BC Clubs blijven onder de pannen Leendertse is de eerste Zeeuws kampioen Krijn Coppoolse bemachtigt eindelijk bronzen Beatrixbeeld Zachte winters bezorgen mosselen meer krabbetjes gissingen sluit buurthuizen pas na afspraken over vervangende huisvesting De Geus 0113-315649 newjY""' SitSactieOpzc.nl Slis31,4460 AA Goes SxAiMtentie-exploitatie: ffisn Midden-Zeeland: 0113-315520; i-Vlaanderen: 0114-372770; Jnaal: 020-4562500. vrijdag 18 augustus 2006 AutoTeam Dagevos autoteamdagevos.nl Anthony Fokkerstraat 77 4462:£SGoes editie Walcheren |nrMiriam van den Broek \USSINGEN - Verenigings gebouwen in Vlissingen worden niet gesloopt voordat er goede afspraken zijn met de verenigin gen over hun huisvesting in de [oekomst. Dat heeft wethouder £,Walrave gisteren met nadruk gezegd tijdens een commissiever gadering. De commissie boog zich over de beleidsnota welzijnsaccommoda- ties 2006. Daarin staat welke kant Vlissingen op wil met de welzijnsgebouwen. De gemeente vindt dat het beheren van buurt huizen niet tot haar kerntaken behoort. Er wordt overwogen een stedelijke beheersorganisa tie op te richten die deze functie overneemt. Hoewel de nota slechts bedoeld is om grofweg de richting voor de toekomst aan te duiden, staat er vrij concreet in beschreven dat acht van de twintig buurt huizen gesloopt zullen worden. Dat heeft tot onrust geleid on der de Vlissingse verenigingen. „Ons gebouw aan de Adriaen Coortelaan zal gesloopt worden nadat een nog onbekende be heersorganisatie is opgericht", zei een woordvoerster van de Volksdansgroep Vlissingen. „Wij zijn bang dat onze belan gen onvoldoende gezien worden door die organisatie. We streven nu naar een zo laag mogelijke contributie voor onze leden, maar wie verzekert ons dat wij die doelstelling kunnen blijven naleven? De beheersorganisatie heeft waarschijnlijk een hele an dere doelstelling." Huur Ook cle raadsleden wilden we ten hoe die beheersorganisatie er uit gaat zien, wie het gaat uit voeren, hoeveel de gemeente in de toekomst nog te zeggen heeft over die organisatie en of de hoogte van de huur en de huur subsidie voor de verenigingen voor de komende jaren gewaar borgd kunnen blijven. Walrave legde opnieuw uit dat de nota niet meer is dan een eerste stap en dat al die zaken verder wor den onderzocht en uitgewerkt. „Er is nog een lange weg te gaan en we zetten zeker geen vereni gingen op straat", zei ze. „Met deze nota worden geen onom keerbare beslissingen genomen. Alles komt na de uitwerking te rug in de raad en dan wordt de definitieve beslissing genomen." Raadslid R.J. Suurmond van het Parkeerplaats voor fietsen bij NS-station Goes GOES - De gemeente Goes hoopt zo snel mogelijk te begin nen met de aanleg van een fiets parkeerplaats op het voorplein ran het station. jpe rommelige situatie voor het [station is de gemeente al jaren in doom in het oog. Er zijn mo menteel 460 fietsparkeerplaat sen en ongeveer honderd illega- I- jln het nieuwe plan komen er Ét plaatsen, waarvan er 133 j nieuwe fietsklemmen tegen de igevel van het stationsgebouw staan, [De overige parkeerplaatsen ko men waarschijnlijk voor het ge itouw van hotel Terminus. Met [het plan hoopt de gemeente [Goes meer orde te scheppen foor het station, met meer ruim- per fiets. De fietsparkeer- atsen blijven onbewaakt en imoverdekt. Omwonenden moeten geluid hagelkanon voor lief nemen KRUININGEN - Omwonenden van boomgaarden zullen moe ten accepteren dat zij af en toe geluidhinder ondervinden van eenanti-hagelkanon. Tegenover dat nadeel staan genoeg voorde llen van de fruitteelt op Zuid-Be veland, zoals werkgelegenheid en een fraaie aankleding van het platteland met boomgaar den, Zo reageert het dagelijks bestuur van Reimerswaal op liet bezwaar dat twee inwoners van Krabbendijke hebben gemaakt legen het gebruik van een an- jli-hagelkanon. [Déonafhankelijke commissie be roep- en bezwaarschriften van pmerswaal hield gisteravond een hoorzitting over de bezwa ren, Twee families die op ruim zeshonderd meter van het enige ^nti-hagelkanon in Krabbendij- 'kewonen, hadden bezwaar aan getekend tegen de ontheffing die de gemeente voor het appa raat heeft gegeven. Op ongeveer dezelfde afstand van het kanon staan nog zo'n vijfenzeventig woningen, „Het aantal bezwa ren is dus beperkt", stelde amb tenaar B. Lobée in zijn verweer schrift. De bezwaarmakers vinden het met name hinderlijk dat het an- ii-hagelkanon 's nachts wordt gebruikt. „Het gebruik alleen snachts verbieden kan niet", oordeelde Lobée, „want dat staat gelijk aan het volledig ver- wieden. Er kan dan immers nog oltijd ernstige hagelschade ont staan." lobée maakte uit cijfers van het gebruik van het kanon op dat bet apparaat sinds de plaatsing jn 2004 's nachts het minst is ge- oruikt: vier van negentien ke ren. „En", tekende hij aan, „als betanti-hagelkanon wordt inge zet, bij zware buien en onweer, U het al lawaaieriger dan an ders," Zeven fruittelers uit Krabbendij ke die gezamenlijk het eerste an- h-bagelkanon in Zeeland heb ben aangeschaft, waren bij de 2lthng aanwezig. De bezwaar makers waren er niet. commissie beroep- en be waarschriften geeft advies aan college van B en W van Rei- waal, dat de bezwaren ver ens al dan niet gegrond kan klaren. Wat Reimerswaal be- Is belangrijk. De Krabben de fruittelers waren voorlo- met het anti-hagelkanon. Roald Leendertse uit Biggekerke stevent af op de overwinning. „Ik moest de titel pakken, zeker op zo'n grote ring." foto's Ruben Oreel doorNadia Berkelder MIDDELBURG - Zeeuwen steken al eeuwen ringen. Om de beste van het dorp te zijn, of om koninklijke bekers. Nog nooit hadden ze om het Zeeuws Kampioenschap gereden. Tot gisteren. Roald Leendertse uit Biggekerke is de eerste Zeeuws kampioen uit de geschiedenis. „Het is heel bijzonder", zei hij. „Omdat het de eerste keer is, maar zeker omdat ik met zulke vedetten mocht rijden." Die vedetten vielen één voor één af. Na twee pogingen om de kleinste ring van tien millimeter te steken, vochten de laatste drie het uit op veertien millime ter. „Zo'n kans krijg ik nooit meer", vertelde Leendertse, ter wijl hij uitgebreid gefeliciteerd werd. „Ik moest de titel pakken, zeker op zo'n grote ring." Ra mon Vader uit Domburg werd tweede, Krijn Coppoolse uit Ga- pinge derde. De Zeeuws kampioen was de beste ringrijder tijdens de twee de folkloristische dag op het Mo lenwater in Middelburg. Daar naast werd er apart gereden om de koninklijke bekers. „Daar hebben ze het altijd over", zei Bennie Paauwe uit Gapinge. „Het dagkampioenschap heeft altijd een beetje onder gedaan voor de bekers. Maar als je dag kampioen bent, dan ben je de beste. Ik denk dat ze dat kam pioenschap door deze prijs een nieuwe impuls wilden geven." Tot vorig jaar won de dagkam pioen de Simon Lous-schaal, maar die werd door Dennis Wil- leboordse in eigendom gereden, omdat hij hem voor de derde keer won. De Zeeuwse Ringrij- ders Vereniging besloot vervol gens - bij gebrek aan een prijs - om het Zeeuws Kampioenschap in te stellen. Extra tintje Voor de ringrijders is dat iets speciaals, vond Willeboordse. „Het voegt een extra tintje toe aan de dag", zei zijn teamge noot Kees Langebeeke. Zelf mocht hij niet meerijden om de titel. Hij miste 's morgens een ring. Ramon Vader zei voor de kamp dat het kampioenschap hem niet interesseerde. „Voor mij heeft het geen extra waarde. Je wil sowieso de dagprijs win nen." Vader had een extreem goede dag, „Het is meer dan tien jaar geleden dat ik dertig ringen heb gestoken. Je moet geluk hebben." Dat is iets wat Hans Peter van Not, de ringrijdende chirurg, niet had. „Ik had er dertien, maar het is een lekker dagje uit", zei hij, ter wijl hij de manen van zijn paard ontvlocht. Kampioenshuldiging Roald Leendertse kreeg een echte kampioenshuldiging. Com pleet met sjerp in Zeeuwse kleuren, een in brons gegoten paard en natuurlijk het Zeeuws Volkslied. Gejonast werd hij niet, omdat na de huldiging de kamp om de bekers begon. De kersverse kampioen miste daarbij meteen al de eerste ring. door Sandra van de Vreugde MIDDELBURG - Krijn Cop poolse uit Gapinge won giste ren in Middelburg voor het eerst in zijn 25 jaar lange ringrijderscarrière het bronzen beeldje van koningin Beatrix. Een schitterende prestatie van de man, die eigenlijk alles al heeft gewonnen wat er te win nen is bij het ringrijden, behal ve dit beeldje. In een zinderende eindkamp met Simon de Pagter uit Koude- kerke en Coen Minder houd uit Domburg bleef hij de zenuwen het beste de baas. De 10 milli- meterring werd regelmatig door deze drie rijders gestoken. Coen Minderhoud won uitein delijk de tweede beker van wij len koningin Juliana en Simon de Pagter de beker van wijlen koningin Wilhelmina. Het was niet het enige unicum op de tweede folkloristische dag in Middelburg dag. Ster ker nog, het ringrij-evenement stond bol van de nieuwighe den. Zo was er natuurlijk het eerste officiële Zeeuws kam pioenschap, dat werd gewon nen door Roald Leenderste uit Biggekerke. Voor de kamp om het kampioenschap kwalificeer den zich achttien rijders - een nieuw record. Het was zelfs tien procent van het totale deel nemersveld. Ook was er het aantal van 41 kampers met 10 van de 10 op de bekers die moesten strijden om zestien bekers, In totaal werd in de kampen achttien keer de kleinste ring van 10 mil limeter gestoken. Een unicum was eveneens het tijdstip van de prijsuitreiking. Nog nooit werden de prijzen zo laat uitgereikt als dit jaar. Pas om acht uur 's avonds kon de laatste baan op het Molenwa ter worden opgeruimd. De versieringsprijzen hadden dit jaar ook nog iets nieuws. De winnaar in zowel het klasse ment van de trekpaarden als bij de overige rassen, mocht naast een herinneringsbeker ook een wisselbeker in ont vangst nemen. Voor de win naars Diana Wisse uit Melisker- ke (trekpaarden) en Marije Schreijenberg (overige rassen) was dit een mooie verrassing. Agenda Z.R.V. Zaterdag 19 augustus: ring rijden in Oostkapelle, J. de Pourckstraat, van 08.00 tot 17.30 uur CDA constateerde dat in dat ge val het raadsvoorstel verkeerd geformuleerd is. In het voorstel staat onomwonden dat verschil lende accommodaties zullen worden herontwikkeld. „Als we met het voorstel instem men, is het dus al onomkeer baar." Afgesproken is dat de tekst in het raadsvoorstel wordt aange past en dat de nota toch eind de ze maand behandeld wordt in de raadsvergadering. Maak nu een proefrit en maak kans op een heerlijke eau de toilette van Dolce and Gabbana Gewonden bij ongeval Veere VEERE - Vier jongeren uit Middelburg zijn gisternacht gewond geraakt bij een ongeval in Veere. Ze reden met hun auto over de Polredijk toen de bestuurder, een twin tigjarige jongen uit Middelburg, de macht over het stuur verloor. Ze belandden met hun wagen tegen een boom. De bestuur der en een zeventienjarige passagier werden ter plaatse door personeel van de aumbulance geholpen. Een andere passagier van zeventien jaar werd met hoofdpijnklachten naar het ziekenhuis gebracht. Een vierde passagier (18) moest door de brandweer uit de auto worden gehaald. Multicultureel spektakel in Goes GOES - Het openluchtspektakel dat in 2009 op de Grote Markt in Goes moet plaatsvinden, wordt waarschijnlijk een multicultureel evenement met inbreng van Afrikanen en Noren. Het krijgt de werktitel Goes Goes Mondial. Initiatiefnemer en regisseur Koen Schyvens, bekend van het in juli gehouden spektakel Sint Atlantis in Sint-Anna- land en het openluchtevenement Rogier en de Zeven Pla gen dat vorig jaar in het kader van het jubileumjaar Goes 600 is uitgevoerd, voert daarover volgende week overleg met het college van burgemeester en wethouders van Goes. Dat wil graag voortborduren op het succes van Goes 600 jaar en heeft daarom voor een spektakelstuk in 2009 alvast een ton opzij gezet. Ook is het college bereid om tegen die tijd sponsors te benaderen. Goes 600 jaar werd voor het overgrote deel gefinancierd door het be drijfsleven. Wietkwekerij ontmanteld IJZENDIJKE - De politie heeft gistel-ochtend in een schuur aan de Isabellaweg tussen Philippine en IJzendij- ke een wietkwekerij ontmanteld. Daarbij werden een 34-jarige man en 24-jarige vrouw uit Bulgarije aangehou den. Zij zijn overgebracht naar het huis van bewaring Toren- tijd in Middelburg. In de voormalige koeienstal werden twee kweekruimtes met een kleine zeshonderd hennep planten (oftewel zestig kilo met een inkoopwaarde van een slordige anderhalve ton) aangetroffen. „Het pand is niet bewoond, we vermoeden dat de aange houden man en vrouw de planten alleen onderhielden. On derzoek moet nog uitwijzen wie de eigenaar is", aldus teamchef C. van Bostele van de politie. De plantjes, nagenoeg rijp voor de oogst, werden belicht met 45 assimilatielampen. De stroom werd illegaal afge tapt van energiebedrijf Delta. „Dit is zeker één van de meest professioneel opgezette kwekerijen die ik ooit heb gezien, maar tegelijkertijd heb ben we het wel over een heel brandgevaarlijke construc tie", zei Van Bostele. door Harmen van der Werf YERSEKE - In Zeeuwse mosse len zitten dit seizoen tot nu toe opvallend veel krabbetjes. Lief hebbers klagen erover, omdat het anders is dan anders. Zeeuw se mosselen horen zo goed als vrij van krabbetjes te zijn, in te genstelling tot Franse mosselen van de bodem. „Het kan geen kwaad krabbe tjes uit mosselen op te eten", weet schelpdieronderzoeker A. Smaal. „Mijn voorganger A. Drinkwaard zei zelfs: 'Men sen moeten daar niet over zeu ren, ze krijgen gratis kreeft bij hun mosselen'. Maar wel een kreeft met een pantsertje." Verklaring Een sluitende verklaring voor het relatief grote aantal krabbe tjes kan Smaal niet zo direct ge ven. „De wintertemperatuur speelt een rol. Krabben kunnen niet goed tegen lage temperatu ren, maar exacte gegevens heb ik daar niet van." Het is in elk geval zo, vertelt Smaal, dat krabbetjes in mosse len pas na twee jaar goed zicht baar zijn. En wat wil het geval: mosselen die nu worden aangevoerd, zijn over het algemeen driejarigen. Ze zijn gegroeid uit mosselzaad gevangen in het seizoen 2003- -2004.In 2004-2005 is door een slechte mosselzaadval nauwe lijks gevist. B. Verwijs van mosselhandel Krijn Verwijs noemt nog een an dere oorzaak. De aanvoer vindt vooral plaats uit de Oosterschel- de en in Oosterschelde-mosse- len zitten altijd meer krabbetjes dan in mosselen die van de Wa denzee komen. Dat heeft weer met de watertemperatuur te ma ken. Later dit seizoen wordt aan voer verwacht van de Wadden zee, van mosselzaad dat afgelo pen najaar is opgevist en al con- sumptierijp is. Restaurant Een medewerker van restaurant Nolet Het Reijmerswale in Yer- seke meldt dat er 'zeker meer' krabbetjes in de mosselen zit ten, maar klachten heeft hij tot op heden niet gehad. „We probe ren ook zo goed mogelijke mos selen te krijgen. Je kunt aan de buitenkant dan wel niet zien of er veel of weinig krabbetjes in mosselen zitten, maar de leve rancier kan daar op basis van monsters zeker een idee van krij gen." Nachttoernooi jeu de boules MIDDELBURG - Club Jeu de Boules in Middelburg houdt za terdag een nachttoernooi. Dertien teams spelen de hele nacht jeu de boules. Het toernooi op het terrein aan de Koudekerkseweg 139 begint zaterdagavond om acht uur. De jeu de boulers gaan door tot acht uur in de ochtend. SUGGESTIES? TIPS? REDACTIE@PZC.NL zeeuwse almanak Enkele provincieambtenaren lazen gisteren met interesse in deze krant het verhaal over de mogelijke kandidaten voor de post van commissaris van de koningin. Zegt de een te gen de ander: „Jammer dat De Geus niet wordt ge noemd. De aangesprokene kijkt hem verbaasd aan. „Hoop jij dan dat de huidige minister van Sociale Zaken het wordt?" „Integendeel", zegt de ander. „Ik hoop juist dat hij het niet wordt. Om die reden had ik gehoopt dat de krant hem zou noemen. Wantje weet, wie ge noemd wordt, wordt het juist niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 9