Bouwplan Dishoek voor rechter Babbelaar verovert Europa PZC Komt er nog rum overheen? Ambulances te hoog voor parkeergarages Omwonenden vinden gebouwen te hoog agenda ALTE1NA Miniconcert Wedstrijden brandweer stadsgewest I g.. Mariia Berkelder j DISHOEK - Bewoners van Dis- I hoek zijn naar de rechter ge il slapt om de bouw van apparte mentencomplexen aan de Ver- lengde Dishoekweg en de Drie Tuifkenlaan te voorkomen. De omwonenden vinclen dat de «cbouwen te hoog worden. De Lneente Veere heeft een bouw vergunning verleend voor de twee gebouwen, die twaalf me- ter hoog worden. Toen de plan nen vorig jaar werden inge diend, maakte één van de omwo nenden namens zestig buurtbe- ÏSmÉÊkACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Verenigingsgebouw aan de Kerkring, 15.30 - 16.30 uur: Be wegen voor 55+: MIDDELBURG - Markt: Weekmarkt; Vismarkt: Antiek- en ambachtenmarkt; Oostkerk, 12.30 uur: Middagpauzecon- ertorganist Jan Wisse; Koorkerk, 15.00 uur: Miniconcert Ankie Kaljouw(panfluit) en Anko Vleugel (pia- MoienDe Hoop, 18.30 -19.15 uur: Gra tis muzieklessen voor kinderen; OOSTKAPELLE - Dorpsstraat, naast Herv.Kerk, 19.30 uur: Openluchtconcert DeZeeuwse Muzikanten; OOST-SOUBURG - Palazzolihuis Oran jeplein 41, 10.00 - 12.00 uur; Creatieve activiteiten; Centrum Mae Uku, vanaf 14.00 uur: Mo luks zomerfeest; VLISSINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: 55+yoga; ZOUTELANDE - Dijk, ter hoogte van speeltuintje bij opgang 't Martgat, 19.30 uur: IVN-natuurwandeling door de dui nen en langs hét strand. (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN 24 aug. 20% korting op 25aug. 30°/o alle showroom 26 aug. 40%modellen I NT E R I E U _R mm DE SIGN MIDDELBURG - Ankie Kal jouw en Anko Vleugel geven vandaag een miniconcert in de Koorkerk in Middelburg. Kal jouw (panfluit) en Vleugel (or gel, piano) spelen muziekstuk ken van Handel, Bach, Purcell Mozart, Pergolesi, Bartok en Ar- vinte. Aanvang 15.00 uur. Soulcoverband in Zoutelande ZOUTELANDE - De dertien- koppige soulcoverband Boaz Black the Soul Patrol treedt zaterdag op in de Langstraat in Zoutelande. Het optreden begint om 21.00 uur. De band speelt twee uur nonstop soul. Bij slecht weer wordt de show afgelast. Bezorgklachten: 0800-023 1 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-maïl: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl woners bezwaar tegen de bouw. Het bezwaar van de omwonen den is gegrond verklaard, maai de gemeente verleende vervol gens alsnog een gewijzigde ver gunning. De bouwhoogte bleef echter twaalf meter. In de appartementencomplexen, die La Dune zijn gedoopt, ko men achttien woningen. Die zijn te omschrijven als luxe. Zo heb ben de woningen op de begane grond een privé-whirlpool in de tuin. Het plan wordt uitgevoerd MIDDELBURG - De posten van de stadsgewestelijke brandweer bestrijden zaterdag vooral el kaar op de onderlinge brand weerwedstrijden. De hoofdprijs is een paar klompen. De wedstrijden spelen zich af op meerdere locaties in Vlissin- gen en Middelburg. Zo wordt ge streden op de boulevard van Vlissingen, de Balans en het Mei veld in Middelburg, het parkeer terrein Wilgenstraat in Oost- Souburg en op de brandweer post in Arnemuiden. De wed strijden duren van 08.00 tot 16.00 uur. Zomerfeest bij Simnia DOMBURG - Zorgcentrum Sim nia houdt zaterdag in Domburg weer een zomerfeest. De officiële opening wordt om 10.00 uur verricht door burge meester Van der Zwaag, die daarbij wordt geholpen door zijn vrouw en door twee bewo ners van Simnia. Het zomerfeest duurt tot 17.00 uur. Rondom de ringrijbaan, waar de Domburg- se ringrijders hun wedstrijd rij den, staan diverse kramen. Bo vendien is er een rommelmarkt en een loterij. Kinderen kunnen zich uitleven op een spellencir- cuit. door projectontwikkelaars Van Garderen en Dekker. De appar tementen zijn bestemd voor de recreatie. De nieuwe eigenaren kunnen ze zelf gebruiken, of ver huren. Tweede vergunning Inmiddels is een tweede bouw vergunning aangevraagd bij de gemeente. Die aanvraag is een vervolg op de eerste, legt een woordvoerder van de gemeente uit. Het kort geding gaat over de door Rob Paardekam NIEUWDORP - In Nieuwdorp is een vreemd kookboek in om loop. Finse kalakukko, Letse pi- ragi en Portugese sopa de peixo zijn waarschijnlijk niet de ge rechten die de gemiddelde dorps bewoner dagelijks op tafel zet. Gelukkig voor hen kom je al bla derend al snel uit bij de boeren kool met worst, de erwtensoep en zelfs de Zeeuwse babbelaar. Het internationale kookboek is gemaakt door leerlingen van ze ventien lagere scholen uit heel Europa. Eén daarvan is openba re basisschool De Octopus uit Nieuwdorp. Daar vinden ze het belangrijk dat de leerlingen zich wat breder oriënteren dan al leen op Nederland en daarom doen ze voor de tweede keer meer aan een internationaal pro ject. „Dat doen we via het Euro pese platform in Alkmaar", legt lerares Marjanne Kole uit. „Dat kun je vergelijken met een da- tingsite. Via het platform kun je zoeken naar partnerscholen, die interesse hebben om samen met jou een project te doen." Die projecten worden ook be taald door de platformen in de betrokken landen en duren elke keer drie jaar. Tussen 1997 en 2000 deed De Octopus al eens mee en dat beviel zo goed dat ruim twee jaar geleden opnieuw contact werd gezocht met ande- eerste fase van de bouwvergun ning. Daarin ligt het ontwerp nog niet tot in detail vast. In de tweede fase worden tekeningen verder uitgewerkt. De tweede vergunning kan niet worden ver leend als de vergunning voor de eei'ste fase is afgewezen. Of als de rechter de omwonenden ge lijk geeft. De rechter doet van daag uitspraak. La Dune is niet het enige bouw plan dat op stapel staat in Dis hoek. Projectontwikkelaars heb- re scholen. Het werden er zes tien. Tijdens een startbijeen komst in het Italiaanse Martina Franca spraken de afgevaardig de leraren af, de schouders te zetten onder het project 'The sea and the internet' (de zee en het internet). Elke school kan daar zijn eigen draai aan geven, maar er worden ook gezamen lijk dingen op touw gezet. Hotchpotch Zo maakten de scholen vorig jaar allemaal een ontwerp voor een Europese muismat. De leer- ben plannen om in het buurt schap een 'nieuw oud-Zeeuws dorp' te bouwen. Dat dorp wordt gegroepeerd rond het ver vallen hotel Zeeduin. In het dorp komen 58 hotelkamers, 55 appartementen en 39 woningen. Bovendien krijgt het dorp een theater, een restaurant, een ca fé, een sauna en een ontspan ningsruimte. Ook de huizen in het nieuwe dorp mogen maximaal twaalf meter hoog worden, op het hotel lingen uit Letland deden dat het best en dus werd die van hen daadwerkelijk gemaakt. Nu is er dus het kookboek, waar alle deelnemende scholen hun steen tje aan hebben bijgedragen. Op de Nederlandse pagina's prijken recepten van onder meer de olie bol (de Dutch donut), stamppot boerenkool (kale hotchpotch), kruidnootjes (gingerbread nuts), erwtensoep (Dutch pea soup) en boterbabbelaars (buttersweets). Die laatste kunnen de scholie ren van de Octopus als het goed is nu ook maken, want iemand mag nog twee meter extra wor den gebouwd. Het plan moet de kuststrook rond Dishoek een im puls geven. Het is de bedoeling dat het nieuwe dorp het hele jaar door toeristen trekt. Hoge verwachtingen De gemeente Veere heeft hoge verwachtingen van het plan, liet wethouder J. Bostelaar eerder deze week weten. De gemeente werkt dan ook mee aan de reali sering ervan. is het op school voor komen doen. De leerlingen van de bo venbouw hebben zelf ook de handen uit de mouwen gesto ken. Voor heel de school hebben ze onder meer pizza, Spaanse omelet en fish en chips ge maakt. „Alleen dat laatste vond ik lekker", geeft Nadine Kop- mels uit groep 8 toe. „Ik lust ge woon niet zoveel." Avontuur Voor twee scholieren wacht bin nenkort een groot avontuur: een reisje naar Engeland en Wales. De leraren van de deelnemende scholen zoeken elkaar twee keer per jaar op om over het project te praten en soms mogen er een paar leerlingen mee. De animo op de Octopus is, zo heeft lera res Marjanne Kole inmiddels ge merkt, niet bijster groot. Van de vijf leerlingen in groep acht schijnen er maar twee interesse te hebben. Op zich is dat ge noeg, want zoveel kunnen er mee. Bas Dekker en Melissa de Vos willen wel. De twee zullen dan bij gastgezinnen verblijven. Het eerste exemplaar van het kookboek wordt vrijdag 1 sep tember rond half tien overhan digd aan de Borselse wethouder F. Tollenaar. Alles over het in ternationale project waar de Oc topus aan meedoet, is te vinden op de website www.scuolachia- relli.it/sea/ door René Hoonhorst TERNEUZEN - De Zeeuwse ge meenten doen er goed aan ad vies in te winnen bij de Regiona le Ambulancevoorziening Zee land alvorens ze een parkeerga rage laten bouwen. De gemeen ten kunnen er dan rekening mee houden dat de garages hoger (of dieper) worden dan twee meter, zodat ook ambulances de (onder grondse) garages kunnen inrij den. Dat advies geeft directeur J. van der Velde van de Regionale Am bulancevoorziening Zeeland, na dat twee ambiüances gistermor gen de Temeuzense parkeergara ge Oostkolk niet konden inrij den. Een hoogbejaarde man kreeg een hartaanval, terwijl hij zijn auto wilde parkeren. Het ambulancepersoneel parkeerde de ziekenwagens voor de ingang van de parkeergarage en daalde vervolgens met een rijdend bed en hulpmateriaal af in de par keergarage. Tijdstip Er waren twee ambulances naar de Oostkolk gekomen, omdat snel duidelijk was dat de ver pleegkundigen moesten reanime ren. Hulpverlening mocht niet baten, maar dat lag volgens de verpleegkundigen niet aan het tijdstip van arriveren. Het slachtoffer is waarschijnlijk op slag overleden en ook als de am bulance de parkeergarage had kunnen inrijden, zouden de ver pleegkundigen te laat zijn ge weest. Een parkeergarage is bo vendien niet de enige plek waar ambulances niet kunnen komen. „Stel dat het slachtoffer onwel was geworden op de week markt. Dan hadden we ook niet tussen de kramen door kunnen rijden, maar hadden we op de zelfde manier moeten werken." Directeur Van der Velde van de Regionale Ambulancevoorzie ning onderschrijft dat ambulan ces vaker niet helemaal ter plek ke kunnen komen. „Je kunt ook geen huis binnenrijden of een- trap oprijden als je op een slaap kamer moet zijn. Wat dat be treft is ons personeel er op bere kend om alle spullen zo snel mo gelijk mee te nemen. Het is ook; standaardprocedure om met: twee wagens naar een patiënt te' rijden als duidelijk is dat reani matie noodzakelijk is. Wat dat; betreft, heeft de hulpverlening, in Terneuzen op de juiste wijze gefunctioneerd." Raadzaam Het staat Van der Velde niet bij dat ambulances in Zeeland ooit eerder hulp moesten verlenen in; een parkeergarage. Hij verwijt; de gemeente Terneuzen dan ook- niet dat de Oostkolkgarage nau welijks hoger is dan twee meter! zodat de moderne hoge ambulan ces er niet inkunnen. „We heb-, ben nog nooit een uitnodiging' ontvangen om mee te praten: over het ontwerp van een par-, keergarage. Met deze gebeurte nis in gedachten zou het mis schien wel raadzaam zijn als ge meenten ons in de toekomst wel,' om advies vragen als ze een par keergarage willen aanleggen." De Terneuzense wethouder; J. van Schaik (verkeer) meldt' dat het kostenaspect één van de' bepalende factoren is geweest voor de aan te houden hoogte van de parkeergarages. Voor de- nu in aanbouw zijnde tweede! helft van de parkeergarage Thea-' terplein is bijvoorbeeld dezelfde; standaardhoogte van twee me ter voor personenauto's aange houden. Drie of vier decimeter hoger leidt tot een kostenverho ging van 'zeker twintig procent'; weet de wethouder. „Brandweer auto's kunnen bijvoorbeeld ook niet naar binnen door die hoog te, maar de brandweer is wel ak koord gegaan met de bouwteke ningen. Het ongeval in de par keergarage kan wel aanleiding zijn om nog eens te bekijken of de toegankelijkheid van de gara-J ges voor de hulpverleningsin stanties zo goed mogelijk is gere-.' geld." (Advertentie) GOESE RESTANTEN 3 daagse 24 25 26 ausust,js door de hele goese binnenstad donderdag 24 augustus 2006 <11 In de praktijk leer je meer over verzorgen dan uit theorieboeken, vinden ze bij de Christelijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW). foto Ruben Oreel door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Dat is ook wat: heb je net landbouw, techniek en economie aan de kant gezet en gekozen voor zorg en welzijn, word je meteen tussen de ouderen gezet. Fruitcocktails maken. En dat op de tweede schooldag. Geluk kig kunnen die derdejaars vmbo-scho- lieren van het CSW wel wat hebben. „Hihi, die mevrouw frummelt al het fruit in haar mond", giebelt een meisje, dat haar aardappelschilmesje in een me loen zet. Ze kijkt meteen of dat haar be jaarde buurvrouw ook lukt. „Gaat het goed, mevrouw?" Ja hoor, klinkt het. En alweer een schaaltje vol. Zestien derdejaars vmbo-scholieren lie pen gistermiddag een ministage in zorg centrum Scheldehof. Ze moesten fruit cocktails maken met bewoners. Een idee van docent Marieke van der Vin den. „Nu de scholieren hebben gekozen voor het profiel zorg en welzijn, willen we ze zo snel mogelijk met de praktijk confronteren. Eigenlijk komt de stage pas aan het eind van hun studie. Die ha len wij liever naar voren, zodat ze pre cies weten wat ze te wachten staat. Dat is spannend. Zeker als je poffertjes moet bakken met dementerenden, zoals drie van onze scholieren vandaag doen. Maar dat gaat ze goed af." De meesten zitten toch aan de fruittafel in de huiskamer. Niet eens verlegen, maar vrolijk babbelend met bewoners. „We hopen dat hier projecten uit voort vloeien", verklapt Van der Vinden. „El ke vrijdagmiddag activiteiten organise ren bijvoorbeeld. Daar hebben ze toch echt meer aan dan die theorieboeken." Kim (15) en Rosanne (14) bekommeren zich om ananas uit blik. Keurige partjes maken ze ervan. Eng is het niet, om plot seling als verzorger in een verzorgings huis te staan, vinden de meiden. „Mijn oma zit in Ter Reede", vertelt Kim, „ik weet dus wel hoe het werkt. Met haar ga ik ook wel eens eten klaarmaken. Dat vindt ze hartstikke leuk." Hoewel niet iedereen op activiteiten zit te wachten, merkte Rosanne. „Sommige mensen deden niet open, of ze sliepen. Bij anderen hebben we ons netjes voor gesteld en gewaagd of ze mee naai- bene den wilden komen. Eén mevrouw heb ben wë per ongeluk wakker gemaakt, maar de rest vond het leuk." Al is het maar om te proeven. Aan één tafel raken de fruitschaaltjes eerder leeg dan vol. „Komt er nog rum over heen?", grapt een bewoner. Meneer Rombouts raakt geen mes aan. „Dat is toch geen werk voor mannen?" De jon gens aan tafel kijken verbijsterd op. Ge lukkig, het blijkt weer een grap. „Als ik het doe, blijft er weinig over. Zo dik schil ik! Nee, even zonder gein. Van mij mogen die scholieren elke week komen. Zij houden ons tenminste jong. En dan wordt er wat georganiseerd. Nu ook wel, maar het mag altijd meer. Gisteren is al een groepje met rolstoelers op pad geweest en mij hebben ze geleerd hoe ik moet msn'en. Geweldig toch! Ook mevrouw Pol wil best elke week aanschuiven in de huiskamer. „Het is ook gezellig om te kletsen met die mei den. Net heb ik eentje gevraagd wat ze dan precies gaat worden later. Ze gaat ouderen verzorgen. Nou, dat is netjes. Prijzenswaardig zelfs. En ze leren fruit snijden. Maar dit meisje kon het al. Hoe zij die druiven sneed. Ik zeg: kind, per fect, zo heb ik dat ook geleerd! Veel ongebruikte hulpmiddelen GOES - Er staat, hangt en ligt nog voor een kapitaal aan ongebruikte hulpmiddelen bij mensen thuis. Trapliften, badliften, tilliften en zelfs elektrische rolstoe len, die nog prima bruikbaar zijn, vinden niet hun weg naar nieuwe gebruikers. De reden: gemeenten hebben bij de invoering van de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) in 1994 niet de verantwoordelijkheid voor eerdere verstrekkingen door bedrijfsverenigingen en AWBZ over genomen. Bovendien worden dure dingen als trapliften, pas sinds een jaar in bruikleen gegeven in plaats van in ei gendom. Wat betreft het rollend materieel zetten de gemeenten in. de Oosterschelderegio, die samen hun WVG-plicht gingen uitvoeren in het Samenwerkingsverband Welzijnszorg, al meteen een soort kringloopsysteem op. Zodra iemand overlijdt, meldt de gemeente dat en de leverancier wordt gewaarschuwd. Voor Goes is dat Jeremiasse en voor de overige gemeenten Beenhakker. De leverancier maakt een afspraak en de rolstoel, het scootmobiel of een ander ding op wielen, wordt opge haald. De spullen die voor de WVG werden verstrekt,, kwamen niet bij de gemeenten in het lijstje te staan, noch was er een andere instantie die ernaar omkeek. Ze bleven, na het overlijden van de gebruiker, anoniem en werkloos! in kelders en op zolders staan. Gewonde bij botsing Oosterland OOSTERLAND - Bij een aanrijding op de N59 ter hoogte van Oosterland gistermiddag rond half vier is een 26-jari- ge Goesenaar gewond geraakt. Het ongeluk deed zich voor doordat de bestuurder uit Goes, rijdend in de richting naar Zierikzee, door nog on bekende oorzaak op de verkeerde weghelft terechtkwam, Plij reed door tot in de berm en kwam daar tot stilstand. Een tegenligger, een 50-jarige man uit de gemeente Veere, week uit voor de Goesenaar, maar schampte toch nog net. zijn auto. Het voertuig van de man uit Veere tolde een! paar keer in het rond en raakte vervolgens een personen-; auto die achter de 26-jarige bestuurder uit Goes had gere-' den. Deze derde auto die bij de aanrijding betrokken raak te, werd bestuurd door een 29-jarige man uit Yerseke. De tweede auto kwam uiteindelijk middenop de rijbaan, tot stilstand. De rijbanen raakten gestremd door de chaos.; en het verkeer is tot 18.15 uur via de parallelweg omge leid. De drie betrokken voertuigen raakten alle total loss. De 26-jarige Goese automobilist die op de verkeerde weg helft raakte, is - met mogelijk nekletsel - overgebracht naar het ziekenhuis in Goes. De andere twee betrokkenen kwamen met de schrik vrij. Accu gestolen uit auto in Goes GOES - Een 44-jarige Goese automobiliste ontdekte gis termiddag tot haar verbazing dat iemand de accu uit haar. auto gesloopt had. Ze had haar voertuig afgelopen zondag, rond 18.00 uur,, geparkeerd op de Albert Joachimikade in haar woon plaats. Toen zij woensdag rond 15.00 uur weg wilde rij den, startte de auto niet. Na enkele pogingen belde zij de. wegenwacht. Een monteur kwam ter plaatse en opende: de motorkap. De accu bleek te zijn verdwenen. Er was geen braakschade te zien. Hoe de dief toch onder, de motorkap kon komen, is onduidelijk. De vrouw ver klaart de auto wel goed afgesloten te hebben. Nieuwdorpse basisscholieren hebben aandeel in internationaal kookboek Melissa de Vos, Nadine Kopmels, Evy de Vos en Lenie Dingemanse (vlnr) zijn sinds kort helemaal thuis in de internationale keuken. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11