Negentig doden in Afghanistan Oude regels gelden in Libanon PZC Spanje vraagt EU om hulp illegalen Duits-Libanese bommenmaker is 'normale' jongen Zorgen om voortbestaan monarchie van Tonga Gevechten met Talibanstrijders in het zuiden laaien op rcK Onderzoek naar moord op Poolse slaven in Italië maandag 21 augustus 2006 j^prThnmas Verfuss JJUKU'ALOFA - In Tonga nordt gevreesd voor het voortbe- ,laan "van de monarchie. De koning Taufa'ahau JS-jarige Tupou IV is ernstig ziek. Zijn mu kroonprins Tupouto'a |f 'werkt in Londen als taxi- dtauffcur en wordt door velen niet geschikt geacht als nieuw staatshoofd. Dit meldde de Britse krant The Times zaterdag. De koning heeft in Tonga een allesbehalve cere moniële rol. Het staatshoofd be noemt in het eilandenrijk in de Stille Zuidzee bijna alle parle mentariërs en alle rechters. Sommige van de 104.000 Tonga- nen zijn verbaasd dat hun ko ning zo oud is geworden. Taufa' ahau Tupou IV heeft lang een zeer ongezond leven geleid. In 1976 haalde hij het Guinness Book of Records als dikste ko ning ter wereld. Hij woog toen 210 kilo. In die tijd nam hij zijn eigen aangepaste stoel en bed mee bij staatsbezoeken in het buitenland. Taufa'ahau Tupou IV is sinds dien wat afgevallen en is inmid dels de op drie na langstzittende monarch ter wereld, na koning Bhumibol van Thailand, de Brit se koningin Elizabeth H en ko ning Malietoa Tanumafili II van Samoa. Het arme Tonga is een archipel van 170 eilanden, waar van slechts 36 bewoond zijn. Veel Tonganen werken in Nieuw-Zeeland; het geld dat zij naar huis sturen, is cruciaal voor de Tongaanse economie. Daarnaast exporteert Tonga wat vis, pompoenen en vanille- peulen. ANP ,j.m Patrick Selbach KABOEL - Gevechten in het zui len van Afghanistan hebben vol- «ens Afghaanse functionarissen afgelopen weekeinde aan meer jan ucgentig mensen het leven 4osl. Onder de doden zouden neer dan zeventig strijders zijn geweest van de Taliban, de fundamentalistische voormalige machthebbers van het Aziati sche land. De buitenlandse troepenmacht in Afghanistan onder aanvoe ring van de Navo, waartoe ook ricNederlandse militairen in de zuidelijke provincie Uruzgan be horen, meldde gisteravond een dode onder de manschappen. Gisteren werd een Navo-mili- ïair gedood in de provincie Hei- mand, De nationaliteit is niet be trokken in de provincie Kan dahar. De strijd begon toen een grote groep Talibanstrijders zaterdagavond laat een bazaar aanviel in de plaats Panjwai, 35 kilometer ten zuidwesten van de provinciehoofdstad Kanda har. Volgens de gouverneur van het gebied werden na de gevechten in Panjwai de lijken aangetrof fen van 34 Taliban. Buiten de stad vond de politie de lichamen van nog eens 36 anderen. De re bellen van de fundamentalisti sche moslimbeweging doodden vijf agenten en militairen. De Navo-stabilisatiemacht, die de Afghaanse militairen en agen ten zowel met artillerie als met gevechtstoestellen te hulp schoot, meldde dat het berich ten had gekregen van zestig tot 72 doden. Vier Amerikaanse militairen en een Afghaanse militair zijn zaterdag gedood bij twee afzon derlijke incidenten. Taliban-lei- der Mohammed Omar gaf zater dag een verklaring uit ter ge legenheid van de 87e verjaardag van de onafhankelijkheid van Afghanistan van de Britse ko loniale overheerser. Plij zei dat het niet gepast is onafhanke lijkheidsdag te vieren op een tijdstip waarop 'ongelovige strijdkrachten uit de hele we reld het land bezet hebben'. ANP/AFP [Een zegsman van de Taliban [weersprak gisteren op zijn beurt idal er tientallen strijders zijn ge- idood. Tegen de Britse omroep BBC repte hij van maar twaalf idoden, Clinch De Taliban zijn al maanden be zig aan een groot offensief in vooral het zuiden van Afghanis- Het Afghaanse leger en de Amerikaanse troepen voeren de meeste gevechten tegen de op standelingen, maar ook de leden de Navo-troepenmacht lig- zeer geregeld in de clinch met de radicaalislamitische re bellen. De gemelde circa zeventig do den vielen naar verluidt in de nacht van zaterdag op zondag s een hevig gevecht waarin Navo-troepen samen met hun Afghaanse collega's op- Passagiers zetten tweetal uit vliegtuig LONDEN - De passagiers van een Brits vliegtuig zijn in opstand gekomen tegen de aanwezigheid van twee medepassagiers die zij er van verdachten terroristen te zijn. Het toestel kon pas vertrek ken toen de twee mannen, die Arabisch zouden heb ben gesproken, door de po litie waren weggevoerd. Volgens de Blitse krant Sunday Mail is het voor het eerst dat 'verdacht' uit ziende passagiers door een muiterij van hun medepas sagiers uit een vliegtuig worden gedwongen. Het incident vond plaats j op het vliegveld van Mala ga, op een vlucht die naar Manchester zou vertrek ken. De 'muitende' passa giers vonden het ook ver dacht dat de twee mannen bij warm weer leren jassen droegen en vaak op hun horloge keken. Na onder vraging door de politie kon den de twee mannen alsnog naar Engeland vliegen. ANP L s Zaterdag vierde Afghanistan de 87e verjaardag van de onafhankelijkheid van de Britse koloniale overheerser. Taliban-leider Mohammed Omar zei dat het niet gepast is onaf hankelijkheidsdag te vieren op een tijdstip waarop 'ongelovige strijdkrachten uit de hele wereld het land bezet hebben'. foto Humayoun Shiab/EPA door Ad Bloemendaal Een week na het ingaan van het staakt-het-vuren tussen Israël en Hezbollah is het al dui delijk dat Veiligheidsresolutie 1701 door alle partijen met voe ten wordt getreden. De interna tionale gemeenschap laat het in Libanon dramatisch afweten en de enige reden waarom Israël en Hezbollah de vijandelijkheden niet meteen hebben hervat, is dat geen van beide nu al zin heeft in een nieuwe ronde. Verrassend is het allemaal niet. Dit conflict laat zich niet verge lijken met grensconflicten tus sen gewone staten. Er zijn hier drie direct betrokken partijen en hun onderlinge verhouding is op zijn minst ingewikkeld. Dat maakt het voor de Verenig de Naties niet eenvoudig een ef fectieve formule voor een staakt-het-vuren te ontwerpen. Het verklaart ook waarom Euro pese landen niet staan te sprin gen militairen naar Libanon te sturen voor een vijftienduizend man tellende nieuwe vredes macht. Die nieuwe macht zal in de praktijk immers niet veel meer kunnen uitrichten dan het oude Unifii: een troepenmacht waarvan de leden een niet ge ring lijfelijk risico lopen zonder ook maar iets bij te dragen aan vrede. Frankrijk, dat aanvanke lijk aan een paar duizend solda ten dacht, heeft wijselijk afge haakt. Het volstaat nu met een symbolische bijdrage van een paar honderd man. De Turk Ti- mor Goksel, jarenlang woord voerder van Unifil en tegenwoor dig hoogleraar in Beiroet, ver woordde eerder deze maand het probleem met de nieuwe troe penmacht als volgt: 'Hezbollah zal geen internationaal leger met een sterk mandaat toestaan, en aan een zwakke macht als Unifil heeft niemand meer be hoefte.' VN-resolutie of niet, Hezbollah blijft cle belangrijkste militaire macht in Zuid-Libanon. De Li banese regering heeft besloten dat het officiële leger, waarvan nu vijftienduizend leden in het zuiden wordt gestationeerd, He zbollah ongemoeid zal laten zo lang de militanten niet met hun analyse wapens te koop lopen. En voor de internationale strijdmacht gelden feitelijk dezelfde orders. „De VN-troepen worden niet ge acht met geweld te bereiken wat gerealiseerd moet worden door onderhandelingen en interne Li banese overeenstemming", zei VN-secretaris-generaal Annan dit weekeinde. Zijn verklaring wordt vooral gezien als een wan hopige poging Europese landen alsnog over te halen militairen te sturen. Het patroon is duidelijk. Het Li banese leger is in Zuid-Libanon de gast van Hezbollah. Het vormt daar een beschermende paraplu voor de militie. De inter nationale troepenmacht op haar beurt vormt een paraplu voor het Libanese leger. Israël staat als enige in de regen. Dat ver klaart de opgewonden Israëli sche reacties na de internationa le kritiek op de commando-actie van zaterdag bij Ba'albek. „Dit was een daad van zelfverdedi ging en geen schending van het staakt-het-vuren", zei een mede werker van premier Olmert. „Wij mogen optreden als de Li- banezen niet aan hun verplich tingen voldoen. Onze operaties gaan door zolang de internatio nale troepenmacht niet klaar is om op te treden." De Israëlische reactie is gezien van onze redactie buitenland LAS PALMAS - Honderden Afrikaanse vluchtelingen heb ben zaterdag en zondag de Ca- narisclie Eilanden bereikt. Sinds vrijdag landden in totaal meer dan duizend illegale im migranten op de Spaanse ei landengroep. Daarmee zijn sinds begin dit jaar al ruim 17.000 immigran ten op de Spaanse eilanden aangekomen, vijf keer zoveel als vorig jaar. De Spaanse pre mier Zapatero verlangde zater dag een grotere inspanning van de Europese Unie om de toe stroom van illegale immigran ten tegen te gaan. Tijdens een bezoek op Gran Danaria zei hij dat Spanje de Kwestie de komende dagen gaat aankaarten bij de .Eu ropese Unie. Zapatero wil vol gend jaar tevens de ontwikke lingshulp verdubbelen om illegale immigratie tegen te gaan. Spanje spendeert dit jaar onge veer zeshonderd miljoen euro aan ontwikkelingssamenwer king. Crisisteam De regering van de eilanden groep wil dat de centrale over heid in Madrid een crisisteam oplicht. Ook verlangen de eilanden meer financiële steun voor de opvang van de Afrikaanse vluchtelingen. Zeker duizend il legale immigranten kwamen al om bij hun poging de Canari- sche Eilanden te bereiken. ANP/EFE/AFP Een illegale immigrant uit het zuiden van de Sahara is aangespoeld op het strand van Tenerife. foto Cristobal Garcia/EPA Doden bij brand Noord-Frankrijk LILLE - Een grote brand gisteren in het Franse Roubaix heeft vijf mensen het leven gekost. Nog eens tien anderen raakten gewond toen het vuur een flatgebouw ernstig be schadigde. Onder de doelen zijn een baby en een jong meis je- In het panel in een achterstandswijk van de Noord-Franse stad woonden ongeveer twintig mensen, van wie de helft buitenlander. In hetzelfde gebouw was in april al een kleine brand uitge broken. De eigenaar zou de elektriciteit daarna opnieuw hebben aangelegd. ANP/AFP Oostenrijkse premier onder vuur WENEN - In Oostenrijk is dit weekeinde onrust ontstaan over de familie van kanselier Wolfgang Schüssel. Die blijkt een illegale Slowaakse in dienst te hebben genomen om te zorgen voor de bejaarde schoonmoeder van de rege ringsleider. Critici hebben al berekend dat de illegale verpleegster, die een paar maanden lang 24 uur per dag' op de inmid dels overleden vrouw paste, slechts twee euro per uur ver diende, meldde het persbureau APA gisteren. De affaire komt voor de christendemocratische leider, die over zes weken hoopt op herverkiezing, op een ongelegen moment. Ouderenzorg door gediplomeerde, maar illegale verpleegkundigen is in de verkiezingscampagne een hei kel thema. ANP Vallend standbeeld doodt jongen ISTANBOEL - In het Oost-Turkse Sivas is een veertienja rige jongen om het leven gekomen toen hij op een drie me ter hoog Atatürk-standbeeld was geklommen. Het beeld van de stichter van de Turkse republiek raakte daarbij los van zijn voetstuk en sleepte de jongen mee in zijn val. Die overleed in het ziekenhuis aan zijn zware ver wondingen. ANP/DPA Ereburgerschap Grass betwist GDANSK - Raadsleden uit het Poolse Gdansk willen dat de omstreden Duitse schrijver Giinter Grass het erebur gerschap van de stad kwijtraakt. De gemeenteraad buigt zich morgen over de onderschei ding, die Grass in 1993 was toegekend. De vergadering volgt op de bekentenis van de auteur dat hij lid was de Waffen-SS, het eliteleger van Hitier. Een andere ereburger van de havenstad, de Poolse ex-pre sident Lech Walesa, dreigde zaterdag zijn titel in te leve ren. Walesa en Grass zijn beiden in Gdansk (Danzig) gebo ren. Ze zijn allebei ook Nobelprijswinnaar. ANP/DPA Rechter masturbeerde onder toga BRISTOW - Een Amerikaanse rechter die tijdens proces sen onder zijn toga masturbeerde, is veroordeeld tot vier jaar cel en 40.000 dollar boete. Dit meldde de krant The Oklahoman zaterdag. Volgens het vonnis masturbeerde rechter Donald Thomp son in 2002 en 2003 tijdens zeker vier rechtszaken. De 59-jarige Thompson heeft inmiddels ontslag genomen. Hij gaat in hoger beroep tegen zijn veroordeling. Hij moet de beroepszaak in hechtenis afwachten. ANP de frustraties in dat land begrij pelijk, maar ook nogal ongeloof waardig. Nergens in resolu- tie-1701 staat dat Israëlische commando's diep in Libanon ac tief mogen zijn. Israël mag zich verdedigen, maar dat geldt na tuurlijk alleen als zijn troepen in het zuiden worden aangeval len. In alle overige gevallen moet het klachten indienen bij de VN. Israël en de Verenigde Naties wilden de spelregels ver anderen, maar het na-oorlogse Libanon lijkt verdacht veel op het vooroorlogse. Hezbollah werkt ongestoord aan zijn herbewapening. Israël beschouwt zich heer en meester in het Libanese luchtruim en stuurt zijn commando's op mis sie in alle delen van Libanon. De militairen van Unifil in hun kazernes zien alles hoofdschud dend aan. En binnenkort is het opnieuw oorlog. GPD Congolezen moeten nog een keer stemmen NAIROBI - Een tweede verkie zingsronde later dit jaar moet uitmaken wie president van Con go wordt. Het huidige staatshoofd Joseph Kabila kreeg zo'n 45 procent van de stemmen, maar de grond wet eist dat de winnaar meer dan de helft moet krijgen. Kabila's naaste rivaal, de oud-rebellenleider Jean-Pierre Bemba kreeg ruim 20 procent van de stemmen. Eind oktober kunnen Congolezen hun keuze maken uit één van de twee. Kabila scoorde hoog in het roeri ge oosten van het land terwijl Bemba de meeste stemmen be haalde in de hoofdstad Kinsha sa en het westen van het land. Buitenlandse diplomaten en waarnemers juichen een tweede rond toe ondanks de extra kos ten. Er werd gevreesd voor ge weld als Kabila in de eerste ron de zou winnen. GPD door Hans Heijt WARSCHAU - Ongeveer tien Polen die in Italië tot slavernij waren gedwongen, zijn mogelijk vermoord. Dat heeft de Poolse krant Gazeta Wyborcza in de za terdageditie gemeld op gezag van onder meer de Poolse poli tie en de Poolse honorair consul in Italië, Domenico Centrone. Volgens Gazeta Wyborcza is het parket in de Zuid-Italiaanse stad Bari afgelopen week een on derzoek begonnen naar de moge lijke moord op tien Polen die eer der gedwongen te werk waren gesteld. De afgelopen maanden heeft de Italiaanse politie de stoffelijke resten gevonden van tien men sen die volgens officiële gege vens waren verdronken, een ver keersongeluk hadden gekregen of een natuurlijke dood waren gestorven. Getuigen herkenden enkele lichamen als die van per sonen die in Italië tot slavernij waren gedwongen. In verband met de zaak zijn ongeveer veer tig leden van een bende opge pakt. De Italiaanse politie be vrijdde vorige maand 113 Polen uit werkkampen in het zuiden van Italië. De Polen werden er volgens justitie als slaven gehou den en bewaakt door lieden die 'kapo' genoemd moesten wor den, de naam van nazi-kampbe wakers in de Tweede Wereldoor log. Criminelen zouden de Polen naar Italië hebben gelokt met het vooruitzicht van een goedbe taalde baan. Eenmaal aangeko men in de regio Apulië werden ze gedwongen vijftien uur per dag onafgebroken op het land te werken tegen hongerloontjes. ANP/DPA/AFP van onze redactie buitenland BERLIJN - De Duitse politie heeft een van de twee verdach ten van de mislukte terreuraan slag van eind juli op twee Duit se treinen opgepakt. De 22-jari- ge Libanees Youssef Mohamad werd zaterdagmorgen om vier uur op het station van de Noord-Duitse stad Kiel gearres teerd. De tweede verdachte is nog voortvluchtig. De politie heeft de twee mannen weten te identificeren door op namen van bewakingscamera's. Youssef Mohamad, die aan de universiteit van Kiel onder meer elektronica studeerde, wilde aanslagen plegen op de trein van Keulen naar Koblenz en de trein van Keulen naar Hamm. Hij had primitieve bommen ge maakt met propaanflessen en met een wekker als ontstekings mechanisme. De bommen zaten verstopt in koffers. Bekenden van de verdachte hebben met on geloof op zijn arrestatie gerea- geex'd. Medestudenten omschre ven Youssef als een 'normale, on opvallende en vriendelijke jon gen'. Hij woonde in een studen tenflat in Kiel. Volgens de stu denten was hij een vrome mos lim, ging hij regelmatig naar de moskee en bad hij vijf keer per dag, maar er waren geen aanwij zingen dat hij extremistische ideeën had, aldus de studenten in het weekblad Der Spiegel. Wel had Youssef onlangs enkele medestudenten verteld dat zijn broer een maand geleden in Li banon door Israëlische militai ren was gedood. Mogelijk heeft die gebeurtenis hem tot zijn plan gebracht. Natuurkundedocent Jürgen Mül- ler vertelde dat de Libanees bo- vengemidddeld intelligent is, maar dat zijn Duits niet erg goed is, waardoor hij niet over tuigend overkomt. „Hij liep de kantjes ervan af. Plad hij beter opgelet tijdens de les, dan wa ren de bommen afgegaan." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5