PZC Gevaarlijke transporten omgeleid Oog in oog met uil op Boekweitfeesten Doorvragen of doorfietsen Vreemde kapiteins op Tragelboottocht Chauffeurs met risicovolle lading mogen niet meer over N61 naar Terneuzen iita j 13 Open Universiteit tot eind 2007 in Ylissingen Gekke bekken factie: 0113-315649 5Sitie@pzc.nl U,s 31,4460 AA Goes I laertentie-exploitatie: 1 C en Midden-Zeeland: 0113-315520; VI,anderen: 0114-372770; penaal: 020-4562500. jandag 21 augustus 2006 editie Zeeuws-Vlaanderen tarRfinévan Stee [ERNEUZEN - Wegtranspor- ïii met gevaarlijke stoffen die aniiit België de grens met Ka- jiUebrug oversteken, mogen Ineukort niet meer over de JU naar Terneuzen rijden. Het jjjlit dat die transporten de «jnste risico's opleveren als ze liailcLangeweg en de Tractaat- ir» rij den. «gewijzigde route vloeit voort ii het uitvoeringsprogramma Èsteme Veiligheidsrisico's In- écht, waarin een werkgroep r;t vertegenwoordigers van de ije- jtovincie, gemeentes, Rijkswa- icrsiaat en de Regionale Brand- M Zeeland de huidige route roor'net vervoer van gevaarlijke lollen heeft herzien. Het resul- isatis het schrappen van het ge- jfelte vanaf de gemeentegrens Sulst-Terneuzen tot het kruis- ontbil Driewegen met de N62. Langs de nieuwe route staat ander bebouwing dan op het ïsject tussen Hulst, Terhole en 'agover de N61. Ongeval 'Er bevinden zich dus ook min- jer mensen in de omgeving. In emeen zijn de risico's Set zo groot, maar die worden iel aanzienlijk verder beperkt de ioor alle vervoer met gevaarlij- Dé lesloffen te concentreren op de- Kilde route. En mocht er onver kopteen ongeval gebeuren met sadergelijk transport, dan zijn a gevolgen minder ingrijpend ïfvervelend"verklaart de Ter- Ruzense wethouder C. van Schalk (verkeer en milieu). Op het grondgebied van Terneu ien wordt de route naar het Va- fcepark (Mosselbanken) vanaf Subsidie voor ianbrengen van oude namen GOES - Eigenaren van monu- nentale of geschiedkundig be- hngrijke huizen in Goes kun- itn rekenen op 110 of 200 euro subsidie voor het aanbrengen ran historische namen op hun panden. Dr 110 euro kan worden verkre gen voor het aanbrengen van de istorisehe naamgeving met een rólopdmik door een erkend re- damebeletteringsbedrijf. De ICOeuro subsidie is voor het een- falig aanbrengen van de histori an naam met penseeltechniek Mor een erkend schildersbe nt fó is aan de Goese monumen- incommissie om te beoordelen pi een eigenaar in aanmerking [ooreen bijdrage. de H. H. Dowweg over de Savoyaardsweg toegevoegd aan de route voor gevaarlijke stof fen. Wegtransporten die naar het Valuepark moeten, hoeven dan niet via polderwegen te rij den. De route moet aansluiten op het landelijke of provinciale wegennet. Het gedeelte over de N62 tussen de Westerscheidetun- nel en de N61 is bewust niet aan gewezen, om te voorkomen dat transport van gevaarlijke stof fen door de Westerscheldetun- nel ontstaat. Op sommige kruispunten staan nog geen verkeersborden, waar door chauffeurs op de verkeerde wegen terecht kunnen komen. Daarom moeten in de gemeente Terneuzen veertien borden wor den geplaatst. De kosten daar van bedragen 2500 euro. Chauf feurs die verkeerd rijden, zijn voortaan strafbaar en kunnen forse boetes tegemoet zien. Handhavend „De politie moet dan ook hand havend optreden. Maar ik ver wacht dat dit slechts sporadisch hoeft te gebeuren, omdat ieder een het belang van veiligere rou tes inziet. Dat blijkt ook al uit het feit dat er geen bezwaren door belanghebbenden tegen het besluit zijn ingediend", al dus Van Scliaik. De wethouder voegt eraan toe dat het ook de bedoeling is om het vervoer van gevaarlijke stof fen per spoor zo veel mogelijk te bundelen. Daartoe wordt de spoorlijn naar Sas van Gent aan- jor Paul Begijn worden. Daarna wordt de verzuurde Ter gelegenheid hiervan had hij zich ge- en konden liefhebbers van tractoren hi door Paul Begijn ZUIDDORPE - Eén van die oude am bachten die dit weekeinde op de Boek weitfeesten in Zuiddorpe werden gede monstreerd, was boter stampen. De Belg Freddy Vanpoucke liet het pu bliek het proces van melk tot boter zien- En wie denkt dat daar veel ingrediënten voor nodig zijn, heeft het mis. „Voor het maken van boter heb je alleen melk no dig. Die laat je eerst twee dagen zuur worden. Daarna wordt de verzuurde melk twee uur gestampt, totdat aan de bovenkant een verzuurde laag ontstaat: boter." Volgens Vanpoucke is de zelfgemaakte boter veel gezonder dan die uit de winkel. „Zonder extra toevoegingen uit de fabriek heb je een puur-natuur pro duct." Bij de opening van de tweedaagse Boek weitfeesten, werd Roger van Hoècke geëerd voor zijn vijfentwintigjarig jubi leum als vrijwilliger bij het feestcomité. Ter gelegenheid hiervan had hij zich ge huld in zijn oude kostuum: een donker blauwe broek en een rode spencer. „Want zo waren wij vroeger als vrijwilli ger gekleed", aldus de jubilaris. „In het begin stonden er maar een paar kraampjes. In de loop der jaren is dat steeds verder uitgebreid en zijn er ook steeds meer activiteiten bijgekomen. Nu hebben we een groot dorpsfeest, waar de bewoners elk jaar weer naar uitkijken." Net als andere jaren was er afgelopen weekeinde de traditionele rommelmarkt door Gino van den Broecke TERNEUZEN - Het was zater dagmiddag een feestelijk ge- kuren aan de binnenhaven in Terneuzen. Daar vertrokken en arriveerden ruim tweehon derd verstandelijk gehandicap- tecliënten van Tragel en bege leiders voor de 25e Tragelboot tocht over het Kanaal van Gent naar Terneuzen. :e watersportvere niging Neusen tekende ook dit jaar weer voor de organisatie en had het recordaantal van 58 boten paraat om de enthousias te menigte haar jaarlijkse tocht richting Zandstraat te be zorgen. Dit jaar hadden de cliënten echter gezelschap van enkele prominenten. Zo hadden burge meester Jan Lonink en ook De Vliegende Hollander - Willy de Meijer gekleed als kapitein Van der De eken - postgevat op Ku van de boten. Prachtig initiatief «Het is voor mij de eerste keer, dat ik deze happening van zo nabij meemaak. Ik moet zeg gen dat het me erg bevalt en ook al de toezegging ge daan om volgend jaar weer mee te varen. Als je het enthou siasme van de cliënten, de schippers en alle andere be trokkenen ziet, dan kan ik niet anders concluderen dan dat dit Het konvooi met cliënten van Tragel op het kanaal van Gent naar Terneuzen. foto Peter Nicolai een prachtig initiatief is", al dus Lonink. Adri Verschelling van WV Neu sen voer zelf ook mee in het konvooi. Hij gaf tijdens de vaart over het kanaal voor eventjes het roer over aan zijn passagier Luttie. Deze bewo ner van de Regulus in Oost burg was erg te spreken over zijn rol als kapitein. „Ik ben nog nooit naar de boot tocht geweest en mag nu al voor kapitein spelen, echt gaaf! Ik vaar volgend jaar ze ker weer mee, hoor. Hopelijk ook op deze boot. Het is ge woon cool om zelf te mogen va ren, al is het maar voor even tjes." Het volle konvooi, met onder andere een muziekboot in de gelederen, vertrok rond half twee uit de haven van Terneu zen en keerde er even na vieren weer terug. Voorafgaand aan de tocht over handigde burgemeester Lo nink namens WV Neusen nog een cheque van duizend euro aan Tragel, een bijdrage van de schippers voor de Stichting Kinderboerderij. door Jeanette Vergouwen HULST - Het Ambachtelijk Weekend dat elk jaar in het Waasland en Oost-Zeeuws- Vlaanderen plaatsvindt gaat om vrijblijvend genieten van kunst, ambacht en culinaire geneug ten. Beide dagen vonden vele belang stellenden de weg naar de ateliers waar de kunstenaars, blij om eens op een ongedwon gen manier te kunnen praten over hun werk, uitleg verstrek ten en ook verschillende technie ken en disciplines demonstreer den. In Hulst is de aanloop dit jaar groot. In de Spanschroef is het voor de mensen die aan het schil deren en kappen, zijn bijna on mogelijk om te werken. De be zoekers vragen honderduit, wil len werkelijk alles weten. „Za terdag waren het meer de men sen uit Hulst, maar vandaag tel ik heel veel Belgen. In café de Herleving is het een levendige boel. Daar worden vele kopjes koffie gedronken en daarna lo pen de mensen een stuk over de wallen om naar atelier d'Art te gaan." Daar krijgt Herman Thie- lens veel bezoekers over de vloer. Bij hem worden demon straties gegeven van aquarellen, schilderen met olieverf en objec ten maken van brons en glas. Tienduizenden naar tall ships in Antwerpen - T'".'" Alternatieve Stones-avond gewezen. Weliswaar loopt die route door de bebouwde kom, maar er is geen ander alter natief. Maatregelen zoals het plaatsen van schermen en het niet toestaan van eventuele nieu we bebouwing in de buurt van de spoorlijn moeten ervoor zor gen dat de risico's in dit geval zo veel mogelijk worden be perkt. SAS VAN GENT - Geen uitverkocht Koning Boudewijn- stadion in Brussel, maar wel een café vol Rolling Sto- nes-fans in Sas van Gent. Voor fans die een concert van de roemruchte rockers begin juni aan zich voorbij zagen gaan, hield de Sasse Stones-fanclub De Trip BV (de laat ste letters staan voor 'Bijzonder Vervoer') zaterdag in De Rijnvaart een Stonesavond. Om het nieuws dat bandlid Keith Richards uit een palmboom was gevallen, konden de fans aanvankelijk nog wel lachen. Maar toen ze hoor den dat daardoor een aantal concerten:, waaronder die in Brussel, niet door zou gaan, overheerste de teleurstelling. Alles was al geregeld, zelfs de busreis. De Trip BV uit Sas van Gent wilde er niet te lang bij stil staan en besloot meteen een Stonesavond te houden. Back to Coda uit -Tprho'ïe speelde naast ouwe gouwe nummers, ook een twaalftal covers van de Rolling Stones. Theo Sarneel van De Trip BV vond het een geslaagde avond. „Natuurlijk waren we teleurgesteld na het nieuws in juni, maar als je kijkt wat we hier voor elkaar hebben gekregen is dat toch fantastisch. Back to Coda doet het heel goed en de opkomst is hoog." Tegen middernacht werd Werner Lambert uit Etten-Leur uitgeroepen tot Stones-fan 2006. En dat word je niet zo maar. Criteria zijn onder meer het afreizen naar een ver land voor een concert of als iemand op een bijzondere ma nier aan moeilijk verkrijgbare Stones-muziek is geko men. Fietser gewond bij val WALSOORDEN - Een 42-jarige fietser uit de gemeente Hulst is gisterochtend rond half elf gewond geraakt bij een ongeluk in Walsoorden. Het ongeval vond plaats op de Waterstraat. Het slachtoffer was met een groep wielrenners aan het fietsen. Hij raakte in het achterwiel van een eveneens 42-jarige fietser uit de gemeente Hulst en kwam daardoor ten val. Aan het ongeluk hield het slachtoffer een pijnlij ke schouder en hand en vermoedelijk gebroken ribben over. Dronken man krijgt twee boetes TERNEUZEN - Het afwijkende gedrag van een 36-jarige Terneuzenaar was zaterdagavond aanleiding voor de poli tie om hem aan te houden. De man had bij zijn wandeling in de Nieuwediepstraat in zijn woonplaats de gehele stoep nodig, omdat hij te veel had gedronken. Bovendien had hij een aangebroken flesje bier in zijn hand. Toen de politieagenten hem hiervoor wilden bekeuren, weigerde cle man zijn naam op te geven. Daarop volgde een aanhouding, waarna de Terneuzenaar bekeuringen kreeg voor het gebruik van alcohol op straat en het weigeren van het opgeven van zijn naam. en konden liefhebbers van tractoren hun hart ophalen tijdens de tractorenshow voor de brandweerkazerne. Ook kregen de bezoekers de kans om met een uil op de foto te gaan. Voor de kinderen was er gisteren eén te kenwedstrijd in gemeenschapshuis 't Kaaike. De twaalf mooiste tekeningen worden beloond met een plekje op een ka lender voor 2007. Die wordt verkocht ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Boekweitfeesten. foto Peter Nicolai De vaste groep van belangstel lenden kiest heel gericht voor en kele ateliers of disciplines en wil daar ook alles over w.eten. „De bezoekers die weinig tijd hebben, willen een hele route af rijden, anderen vragen de oren van je hoofd." In het streekmuseum van Hulst is er een voortdurende stroom van bezoekers. „Ze komen uit heel Nederland en Vlaanderen en de belangstelling is heel di vers. Sommigen komen voor de wisseltentoonstelling over oude Zeeuwse mutsen en anderen wil len de totale collectie zien, Ik denk dat dit weekend ongeveer 450 mensen binnen zijn ge weest", aldus een medewerker van het museum. Ook in het VW-kantoor hebben de medewerkers het razend druk. De brochures waren snel uitverkocht en zaterdag moes ten er nog snel enkele tientallen worden gehaald in Sint Niklaas. „Met deze formule kunnen we nog jaren doorgaan", meent een van de organisatoren. Advertentie WERKKLEDING www.werkkledingtotaal.nl door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - De Open Uni versiteit blijft nog zeker tot sep tember 2007 in Vlissingen. Daar na is het weer afwachten. De universiteit is alle onzekerheid zat. Zij wil duidelijkheid. Drie jaar geleden besloot de lei ding van de Open Universiteit (OU) dat zes vestigingen moes ten sluiten. Ze waren te klein om te kunnen bekostigen. Ook Vlissingen moest dicht; studen ten moesten voortaan naar Bre da voor onderwijs. Daarop kwam protest. Samen met Em- men sloot Vlissingen met de lei ding een compromis door als provinciaal steunpunt door te gaan. Afgesproken werd dat na drie jaar, nu dus, zou worden geëvalueerd of het steunpunt werkt. Het onderzoek is nog niet Maar, maar een gesprek tus sen provincie en Open Universi teit heeft donderdag al plaatsge vonden. Met succes. „Iedereen wil in ieder geval een jaar doorstarten", vertelt gede puteerde G. van Heukelom. „En daar heb ik eigenlijk niet zwaar voor hoeven pleiten. Ook de lei ding van de universiteit was po sitief over het voorbestaan hier. Ze zijn te spreken over de projec ten die zijn uitgevoerd in Vlissin gen. De Open Universiteit heeft bijvoorbeeld samengewerkt met Hogeschool Zeeland en ze denkt mee met de Zeeuwse kenniseco nomie. Dat is in de smaak geval len bij het bestuur." De provincie wil de OU niet mis sen in Zeeland. „Alles wat weg gaat uit Zeeland is een gemis. Maar kennis mogen we sowieso niet kwijtraken. Deze universi teit vult een markt op: ze vormt geen concurrentie voor de HZ en ook niet voor de Roosevelt Academy. Werknemers kunnen er in eigen tijd een opleiding tot- leidinggevende volgen." Ook de gemeente ziet de waarde van de OU. Alleen heeft zij dat nog niet actief bepleit. Door een foutje was wethouder M. Walra ven (onderwijs) er donderdag niet bij. „Van de problematiek bij de universiteit ben ik ook nog niet goed op de hoogte. Wel ga ik dat veranderen. Het staat bovenaan mijn lijstje voor deze week. Misschien kan de gemeen te ook nog iets betekenen." Speelbal De OU-vestiging in Vlissingen is blij met al die bijval. Coördi natrice E. Lubig zou alleen lie ver zien dat er ook echt iets mee wordt gedaan. „Alle overheden willen wel subsidie geven, maar de leiding wil een duidelijk plan zien. Daarom moeten de overhe den op één lijn komen. Duidelij ke afspraken, een goede samen- werldng. Nu lijken we soms wel een speelbal. Onze studenten we ten niet waar ze aan toe zijn. Ze vragen of ze over anderhalf jaar examen kunnen doen. Maar dat kan ik steeds niet beloven." Dan is er nog het probleem van de huisvesting. De OU huist nu nog bij de Hogeschool Zeeland. „Alleen krimpt onze locatie in. Eerst hadden we 240 vierkante meter, nu nog maar 95. Een ont vangstruimte is er niet meer. Je herkent ons niet eens meer." Over het aantal studenten heeft de instelling niets te Magen. Dat is stabiel op 475 studenten. zeeuwse almanak De vijfjarige Alicia uit Mid delburg is met haar moeder en haar achtjarige zusje op be zoek bij haar oma in Vrouwen polder. Alicia is een meester in het trekken van gekke bek ken, en de lachbuien die deze bij haar zusje teweegbrengen stimuleren haar om gekker en gekker te doen. Pas maar op", zegt haar moeder op een gegeven moment. „Als de klok slaat blijft je gezicht zo staan." Alicia, elleboogjes op tafel, kijkt haar moeder even doordringend aan en vraagt dan: „Is dat bij jou dan ook ge beurd, mama?" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 37