c Ikea is een geheimzinnig bastion Nalatenschap bron van speculatie 24 zaterdag 19 augustus 2006 De lampenafdeling bij de Ikea. De bedrijfsstructuur van Ikea heeft wel wat weg van de beruchte montage-instructies die de klanten van het meubelconcern soms tot wanhoop drijven; op het eerste gezicht lijkt het zo simpel, maar hoe beter je kijkt hoe ingewikkelder het blijkt te zijn. foto Cees Zorn/GPD Een Nederlandse stichting is eigenaar van een wirwar van vennootschappen, die samen Ikea vormen. Deze stichting Ing- ka dient ogenschijnlijk slechts één 'goed doel': het belang van de steenrijke oprichter Ingvar Kamprad. De bedrijfsstructuur van Ikea heeft wel wat weg van de beruch te montage-instructies die de klanten van het meubelconcem soms tot wan hoop drijven. Op het eerste gezicht lijkt het zo simpel, maar hoe beter je kijkt hoe ingewikkelder het blijkt te zijn. Het centrum van het wereldwijde Ikea meubelimperium is verstopt op de zesde etage van het Atrium, een kantoorkolos aan de Amsterdamse Zuidas. Daar zetelt de 'Stichting Ing- ka Foundation', met een geschat ver mogen van minimaal 28 miljard euro' na de Bill Gates Foundation de rijkste stichting ter wereld. Ikea is een bijzonder bedrijf. De meu belgigant staat aan geen enkele beurs genoteerd en hoeft daarom geen jaar verslagen te publiceren. Hoeveel winst er wordt gemaakt, is dan ook niet met zekerheid te zeggen. Conser vatieve schattingen op basis van de omzet en de gangbare marges in de meubelbranche komen op ten minste 1,6 miljard euro per jaar. Dat is een fors bedrag, waarvoor het loont langer dan een middagje na te denken over de gunstigste bedrijfs structuur en legale mogelijkheden om de belastingaanslag zo laag mogelijk te houden. De financiële capriolen van Ikea tarten op dit punt elke be schrijving. De bedrijfsstructuur van Ikea is een wirwar van vennootschappen en stich tingen die zijn weerga niet kent in de wereld van het grootkapitaal. De kroon op deze ingenieuze constructie - waaraan een hele batterij juristen on getwijfeld lang heeft gesleuteld - is de stichting Ingka. Die is 100 procent ei genaar van moederconcern Ingka Hol ding, dat is gevestigd in Leiden. De naam Ingka slaat terug op Ingvar Kamprad, de puissant rijke oprichter van Ikea die ondanks zijn gevorderde leeftijd (80) nog altijd de stuwende kracht achter het concern is. „Ingvar Kamprad is niet de eigenaar van Ikea", stelde het concern toen een Zweeds blad twee jaar geleden be weerde dat de Ikea-oprichter dankzij de lage dollarkoers Bill Gates was voorbijgestreefd als rijkste aardbewo ner. „Ingvar heeft het concern in 1982 geschonken aan de Nederlandse Stich ting Ingka Foundation", zo ging Ikea verder. Wat de meubelgigant er niet bij vertel de was dat Kamprad de voorzitter is van die stichting, en dat zijn (tweede) vrouw Margaretha eveneens zitting heeft in het bestuur. De stichting be noemt de top van Ikea en heeft ver gaande zeggenschap over strategische beslissingen. Ook al trok hij zich al ja ren geleden formeel terug uit de lei ding van het concern, achter de scher men van Ikea is Ingvar Kamprad nog steeds almachtig. Goed doel De wet bepaalt dat een stichting winst mag maken, maar dat de uitke ring daarvan een nader omschreven ideëel of sociaal doel moet dienen. Vol gens de statuten streeft de stichting Ingka ernaar 'innovatie te bevorderen op het gebied van bouwkundige vorm geving en binnenhuisarchitectuur'. Dat klinkt nobel, maai- hoe precies is in nevelen gehuld. De dame die bij de stichting de telefoon aanneemt, kan of wil er niets over zeggen. „Er is hier verder niemand die u te woord kan staan. Stuur uw vragen maar per brief." Ze wil zelfs niet zeggen of ze voor de stichting werkt. De stichting Ingka is niet onder de eigen naam be kend bij de receptie van het Atrium. De kantoorruimte wordt gehuurd door vermogensbeheerder Equity Trust, een bedrijf dat financiële dien sten verleent aan 'zeer vermogende in dividuen en ondernemingen' en actief is in alle denkbare belastingparadij zen, inclusief de Nederlandse Antil len. De kernactiviteit is het 'opzetten, besturen en beheren van bedrijven, trustfondsen, stichtingen en deelne mingen'. Dat doet niet direct denken aan liefda digheid. De Ikea-website stelt dat de stichting Ingka geld doneert, via weer een andere stichting, aan het Design center Ingvar Kamprad, onderdeel van de Lund Universiteit in Zweden, waarmee onder meer cursussen wor den gefinancierd op het gebied van in dustrieel design. „Wij ontvangen sinds 1998 jaarlijks twaalf miljoen kronen van de stich ting om ons onderwijs een kwaliteits impuls te geven", bevestigt Gerd Ols- son van de Lund Universiteit. „Boven dien heeft de stichting financieel bijge dragen aan de bouw van het naar Ing var Kamprad vernoemde designcen trum, maar dat is een heel ingewikkel de constructie waarvan ik de details niet ken." Twaalf miljoen Zweedse kronen is 1,3 miljoen euro. Een sub stantieel bedrag, maar kleingeld in re latie tot de miljarden die de stichting Ingka beheert. Bovendien blijft ondui delijk welke doelen de stichting vóór 1998 ondersteunde, en met welke be- Stichting INGKA Foundation Gevestigd in Amsterdam. Eigenaar van INGKA Holding B.V. INGKA Holding B.V Gevestigd in Leiden. Moederbedrijf van de IKEA groep. IKEA Groep Werkmaatschappijen (o.a. inkoop, distributie en verkoop). 208 vestigingen in Europa en Noord- Amerika. Aantal klanten ±410 miljoen per jaar Personeelsleden 90.000 wereldwijd Vestigingen 236 (10 in Nederland) Landen 44 Omzet 15,2 miljard euro (2005) Winst 1,6 miljard euro (schatting)* Inter IKEA Systems B.V. Delft Eigenaar van het IKEA concept en handelsmerk. Heeft franchise-overeenkomsten met alle 236 vestigingen, waarvan 208 bij de IKEA groep. Alle IKEA-vestigingen dragen jaarlijks drie procent van hun omzet af aan Inter IKEA Systems voor het gebruik van de naam en het concept. De winst van Inter IKEA Systems wordt via Luxemburg doorgesluisd naar de Nederlandse Antillen. - De 28 vestigingen in Azië en het Midden-Oosten zijn zelfstandige ondernemingen en maken geen deel uit van de IKEA Groep. Zij hebben wel een franchise-overeenkomst met Inter IKEA Systems. 'IKEA maakt geen winstcijfers bekend GPD/R.S./Bron. IKEA De geheimzinnigheid waarmee de stichting Ingka is omgeven, staat in schril contrast tot de openheid van de liefdadigheidsinstelling van die ande re multi-miljardair, Microsoft-oprich- ter Bill Gates. Wie wil weten hoeveel de 'Bill en Melinda Gates Foundation' doneert en aan welke doelen, hoeft maar op de website te kijken. Stich ting Ingka heeft geen website en staat zelfs niet in de telefoongids. Ook is Ga tes aanzienlijk guller: sinds 2000 heeft hij 8,2 miljard euro gedoneerd voor on der meer aids- en armoedebestrijding. Ikea is Kamprad, Kamprad is Ikea. Dankzij de stichting Ingka regeert de oprichter zelfs over zijn graf heen. De oprichtingsstatuten verplichten de stichting alles in het werk te stellen om 'de zelfstandigheid en identiteit' van het concern te waarborgen. De statuten kunnen niet worden gewij zigd en alleen door faillissement kan de stichting worden opgeheven. An ders Dahlvig, de huidige algemeen di recteur van de Ikea-holding, zal met deze rigide bedrijfsstructuur moeten leven, of hij nou wil of niet. De stichtingstructuur maakt Ikea bo vendien vrijwel immuun voor een overname, van welke partij dan ook. Loyaliteit aan de oprichtersfamilie is verzekerd door de bepaling dat in het stichtingsbestuur geen plaats is voor mensen die elders binnen Ikea werk zaam zijn. „Met uitzondering van de heer Feodor Ingvar Kamprad en zijn zonen", zo staat in de statuten. De nalatenschap van het Ikea-impe- rium was lange tijd bron van specula tie. Kamprad liet zich eens ontvallen dat hij weliswaar bewondering had voor zijn kroost, maar dat zich onder hen niet direct een geschikte opvolger aandiende. Het gerucht ging dat de meubelketen Habitat, gekocht in 1992, diende als proeftuin voor de za kelijke talenten van zijn drie zonen. Als in een sprookje van de gebroeders Grimm zou de succesvolste telg aan spraak mogen maken op de erfenis. Ikea heeft deze lezing stelselmatig te- In een zeldzaam interview twee jaar geleden met de zakenkrant Financial Times maakte Kamprad aan alle spe culaties een einde. Mathias, de benja min van de familie, is de beoogd opvol ger van Dahlvig als algemeen direc teur. Zijn oudere broer Jonas krijgt de leiding over de productie, terwijl de oudste zoon Peter zijn vader opvolgt als voorzitter van de stichting Ingka. Dat de eersteling voorzitter van de stichting wordt, zegt alles over de vraag waar binnen Ikea werkelijk de macht ligt. Geldraachine De stichting Ingka is niet het enige hu zarenstukje van de Ikea-juristen. In Delft is gevestigd de besloten vennoot schap Inter Ikea Systems (IIS), dat geen deel uitmaakt van de Ikea-hol ding en dus ook geen eigendom is van de stichting Ingka. IIS beheert en ex ploiteert het zeer succesvolle Ikea-con- cept en het gedeponeerde handels merk. Het Delftse bedrijf is dé geldmachine van Ikea. Elke Ikea-vestiging, waar ook ter wereld, heeft een franchi se-overeenkomst met IIS. In ruil voor 3 procent van de omzet mag het betref fende woonwarenhuis gebruik maken van de Ikea-ontwerpen, het Ikea-logo en alles wat daarbij hoort. In 2004 haalde het bedrijf 631 miljoen euro op aan franchise-inkomsten. Veruit de grootste franchise-nemer is Ingka Holding, eigendom van de stich ting Ingka. De holding exploiteert 208 van de 236 Ikea-vestigingen, vooral in Europa en Noord-Amerika. Ook Ing ka betaalt voor het gebruik van het Ikea-concept. Op deze manier wordt een groot deel van de winst van de hol ding weggesluisd naar Inter Ikea Sys tems. De overige 28 vestigingen, in het Midden-Oosten en Azië, worden door zelfstandige franchise-nemers geëxploiteerd. Dankzij deze ingenieuze constructie heeft Kamprad het beste van twee we relden. Aan de ene kant houdt de fami lie stevig grip op het concern via de stichting Ingka, aan de andere kant kan de familie vrij beschikken over de winst zonder de beperkingen die ver bonden zijn aan de stichtingstructuur. Dat laatste bestrijdt het concern overi gens met de redenering dat de Kamp rad juridisch gezien niet (meer) de ei genaar is van Ikea. De vraag is wie de eigenaar is van In- ter Ikea Systems en waar de miljoe nen blijven die het bedrijf binnen haalt. Het spoor leidt door een laby rint van vennootschappen en trust maatschappijen via Luxemburg - waar alleen al vier ondernemingen staan ingeschreven met 'Inter Ikea' in de naam - naar belastingparadijs Cu rasao. Deze 'Antillen-route' wordt overigens door vrijwel alle in Neder land gevestigde multinationals ge bruikt. Dankzij dit doolhof van ven nootschappen is zelfs niet bij benade ring te achterhalen hoeveel belasting Ikea in Nederland, Luxemburg en op de Antillen uiteindelijk betaalt. „Het is een hele slimme constructie", oordeelt een hoogleraar belasting recht. Hij wil niet met zijn naam in de krant omdat hij ook op commerciële basis fiscaal advies geeft 'en Ikea mis schien wel een klant van ons is'. Dat zou heel goed kunnen, want vrijwel alle vooraanstaande Nederlandse ac countantskantoren zeggen Ikea als op drachtgever te hebben. „Voor zover ik weet is deze construc tie uniek in Nederland", vervolgt de hoogleraar. „Dankzij de stichting kan niemand Ikea overnemen, en door de winst weg te sluizen naar de Antillen blijft de belastingaanslag beperkt. Hier blijkt weer eens dat Nederland tot de absolute top behoort als het om financieel en fiscaal advies gaat." Jasper van de Kerkhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 24