Erik Dekker is weer mens aan het worden Met rode konen naar toernooizege arerSenigingid Laatste Wilhelmus voor Faas Wilkes Soumah verrassende winnaar open groep Roeiers voldoen aan verwachting op WK Tienvoudig wereldkampioen dammen Tsjizov wint Zeeland Open Goud brengt Tsjechen uit evenwicht RUGNUMMER Feyenoord heeft gisteren voor de zevende keer in 51 seizoen eredivisie de openingsioedstrijd verloren. De Rotterdamse ploeg leed bij FC Groningen een 3-0- nederlaag. De laatste keer dat Feyenoord nul punten aan de eerste wedstrijd overhield was zeventien jaar geleden: op 13 augustus 1989 won FC Utrecht eveneens met 3-0. wp maandag 21 augustus 2006 24 Parachute Erik Meijer is nooit vies geweest van een stunt, maar zaterdag voelde ook hij de zenuwen gieren. De ex-aanvaller, die vorig voet balseizoen zijn carrière beëindigde, landde bij de eerste thuiswedstrijd in de Bundesliga van Alemannia na 36 jaar met de parachute in het Tivoli-stadion. De vlucht was een geschenk van zijn voormalige ploegmakkers. De Limburger, nu commercieel manager in Aken, hield het niet droog toen hij door de fans luid werd bejubeld. door Harm Vonk In de lobby van het hotel beklaagt echtgenote Nerena zich over de toestand van Michael Boogerd. Zo mager is-ie uit de Tour gekomen, zegt ze. „Weet je wat jij moet doen?", plaagt Erik Dekker zijn (voormalig) ploeggenoot. „Stop pen." Dekker houdt tot 31 december van Sparen Er waren nogal wat toeschouwers die John Schot, speler van zater dag-hoofdklasser Kloetinge, zater dag voor het eerst aan het werk za gen. Ze raakten gaandeweg het be kerduel met Unitas steeds meer on der de indruk van de kittige midden velder. 'Nou, Hoek kan alvast gaan sparen...', riep één van hen, toen Schot een medespeler weer eens voor de keeper zette. Kloetinge raakte in het verleden al vaker spelers kwijt aan de kapitaal krachtige rivaal. Dit seizoen maak ten Merlijn Swennen en Ferry Alf- ons de overstap. 'Ik moet me wel sterk vergissen als Schot niet de vol gende wordt', sprak de Kloetin- ge-supporter met gevoel voor dra matiek. van onze sportredactie Voor Faas Wilkes heeft zaterdag in de Sint-Laurenskerk in Rot terdam voor de laatste keer het Wil helmus geklonken. De voormalige dribbelkoning speelde 38 interlands waarin hij 35 keer scoorde. Hij over leed dinsdag op 82-jarige leeftijd aan een hartstilstand. Na een indrukwekkende uit vaartplechtigheid speelde de organist nog één keer het Wil helmus voor Wilkes. Daarna werd de geboren Rotterdammer in besloten kring begraven. In de Sint-Laurenskerk bevonden zich be kenden uit de voetbal-, media-, en zakenwereld. Johan Cruijff, voor wie Wilkes zijn grote idool was, ont brak. KNVB-voorzitter Jeu Sprengers was zaterdag tijdens de drukbezoch te herdenkingsdienst één van de sprekers. De Limburger bood na mens de voetbalbond excuses aan voor het feit dat Wilkes slechts 38 keer voor Oranje uitkwam. De oud-speler van onder meer Intema- zionale, Torino, Valencia en Levan- te was in de begin jaren vijftig jaren lang niet welkom in het Nederlands elftal wegens zijn buitenlandse prof- avonturen. De KNVB was destijds nog volledig in de ban van het ama teurisme. „Dat hadden wij anders moeten doen", betoogde Sprengers. „We moeten aanvaarden dat zo'n prachti ge organisatie als de KNVB ongelijk had in die kwestie. Daarvoor betuig ik nu spijt aan Faas en aan het gehe le Nederlandse volk. Hen is zeker vier jaar lang een uniek talent ont houden." ANP van onze sportredactie GOES - De open groep van het Hiltex Zeeland damtoernooi kreeg zaterdag een onverwachte winnaar. Niet Wim Bremmer, de speler die van meet af aan de ranglijst aanvoerde, maar Daou- da Soumah pakte de hoofdprijs. Bremmer, die met een punt voor sprong op Soumah aan de slot- ronde begon, vergooide zijn kan sen door een nederlaag in de slotron.de tegen Dik de Voogd. De Culemborger kwam na een matige start met drie remises sterk terug en werd dankzij zijn vijfde zege op rij zelfs nog twee de. Daouda Soumah profiteerde van het falen van de koploper door een overwinning op de Ger- brand Hessing. De 29-jarige Rot terdammer, die oorspronkelijk uit Guinee komt en sinds zeven jaar in Nederland woont, maakt snel progressie, In de open toer nooien van Delft, Nijmegen a Den Haag kwam hij uitstekend voor de dag, met onder meereen gelijkspel tegen Aleksander Schwarzman. Hij traint regeb. tig met sterke Afrikanen als Kt jofang en Samb en wil binnen enkele jaren de finale van hei Nederlands kampioenschap fc. len. Tegen Hessing had hij veel geduld nodig: pas in' hei eindspel kreeg hij zijn Twents tegenstander op de knieën. Met een zesde plaats werd Daal Kasse de beste Zeeuw. DeJhi delburger, die vorig jaar nog tweede werd, won in de slotron- de van de Tilburger Ad van Ti borg. Jan van de Weteringh t Stavenisse vergooide zijn°kan sen op een hoge klassering doe een nederlaag tegen het Cul®. borgse talent Pieter Steijlen.de nummer vier in de eindstand door Leo van de Ruit ETON - Op de eerste dag van het WK roeien in Eton presteer de Nederland precies volgens verwachting. De vaandeldraag ster en het vlaggenschip triom feerden op Dorney Lake in de voorwedstrijden. Alle vijf ande re ploegen, met mindere staat van dienst op wereldniveau, kre gen een verwijzing naar de her kansingen te slikken. Marit van Eupen, de titelverde digster in de skiff lichtgewicht, roeide soeverein naar de halve fi nales. De 36-jarige roeister van Nereus zette de Oostenrijkse Mi- chaela Taupe op ruim een secon de en de rest op vier tellen en meer. De vier-zonder-stuurman, vi- ce-wereldkampioen in 2005, roeide fluitend naar de halve fi nales. Geert Cirkel, Jan-Willem Gabriels, Matthijs Vellenga en Gijs Vermeulen hadden de eer ste helft enige achterstand op de hard gestarte Slovenen enTs chen, maar namen na de eei kilometer het initiatief over gecontroleerd naar de overwin ning te varen. Het vlaggenschip van heeft zich als doel gesteld de wé- reldtitel te winnen in Etos Geen gemakkelijke opgave dat de Britse wereldkampioe nen een thuiswedstrijd roeien De extra races voor de overige vijf boten vormden niet echt ee verrassing. De 23-jarige Sjoeri Hamburger, de talentvolle sE feur open klasse, trof bij de loting met olympisch kan- pioen Olaf Tufte als opponen Hij eindigde mooi tweede achte eet het Noorse krachtmens. Zijn collega Gerard van Linden was ongelukkig. Ik t-ï 24-jarige Amsterdammer kns op de finishlijn klop van Nieuw-Zeelander Dune; Grant. Het verschil tussen rechtstreekse halve finale en it herkansing bedroeg slechts 01 seconden. ANP dit jaar het midden tussen wielren ner en ploegleider. Strikt genomen kan hij tot dan nog altijd een out-of-competition-control krijgen van de 'vliegende dopingbrigade'. Maar renner is hij niet meer, sinds hij vorige week maandag in Zwolle afscheid nam. In de Eneco Tour beleeft hij deze week zijn eigenlijke primeur, neemt hij een kijkje in de wereld die de zij ne moet worden: die achter het stuur van de ploegleiderswagen van Rabobank. „Man, je wordt me toch een stuk lamlendig de hele dag in zo'n auto." En dus is hij 's avonds maar even op de fiets gestapt. „Niet omdat ik het nu al mis, maar omdat sporten goed is. Voor iedereen." Dekker viert vandaag (maandag) zijn 36e verjaardag en er is niemand die de Hoogevener belet om een extra biertje te nemen. Alles mag en alles kan. „Dat is nou een van de dingen waardoor ik me realiseer wat voor vreemd leven ik eigenlijk altijd heb gehad. Ik voel aan mijn hele lichaam zo'n verschrikkelijk grote ontspannenheid. Als renner had ik van februari tot en met okto ber zo veel spanning in m'n lichaam. Kon ik hier nu niet relaxed zitten. Als renner had ik dan last van mijn rug gekregen, als ploeg leider heb ik nergens last van." Hij is weer 'mens aan het worden', zegt hij. Maar dat proces is al lan ger bezig dan de meeste mensen den ken. „Het gevoel wat iedereen heeft, heb ik niet. Ik ben er al anderhalf jaar mee bezig, sinds ik weet dat ik er mee stop. De mensen om me heen vinden het vreemd om mij zo te zien rondlopen, maar ik ben er al klaar mee. Bovendien, ik zie mezelf niet rondlopen, hé?" Ach, praktisch gezien stelt de stage van Erik Dekker aan de hand van Erik Breukink nog niet zo heel veel voor. Dekker rijdt de tweede ploeg leiderswagen, dus ver achter de kop van de koers. „Ik ben een paar keer naar voren gereden als Breukink niet kon en dan zie ik wel dat dat echt anders is. Maar voor de rest zie ik nauwelijks renners. Ik noem me zelf 'directeur van de tweede wa gen'." Achteruit fietsen Het werd hem gevraagd op het mo ment dat wielrennen niet meer luk te: 'Ga je iets nieuws doen als ploeg leider?' Dekker antwoordde humo ristisch als altijd dat hij wilde pro beren om zijn ploeg voortaan achter uit te laten fietsen. „Maar serieus: ik heb een document gemaakt met ideeën en plannen hoe ik het zie. Maar ik moet daar ook heel voor zichtig mee zijn. Het kan niet zo zijn dat Erik Dekker erbij is en dat G01 het dus goed gaat. Bovendien moe- ten ten we de invloed van een ploeglei- lag der in de koers niet overschatten: je kb kunt bijdragen aan een overwin- sabs ning, maar je kunt iemand niet nn laten winnen." jpm Nee, buiten de koers, in de vorm Oei van persoonlijke begeleiding, kan e Dekker de meeste invloed hebben. „Mijn voordeel is dat ik net uit het tkj peloton kom en dat ik heel veel zie, ge weet en voel. Het enige nadeel dat L ik heb, is dat ik geen ervaring heb, sl> Dat hebben de anderen wel en sa- ae men denk ik dat we er heel goed uit- ira komen. En dat is het uiteindelijke tnji doel: met z'n allen het optimale uit He: de ploeg halen." pc Scout Na afloop van zijn eerste wed strijd als hoofdcoach van Wil lem II nam Dennis van Wijk geen blad voor de mond. De coach was blij met de overwinning op FC Utrecht (2-1) maar toonde zich ver ontwaardigd over de manier waar op de regionale krant Brabants Dag blad over zijn club had geschreven. Een journalist van die krant had na melijk het lef gehad om de laatste training van Willem II bijna letter lijk uit te schrijven. Zoiets had Van Wijk nog nooit meegemaakt, zei hij „In heel mijn carrière niet. Die man is de beste scout van FC Utrecht ge weest", foeterde de trainer, die tot nu toe zijn hele loopbaan in België werkte. Utrecht-coach Foeke Booy haakte in op het akkefietje. „Ik heb het in derdaad gelezen", grapte hij. „Maar ik had liever gewonnen." Hond Mac terug Andy van der Meyde is herenigd met zijn hond Mac. Dat meldde zijn Engelse voetbalclub Everton. De aanvaller heeft wel losgeld moe ten betalen om zijn Bordeaux dog te rug te krijgen. Dieven namen een kleine week gele den de zeven maanden oude Mac mee tijdens een inbraak in de wo ning van Van der Meyde. Behalve de hond ontvreemden ze juwelen, horlo ges, een Ferrari en een Mini Cooper De twee auto's werden vrij snel te ruggevonden. „Andy was behoorlijk bedroefd door de diefstal van zijn hond. Iedere hondeneigenaar zal dat begrijpen. Maar nu is de lach terug op zijn gezicht", aldus een woord voerder van Everton. door Koen de Vries GOES - Het Hiltex Zeeland Open dam toernooi kan opnieuw een grote naam aan de erelijst toevoegen. Zaterdag schreef tienvoudig wereldkampioen Alexei Tsjizov het toernooi op zijn naam door in de finale één schijfje meer over te houden dan de Duitse Rus Mark Podolski. Al lang voordat de strijd in het Goese Sportpunt Zeeland gestreden was, had den Kees Thijssen en Marino Barkel in de gaten dat Tsjizov zou winnen. De twee Nederlanders hadden tegen el kaar gestreden om de negende plaats, nationaal kampioen Thijssen had ge wonnen, en ze volgden in de kantine het verloop van de finalepartij. Toen Podolski en Tsjizov beiden nog elf schijven over hadden, vonden Thijssen en Barkel al dat de beslissing gevallen was. „Tsjizov gaat één, twee of mis schien wel drie schijven winnen. Dit voordeel geeft hij nooit meer weg", wist Thijssen, terwijl hij de laatste trek jes van een sigaartje nam. Hij had het bij het rechte eind, al finishte Tsjizov met slechts één schijfje meer. Het was voldoende voor de eindzege, omdat in het Zeeland Open bij remise het aantal schijven dat beide spelers overhouden de doorslag geeft. De strijd tussen Podolski en Tsjizov leek in geen velden of wegen op de fina le die de jonge Let Misans en de Neder lander Ron Heusdens vorig jaar tegen elkaar speelden. Toen ontplofte het ene vuurwerk na het andere op het bord, nu was het houden van de positie het hoogste goed. Podolski (hoogleraar wis kunde aan de universiteit van Bochum) mag dan een enorm talent zijn, met de ze strijdwijze heeft hij weinig kans te gen Tsjizov. „Twintig jaar zit Tsjizov al op dit soort partijen te broeden", gaf Kees Thijssen aan. „Dan moet je niet de illusie hebben dat je van hem kan winnen." Heel soms eindigt Thijssen bij een toer nooi boven Tsjizov, maar dat is een uit zondering. De Rus heeft zo veel meer eerzucht en zo veel meer ijver dan de Amsterdammer, dat zich dat bijna al tijd uitbetaalt. „Hij zit weer met een kleur van inspanning op zijn gezicht achter het bord", constateerde Barkel. „Hij is alleen maar gefixeerd op zijn partij. Hij blijft maar rekenen. Dat kan bijna niemand. Het lijkt wel of hij er extra energie van krijgt. Als een tennis SZEGED - Vier Tsjechen wonnen gisteren de finale van de 200 meter op vlak water, tijdens het WK kanoën in het Hongaarse Szeged. Maar na de finish vielen ze allen buiten de boot. Het succes bracht hen uit evenwicht. foto Tamas Kovacs/EPA ser die zich zo in de wedstrijd vastbijt dat hij in de vijfde set extra adrenaline krijgt." Thijssen zou het ook wel willen kun nen, maar hij heeft er de discipline niet voor. „Tsjizov en nog meer Russen kun nen rustig tien uur per dag met dam men bezig zijn. Om negen uur 's mor gens zitten ze al achter het bord. Ik word om één uur wakker en merk om negen uur 's avonds dat de dag al een eind voorbij is. Dat heb ik nog geen dambord gezien. Het heeft te maken met de strenge opleiding die ze vroeger hebben gehad. Ze werden in het Sovjet systeem verschrikkelijk gepusht, maar ook gestimuleerd. Ik weet dat Guntis Valneris een prachtig appartement kreeg toen hij wereldkampioen was ge worden." Hoogtepunt Het was logisch dat de door alle wate ren gewassen Tsjizov nuchter bleef over zijn eindzege in het Zeeland Open. Toch had hij iets bijzonders bij zichzelf waargenomen: „Normaal gesproken kan ik me alleen op het WK helemaal geven tijdens een partij. Maar hier in Goes lukte me dat ook. Ik heb dan ook heel goed gespeeld, met de partij tegen Auke Scholma als hoogtepunt. Maar verder gaat het mij vooral om het. spor tief rendement. Winnen staat voorop, Als dat met een mooie partij gebeurt, is dat meegenomen." De Nederlanders waren niet bepaald in vorm in Goes. De Fries Auke Scholma was met zijn achtste plaats de beste spe ler van eigen bodem. Kees Thijssen viel met zijn negende plaats zwaar tegen en ook Ron Heusdens, de winnaar van vo rig jaar, deed niet wat van hem ver wacht werd. Hij werd elfde. Thijssen: „Dit was het laatste toernooi uit een lange serie. Wij Nederlanders zijn dan moe. Die Russen kunnen hun niveau veel langer vasthouden. En vergeet ook niet dat toernooi enorm sterk bezet was. De nummers één, twee en drie van de wereld waren er." De Zeeuwse hoop Bennie Provoost was niet in goeden doen in Goes, net zo als in de overige toernooien overigens waaraan hij deze zomer deelnam. Hij streed zaterdag om de dertiende en veertiende plaats tegen Boudewijn Der- kx. De twintigjarige inwoner van Aag- tekerke leek regelrecht op de winst af te stevenen, maar moest zich uiteinde lijk verzoenen met een negatieve remi se. Toen de vrede getekend werd, had Derkx drie schijven over, Provoost slechts twee. Alexei Tsjizov: „Normaal gesproken kan ik me alleen op het WK helemaal geven tijdens een partij. Maar hier in Goes lukte me dat ook." foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 36