Sta jij ook paraat na een ramp? Agrimarkt mee in prijzenoorlog We schrikken nergens meer van Hoe kan een 'zomerzegel' mijn oma helpen?? Justitie acht duo schuldig aan tragisch tractorongeval Ouderenhulp Goese onafhankelijke supermarkt gaat gevecht met de grote jongens aan FONDS www.ouderenhulp.nl doorCornelleke Blok en Frank Balkenende KWADENDAMME - Gelaten volgen ze de prijzenoorlog tussen de supermarkt reuzen. Echt zorgen maken de uitbaters van de buurtsupert jcs op het Beveland- se platteland zich nog niet. „We schrik ken nergens meer van", zegt Kees Ver beek die een supermarkt drijft in Kwa- dendamme. Verbeek: „Het zal wel weer klanten gaan kosten. Ten opzichte van tien jaar geleden heb ik ongeveer honderd tot tweehonderd klanten per week minder. Het is moeilijk aan te tonen of dat echt door de prijzenoorlog komt, maar goed is het natuurlijk niet. Ik ga mijn prijzen voorlopig niet verlagen. De winstmarge die ik nu heb op mijn boodschappen, heb ik absoluut nodig." Bram Baayens, eigenaar van de Meer- markt in Kortgene, denkt dat de prijze noorlog z'n grootste effect al heeft ge had. „We zullen er ongetwijfeld last van krijgen, maar het is een ontwikke ling die al jaren aan de gang is. Bij de laatste prijsverlagingen was er al een veel geringer effect dan twee of drie jaar geleden. Ik maak me er niet zo druk om. Er komen hier veel toeristen, dat scheelt ook." Zijn broer Piet, die een supermarkt uit baat in Ovezande, ziet het ook niet zo somber in. „Ik heb gelukkig nog veel vaste klanten. Het verschil met de win kels in Goes is toch het contact met de mensen. Je maakt eens een praatje en je weet veel van elkaar." Verbeek deelt die mening: „Wij bieden een service waar geen winkel in Goes te genop kan. Als een klant ziek is, bren gen we de boodschappen thuis. Vanoch tend was er iemand z'n portemonnee vergeten. Nou, dan schrijven we dat op en kan die klant volgende week betalen. Veel mensen zien dat niet. Het is jam mer dat het altijd maar om die rotcen- tengaat." Service „De trek naar de Goese supermarkten is er altijd geweest", zegt Spar-eige- naar Ko Kallewaard uit Colijnsplaat. „Dat zal door een nieuwe prijzenoorlog niet erger worden, denk ik. We zijn so wieso duurder dan de grote ketens. Daar kunnen we niet tegenop. Wij kun nen het alleen winnen op service en kwaliteit." Sommige klanten vinden die charme van de plaatselijke supermarkt toch be langrijker dan de prijs van de produc ten. Voor Janny Ventevogel uit Colijns plaat is het prijsverschil met de grote su permarkten niet de moeite waard. „Je moet eerst met de auto naar Goes rij den. Dan moet je ook nog betalen voor het parkeren. Ik ben ook ondernemer ge weest in het dorp. Toen wilde ik ook dat de mensen naar mijn winkel kwamen." Miets Geurink uit Kortgene is het daar mee eens. „Ik ga niet naar Goes voor de boodschappen. Ik wil de plaatselijke su permarkt in ere houden. In de zomer gaat het wel met de toeristen, maar in de winter hebben de ondernemers het hier echt niet makkelijk.." Haar dorpsgenote Maria de Haas denkt er heel anders over. „Ik ga altijd naar Goes voor mijn boodschappen. Ik vind dat het te veel scheelt in de prijs. Een pak geleisuiker kost hier 1,79 euro. Bij de Agrimarkt maar 1,58 euro, moet je nagaan. Ik ga één keer in de week, dan kost het niet zoveel benzine. Dan ga ik meteen naar de markt voor de groente." Het Nederlandse Rode Kruis Word vrijwilliger! Je helpt met contactherstel tussen slachtoffers en hun familie. Als telefoonvrijwilliger sta je zoekers te woord of als registratievrijwilliger verzamel je inlichtingen over slachtoffers. Bel voor meer informatie: 070 44 55 888. vrijdag 18 augustus 2006 sjt door Aector Dooms MIDDELBURG - Bijna twee jaar geleden kwam de vijftienja rige Koen van Straten uit Steen bergen in Vrouwenpolder door verdrinking om het leven, toen hij onder de tractor in de sloot terechtkwam. Het drama was gisteren de inzet van de straf zaak in Middelburg tegen de 61-jarige boer en zijn 30-jarige zoon uit Vrouwenpolder. Volgens officier van justitie J. Zondervan hebben de ver dachten schuld aan het ongeval, omdat ze tekort zijn geschoten in het toezicht en ze de jongen in strijd met de Arbeidstijden wet (zware) arbeid op een trac tor hebben laten verrichten. De officier eiste tegen beiden vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 120 uur werk straf. De jongen was 26 augustus 2004 met de tractor van het weiland de weg opgegaan, ondanks een nadrukkelijk verbod van de boer en zijn zoon. Ook van zijn ouders mocht hij niet de weg op. De trekker met frees kantelde en kwam in de sloot terecht, met cle fatale gevolgen voor de jonge bestuurder. „Hij heeft zich niet aan de in structies gehouden, maar dat mag men van een kind ook niet verwachten"; meende de offi. cier. De jongen kwam samen met zijn ouders al tien jaar op de mini-camping van het aider- bouwbedrijf. Hij was gefascp neerd door het werk op de boer derij. De tractoren oefenden een enorme aantrekkingskracht uil In de loop der jaren heeft hij op- de trekker leren rijden. „Hij1 maakte een volwassen indruk en beheerste de techniek", ze de jongste verdachte. Raadsman H. van Asselt stelde dat er geen causaal verband was tussen het overlijden van de jon- gen en de overtreding van de Ar beidstijdenwet. „Het was eec jongen die altijd goed luisterde. Het blijft een raadsel waaron hij toch met de trekker de open bare weg is opgegaan. Mijn cliënten hebben alle voorzorg- maatregelen genomen." De advocaat pleitte voor eec schuldverklaring zonder straf o{ boete. De boer en de zoon wor den nog dagelijk herinnerd aai het ongeval als ze voorbij de plek komen. De ouders van hei slachtoffer wilden niet dat de mannen gestraft worden. „Boeren zijn zich vaak niet vol doende bewust van de gevaren, Ongelukken met trekkers ko men helaas te veel voor", bena drukte de officier. De rechtbank doet uitspraak op 30 augustus. weekenddiensten zaterdag 19 en zondag 20 augustus 2006 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen Schouwen-Duiveland Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Tandartsen Schouwen-Duiveland Spreekuur 16.30 -17.00 uur. tel. 06-53737162. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 09.00-12.30 uur er, 16.30-17.30 uur. Zo. 12.00-12.30 uuren 18.00-18.30 uur. Wijkverpleging Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Duw- land voor spoedgevallen bereikbaar v.: telefoon 412180. Spoedgevallen spreec uur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, GrevelingenstraaM76 Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111 door Frank Balkenende GOES - De Agrimarkt, met ves tigingen in Goes, Middelbands en Roosendaal, gaat mee in de prijzenslag tussen supermark ten. Volgens commercieel direc teur Iz. Lecnhouts is de Agri markt daartoe gedwongen, 1111 met name concurrent Jumbo de prijzen verlaagt en Albert Hcijn dat overweegt te doen. De Agrimarkt, in 1970 begonen als een dochter van de Coöpera tieve Aan- en Verkoopvereni ging (CZAV), is een kleine, onaf hankelijke speler in zuidwest- Nederland, maar zegt in Goes wel marktleider te zijn. „Daar hebben we inmiddels 18.000 klanten per week en bezitten we twintig procent van het markt aandeel." Leenhouts benadrukt dat de supermarkt zijn leidende positie wil verdedigen. „We profileren ons als 'duide lijk goedkoopste supermarkt'. Daarom worden de prijzen ver laagd met vijf tot vijftig pro cent. De verlaging is afhanke lijk van het product. Van een pak melk kun je niet veel meer afdoen, maar op bijvoorbeeld koffiepads'is de verlaging tien procent en voor fruitsiroop veer tig procent." In Goes zijn Agrimarkt en Jum bo bijna buren - alleen de spoor lijn scheidt de winkels - dus die houden elkaar goed in de gaten. Andere grote supermarkten zijn Dirk van den Broek in Goes- Züid en Albert Heijn in het cen trum. Verder telt Goes een C1000 aan het Molenplein en de prijsvechters Aldi (Oostwal) en Lidl (Goese Polder) Leenhouts sluit zeker niet uit dat de prijzenoorlog tussen de supermarkten lokaal verder kan oplaaien. „Het kan goed zijn dat lokale concurrenten weer zullen reageren. We letten scherp op el kaar." Gratis Commercieel directeur C. Kloos terman van landelijke super marktketen Jumbo beaamt dat: „Wij garanderen onze klanten de laagste prijs. Wie een pro duct elders goedkoper vindt, kan het gratis bi] ons komen ha len." Kloosterman wil maar zeg gen dat ook de Jumbo er niet voor terugdeinst op lokaal ni veau, in dit geval Goes, een flink robbertje te vechten. „We zijn bereid ver te gaan. We heb ben nu tot zestig procent lagere prijzen voor een periode van twee maanden, maar als het moet, verlengen we die." Goes heeft een naam opge bouwd als het om lokale com merciële veldslagen gaat. Een paar jaar terug woedde er een langdurige en heftige benzine oorlog. Ook de OK-pomp van de CZAV. die op het parkeerterrein van de Agrimarkt is te vinden, liet zich daarin niet onbetuigd. De merkpompen werden tijdens de brandstofoorlog gesteund door de grote olieconcerns. De laatste jaren is het echter rustig aan het Goese benzinefront. Dorpswinkels Commercieel directeur Leen houts van de Agrimarkt is 'niet gelukkig' met de prijzenslag, die Albert Heijn in 2003 ontketende om verloren klanten terug te winnen. „De prijzen zijn inmid dels op een niveau dat commer cieel gezien eigenlijk niet meer kan. Alleen de consument is er uiteraard blij mee. Op de lange duur is dit echter voor niemand goed. De voortdurende verla ging van prijzen kan niet zonder gevolgen blijven voor buurtsupers op het platteland. De dorpswinkels zullen voor hun kiezen krijgen en dat is uit eindelijk weer slecht voor de leefbaarheid in de kleinere ker nen." Leenhouts denkt dat de Agri markt de strijd zonder kleer scheuren doorkomt. „Door de prijsverlagingen daalt je omzet in geld; maar als je meer klan ten trekt, kim je toch nog tot om zetgroei komen en je winstmar ge halen. Maar goed, iedereen vecht voor zijn toko. Het wordt een hete herfst in supermarkt land." Dat weerhoudt Agrimarkt er niet van om in de herfst volgend jaar een vierde supermarkt te openen en wel in Vlissingen. Elma Kallewaard helpt vaste klant Janny Ventevogel in de Spar-supermarkt in Colijnsplaat. foto Willem Mieras +c A part of the international Red Cross and Red Crescent Movement www.rodekruis.nl NATIONAAL En steun het gevecht tegen eenzaamheid en armoede onder ouderen! O.a. te koop bij postkantoor en op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 32