Tweede kerncentrale blijft optie PZC Wh: Levensgevoel verbeeld De tijd is nu rijp voor Ocean's Edge 15 Geen blokkade kernenergie in verkiezingsprogramma CDA Goese accountant verbaasd over houding ex-werkgever ELAN» 0 ktwrr/' ELAND JLt&jp |LA ND EL AND Workshop ij bluesgitaar ^fprnst Jan Rozendaal PEK HAAG - Het CDA sluit jieluit dat in 2016 in Borssele (in tweede kerncentrale staat. pat stelt CDA-Kamerlid Spies In reactie op een persbericht (J„ de milieuorganisatie Green pee, waarin staat dat het [DA nieuwe kerncentrales feite- (jk afwijst. het conceptverkiezingspro gramma van het CDA wordt kernenergie een optie genoemd jinop een klimaatneutrale ma- rjer de uitstoot van broeikasgas I verminderen. Aan het ge- iauik van kernenergie worden svl strenge voorwaarden ver- ionden op het gebied van pro- actie en de mogelijkheden om j(val veilig op te slaan. Onmiddellijk na de presentatie ran het verkiezingsprogramma aft Greenpeace een opgetogen Kfsbericht rondgestuurd. De rfeuorganisatie zegt daarin [lij te zijn dat kernenergie door i;t CDA is omkleed met serieu- svoorwaarden. Er is nog geen sogelijkheid om kernafval vei- ügopte slaan, stelt Greenpeace. .Dit betekent in feite dat het CDA de deur dichthoudt voor auwe kerncentrales." Spies spreekt dit tegen. „We hanen ons niet permitteren zaterdag 19 augustus 2006 kernenergie uit te sluiten." Ze wijst er wel op dat kernenergie in het verkiezingsprogramma heel duidelijk als laatste optie wordt opgesomd, na energiebe sparing, duurzame energie en het gebruik van fossiele brand stoffen waarbij schadelijke broeikasgassen worden opgesla gen. De stringente voorwaarden die het CDA verbindt aan de toepas sing van kernenergie maken vol gens Spies de opening van een tweede kerncentrale in Borssele in 2016 niet onmogelijk. Enkele maanden geleden kon digde directeur P. Boerma van Delta aan daarnaar te streven. Ook staatssecretaris Van Geel (CDA, Milieu) acht de kans aan zienlijk dat over tien jaar een tweede Nederlandse kerncentra le in bedrijf is. Zijn recente uitla tingen daarover wekten de erger nis van Greenpeace. Spies wil zich niet uitlaten over de vraag of er licht zit tussen het verkiezingsprogramma en het standpunt van Van Geel, die hoog op de kandidatenlijst van het CDA staat. „Dat moet Van Geel zelf maar zeggen. Ik kan wel verzekeren dat hij van harte instemt met de tekst in ons ver kiezingsprogramma.. Volgorde PvdA-Kamerlid Samsom vindt dat het CDA niet alleen de deur naar kernenergie wagenwijd openzet, maar 'helaas' ook die deur wil doorwandelen. „Over de volgorde van de energieop ties zijn wij het wel eens met het CDA, maar zij zijn niet ambiti eus genoeg op het gebied van energiebesparing, duurzame energie en schoon fossiel. Dan kom je onvermijdelijk bij kerne nergie uit." Volgens Samsom is het CDA 'verschrikkelijk naïef' als het denkt dat de ontwikkelingen om kernafval veilig op te slaan zoda nig zijn dat de bouw van een nieuwe kerncentrale verant woord is. „In het verkiezingspro gramma staan geen keiharde voorwaarden voor kernenergie. Het is prachtig geformuleerd tot je echt gaat kijken wat er staat. Op 3 september komt de PvdA met haar verkiezingsprogram ma. Samsom laat zich nog niet uit over kernenergiestandpunt daarin, maar belooft 'dat er wel licht zit' tussen de programma's van het CDA en de PvdA. door Emile Calon GOES - Accountant H. West- land blijft met een onbevredi gend gevoel zitten. De Goese on dernemer heeft weliswaar via een kort geding gewonnen van zijn oud-werkgever en kan nu rustig voortgaan met het uitbou wen van zijn eenmanszaak. Toch blijft hij met de vraag zit ten waarom WEA Accountants Adviseurs hem zo tegenwerk te. Westland was vier jaar lang in dienst bij de Oostburgse vesti ging van WEA. Volgens zijn zeg gen met steeds meer tegenzin omdat het bedrijf wel heel erg commercieel werkte. Elke agra rische klant werd volgens hem gezien als een bron om zoveel mogelijk geld uit te halen. „Ter wijl boeren het toch al niet echt breed hebben." Begin 2004 stapte hij over naar een andere kantoor. Maar ook daar merkte hij dat winstbejag de voornaamste drijfveer was. Begin vorig jaar, inmiddels was hij vanuit Aardenburg verhuisd naar Goes, startte hij zijn eigen eenmansbedrijf. Al snel stapte een klant van WEA over naar hem. Toen twee anderen te kennen gaven dat ook te overwegen, kreeg de on dernemer een brief van de advo caat van WEA waarin 13.500 eu ro werd geëist. Hij zou namelijk handelen in strijd met het concurrentiebe ding. Bij zijn aantreden bij WEA had hij zo'n beding getekend. Maar hij wist ook dat er sinds die tijd heel wat is veranderd. Zo'n be ding is namelijk niet jarenlang geldig. Daarnaast stond in die verklaring dat hij niet in een straal van 25 kilometer rondom Oostburg mocht beginnen. „Ter wijl Goes, ook hemelsbreed, toch ruim buiten die straal valt." Na overleg met zijn advocaat spande de ondernemer een kort geding aan om die eis van WEA van tafel te krijgen. Hij nam het initiatief omdat hij na die brief niets meer hoorde van zijn ex-werkgever en verlost wilde zijn van die eis. Tijdens die zitting merkte de Middelburgse kantonrechter di rect al op dat een concurrentie beding, zoals destijds opgesteld, niet langer geldig is. Volgens de wettelijke regels mag zo'n be ding niet iemand dermate beper ken in zijn verdere carrière. De advocaat van de tegenpartij liet blijken daar ook van op de hoog te te zijn. Desondanks ging deze niet in op het verzoek van de rechter om de zaak onderling te schikken. Westland was niet verbaasd toen de rechter hem deze week in het gelijk stelde. Wel blijft hij zitten met de vraag waarom WEA 'zo halsstarrig en tegen be ter weten in' vasthield aan dat beding. Hij vermoedt dat het puur gedaan is om hem finan cieel te treffen. Want hij heeft een advocaat in de armen moe ten nemen en fiks wat kosten moeten maken. „Voor en begin nend ondernemer zijn dat hoge kosten." Directeur P. Josiassen van de Oostburgse vestiging van WEA wilde gisteren niet reageren. Lubbers opent academisch jaar RA MIDDELBURG - Ruud Lubbers opent woensdag 30 au gustus het academisch jaar van de Roosevelt Academy (RA) in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Hij doet dat met een toespraak met als titel: 'The 4 freedoms and the Earth Charter'. Het Earth Charter biedt een leidraad om het streven naar i een duurzame en leefbare wereld om te zetten in beleid en dagelijkse praktijk. De Four Freedoms zijn: de vrijheid, van meningsuiting, de vrijheid van godsdienst, de vrijwa- ring van gebrek en de vrijwaring van vrees. Elke twee jaar worden de zogeheten Four Freedoms Awards uitgereikt in Middelburg. Tijdens de opening van het academisch jaar is er een optreden van organiste Mar- greeth Chr. de Jong, M.A., op het onlangs gerestaureerd- orgel van de Nieuwe Kerk. De opening begint om 16.00 uur en is voor iedere belangstellende toegankelijk. Zeelandbrug dicht door ongeval ZIERIKZEE - Het verkeer over de Zeelandbrug is gister middag enige tijd gestremd geweest. Op de weg van de Val (de weg van Zierikzee naar de Zee- landbrugbrug) zijn rond twee uur drie auto's op elkaar ge reden waardoor een verkeersopstopping ontstond. Bij het ongeval zijn geen gewonden gevallen. Verkeer van uit de richting Goes en vanuit de richting Zierikzee kon omrijden via de Oosterscheldekering. Webcam op Tiengemeten COR DE JONGE tCLPÊ". Hens 7oH\AKKui]K!l..6frip mmnxn/i Jr Sl-UÉT 500éjJeo°PJou TElVAfiHT&J'! /IfttUMiVMSf CfK.MAAR /(céerf®y At ,wiiywé&i:- ...Her WtëQT/bSoLMüT QepmNeJiRErudaek VAN NEPE&MP... ze KUNNEN 2£HMFWWZN/£T eeoN&EN-VoiMNSm IS&zé£EN$(toPüj/VMQöfZ-A een \JB32D/env £N m7 «snoujze V y O WE. HEBBW6EH BOL&E W/Ml W/M WH6ELPE&L oté. f m 6IANP?^ ZIERIKZEE - De omvorming van het eiland Tiengemeten van landbouw- tot natuurgebied is nu ook op afstand stap voor stap te volgen. Via de internetpagina www.tien- gemeten.deltanatuur.nl is te zien hoe de werkzaamheden vorderen. Aan de nok van de centraal gelegen Helenahoe- ve is een webcam gemonteerd. Bezoekers van de website kunnen deze camera op afstand ij bedienen en zo richten op acht verschillende plaatsen op het eiland. Te zien is onder meer hoe de graaf werkzaam- heden in de zogeheten Weelde en Wildernis vorderen. Ook kunnen de voorbereidingen worden gevolgd op de plek waar straks de dijk deels wordt afgegraven om het water van het Plaringvliet in beperkte mate weer vrij spel te geven. De bedoeling is dat de camerapositie in de loop der tijd verandert, zodat meer plaatsen op het eiland vanachter de computer kunnen worden bekeken. De ruim duizend hectare nieuwe natuur moet mei volgend jaar klaar zijn. Taakstraf voor hennepkweek MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter G. van J Unnik heeft gisteren een 24-jarige vrouw uit Krabbendij- ke voor bezit van een hennepkwekerij veroordeeld tot 120 uur werkstraf. De verdachte moet 1500 euro terugbetalen j aan de Staat. Dat bedrag had ze verdiend door haar wo ning voor professsionele henneptelers beschikbaar te stel len. De hoofdverdachten zijn inmiddels al door de rechtbank veroordeeld. Zij hadden mensen, die door geldproblemen zwak in hun schoenen stonden, benaderd om in hun wo- j ning tegen een financiële vergoeding een wietplantage op te zetten. In de woning van de Krabbendijkse stonden op 15 novem ber 2004 op twee kamers 361 hennepplanten. kunst UZENDIJKE - De Franse gi- taarinstructeur Michel Lelong van donderdag 31 augus tus tot en met zaterdag 2 septem- ker.voor het derde achtereenvol gende jaar gitaarworkshops in Uitspanning Cadsandria in IJ- lendijke. [De uit Tours afkomstige finger- picking-gitarist richt zich met name op het tokkelen van blues- songs op akoestische gitaren. Inschrijven kan via sms.marc@- pdora.be. Lelong sluit zijn workshop op saterdag 2 september om 20.00 Uüraf met een concert. üancefestijn neer uitgesteld RENESSE - De tweede editie ran het dance-evenement Voidd Invites, die vandaag bij strand paviljoen De Strandtent op de Brouwersdam zou worden ge bonden, is opnieuw uitgesteld. Dat is gebeurd met het oog op Beslechte weersverwachtingen. Om dezelfde reden ging het fes tijn op 11 augustus ook al niet Boor. De initiatiefnemers, de ie dance-act Voidd, heb- kn besloten het evenement niet helemaal af te blazen, maar op sn later moment alsnog te hou- Tijd en locatie worden nog Ocean's Edge, met (vlnr) Frank Schoep, Ferry Schoep, Peter Roggeband en Piet Schoep. door Rolf Bosboom KATS - Waar andere kunste naars graag een toelichting ge ven op hun werk, kiest Cornelis Doolaard welbewust voor - zo als hij het zelf formuleert - 'te rughoudendheid'. Wat hij over zijn schilderijen zegt, voegt wei nig toe, vindt hij. De kunstenaar wil geen interpretatie voorschrij ven. Interviews weigert hij dan ook vriendelijk doch beslist. Doolaard is dit jaar ere-expo- sant van Kunstspoor, de kunst manifestatie die dit en volgend weekeinde op Noord-Beveland wordt gehouden. Belangstellen den kunnen een eigen route uit stippelen langs de twaalf loca ties op het eiland waar kunste naars hun werk laten zien Bijzondere aandacht is gewijd aan Cornelis Doolaard (Poortu- gaal, 1944). Hij woont in Terneu- zen, is een belangrijke naam bin nen de Nederlandse kunstwe reld, maar zijn werk was tot dus verre niet of nauwelijks in eigen provincie te zien. Hij exposeert veelal in de Randstad, waar zijn werk snel wordt verkocht. Dat er nu een - bescheiden - ten toonstelling in Zeeland is te be zoeken, mag dan ook bijzonder worden genoemd. Teun Nij- kamp uit Kats, die Doolaard al zo'n veertig jaar kent, heeft hem uiteindelijk kunnen overreden. Omdat zijn schilderijen snel in collecties verdwijnen, kostte het wel veel inspanning om voldoen de werk bij elkaar te krijgen voor een expositie. Wat in Kats is te zien is, geeft desondanks een goede indruk van het oeuvre. „Ik bewonder hem omdat hij kan schilderijen wat hij wil", zegt Nijkamp. „Het kost hem schijnbaar geen moeite om te verbeelden wat hij wil verbeelden. Hij is niet uit op mooischilderij, maar wil een be paald levensgevoel uitstralen." Nijkamp noemt Doolaard een dionysische schilder, iemand die werkt op gevoel. „Wat ik ook bijzonder mooi vind is, is dat hij geen enkele moeite heeft met het lichamelijke. Hij is een heel zinnelijk mens. Niet onbe heerst, maar ongeremd. Het zijn intrigerende schilde rijen die hij maakt, met inder daad veel naakte figuren en mu ziek als regelmatig terugkerend thema (zoals op Rachmaninov). Maar wat vooral opvalt, zijn de vaak vervreemdende perspectie ven, waardoor bepaalde delen van het lichaam worden uitver- groot. In De therapeut heeft bij voorbeeld het oor, het luiste- rend oor, opmerkelijke propor- ties gekregen. Dergelijke ele menten ontdoen het werk tevens van een zwaarwichtig karakter. Doolaard exposeert in Kats sa men met zijn zoon Martijn (1966) uit Hoek, die fotograaf is. Hij laat, naast twee Anton Cor- bijn-achtige zelfportretten, een serie zien met de raadselachtige titel In plaats van bloemen. Op het eerste gezicht valt het nau welijks op, maar de barietprints zijn uitvergrote details van de schilderijen van zijn vader. Ze zijn er een mooi bewijs van dat iets wat hetzelfde is, toch totaal anders kan overkomen. Expositie van Cornelis en Marlijn, Doolaard, in Teun's Atelier, Dorps straat 26, Kats. Te zien tijdens Kunstspoor, vandaag en morgen én zaterdag 26 en zondag 27 augus- tus, telkens tussen 11.00 en 18.00 - uur. Zie ook www.kunstspoor.nl. lemi Kuti mist tmoja-concert MDDELBURG - De Nige- riaanse muzikant Femi Ku ti heeft wegens ziekte moe ten afzeggen voor de twee de serie Umoja-concerten, die Bief volgende week in Rotterdam geeft. Zijn band The Positive Force komt nel. Aan de concerten doen ar tiesten mee met wie Blaf heeft samengewerkt voor haar album Umoja. De eer ste reeks was in juni. Vol gende week komen Omar uit Turkije, Cristina Branco uit Portugal, Harry Khuani uit Kenia en slag- werkgroep Kodo uit Japan. Be Ieren Terry Woods, Paul Harrigan en Shane Martin maken opnieuw hun opwachting. door Rolf Bosboom OUD-VOSSEMEER - Vraag de gemiddelde popband naar haar ambities en je krijgt de prachtigste verhalen te horen. Ocean's Edge is echter verfrissend nuchter. „Ach", zegt Piet Schoep. „We hebben allemaal een goe de opleiding, dus we komen toch wel op on ze pootjes terecht. In principe willen we met onze muziek best ver komen, maar niet ten koste van alles. Het moet wel leuk blijven." Toch is Ocean's Edge, afkomstig uit Oud-Vossemeer, een naam om te onthou den. Want ondanks - of misschien wel dank zij - hun relativerende instelling gaat het dit jaar hard met de vier. Ze doken op bij al le denkbare muziek wedstrijden in de provin cie en dat bleef niet onopgemerkt. In april wonnen ze Hooikoorts en twee weken later haalden ze de finale van 2nd Influenz. Van daag mogen ze zichzelf bewijzen op het festi val Mosselrock in Yerseke. De band, die haar muziek zelf omschrijft als sferische gitaarpop, bestaat al veel langer dan dit jaar. Zanger Peter Roggeband, de broers Piet (bas) en Frank Schoep (gitaar) en neef Ferry Schoep (drums) spelen sinds 2003 samen. Ze deelden in die tijd hun liefde voor de mu ziek van met name Oasis. „Daar luisterden we met z'n vieren dag en nacht naar", zegt Piet Schoep. Ocean's Edge heeft de afgelopen jaren ge staag gewerkt aan het opbouwen van een ei gen repertoire. De EP Spirit Link (2004) was daar een eerste proeve van. De band trad ook regelmatig op, maar dan vooral met andermans werk. „Het duurt wel even voordat je genoeg eigen materiaal hebt voor een complete show. We deden daarom veel coveiwerk, ook om podiumervaring op te doen. Dit jaar was de tijd rijp om ons volle dig te richten op eigen nummers." U2 De concerten die U2 vorig jaar in Neder land gaf, hebben de "stijl van het kwartet - dat aanvankelijk een soort punkrock maak te - ingrijpend beïnvloed. „Onze muziek had voor die tijd weinig gemeen met U2. Omdat er geen kaart meer was te krijgen voor die concerten, besloten we een U2-coveroptreden te doen. Dat beviel zo goed, dat we in die stijl verder zijn gegaan. Het ligt ons kennelijk. De Stones vinden we bijvoorbeeld ook te gek, maar als wij het spelen klinkt het voor geen meter." Het gitaarwerk van Frank Schoep, die zieh. lijkt te ontwikkelen tot de Thoolse The Ed ge, speelt een prominente rol bij de band. „We hebben maar één gitarist. Om het toch vol te laten klinken, zijn we heel veel met ef fecten bezig." Tijdens Hooikoorts trok de groep de aan dacht van de Middelburgse singer-songwri- ter Danny Vera, die in de jury zat. Het eon- tact dat daardoor ontstond, leidde ertoe dat Ocean's Edge vorige maand in diens studio vier nieuwe nummers heeft opgenomen. De ze komen op een EP die in oktober moet ver schijnen. De samenwerking met Danny Vera is zeer vruchtbaar geweest, zegt Piet Schoep. „Hij heeft ons goede tips gegeven, Niet zozeer over ons geluid - hij wil dat je je eigen sound kiest - maar over zaken zoals het in korten van intro's, het weglaten van een cou plet of het omdraaien van couplet en re frein. Daarmee zorg je ervoor dat de muziek lekker compact uit de speakers knalt." Met de komende cd hoopt Ocean's Edge met name ook in Brabant aan de bak te komen. Hoewel de Thoolse blik doorgaans oost waarts is gericht, werden ze tot dusverre voortdurend doorverwezen naar wedstrij den en optreedmogelijkheden in Zeeland. „We worden steeds als een Zeeuwse band ge zien. Dat is ook het probleem als je op Tho- len zit. Alles is op een uur rijden: Breda, Goes, Rotterdam. Daartussen zijn nauwelijks locaties om op te treden. We doen het er voorlopig mee, maar met de nieuwe EP moet het mogelijk zijn om ook de stap naar buiten Zeeland te maken." Ocean's Edge, vandaag te zien op Mosselrock in Yerseke parkeerterrein bungalowpark). Pro gramma: 13.00 uur: It Takes Two, 14.00 uur: Ocean's Edge, 15.00 uur: Marsha band, 16.10 uur: Concrete, 17.20 uur: X-Proof 18.30 uur: Skip the Rush, 20.00 uur: Cosmic Slop, 21.30 uur: J-Stars, 23.00 uur: Rock Session. In ver band met de grote kans op regen is het festival terrein deels overdekt. Melancholie, werk van Cornelis Doolaard. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 15