Monsterscore werkt bevrijdend voor AZ PZC b 11 JDiRi üf75' Liverpool kan Kuijt goed gebruiken p* We hebben weer iets om over te praten Derde zege op rij voor Anderlecht United en Chelsea al voorop PSV laat kans op droomstart liggen Alkmaarders in eigen stadion ruim langs NAC: 8-1 IS Van Dijk begint bij Willem II met winst tsiÏL^ Xtrm tfJ.2 i f ifii* i A maandag 21 augustus 2006 door Ruud Ramler ALKMAAR - Het verschil tus sen een thuissyndroom en een vertrouwd gevoel ligt opgeslo ten in een paar legendarische momenten. AZ bundelde die za terdagavond in het eerste compe titieoptreden in het DSB Sta dion tegen NAC meteen al sa men (8-1). Er stond zichtbaar druk op de ploeg die eerder in de maand tij dens de officiële opening voor ei gen publiek nog voor schut was gezet door Arsenal. ..Als we dan ook nog puntverlies zouden lij den bij de start van de competi tie, groeit er iets van: zie je wel dat ze niet kunnen winnen in dat nieuwe stadion", zei Joris Mathijsen. Niet alleen voor de aanvoerder voelde de imposante ouverture als een opluchting. Ook trainer Louis van Gaal gebruikte dat woord. Hij heeft als oud-werkne mer van Ajax immers ook de kennis hoe het uitblijven van re sultaten in een nieuw onderko men, de Arena, tégen een ploeg kan gaan werken. Maar de ongekende uithaal te gen NAC, geen record overigens in de clubgeschiedenis, beteken de op meer fronten een bevrij ding. Want het vertrouwen op een goede afloop van de vuur doop was in de voorbereiding be- Blessure Didulica ALKMAAR - Doelman Joey Di dulica van AZ is vijf weken uit de roulatie. De keeper hield aan de competitiewedstrijd tegen NAC Breda (8-1) een gescheur de enkelband over. Didulica, die bij de enige tegentreffer in de fout ging, liep de kwetsuur za terdag vlak voor het einde van het duel op. Onderzoek in het ziekenhuis wees gisteren de emst van de blessure aan de lin kerenkel uit. ANP Zege Juventus in bekerduel TURIJN - Juventus is het nieu we seizoen begonnen met een eenvoudige zege op Martina Franca, een club uit de derde di visie: 3-0. Het betrof een wed strijd in de eerste ronde van het nationale bekertoernooi. De trouwe Tsjech Pavel Nedved en de nieuwelingen Marco Mar- chionni en Valeri Bojinov scoor den. Het was het eerste serieuze duel van de 'Oude Dame', niet gewend al zo vroeg in het toer nooi om de Coppa Italia te moe ten beginnen, sinds de terugzet ting naar de Serie B. Fiorentina won van Giarre, eveneens met 3-0. ANP Bobby Robson ondergaat hersenoperatie LONDEN - Sir Bobby Robson ondergaat woensdag een hersen operatie. Een tumor ter grootte van een druif wordt dan verwij derd, zei de oud-voetbaltrainer gisteren. „De dokters hebben gezegd dat de rest van mijn lichaam schoon is. Ik moet dus weer volledig kunnen herstellen", aldus de 73-jarige Robson, die in zijn lan ge loopbaan trainer was van on der meer PSV, Barcelona, Porto en het Engelse nationale elftal. Robson raakte twee weken gele den onwel op de tribune van Ips wich Town, waar hij naar een wedsti'ijd keek. De erevoorzitter van Ipswich moest meteen naar het ziekenhuis. Robson sukkelt de laatste jaren met zijn gezond heid. Hij heeft al drie keer tegen kanker moet strijden. ANP paald niet gegroeid. „Gelukkig hebben we op het juiste moment gepiekt", zei Mathijsen. Toch waren de bezoekers zeker voor rust lange tijd gelijkwaar dig aan het toen stroeve AZ. De ban werd pas gebroken toen Si mon Cziommer vanaf dertig me ter een aanloop nam voor wat nu al één van de hoogtepunten in het seizoen kan worden ge noemd. „Het was geen vrije trap zoals ik ze gewend ben te ne men", zei de specialist. „Meer een afstandsschot, die er wél lek ker in ging." Edwin Zoetebier, de nieuwe doelman die zich zijn competitiedebuut voor NAC heel anders moet hebben voor gesteld. kon er slechts naar kij ken. En kreeg meteen spijt dat hij een muurtje van verdedigers overbodig had geacht. Met drie treffers was Cziommer de gevier de man bij AZ. Van Gaal ziet voor de Duitser een rol wegge legd die hij Jari Litmanen des tijds bij Ajax liet invullen. Zo ver, zegt de regisseur zelf, is hij nog lang niet. „Ik ben voorzich tig onderweg, naar waar ik wil zijn. Zoals het hele elftal bezig is met het maken van stappen. Natuurlijk is dit een bewijs dat we goed bezig zijn, maar we moeten en kunnen nog veel be ter. Hoe lekker het ook is om zo'n uitslag neer te zetten, het is geen graadmeter." Kanttekening Waarmee Cziommer een terech te kanttekening plaatste bij te genstander NAC. Op papier een ploeg van aardige voetballers maar in de praktijk geen elftal. Dat na rust niet uitstak boven de gemiddelde amateurselectie waar AZ in de voorbereiding te gen had geoefend. „Misschien lag dat ook aan ons", vond Mat hijsen. „Vorig seizoen hadden we ook dit soort wedstrijden maar toen bleven we op drie of vier treffers steken. Nu dender den we wél door." De aanvoerder had zelf ook nog een aandeel in de monsterscore toen hij een schot van uitblinker Demy de Zeeuw verlengde. Dat was in een fase dat alles lukte bij het zeer effectieve AZ. En zelfs Tim de Cler, de linksback die vrijwel nooit scoort, met een kunstzinnige stift meedeed in het feest. GPD van onze sportredactie TILBURG - Willem II heeft de eerste thuiswedstrijd van het seizoen in een overwin ning omgezet. In Tilburg won de ploeg van de in de eredivi sie debuterende hoofdcoach Dennis van Wijk met 2-1 van FC Utrecht. Plet duel lag in de beginfase een kwartier stil vanwege onweer. FC Utrecht stond toen al met 1-0 voor, door een snelle goal van Fortuné. Nog voor rust maakte El Hamdaoui uit een strafschop gelijk. Aanvoerder Redan be sliste de wedstrijd vlak voor tijd in Brabants voordeel: 2-1. Roda JC had zaterdagvond meer moeite met het gepromo veerde Excelsior dan het lief was. Ondanks een langdurig veldoverwicht en een handvol opgelegde kansen bleven de Limburgers bij 0-1 steken. Een eigen treffer van de van Feyenoord gehuurde Gyan na een voorzet van Cissé bezorg de Roda JC al na negen minu ten die voorsprong. Slap en ongeïnspireerd is SC Heerenveen de nieuwe voet balcompetitie begonnen met een 'gestolen' zege bij ADO Den Haag. De Friezen won nen zaterdag in het Zui derpark dankzij een treffer van Alves in blessuretijd met 2-3. Rankovic en Tininho (strafschop) scoorden voor ADO, Bosvelt en Yildirim maakten de andere Friese tref fers. Klap Heracles Almelo deelde gister middag een klap uit die in het Twentse land nog lang zal na dreunen. In de streekderby met FC Twente won de under dog op eigen veld met 3-0. Bi- seswar, de man van de wed strijd, scoorde één keer. De andere treffers kwamen op naam van Quansah en Tang- he. ANP t,r i Cristiano Ronaldo was er mede verantwoordelijk voor dat Manchester United op de openingsdag van de competitie Fulham met 5-1 versloeg. van onze sportredactie LONDEN - Arsenal en Liver pool zijn bij de start van de En gelse voetbalcompetitie direct op achterstand gezet door Man chester United en titelverdedi ger Chelsea. Waar United en de landskam pioen stevig uitpakten met res pectievelijk zeges op Fulham (5-1) en Manchester City (3-0), bleven de belangrijkste concur renten met matig spel op een ge lijkspel steken. Liverpool kwam niet verder dan 1-1 bij het gepromoveerde Shef field United. Arsenal, met Ro bin van Persie als invaller, zag het feest bij het eerste competi- tietreffen in het nieuwe stadion flink verpest door Aston Villa: 1-1. Manchester United pakte gisteren direct uit. Fulham keek na twintig minuten al tegen een achterstand van vier treffers aan. De Fransman Louis Saha opende het doelpuntenfestijn in de zevende minuut. Er volgden in een kort tijdsbestek treffers van Pearce (eigen doelpunt), Rooney en Christiano Ronaldo. Arjen Robben speelde een hoofd rol bij Chelsea, dat Manchester City met 3-0 oprolde. De vleugel- door Barry van der Hooft SHEFFIELD - Het moet wel heel raar lo pen, wil Dirk Kuijt de komende maan den niet uitgroeien tot de belangrijkste spits van Liverpool. Tijdens de competi tiestart tegen Sheffield United werd za terdag overduidelijk dat manager Rafael Benitez de Nederlander heel goed kan ge bruiken. Liverpool was aanvallend on machtig en had een strafschop nodig om een gelijkspel uit het vuur te slepen (1-1). Kuijt was nog niet van de partij in Shef field. De voormalige Feyenoorder werd vrijdag officieel gepresenteerd bij The Reds, maar behoorde zaterdag niet tot de selectie. Desondanks was hij graag naar Sheffield gereisd om zijn nieuwe ploeg aan het werk te zien tegen de gepromo veerde club uit Sheffield. Vanwege het vroege tijdstip, de wedstrijd begon om 12.45 uur, kwam dat er echter niet van. Kuijt moest 's ochtends trainen in Liver pool en volgde daarna het duel via de te levisie. Hij zag hoe Benitez voor het aanvalsduo Craig Bellamy-Robbie Fowler had geko zen. De boomlange international Peter Crouch begon daardoor op de bank. In stadion Bramall Lane werd meteen dui delijk dat Liverpool aanvallend een pro bleem heeft. Zowel Bellamy als Fowler zocht enkel en alleen de diepte, waar door van combinaties met de middenvel ders nauwelijks sprake was. Bellamy is een loopwonder en rasopti mist, terwijl Fowler zijn beste jaren ach ter zich heeft liggen. Beide spitsen waren moeilijk bereikbaar, waardoor aanvoer der Steven Gerrard als rechtermiddenvel der veel te weinig in het spel voorkwam. En als dat wel eens het geval was, werd Liverpool ook vaak meteen gevaarlijk. Een duikeling van Gerrard leidde twin tig minuten voor tijd de gelijkmaker in. Robbie Fowler benutte de strafschop koel, nadat Sheffield United meteen na rust op voorsprong was gekomen. Zakelijk spel De twee Nederlanders in de basis bij Li verpool konden niet imponeren. In het za kelijke spel van Boudewijn Zénden wa ren nauwelijks aanvallende intenties te ontdekken. Als verdedigende middenvel der schuift hij de bal tegenwoordig voor al breed. Jan Kromkamp liet een nogal onbeholpen indruk achter. De rechts back leek het tempo niet te kunnen vol gen en zijn acties zagen er veelal onhan dig uit. Kromkamp kwam diverse keren een stap te laat of gleed bij een prima mo gelijkheid ineens onderuit. Als excuus kon Benitez aandragen dat hij om uiteenlopende redenen niet over spelers als Finnan, Xabi Alonso, Luis Garcia en Kewell kon beschikken. Met dat viertal en aankoop Kuijt erbij moet Liverpool dit seizoen een bedreiging vor men voor regerend kampioen en topfavo riet Chelsea. Mooie goals, verrassende uitslagen, opstootjes en ontevreden spelers. Ik ben blij dat de eredivisie weer is be gonnen. We hebben weer iets om over te praten. Het opvallendste van dit weekeinde vond ik de perikelen rond André Ooijer. Ik snap best dat-ie op zijn 32e nog een klapper wil maken en in de Pre mier League wil voetballen. Dal is ten slotte één van de mooiste competities in Europa. Maar de wijze waarop hij nu een breuk met PSV probeert te force ren en onder zijn contract uit probeert te komen, is te belachelijk voor woor den. Hij heeft destijds met zijn volle verstand een langdurig contract bij PSV getekend, dan moet je nu ook ge woon je werk doen. Vorige week meldde hij zich ziek, maar speelde hij vervolgens wel met het Ne derlands elftal tegen Ierland mee. Giste ren meldde hij zich voor de wedstrijd tegen NEC plotseling af. Dat is lekker voor een trainer. Zit je middenin de voorbereiding op zo'n wedstrijd, haakt er één van je basisspelers af. Het zal Ooijer wel ingefluisterd zijn door zijn zaakwaarnemer, maar dit valt niet goed te praten. Ik ben be nieuwd of hij nu ook nog doorbetaald krijgt. Ik zou het als voorzitter nooit pikken. En waar hebben we het nu eigenlijk over? Er wordt gezegd dat hij naar een topclub kan, maar volgens mij praten we gewoon over Black burn Rovers, niet echt een hoogvlie ger. Als PSV straks ook Jan Vennegoor of Hesselink nog eens kwijt raakt, zit PSV meteen flink in de problemen. Van het kaliber Vennegoor of Hesselink lopen er in Nederland niet veel rond. Feye noord zit na het vertrek van Kuijt na tuurlijk in hetzelfde schuitje. De club mag natuurlijk niet afhankelijk zijn van één speler, maar Kuijt deed meer dan alleen maar doelpunten maken bij Feyenoord. Hij inspireerde en motiveer de ook zijn medespelers. Wat dat betreft heeft AZ het toch wel weer slim aangepakt. Die ploeg is vorig jaar al begonnen met het aantrekken van aanvallers. Ze hebben Arveladze gehaald en dit seizoen hebben ze weer een groot talent aangetrokken: Dembe- le van Willem II. Ik hoop wel dat Feye noord er nog in slaagt een vervanger voor Kuijt binnen te halen, want als Feyenoord niet bovenin mee kan doen, is dat slecht voor de spanning in de ere divisie. Ik heb genoten van de eerste wedstrij- door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - Net als een dag eerder bij AZ-NAC stond het scorebord gisteren bij PSV-NEC lange tijd stil op 0-0. Uiteindelijk had PSV best in de buurt kunnen komen van de 8-1 die in Alkmaar werd genoteerd, maar de ploeg van Ronald Koe man miste zoveel kansen dal de score bij 3-1 bleef steken. Het notitieblokje van Koeman vermeldde liefst veertien doelpo gingen, waaronder enkele zeer goede. De 3-1 stemde hem daar om gematigd tevreden. „We heb ben een moeilijke eerste helft ge speeld, maar na de rust verzuim den we om het af te maken. In dat opzicht is de uitslag mager tjes." Toch mocht PSV niet klagen. In het eerste kwartier had het team weinig in te brengen tegen NEC, dat via Snoyl en Boutahar twee prachtige kansen op succes kreeg. Beide keren redde doel man Moens op fantastische wij ze. Moens sloot zijn wedstrijd schlemielig af door vlak voor tijd een vrije trap van El-Ak- chaoui slecht te verwerken, waardoor invaller Rutger Worm nog tegenscoorde. PSV kwam pas na 25 minuten beter in zijn spel. Al een diesel voerde de ploeg het tempo op om vervolgens drie kwartier lang het jonge en onervaren NEC helemaal van het veld te spelen. Nadat twee lichte kop balletjes van Vennegoor of Hes selink en flinke schoten van Alex, Farfan en Culina de be storming hadden ingeleid, brak Cocu de wedstrijd open. Hij ver zilverde een hoekschop van Farfan, ontstaan na een gevaar lijke doelpoging van Salcido. Een minuut later maakte Alex op aangeven van Koné de 2-0. NEC-trainer Mario Been trof vervolgens 'elf dooie vogeltjes' in de kleedkamer aan. „In de tweede helft hadden wij het ge luk dat PSV niet nog drie of vier goals maakt", zei hij. Buiten een treffer van Venneg oor of Hesselink, uit een hoek schop van Farfan, blonk PSV vooral uit in lichtzinnigheid. Koné miste vier kansen, Venneg oor of Hesselink raakte de paai Na de onzekere voorbereid^ voelde Koeman zich toch ge sterkt door het spel van PSV Fv- sieke tests van inspanningsei loog Luc van Agt hebben aange toond, dat de ploeg er qua basis conditie beter voorstaat dan fo de afgelopen vier jaren. Als ie wedstrijdscherpte de komende weken groeit, kan Koeman gei richt gaan werken aan de attrac tieve en dominante ploeg die hem voor ogen staat. Interessant daarbij wordt voor-1 al de vraag hoe PSV het aan staande vertrek van Ooijer® Vennegoor of Hesselink gaat oo- vangen. Het seizoen begint pas echt als de transfertermijn ver streken is. Hoewel PSV een goe de vervanger van met name Ven negoor of Hesselink op het oog heeft, blijft ook Koemannogtc; 31 augustus in het ongewisse verkeren. GPD Diarra gaat voor 26 miljoen naar Real Madrid LYON - Mahamadou Diarra (25), oud-voetballer van Vitesse, speelt de komende vijf seizoe nen voor Real Madrid. De mid denvelder is voor 26 miljoen eu ro overgenomen van Olympique Lyon. Voor hem is in de afgelo pen transferperiode in Spanje de hoogste vergoeding betaald, Diarra (ex-Vitesse) moetmetde Braziliaan Emerson het kwets bare middenveld van Real Ma drid versterken. Diarra is de P vierde aankoop van Ramon Cé- deron, de nieuwe voorzitter, k 7f de afgelopen maand werden Fa- bio Cannavaro, Emerson e Ruud van Nistelrooij aangetrok ken. De toptransfers in de Spaais voetbalcompetitie tot nu toe' 1 Mahamadou Diarra van Olympi que Lyon naar Real Madrid (26 miljoen euro); 2. Sergio Ague: van Independiente naar Atletico Madrid (23 miljoen euro) 3. Ruud van Nistelrooij van Man chester United naar Real Ma drid (15 miljoen eimo). GPD Hiff' niMifffi >"-l foto Howard Waiker/EPA aanvaller was bij alledrie de doelpunten betrokken. Terry, Lampard en Drogba profiteer den van zijn werk. Denny Landzaat had zaterdag geen reden tot juichen. De oud-speler van AZ debuteerde met Wigan Athletic met een ne derlaag bij Newcastle (2-1). Coach Martin Jol verloor met Tottenham Hotspur met 2-0 van Bolton Wanderers. van onze sportredactie BRUSSEL - Anderlecht heeft zich op de derde speeldag in de Belgische competitie vast aan kop genesteld. De Brusselse ploeg zegevierde gisteren voor de derde keer op rij. Bij Wester- lo werd met 4-3 gewonnen. Anderlecht heeft twee punten voorsprong op Racing Genk, Moesla-oen, FC. Brussels en Char leroi. Genk, Moeskroen en FC Brussels verspeelden de eerste punten. Grote man bij Anderlecht was Mohamed Tchité, die drie keer voor de Brusselse ploeg scoorde. Anderlecht kwam met 2-0 voor, maar verspeelde die marge weer. Na de gelijkmaker op het uur brachten Tchité en Frutos (strafschop) het verschil weer op twee. Westerlo lukte het daar na nog maar één keer te scoren. Volgende week staat in België de topper tussen Anderlecht en Club Brugge op het programma. Duitsland Bayern München is, evenals l.FC Nürnberg en Werder Bre men, na twee duels in de Bundes- liga, nog zonder puntenverlies. De titelverdediger heeft echter pas vier doelpunten gemaakt en bezet daardoor de derde plaats. De helft van de productie staat op naam van Roy Makaay. De Nederlandse spits, die in de slotfase plaatsmaakte voor Po- dolski, opende gisteravond uit bij het gepromoveerde VfL Bo- chum de score vlak voor rust. Het was zijn eerste ke wapenfeit. Verdediger Philipp Lahm rede Bayern, met de winnende treffe halverwege de tweede helft: 1-2 Verdiend was dat niet. FabioJa- nior had de thuisclub op gelijl: hoogte gebracht. Nigel de Jong voorkwam zater dag dat de discussie over ze functioneren bij Hamburger Sï verder oplaaide. De middenvel der voorkwam na een hoek schop van Rafael van der VaaR dat zijn ploeg de uitwedstrijd bij Energie Cottbus verloor (2-2). Het gelijkspel betekende wel een nieuwe teleurstelling voor HSV, dat de eerste competi tiewedstrijd tegen Arminia Bie lefeld ook al niet won (1-1). De Jong hoorde na afloop da! hij niet als maker van het twee de doelpunt van HSV de boeken ingaat. Verdediger Ziebig van Cottbus zou de bal na De Jong nog hebben geraakt. Het deed aan diens goede spel weinig af. De oud-Ajacied kon ook wel een succesje gebruiken na de kritiek van de afgelopen weken. Trainer Bert van Marwijk kee lijdzaam toe hoe zijn Borussa Dortmund voor eigen publiekge- lijkspeelde tegen Mainz 05:1-1 Amedick zorgde nog wel W de openingstreffer maar Edv maakte gelijk: 1-1. Dick vanBï- rik kan wel tevreden terugkij ken. De verdediger van Herfc bleef zaterdag eenvoudig over eind tegen Hannover: 4-0. De club uit Berlijn mag zich n£ vier punten voorlopig subtops noemen. ANP den. Er waren veel doelpunten en een hoop mooie goals. Waar ik me wel aan gestoord heb zijn de vele opstootjes. Het valt me op dat de spelers snel aangebrand zijn. Er zijn er nogal wat die korte lontjes hebben. Het heeft mis schien te maken met spanning. De be langen die er tegenwoordig op het spel staan, zijn groot. De scheidsrechters hebben aangekon digd dat ze streng gaan optreden tegen spelbederf, maar ze zouden er beter aan doen om korte metten te maken met al die opstootjes. Gérard de Nooijer Roy Makaay is weer trefzeker voor Bayern München. foto Bernd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 18