Kapelle concurreert met Goes PZC Vrij wonen op het spoor In polders onder water kunnen wij niet meer fietsen Woningen op terrein failliet bedrijf Amac Gemeente stemt bouwgrondprijs af op Mannee en wil snelle start plan Zuidhoek ALTETvlA ,11 .^Harmen van der Werf lülPELLE - Bij het vaststellen vamle grondprijs voor de eerste i fase van uitbreidingswijk Zuid- hoek bij Biezelinge heeft de ge meente Kapelle goed gekeken naar wat Goes gaat vragen voor bouwgrond in nieuwbouwwijk Mannee. De Kapelse wethouder j, Herselman (VVD, ruimtelijke ordening): „Wij zijn ontzettend concurrerend met onze grond prijzen." De gemeente Kapelle gaat 210 euro per vierkante meter vragen voor vrijstaande woningen en Uvee-onder-één-kapwoningen en voor rijtjeshuizen 180 euro per vierkante meter, allebei ex clusief btw. „Wij spiegelen ons piet altijd aan Goes", merkt Her selman op, „maar we houden wel de verhoudingen in de ga len." De vierkantemeterprijs in ae wijk Mannee - die naast de Noordhoek moet komen, aan de Noordoostkant van Goes - is vol gens Herselmans informatie 231 euro, exclusief btw. Gemiddelde prijs Navraag bij de gemeente Goes leert dat dit niet helemaal zou kloppen. „De gemiddelde prijs voor particulieren wordt in Man nee 220 euro exlusief btw", laat een woordvoerster weten, „met een opslag van vijf procent voor gunstig gelegen percelen en een korting van vijf procent voor bouwkavels met de tuin op het noorden." Bouwrijp Hoe dan ook, Kapelle kijkt naar Goes én probeert Goes voor te blijven met het bouwrijp maken van de eerste fase van Zuidhoek die ten zuiden van de Biezeling- seweg komt. Kapelle volgt voor dit onderdeel een vei'snelde pla nologische procedure. Eén be zwaarschrift is binnengekomen, van een rozenkweker die vreest belemmerd te worden in de be drijfsvoering. „Zijn bedrijf zit wij ver weg van de eerste fase", aldus Herselman. „We gaan met de eigenaar praten en hopen er snel uit te komen." Verkeersoverlast door werk aan weg Ovezande OVEZANDE - De doorgaande weg NGG6 vanaf Ovezande tot de aansluiting Oudelande-Kwa- dendamme is vanaf vandaag tot 1 september dicht vanwege weg werkzaamheden. De provincie laat de asfaltver- harding waar nodig repareren en twee nieuwe asfaltlagen aan brengen. Ook worden twee rode verhogingen geplaatst en wordt bet wegdek voorzien van nieu we strepen. De werkzaamheden vinden plaats tot 1 september, met uit zondering van het tussenliggen de weekeinde. Het autoverkeer wordt omge leid via Oudelande, over de Ove- zandseweg en Dierikweg. De ontsluiting van de Zuidhoek voor bouwverkeer is een ander heikel punt. Kapelle mag geen bouwweg maken vanaf de Oude Rijksweg. De provincie wil geen extra afslag, vindt die niet no dig. De bouwactiviteiten zorgen slechts voor twee procent meer verkeer op bestaande wegen. De gemeente Kapelle wil omwonen den nu tegemoet komen door de door Harmen van der Werf OUDELANDE - Al te veel zen dingswerk hoefden ze niet meer te verrichten, de tegenstanders van onpoldering die zaterdag ac tie voerden bij Oudelande. „Als ze die polders onder laten lo pen", zeiden P. Verijzer en G. Schipper die deelnamen aan de jaarlijkse fietstocht van CDA Borsele, „dan kunnen wij er ook niet meer fietsen." K. de Broekert uit Baarland - naar eigen zeggen 'actievoerder tegen wil en dank' - en vader én zoon Minderhoud, boeren in de 'bedreigde' Everingepolder bij Oudelande, wachtten de enkele tientallen deelnemers aan de fietstocht op. „Je zult hier maar boer zijn", uitte Verijzer zijn medeleven. Hij zette met zijn fietsmaat Schipper een handtekening on der de petitie van het comité te gen. ontpoidering. Zo, dat waren er twee extra voor de Tweede Kamer. Half september verga dert een Kamercommissie over het natuurpakket Westerschel- de en dan wil het comité de in middels 26.000 handtekeningen overhandigen. afslag op het kruispunt Dijk- welseweg-Biezelingseweg te ver breden. Om hinder voor fietsverkeer op de Biezelingseweg - daar rijden veel middelbare scholieren - te voorkomen, wordt enkele tientallen meters voor die krui sing een nieuw fietspad gemaakt, achter het fruit teeltmuseum en de kinderop vang richting het spoor naar Goes. De gemeente Kapelle wil Zuidhoek direct bij Kapelle be trekken en wel door een fietstun- nel onder het spoor te maken. Kosten: 2,5 miljoen euro. Uit de eerste fase van de Zuidhoek, met 220 woningen, kan dit niet worden bekostigd. Kapelle heeft in Den Haag om subsidie gevraagd voor de tun nel, in het kader van een bijdra geregeling voor zulke projecten. Veel meer gemeenten, waaron der Goes, hebben dit gedaan. Er is 300 miljoen in kas in Den Haag, er is voor 1 miljard aange vraagd, weet Herselman. Kapel le heeft daarom ook de provin cie om hulp verzocht. Hij ver wacht in oktober meer duidelijk heid. Het bouwrijp maken van Zuid hoek - wegen, riolering, water, gas en elektriciteit - kan in no vember beginnen, als alles goed gaat. Vier miljoen euro is daar mee gemoeid. Voor De Toevlucht, een op vanginstelling die gevestigd is in een oud bejaardentehuis aan de Biezelingsestraat in Kapelle, wordt als eerste gebouwd. vraag of minister Veerman in zijn nadagen iets doet met een Kameruitspraak tegen ontpolde- ren. Hij is er wel meer van over tuigd geraakt dat ontpolderen niet doorgaat, sinds een speciale commissie die milieu-effect rap portages beoordeelt, onlangs for se kritiek uitte op het milieurap port over twee te ontpolderen ge bieden bij het Verdronken Land van Saeftinghe. „Ik schatte de kans dat ontpolderen niet door zou gaan op 20 procent", ver klaarde Minderhoud. „Ik schat het op 50 procent nu die commis sie zo kritisch is." Drukker Het is drukker geworden met fietsers, onder wie CDA-raads- lid K. van der Maas zich be vindt. Hij weet dat Zeeland geld heeft gekregen voor het natuur pakket Westerschelde én de wél door Borsele gewenste verdubbe ling van de wegen naar de Wes- terscheldetunnel. Dit alles in het kader van de verdieping van de Westerschelde voor de Ant werpse haven. Is hij dan niet bang, als onpoldering sneuvelt, dat de wegenverdubbeling ook niet doorgaat? „Ze kunnen alle dingen toch loskoppelen." door Harmen van der Werf 's-HEERENHOEK - Op het be drijventerrein van de november vorig jaar failliet verklaarde aardappelrooifabriek Amac in 's-Heerenhoek komen veertig a vijfenveertig woningen. De planvorming bevindt zich nog in een oriënterende fase, al dus de Borselse wethouder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimte lijke ordening). Zij heeft er ver trouwen in dat het woningbouw project kans van slagen heeft. De Middelburgse ontwikkelaar AW Beheer en aannemingsbe drijf Sagro uit 's-Heerenhoek zijn ermee bezig. De verlaten Amac-bedrijfslood- sen grenzen direct aan de oude dorpskern van 's-Heerenhoek. Ze beslaan een behoorlijk ter rein. Met veertig a vijfenveertig woningen wordt het gebied in elk geval niet bomvol, volgens Vermue-Vermue. „Het kan ze ker iets fraais worden." De gemeente Borsele wil 't liefst ook een oude smederij vlakbij het Amac-terrein bij de nieuwe ontwikkeling betrekken en daar een aantal starterswoningen la ten verrijzen. Woningstichting R B Wonen is daarvoor in beeld, bevestigt directeur C. Krijger. Alles bevindt zich vol gens hem nog in een pril sta dium. Het is bekend dat er wat vervuiling in de grond zit. Krij ger: „Wij zijn het aan het onder zoeken. Over een paar weken weten we meer." R B Wonen is ook in gesprek Geld gestolen met babbeltruc VLISSINGEN - De politie waar schuwt voor twee vrouwen die zich voordoen als hulpverleen sters om mensen in hun huis te beroven. De vrouwen, van wie geen be schrijving is gegeven, hebben donderdag een bejaarde vrouw in Vlissingen bestolen. De twee vrouwen belden aan en stelden zich voor als hulpverleensters. Ze vroegen of ze binnen mochten komen voor een ge sprek. Toen ze weer weg waren, ont dekte de vrouw dat geld en een pinpas uit haar portemonnee wa ren gestolen. met Sagro over een toekomstige bestemmming" van het terrein van de voormalige oliehandel Van den Dries aan de Postweg in Lewedorp. „We trekken daar in samen op", meldt Krijger. Hij weet dat er in Lewedorp het idee leeft op die locatie ruimte te maken voor een winkel met daarboven appartementen. R B Wonen heeft zo'n project al in ITansweert gerealiseerd. Direc teur Krijger is er nog niet uit of dit in Lewedorp ook tot de moge lijkheden behoort. „Financieel is het heel lastig." Hij verwacht met betrekking tot de locatie Van den Dries over een paar maanden duidelijkheid. agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEIM OP ZOOM - Stadhuis, Grote Markt, 19.30 uur: Vertrek stadswande ling olv een gids; GOES - R.K.Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: Geopend voor bezichti ging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - - De Stenge, 19.15 uur: Bridgen bij de Bridgeclub Borsele; Tijdens de zomermaanden. Achter de Hervormde kerk, 19.30 uur: Prijsklaver- jassen; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur: Schil dersclub; 10.00 uur: Internationaal dan sen; 13.00 uur: Soos, biljarten; 14.30 uur: Gymnastiek; Zaal Groenewoud, 16.45 -17.45 uur: Bewegen voor carapa- tiënten; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senioren; 19.30 uur: schaakclub 'de Zwarte Da- SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Meer bewegen voor ouderen; WEMELDINGE - De Wemel, 9.15 - 10.00 uur en 10.00-10.45 uur: Meer be wegen voor ouderen; 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; 14.00 uur: Koers- bal; YERSEKE - Zorgcentrum Vredelust, 10.30 uur: Bewegen voor ouderen; 13.30 uur: Biljarten in de hal; Het Tref punt, 13.00-17,00 uur: Biljarten. Beatrix- haven, 13.30 uur: Afvaart rondvaart. Re servering 06-22089393. (Advertentie) GE K K E DO L LED AG E N 24 aug. 20% korting op 25 aug. 30% alle showroom 26 aug. 40%modellen INTERIEUR D E S I G N Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- den;zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE BEVELAIMDEIM/THQLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 AA GOES j Tel: 0113-315670 J Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Corhelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Köen de Vries (sport) Harmen van der Werf CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bij Oudelande proberen tegenstanders van ontpoidering nog meer handtekeningen te verzamelen. foto Willem Mieras CDA'er Buijs heeft aangekon- ren uit te spreken. Hij verwacht gaf aan niet te weten hoe de poli- digd zich in dit belangrijke de- een Kamermeerderheid mee te tieke hazen vervolgens in Den bat voor zijn vertrek uit de krijgen. Plaag zullen lopen. Tweede Kamer tegen ontpolde- Landbouwer G. Minderhoud Het is volgens Minderhoud de maandag 21 augustus 2006 Inbraak woning Wijngaardstraat GOES - In een huis aan de Wijngaardstraat in Goes is za terdagavond tussen ongeveer kwart voor zeven en half elf ingebroken. Uit de woning zijn alleen waardepapieren meegenomen. Het schadebedrag is onbekend. Een ruit was vernield om binnen te kunnen komen. Geen huis staat in Zeeland - zeker voor het oog - zo dicht aan het spoor als dat van de familie Jansen, tussen Krabbendijke en Kruiningen-Yerseke. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf KRABBENDIJKE - Treinen razen er ra kelings voorbij, althans meestal. Op een goede winterdag was Anne-Mieke Jan sen in huis aan het werk. Ze keek naar buiten en een dubbeldekstrein stopte pal voor haar woning. „Ik zag de men sen zo zitten en zij mij. Ik heb nog even gedacht 'zal ik met koffie rondgaan', maar ik ben maar uit de huiskamer ge gaan. De één zat de krant te lezen, ande ren praatten wat, maar sommigen gluur den zó bij ons naar binnen" De spoorbo men aan de overweg even verderop rich ting de Lapdijk waren defect. Voor het oog staat geen woning zo dicht aan het Zeeuwse spoor als het huis waarin Anne-Mieke Jansen, haar man Hans en hun drie kinderen wonen. Wie wel eens met de trein gaat of binnen door van Krabbendijke naar Yerseke rijdt, kent het plekje. Vanaf de weg lijkt de bungalowachtige woning uit 1975 bijna over of in het spoor gebouwd. Zo kort is de afstand toch niet. De dijk waarop het huis staat, vertekent het beeld, nog versterkt door de coupure - een opening in de dijk die met stalen deuren kan worden afgesloten. Een spoorwachterswoning heeft er lange tijd gestaan, 't Blaauwe Uus in de volks mond. Het huis was, vertelt Hans, in ijs- blauw geschilderd. Vandaar. Het is zaterdagavond. Hans laat de ach terzijde van de woning zien met uit zicht op het spoor. Het is stil, opvallend stil. Omdat het huis hoog en droog op een dijk staat én de buitenkant van het balkon grotendeels is begroeid, is de spoorlijn praktisch niet te zien. Het uit zicht over de landerijen richting de Oude Rijksweg bepaalt het beeld. Hans buigt iets voorover. Pas dan zijn de spoorrails te ontwaren. Een passagierstrein richting Goes schiet voorbij, een intercity. Het geluid is in een mum van tijd weg. Hans weet waarom: „De dijk met de coupure houdt het geluid tegen. Treinen richting Krabbendijke hoor je langer, maar ja, ook dat went." Tot voor drie jaar woonde het gezin Jan sen in Krabbendijke, ook tegen het spoor aan. Dat was erger, vinden Hans en Anne-Mieke. Met het optrekken en het remmen van de oude Hondekop- stoptreinen die halt houden op station Krabbendijke. „Van mij", zegt Anne- Mieke, „mogen ze die Hondekoppen zo naar de schroot brengen." Die wens gaat wellicht in 2008 in ver vulling, als de NS in Zeeland alleen nog intercity's willen laten rijden. Waar te genover staat dat er naar verwachting veel meer goederentreinen komen. Ac tiegroep BAS, waarin aanwonenden van het Zeeuwse spoor zich hebben ver enigd, leidt fel en deskundig het verzet tegen de toename van het goederenver voer én de bijbehorende overlast. Eind vorige week had BAS al vijftig bezwaar schriften binnen tegen onlangs door de rijksoverheid vastgestelde hogere geluidsnormen voor huizen aan het spoor. Waarschuwingen Iians en Anne-Mieke kunnen zich voor stellen dat mensen bezwaar maken, maar zij zullen dat niet doen. „We wis ten waaraan we begonnen, toen we zo vlakbij het spoor gingen wonen." Ge vraagd en ongevraagd kregen ze van al le kanten waarschuwingen te horen. 'Wie gaat daar nou heen!' Anne-Mieke: „Hoe vaker mensen dat zeiden, des te meer zin kreeg ik erin." De eerste nacht was geen pretje. „Een goederentrein kwam voorbij. Die maakte zo'n leven. Ik zat aan het plafond", verhaalt An ne-Mieke nu als grap. „Je hoort nu nog wel eens wat rammelen en kraken, maar", merkt Plans nuchter op, „alles wat kraakt, breekt niet." Het vrij wonen, al is het op het spoor, gaat boven alles. Hans: „Ik kan 's avonds om half elf mijn slijptol pakken en gaan klussen. Ik ben niemand tot last." Alleen, de nog niet zo lang gele den uitgevoerde vervanging van houten bielzen door betonnen dwarsliggers vindt Hans geen succes. „Het zou moe ten helpen tegen het geluid, maar het dreunt veel harder door. Ook wel lo gisch, want stoot je hoofd maar eens te gen een houten of een betonnen balie, dan voel je het verschil. Beton geeft echt niet mee." Een stuk of drie, vier passagierstreinen zijn inmiddels voorbijgekomen. Onge merkt bijna. Het went snel. Ook bij de kinderen. Anne-Mieke: „In het begin ke ken ze hun ogen uit, als er zo'n auto trein voorbijreed. Allemaal Fords. Ze letten er niet meer op." Wat in alle vroegte op een koude winterdag nog wel opvalt, is de vuurregen die de eerste treinen trekken over beijzelde spoordra- den. Hans: „Alsof het voortdurend on weert, een machtig zicht." Bijna nieuwe auto te water in Goes GOES - Een bijna nieuwe auto is zaterdagavond kort na elf uur te water geraakt aan de Albert Joachimïkade aan de rand van de Goese binnenstad. De 69-jarige eigenaar uit Goes had zijn auto daar geparkeerd. De wagen reed door nog onbekende oorzaak het water in, toen hij het voertuig verlaten had. De auto ging kopje onder. Vliegveld mikt op toerisme ARNEMUIDEN - Zeeland Airport heeft een voet tussen de deur naar het Zeeuwse toerisme. De uitbater van vlieg veld Midden-Zeeland in Arnemuiden heeft voor intensie vere samenwerking met de recreatie de interesse gewekt van Koninklijke Horeca Nederland en van een reisorgani sator in Vrouwenpolder, Reizen op maat. Zeeland Airport wil van het vliegveld een toeristische trekpleister maken. Directeur P. Geysen ziet daarin de be langrijkste kans voor Midden-Zeeland om te groeien. Mensen die een vakantiehuis, hotel of een kampeerplaats boeken, moeten tegelijkertijd een parachutesprong of een vliegcursus kunnen regelen. Inmiddels heeft hij gesprek ken gevoerd met Koninklijke Horeca Nederland (KHN) en met J. Geldof van Reizen op maat, uit Vrouwenpolder. KHN is voorzichtig geïnteresseerd geraakt, zegt Geysen. Geldof is uitgesproken enthousiast over samenwerking met het vliegveld. „We hebben alles in Zeeland. En toeris ten zoeken steeds meer en andere vormen van vertier. Het gaat er dus om slimme combinaties te maken. Dat is ook in het belang van het toerisme, omdat het daarin de laat ste jaren steeds minder goed gaat. Bedrijven zitten vastge roest in gewoontes. Ze kijken te veel naar zichzelf in plaats van samen te werken en ze teren op de oude stroom Duitsers die toch wel komt. Dat is niet meer voldoende." Brillen op transport IJZENDIJKE - De teller staat inmiddels op twee miljoen. En ook zaterdag gingen er vanuit IJzendijke weer ruim 25.000 afgedankte brillen naar een rederij in Burgh-Haamstede die zorgt voor verscheping van de goe deren naar Ghana. Jacques Van Voorenberghe, plaatse lijk bekend als de brillenkoster, doet dit inzamelingswerk al sinds 1962. Niet alleen gaan er brillen, maar ook afge dankte scheer- en gehoorapparaten, vitrage, protheses en handnaaimachines naar West-Afrika. De spullen komen terecht bij de missiepater Sjef Cramers. Die zorgt er on der meer voor dat de brillen via een netwerk van door hemzelf opgeleide opticiëns bij de arme Ghanese bevol king terechtkomen. Man tankt zonder te betalen VLISSINGEN - Een man heeft zaterdag bij een benzine station aan de Sloeweg in Vlissingen voor enkele honder den euro's benzine gestolen. De man gooide even na zes uur de tank van zijn auto en enkele jerrycans vol benzine en reed weg zonder te betalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27