeeuwse dialectband Surren- speelt vanaf 15.15 uur tien minuten om 'werm te drajen' én vanaf 18.30 uur een con- icert. Alcohol brengt inan telkens op slechte pad MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. La- meijer heeft gisteren een 32-jari- ge inwoner van Vlissingen voor bedreigingen en winkeldiefstal len veroordeeld tot 27 dagen cel. Daarnaast kreeg de Vlissinger nog twee weken gevangenis straf, omdat hij tijdens het be- a van de delicten in de proef- zat van een eerdere veroor deling voor soortgelijke misdrij- De Vlissinger heeft de 27 dagen al in voorlopige hechtenis uitge- Het is gebleken dat de man zichzelf niet meer in de band heeft als hij alcohol ge bruikt. Zijn strafblad neigt naar de status van veelpleger. Ook op 9augustus dit jaar ging het mis toen hij tijdens een schorsing ran de voorlopige hechtenis zijn buurvrouw bedreigde. Eerder dit jaar had hij in een dronken bui verschillende keren Mi man uitgescholden. Ook de winkeldiefstallen op 22 februari 3 augustus in een Vlissingse supermarkt werden onder in vloed van alcohol gepleegd. Tot teee keer toe werd hij betrapt bij het wegnemen van chocolade repen. Ilgens officier van justitie R. Earameloo raakt de verdachte door alcohol opgefokt. De offi cier eiste voor de bedreigingen de winkeldiefstallen zes we ien cel. .eitster P. Schroeijers gaf loe dat haar cliënt door de rare capriolen uithaalt, - zijn gedrag moest volgens baar ook niet los worden gezien san traumatische ervaringen in igd en door zijn missie in -.avië. Zij bepleitte een deels voorwaardelijke gevange- He politierechter zei er moede loos van te worden. „Als u weet dat alcohol een slechte invloed op u heeft, moet u het niet aanra- ïn-' Van de mishandeling van Mi man op 5 juli in Vlissingen werd hij vrijgesproken. Mue Jeans in Meliskerke HELISKERKE - De Blue Jeans door Ernst Jan Rozendaal VEERE - Je verandert niet zo maar van nationaliteit. „Zoiets is een mijlpaal in je leven", vindt burgemeester R. van der Zwaag van Veere. Vandaar dat zijn gemeente alles uit de kast heeft getrokken om het nieuwe Nederlanders vandaag naar de zin te maken. Tot sjeesjesrijden en ringsteken aan toe. Nooit eerder is de naturalisatie van nieuwe Nederlanders afge sloten met een officiële ceremo nie. Die wordt vandaag in alle Nederlandse gemeenten gehou den. De datum 24 augustus is geen toevallige. In 1815 trad op die dag de Grondwet in wer king en het idee achter de cere monie is, aldus het kabinet, dat 'de nieuwe staatsburger als Ne derlands onderdaan alle rech ten en plichten op zich neemt die aan het Nederlanderschap zijn verbonden'. Voortaan 'is het elk jaar op 24 augustus naturalisatiedag. Van daag is opdraven nog niet ver plicht, na 1 oktober wel. Wat de genodigden te wachten staat, verschilt per gemeente. Vrijwel overal staat een ont vangst op het programma door burgemeester of wethouder. Naast een brochure waarin uit een is gezet hoe dingen in Ne derland zijn georganiseerd, wordt een oorkonde uitgereikt en hier en daar een presentje. Zo krijgen nieuwe Nederlan ders in Schouwen-Duiveland een Zeeuws kwartetspel, in Goes, een gegraveerde pen en in Borsele een bloemetje. Sommige gemeenten houden het sober, anderen doen meer. Zo krijgen de drie nieuwelin gen in Kapelle een museumjaar kaart en een mand met produc ten van het Fruitteeltmuseum. In Schouwen-Duiveland staat een rondleiding door het ge meentehuis op het programma en in Sluis een door het Belfort. Borsele nodigt zijn nieuwe Ne derlanders uit de gemeente te vex'kennen door het verstrekken van een waardebon voor de Stoomtrein Goes-Borsele, een huifkarrit en een bezoek aan de vlindertuin. Vlissingen wil er een feestje van maken, met een Nederlands vlaggetje op de gebakjes, alco holvrije champagne en lekkere hapjes. Net als in Tholen wordt daar het boekje 'Hoe hoort het eigenlijk... in Nederland' uitge reikt. Daarin wox'dt met zelf spot over Nederlandse gebrui ken geschreven, legt S. Tromp van burgerzaken uit. „Bijvoor beeld dat je om half zes weg moet als je bij iemand op be zoek bent en niet hebt aangege ven dat je wilt blijven eten." Het actiefst is Veex'e met een filmvertoning en sjeesjesrijden. De tien nieuwe Nederlanders die meedoen, mogen dan ook een ring proberen te steken. Fred Weber (72) is geboren in Den Haag, maar liep tot voor kort toch met de B van België in zijn paspoort. „Mijn vader was een Belg. Hij vluchtte tijdeixs de Eerste Wereldoorlog naar Neder land, waar hij later met een Hollaixdse vrouw trouwde. Door mijn vader werd ik automatisch ook Belg." Toen hij zich in 1951 bij de Koninklijke 'Luchtmacht aanmeldde om vliegenier te worden, werd hij afgewezen. Reden: hij was Belg. „Er volgde overleg met de Belgische autoriteiten, die mij niet veel later opriepen om in militaire dienst te gaan. Nou, daar kan ik twee boeken over schrij ven: één om te lachen en één om te huilen. Iedereen sprak Frans, behalve ik. Mijn vader wilde mij wel laten naturaliseren, maar dat kostte 5000 gulden. Hij kou dat niet opbrengen." Weberlegiti- meerde zich jarenlang hoofdzakelijk met zijn Nederlandse rijbe wijs. „Maar ik vond op een gegeven moment dat dit maar eens af gelopen moest zijn. Daarom heb ik het Nederlanderschap aange vraagd." Ali Daoudi (41) is in Marokko geboren en kwam in 1997 naar Ne derland. Hij woont met zijn vrouw en zijn zoontje van acht maan den oud in Seharendijke. „Ik houd van voetballen, gewoon op straat en van vissen aan de Noordzeekust en koken is mijn hobby. Ik houd van Hollandse stanxppotten. Ik was zes jaar kok in de ho reca. Nu werk ik al bijna vier jaar met veel plezier bij Zeelandia op de afdeling voorbereiding van de poederfabriek. Vroeger heb ik literatuur gestudeerd aan de universiteit, maar dat was toch wat te moeilijk voor me. Ik ben door die studie wel nieuwsgierig geworden naar verschillende culturen en ben daardoor gaan rei zen en andere talen gaan leren. Ik spreek nu vijf talen", vertelt Daoudi vol enthousiasme. Hij windt geen doekjes om zijn motiva tie zich in Nederland te vestigen: „Om het economisch wat beter te krijgen Wat die naturalisatieceremonie betreft: „Die was voor mij niet zo nodig geweest hoor, maar ik ga wel", zegt Daou di. „Ik mag straks eindelijk stemmen. Dan ben ik écht een gedeelte van de samenleving en heb ik daadwerkelijk wat te zeggen." Ei genlijk is Colin Bramhill (47) uit 's Heer Hendrikskindereu al heel lang Nederlander. Hij komt uit Zuid-Afrika, maar woont al zes tien jaar in Nederland. Tijdens een rondreis door Europa kwam de Zuid-Afrikaan destijds zijn vrouw Matty tegen. „De liefde heeft me hier gebracht. Ik woon nu zo lang in Nederland dat ik genaturaliseerd kan worden zonder dat ik die inburgeringscursus hoef te doen. Ik ben natuurlijk al lang ingeburgerd. Ik ga elke dag op de fiets naar mijn werk. Nou, als dat niet Nederlands is", lacht hij. „Mijn moedertaal is Engels, maar ik kon snel Nederlands om dat ik ook Zuid-Afrikaans spreek." Zeeland trok Bramhill omdat hij hier dezelfde rust vindt als in zijn geboorteland. „Je zet hier drie stappen en je staat in de polder. Die wilde natuur mis ik wel hoor. En die regen, daar wen ik nooit aan." Zijn Nederlandse paspoort heeft John Longdon al een paar maan den in huis. Toch kijkt de Vlissinger uit naar de naturalisatiecere monie van vanavond. „Ik ben nieuwsgierig naar de anderen die komen. Misschien kan ik daar leuke contacten leggen." De gebo ren Ghanees (39), met een passie voor bodybuilding, ontmoette zijn Vlissingse vrouw in Afrika via de christelijke hulporganisatie Youth with a mission. In 2000 zijn ze getrouwd en is Longdon naar Vlissingen gekomen. Hij wilde graag in een ander land wo nen. „Ik ben een reiziger. Ik droomde er altijd van niet mijn hele leven in Afrika te blijven. Ik wilde eens een ander land proberen en daarom beu ik haar gevolgd." Een oordeel over Nederland vel len vindt hij moeilijk. „Er is altijd iets goeds en iets slechts te zeg gen. Ik ben positief ingesteld. De mensen zijn erg aardig. Ik pas me ook gemakkelijk aan. Ik heb weinig vrienden omdat ik die zorgvuldig kies. Maar de meesten van hen zijn Nederlanders." door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Ze had er echt een rotvakantie van. De hele zo mer dacht Angela Roozeboom uit Vlissingen dat ze haar oplei ding Sociaal Pedagogisch Werk nog niet had afgerond; Tot ze bij het begin van het nieu we schooljaar hoorde ze dat ze misschien toch haar diploma heeft gehaald. Angela is boos. „Ik had een toets gedaan. Daar bleken de verkeerde vragen in te staan, dat heb ik toen ook al aangegeven." De school, het ROC in Goes, luisterde in eerste instantie niet naar haar protest. Angela (21) zakte voor de toets mens, arbeid en samenleving en kreeg geen cüploma voor de hele opleiding, maar certificaten. „Ik ben in de zomer als een idi oot aan het lex-en geweest omdat ik de toets over wilde doen. Nu ben ik maar gestopt, omdat ik alsnog mijn diploma krijg." Een docente van het ROC wees haar op de mogelijkheid om bezwaar in te dienen. Dat heeft Angela gisteren gedaan. Hoewel er for meel nog niets is beslist, heeft ze er alle vertrouwen in dat ze bin nenkort alsnog haar diploma kan ophalen. Door het gedoe met de uitslag van de toets heeft ze een achter stand opgelopen met sollicite ren. „Ik had al brieven geschre ven, maar die heb ik gelukMg nog niet op de post gedaan. Daar staat nog in dat ik certifi caten heb. Ik wil heel graag aan het werk als Masse-assistent. Daar ben ik tenslotte voor ge slaagd. Verder studeren? Ik denk dat ik mijn boeken voorlo pig maar dicht houd. Ik heb acht jaar op school gezeten. Nu is het wel genoeg. Ik ga lekker werken." Brandweer spuit voor vleermuizen BURGH-HAAMSTEDE - De post Burgh-Haamstede van de Schouwen-Duivelandse brandweer heeft deze week op verzoek van Natuurmonumenten een laagje water in een aantal door vleexmuizen 'bewoonde' bunkers gespoten om zo de diertjes cle juiste leefomgeving te bezorgen. In het bos bij Slot Haamstede staan diverse bunkers; die zijn eerder door onder meer het creëren van toegangen aantrekkelijk gemaakt voor vleermuizen. Vleermuizen zijn gevoelig voor uitdrogen tijdens het overwintex-en. Een hoge luchtvochtigheid is voor hen van levensbelang. Door het beter afdichten van bunkers wordt tocht voorko men en stijgt de luchtvochtigheid. Dat afdichten is met be hulp van subsidie van de provincie Zeeland de afgelopen maanden gebeurd. Om de puntjes op de i te zetten moest nog een extra laagje water aangebracht worden. Dat zorgt voor verbetering van het 'klimaat' waarin vleexmui zen goed gedijen. Voor dat karwei is door Natuux'monumenten de hulp van de brandweer ingeroepen, die heft in totaal zes bunkers een laagje water gezet. Om een paar centimeter water te krijgen werd totaal 10.000 liter water gebruikt. Celstraf voor lastigvallen vrouwen MIDDELBURG - Een 52-jarige inwoner van Sint Philips- land moest gisteren in Middelburg boeten voor zijn ge welddadig gedrag tegen twee (ex-)vrouwen. Politierech ter R. Lameijer veroordeelde de man conform de eis tot drie maanden cel. De verdachte viel de twee vrouwen op 19 juli lastig. Hij had elektronisch toezicht en mocht niet in hun buurt ko men, maar zocht hen toch op en pleegde huisvredebx-euk. Een van de vrouwen werd ook het slachtoffer van diefstal met geweld, toen de man haar woning binnendrong, een mandje met dertig eierdoppen meenam en haar een forse duw gaf. Officier van justitie R. Rammeloo eiste drie maanden ge vangenisstraf. De Fliplander ontkende het geweld. „Ik ben 25 jaar leerkracht geweest. Ik sla geen vrouwen. Zij is gestnxikeld." Straf gelijk aan voorarrest MIDDELBURG - Een 26-jarige Middelburger bleek giste ren zijn straf voor een diefstal al te hebben uitgezeten. Po- litierechter R. Lameijer veroordeelde de verdachte name lijk tot 39 dagen cel: een straf gelijk aan het voorarrest. De Middelbuiger werd verder verweten geweld bij het ste len van een biljet van 20 eux-o te hebben gebruikt, maar daarvan werd hij vrijgesproken. Raadsman E Smit vond dat het slachtoffer de diefstal op 13 jixli in Middelburg had uitgelokt door de 20 euro bij zijn cliënt in zijn han den te stoppen. Plet geld zou bedoeld zijn om softdimgs voor te kopen. De strafpleiter had moeite met de celstraf, maar wilde er niet op afdingen. De politierechter vond dat de verdachte, die een behoorlijk strafblad heeft, beter had moeten weten. „De verleiding was te groot voor u om het geld in uw zak te stoppen", meende Lameijer. Inbraak bij bedrijf Arnestein MIDDELBURG - Bij een bedrijf op Arnestein in Middel burg is dinsdagnacht ingebroken. De daders zijn het pand binnengekomen door een ruit te vernielen. Er is geld en computerapparatuur gestolen. door Ernst Jan Rozendaal SLUIS - Het Bnrgerforum Kies stelsel houdt maandag in het Belfort in Sluis een debatavond. Daar kan iedereen meepraten over de manier waarop de leden van de Tweede Kamer moeten worden gekozen. Nelly Zijderveld-van der Perk uit Oostburg heeft het initiatief genomen voor de bijeenkomst. Ze is lid van het honderdveertig- koppige Burgerforum. De overi ge Zeeuwse fox-umleden - Mihai Axinti uit Sint-Jansteen, Renee Mink uit Kortgene en Freya Plai- sier uit Zierikzee - hebben haar geholpen bij de organisatie. Het Burgerforum Kiesstelsel brengt in november een advies uit over het Nederlandse kies stelsel. Om zoveel mogelijk men sen te laten meepraten, zijn daarvoor regionale bijeenkom sten op touw gezet. Hoewel het er twaalf waren, stond er daarvan niet een in Zee land gepland. „Zeeuwen moes ten naar Bergen op Zoom", zegt Zijderveld. „Dat vond ik niet correct." Toen de Tweede-Ka- mei'fractie van de PvdA daar over opheldering wilde van de toenmalige minister Pechtold (D66, Bestuurlijke Vernieu wing) voelde ze zich gestex-kt. „Ik besloot te proberen in Zee land een bijeenkomst van de grond te krijgen." Bij de gemeente Sluis vond Zij derveld meteen een welwillend oor. Burgemeester J, Sala bood haar het Belfort aan, Hij wil zelfs optreden als gesprekslei der. Het projectbureau van het Burgerforum stemde ermee in, zodat de bijeenkomst in kannen en kruiken was. „Ik vind dat wel een persoonlijke overwin ning", aldus Zijderveld. „Van andex-e Burgerforumleden heb ik begrepen dat het helemaal niet zo makkelijk was om aan vullende debatbijeenkomsten te organiseren. Stellingen De opzet van de avond is gelijk aan die welke in juni werd ge houden in Bergen op Zoom. Aan de hand van stellingen kunnen mensen hun giïeven en wensen met betrekking tot het kiesstel sel naar vox-en brenegn, In sep tember begint het Bnrgerforum aan het opstellen van zijn ad vies. De inbreng van deelnemers in Sluis kan dus nog worden meegenomen, stelt Zijderveld. „Mensen kunnen alles ventile ren wat hun plaagt. Dat wordt allemaal meegenomen. Je hoort mensen hier vaak zeggen dat Zeeland er maar wat bijhangt. Nu is de gelegenheid om dat aan te kaarten." Meer informatie: www.neder- landpraatmee.nl, aanmeldingen (niet verplicht) via: n.perk@burgerforumkiesstelsel. nl of 0117-451841. Aanvang de batavond; 20.00 uur. Angela Roozeboom dacht dat ze een toets opnieuw moest doen voor haar diploma aan het ROC, maar nu lijkt het dat ze in de vakantie voor niets heeft zitten leren. foto Ruben Oreel HENGSTDIJK - De gemeen schap Hengstdijk viert in het weekeinde van zaterdag 26 tot en met maandag 28 augustus kermis. Voor kinderen staat er een draai molen; ook kan de jeugd maan dagmiddag deelnemen aan de kindexwolksspelen. Zaterdag middag wordt in de Hengstdijk- se Kerkstraat om 14.00 uur het startschot gegeven voor een wie lerwedstrijd waarbij trimmers hun rondjes draaien. Een half uurtje later kunnen de liefheb bers van schieten en bollen aan de bak in café 't Jagershuis. Hier treedt om 22.00 uur de 'Zeeuwse André Hazes' op. Fit nesscentrum Labamba pakt uit met een kexTnisdisco. Zondag begint om 14.30 uur in 't Jagershuis weer een schieting en bolwedstrijd. Het muzikale stukje vermaak komt van Sabri- na, die rond 18.00 uur op het po dium verschijnt. Maandagmorgen begint om ne gen uur een mis. Na de viering worden in het Jagershuis de kaarten geschud voor een wed strijd bieden en jokeren. De kindervolksspelen voor de basisschooljeugd staan om 13.00 uur op de rol. In 't Jagers huis wordt vanaf 15.00 uur de boog gespannen voor een afslui tende schieting. Tegelijkertijd is er nog een bolwedstrijd. arl n |jLmenli

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13