Veel Vlamingen in Hulster bad PZC Paal leeft nog dankzij de jachthaven PZC Promotie en plezier op activiteitendag PZG Terneuzen bruist van de jazz tijdens Rondje Markt Schoolzwemmen over de grens floreert Honderdvijftig schilders nog even in spanning Idyllische taferelen tijdens verlicht weekend Op zoek naar nachtdieren ALTEN A maandag 21 augustus 2006 11 rinnrRené van Stee HULST - Het recordaantal van 673 zwemdiploma's is het afgelo pen jaar in het overdekte zwem bad van Reynaertland in Hulst uitgereikt aan Belgische basis- scliolieren. Uit gegevens van het Nationaal Platform Zwemba- den/NRZ, de brancheorganisa tie voor zwembaden, blijkt dat het Hulster zwembad hiermee bet leeuwendeel van het grens overschrijdende schoolzwem men in Nederland verzorgt. Hulst trekt sinds jaar en dag veel schoolzwemmers uit Vlaan deren. Het afgelopen seizoen wa ren er bijna 38.000 zwemles uren. In totaal werden 1154 di ploma's uitgereikt, onderver deeld in het A- B- of C-diploma van het Zwem-ABC. Leerlingen van dertien Vlaamse basisscho len namen daarvan bijna zestig procent voor hun rekening. Het komende seizoen is inmiddels ook al volgeboekt, waardoor di verse basisscholen uit de grens streek op een wachtlijst zijn ge plaatst. En dat is volgens exploi tant F. Lievens niet voor niks. „Het is algemeen bekend dat de kwaliteit van het zwemonder wijs in Nederland hoog is. Als je ova- zwemlessen praat, moet je kinderen vooral de nodige zelf redzaamheid geven. In tegenstel ling tot Nederland is daar in Bel gië kennelijk onvoldoende aan dachtvoor", aldus Lievens. Bovendien ligt het zwembad in Hulst dicht bij Belgische plaat sen, zoals De Klinge, Stekene, Sint-Pauwels en Kemzeke. C. Ferket, diensthoofd burgerza ken en welzijn van de gemeente Stekene, verklaart dat dit zeker een rol speelt in de keuze voor Hulst, maar bevestigt dat de kwaliteit van het zwemonder wijs het belangrijkste is. „Bij het verlaten van de lagere school moet. ieder kind in België kunnen zwemmen. Ten opzichte agenda Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAAIMDEREIW Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax: 0115-645742 F-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 JÊ-fnail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl F-mailsiweb@pzc.nl van Nederland ligt de lat in ons land veel te laag. Hoewel er di verse zwembrevetten bestaan, is de echte stimulans om in België een volwaardig zwemdiploma te halen er in feite niet. Wij staan daar niet achter en kiezen daar om voor Hulst", legt Ferket uit. Branchemanager G. Wijnholts van het Nationaal Platform Zwembaden/NRZ verklaart dat grensoverschrijdend school zwemmen nergens zo massaal plaatsvindt als in Hulst. In Lim burg, Noord-Brabant en de Duit se grensstreek gaat het hooguit om enkele tientallen kinderen, die vooral op particuliere basis in Nederland zwemlessen vol gen. Wijnholts wil geen oordeel vellen over de kwaliteit van het zwemonderwijs in België. „Wat ik Wel weet is dat het Zwem-ABC staat als een huis." door René van Stee WESTDOKPE - Kinderen of vol wassenen met ADHD of een aan autisme verwante stoornis heb ben veel baat bij paardrijlessen in aangepaste vorm. Om die groep -en ook andere handicap ten- optimaal van dienst te kun nen zijn, is de Zeeuws-Vlaamse stichting Paarden Zonder Gren zen (PZG) opgericht. De stich ting hield gisteren op het terrein van het hippische centrum in Westdorpe voor de vijfde keer een activiteitendag. Het doel hiervan was tweeledig, namelijk de bezoekers een leuke dag bezorgen en het werk van PZG onder de aandacht bren gen. „Uit alles blijkt dat mensen met autisme of ADHD veel baat hebben bij paardrijlessen. Ze worden er rustiger van. Ook zijn ze hierdoor veel beter aanspreek baar", vertelt secretaris G. Si- monse van PZG. Inmiddels rijden zo'n vijftien kinderen uit Zeeuws-Vlaande- ren paard dankzij de inspannin gen van PGZ. En dat aantal groeit volgens Simonse gestaag. Ook enkele volwassen gehandi capten uit Vlaanderen maken ge bruik van de diensten van de stichting. „Daardoor kampen we ondertus- STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.15 uur; Kaarten, vrij biljarten;14.00 uur: Bewe gen 55+; De Halle, 13.30 uur: Prijskaar ten, biljarten; Trefpunt, 13.00 uur; Kaar ten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO koersbal en biljarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljar ten; 13.30 uur: Bridge; HULST -De Lieve, 13.00 uur: Kaarten ^biljarten; De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: Koffieochtend met voorlezen; 14.00 uur: Sjoelen; 19.00 uur: filmclub; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur, Biljarten, 13,30 uur; SWO creatief, koersbal; Kerklaan 87, 19.00 uur: Crea tieve bijeenkomst; Schuttersterrein, 14.30 uur; Schieting op de staande wip; PAAL - Café In 't Zicht der Schelde, 14,30 uur: Schieting en optreden Ben nie; SAS VAN GENT - St.Albert, 14.00 uur: Kaarten; De Regenboog, 14.00 uur: ANBO koersbal; SINT-JANSTEEN - De Warande, 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; Café de Kroon, 14.00 uur: Kaarten; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Yo ga; 13.00 uur: Kaarten bieden en joke ren en biljarten; Sporthal De vliegende Vaart, 9,00 uur: Yoga; 13.00 uur: Koers bal en bowls. Onderdeel van de Paalse feesten is het admiraalzeilen met platbodems op de Westerschelde. door René van Stee Paal is bij het op deltahoogte brengen van de zeeweringen het enige haventje dat in Oost-Zeeuws-Vlaanderen in tact is gebleven. Weliswaar werd toen het oude haventje gedempt, maar er mocht in 1980 een nieuwe jachthaven worden aangelegd, met plaats voor meer dan 150 boten. In feite ontleent Paal zijn be staansrecht aan die getijhaven. Net als de Saeftinghefeesten die het afgelopen weekeinde voor de 35e keer werden ge houden. Motor achter de festiviteiten is de plaat selijke watersportvereniging, die ook veel Vlaamse leden telt. De club staat volgens penningmeester Jan Theenaert bekend om zijn gemoedelijkheid en saamhorigheid. „Want onze leden liggen hier niet alleen met een boot, ze steken ook regelmatig de handen uit de mouwen. Die zelfwerk zaamheid is onze grootste kracht. Daar door kunnen we de tarieven voor een lig plaats schappelijk houden", legt de ge boren en getogen Palinees uit. Hij stamt uit een vissersgeslacht, want pa Theen aert was mosselvisser in Paal. Jan Thee naert woont er nog altijd. Het dorpje telt zo'n tachtig inwoners. In vroegere tijden was de teerdag het jaarlijkse hoogtepunt in Paal, maar ook de kermis was een bijzondere festiviteit. Daaruit zijn de Saefthingefeesten voortgeko men. De loods van de watersportvereniging is het kloppend hart van het evenement, maar dat was niet altijd zo. Jan Theenaert: „De eerste edities wer den gehouden in een feesttent bij het oude haventje. Altijd reuzegezellig, maar soms ook lastig. Want een van de eerste keren ging de dansvloer drijven, doordat het onophoudelijk regende. Een bende dat het toen was. Maar dat kon de pret echt niet drukken. We feest ten gewoon vrolijk verder." Vaste mosselkoker van de Saeftinghef eesten,Piet Verras, hoort het allemaal met zichtbaar genoegen aan. In twee da gen draait hij er zo'n zeshonderd kilo mosselen door. Een bijzonder recept heeft Piet niet. „Gewoon puur natuur, zonder allerlei ingewikkelde flauwe kul", zegt hij stellig. „Dus de mosselen laten koken in hun eigen vocht en er wat groente bij doen. Dan smaken ze het beste." Programma-onderdelen als een rom mel-, brocante- en schippersmarkt, mu- ziekoptredens, een lasershow, rondvaar ten met jachten uit de haven, de heilige mis met zangkoor én de wijding van de bootjes trekken massa's volk. En na tuurlijk ook het admiraalzeilen onder aanvoering van een 'gekozen' admiraal. Vroeger was dit een serieuze zaak, want het diende als een konvooimaatregel voor de beveiliging van koopvaardij schepen. Tal van watersportverenigin gen houden het admiraalzeilen in ere als sportief evenement. De in eskader varende platbodems, allen met een ligplaats in Paal, zorgen vanaf de Scheldedijk voor een imposant schouwspel. En dan vooral als ze het ad miraalschip passeren. Daarbij laten de bemanningen van de lemsteraken, foto Peter Nicolai schouwen, hengsten en hoogaarzen bij wijze van groet gelijktijdig hun fok (het voorzeil) zakken. Ook is mogelijk om per helikopter over natuurgebied het Verdronken Land van Saeftinghe te vliegen. Een buitenkansje dat Ingrid en Fred Wilhelm zich niet la ten ontnemen. Het echtpaar uit Amster dam heeft een vakantiewoning in Paal. Daar zullen zij zich over enkele jaren definitief vestigen. Ingrid raakt niet uit gepraat over de kleurenpracht van het natuurgebied. „We hadden al eens te voet een excursie gedaan en dan zie je het natuurschoon van dichtbij. Maar vanuit de lucht is het nog fascinerender. De kleuren pracht, echt geweldig. Ik denk dat ik al le tinten blauw en groen heb gezien. En wat ook opvalt is hoe klein Paal en het haventje in vergelijking met Saefthinge zijn." Officieel waren de Saeftinghefeesten gisteren klaar. Maar wie niet uitgefeest is, kan vandaag pal aan de dijk terecht in cafe In 't Zicht der Schelde voor on der meer een optreden van volksmuziek groep Ambrasj Die band werkte vorig jaar mee aan een dvd over Paal: de Poal op dvd, maokta mee. door René van Stee TERNEUZEN - Pretentieloos en vooral voor de gezelligheid. Met die bedoelingen organiseert stichting Back to The Dixies het inmiddels traditionele Rondje Markt in de Temeuzense binnen stad. Plet muziekfeest met dixieland als oervorm, maar ook met uit stapjes naar blues of fun- ky-jazz, was afgelopen weekein de toe aan zijn twaalfde editie. Long Field Jazz Crackers, de Flyings Dixies en The Honkers Brassband speelden zaterdag middag een thuiswedstrijd bij de streetparade in de Noord straat en de Havenstraat. Het talrijke publiek kan de vrolijk heid en joligheid van de muzi kanten wel waarderen. Op de Markt zitten de terrassen bijna vol. „Ik ben geen kenner, maar kom gewoon voor de gezel ligheid. Maar iedereen die een beetje van muziek houdt, komt ruimschoots aan zijn of haar trekken", vertelt een bezoeker. (~tnlr \;rnrlao'üüfindïiraeor ttooI The Jerry's Dixie Devils spelen voor een vol terras op de Markt van Terneuzen. foto Peter Nicolai Vrouw mishandeld door fietsers sen met een capaciteitspro bleem. Er is een tekort aan ge schikte paarden. Op zich niet verwonderlijk, want niet ieder paard is geschikt om door gehan dicapten te worden bereden." Het was gisteren ook feest. Zo'n zestig gehandicapten, onder wie cliënten van de Stichting Tra gel, gingen mee met een rit met paard en wagen in de omgeving van Westdorpe. Aanspannings vereniging In den Triemn ver leende hierbij belangeloos haar medewerking. Later op de mid dag was er ook muziek van showband New Adventure en een optreden van volksdans groep De Grutmoole, TERNEUZEN - Een twintigjarige vrouw uit de genieent 1 Terneuzen is vrijdagmiddag tussen half vijf en kwar i voor vijf aan de Buitenhaven in Terneuzen door twee on bekende mannen mishandeld. De vrouw reed op haa scooter over het sluizencomplex aan de Buitenhaven, ii 1 de richting van Terneuzen. Toen ze twee wielrenners in haalde, kreeg ze van een van hen een duw waardoor z vanaf het fietspad de weg opreed. De vrouw ging weer O] het fietspad rijden, en stopte een eindje verderop om d mannen aan te spreken op hun gedrag. Er ontstond eei discussie tussen de Terneuzense en de twee wielrenner over de vraag of ze met haar scooter over het fietspai mocht rijden. Ze werd toen door beide mannen geslagei 'i en geschopt. De politie is op zoek naar getuigen van dez- mishandeling. Boete voor snelheidsduivel TERNEUZEN - Een 25-jarige automobilist uit Lille (F) i zaterdagavond beboet na een snelheidsovertreding op d i' Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen. Hij reed met eet snelheid van honderd kilometer per uur, terwijl maxi maal vijftig kilometer per uur is toegestaan. De man hat geen rijbewijs op zak. Ook kon hij zijn identiteitspapie ren niet aan de politie tonen. De man kreeg een boete vai '-i vijfhonderd euro. Brillen op transport IJZENDIJKE - De teller staat inmiddels op twee miljoen En ook zaterdag gingen er vanuit IJzendijke weer ruin 25.000 afgedankte brillen naar een rederij ii Burgh-Haamstede die zorgt voor verscheping van de goe deren naar Ghana. Jacques Van Voorenberghe doet dit in - zamelingswerk al sinds 1962. Niet alleen gaan er brillen 1 maar ook afgedankte gehoorapparaten, vitrage, prothese - en naaimachines naar Afrika. De spullen komen terech bij de missiepater Sjef Cramers. Die zorgt er onder mee voor dat de brillen via een netwerk van door hemzelf op geleide opticiëns bij de arme Ghanese bevolking terecht 1 komen. Ook voetbalvereniging IJzendijke deed dit kee 1 met twee dozen voetbalkleding en ballen een duit in he I' zakje. Die artikelen zijn bestemd voor Albert Awuah, d' lekenhelper van de missie in de Ghanese havenstad Tema Geld gestolen met babbeltruc VLISSINGEN - De politie waarschuwt voor twee vrou wen die zich voordoen als hulpverleensters om mensen ii hun huis te beroven. De vrouwen, van wie geen beschrij ving is gegeven, hebben donderdag een bejaarde vrouw ii Vlissingen bestolen. Ze belden aan en stelden zich voo als hulpverleensters. Ze vroegen of ze binnen mochten ko |f men voor een gesprek. Toen ze weer weg waren, ontdekt de vrouw dat geld en een pinpas uit haar portemonnee wa ren gestolen. Auto te water in Goes GOES - Een auto is zaterdagavond rond elf uur te wate geraakt aan de Albert Joachimikade in Goes. De 69-jari ge eigenaar uit Goes had zijn auto daar geparkeerd. D- wagen reed door nog onbekende oorzaak het water h toen hij het voertuig verlaten had. door Frank Gijsel SLUIS - Honderdvijftig schilde rijen dingen in Sluis mee naar de hoofdprijs van de schilder wedstrijd. Zaterdag werden de werken in multifunctioneel cen trum De Keure binnengebracht. De wedstrijd werd uitgeschre ven door de stadsraad in het ka der van het 400-jarig bestaan van de legende van Jantje van Sluis. Het aanbod was zeer gevarieerd en bestond voor de helft uit werk van Vlaamse handen. De stadsraad had vooraf een limiet van honderdvijftig schilderijen gesteld. Uiteindelijk bleek de belangstelling overweldigend. „We waren verrast over het gro te aanbod. We hadden gemakke lijk het dubbele aantal kunnen laten meedoen",vertelde stads raadsvoorzitter Willem Behr op getogen. Volgens de voorzitter heeft de wedstrijd als doel Sluis cultureel op de kaart te zetter Daarnaast krijgen kunstenaar een podium aangeboden. Van 2 tot 16 september wordei de werken in winkels, horecage legenheden, banken en d< rooms-katholieke kerk tentoon gesteld. Door middel van een en quêteformulier kunnen bezoe kers de winnende inzendinj voor de publieksprijs bepalen Daarna gaan de schilderijei naar de tentoonstellingsruimte van multifunctioneel centrun De Keure. Daar zal een deskun dige jury een oordeel uitspre ken. Op zaterdag 30 september vind dan de uitreiking plaats van d< prijs voor beeldende kunstei van de stad Sluis (1000 euro) ei de prijzen van het publiek en di stadsraad van elk 500 euro. Dii dag worden de werken ook ge veild. Een gedeelte van de opbrengs gaat naar de renovatie van he Sint Janskerkhof. publiek op de been. De meezin gers van shantykoor De Dek- TiwahliPTg vnrcfHpi nende massa. Het Bombelino Quartet, dat de zigeunerswing van Tliancfn 'Rfin- hardt brengt, dwong vooral res pect af bij 'kenners'. T-Tel avnndnrnpramma mi rntpr- dag was een mooie gelegenheid voor een kroegentocht. Want er speelden band in zes verschillen de cafés. Jerry's Dixie Devils, omschre ven als het beste wandelende ambiance-orkest van Vlaande ren, deed er alles aan om de klanten binnen te lokken. „Wij blijven net zo lang doorgaan tot zij binnenkomen", grapte zan ger en klarinettist Jurgen Wil- lems. Dat lukte niet helemaal, maar toch was de band tevreden. Daarom volgde een toegift. En ook daarover waren de Vlamin gen tevreden. „Dames en heren, bedankt dat u gedanst hebt", was de veelzeggende boodschap die Willems het publiek na af loopt meegaf. Zondagmiddag sloten vier mu ziekgezelschappen het Rondje Markt af. Er was beschutting van parasols, dus de regen deer de niemand. Ook organisatielid Rita Bardoul niet. Zij was zater dagmiddag laat een gelukkig mens. Want na bijna twee dagen mooi weer, was het feest voor hnyii-allang gpqlaagri door Frank Gijsel RETRANCHEMENT - Het vijf de verlicht weekend in Retran- chement had over belangstel ling niet te klagen. Zowel vrij dag als zaterdag schuifelden ve len langs de verlichte monumen ten, woonpanden, wallen en tui nen. Het grensdorp Truzement had iets weg van een sprookjesdorp. Honderden kaarsen, fakkels, waxinelichtjes en lampen zorg den er voor een feeëriek schouw spel. Om de sfeer nog wat te ver hogen waren op verschillende plaatsen extra attracties en de plaatselijke middenstand had NIEUWVLIET - Staatsbosbe heer houdt morgen een excursie naar het Erasmusbos bij Nieuw- vliet. Doel van de excursie is de deelnemers iets te laten zien van het nachtleven en de nachtdie ren, met name vleermuizen, in het bos. Het verzamelpunt is de parkeerplaats bij Knokkert, om 91 30 i voor muzikale optredens ge zorgd. De reacties van de bezoe kers waren lovend. „Dit is wer kelijk schitterend", vertelde eei man nadat hij het hele parcour: had afgelegd. „Ik ben al elk jaa: hier geweest en telkens opnieuv vind ik het mooi wat ze hie: doen." Met name de walgrach zorgde voor idyllische taferelen De betrokken bewoners genotei met volle teugen van de aan dacht voor hun scheppingen. Ja net Aarnoutse van de dorpsraac toonde zich dan ook ergver heugd over de medewerking var de Truzementenaren. „Voor on ze vijfde editie hebben we wa' extra's gedaan. Gezien de weers omstandigheden mogen we ove: de belangstelling niet klagen. Advertentie GEKKE DOLLE DAGEN 24 aug. 20% 25 aug. 30% 26 aug. 40% korting op alle showroom modellen INTERIEUR! I DESIGN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 39