De computerspion loert overal Mikpunt voor Jan en Alleman PZC Zeeuwse schapenhouders maken zich geen zorgen PZC Providers proberen voortdurend makers van spy ware de pas af te snijden Geïnfecteerde pc wordt suf Blauwtongziekte niet gevaarlijk voor mens 19 augustus 1956 zaterdag 19 augustus 2006 Niemand kan er nog zeker van zijn dat zijn computer niet be woond wordt door spionnen. Buitenstaanders kijken via spyware mee met alles wat de pc doet. Negen van de tien com puters zijn besmet. „Het daad werkelijke risico op diefstal van je geld is niet zo groot. door Alex Bogers Drie Nederlandse jongeman nen hadden wereldwijd meer dan 100.000 computers in hun greep zonder dat de echte eigenaren het door hadden. De pc-bezitters tikten vrolijk hun wachtwoorden in, surften naar hun favoriete websites en hun bankgegevens en bewerkten ge voelige bedrijfsinformatie. Spio- nage-software (spyware) van de drie verdachten keek volgens justitie mee, met de bedoeling af te persen, te verkopen en te jatten. De drie werden vorig jaar okto ber opgepakt, maar hun arresta tie lijkt een druppel op een gloeiende plaat. Spyware van tal van andere criminelen kijkt volgens specialist Webroot nog steeds mee op negen van de tien computers. De ene keer om geld en goederen te stelen, de andere keer om gevoelige informatie te achterhalen. Spyware is populair, want de mogelijkheden zijn volgens tech nisch directeur Simon Hani a van internetprovider Xs4all le- gio. „Reclamemensen, crimine len maar ook inlichtingendien sten kunnen spyware gebruiken om te jatten, spioneren, verko pen en op te sporen." De spyware wordt volgens Ha- nia meestal gebruikt om een af druk van het beeldscherm van de gebruiker te maken, een soort foto. De software kijkt wat op het scherm staat en ver stuurt deze informatie naar de gene die de Spyware verspreidt. Dat kan toevallig net de per soonlijke bankpagina zijn van de gebruiker, zodat de 'spion' in zage heeft in het saldo en de transacties. Het kan ook een za kelijke brief zijn over belangrij De meeste computers worden in de gaten gehouden door spionnen. ke vooruitgang bij de ontwikke ling van een nieuw product of over een prijsverlaging van be paalde producten. En dat is inte ressante informatie voor de con currentie. Op zich kan de verspreider van de spyware niet zo veel met de bankgegevens. Banken hebben een extra beveiliging voor inter- netbankieren, zoals een sms met een code bij de Postbank of de Rabobox van de Rabobank. „Het daadwerkelijke risico op diefstal van je geld is niet zo groot," zegt Hania. Het is de ma kers volgens hem vooral te doen om het verzamelen van informa tie over surfgedrag, e-mailadres- sen en aankopen. Die informatie kunnen ze voor veel geld verko pen aan adverteerders. Spyware kent vele gedaanten en kan op net zo veel manieren de pc binnen komen. Ze nestelt zich op de computer via een zo genaamde pop-up, een reclame schermpje dat meegezonden wordt met een website en ineens op je scherm opduikt. Soms maakt het onderdeel uit van gra tis via internet gekregen soft ware. Weer een andere keer foto Adrian Bradshaw/EPA wordt het meegezonden met mu ziek via een uitwisselingspro gramma als Kazaa. Informatie De internetproviders zijn perma nent op zoek naar ronddwalen de spyware. Met steeds geavan ceerdere software proberen ze zo veel mogelijk tegen te hou den. Als de verspreider een arge- Een computer die geïnfec teerd is met spyware is op verschillende manieren te her kennen. Volgens internetprovi der Xs4all ontvangen de geïnfec- teerden meer spam, ongewenste digitale reclame. Spyware heeft in dat geval de gegevens aan een spammer gestuurd. De computer kan tijdens het sur fen ook in een kermis verande- ren. Pop-ups en banners sprin gen in het beeld en soms wordt de surfer naar websites geleid die hij niet opgeroepen heeft. Soms leidt de spyware bij pc-ge- bruikers die via een telefoonlijn surfen tot een veel hogere tele foonrekening. Dan zijn inbelpro- gramma's geïnstalleerd die uit zichzelf dure diensten bellen. Uiteindelijk kan de pc traag worden en stuk gaan. De spywa re kan zo'n groot deel van de ca paciteit van de computer op eisen, dat de belasting voor het systeem te hoog wordt. De remedie tegen al dit onheil: goede antivirus-software, een fi rewall, een besturingsprogram ma dat minder ontvankelijk is voor misbruik (bv Mac OSX of Linux in plaats van Microsoft), een goede pop-upblokkeerder en alle beveiligingssoftware re gelmatig verversen door nieuwe versies. Tenslotte zijn er pro gramma's op de markt die pc's scannen op de aanwezigheid van spyware. Deze kunnen de software ook verwijderen. GPD loze maar besmette pc-gebrui- ker is, wordt contact met hem opgenomen. Daarnaast krijgen de klanten continu informatie over nieuwe antivirus- en anti- spyware-programma's. Wie op safe wil spelen kan vol gens Hania beter twee pc's ge bruiken, zeker mensen die thuis ook gevoelige informatie van hun werkgever op de computer opslaan. „Laat op die net aange schafte nieuwe, snelle computer de kinderen hun gang gaan met hun spelletjes, chatsessies en muziekuitwisseling. Gebruik de oude pc voor bankzaken en als tekstverwerker." Politiewerk Ook politie en justitie proberen de verspreiders en makers van spyware op te sporen, maar ko men vaak pas in actie als er aan gifte wordt gedaan. „Het hoort bij het gewone politiewerk, want het is eigenlijk klassieke criminaliteit", zegt een woord voerder van het Korps Landelij ke Politiediensten. „Waar crimi nelen vroeger per post of via de diefstal van een portemonnee achter financiële gegevens pro beerden te komen, doen ze het nu via de computer. Slachtof fers moeten aangifte doen bij de politie. Ieder korps heeft digita le expertise in huis om de crimi nelen te traceren." Aan de andere kant krijgen de opsporingsdiensten volgens Bits of Freedom, een stichting die op komt voor de digitale burger rechten, zelf de mogelijkheid om spyware in te zetten. De Tweede Kamer stemde er on langs mee in dat inlichtingen diensten spyware in pc's van ter reurverdachten. Zo zijn versleu telde berichten te decoderen. „Zoals de ouderwetse afluister apparatuur", zegt Maurice Wessling van Bits of Freedom. „Je kunt stellen dat spyware voor dit soort zaken nuttig is", reageert Hania van provider xs4all. Hij wijst erop dat ook computerbedrijven de spyware gebruiken, want via spyware zijn pc's van klanten op afstand te repareren. „Het werkt hetzelf de, maar dan zinvol." GPD van onze redactie binnenland De deze week in Kerkrade vastgestelde blauwtong ziekte is voorzover bekend niet eerder opgedoken in Ne derland. De veeziekte is vol gens deskundigen niet gevaar lijk voor de mens. Hieronder uitleg. De ziekte: Blauwtongziekte is een virus ziekte bij herkauwers. Vooral schapen zijn er vatbaar voor. Ze kunnen eraan sterven. An dere herkauwers als runderen en geiten, maar ook dromeda rissen en wilde herkauwers kunnen wel met het virus wor den besmet, maar worden meestal niet ziek. Ook dieren die geen herkauwers zijn, zo als honden en katten, lopen geen risico. Verschijnselen: De meest voorkomende ver schijnselen zijn bij schapen zeer hoge koorts. Daarnaast hebben ze last van ontstekin gen van de mond en tong, die blauw wordt. Daar komt ook de naam blauwtongziekte (bluetongue) vandaan. Ook kunnen schapen kreupel ra ken door ontsteking aan de poten. Besmetting: De ziekte wordt overgebracht door stekende muggen die doorgaans in warmere oorden als Spanje en Portugal voor komen. Herkauwers kunnen elkaar onderling niet besmet ten. De mug brengt het virus over door eerst een besmet dier en vervolgens een onbe smet dier te steken. Het is de eerste keer dat de ziekte in Nederland opduikt. Verspreiding: De ziekte en de muggen kwa men eerder alleen voor in war me gebieden. Daaronder zijn ook Europese landen als Ita lië, Spanje, Portugal en Grie kenland. Zowel in 2004, als 2005 en 2006 waren er uitbra ken in Spanje. Vermoedelijk door klimaatverandering ko men de ziekteverspreidende I muggen steeds vaker noorde- j lijker voor. Sterfte: Volgens minister Veerman i (Landbouw) kan de ziekte een sterfte van 30 tot 40 pro- cent onder schapen veroorza ken als geen afdoende maatre gelen worden genomen, L_. kan al binnen acht tot tien da gen. Herstel is mogelijk, may kan veel langer duren. Voor mensen is de ziekte ongevaar lijk. Zelfs het eten van vlees van besmette herkauwers is ongevaarlijk. Maatregelen: In Nederland geldt sinds de ontdekking van de ziekte een algeheel exportverbod van le vende herkauwers (runderen, schapen en geiten) en levende producten van deze dieren (sperma, eicellen en em bryo's). Daarnaast is rondde besmette bedrijven een be- schermingsgebied van 100 ki lometer ingesteld, met day omheen nog een toeziehtge- bied van 50 kilometer. In het beschermingsgebied wordt ge adviseerd om herkauwen, varkens en paarden op te stal len en insecticiden te gebrui ken.. Bovendien is in een ge bied van twintig kilometer rond het besmette bedrijf aan- en afvoer van herkau wers verboden en moeten de ze dieren worden opgestald. Het gebruik van insecticiden is daar verplicht. Opheffing maatregelen: Volgens Landbouw is niet te zeggen hoe lang het exportver bod en de andere maatregelen gaan duren. Daarvoor moet eerst het onderzoek naar het ontstaan van de ziekte zijn af gerond. Dat kan weken aanlo pen. Populatie: In Nederland zijn er ruim een miljoen bij 43.000 schapen houders. Het overgrote deel houdt ze hobbymatig. Ons land telt circa 8000 schapenboeren. ANP door Martijn de Koning Typisch Hollands. Zo noemt schapenhouder Jan van Erp de maatregelen die minister Veerman van Landbouw neemt om de uitbraak van blauwtong onder controle te krijgen. „Ik snap niet waarom we altijd zo nodig voorop moeten lopen." Hoofdplatenaar Van Eip is voor zitter van de Zeeuwse Vereni ging van Schapenhouders. „Een aantal collega's heeft last van de besluiten van het ministe rie", vertelt hij. „Sommigen ex porteren regelmatig schapen naar Frankrijk. Een verbod daarop voelen ze in hun porte monnee." Toch relativeert hij het probleem. „Ik denk dat de zorgen gauw voorbij zijn. Blauw tong is niet zo besmettelijk." Bang dat het virus Zeeland be reikt, is hij dan ook niet. „Daar moet ik trouwens niet aan den ken. We hebben best een drukke schapenprovincie. Zo'n ziekte hier zou niet gezellig zijn." Ove rigens is een uitbraak moeilijk te voorkomen. Een mug die het virus meedraagt, is zo geland. „Nederland heeft het beste con trolesysteem voor vee van Euro pa. Als er iets heerst, weten we dat meteen. Op dat gebied is geen winst meer te behalen. Je moet ook een beetje geluk heb ben." De maatregelen die het mi nisterie van Landbouw treft te gen verdere verspreiding van de ziekte, noemt Van Erp overdre ven. „Het is hetzelfde liedje als met de mond- en klauwzeer. Dat is nu zes jaar geleden, maar we zitten nog steeds met de ge volgen." Sinds de mkz-crisis gel den strenge regels voor het ver voer van schapen. Nieuwe ram men moeten zes weken in qua rantaine. Voor de schapenhou der maakt dat niet veel uit. Van Erp echter koopt in het buiten land schapen in opdracht van collega's in het hele land. „Die krijgen hun beesten met zes we ken vertraging. Dat kost veel geld. Bovendien brengt het aller lei risico's met zich mee." Hij wijst erop dat in buurlanden als België en Duitsland minder strenge of zelfs geen regels gel den. „En zo'n virus houdt echt niet op bij de grens." Schapen houders die niet met hun vee zeulen, hebben geen reden tot klagen. „Mijn dieren lopen hun hele leven hier rond de boerde rij", verklaart Remco Breel uit Veere. „Af en toe komt er een nieuwe ram, maar die komt al tijd van een gezond bedrijf. Ik maak me dus niet druk over die maatregelen." Het is altijd een groote opoffering om een mooie carrière te breken voor een ambt waarbij men zich - voor een zeer karig loon nog wel - moet la ten uitschelden door Jan en Alleman zonder dat men af en toe eens met een karwats kan antwoorden.' De latere minister-president Colijn, ex-militair die in de 'olie' ging, had honderd jaar geleden al niet bepaald een hoge dunk van het ministerschap. Maar dat belette hem niet twee keer als minister en vijf keer als premier aan te treden. Na Colijn is het niet veel anders geworden: niemand zegt te trappelen, maar weinigen bedanken uiteindelijk voor de eer. Dat ligt anders met het kamerlidmaat schap. Alle partijen zijn momenteel druk bezig om kandidatenlijsten voor de Tweede Kamer samen te stellen. Er zijn veel sollicitanten, maar minstens zo veel afmeldingen - met name van wat zwaargewichten heten te zijn. Niet alleen is er een complete uittocht bij D66. Een heel rijtje bewindslieden heeft ook al openlijk bedankt voor de eer. Nog maar gezwegen van mensen die gepolst zijn, maar het om weet-ik-wat-voor-reden laten afweten. Het kost partijvoorzitters moeite om goede, stevige kandidatenlijsten samen te stellen. Het is niet zo erg als vier jaar geleden. Toen, na de puinhoop die de ruziënde erfgenamen van Pim Fortuyn er van gemaakt hadden, kon je er op verjaarsfeestjes bijna niet voor uitko men dat je de Tweede Kamer zat. Maar nog steeds staat het 'edele ambt van volksvertegenwoordiger' (Thorbecke) niet hoog genoteerd. Het aanzien van de Tweede Kamer is al een tijdje dalende. Zeker, het geklaag over parlementen en parlementariërs is van alle tijden. Voor de oorlog was het in rechtse krin gen zelfs bon ton om minachtend te doen over 'het lege praathuis aan het Binnenhof'. Maar sinds, pakweg, Paars maakt het kamerlidmaatschap een nieuw dieptepunt door. Nee, dat ligt niet hoofdzakelijk aan de salarissen van kamerleden. De 'schade loosstelling' is inderdaad niet exorbi tant: een gemiddeld kamerlid kan in het bedrijfsleven meer, soms veel meer verdienen. Maar wie het loon als maat staf neemt, krijgt nooit een Tweede Ka mer-op-niveau. Het kamerlidmaat schap is ook nog zoiets als een roeping. Je moet bereid zijn in die blauwe stoel tjes te gaan zitten niet omdat het zo goed betaalt, maar omdat je de publie ke zaak wilt dienen, omdat je werkt vanuit een maatschappelijk ideaal of omdat je via de politiek iets wilt realise ren. Daar zit 'm de kneep. Die misschien wel erg romantische kijk op het kamer lidmaatschap sterft uit. Het wordt steeds meer een baantje als zovele. Waarom zou je het eigenlijk doen? Het idealisme is gaandeweg verfletst. Oók omdat veel moeilijker is dan vroe ger om strijdlustig of geïnspireerd naar het Binnenhof te trekken. Vroeger: toen rood tegenover rooms stond, gere formeerde mannenbroeders zelfverze kerd paradeerden en liberale burgerhe ren zich het denkend deel der natie waanden. Discussies, keuzen plegen, zeker in het polderend Nederland, te worden gereduceerd tot bureaucrati sche of zelfs technocratisch kwesties, waardoor 'Den Haag' zo'n grijze tint krijgt. Sedert Den Uyl, Wiegel en Van Agt is een politieke generatie aan het bewind gekomen die zich in weinig onder scheidt. Dat heeft heel lang ook de se lectie van kamerleden bepaald. Op betrekkelijk jonge leeftijd beëdigd, deed men veelal het Kamerwerk alsof men op een departement beleidsnota's schreef, in een fabriek leiding gaf aan de boekhouding of op een bank de kre dietverlening bewaakte: consciëntieus, maar plichtmatig. Geen misverstand: het gemiddelde ka merlid werkte hard, keihard. Maar er spatte zelden bezieling of passie af. Zelfs maatschappelijke bevlogenheid leek op de universiteit bijgebracht. Het was een klus die je deed. Voor een tijd je. Wachtend op promotie tot minister of - vooruit dan maar - staatssecreta ris. Om het nog erger te maken, bewees de Tweede Kamer zichzelf geen dienst door zich - in de woorden van oud-Ka mervoorzitter Vondeling - vaker als lam dan als leeuw te gedragen. Al on der Lubbers lieten ze zich voor 'stem vee' uitschelden. Om die grijsheid te ontvluchten, nemen kamerleden nogal eens de toevlucht tot een vorm van politiek die sprekend lijkt op een 'incidentendemocratie'. Of het Binnenhof hijgt amechtig achter een of andere nieuwe affaire aan, of men probeert de aandacht te trekken met gooi- en smijtwerk. Uitvergroot on der de schijnweipers van de televisie, altijd goed voor chocoladeletters in de krant. Aan het einde van de week weet niemand waar het over ging. Maar het TYFOON - Een brand die werd opgezweept door de ty foon Babs heeft gisternacht 1200 huizen in het Japanse stadje Odate vernield. Onge veer 5000 mensen zochten hun toevlucht in scholen. Tyfoon Babs heeft tot nu toe aan der tig mensen het leven gekost. Meer dan 20.000 mensen wer den op de vlucht gejaagd en bijna 14.000 huizen werden vernield. KOE - Landbouwer Sponselee uit Hulst heeft een prijsvraag van de superfosfaatfabrieken gewonnen. De Hulstenaar mocht als hoofdprijs kiezen uit een televisietoestel of een stamboekkoe. Hij koos de laat ste. RAMPMIJN - Nog altijd zijn de diepere gangen in de ramp- mijn in het Belgische Marcinel- le onbereikbaar. In de di gangen zitten nog 169 mijnwer kers opgesloten; voor te heeft men de hoop opgegeven al denken sommigen dat op één verdieping nog drie mijn werkers in leven zouden kun nen zijn. Het nationale comité voor de Christelijke Volkspar tij wil werken in de mijn ver bieden voor mensen die jonge zijn dan achttien jaar. Schapenhouder Jan van Erp bij enkele van zijn schapen. De Zeeuwse schapenhouders zijn er niet zo bang voor dat blauwtong hier uitbreekt. foto Peter Nicolai 'scoorde' goed - zei men. Het is For- tuyns verdienste te hebben laten zien dat die keizertjes in Den Haag niet veel kleren aan hadden. Na die vloedgolf aan populisme is het kamerlidmaat schap niet zo'n veilig bestaan meer. Vraag maar aan Melkert, vraag maar aan Fortuyns eigen nakomertjes: je kunt zo maar worden weggestemd. En nog hardhandig ook. Nee, het is geen wonder dat mensen niet in de rij staan om zich in de poli tiek te storten, de verkiezingsstrijd aan te gaan en zich kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer. Maar de publieke zaak verdient beter. Verdient niet alleen passieve steun, maar ook actieve inzet. Het parlement is te belangrijk om over te laten aan po litieke avonturiers of andere gelukzoe kers. Daarom heb ik me laten verleiden om me kandidaat te stellen voor de Tweede Kamer: voor het CDA. Ook al omdat je niet altijd aan de kant kunt staan om uit te leggen dat het anders en beter moet. Jan en Alleman krijgen na 22 novem ber hun kans... Jan Schinkelshoek PS. Mijn rol als bovenpartijdig com mentator is met mijn partijkeus uitge speeld. Dit was dan ook mijn laatste co lumn. Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl J. Snel i inclusief 6% BTW Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden,- zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom, afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.t per kwartaal: 59,75 62,00 per jaar: 229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor hei einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1.25 zaterdag 1.80 Alle bedragen zi Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevo^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV envoljs de Regelen voor het Advertentiewezec Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag zondag: van 16.00 lot 18.00 uur Tel (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerend go» Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/advertereo Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegenor-concem-UE aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor - (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienstene P ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig gise» de derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi|. rz zersservice, Postbus 31.4460 AA Goes. Lezersredacteur: A. J Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mall: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag Behoort tot *A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4