Onderhoud wegen loopt achter PZC PZC Op de fiets naar Santiago 1 1 Zachte winters bezorgen mosselen meer krabbetjes Auto vat vlam op N59 Aanpak van plannen bebouwde kom ligt voorlopig stil College stelt voor achterstand weg te werken in vijf jaar tijd vrijdag 18 augustus 2006 ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland heeft een f0rse achterstand in het onder houd van wegen. Om de staat van wegen en troittoirs weer op peil te brengen, is een extra in vestering van ruim twee miljoen euro nodig. De achterstand is het recht streekse gevolg van een raadsbe sluit in 2000. „Toen is bewust Kn besluit genomen waarmee achterstand in het onderhoud zou worden opgelopen", zegt wethouder W. Renden. De raad heeft destijds besloten om jaar-' Hf miljoen euro opzij te leg gen voor wegenonderhoud, ter wijl 1,9 miljoen euro noodzake lijk was om een goed niveau te houden. De gevolgen zijn met name in de woonstraten goed Middelburgse bouwput eind dit jaar dicht MIDDELBURG - De bouwput aan de Middelburgse Zuidsingel moet voor het eind van het jaar dicht zijn. Gebouwd wordt er dan nog niet. Want de plannen zijn nog niet klaar. Met de aannemer die de put heeft gemaakt, TBI uit Rotter dam, heeft de gemeente nu al leen nog een conflict over geld, vertelt wethouder A. de Vries. Erzijn geen juridische belemme ringen meer om met het werk aan de put te beginnen. De methode die gebruikt wordt om.de put te dichten, is afhanke lijk van wat er op gebouwd wordt. Dat er woningen komen, is duidelijk, maar hoeveel en hoe die eruit zien, is nog niet hel der. De Walcherse Bouw Unie (WBU) en Proverko hebben afge lopen winter al plannen ge maakt. Vermoedelijk krijgt één van hen de klus. Omdat het nog lang kan duren eer er gebouwd kan worden, wil de gemeente eerst de put dicht hebben. agenda TOPAANBIEDING GIANT sportfiets model 2006 3x7 versnellingen verende voorvorken zadelpen aluminium frame verstelbare stuurpen van 799,- nu599,- q_y PROFIL Z lonJenVi^ Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet Www.pzc.nl |^S-mail: web@pzc.nl merkbaar. „Scheefliggende stoeptegels, slechte bestrating en asfaltwegen waariii scheuren zitten. Als je dat niet repareert en er komt een winter met afwis selend vorst en dooi, gaat de he le asfaltbestrating er aan." Om het onderhoudsniveau weer op peil te brengen en vervolgens zo te houden, is de komende vijf jaar veel geld nodig. Het college gaat er van uit dat de komende vijf jaren jaarlijks twee miljoen euro in het wegenonderhoud ge stoken moet worden. Dat is dan nog exclusief negentien procent omzetbelasting en exclusief kos ten van het eigen personeel. Dit bedrag bestaat voor het overgro te deel uit kosten voor regulier onderhoud. Een kleiner deel (ruim vier ton) gaat op aan het wegwerken van achterstallig on derhoud. Ten opzichte van de huidige be groting betekent het een lastens tijging met 900.000 euro op jaar basis. Een bedrag waaraan de gemeenteraad nog goedkeuring moet geven. Het college legt de raad ook een goedkoper alternatief voor, mocht een meerderheid van de politici deze investering te fors vinden. In dat voorstel wordt de achterstand niet in vijf maar in tien jaar weggewerkt. Dat scheelt op jaarbasis 250.000 eu ro. Niets doen betekent een op lopend tekort tot tien miljoen eu ro voor achterstallig onderhoud in 2016. Schouwen-Duiveland heeft ongeveer 181 hectare we gen en (voet)paden. Dat is vrij veel, maar dat heeft te maken met de oppervlakte van de ge meente en het feit dat er veel kernen zijn. De meeste wegen binnen de kernen zijn gemeente lijk eigendom. STREEKACTIVÏTÏÏJfEN HAAMSTEDE - Grote Kerk, 20.00 uur: Samenzangavond met Aart en Helma zusterstraat 24. middelburg tel. (0118) 61 2410 wvftv.profile-vandendriest.nl Bij de Jacobuskerk in Renesse kreeg Co den Boer van scriba A. Simons zijn eerste stempel voor de fietstocht naar Santiago de Compostella. foto Dirk-Jan Gjeltema door Andrea Bolle ZIERIKZEE - De tocht naar Santiago de Compostella kan te voet of zelfs op de rug van een paard worden afgelegd. Pelgrims kunnen beginnen in Frank rijk, maar het merendeel van hen start bij de Pyreneeën. Zierikzeeënaar Co den Boer (49) pakt het wat grootser aan. Hij stapt morgen op zijn hybride toerfiets om vanuit zijn woonplaats naar de heilige Spaanse plaats te fiet sen. „Ik kan er zes weken over doen, maar ik hoop dat het sneller gaat", al dus Den Boer. In december wordt de Zierikzeeënaar vijftig jaar. Meer dan de helft van zijn leven heeft hij gevuld met fanatiek spor ten. Hij deed negentien keer mee aan de Nijmeegse Vierdaagse en liep zeventien Nederlandse wandelboekjes vol. Zijn mooiste route tot nu toe was een voet tocht van driehonderd kilometer door Denemarken. De omslag naar de fiets kwam vijftien jaar geleden. „Toen ben ik gescheiden en heb ik mijn kop in de wind gegooid. Ik wilde iets anders en om mijn gedach ten te verzetten heb ik een toerfiets aan geschaft." Dit jaar staat er al drieduizend kilome ter op de teller, vooral bereikt door rit jes over de Zeeuwse eilanden. De keuze om de pelgrimstocht naar San tiago te maken is niet van religieuze aard, maar heeft grensverleggende rede nen. Een jaar of zeven geleden was hij van plan om de trein naar Oosterrijk te nemen en via de Donau, de Main en de Rijn terug te fietsen naar Nederland. „Maar in die periode kwam ik mijn hui dige vrouw tegen en waren de plannen even van de baan, Op de talloze binnenlandse tochten die hij in zijn eentje aflegde - zijn vrouw houdt niet zo van fietsen - kwam hij an dere fanatiekelingen tegen die hem over Santiago de Compostella vertelden. „Sommigen waren er geweest of wilden er nog heen. Ik dacht toen: dat wil ik ook." De lichamelijke condititie was inmid dels wel in orde, dus het enige dat Den Boer nog moest regelen waren de vrije dagen bij de baas. „Die ben ik een paar jaar geleden al gaan sparen. Mijn baas en collega's bij Emidsion Holland in Zie- riltzee staan helemaal achter mijn tocht. Toen ik 25 jaar werkzaam was bij Emulsion hebben ze mij ook die reis naar Denemarken aangeboden." Voorbereidingen voor de tocht, die 2400 kilometer beslaat, zijn allemaal al ge daan. Door lid te worden van het Neder lands genootschap van Sint Jacob heeft hij een stempelkaart (credencial) ont- vangen. Deze pelgrimspas geeft toegang tot de speciale herbergen (refugio's) in Spanje. „Maar je kunt ook in kloosters overnachten. Hoewel ik niet religieus ben, ben ik toch benieuwd hoe dat zal zijn." Verder heeft de Zierikzeeënaar de be langrijkste spullen al ingepakt. Lichte en makkelijke kleding zoals een afrits broek, een kookstelletje, twee reser vebanden en een tent. „Dingen die ik in nood zou kunnen gebruiken, maar daar ga ik niet vanuit. Ik ga niet naar Tim- boektoe." Aan één van zijn fietstassen hangt een Sint Jacobsschelp, het symbool dat pel grims op deze tocht altijd bij zich dra gen. „Ik Vind het niet vervelend om al leen te gaan, want je komt vaak genoeg andere halve gare mensen tegen die op weg zijn naar Santiago", lacht Den Boer. Hoewel hij geen woord frans of spaans spreekt, gaat hij ervan uit dat ouderwets handen- en voetenwerk vol doende zal zijn. Zijn eerste stempel is afgelopen zondag in de Jacobuskerk in Renesse gezet. Een maal in Santiago is een volle stempel kaart goed voor een officiële oorkonde. De eerste tussenstop maakt Den Boer morgenochtend in Motel Goes. Daarvan daan wordt hij uitgezwaaid en begint hij zijn fietstocht naar het graf van Sint Jacob. Den Boer heeft tot 30 september de tijd, maar verwacht eerder klaar te zijn. „Dan ga ik nog een weekje naar de Velu- we met mijn vrouw om te fietsen", zegt hij resoluut. door Harmen van der Werf YERSEKE - In Zeeuwse mosse len zitten dit seizoen tot nu toe opvallend veel krabbetjes. Lief hebbers klagen erover, omdat het anders is dan anders. Zeeuw se mosselen horen zo goed als vrij van krabbetjes te zijn, in te genstelling tot Franse mosselen van de bodem. „Het kan geen kwaad krabbe tjes uit mosselen op te eten", weet schelpdieronderzoeker A. Smaal. „Mijn voorganger A. Drinkwaard zei zelfs: 'Men sen moeten daar niet over zeu ren, ze krijgen gratis kreeft bij hun mosselen'. Maar wel een kreeft met een pantsertje." Een sluitende verklaring voor het re latief grote aantal krabbetjes kan Smaal niet zo direct geven. „De wintertemperatuur speelt een rol. Krabben kunnen niet goed tegen lage temperaturen, maar exacte gegevens heb ik daar niet van." Het is in elk ge val zo, vertelt Smaal, dat krab betjes in mosselen pas na twee jaar goed zichtbaar zijn. En wat wil het geval: mosselen die nu worden aangevoerd, zijn over het algemeen driejarigen. Ze zijn gegroeid uit mosselzaad ge vangen in het seizoen 2003- -2004. In 2004-2005 is door een slechte mosselzaadval nauwe lijks gevist. B. Verwijs van mos- selhandei Krijn Verwijs noemt nog een andere oorzaak. De aan voer vindt vooral plaats üit de Oosterschelde en in Oosterschel- de-mosselen zitten altijd meer krabbetjes dan in mosselen die van de Wadenzee komen. Dat heeft weer met de watertempera tuur te maken. Later dit seizoen wordt aanvoer verwacht van de Waddenzee, van mosselzaad dat afgelopen najaar is opgevist en al consumptierijp is. Een mede werker van restaurant Nolet Het Reijmerswale in Yerselce meldt dat er 'zeker meer' krab betjes in de mosselen zitten, maar klachten heeft hij tot op heden niet gehad. „We proberen ook zo goed mogelijke mosselen te krijgen. Je kunt aan de buiten kant dan wel niet zien of er veel of weinig krabbetjes in mosse len zitten, maar de leverancier kan daar op basis van monsters zeker een idee van krijgen." OOSTERLAND - De auto van een echtpaar uit Heerenveen is gistermiddag zwaar beschadigd door brand. Het Friese stel reed over de N59 richting Rotterdam toen er brand ontstond in het mo torcompartiment. De man zette de auto aan de kant waarna hij, zijn vrouw en de hond de auto verlieten. De brand werd gemeld door een brandweerman van de post Scharcndijke die vanuit te gengestelde richting naderde in een vuilniswagen. De vuilniswagen kwam later nog van pas om de rommel op de weg op te ruimen. De mannen van de brandweerpost Oosterland wisten de brand snel te blussen, maar de auto bleek dermate zwaar beschadigd dat deze moest worden wegge sleept. De autobrand veroorzaakte behoorlijke files in beide richtingen. Het verkeer richting Zie- rikzee kon gebruik maken van de parallelweg langs de N59 maar het verkeer uit de andere rich ting stond een half uur stil. De brandweer spoot de weg schoon. foto Eric Noordermeer Multicultureel spektakel in Goes GOES - Het openluchtspektakel dat in 2009 op de Grote Markt in Goes moet plaatsvinden, wordt waarschijnlijk een multicultureel evenement met inbreng van Afrikanen en Noren. Het krijgt de werktitel Goes Goes Mondial. Ini tiatiefnemer en regisseur Koen Schyvens, bekend van het in juli gehouden spektakel Sint Atlantis in Sint-Anna- land en het openluchtevenement Rogier en de Zeven Pla gen dat vorig jaar in het kader van het jubileumjaar Goes 600 is uitgevoerd, voert daarover volgende week overleg met het college van burgemeester en wethouders van Goes. Dat wil graag voortborduren op het succes van Goes 600 jaar en heeft daarom voor een spektakelstuk in 2009 alvast een ton opzij gezet. Ook is het college bereid om tegen die tijd sponsors te benaderen. Goes 600 jaar werd voor het overgrote deel gefinancierd door het be drijfsleven. Politie rolt wietkwekerij op IJZENDIJKE - De Zeeuwse politie heeft gisterochtend in een schuur aan de Isabellaweg tussen Philippine en IJzen- dijke een wietkwekerij ontmanteld. Daarbij werden een 34-jarige man en 24-jarige vrouw uit Bulgarije aangehou- den. Zij zijn overgebracht naar het huis van bewaring To- rentijd in Middelburg. In de voormalige koeienstal wer den twee kweekruimtes met een kleine zeshonderd hen nepplanten (oftewel zestig kilo met een inkoopwaarde van een slordige anderhalve ton) aangetroffen. „Het pand is niet bewoond, we vermoeden dat de aangehouden man en vrouw de planten alleen onderhielden. Onderzoek moet nog uitwijzen wie de eigenaar van deze kwekerij is", vertelde teamchef C. van Bostele van de politie Zee land. De plantjes, nagenoeg rijp voor de oogst, werden be licht met 45 assimilatielampen. „De stroom werd illegaal afgetapt van energiebedrijf Delta. Dit is zeker één van de meest professioneel opgezette kwekerijen die ik ooit heb gezien, maar tegelijkertijd hebben we het wel over een heel brandgevaarlijke constructie", zei Van Bostele. Weer asbest in hertenkamp GROEDE - Bij gi-aafwerkzaamheden in het Hertenpark in Groede is deze week in de grond wederom asbest aange troffen. Het gaat nu om kleine deeltjes. In mei werd de eerste vondst gedaan bij de drie bunkers op het terrein. Het ging toen om asbestplaten en scherven van asbestpla- ten. Dit spul, in totaal vier kuub, is inmiddels afgevoerd. Toen begin deze week de werkzaamheden werden hervat, door de hevige regenval van de afgelopen weken kon niet worden gewerkt, zijn de kleine deeltjes in de grond aange troffen. Deze grond is momenteel opgeslagen in contai ners. Een gespecialiseerd bedrijf neemt monsters om te be kijken hoe ernstig cle asbest-verontreiniging is. Als uit het onderzoek blijkt dat de vervuiling meevalt, wordt de grond hergebruikt. ITet kan dan bijvoorbeeld gaan om de binnenkant van dijklichamen. Als de vervuiling echter ernstig is, dan is afvoeren en sane ren noodzakelijk. Volgens wethouder J. Boogaard van de gemeente Sluis wordt de gemeente in ieder geval niet met extra kosten geconfronteerd. Bij de eerste asbest-vondst in mei is door de provincie en de gemeente een budget be- schikbaar gesteld. „Omdat de eerste vervuiling meeviel, hebben we budget overgehouden. Dit geld kunnen we nu gebruiken voor het opruimen van de kleine deeltjes in de grond. Ik hoef niet naar de gemeenteraad voor extra kre diet." door Esme Soesman ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland loopt ach ter met het actualiseren van be stemmingsplannen. De aanpak van de komplannen Zierikzee, Renesse, Bruinisse en Scharen- tlijke is opgeschort. De verwach ting is dat de doelstellingen die voor een periode van tien jaar zijn uitgezet, wel gehaald wor den. Procedures die al in gang zijn ge zet, zoals onder meer de bebouw- de-komplannen Burgh-Haam- stede en Nieuw-Haamstede en de bestemmingsplannen bedrij venterrein Nieuwerkerk en Haamstede/Scharendijke, wor den onverkort voortgezet. Op de actualisatie van de overige kom plannen daarentegen wordt de rem gezet. Dat geldt zowel voor bestemmingsplannen waarvoor Netwerk met knooppunten voor wandelaars WOLPHAARTSDIJK - Zeeland had al een knooppuntensysteem voor fietsers, maar sinds giste ren kunnen ook wandelaars ge bruik maken van een netwerk door het landschap. Het wandelnetwerk De Schen- gen - Kiekendiefpad strekt zich uit over bijna het hele buitenge bied van de gemeente Goes. Er zijn startpunten bij onder meer het Poelbos, De Piet, het Katse Veer, het Goese Sas, het dorps huis in Wolphaartsdijk en bij het Goese station. Door op de knooppunten steeds een keuze te maken, kunnen mensen zelf bepalen hoe lang ze hun tocht maken. Kaarten met alle knoop punten zijn te koop bij onder meer de VVV. Aan de Oudeland- sedijk net buiten Wolphaarts dijk werd het netwerk gisteren geopend door gedeputeerde A. Poppelaars, die een informa tiebord onthulde. Daarna ver trok het gezelschap voor een wandeltochtje naar boomgaard terras Van buiten uit in Oud-Sabbinge, één van de re creatieve voorzieningen langs het netwerk. al opdracht is verleend aan het stedenbouwkundig bureau (be bouwde kom Zierikzee) als voor komplannen waarop nog geen actie is ondernomen (Scharendij- ke). Het opstellen van een plan voor de bebouwde kom Renesse is al eerder stilgelegd, in afwach ting van de vaststelling van het horecabeleid. De aanpak van het bestemmingsplan Bruinisse wordt gekoppeld aan de struc tuurschets. Over dit plan is afge lopen jaren verschillende keren met de bevolking gesproken. Het eindresultaat van het plan, dat is ontwikkeld door een Am sterdams architectenbureau, komt vanaf 25 augustus ter inza ge te liggen. In oktober wordt de structuurvisie Bruinisse bespro ken door de gemeentelijke com missie ruimtelijke ordening. Aansluitend kan ook de actuali satie van het Bruse bestem mingsplan ter hand worden ge nomen. Aan het bestemmingsplan bui tengebied, waarover afspraken met de provincie zijn gemaakt, wordt gewerkt. Dit plan komt in september in commissiever band aan de orde. Wethouder R. van der Wekken verwacht dat het concept half volgend jaar klaar is. De bestemmingsplan nen recreatiegebieden worden na vaststelling van het kampeer- beleid in november opgepakt. Lastig De wijzigingen hebben vooral gevolgen voor 2006 en 2007. Zonder verder oponthoud denkt de gemeente Schouwen-Duive land de actualisatieronde die voor tien jaar is uitgezet, echter wel te kunnen halen. Het uit stel, veroorzaakt door langduri ge ziekte van een medewerker en het inwerken van een nieuwe medewerker, zal concrete projec ten als bijvoorbeeld Noorderpol der niet in de weg staan. Lastig is de vertraging wel, omdat er voor wijziging van bestemmin gen tijdrovende procedures moe ten worden gevoerd. Eerder besloot de gemeenteraad geen extra geld vrij te maken voor het actualisatietraject. Het collegevoorstel om het extra di vidend van Delta voor dit doel te gebruiken, werd afgeschoten. De bestemming van dit geld wordt betrokken bij de begro tingsbehandeling later dit jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 31