Kwaliteit voorop bij keuze veren PZC PZC Jullie gooien al dit talent weg Directeur zorgcentra op non-actief Geen druk om Zeeuwseswaths te kopen OP OP Giant Trabant zoekt makker Vrouw vrijgesproken van vernielen auto zaterdag 19 augustus 2006 ,13 jnnr Ben Jansen VLISSINGEN - De provincie beeft zich bij de keus van een bouwer voor de fiets-voetveerbo- (en Vlissingen-Breskens door hvaliteit laten leiden. „Er is op ,ecn enkele manier drang uitge oefend om die schepen hier in Zeeland te bestellen", verzekert Charles Landré, in 2002 voorzit ter van de commissie die de aan biedingen van twee werven (Da- oien Shipyards/De Schelde en Aheldng Ramussen in Bre men) moest beoordelen. Voor de vergelijking van de of fertes was een uitgebreid selec- (ieprotocol opgesteld, waarin bet vooral om technische specifi caties draaide. Naai- het bedrag lat de twee schepen moesten bosten, is pas in tweede instan tie gekeken. Landré: „Het bwam natuurlijk wel goed uit dat de keus uiteindelijk op Da- men Shipyards/De Schelde viel. Maar er is geen sprake van dat daar op aan is gekoerst. Pech De door pech achtervolgde veer boten Prins Willem-Alexander en Prinses Maxima zijn swaths: schepen met een zeer hoge stabi liteit dankzij het feit dat ze rus ten op torpedoachtige drijflicha- men, waarin de elektromotoren van de aandrijving zijn ge bouwd. In de monding van de Westerschelde varen nog twee van die swaths: de Cetus en de Perseus van het Loodswezen. De problemen waarmee de sche pen van het fiets-voetveer kam pen, hebben zich bij deze twee niet voorgedaan. Joost Waas dorp van het Loodswezen: „In moest er wel eens een de kant komen omdat er iets aan de automatisering man keerde, maar kostte hooguit een paai'uur." Het Loodswezen heeft zijn swaths bij Abeking Rasmus- (Advertentie) met 7 versnellingen, Nexus naafdynamo, verende zadel pen, aluminium frame van 699,- «oor 499,- q_y PROFILZ Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg I Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl MauritsSep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pze.nl E-mail: web@pzc.nl sen gekocht. Waasdorp: „Die werf had al eerder swaths ge bouwd voor de Duitse loods- dienst. Dat was voor ons een extra zekerheid." Voor het Loodswezen was die ze kerheid zo'n punt omdat de eco nomische belangen van een loodsdienst groot zijn. Stagna tie van de dienstverlening door uitval van een loodsboot leidt meteen tot financiële schade in Antwerpen. Wat Landré en de zijnen betreft was het gebrek aan swath-erva- ring bij Damen Shipyards vol doende ondervangen door de kennis van de adviseurs die de werf aantrok. Landré: „Het heeft me wel ver baasd dat er steeds iets aan de hand is met de schepen voor het fiets-voetveer. Ik hou het voorlo pig maar op pech en kinderziek ten, Die hebben we vroeger met de grote veerboten van de Pro vinciale Stoomboot Diensten ook gehad. Eerst waren er alle- lei problemen op te lossen, maar later voeren ze jarenlang zonder noemenswaardige storing heen en weer op de Westerschelde." GOES - Daar staat 'ie, eenzaam en alleen, te wachten op een nieuwe liefhebber. Al maanden staat de Trabant geparkeerd staat op het grasveld voor het bedrijf Gebr. Weststrate BV in Goes. Een betere loca tie dan deze, vlakbij een druk kruispunt, kan je bijna niet hebben. Toch oogt het wat raar, zo'n oud autootje bij splinternieuwe landbouwmachines. „Nee hoor, het is toch ook een voertuigje? Ik zet 'm ook wel eens in de showroom", zegt mede-eigenaar Jan van Houte. Hij kocht de Oost-Duitse auto twee jaar geleden uit jeugdsentiment. Zijn oom kocht ooit een splinternieuwe. Van Houte wilde het wagentje op knappen. „Maar dat viel niet mee. Daarom zet ik 'm nu weer te koop." foto Willem Mieras (Advertentie) Den Dekker j Muziek zusterslraat 24, middelburg tel. (0118) 61 24 10 www.profile-vandendriest.nl De familie Afsali in hun kamer op het asielzoekerscentrum in Middelburg. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ze zijn zeven, elf, der tien, zeventien en achttien. De kinderen Afsali uit Afhanistan. Rafi, de oudste, moet eigenlijk maandag naar school. „Maar ik heb mijn boeken niet opge haald. We moeten weg." Waarheen is niet duidelijk. Ze hebben alleen een brief van het asielzoekerscen trum dat ze op 14 september dienen te vertrekken. „Ze zeggen dat we naar on ze familie in Breda moeten gaan"zegt Rafi. „Maar we zijn met zijn zevenen? Dat kan toch niet?" Ze zijn bang dat ze straks op straat staan en proberen aan de bel te trekken bij instanties. „Ze kun nen niet helpen, zeggen ze. Maar ze heb ben toch ook een verantwoordelijk heid?" De onverschilligheid grijpt ze aan. „Ik hoor vaak van klasgenoten dat ze het zielig vinden hoe we moeten leven. Maar mensen in Nederland bepalen dat toch zelf? Jullie mogen toch stemmen? Voor dieren in nood worden allerlei acties gevoerd, wij worden op straat gezet. De mensen die hier op het centrum werken doen hun werk. Dan gaan ze naar huis en genieten van het leven. Dat begrijp ik niet." De kinderen hadden het zich anders voorgesteld toen ze hier kwamen. Shabnam, de eni ge zus, zit op het vwo. Het is de vraag of ze haar school kan afmaken. Roman (11) laat zijn medailles zien. Gewonnen met voetballen; met het rood-wit-blau- we lint kan hij ze om zijn nek hangen. Moeder Fariba komt aanzetten met een stapel documenten. Zwemdiploma's van de kinderen, certificaten en diplo ma's die ze de afgelopen vijf jaar heb ben verdiend op school. Allemaal met het oog op de toekomst. „Iedereen van ons heeft een eigen ta lent", zegt Shabnam. „Dat willen we graag laten zien, maar dat kan niet. Al le plannen die we hadden worden op de ze manier in het water gegooid, ze wor den weggegooid." Roman bijvoorbeeld, de voetballiefhebber. Hij is maar niet meer bij een vereniging gegaan. Ze moe ten toch weg. Nederlands leren? Hassan en Fariba hebben de moed allang opge geven, de boeken hebben ze nog wel. Hassan was leraar wiskunde in Afgha nistan, tot hij bij het leger ging. En daar wringt de schoen. Rafi vertaalt het re laas van zijn vader. Hij probeert duide lijkheid te scheppen over de procedu res. Zijn vader 'heeft lf gekregen', ver telt hij. „Dat betekent dat we geen ver blijfsvergunning krijgen, maar ook niet teruggestuurd kunnen worden." De benaming verwijst naar een artikel in het vluchtelingenverdrag van de Ver enigde Naties. Dat bepaalt dat mensen die verdacht worden van (oorlogs)mis- drijven of misdrijven tegen de mense lijkheid geen vluchtelingenstatus kun nen krijgen. Het Europese verdrag van de rechten van de mens voorkomt dat ze uitgezet worden omdat ze in het land van herkomst groot gevaar lopen. Hassan ontkent de beschuldigingen. „We moesten wel in het leger toen het oorlog werd", vertaalt Rafi. „Maar nu word ik ervan beschuldigd dat ik men sen kwaad heb gedaan. Ik heb niemand vermoord. Geen schaap, geen ezel, geen mens. Waarom zit ik in de problemen? En als ik dat al had gedaan, dan hoeven foto Ruben Oreel de kinderen er toch niet onder te lijden? Rafi stopt de vertaling. „Hij doodt nog niet eens een mug als die hier door de kamer vliegt. Hoe kan hij mensen ver moorden? Zij denken dat we op de vlucht zijn omdat we iets misdaan heb ben, maar we wilden gewoon een beter leven." Dat leven was negentien jaar geleden beter dan nu, blijkt uit de video die aan staat. Het is de huwelijksvideo van Has san en Fariba in Afghanistan. Zij zwaar opgemaakt, met glitters, een groene jurk en een doorzichtige bruidssluier. Mannen dansen met vrouwen op disco- muziek. Er wordt veel gegeten. „Toen hoefden we geen burqa om", zegt Fari ba. „Toen was alles anders." In Afghanistan hebben ze niets meer. Geen huis, geen werk, geen familie. Alle familieleden wonen verspreid over de wereld. Het gezin probeert nu om naar Amerika te emigreren, maar het is onze ker of dat lukt. Shabnam. „We willen ook niet weg. We willen hier blijven. We hebben zoveel gestudeerd, we zou den een goede toekomst krijgen." Het Centraal Orgaan opvang Asielzoe kers (COA) reageert niet op individuele gevallen, laat een woordvoerster weten. Voorzitter Poelwijck en De Kraaijert: voortbestaan was in gevaar door Harmen van der Werf 's-HEER ARENDSKERKE - j. van der Smissen, directeur van de Zuid-Bevelandse zorgcentra Poelwijck en De Kraaijert, is op non-actief gesteld. Hij was, aldus voorzitter H. Zwartelé van het bestuur van beide centra, niet meer te hand haven, vooral omdat partners van Poelwijck en De Kraaijert het vertrouwen in Van der Smis sen hadden opgezegd. Zij dreig den de samenwerking met de zorgcentra volledig te beëindi gen. De partners waar Zwartelé het over heeft, zijn woningstichting R B Wonen (ontwikkelaar en sociale verhuurder in Reimers- waal en Borsele), thuiszorgorga nisatie Allévo en op de achter grond ook de gemeente Borsele. Zij wensten niet meer met Van der Smissen samen te werken, omdat met hem geen sluitende afspraken te maken waren. „Hadden we Van der Smissen niet op non-actief gesteld", geeft Zwartelé aan, „dan was het voortbestaan van onze stich ting direct in gevaar gekomen. Wij kunnen eenmaal niet zonder die partners." De vertrouwensbreuk met de buitenwacht was niet de enige reden voor het bestuur om in te grijpen. Zwartelé heeft het ook over 'een fors gebrek aan dossierkennis', waardoor ernstige vertraging is opgetreden in de voorbereiding van de noodzakelijke nieuw bouw van Poelwijck én ondui delijkheid bleef bestaan over de toekomst van een paar honderd seniorenwoningen van Poel wijck in de gemeente Borsele. De woningen zijn niet meer van deze tijd en staan op de nomina tie te worden gesloopt. Fuseren Van der Smissen is 4 augustus op non-actief gesteld. Het bestuur van Poelwijck en De Kraaijert heeft bij de Middel burgse kantonrechter ontbin ding van de arbeidsovereen komst aangevraagd. De zaak dient eind deze maand, Zwartelé verwacht niet dat een ontslag de stichting veel geld zal kosten. Van der Smissen is Sinds 1 april 2004 directeur van stichting zorgcentrum Poel wijck en stichting seniorenwo ningen Poelwijck. Hij heeft sinds 1 februari 2005 dezelfde functie bij De Kraaijert in Lewe- dorp. De drie verschillende stichtingen met één bestuur gaan fuseren. Zwartelé hoopt dat de nieuw bouw voor Poelwijck met een in haalslag in 2007 kan beginnen. Wat er met de seniorenwonin- gen in Borsele gebeurt, of bij- door Aector Dooms MIDDELBURG - Een twintigja rige vrouw uit Oost-Souburg is gisteren in Middelburg vrijge sproken van een vernieling. Politierechter G. van Unnik mis te de overtuiging voor het be wijs dat de Souburgse vorig jaar 19 juni in Vlissingen de auto van haar ex-vriend had bescha digd. De politierechter baseerde de vrijspraak op de getuigenver klaringen, die niet overeenstem den. Tot die conclusie was ook raadsman W. Schieman geko men en pleitte voor vrijspraak. De vrouw werd ervan beschul digd deuken in de auto te heb ben geschopt en met haar brom fietshelm tegen de auto te heb ben geslagen. De verdachte ont kende de beschuldigingen. Ze had de groep jongens, waarmee ze problemen had, opgezocht door ze achterna te rijden. „Ik (Advertentie) voorbeeld de woningen naar R B Wonen gaan eri de zorg bij Poelwijck blijft, kan hij niet zeg gen. „Een finaal besluit moet nog worden genomen Van der Smissen die in West-Brabant woont, was giste ren niet bereikbaar voor een reactie. Nauw overleg Het bestuur, dat handelt in nauw overleg met onderne mingsraad en managementteam van Poelwijck en De Kraaijert, wil zo snel mogelijk een inte rim-directeur aanstellen. Zwar telé stelt zich tot doel per .1 ja nuari een nieuwe directeur in huis te hebben. ZEEUWS VEILINGHUIS Gratis taxatiedag kunst, antiek en munten in het Zeeuws Veilinghuis Zaterdag 19 augustus 10.00 - 16.00 uur Eventueel kan een ruwe taxatie worden gegeven aan de hand van foto's. Ook kunt u een afspraak maken voor taxatie bij u aan huis. Indien u grote hoeveelheden wilt laten taxeren, gaarne even telefonisch overleg. Eigen parkeergelegenheid achter het Zeeuws Veilinghuis, te bereiken via Klein Vlaanderen. Voor meer informatie; Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74, 4331 PX, Middelburg Tel. 0118-650680, Fax. 0118-650682, info@zeeuwsveilinghuis.nl www.zeeuwsveilinghuis.nl Werkstraf maker vuurwerkbom MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Oost-Sou burg is gisteren in Middelburg' voor het laten ontploffen van vuurwerk conform de eis veroordeeld tot 120 uur werkstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook moet hij j 137 euro schadevergoeding voor de schoonmaakkosten be- 1 talen. a ij De man had in Oost-Souburg op Oudejaarsdag een zelfge- maakte bom in een bushokje laten ontploffen. Agenten, j die toevallig in de buurt waren, zagen een steekvlam. j De Souburger had het illegaal vuurwerk in België ge kocht en opgetuigd met bussen haarlak. „Het gaf een- enorme knal. We kunnen bijna spreken van een fragmen- tatiebom", verzekerde officier van justitie L. Boogert. Po- J litierechter G. van Unnik vond het zeer onvolwassen ge-:: drag. De man vierde het nieuwe jaar in de gevangenis. Twee auto's opengebroken KOUDEKERKE - In de nacht van donderdag op vrijdag! zijn in Koudekerke twee auto's opengebroken. Uit een auto die geparkeerd stond in de Boisotstraat werd) een tas met persoonlijke papieren, sleutels en sieraden ge stolen. Uit een auto aan het Groene Weegje werd een tas met persoonlijke papieren en enkele tientallen euro's ge stolen. De inhoud van de tas werd, op het geld na, terugge vonden in de Leliestraat. Actiegroep BAS bundelt bezwaren KAPELLE - De Belangenvereniging Aanwonenden Spoorlijn (BAS) heeft al over de vijftig individuele be- zwaarschriften ontvangen tegen de hogere geluidsnormen voor woningen langs de Zeeuwse spoorlijn. Staatssecreta- i ris Van Geel van Milieu heeft de hogere waarden onlangs vastgesteld vanwege de verwachte toename van het goede-- renverkeer per spoor. Tegen zijn besluit is beroep mogelijk. Bezwaar maken vraagt kennis. Vandaar dat actiegroep BAS de leden; heeft gevraagd bezwaarschriften aan haar door te gevem BAS gaat die bundelen. BAS-secretaris T. Richel ver wacht er ongeveer honderd. Eind deze maand moeten bij BAS alle bezwaarschriften binnen zijn, waarna deskundi gen van de actiegroep aan het werk gaan om er voor half september een samenhangend pakket van te maken. De bezwaartermijn eindigt half september. Van Geel gaat de bezwaren eerst zelf beoordelen, waarna beroep mogelijk, is bij de Raad van State. Verkeershinder op N666 OVEZANDE - Het autoverkeer tussen Ovezande en de aansluiting naar Kwadendamme-Oudelande ondervindt vanaf aanstaande maandag tot en met 1 september ver- keershinder op de N666. De provincie voert onderhoudswerkzaamheden uit aan dg_ hoofdrijbaan van de N666 (Hoofdstraat en Nissestelle).; Plierbij is het noodzakelijk om het aangegeven weggedeel-i te af te sluiten. Het asfalt wordt plaatselijk gerepareerd,,' er worden twee nieuwe asfaltlagen aangebracht en het wegdek wordt voorzien van nieuwe strepen. Het autoverkeer wordt omgeleid via de Ovezandseweg en de Dieriksweg via Oudelande. Aangrenzende woningen en bedrijven blijven zo veel mogelijk bereikbaar. In het tussenliggende weekend (26 en 27 augustus) is de weg wel toegankelijk. was kwaad. He heb wel tegen de helm geschopt, maar meer ik heb niet gedaan. Officier van' Justitie L. Boogert zag wel be--, wijs en eiste 100 euro boete. De politierechter meende wel dat de vrouw haar zelfbeheer" sing had verloren en adviseerde" haar daar beter mee om te gaanl Politie int voor 14 mille boetes TERNEUZEN - Tussen 25 juni! en 16 augustus werd door de po litie voor ruim 14.000 euro aan- openstaande boetes geïnd in. Zeeuws-Vlaanderen. Daarnaast werden tien perso-1 nen aangehouden, die in totaal; nog 240 dagen hechtenis dien-* den uit te zitten. Drie andere; personen werden aangehouden! op verzoek van andere politie korpsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13