PZC Wadi voert regenwater af Windlust houdt jeugd in Hoek Beverna Fletum hoort niet in Oostburg redactie bijlagen: 0113-315680 Wjuw.pzc.nl Mail:redactie@pzc.nl I postbus 314460 AA Goes advertentie-exploitatie: f- i-en Midden-Zeeland: 0113-315520; iws-Vlaanderen: 0114-372770; Nationaal: 020-4562500. zaterdag 19 augustus 2006 Jonge dorpelingen in Hoek verlieten dikwijls hun woonplaats, omdat er geen uitzicht was om hun droomwens van een nieuw huis te verwezenlijken. Het bouwplan Windlust, ge noemd naar de stellingmo len met dezelfde naam aan de westkant van het dorp, zou uitkomst bieden. Hoek zou voor jaren uit de brand zijn. De planontwikkeling liep echter minder snel dan ge hoopt. Het was heel lang ondui delijk hoe het nieuwbouwter- rein bij de molen mocht worden ingericht. De plannenmakers moesten onder meer rekening houden met waterafvoerregels en de zogenaamde molenbio toop. Het bestemmingsplan werd zodanig aangepast dat de nieuwe wijk minder wind vangt, terwijl de sloop van silo's en ge bouwen van de voormalige graanhandel De Putter de mo len zelfs nieuwe kansen geeft om op nog verantwoorde wijze te kunnen draaien. Verder kost te het veel tijd om alle benodig de grond te verwerven. Het geduld van Mario en Evelyn Segers werd ruim acht jaar lang op de proef gesteld, maar het wachten werd dan toch einde lijk beloond. „Ik ben geboren en getogen in Hoek. We woonden in een twee-onder-een-kapper in het dorp, maar wilden al lan ger verhuizen. Vooral omdat ik hier niet weg wilde, was Wind lust voor ons eigenlijk de enige optie", vertelt Evelyn (35) over de liefde voor haar dorp. Net als haar echtgenoot is zij heel tevreden over hun nieuwe vrijstaande huis met uitzicht over de polder. De inhoud van de woning bedraagt ruim zeven honderd kuub. Dat is duidelijk terug te zien in de forsbemeten vertrekken, inclusief de vier slaapkamers op de bovenverdie ping. Ook de tuin voldoet aan alle woonwensen. Maar toch is het niet geworden wat het echtpaar Segers echt wilde. Zo had Mario graag een inpandige garage gehad of die garage iets verder in de richting van de voorgevel laten bouwen. Dit was echter niet toegestaan, net zoals het niet mogelijk bleek een tweede verdieping te bou wen met dezelfde hoogte als de eerste verdieping. Oorzaak: de vereisten uit het beeldkwaliteitsplan dat in ver band met de aanwezigheid van de molen beperkingen oplegde zoals een maximale goothoogte van vier meter, een maximale nokhoogte van acht meter en een zogeheten zadeldak met een hellingshoek tussen minimaal veertig tot maximaal vijfenvijf tig graden. „Die fratsen hebben ons zeker een kleine tiendui zend euro extra gekost. Maar het is het toch allemaal waard geweest. We zijn dik tevreden", aldus Mario Segers. Mariska Dieleman vertelt onge veer hetzelfde verhaal als haar overburen. Haar echtgenoot Jeroen is net als Evelyn Segers een autochtone Hoekenees, die het dorp absoluut niet wilde ver laten. Maar ook zij liepen tegen de beeldkwaliteitseisen op, waardoor hun vrijstaande wo ning geen volwaardige tweede verdieping heeft. Verder zit de voordeur aan de zijkant van het huis, terwijl een entree aan de voorkant een van hun grootste wensen was. „Maar je moet het van de positieve kant zien. Ieder een heeft nog wel eens wensen. Maar ook wij zijn heel trots en blij", verklaart Mariska Diele man. De families Segers en Dieleman klagen dus niet. En dan vooral niet omdat Windlust een wijk is met een open karakter en in de nabije toekomst veel water en groen. Ook roemen beide echtpa ren de kindvriendelijkheid. De doodlopende straatjes, diverse pleintjes en de bijna nieuwe speelkooi in het plangebied zijn daarvan het beste bewijs. Wadi Voor de familie Dieleman ligt er trouwens nog iets moois in het verschiet, want voor hun wo ning komt een wadi. Dit is een geul of sloot van zo'n drie tot ze ven meter breed waarin het re genwater wordt afgevoerd. Ver volgens zakt het water naar een drainagesysteem dat het tenslot te afvoert naar een sloot. Het regenwater belandt daar door niet meer in het riool. De uitgangspunten van een wadi sluiten aan bij landelijke uit gangspunten om op een verant woorde en duurzame manier om te gaan met regenwater. Het riool in Windlust is dan ook al leen bedoeld voor de afvoer van huishoudelijk afvalwater. Er mogen geen regenwaterafvoer systemen op worden aangeslo ten om verstoring van het sys teem en wateroverlast in en rond het huis te voorkomen. Dit in verband met de verwachting dat er in de toekomst steeds va ker zware regenbuien zullen val len die door de huidige riole ringssystemen steeds moeilijker kunnen worden verwerkt. Mariska Dieleman ziet de char me er wel van in. Want over de wadi komt een bruggetje naar de woning. Dit bruggetje is openbaar en dient ook als kavel ontsluiting voor de naastgele gen woning. „Heel grappig alle maal. En ook echt een meer waarde voor ons huis." Windlust telt 31 kavels. Drie wo ningen zijn inmiddels klaar, ter wijl er twee in aanbouw zijn. In totaal gaat het om negentien vrije kavels en twaalf huizen op basis van projectbouw. De ge meente Terneuzen voert de re gie. Patrick de Bruijn, gemeente lijk beleidsmedewerker onroe rende zaken, bevestigt dat voor al jonge Hoekenarén een wo ning in Windlust willen betrek ken. De kopers zitten vooral in de categorie tussen de 25 en 40 jaar. Er is een aantal kopers dat iets ouder is, maar ook die groep is uitsluitend afkomstig uit Hoek. Tot dusver zijn er tien vrije ka vels verkocht. Op vier kavels lo pen opties. „Een goede score, omdat we nog maar anderhalf jaar bezig zijn", verklaart PaT trick de Bruijn. „Ons uitgangs punt was dat alles eind 2007 weg zou zijn. Als het in dit tem po verder gaat, gebeurt dat dus ook." Verwachtingen Hoewel er tevredenheid is over de voortgang in Windlust, wa ren de verwachtingen hoger ge spannen. Bij de eerste inschrij ving waren er in 1998 liefst 120 kandidaten. Toen er in 2004 defi De jeugd moet voor Hoek behouden blijven. nitief groen licht kwam, waren ér zo'n dertig belangstellenden bij een informatiebijeenkomst. Patrick de Bruijn is daar niet verbaasd over. „In de tussentijd zijn logischer wijs mensen naar elders getrok ken. En er zijn andere redenen dat kandidaten onderweg af haakten. Zo waren er mensen die de kavels te klein vonden of de beperkingen van het beeld kwaliteitplan te groot vonden. Ook zat de economie rond 2004 in een forse dip, waardoor men sen toch voorzichtig waren. Wat ook een belangrijke rol speelde was dat de grond niet echt goed koop was. Voor 150 euro per vierkante meter (exclusief btw) kon je ook in Nieuw-Othene in Terneuzen terecht." In Windlust is ook ruimte voor projectmatige bouw. Het gaat in dit geval om zes geschakelde vrij staande huizen met een zoge naamde Franse kap. Verder ko men er rijtjeshuizen. Project- bouw Zeeland neemt die projec ten voor zijn rekening. Ook Jaap van de Walle van die firma toont zich een tevreden mens. „We beginnen in eerste instan tie aan de Franse kapwoningen. Die zijn in april in de markt ge zet. Eén daarvan is inmiddels verkocht en op twee huizen lo pen opties. In onze branche is dit een resultaat waarover je te vreden kunt zijn." De gemeente heeft bij de project matige bouw in Windlust be wust voor een ontwikkelaar ge kozen, omdat dit anders veel te duur zou worden. „Wanneer je projectmatig zou willen bou wen, moet je alles voorfinancie ren en de huizen ook daadwerke lijk neerzetten. Voor een ge meente is dit niet haalbaar. Dan begeef je je volledig op het pad van een projectontwikkelaar. De verwerving en de uitgifte van grond is voor ons nog wel te behappen, maar ook als bouwer optreden gaat een brug te ver." Ondanks de hobbels die onder weg moesten worden genomen, is de gemeente tevreden over de manier waarop alles in Wind lust is verlopen. En dat smaakt naar meer. Patrick de Bruijn sluit niet uit dat een tweede pro ject waarbij het heringedeelde Terneuzen de regie bij een bouw project in handen neemt, weder om in Hoek plaatsvindt. Om pre cies te zijn in Windlust Twee, westelijk van de nieuwe woon wijk die nu verrijst. Een termijn wil De Bruijn hier niet aan ver binden, maar hij is er rotsvast van overtuigd dat dit een goede zaak voor het dorp zou zijn. Daardoor zou echt geen enkele autochtone jongeling Hoek meer hoeven te verlaten door een gebrek aan geschikte woon ruimte. René van Stee Koesma tuiniert als schilder W2 DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Jacob Cats schreef aan het eind van zijn leven een lofzang op Biervliet, waar in de 12de en 13de eeuw de haringvangst en -bewerking tot grote bloei kwam en op Biervliets bekendste inwoner Willem Beukels of Beukelszoon. Hij zou immers volgens de overlevering de uitvinder van het haringkaken zijn. De haring die men ving en kon niet lange duuren ...Maar Beuckels heeft voor eerst den haring leer en kaaken Dat is van alle slym de visch ghesuyvert maaken... De beroemde Biervlietenaar is nog immer aanwezig in het dorp, in de vorm van een standbeeld op het Markt plein. Maar de anderhalf-jarige Emma Caza'nt zal dat een zorg zijn. Deze piepjonge inwoonster van Biervliet is nog helemaal niet geïnteresseerd in de historie van haar geboorteplaats, laat staan in het 'kaaken der ha ling'. Zij laat zich vol enthousiasme voortduwen op de schommel in de tuin. Moeder Naomi (24) heeft wel wat meer historisch be sef, al is het maar door de tekst die op de roomwit ge schilderde bungalow staat: Beverna Fletum in zwarte, gietijzeren letters. „Mijn vader was eigenaar van die losse letters. Het past wel op dit huis. Volgens mij bete kent het 'bier' (beverna) en 'vliet' (fletum). Ik vind het wel leuk. We hebben ooit eens een man aan de deur ge had die de letters graag wilde kopen. Toen ik hem vroeg waar hij woonde zei hij 'in Oostburg'. Tja..." In de ruime woonkamer van de woning staat een groot, houten tweepersoonsbed. Lastig om op de bank te zit ten, want veel beenruimte is er niet meer over. Een nieuwe interieurstijl? „We zijn bezig de slaapkamer op te knappen. Nu wordt het laminaat gelegd, dus het bed moest eruit. Nee, we laten het niet in de woonkamer staan hoor", glimlacht de tandartsassistente. Het huis bevalt Naomi en echtgenoot Gerrit (25) pri ma. „Er staat hier een heel rijtje van deze huizen. Alle maal plat. Ze zijn gebouwd zo eind jaren zestig. Op een gegeven moment mocht je er een verdieping opzetten. Sommigen hebben dat gedaan, anderen weer niet. We hebben daar wel over gedacht, maar doen het toch niet. Eigenlijk dromen we van een huis in de polder." Vanuit het keukenraam wijst ze naar buiten, richting het vlakke land. „Ooit gaan we daar naar toe. Heerlijk, de vrijheid die je daar hebt. En dan een hond en even tueel een paardje en wat geitjes..." Ze dagdroomt even weg. Naomi is geboren in de Paulinapolder en dat blijft dus toch trekken. De ruimte, de weidsheid. Dat is wat anders dan de Gentsestraat te Biervliet. Maar voorlopig blijft het stel zitten waar het zit. Het huis is immers nog groot genoeg en er zit een lekker stukje tuin omheen. „Het is wel makkelijk, alles zo op de begane grond. Schoonhouden is niet zo veel werk. Een ochtendje poetsen en je bent erdoor. We hebben ruimte genoeg. Zeker nu we de keuken een stuk heb ben uitgebroken. Toen we het huis kochten, zat er een hele grote bijkeuken en de keuken zelf was vrij klein. Dat vonden we zonde, dus we hebben een stuk van de bijkeuken erbij getrokken. Verder hébben we drie slaapkamers, een garage en een berging." En de schom mel voor Emma natuurlijk, veilig in de tuin. Annemarie Zevenbergen foto's Wim Kooyman De familie Segers bij het nieuwe huis met uitzicht op de polder in de nieuwe wijk Windlust.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27