Spanje weer in trek bij toeristen Frankrijk krabbelt terug voor missie in Zuid-Libanon Luchtmacht effectief In zuiden Afghanistan Gratie in Thailand voor Nederlanders Yang en Tang Rushdie en Irving nemen het op voor Günter Grass VN'ers Congo weer betrokken bij prostitutie Vooral Catalonië en zijn hoofdstad Barcelona zijn populair Indonesië viert onafhankelijkheid met spelen Nieuwe taalrel in België over intellect Franstaligen Doden door lavastroom redactie buitenland pEN HAAG - Nederlandse pig's en Apache-gevechtsheli kopters hebben de afgelopen lijd verscheidene malen Britse en Canadese militairen ontzet die in een vuurgevecht verwik keld waren geraakt met vijan delijke schutters. Volgens een woordvoerder van Defensie zijn tijdens vier acties in de provincies Helmand en Kandahar aan vijandelijke kant een aantal doden en ge wonden gevallen. In de aan Britten toegewezen provincie Helmand kwamen F16's tot drie keer toe in actie. Vorige week woensdag werd een scherpschutter uitgeschakeld die het had gemunt op troepen van de internationale veilig- heidsmachf Isaf. Een dag later werden in ihet district Sangin vijandelijke eenheden getrof fen door twee lasergeleide bom men. De opstandige strijders be stookten coalitietroepen met mitrailleurs en raketgranaten. Hetzelfde gebeurde twee dagen later nog eens in dezelfde regio. In de provincie Kandahar kwa men vorige week woensdag twee Nederlandse Apaches Ca nadese militairen en Afghaanse politiemensen te hulp die wer den belaagd door een groep van zes tot acht schutters. Na gericht vuur van de helikopters kozen de niet-getroffen bela gers het hazenpad. De Nederlandse gevechtstoe stellen zorgden verder voor be waking vanuit de lucht van de Nederlandse konvooien tussen de luchtmachtbasis in Kanda har en Kamp Holland in de pro vincie Uruzgan bij het stadje Tarin Kowt. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - De Thaise koning Bhumibol heeft gratie verleend aan de Nederlanders van Chine se origine Edy Tang en Li Yang, die in een cel in Thailand wach- kn op de doodstraf. Die is nu omgezet in levenslang. Door een uitwisselingsverdrag tussen Ne derland en Thailand zouden zij jitin straf bovendien thuis uit bmen zitten. Dat heeft WD-Europarlementa- nèr Maaten gisteren meege deeld. De gratie zou al begin de nmaand zijn verleend. Maaten zet zich al langer in voor het tweetal, dat afkomstig 1 b uit Rotterdam, omdat zij vol- gons de WD-politicus in erbar- jaelijke omstandigheden in de ""'angenis zitten. Zo zijn zij I en nacht aan boeien vastge- end, Dok is Maaten er niet van over- hiigd dat de twee mannen daad werkelijk schuldig zijn aan de '""ikkelvan drugs. '-Kamerlid Dittrich heeft eveneens bekommerd om Mt lot van Tang en Yang. Hij it het tweetal eind juli in ?e gevangenis in Bangkok, sa- met de Nederlandse am- ideur in Thailand, P. Mar- Volgens Dittrich hebben d de inspanningen van Mar- uiteindelijk vruchten afge worpen. Aids De parlementariër is blij dat wet de gratiëring een einde «aan het uiterst onaangena me verblijf van het Rotterdamse QUo in de dodencel. „Ze zagen er slecht uit. Ze zaten daar met veertig man. Er zitten mensen met aids, ze staan elkaar naar het leven." De omzetting van de straf naar levenslang betekent dat Tang en Yang naar een andere afdeling worden overgeplaatst, zegt Dit trich. Daarmee zullen zij ook worden bevrijd van hun kete nen. ANP KINSHASA - De Verenigde Na ties in de Democratische Repu bliek Congo (DRC) onderzoeken opnieuw een seksschandaal waarbij hun troepen betrokken zouden zijn. De militairen worden ervan ver dacht zich in te laten met een bende die kinderen exploiteert als prostituees. Pooiers zouden de aanwe zigheid van VN-soldaten ge bruiken om jonge, kwetsbare meisjes aan te zetten tot prosti tutie in gebieden in Zuid-Kivu. „Hoewel de meerderheid van hun klanten Congolese soldaten en burgers zijn, zeggen be trokken meisjes dat zij ook door soldaten van het VN-leger wor den bezocht", aldus een ver klaring van de Verenigde Na ties. Onaanvaardbaar, aldus een VN-functionaris in Congo, daar de VN 'een zero tolerance' be leid (absoluut niets wordt toege staan) hanteren waar het sek sueel gedrag betreft. GPD/RTR PARIJS - Frankrijk levert vooralsnog slechts tweehon derd man aan; de uitbreiding van de VN-vredesmacht Uni- fil, die moet tóezien op nale ving van het staakt-het-vuren in Zuid- Libanon. De VN had den gerekend op enkele duizen den Franse militairen. Minister van 1 Defensie Al- liot-Marie kondigde woensdag aan dat Frankrijk bereid is voorlopig de leiding van Unifil te behouden. Het land heeft momenteel al tweehonderd mi litairen in Libanon. Anonieme broiinen noemden gisteren in de krant Le Monde het trauma van Bosnië en angst voor moeilijkheden met Syrië en Iran, die de Libanese beweging Hezbollah steunen, als voornaamste; oorzaken voor de terughoudende opstelling van Parijs. Srebrenica Frankrijk bewaart slechte her inneringen aan; de Unpro- for-missie in Bosnië, waar tus sen 1992 en 1995 meer dan tachtig Fransen sneuvelden. Bovendien was| de hoogste VN-functionaristijdens de massamoord in Srebrenica een Fransman. Sindsdien heeft Frankrijk zijn bedenkingen over vredesmissies. Minister Alliot-Marie zei niet uit te sluiten dat cle huidige missie in een 'catastrofe' ein digt, omdat ze yindt dat het mandaat niet duidelijk genoeg is en de middelen .ontoereikend zouden zijn. j Frans marinepersoneel lost hulppakketten in de haven van Sidon. Het risico bestaat dat de blauw helmen in Zuid-Libanon een schietschijf worden voor het Is raëlische leger en Hezbollah. Unifil, dat al sinds 1978 actief is in Libanon, moet van een tandeloze missie van tweedui zend manschappen, onder wie tweehonderd Fransen, verande ren in een daadkrachtige vijf tienduizend man sterke troe penmacht. De vredesmacht heeft toestemming hard in te grijpen als VN-resolutie 1701, die de wapenstilstand vastlegt, wordt geschonden. Gezien de nauwe historische banden tussen Frankrijk en Libanon en de grote Franse be trokkenheid bij de recente cri sis, was de verwachting dat Parijs een belangrijk deel van de militairen van de VN-macht zou leveren. Het ziet er nu naar uit dat Frankrijk slechts een tiental officieren stuurt en tweehonderd man genie, die vooral moeten helpen de ver woeste infrastructuur weer op te bouwen. De Franse presi dent Chirac belde gisteren met VN-secretaris-generaal Annan en zei hem niet uit te sluiten dat Frankrijk in een later sta- foto Nabil Mounzer/EPA dium meer soldaten ter be schikking zal stellen. Tot nog toe zijn er informale toezeggingen van Italië (3000 man), Maleisië (1000), Turkije (800-1200),Spanje (700), Indo nesië (850), Brunei (200) en Po len (230). Ook België en Duits land zouden bereid zijn om troepen te leveren. Maar op het VN-hoofdkwar- tier wordt gevreesd dat sommi ge landen zullen aarzelen, nu de belangrijkste kandidaat Frankrijk zichzelf een beschei dener rol lijkt te hebben toege dacht. GPD [innr Henk van den Boom BARCELONA - Na jaren kwak kelen heeft Spanje zijn sterke positie als toeristenland weer te- nigveroverd. Ondanks de kwal len, de bosbranden en de fors ge- ilegen prijzen kiezen veel vakan- uegangers dit jaar toch weer voor'soly playa'. Voorzichtige ramingen houden jet op een stijging van zes proeent. Koploper is Catalonië ael tien procent meer toeristen. Be Costa Brava en de Costa Dorada zijn in de maanden juli g augustus compleet volge- kkt. De grote aantrekkingskracht tan de Catalaanse hoofdstad Barcelona op de. buitenlanders is'buitengewoon groot', zegt Jor- iiClos, president van de plaatse lijke hotelbranche. De stad van Gaudf verwacht dit jaar twaalf miljoen overnachtingen. Een op ie tien van de ruim 50 miljoen Buitenlandse bezoekers heeft iBarcelona op zijn programma Staan, Internet Volgens de toeristenbranche is seen forse verandering te be speuren in de sector. De over- kersende rol van touroperators en reisbureaus is sterk afgeno men, Daar zijn de Spaanse on dernemers overigens niet rou- wig om, zegt Ramón Estalella, voorzitter van de Spaanse fede ratievan hotels. werden de bestem de prijzen en vooral de voorwaarden door de touropera tors gedicteerd. Nu kiezen steeds meer mensen hun eigen reisbestemming en boeken via internet een goedkope vlucht en hun eigen onderkomen." Een derde van alle reizigers die met het vliegtuig naar Spanje komt, boekt zelf een goedkope vlucht op internet. De markt speelt daar volgens Estalella goed op in door ook an dere producten aan te bieden dan alleen m;aar zon en strand. Goed voorbeeld zijn de steden trips en het 'turismo rural', een aanbod van', luxe verbouwde boerderijen óp het platteland. Volgens het Spaanse ministerie van Toerisme zijn de vakanties korter geworden en wordt er ge middeld minder uitgegeven. De omzetstijging van de sector zal dit jaar zo'n twee procent bedra gen. Spanje is als vakantieland nog altijd het meest in trek bij de Britten. Alleen al in het eerste half jaar staken 7,3 miljoen Brit ten het Kanaal over. Dan volgt Duitsland met 4,6 miljoen, ge volgd door Frankrijk met 3,8 miljoen. Ook de Nederlanders hebben Spanje herontdekt. Spanje ver wacht dit jaar ruim vijf procent meer Nederlanders te mogen be groeten dan vorig jaar. In totaal brengen meer dan 2,5 miljoen Nederlanders dit jaar een bezoek aan het land. GPD Kat van goud ALEXANDRIA - De Ameri kaanse tandarts David Steele ultAlexandria heeft zijn kat Se bastian van gouden tanden voor zien, Het dier kreeg gouden jackets op twee snijtanden in de onderkaak. Daarmee is het dier ongeveer 1400 euro waard ge worden, Steele zei dat hij de ope ratie had uitgevoerd omdat de snijtanden van de kat dreigden af te breken omdat ze scheef 'stonden. „Daarom besloot ik ze metgoud te versterken." DP A JAKARTA - Indonesische mannen proberen fietsen,en andere prijzen los te maken in de top van met vet ingesmeerde palen. Met ceremonies en spelen vierde Indonesië giste ren dat het land zich 61 jaar bevrijdde van het juk van het Nederlands kolonialisme. foto Crack Palinggi/RTR vrijdag 18 augustus 2006 Moeder geeft 9-jarig zoontje coke LONDEN - De 31-jarige Britse drugsverslaafde Emma Kelly is veroordeeld tot negen jaar cel omdat zij haar 9-ja- rig zoontje heroïne en cocaïne had gegeven. Dit liet de po litie in het Engelse graafschap Sussex gisteren weten. De vrouw is schuldig bevonden aan kindermishandeling. De verslaving van moeder en zoon kwam aan het licht toen beiden werden opgepakt voor diefstal. ANP/RTR Echtpaar in Mozambique eet lijken MAPUTO - Een man en vrouw in Mozambique hebben be kend lijken op te graven om het vlees ervan te eten, even als tot poeder vermalen botten. Dit versterkte volgens hen hun kracht om andere mensen te genezen. Het duo is het afgelopen weekeinde gearresteerd in het westelijke dorpje Vanduzi, in een gebied dat berucht is door hekse rij. Plet echtpaar hangt een zware straf boven het hoofd. Volgens de politie is het voor het eerst in twee jaar dat mensen in de streek kannibalisme bekennen. De aange houden man, de vijftigjarige Neva Mafunga, liet de poli tie weten al meer dan twintig jaar mensenvlees te verorbe ren. Zijn 34-jarige vrouw, Nhanvura Faera, verklaarde door haar man te worden gedwongen mee te eten. GPD Kind (4) leidt Poolse jeugdbende WARSCHAU - De politie in het Poolse Krakow heeft gis teren een jeugdbende opgerold die werd geleid door een kleuter van vier. De bende beroofde andere kinderen, die met zakmessen en wapenstokken werden bedreigd. De po litie ontving al weken klachten van ouders over de bero vingen. De bende bestond uit zeven kinderen, in leeftijd variërend van vier tot dertien jaar. De 4-jarige leider koos de slachtoffers uit en bepaalde de plaatsen waar de overvallen moesten worden gepleegd, meestal in parken of tuinen. Buren reageerden verbaasd op het nieuws, omdat de bendeleden zich verder netjes ge droegen. ANP/EFE Staffordshire-terriër bijt kind dood MOSKOU - Een Amerikaanse Staffordshire-terriër heeft in de plaats Pavlino in de buurt van de Russische hoofd stad Moskou een éénjarig kind doodgebeten. Dat heeft een politiewoordvoerder gisteren laten weten. De hond was van de ouders van het kind. De Stafford shire-terriër viel het kind aan in de wieg, toen de moeder zich in een andere kamer bevond. ANP/RTR Terreur Bali milder bestraft JAKARTA - Indonesië heeft de straffen verminderd van islamitische extremisten die waren veroordeeld voor de aanslagen in 2002 op Bali. Een gedetineerde komt daar door op vrije voeten, meldden Indonesische media giste ren. Zij beriepen zich op de autoriteiten. De gratie is ver leend ter gelegenheid van de Indonesische Onafhankelijk heidsdag. Van elf gedetineerden zijn de straffen bekort met een maand tot een half jaar. Het gaat om handlangers. Enkele hoofddaders kregen levenslang. De drie ter dood veroor deelden kondigden eerder al aan dat zij in beroep gaan. De aanslagen op twee nachtclubs kostten 202 mensen het leven. ANP door Aly Knol LONDEN - Nadat eerder al Duitse schrijvers als Martin Wal ser, Ralph Giordano en Erich Loest hadden gezegd nog steeds achter hun collega en tijdgenoot Günter Grass te staan, zijn nu ook de auteurs Salman Rushdie en John Irving voor hem in de bres gesprongen. Grass kreeg veel kritiek over zich heen door zijn late bekente nis eind vorige week in een inter view met de Frankfurter Allge- meine Zeitung dat hij als zeven tienjarige bij de Waffen-SS had gezeten. Grass blijft voor John Irving 'mijn held' en Salman Rushdie zei: „Hij is vandaag nog steeds dezelfde grote schrijver die hij een paar dagen geleden was." Ir ving en Rushdie vinden de kriti sche reacties op Grass' bekente nis 'overtrokken' en 'kunstma tig'. Het hoe en waarom legt Grass uit in zijn deze week door alle ophef vervroegd verschenen autobiografie Beim Hauten der Zwiebel, Bij het schillen van de ui. Rushdie zei wel geschokt en teleurgesteld te zijn door de biecht van Grass, 'maar er is niets dat suggereert dat hij ooit betrokken was bij welk soort oorlogsmisdaden dan ook'. Hij voegde eraan toe: „Maar zijn sta tus ontleent hij aan het feit dat hij een gigant is in de literaire wereld." John Irving was nog uitgesprokener: „Grass blijft voor mij een held, als schrijver en als moreel kompas, Zijn moed, als schrijver en als burger van Duitsland, is voorbeeldig, een moed die eerder groter dan kleiner is geworden door zijn laatste onthulling. Grass is een dapper schrijver en hij is altijd een dapper man geweest." GPD van onze redactie buitenland BRUSSEL - In België is een nieuwe taalrel ontstaan na een uitspraak van Vlaams regionaal minister-president Yves Leter- me in de Franse krant Libéra- tion. Daarin stelde hij gisteren dat hij 'twijfelt aan het intellect van Franstaligen om Neder lands te kunnen leren'. Franstalige politici reageren ver ontwaardigd op de uitspraak, die toekomstige regeringsvor ming kan beïnvloeden. Leterme ergert zich al langer aan het feit dat Franstalige in woners van Vlaamse gemeenten rondom Brussel geen Neder lands willen spreken of leren. Hij zegt de uitspraak ironisch te hebben bedoeld. Hij wil daar mee ook een voorschot nemen op een nieuwe ronde onderhan delingen over de overheveling van tal van bevoegdheden naai de Vlaamse regionale overheid, in de loop van volgend jaar. Leterme, leider van de Vlaamse christendemocraten, wordt in België gezien als kandidaat-pre mier van een rooms-rode coali tie op nationaal niveau, na de verkiezingen die in 2007 plaats vinden. Daarvoor heeft hij wel de steun nodig van Elio Di Rupo, Waals regionaal premier en leider van de Franstalige so cialisten. Di Rupo reageerde gis teren echter verbolgen op de uit spraak. Hij sprak van een 'ge brek aan respect' voor Franstali gen bij Leterme. ANP QUITO - In Ecuador zijn zeker vijf doden gevallen na een zeer krachtige uitbarsting van de vul kaan Tungurahua. Minstens zestig mensen worden vermist, deelden de autoriteiten gisteren mee. De meer dan 5000 meter hoge vulkaan, die 135 ki lometer ten zuiden van de hoofd stad Quito ligt, was al enige tijd actief. Meer dan 1500 mensen werden geëvacueerd. Gisteroch tend volgde een krachtige uit barsting, die de helling van de vulkaan bedekte met gloeiende rotsblokken, as en lava. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5