Universiteit wil meer zekerheid vanuit je hart, dat is de enige regel Spaanse furie verslaat doping-Floyd Vlissingen hekelt nieuwe vergaderstijl Gekke bekken OU blijft zeker tot september 2007 in Vlissingen Artsen bieden extra onderzoek in groepspraktijk MIDDELBURG - Drie Middel burgse huisartsen openen van- Jaag een nieuwe praktijk. Daar in is het mogelijk onderzoeken Ie laten doen waarvoor mensen en nog naar het ziekenhuis moe ien,zoals een hartfilpmje, aller- [ietcsten, longfunctiemetingen en simpel bloedvatonder zoek. veel meer zelf doen", ^tL. van der Meer, die zijn ei- praktijk opheft om samen te aan met zijn collega's A. Ang- en W. van de Peppel. „Dat ?d voor de patiënt en goed pons. Het is leuk werk om te ■rt geld op." ^huisartsenpraktijk wordt uit- pbreid met een praktijkonder- toner, die chronische aandoe- w astma en een te hoge Westerol gaat controleren, 'er een diabetesver- Je werken. De samen- heeft voor de artsen :og een voordeel. „Nu hebben samen zes assistenten. Dat Mkt de praktijk flexibeler." nieuwe groepspraktijk heet Stadshart en gaat vandaag in. De praktijk is gevestigd J de Simpelhuisstraat 1 in Middelburg. De achtste Solexrace in Biggekerke telde 136 deelnemers. Onder hen deelnemers verkleed als leden van de hardrockgroep Kiss. foto Ruben Oreel door Maurits Sep BIGGEKERKE - De Tour de France in reprise: Floyd Landis die met de vermeende hulp van doping op de overwinning afste vent maar op het laatst wordt voorbijgestoken door zijn Spaanse belager. De Solexrace in Biggekerke stond zaterdag weer bol van de spanning, de hu mor en de pret. De achtste Solexrace is de groot ste tot nu toe, met 136 deelne mers. Onder hen de kerstman en de paashaas, die alweer, of nog steeds, in het land zijn. Rem brandt rijdt mee, net 'als Napo leon en keizerin Sissy (herken baar aan het I love Franz-Jo- seph-bord). Hardrockgroep Kiss heeft op het podium meer tempo dan op een solex, maar ziet er net zo indrukwekkend uit. Stef Abrahams uit Sint Laurens heeft zich voor de race omgedo- ped tot Floyd („Ik gebruik nooit") Landis. Knalgeel pak, achterop een doos vol doping waar de spuiten epo en testoste ron uitsteken. Zijn eigen stimu lerende middelen zijn wat on schuldiger, bekent hij. „Een biertje tussen de ritten door. Je moet het wel netjes houden." Zo verspeelt hij wel de bijna ze kere winst in de tweede manche van de ludieke rijders met de startnummers 1 tot 50. De hele rit aan kop, op de huid gezeten door de Spaanse furie van Bigge kerke, Judith Simpelaar. In haar zwarte jurk met rode stip pen is ze Landis net te snel af. Waarom het mis ging? „Ze is jon ger en feller dan ik." De ludieke creaties blijven niet beperkt tot de kledij. Ook de so lexen zelf zijn soms heftig ge- pimpt. Wat te denken van de grote paarse chopper met twee wielen achter en een voor, door de speaker omschreven als Har- ley Solexon. Of de vader en zoon die van hun tweewieler een Romeinse strijdwagen heb ben gemaakt. Huwelijksbootje Het jonge echtpaar Koets heeft het huwelijksbootje van de dag ervoor verruild voor de so- lex-met-zijspan, de trouwkle- ding weer (nog?) aan. Ze krijgen van het publiek de tweede prijs voor meest ludieke creatie; de eerste prijs is voor Hanneke Bommeljé, die verkleed als bloem haar rondjes rijdt. Een regenbuitje leidt tot waar schuwingen van de organisatie; neem geen risico's. Zeker na een ongelukkige valpartij waarbij een deelneemster haar kaak breekt, terwijl de straten nog droog zijn, dringt voorzitter Eric Melse aan op voorzichtig heid. Er wordt naar hem geluis terd, zodat het bij dat ene onge lukje blijft. De straten drogen snel op zodat de specials op volle snelheid het rondje door het dorp kunnen ma ken. De glorieuze winnaar van de Walcherencup, met een Dorpsstraatlengte voorsprong op de nummer twee, is Jacco joorMaurits Sep gissingen - de didgeridoo van een traditioneel instru ct van de Aboriginals uitge leid tot een favoriet souvenir »dc toeristen die Australië be- Mken. Ash Dargan, die giste- «n concert en een work up gaf in Vlissingen, vindt het N. „Ik heb ze zelf ook ver- Wit aan toeristen", bekent de poernde didge-speler. H was in Cairns, aan de Au- tolische oostkust. „Toeristen Jopen de beschilderde didge- "mos. Dat zijn als het ware Jchilderijen. Ze belanden vaak 111 de hoek van de huiskamer. (Advertentie) EE3HHH33H3I PRESSED... to work www.werkkledingtotaal.nl Maljaars uit Westkapelle. Hij is zelf nog het meest verbaasd over zijn winst. „Ik heb hier nog nooit gewonnen. Zelfs niet op het podium gestaan. Motorisch ben ik wel veel vooruitgegaan, maar ik had veel meer concur rentie verwacht. Ze hebben het laten afweten." Ondanks het bochtige parcours bereikte de Westkappelaar over de 2500 meter een gemiddelde snelheid van 58 kilometer per uur. „Dat was niet eens mijn top snelheid en toch win ik", glim lachte Maljaars tevreden. Veel meer dan zijn topsnelheid van 65 per uur zal hij nodig hebben om op 2 september het podium te kunnen bereiken op het we reldkampioenschap Solexrace in Joure. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De manier waarop de gemeente Vlissingen haar vergaderingen heeft inge deeld, is waardeloos. Dat zegt de WD-fractie. Ook de PvdA en verschillende kleinere frac ties noemen de vergaderingen die sinds januari in nieuwe stijl worden gevoerd, onwerkbaar. In het verleden werden er in één week in de maand, drie commis sievergaderingen gehouden. Ze waren opgedeeld in de thema's samenleving, grondgebied en openbaar bestuur. Om de inwo ners meer te betrekken bij de po litiek, is vorig jaar besloten die werkwijze los te laten. Nu is er bijna elke donderdag een commissievergadering, soms twee tegelijk. De laatste donderdag van de maand vindt de raadsvergadering plaats. Ver der zijn er vaste tijdstippen inge voerd waarop de onderwerpen aan bod komen. Bezoekers hoe ven daardoor niet onnodig lang te wachten op het onderwerp waarvoor ze komen. „Die parallelsessies zijn onmoge lijk", zegt C. Schönknecht van de VVD. „Je kunt nog zo je best doen en op alle donderdagen aanwezig zijn, het lukt niet om alle vergaderingen bij te wonen omdat er soms twee tegelijk plaatsvinden. Echt waardeloos. Onze fractievoorzitter gaat het maandag aankaarten in het pre sidium." De PvdA-fractie is eveneens bui tengewoon ontevreden, zegt fractievoorzitter H. de Haas. „Het is voor zowel raadsleden als burgers onmogelijk om alle vergaderingen bij te wonen. Ze ker voor kleine fracties is het een probleem. En van het wer ken met vaste tijdstippen, zijn wij ook geen voorstander. De ene keer is er te weinig tijd en de andere keer moet er een half uur gewacht worden tot het tijd is voor de volgende sessie. Het oorspronkelijke idee was dat raadsleden ondertussen konden bijpraten met de aanwezige bur gers, maar daar is nog nooit iets van terecht gekomen. Er gaat nu alleen maar veel tijd verlo ren." De CDA-fractie is wel tevreden over de nieuwe werkwijze. „We moeten niet vergeten voor wie we daar zitten", zegt R.J. Suur- mond. „Voor de inwoners van de stad is het een stuk helderder geworden. In het verleden kwam het voor dat bezoekers de hele avond zaten te wachten tot 'hun' onderwerp aan bod kwam, maar dat het uiteindelijk zo laat werd dat de vergadering werd doorgeschoven naar de volgen de dag. Die situaties heb je nu niet meer. Een eerste evaluatie heeft al plaatsgevonden, maar die wordt binnenkort overnieuw gedaan, zegt A. Achterhuis van de Partij Souburg Ritthem. Achterhuis zit in de zogenoemde agenda commissie die zich bezighoudt met onder meer de vergaderwij- ze. „De evaluatie die we na zes maanden hadden uitgevoerd, was niet representatief. De res pons was slecht. Dat er iets moet veranderen, is ook voor Achterhuis duidelijk. Maar wat, is nog de vraag. zeeuwse almanak De vijfjarige Alicia uit Mid delburg is met haar moeder en haar achtjarige zusje op be zoek bij haar oma in Vrouwen polder. Alicia is een meester in het trekken van gekke bek ken, en de lachbuien die deze bij haar zusje teweegbrengen stimuleren haar om gekker en gekker te doen. „Pas maar op", zegt haar moeder op een gegeven moment. „Als de klok slaat blijft je gezicht zo staan." Alicia, elleboogjes op tafel, kijkt haar moeder even doordringend aan en vraagt dan: „Is dat bij jou dan ook ge beurd, mama?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes fedaclie; 0113-315649 „M'.pzc.nl S edactie@pzc.nl Kbas31,«460AAGoes Ijrtentie-exploitatie: t'en Midden-Zeeland: 0113-315520; Hws-Vlaanderen: 0114-372770; Snaai: 020-4562500. iaandag 21 augustus 2006 Tienduizenden naar tall ships in Antwerpen Auto over de kop op A58 ARNEMUIDEN - Een 61-jarige vrouw heeft zaterdag een sleutelbeen gebroken toen ze met haar auto over de kop sloeg en in de sloot langs de A58 belandde. De vrouw kwam uit Arnemuiden en reed richting Goes. Bij het inha len van een andere auto raakte ze in de berm en botste te gen de vangrail. Daardoor schoot de wagen terug de rij baan op, sloeg over de kop en kwam in de sloot langs de weg terecht. De vrouw moest door de brandweer uit het wrak worden gehaald. De Arnemuidse is met de ziekenwa gen naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. Ze heeft een gebroken sleutelbeen en enkele snijwonden aan het ongeluk overgehouden. Inbraak en vernieling van auto's MIDDELBURG - Op het parkeerterrein van het Hof van Tange in Middelburg is zaterdag ingebroken in een auto. Uit de wagen zijn het frontje van een radio-cd-speler en vijftien cd's gestolen. Van een andere auto zijn de ruiten wisser, de antenne en een handgreep afgebroken. Ook is van die auto een ruit ingeslagen. Geld gestolen met babbeltruc VLISSINGEN - De politie waarschuwt voor twee vrou wen die zich voordoen als hulpverleensters om mensen in hun huis te beroven. De vrouwen, van wie geen beschrij ving is gegeven, hebben afgelopen donderdag een bejaar de vrouw in Vlissingen bestolen. Ze belden aan en stelden zich voor als hulpverleensters. Ze vroegen of ze binnen mochten komen voor een gesprek. Toen ze weer weg wa ren, ontdekte de vrouw dat geld en een pinpas uit haar portemonnee waren gestolen. Man tankt zonder te betalen VLISSINGEN - Een onbekende man heeft zaterdagmid dag bij een benzinestation aan de Sloeweg in Vlissingen voor enkele honderden euro's benzine gestolen. De man gooide even na zes uur de tank van zijn auto en enkele jer rycans vol benzine. Daarna reed hij weg zonder te beta len. Boete voor snelheidsduivel TERNEUZEN - Een 25-jarige automobilist uit Lille (F) is zaterdagavond beboet na een snelheidsovertreding op de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen. Hij reed met een snelheid van honderd kilometer per uur, terwijl maxi maal vijftig kilometer per uur is toegestaan. De man had geen rijbewijs op zak. Ook kon hij zijn identiteitspapie ren niet tonen. Hij kreeg een boete van vijfhonderd euro. rWflndv van den Hurk fljSSlNGEN - De Open Uni citeit blijft nog zeker tot sep- lioiber 2007 in Vlissingen. Daar in is het weer afwachten. De diversiteit is alle onzekerheid Dl. Zij wil duidelijkheid. Ine jaar geleden besloot de lei- riig van de Open Universiteit OU) dat zes vestigingen moes te, sluiten. Ze waren te klein tTi te kunnen bekostigen. Ook [ïssingen moest dicht; studen- fenmoesten voortaan naar Bre- jj voor onderwijs. Daarop jitani protest. Samen met Era an sloot Vlissingen met de lei- jjng een compromis door als jrovinciaal steunpunt door te pan. Afgesproken werd dat na ne jaar, nu dus, zou worden i javalueerd of het steunpunt lerkt. Het onderzoek is nog •iet klaar, maar een gesprek kus tprovincie en Open Universi- a! heeft donderdag al plaatsge lden. Met succes. Jedereen wil in ieder geval een jrar doorstarten", vertelt ge- ieputeerde G. van Heukelom. lEn daar heb ik eigenlijk niet bar voor hoeven pleiten. Ook h leiding van de universiteit ras positief over het voorbes- kan hier. Ze zijn te spreken sver de projecten die zijn uitge weid in Vlissingen. De Open •j Universiteit heeft bijvoorbeeld jamengewerkt met Hogeschool Zeeland en ze denkt mee met de Zeeuwse kenniseconomie. Dat in de smaak gevallen bij het jesluur." Deprovincie wil de OU niet mis- <en in Zeeland. „Alles wat weg- I gaat uit Zeeland is een gemis. Maar kennis mogen we sowieso Ét kwijtraken. Deze universi teit vult een markt op: ze vormt geen concurrentie voor de HZ en ook niet voor de Roosevelt Academy. Werknemers kunnen er in eigen tijd een opleiding tot leidinggevende volgen." Ook de gemeente ziet de waarde van de OU. Alleen heeft zij dat nog niet actief bepleit. Door een foutje was wethouder M. Walra ven (onderwijs) er donderdag niet bij. „Van de problematiek bij de universiteit ben ik ook nog niet goed op de hoogte. Wel ga ik dat veranderen. Het staat bovenaan mijn lijstje voor deze week. Misschien kan de gemeen te ook nog iets betekenen. Want wij pleiten natuurlijk ook voor behoud." Duidelijk plan De OU-vestiging in Vlissingen is blij met al die bijval. Coördi natrice E. Lubig zou alleen lie ver zien dat er ook echt iets mee wordt gedaan. „Alle overheden willen wel subsidie geven, maai de leiding wil een duidelijk plan zien. Daarom moeten de overhe den op één lijn komen. Duidelij ke afspraken, een goede samen werking'. Nu lijken we soms wel •een speelbal. Onze studenten we ten niet waar ze aan toe zijn. Ze vragen of ze over anderhalf jaar examen kunnen doen. Maar dat kan ik steeds niet beloven." Dan is er nog het probleem van dé huisvesting. De OU huist nu nog bij de Hogeschool Zeeland. „Alleen krimpt onze locatie in. Eerst hadden we 240 vierkante meter, nu nog maar 95. Een ont vangstruimte is er niet meer. Je herkent ons niet eens meer." Over het aantal studenten heeft de instelling niets te klagen. Dat is stabiel op 475 studenten. De OU wil dat al deze gegevens bij de leiding doordringen. Uitspraken over de rol van de ge meente Vlissingen doet Lubig, die ook PvdA-raadslid is, liever niet. Haar fractiegenote B. Brui- nooge neemt die rol over. „Vlis singen moet zich ervoor inspan nen om de universiteit te behou den. We willen hier toch zo no dig een kenniswerf? Dan moet de wethouder zich daarvoor in zetten bij de leiding. Het zou te gek voor woorden zijn als de uni versiteit uit onze vingers glipt. Kennis moet je houden." Geeft niks. Als er iemand op be zoek komt, wordt er weer over gepraat. De didge brengt hen te rug naar Australië, naar de plek waar ze geweest zijn. Dat wil ik ook met mijn muziek, herinne ringen oproepen." Aan het begin van de avond gaf Dargan een workshop in de win kel Australian Treasures van Ben van Rijswijk, midden in de Walstraat. Hij geeft graag les aan anderen. Om cle cultuur door te geven, maar zeker ook het plezier. „Want het is ge woon erg leuk om te doen." De didgeridoo goed leren bespe len vindt Dargan belangrijk. „Dan leer je de relatie met het land begrijpen. Om zover te ko men, heb je kennis nodig. Les ge ven opent deuren. Dan wordt het een persoonlijke reis." Precies daarop hoopt Carolus van Kuilenburg. Hij is speciaal uit Utrecht naar Vlissingen ge komen voor de les van Ash Dar gan. „Hij is een van de weinige grote didgeridoospelers van wie ik nog geen les heb gehad. Ik hoop dat hij mij kan stimuleren net iets verder te gaan." Van Kuilenburg speelt nu bijna tien jaar, is verbonden aan het Aboriginal Museum in Utrecht en geeft ook zelf workshops, maar is nog nooit in Australië zelf geweest. Dat vindt hij niet erg. Hij probeert de traditionele speelwijze van de Aboriginals ook niet over te nemen. „Het is onmogelijk te doen wat zij doen. Ik ken hun taal, hun gedachten niet. Ik kan alleen een kopie van de klanken neerzetten." Traditioneel. Modern. Laat je niet meeslepen in zulke zinloze discussies over de juiste tech niek, zegt Dargan. „Die discus sie win je toch niet. Didgeridoo spelen is een persoonlijke reis. Daar gaat het om. We gaan van daag ritmes openmaken. Want iedereen heeft een verhaal te ver tel! en. Dus de enige regel die je van mij leert, is; speel vanuit je hart." Ash Dargan treedt vanavond om '20.30 uur op in theater De Wegwij zer in Nieuw- en Sint Joosland. Didgeridoo-speler Ash Dargan gaf gisteren een workshop in Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9