Toenadering vliegveld en toerisme PZC Sara wordt een goede kunstenaar PZC Mosseldag brengt Yerseke opnieuw tot leven Omloop van Goeree zware uitdaging voor Zeeuwse wandelaars -11 Veel Vlamingen leren zwemmen in Hulst Iceland Airport vindt gehoor bij reisorganisator en horeca voor samenwerking ALTE1N1A maandag 21 augustus 2006 HULST - Het recordaantal van 673 zwemdiploma's is het afgelo pen jaar in het overdekte zwem bad van Reynaertland in Hulst uitgereikt aan Belgische basis- scliolioren. [Uitgegevens van het Nationaal platform Zwembaden/NRZ, de brancheorganisatie voor zwem baden, blijkt dat het Hulster zwembad hiermee het leeuwen- deel van het grensoverschrijden de schoolzwemmen in Neder land verzorgt. Hulst trekt sinds jaar en dag veel schoolzwemmers uit Vlaan deren. Het afgelopen seizoen wa ren er bijna 38.000 zwemles uren. In totaal werden 1154 diploma's uitgereikt, onderverdeeld in het A- B- of C-diploma van het Zwem-ABC. Leerlingen van der tien Vlaamse basisscholen na men daarvan bijna zestig pro cent voor hun rekening. Het ko mende seizoen is inmiddels ook al volgeboekt, waardoor diverse basisscholen uit de grensstreek op een wachtlijst zijn geplaatst. En dat is volgens exploitant F. Lievens niet voor niks. „Het is algemeen bekend dat de kwaliteit van het zwemonder wijs in Nederland hoog is. Als je over zwemlessen praat, moet je kinderen vooral de nodige zelf redzaamheid geven. In tegenstel ling tot Nederland is daar in Bel gië kennelijk onvoldoende aan dacht voor", aldus Lievens. Bovendien ligt het zwembad in Hulst dicht bij Belgische plaat sen, zoals De Klinge. Stekene, Sint-Pauwels en Kemzeke. C. Ferket, diensthoofd burgerza ken en welzijn van de gemeente Stekene, verklaart dat dit zeker een rol speelt in de keuze voor Hulst, maar bevestigt dat de kwaliteit van het zwemonder wijs het belangrijkste is. „Bij het verlaten van de lagere school moet ieder kind in België kunnen zwemmen. Ten opzichte van Nederland ligt de lat in ons land veel te laag. Hoewel er di verse zwembrevetten bestaan, is de echte stimulans om in België een volwaardig zwemdiploma te halen er in feite niet. Wij staan daar niet achter en kiezen daar om voor Hulst", legt Ferket uit. Branchemanager G. Wijnholts van het Nationaal Platform Zwembaden/NRZ verklaart dat grensoverschrijdend school zwemmen nergens zo massaal plaatsvindt als in Hulst. jnnrMaurits Sep AKNEMUIDEN - Zeeland Air- port heeft een voet tussen de deur naar het Zeeuwse toeris me. De uitbater van vliegveld Midden-Zeeland in Arnemuiden beeft voor intensievere samen werking met de recreatie de inte resse gewekt van Koninklijke Horeca Nederland en van een reisorganisator in Vrouwenpol der, Reizen op maat. Zeeland Airport wil van het vliegveld een toeristische trek pleister maken. Directeur P. Geysen ziet daarin de belang rijkste kans voor Midden-Zee land om te groeien. Mensen die een vakantiehuis, hotel of een kampeerplaats boeken, moeten tegelijkertijd een parachute sprong of een vliegcursus kun nen regelen. Inmiddels heeft hij gesprekken gevoerd met Koninklijke Hore ca Nederland (KHN) en met J. Geldof van Reizen op maat, uit Vrouwenpolder. KHN is voorzichtig geïnteresseerd ge raakt, zegt Geysen. Geldof is uitgesproken en thousiast over samenwerking met het vliegveld. „We hebben alles in Zeeland. En toeristen zoeken steeds meer en andere vormen van vertier. Het gaat er dus om slimme combinaties te maken. Dat is ook in het belang van het toerisme, omdat het daarin de laatste jaren steeds minder goed gaat. Bedrijven zitten vastgeroest in gewoontes. Ze kijken te veel naar zich zelf in plaats van samen te wer- Informatiebus Ouderenhulp bezoekt Veere OOSTKAPELLE - Het Natio naal Fonds Ouderenhulp komt half september met een informa- tiebus naar Veere. Daarin is in formatie te krijgen over hulp middelen, mobiliteit, wonen en ontspanning. De Info Plus Bus staat in vier kernen en is van 11.00 tot 17.00 uur te bezoeken. Op maandag 11 september staat de bus bij het kantoor van Stichting Wel zijn Veere aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle, op dinsdag 12 september bij de Couburg in Koudekerke, op woensdag 13 september bij Ons Huis in Melis- kerke en op vrijdag 15 septem ber bij supermarkt Corbijn in Vrouwenpolder. Bezorgklachten: 0800-0231 231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MaurTts Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl ken en ze teren op de oude stroom Duitsers die toch wel komt. Dat is niet meer voldoen de." Geldof voelde zich aangespro ken door het pleidooi van Gey sen. „Ik wist zelf ook nauwe lijks dat hier een vliegveld is en wat je daar kunt doen. Dat is toch zonde. We kunnen toeris ten meer bieden dan we nu doen." Geysen lanceerde zijn voor nemen in mei van dit jaar. De directeur van het vliegveld is blij dat de eerste contacten met het toerisme nu zijn gelegd. Haast heeft hij niet. Voor het einde van het jaar moet er een marketingplan zijn voor de toekomst van het vliegveld en van de bedrijven die daar zijn gevestigd. Daarin moet staan hoe het veld en de bedrijven zichzelf willen verkopen, zowel richting het Zeeuwse bedrijfsleven, de be volking als de toeristen. Geysen hoopt dat zo veel mogelijk bedrijven op Midden-Zeeland meedoen. Dat biedt een betere basis om recreatie-ondernemers te interesseren voor het vlieg veld. Om de samenwerking met het toerisme goed vorm te kunnen geven, moet Midden-Zeeland zijn activiteiten wel uitbreiden, beaamt Geysen. Ook op het Arnemuidse vliegveld moet, net als in Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland, de mo gelijkheid komen om met een lier te gaan zweefvliegen. Nu moeten zweefvliegtuigen door een ander vliegtuig worden aangetrokken. Dat is duur. Voor het vliegen met een lier, moet naast het veld een lierbaan komen, zegt Geysen. Als het vliegveld een trekpleis ter wordt, zal er ook meer gevolgen worden. Zeeland Airport zal de afgesproken aantallen starts en landingen niet overschrijden en ook niet proberen die afspraak te veran deren. Geysen. „We zoeken de grenzen op maar gaan er niet overheen." Kayza (10) en Sara (7) ontdekken de kunst van het beeldhouwen. door Maurits Sep VEERE - Addie Nieuwenkamp is er een. Jozien Vereouteren ook. En Jack, Kayza en Sara. Talenten genoeg, zater dag, op de Talentendag in Veere. Op de Goese Korenmarkt en in de Ka- pellestraat, in de schaduw van de Grote Kerk, vinden de talenten elkaar. Een drachtig stellen ze zich beschikbaar om de protestantse gemeente te helpen bij de bestrijding van de boktor, die de Kleine Kerk bedreigt. Iedereen die iets kan, laat zich voor zijn of haar talent be talen. Jack (9) kan goed tekenen. Vrachtwa gens en trekkers zijn een specialiteit. „Mijn opa is boer en mijn vader heeft met vrachtwagens gewerkt", verklaart hij. Zelf heeft hij iets van vijftien speel goedvrachtauto's. Waarom hij die zo graag tekent? Dat weet hij zelf ook niet. Het is vooral leuk om te doen. „En ik kan het goed. Ilt heb er al veel prijzen mee gewonnen. Met tekenwedstrijden, kleurplaten. Kaartjes voor het Arse naal, en een skelter." Wie dat wil, kan zich door Jack laten te kenen, biedt hij aan. Of hij spullen bij zich heeft? „Uh nee." Maar die kan hij halen. Twintig euro kost het om je portret te lasten tekenen door Addie Nieuwen kamp. Vanonder haar bebloemde strooi en hoed monstert ze het gezicht van haar model en zet met potlood enkele lijnen op papier. Een gemakkelijk mo del? „Niet moeilijk. Ze heeft goede trek ken en ze zit goed stil. Maar ze is ook blond. Dan moet je erg uitkijken met te kenen. Je zet het al gauw te zwaar aan." Maar Addie is tevreden over het eindre sultaat en de moeder van het model ook. „Ja, ik ben een talent." Addie Nieuwen kamp doet er niet moeilijk over, maar lacht er hartelijk bij. „Ik heb wel meer talenten." Ze maakt ook aquarellen. En ze heeft de kunstexpositie georgani seerd in de Kleine Kerk. De werken daar zijn te koop. Nieuwenkamp tekent al sinds ze op de lagere school zat. Vooral gezichten. Des tijds meestal van leraren. „Als ze iets uitlegden wat ik niet kon volgen, ging ik zitten tekenen. Ik ben toen ook in de leer gegaan bij een kunstschilder. Het leuke van portrettekenen is het zoeken naar de karakteristieke trekken in ie mands gezicht. Ik maak geen karika tuur hoor, alleen echte portretten." Thuis, op vakantie, in de schouwburg, overal tekent ze. „Ook in de schouw burg ja. Ik heb altijd een klein schets boekje bij me. Ik probeer vaak op het toneel of in de coulissen te komen. Om een paar foto's te maken, zodat ik thuis verder kan." Vijf meter verderop staat Sara gecon centreerd gebogen over een stuk gas- beton. Met een hamer en een tandbeitel slaat ze secuur stukjes weg. Met enge lengeduld beeldhouwt ze een welge vormd konijn. Je hoeft haar niet te ver tellen hoe het eruit moet zien. Ze heeft zelf een konijn, dat heeft ze vrijdag nog uitgelaten op straat. Boris heet haar Vlaamse reus, Terwijl Sara onverdroten doorbeitelt en vriendin Kayza het blok beton vast houdt, bekent Jozien Vereouteren dat ze best zenuwachtig is vandaag. „Ik ben zo benieuwd wat mensen van mijn werk vinden. Het is eng hoor, om ermee naar buiten te komen. Straks vinden ze het foto Ruben Oreel niks. Of komt er iemand die zegt: 'Dat is helemaal verkeerd gedaan.' Ik voel me kwetsbaar vandaag." Net als Nieuwenkamp tekent Vereoute ren (58) al vanaf jonge leeftijd. Inder daad, portretten. Van familie, collega's, kennissen. Pas sinds enkele jaren is ze aan het beeldhouwen. „Eerst met klei, driedimensionale beelden maken. Ik heb me vier jaar geleden ingeschreven op de kunstacademie in België. Daar doe ik dit jaar examen." Tot haar opluchting ontvangt Vereoute ren alleen lovende kritieken. Haar mo ment van glorie beleefde ze vlak voor de Talentendag. In de Kleine Kerk staan beelden van haar, van Zeeuwse paarden. „En wie denk je dat er een heeft gekocht? De burgemeester van Veere!" In de Kleine Kerk staan ook vier beeld jes van Sara: twee pinguïns en twee eendjes. Van klei. Kleien doet ze graag. Maar nu ze zo bezig is met het uithak ken van een konijn, vindt ze beeldhou wen toch leuker. Sara wordt precies vandaag zeven. Wil ze later kunstenaar worden? „Ja, ik denk het wel." Ze heeft er aanleg voor, vindt Vereouteren. „Ga maar naar die beeldjes in de kerk kijken. En kijk maar naar dit konijn. Sara wordt een goeie." door Harmen van der Werf YERSEKE - De mosselsector mag in zak en as zitten door al lerlei tegenslagen, als mossel dorp is de rol van Yerseke lang niet uitgespeeld. Het levende be wijs is zaterdag geleverd met mosseldag. Een bakje mosselen niet meer gratis, niet meer één euro, maar twee euro. Het maakte niks uit. Ze kwamen naar Yerseke, de liefhebbers, met tienduizenden. In speciale bussen, met overal in en om Yerseke geparkeerde au to's. Wie het drukker of minder druk vond dan andere jaren, mag het zeggen. Een jonge vrijwilligster van de scouting in Yerseke zei dat het drukker was dan in 2005. Ze had 's ochtends geholpen auto mobilisten een plekje te wijzen. „Ze stonden tot op de parkeer terreinen van bedrijven", zei ze. „Zoveel auto's waren er niet vo rig jaar." Johnny Gunter, de 'baas' van de kookploeg van de twee euro mosselen op de haven, meldde iets minder omzet. „Vorig jaar moest ik rond deze tijd mosse len bij bestellen", vertelde hij rond drie uur 's middags. „We komen dit jaar wel met 9.500 ki lo toe en houden misschien een klein beetje over." Op dat moment stond er niet eens een rij om een bak mosse len te halen. Vele honderden be zoekers waren mee het water op met één van de mosselschepen. Ze keerden terug en het liep vol. Krabbetje Een echtpaar uit Zevenbergen had zich de mosselen goed laten smaken. Ja, hier en daar zat er een krabbetje in. „Kan gebeu ren. Je moet er gewoon niet bij nadenken." En de prijs, twee eu ro? „Was dat vorig jaar ook al niet zo?" 'De mensenmassa', die lokte het Zevenbergse echtpaar naar Yer seke, waar overal activiteiten waren, met een kilometerslange braderie, kermis, Mosselrock, een taptoe door muziekvereni ging Mozart, tot in de vroege uuitjes zondag feest in een tent op de haven én deze keer weer vuurwerk. En de kerken in Yer seke lieten zich ook niet onbe tuigd. Zij begroetten bezoekers met een groot spandoek aan het begin van het dorp: 'Niet bij mosselen alleen...' De tekst kon theatergroep Zout Water er niet vanaf weerhouden het wél over mosselen te hebben en de problemen die de mossel kwekers ondervinden met mos selzaadvisserij. 'Alleen maar naar kijken en niet aankomen', klonk het door de Lepelstraat in hartje Yerseke waar de slijterij De Drie Sterren Aanrijding op Brouwersdam SCHARENDIJKE - Twee auto's zijn vrijdagavond laat j zwaar beschadigd bij een aanrijding op de Brouwersdam. Een inzittende van een van de auto werd voor onderzoek J per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Daar bleek dat zij geen letsel had opgelopen. Het ongeluk gebeurde toen een negentienjarige automobilist uit Standdaardbui- ten op de N57 ter hoogte van de doorlaatsluis in de Brou wersdam probeerde te keren op de weg. De motor van zijn auto viel uit, net op het moment dat een negentienjari ge bestuurder uit Capelle aan den IJssel naderde. De Ca- pellenaar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Subsidie historische huisnamen GOES - Eigenaren van monumentale of geschiedkundig belangrijke huizen in Goes kunnen rekenen op 110 of 200 euro subsidie voor het aanbrengen van historische namen op hun panden. Het college van burgemeester en wethou ders van Goes heeft dit vastgelegd in een subsidieverorde ning die volgende week maandagavond wordt behandeld in de raadscommissie grondgebied. De 110 euro kan wor- den verkregen voor het aanbrengen van de historische naamgeving met een vinylopdruk door een erkend recla- mebeletteringsbedrijf. De 200 euro subsidie is voor het eemnalig aanbrengen van de historische naam met pen- seeltechniek door een erkend schildersbedrijf. ITet is aan de Goese monumentencommissie om te beoordelen of een eigenaar in aanmerking voor een bijdrage. In totaal heeft Goes 7500 euro beschikbaar voor dit project; 5000 euro van de provincie en 2500 euro uit eigen kas. Het idee om historische huisnamen in ere te herstellen is afkomstig van de kenner van de Goese geschiedenis, J. Adriaanse, die sinds maart dit jaar in Goes wethouder is voor SGP/Chi'istenUnie. Bijna nieuwe auto te water in Goes GOES - Een bijna nieuwe auto is zaterdagavond kort na elf urn- te water geraakt aan de Albert Joachimikade aan de rand van de Goese binnenstad. De 69-jarige eigenaar uit Goes had zijn auto daar geparkeerd. De wagen reed door nog onbekende oorzaak het water in, toen hij het voertuig verlaten had. Dé auto ging' helemaal kopje on der. Het totale schadebedrag is niet bekend. Cafébaas betrapt inbreker HEINKENSZAND - De eigenaar van een café in Hein- kenszand heeft gistermiddag een inbreker betrapt. Hij was naar zijn café gegaan om kijken of alles in orde was in verband met het slechte weer. Toen hij zijn café inliep zag hij een onbekende man aan een raam hangen. Toen de man de café-eigenaar zag liet hij los en rende weg. Uit het café zijn enkele honderden euro's weggenomen. Man mishandeld in Poortvliet POORTVLIET - Een negentienjarige man uit de gemeente Tholen is in de nacht van zaterdag op zondag mishandeld in een café in Poortvliet. Het slachtoffer stond aan de bar toen hij na een onenigheid een kopstoot en een vuistslag kreeg van een 33-jarige man uit de gemeente Tholen. De man hield aan de mishandeling een gebroken tand en een snee in zijn lip over. De 33-jarige is aangehouden. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Een sportieve uit daging. Maar vooral een zware tocht. De Zeeuwse deelnemers aan de Omloop van Goe- ree-Overflakkee - een wandel tocht van 110 kilometer - haal den niet allemaal de eindstreep. Ze zijn desalniettemin enthou siast over het unieke evenement. Meedoen aan De Omloop bete kent wandelen over dijken, door duinen en slikken, over het strand en door natuurgebieden die je normaliter niet mag betre den. Een mooie tocht, maar ook een hele zware tocht vindt Ul- lah Saif uit Zierikzee. Hij liep de omloop voor de tweede keer. „Waarom? Lopen is een passie van mij. Mensen verklaren me voor gek dat ik dit soort dingen doe, maar ik zie het gewoon als een uitdaging." Saif doet mee aan onder meer evenementen als de Ropa-run en de marathon van Rotterdam. „Maar dit is toch iets heel an ders. Met de marathon van Rot terdam ben je in een paar uur klaar. Tijdens de omloop loop je bijna 24 uur." Saif had het zwaar, tijdens de omloop. Op achttien kilometer voor het eind leek het er even op dat hij de eindstreep niet binnen de daar voor gestelde tijd (24 uur) zou halen. Dat nooit, dacht Saif, zet te nog eens aan en kwam uitein delijk nog ruim binnen de tijd binnen. een terras had ingericht. De ster van het cabaret was onderwij zer Rinus Scheele. Hij bezong op de melodie van Oh, oh Den Haag van Harry Jekkers de oude oesterputten, de oesterpit- ten op z'n Yerseks. 'Ik zou best wel eens net als vroeger in de pitjes willen zwemmen'. En ver der: 'Oh, mooie oesterpit, mooie bak achter de dieken'. Scheele heeft er nog ler-en zwemen, zoals volgens hem zoveel Yersekena- ren. Om het beeld van de mosseldag als volksfeest compleet te ma ken: Rinus Scheele trad op in een gespikkelde zwembroek met een groene eend als zwemband- je om zijn buik. Schaamteloos. agenda STREEKACTIVITEITEN KOUDEKERKE - Sportcentrum Cou burg, 10.30-11.30 uur: Bewegen voor ouderen; GRMPSKERKE - Imkerij Poppendam- me, 14.00 uur (Nederlands) en 15.00 uur (Duits): De imker vertelt; OOSTKAPELLE - Museum Terra Ma- ris, 10.30-12.00 uur: (W)onderwaterwe- reld, activiteit voor kinderen; Museum Terra Maris, 14.00 tot 15.30 uur: wandeling met boswachter; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur Ha tha yoga en om 10.45 uur 55+ yoga; Yogazaal Open Hof, 19.00 - 20.00 uur: Djembélessen voor beginners en tus sen 20.00 - 21.00 uur voor gevorderden; Yogazaal, 18.00 - 19.00 uur: Kung Fu voor jongeren en volwassenen; Boulevard, Kunstwerk Wessel Couzijn, 19.30 uur: Vertrek natuurwandeling door het Nollebos olv gids. Dat was voor Rinus Roon uit Zierikzee niet weggelegd. Hij strandde op iets over de helft van de afstand. „Het strand was een scherprechter. Dan door rul zand, dan weer over hard zand. Echt heel zwaar. Daar zijn ook verreweg de meeste mensen uit gevallen", aldus Roon. Voor! Roon was het de eerste keer dat hij meedeed aan de omloop. „Een dag ervoor zat ik nog in Spitsbergen. Ik ben rechtstreeks van Schiphol naar Ooltgens- plaat gereden om mee te kunnen doen." Op de vraag of hij vol gend jaar weer van de partij is antwoordt hij - met een slag om de arm - ontkennend. „Want het was echt heel zwaar." Leo Hanse uit Noordgouwe - hoewel ruimschoot binnen de li miet over de eindstreep - be aamt dat. „Het was niet makke lijk maar dat kwam ook omdat ik deze keer niet zoveel heb kun nen trainen. Hanse deed mee aan de Vier daagse van Nijmegen en tochten 1 als de Kennedymars in Gelclrop. „Voor mij is lopen hobby. En het leuke van zo'n evenement is dat je als vanzelf samen met an deren gaan lopen. Je leert men sen kennen." Hanse is net als Saif en Roon enthousiast over de organisatie van De Omloop. Complimenten die voorzitter van de Stichting Omloop, Ewout van den Ouden, graag' in ontvangst neemt. Dat op een totaal van bijna 1200 deelnemers (588 volwassenen, 550 kinderen en 50 estafette teams) 234 uitvallers geregis treerd werden is volgens Van den Ouden gemiddeld. Waar hij blij mee is, is dat zich 240 nieu welingen aanmeldden voor de omloop. Er waren zelfs Zwit sers, Engelsen en Canadezen bij. (Advertentie) GEKKE DOLLE DAGEN 24 aug. 20% 25 aug. 30% korting op alle showroom INTERIEUR DESIGN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11