PROVlNCg Tweede Maasvlakte vertraagd Oost-Europese bende ontsnapt uit gevangenis Dendermonde Goes zwaait mee met Guus Energiebedrijven en boeren boos op Wijn lif 6 Milieudefensie bereidt procedures voor die aanleg op lange baan schuiven Asbestschip vaart rondjes VN-bestand is nu al in gevaar 17 en 18 internet: www.pzc.nl J8l ZW\4 ijndeloop van de ochtend vanuit het luiden regen- en onweersbuien. Matige jpf krachtige zuidwestenwind. 248e jaargang no. 196 maandag 21 augustus 2006 las nummer 1,25 Hoofd kan niet alles tegelijk V HAAG - De aanleg tan de Tweede Maasvlakte vanaf begin 2008 komt op nieuw op losse schroeven te slaan. Na de vernietiging vande plannen januari vo rig jaar door de Raad van State, bindt nu Milieudefen sie de strijd aan tegen het miljardenproject, dat een verdrievoudiging van de (ontaineroverslag in Rotter- tan mogelijk moet maken. voldoende in kaart zouden zijn gebracht. „Er wordt alleen ge keken naar de luchtkwaliteit in het havengebied. Alsof de ruim twintigduizend vrachtwagens die dagelijks vanaf de Tweede Maasvlakte het land inrijden voorbij de Botlek geen roet meer uitstoten", aldus woord voerder J. Wijnhoven, Ook is volgens hem geen rekening gehouden met de luchtvervui ling" buiten de havenregio als gevolg van grotere aantallen 'walmende zeeschepen'. Wijnho ven: „Als de bestemmings plannen gewijzigd moeten worden om de aanleg van dit ge bied mogelijk te maken, kunnen we hier met succes tegen age ren." Onverwacht De oppositie van Milieudefensie komt voor het Rijk vrij on verwacht. Eerder protesteerden alleen Natuurmonumenten en het Zuidhollands Landschap tegen het ambitieuze project. Deze organisaties gingen over stag toen bijna 750 hectare nieuw natuur- en recreatiege bied in het vooruitzicht werd ge steld. In Zeeland is juist bezwaar gere zen tegen de plannen voor een groot zeereservaat, deels voor de Zeeuwse kust. Gevreesd wordt dat recreatie en visserij hiervan fikse belemmeringen zullen ondervinden. „Wij hebben destijds een beetje zitten slapen", erkent Wijnho ven nu. „Maai' nu is besloten het hard te spelen." GPD GOES - Guus Meeuwis was gisteravond de slotact van de derde editie van Goes in Concert. Zesenhalfduizend mensen, de Grote Markt was niet helemaal uitverkocht, zagen ook optredens van Sonarpkonic, Racoon en Krezip. foto Ronald den Dekker pagina 13: genegenheid komt van twee kanten Man doodt trouw en pleegt zelfmoord DiEMEN - In Diemen is bij een familiedrama in een apparte- aan de Tureluurweg een bejaard echtpaar om het leven gekomen. Dat liet de politie gis- lereu weten. Over de toedracht ran hei drama kon zij nog niets zeggen. at om een 81-jarige man en een 80-jarige vrouw. Volgens de politie zijn de twee door ge beld om het leven gekomen. Hen familielid vond het paar gis teren aan het begin van de mid- Het drama heeft zich afge- ld in een appartementen- plex voor senioren dat be- uit'drie woonlagen. Het be- miste appartement bevindt zich op de begane grond. Volgens buurt bewoners zou de man zijn wouw hebben omgebracht. Vol gens hen zou de man haar her haaldelijk hebben bedreigd. Het tpaar was bekend bij de poli- Agenten zouden eerder 'als ;bemiddelaar't hebben opgetre- ANP AMSTERDAM - Het 'asbest- SMp' Otapan dat zeven jaar in Amsterdam aan de ketting lag, nacht sinds zaterdagochtend op toestemming om de Turkse terri toriale wateren binnen te varen. jWe varen sinds zaterdag rond- "s om het Griekse eiland Les- 0s"> aklus J. Keesmaat van het leepbedrijf dat de Otapan naar fttij.e heeft gesleept gister avond. Deze week werd bekend Aal in het schip, dat naar Turkij- ra wordt gesleept om daar te worden gesloopt, mogelijk meer sbest is verwerkt dan op de offi ciële vergunning vermeld staat. 'tapan zou 10.000 kilo as best aan boord hebben, tegen over de 1000 kilo die op de offi ce papieren genoemd worden. Mije kan het schip op die gronden weigeren. Een inventa risatie van het schip moet uit komst bieden. Turkije heeft Ne- owland om opheldering ge- maar een officieel ver- is tot op heden nog niet bij oot ministerie van Vrom be- d' Mocht de inventarisatie uitwijzen dat er meer asbest en andere gevaarlijke stoffen in het 4ip zitten, dan kan Turkije bot schip terugsturen. ANP door Saskia Gaster DEN HAAG - Niet alleen ener giebedrijven, ook boeren zijn boos op minister Wijn van Eco nomische Zaken die afgelopen vrijdag onverhoeds een streep zette door alle subsidies voor duurzame energie. Alle nieuwe aanvragen die niet voor vrijdag binnen waren worden niet meer in behandeling genomen. Volgens Wijn zijn de doelstellin gen voor Kyoto gehaald. De voorspelling is dat het Neder land dankzij de subsidies lukt om in 2010 9 procent van de elektriciteit duurzaam te produ ceren. „Wegens succes geslo ten", zei Wijn gisteren op het Ra dio 1 Journaal. Na de verkiezin gen moet een nieuw kabinet maar beslissen over verdere in vesteringen in duurzame ener gie, zei hij. Maar het kabinetsbesluit viel koud op het dak bij boeren in het noorden die voor miljoenen een biovergistingsinstallatie wil len bouwen om duurzame ener gie te produceren, vertelt Pv- dA-Kamerlid Samsom. Ook een project in Flevoland om met windmolens ongeveer 10.000 gezinnen van groene stroom te voorzien gaat niet door. „Ze hadden net de vergun ning binnen en die moet je heb ben om subsidie aan te vragen." Wijn wijst alle kritiek van de hand. De lopende subsidies lo pen gewoon de afgesproken tijd van tien jaar door, stelt hij. Hij heeft nog een potje van 150 mil joen euro voor nieuwe, innova tieve projecten. Het CDA steunt Wijn. „Hij doet precies wat de Kamer wil. Hij gaat geen nieuwe langlopende verplichtingen aan", zegt CDA- Kamerlid Hessels. Maar als het aan Samsom ligt, steekt de Tweede Kamer zo snel mogelijk een stokje voor deze maatregel. ANP Advertentie jieudefensie bereidt een reeks na juridische procedures voor, die «aanleg van het 2000 hectare ijn grote terrein zeker op de lange op tean zullen schuiven, laat een |0. «oordvoerder weten, ad iJuristen van de organisatie heb- b volgens Milieudefensie 'enorme gaten' ontdekt in de in middels aangepaste studies van het Rijk naar de milieueffecten ran de Tweede Maasvlakte. De Raad van State haalde vorig jaar een streep door de zogehe- to- ten Planologische Kernbeslis- len Ég (PKB) tot aanleg van de kveede Maasvlakte, omdat est liaiingeen rekening was gehou- op den met de gevolgen voor de vis stand. In een inmiddels aange- past PKB wordt dat bezwaar on- in- tongen. Luchtkwaliteit si- Milieudefensie richt nu echter nel jljn pijlen op de gevolgen voor ifelucbtkwaliteit die in de 'stra- jegische milieubeoordeling' on- TEL AVIV - De Verenigde Na ties zijn bang dat het vorige week bereikte staakt-hct-vuren tussen Israël en Hezbollah een kort leven is beschoren. „We vrezen dat er een hellend vlak bestaat waarlangs alles in de komende weken of maanden gemakkelijk kan afglijden", waarschuwde gisteren VN-ge- zant T. Roed-Larsen bij een be zoek aan de Libanese hoofdstad Beiroet. Larseri sprak kort nadat de VN Israël ervan had beschuldigd het staakt-het-vuren te schen den door commando's te sturen naar het Libanese grensgebied met Syrië. Militairen van de Is raëlische verkenningseenheid Sayeret Matkal werden in de nacht van vrijdag op zaterdag betrapt toen ze, gekleed in Liba nese legeruniformen, een opera tie uitvoerden in de buurt van Ba'albek. Ze waren door heli kopters in het gebied gedropt. Volgens Libanese bronnen had den de commando's opdracht een belangrijke Hezbollah-1 ei- der, Mohammed Yazbek, te ont voeren. Er ontstond een vuurge vecht met Iiezbollah-strij ders waarbij Israëlische gevechtsheli kopters wegen en een brug be stookten om te voorkomen dat Hezbollah versterkingen kon aanvoeren. Israël heeft laten we ten dat de operatie een 35-jarige luitenant-kolonel het leven heeft gekost. Twee andere offi cieren raakten gewond. Aan de kant van Hezbollah zouden drie doden zijn gevallen. GPD pagina 5 oude regels gelden in Libanon O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geel daarbij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad, Noteert n mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: CD per maand met automatische incasso (C 20,55)*. CD per kwartaal mot aulomatiscbe incasso 59.75)'. CD per jaar met automatische incasso IC 229,20)' met gratis PZCparaptu het alfabet van Zeeland Niks te verbergen bij strippoker Londen had dit weekeinde cle primeur: tweehonderd man nen en vrouwen dongen mee naar het kampioenschap strippoker. Verliezers moesten hun naakte lijf aan de me nigte tonen alvorens ze afdropen in een handdoekje. Maar ook de winnaar ontdeed zich uiteindelijk van al le kledingstukken ten einde een extra geldprijs voor kankeronderzoek in ontvangst te nemen. Veel kritiek op beleid blauwtong Het exportverbod voor Ne derlands vee als gevolg van de uitbraak van blauwtong onder schapen in Zuid-Lim burg is 'overtrokken', vin den de betrokken sectoren en de WD. Nederland loopt uit cle pas met de rest van Europa. Marion Jones in beklaagdenbank Drievoudig olympisch kampioene Marion Jones is betrapt op het gebruik van epo. De 30-jarige Amerikaanse atlete zou positief hebben getest tijdens de Amerikaanse atle- tiekkampioenschappen in Indianapolis, afgelopen juni.. Nog voordat het nieuws over de vermeende posi tieve test uitlekte, had Jones zich vrijdag al af- i gemeld voor de wedstrijden in Zurich. Alleen Feyenoord laat het afweten Van de topclubs in de eredi visie heeft alleen Feye noord het in het openings weekeinde laten 'afweten. De Rotterdammers gingen gisteren bij FC Groningen fors onderuit: 3-0. Ajax (5-0), PSV (3-1) en AZ (8-1) wonnen wel. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Gezondheid: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11 13 en 15; Sport: 17, 18, 19, 20,21, 22, 23 en 24. door Thomas Verfuss en Ton van Lierop BRUSSEL - De Belgische re- gering-Verhofstadt weerspreekt de kritiek van de christendemo cratische oppositie dat zij te wei nig geld steekt in hel onderhoud van gevangenissen. Die kritiek volgde op de ont snapping van 28 gevangenen uit een strafinrichting in Dender monde, in de nacht van vrijdag op zaterdag. Inmiddels zijn ne gen ontsnapten weer aangehou den, zo meldden Belgische me dia gisteren. Volgens een. woordvoerder van Justitieminister Onkelinx heeft de paarse regering-Verhófstadt juist als eerste geld vrijgemaakt voor het onderhoud van huizen van bewaring. Daarvoor is gedu- Grote brand in Lamswaarde rende vijf jaar 173 miljoen euro extra beschikbaar. Een adviseur van premier Ver- hofstadt stelde gisteren dat de druk op het gevangeniswezen echter extra groot is, omdat zo veel buitenlanders in België hun straf uitzitten. In totaal zitten meer dan 40 procent buitenlan ders in een Belgische cel. Bij de groep van 28 ontsnapten gaat het vooral om Oost-Europea nen. De ontsnapping uit Dendermon de was het werk van twee leden van een Oost-Europese inbre- kersbende, die een celdeur wis ten te forceren en daarna met een mes en een kapotgeslagen spiegel drie cipiers bedreigden. Van de cipiers kregen zij de sleu tels van andere cellen, waardoor andere leden van de bende en di verse andere gevangenen kon den ontkomen via aaneenge knoopte lakens en een steiger, die er stond voor onderhoud aan de gevangenis. Volgens gevangenisdirecteur R. Mentens konden de twee Oost-Europeanen de celdeur makkelijk forceren door gebrek kige en oude sloten. Dat leidde zaterdag tot kritiek van de christendemocratische ex-Justitieminister Van Parys, die fel uithaalde naar de rege ring. Alle Belgische politiekorpsen waren gedurende het hele week einde in verhoogde staat van pa raatheid. Zeeland Ook in Zeeuws-Vlaanderen werd door de politie extra waak zaamheid betracht. Dendermon de ligt op niet al te grote af stand van Nederland. De ont snapping is de grootste uit de Belgische geschiedenis. ANP LAMSWAARDE - De brand weer is gisteravond rond half elf in actie gekomen voor een grote brand in een landbouwschuur aan de Boudeloodijk in Lams waarde. In de schuur stonden houten kratten en mogelijk ook machines. BJusgroepen uit Vogelwaarde Kloosterzande en Hulst rukten uit om het vuur te bestrijden. Voor zover bekend was er alleen materiële schade en zijn er geen gewonden gevallen. Over de oor zaak van de brand was gister avond laat nog niets bekend. Politiemensen bekijken de route die de criminelen hebben gevolgd. foto Lieven van Assche/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1