Betaalde baan niet voor iedereen Oorlogsdreiging in de Kaukasus PZC PZC Helft van bijstandsgerechtigden is niet in staat om te werken Gepasseerd station Bedrijf wil niet altijd ex-politicus 18 augustus 1956 vrijdag 18 augustus 2006 doorLianneSleutjes Ze ging van zes deurwaar ders naar één. De Tilburgse Maria Goossens (39) werkte in anderhalf jaar haar schuld van 15.000 euro bijna geheel weg. „Ik heb van 35 euro per maand geleefd." Ze roemt haar consu lente bij de sociale dienst die haar 'een schop onder de kont gaf'. Sinds zes jaar zit Maria in de bijstand. „Na mijn scheiding raakte ik in een dip. Ik werd ver slaafd aan internet. Rekeningen stapelden zich op. Het water werd afgesloten, de kinderen uit huis geplaatst." Die zijn weer terug, de laatste schuld 'van mijn ex' is bijna afgelost. Tijdens haar huwelijk was Goos sens productiemedewerkster en schoonmaakster. Nu ziet ze haar kans op een betaalde baan somber in. „Ik heb cara, overge wicht door problematische vraatzucht, rug- en knieklach ten. Mentaal zit ik nog in de knoop door gebeurtenissen tij dens mijn huwelijk. Ik ben men senschuw, bang om mezelf te la ten zien vanwege mijn for maat." Ze hoopt een maagband te krijgen zodat ze gewicht kan verliezen. Twee jaar geleden moest Maria worden gekeurd. Ze wilde een studie webdesign volgen. „Ik ben een kei op de pc, dat heb ik mezelf aangeleerd. Maar toen ik binnenkwam zei de arts: 'Meis je, jij bent niet geschikt voor ar beid. Je bent een te groot risico factor voor een werkgever.' Dat begrijp ik wel." Maria wil nu eerst alle ellende verwerken en vrijwilligerswerk doen. Ze heeft het plan een scootertaxi-bedrijf op te zetten. „Voor en door jon geren. Dan zijn die hangjonge ren van de straat en verdienen ze een centje. Jongeren zeggen altijd dat ik goed kan luisteren. Eind augustus heb ik over de scootertaxi een gesprek met de sociale dienst." zegt de vereniging van directeu ren van sociale diensten Divosa. Die groep heeft geestelijke of li chamelijke problemen. Een werkgever is vaak huiverig hen aan te nemen omdat ze een ver hoogd WAO-risico hebben. Toch staat bij het kabinet voor op dat alle mensen uit de bij stand aan het werk moeten. Dat lukt een grote groep simpel weg niet, zeggen directeur Anne Buskes van de Tilburgse sociale dienst, wethouder werk, inko men en participatie Gon Mevis en projectleider Carla Kalhorn. „Het zijn niet-kunners, geen niet-willers", zegt Buskes. Haar dienst telt 5500 bijstandsgerech tigden. Circa 3500 van hen ra ken niet aan een gewone baan. Dat cijfer is hoger dan het lande lijk gemiddelde. De kansrijke ren zijn intussen door banenpro- jecten uit de bijstand gezeefd. Zodoende vormen mensen die niet aan een baan kunnen ko men, nu het grootste deel van het bestand. Proef Buskes: „Onze mensen hebben cliënten die ze al drie keer aan een baan hebben willen helpen, maar dat lukt niet. Wat dan? Je kunt niet niets doen." Voor deze groep begint Tilburg vanaf 18 september het proefproject Par ticipatie. De gemeente wil de rest van het land tonen dat nie mand aan de kant hoeft te staan, zelfs niet als ze al jaren een uitkering hebben. „Een mens ontleent zijn eigenwaarde aan meedoen in de maatschap pij. Niet aan thuiszitten op de bank", zegt Buskes. Mevis: „We proberen mensen die al jaren in de bijstand zitten aan een gesubsidieerde baan te helpen. Klusjes rond het huis doen bijvoorbeeld. Of iets in de verzorgende sfeer. Mensen die minder kunnen, willen we acti veren. Zodat ze iets gaan doen voor een of twee dagdelen per week. Het is voor sommigen al heel wat als ze in het buurthuis koffie schenken. We zoeken iets dat past bij de klant", zegt ma nager Kalhorn van Participatie. De komende twee jaar wil Til burg met zeshonderd bijstands gerechtigden aan de slag. Deel name is niet verplicht. „We heb ben 3500 potentiële klanten en 600 plaatsen. We kijken wie wat wil", zegt Mevis. Over sancties is nog niet nagedacht. „We willen positief prikkelen", zegt Kalhorn. „Een gesubsidieer de baan kan het inkomen verbe teren. Men krijgt het minimum loon, dat hoger is dan de uitke ring. Bij nuttige activiteiten hou je de uitkering, maar kan er een Huiverig Van de 328.000 mensen die een bijstandsuitkering hebben, is de helft niet in staat tot werken, Van de mensen die in de bijstand zitten, komt circa de helft niet meer aan een gewone baan. premie bijkomen van maximaal 1500 euro per jaar." Staatssecretaris Van Hoof (So ciale Zaken) wil het mogelijk maken om bijstandsgerechtig den te verplichten te werken voor hun uitkering, op straffe van een korting. „Hij zou moe ten inzien dat niet iedereen kan werken", vindt Buskes. Er zul len altijd mensen blijven die af hankelijk zijn van de bijstand. „Meedoen in de maatschappij is ook een resultaat." Verkoopster Dat beaamt een 55-jarige Til burgse die ruim 18 jaar in de bij stand zit. „Een betaalde baan zit er voor mij niet meer in. Aan de buitenkant zie je het com plex van problemen niet. Ik ben stressgevoelig, heb ME. Mijn korte-termijngeheugen is slecht." Met haar ex-man had ze een zaak. Dus na haar schei ding ging ze aan de slag als ver koopster. „Dat kon ik niet aan door lichamelijke klachten en problemen uit mijn jeugd. Ik ging met een reïntegratiebureau aan de slag en had de illusie dat ik binnen driekwart jaar wel weer aan het werk zou zijn." Vanwege haar leeftijd werd ze echter overal afgewezen. Ze kwam de deur nauwelijks meer uit, raakte in een sociaal isole ment. De laatste jaren is het tij gekeerd. „Ik krijg goede begelei ding van de sociale dienst. Je moet wel zelf uit je stoel komen, dat doen zij niet voor je. Huis-aan-huisbladen bijhouden om te zien of er goedkope cursus sen zijn. Want een uitkering is geen vetpot. Schulden heb ik nooit gehad. Ik kijk al 18 jaar te gen dezelfde meubels en behang aan. Als kind heb ik geleerd: koop nooit op afbetaling." Eén keer in de week schenkt de Tilburgse koffie bij een ouderen bond. „Het is goed voor de mens te weten dat je nodig bent. Ik zit weer in een structuur." Ze heeft zojuist te horen gekre gen dat zij mee kan doen aan het project Participatie. Ze ver heugt zich erop. „Misschien kan ik wel ergens in een kantine gaan staan." GPD Zeeland mag blij zijn dat de NS de sluiting van de treinstations in Arnemuiden, Kapel- le-Biezelinge en Krabbendijke niet in 2 wil laten ingaan, zoals de rest van de nieuwe dienstregeling. Dan zou hun lot namelijk deze week zijn beslecht. Dat bleek gisteren tijdens het ingelaste debat waarin staatssecretaris Schultz van Haegen hard botste met de Tweede Kamer. Zij heeft dinsdag het nieuwe spoorboekje van de N" goedgekeurd zonder de Kamer, die nog met reces was, de gelegenheid te geven daaraan nog iets aan te passen. Ze stond op een tweesprong: of de huidi ge dienstregeling zou nog een jaar langer van kracht zijn of ze moest toestemming verlenen voor I het invoeren van het nieuwe, omstreden spoor- boekje. Wat ze ook besloot, terugdraaien was na dinsdag niet meer mogelijk, onder meer in ver band met de internationale afstemming van de trei nenloop. De Kamer, die zich zorgen maakt over de toekom stige bereikbaarheid van het noorden, het oosten en het zuiden, voelt zich geschoffeerd. Schultz liet er echter geen misverstand over bestaan dat zij noch de Kamer beslist hoe de dienstregeling van de NS eruit moet zien. De Kamer toetst alleen ach teraf of het spoorboekje voldoet aan de vervoers concessie die aan de NS is verleend. Dat is het ge val. Zelfs de sluiting van Zeeuwse stations (in 2008) is daarmee niet in tegenspraak. In onderhan delingen met de NS heeft Schultz wel geprobeerd zoveel mogelijk wensen van de Kamer ingewilligd te krijgen, maar ze noemde de bereikbaarheid van het noorden en het openhouden van de Zeeuwse stations als de lastigste kwesties. Het schrappen van die nadelen uit de dienstregeling gaat volgens haar ten koste van het behalen van voordelen op andere vlakken. Laat dat een waarschuwing zijn voor de provincie en de gemeenten Middelburg, Kapelle en Reimers- waal. Zij zijn nog steeds in gesprek met de NS. Na gisteren is duidelijk dat het standpunt van de Tweede Kamer daarbij nauwelijks een stok achter de deur is. Ook al vindt de volksvertegenwoordi ging dat het nieuwe spoorboekje van de NS een j verslechtering is voor de inwoners van een regio als Zeeland, als het erop aankomt kan daar niets tegen worden gedaan. Of de stations openblijven.' hangt af van de welwillendheid van de NS. Eens te meer geeft dit te denken over de enkele jaren gele-1 den doorgevoerde liberalisering van het voormali-1 ge staatsbedrijf. Die zou overheden niet mogen be-! lemmeren het algemeen belang te beschermen. door Mark van Assen Steeds meer politici, zo lijkt het, keren Den Haag na een korte periode de rug toe. Ze zien de poli tiek als een stap in hun car rière, een mooie aanvulling op hun cv. Maar zit het be drijfsleven wel op hen te wachten? Een voorbeeld is Melanie Schultz van Haegen, staats secretaris van Verkeer en Waterstaat. Ze geldt als een politiek talent, maar houdt het toch na vier jaar voor gezien. Ze wil haar kwaliteiten verder ontwik kelen, zo zei ze, en is boven dien benaderd door 'een aantal bedrijven'. „Dat laatste kan ik me heel goed voorstellen", zegt Ma rio van Vliet, vice-presi dent van Cap Gemini Con sulting. „Voor veel bedrijven is ie mand met bestuurlijke er varing erg interessant. En dat geldt dan niet alleen voor ministers of staatsse- cretai'issen, maar ook voor burgemeesters en gedepu teerden. Ze brengen niet al leen veel ervaring mee, maar als het goed is ook een heel behoorlijk net werk." Kennis van materie Wel tekent hij aan dat be stuurders niet zomaar overal geschikt voor zijn. Sommige sectoren, zoals de industrie en de bankwe reld, vereisen heel veel ken nis van de materie, zegt hij. „En de vraag is of politici, uitzonderingen daargela ten, daarover beschikken. Het ligt anders als het gaat om de zakelijke dienstverle ning: voor een zorgverzeke raar kan een minister of staatssecretaris heel inte ressant zijn. En dan denk ik met name aan hun net werk en hun kennis van de Haagse mores." Het ligt anders als het gaat om Tweede Kamerleden. Bij hen is de toegevoegde waarde 'wat minder', zoals Van Vliet het formuleert. GPD De opstandige regio Abchazië bereidt zich voor op een oorlog met Georgië. „Als we winnen, dan bouwen we hier het Israël van de Kaukasus. door Remco Reiding In de bossen, aan het einde van de stalen brug over de In- goeri, loert de onzichtbare vij and. Sinds de Abchaziërs in 1993 in een kortstondige oorlog de Georgiërs verjoegen, kunnen ze hun bloed wel drinken. Deze ene brug, 870 meter lang en in de jaren veertig aangelegd door Duitse krijgsgevangenen, scheidt de opstandige regio van het centrale gezag in Tbilisi. Achter de slagbomen ligt het ge ruïneerde Abchazië, ooit het sub tropische vakantieparadijs van de sovjetelite. Verlaten huizen, afgebrande scholen en muren vol kogelgaten houden de herin nering aan de slachtpartijen, verkrachtingen en plunderingen van dertien jaar geleden levend. De spaarzame bezoekers van de overkant komen te voet, dui zend passen door niemands land. Of ze nemen de pendelbus van Unomig, de waarnemings missie van de Verenigde Naties. Welkom zijn ze niet, de Georgi sche vluchtelingen die de laatste jaren zijn teruggekeerd naar hun oude huizen in Abchazië. Zwaaiend met kalasjnikovs slaan soldaten hen wantrouwig gade. Roeslan Kisjmaria, een forse man met een rossige baard, is de baas in deze gedemilitariseerde zone van twaalf kilometer. Hij geeft kalm geschiedenisles. Al sinds het uiteenvallen van de Sovjet-Unie streeft Abchazië naar afscheiding en internatio nale erkenning als zelfstandige staat. Tevergeefs. Is het niet te gek voor woorden, vraagt Kisj maria, dat de wereld zich houdt aan de pennenstreken waarmee dictator Stalin Abchazië indeel de bij Georgië? Stalin, een Geor giër nota bene. Dan loopt Kisjmaria ineens rood aan. Een Georgische jour nalist meldt doden en gewonden in het grensgebied. Kisjmaria ontploft. „Als de Georgiërs ko men, dan schieten we hen door hun kop." De oren van de mee reizende VN-afgevaardigde klapperen. Hij wacht al een uur op zijn afspraak, maar Kisjma ria negeert hem. „Oorlog is reëel. Als Israël Libanon kan aanvallen, waarom niet?", zegt Leden van de Russische vredesmissie passeren de enige officiële grenspost tussen de opstandige regio Abchazië en Georgië. hij. „De VN zijn machteloos. In New York ouwehoeren ze vijf, zes dagen en in de tussentijd hebben wij al een leger over de vloer." Neem de Kodori-vallei, waar Georgische troepen deze maand, binnenvielen om de re bellerende leider Emzar Kvitsia- ni te verjagen. Nu wil Tbilisi er de oude, gevluchte Abchazische regering vestigen. Een grove schending van het ak koord van Moskou uit 1994, foe tert Garri Koepalba in het voor malige sanatorium voor compo nisten, dat nu dienst doet als 'mi nisterie van Defensie' van Aba- chië. Aan de ronkende en lek kende airconditioning - één van de twee in het gebouw - valt zijn status te herleiden. Vice-mi nister Koepalba mag het hoofd koel houden. Gelukkig maar. „Dit is dezelfde Koepalba die in ZWARTE Poti ZEE Batoemi, TURKIJE "ARM. AZERB- Koera de oorlog voetbalde met afge hakte hoofden van Georgiërs", zei de Georgische president Mi- chail Saakasjvili onlangs. Koepalba dient hem van re pliek. Hij vermoedt dat de inval in de Kodori-vallei de wankele positie van Saakasjvili moest verstevigen. Een nieuwe staats greep dreigd in Georgië, een snelle en eenvoudige zege was nodig om meer autoriteit te krij gen. „Dat krijg je in bananenre publieken. Daar proberen elke week schietgrage bandieten de regering te verjagen om hun ei gen zakken te vullen", zegt Koe palba, met een knipoog naar de revolutie die Saakasjvili eind 2003 aan de macht bracht. Saakasjvili beschuldigt Koe palba van steun aan rebellenlei der Kvitsiani en verwijt de Rus sische vredesmissie partijdig heid. De troepen zouden deel uit maken van 'een voortdurende poging van Rusland om Georgië te annexeren'. Op hun beurt morren de Abcha- ziërs over de rol van de Verenig de Staten, die het Georgische le- BRIEF - De vrouwen en kinde ren van 29 Ambonese gezinnen in het woonoord in Westkapel- le hebben burgemeester Tyde- man van Westkapelle ge vraagd een brief met hun grie ven naar de Nederlandse rege ring te sturen. De burgemees ter weigerde. Een deel van de Ambonezen vindt dat zij niet kunnen worden gedwongen te werken: de Nederlandse rege ring heeft hen gedwongen naar Nederland te komen en moet nu ook maar voor voed sel en kleding zorgen. PARTIJ - Het Westduitse Hof voor Grondwetszaken heeft de communistische partij verbo den. De partij zou in strijd zijn met de grondwet. De commu nisten in Oost-Duitsland heb ben opgeroepen tot een massa-! Ie betoging in Oost-Berlijn, ZOLDERSCHUIT - Een zol derschuit in het Kanaal door Walcheren bij de stationsbrug in Middelburg is gisteren ge kapseisd. Drie mannen warea bezig de lading stenen te los sen en hebben waarschijnlijk te veel van één kant van hel schip gelost. Toen ze allemaal aan één kant stonden, rolde de schuit om. De mannen zijn ra boord gesprongen. foto GPD ger trainen en van wapens voor zien. Vlekkeloze uniformen, glimmende legerlaarzen en mo dern wapentuig zijn onvoldoen de, waarschuwt Kisjmaria. „Al les aan hun leger deugt behalve de vechtspirit." Dat de vecht lust van de Abchaziërs de door slag kan geven, hebben zij al eer der bewezen. Toch, herhaalt Tbi lisi telkens, zoekt Georgië een vreedzame oplossing. Kisjmaria is er niet van overtuigd. „We ma ken oude stellingen schoon en gevechtsklaar om voorbereid te zijn", zegt hij. „Als er oorlog komt en wij winnen, dan gooien we die toeristen van de VN er uit, ruimen we de vluchtelingen op en bouwen we een Berlijnse Muur." Achter die muur, in het 'Israël van de Kaukasus', zullen alle Abchaziërs uit de hele we reld welkom zijn. „We zullen al onze vluchtelingen terughalen, uit Turkije, uit Nederland, uit heel Europa", zegt Kisjmaria. „En dan blijft hier geen Geor giër meer over." Etnische zuive ringen? De VN-man zwijgt, maar zijn ogen puilen uit. GPD Hoofdredactie: Peter Jansen Dick Bosscher (adjunct) Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax (0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststroat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax; (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzcjil Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving acceptgiro per maand: 20,55 n.v.l per kwartaal: 59,75 62.00 per jaar: €229.20 233.30 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-matl: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorlid 1 einde van de betaalperiode. PZC, ta.v. lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag'. 1,25 zaterdag: 1,80 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uilgavorro i overeenkomstig de Algemene j Voorwaarden van Wegener NV envois de Regelen voor het Advertentieweten. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (klointjos): Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone Noord- en Midden-Zeeland Tel, (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax' (0114)372771 Business to Busii Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc.nl/service/adverter: is/Onroerend gorf Auteursrechten voorbehouden rud»' Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concem DJ®j aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt gebruihvoff (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dienst'1^" ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig S'TlJr. de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij: ra- - zersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 4