pzc Goes vindt partners Waterstad PZC Vluchtplaats Middelburgs erfgoed Zachte winters bezorgen mosselen meer krabbetjes Auto vat vlam op N59 Justitie acht duo schuldig aan tragisch tractorongeval bil Gemeente in zee met twee projectontwikkelaars en woningcorporatie RWS Voetgangersbrug naar Goes vrijdag 18 augustus 2006 jpnr Frank Balkenende GOES - Goes ontwikkelt het am bitieuze woningbouwplan Wa- lerstad met verschillende markt partijen. De gemeente, de Regio nale Woningbouwvereniging Sa menwerking (RWS) en de pro jectontwikkelaars Van Garde ren Dekker en Proper Stok te kenen binnenkort een intentie overeenkomst. Dat is een eerste stap op de weg naar publiek-pri- vate samenwerking. Goes heeft minister Dekker van folkhuishuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieu (VROM) uitgenodigd om de onderteke ning bij te wonen. Die invitatie komt niet uit de lucht vallen. Naast de provincie zit ook VROM in het aanjaagteam voor Waterstad, de wijk die moet ver rijzen op het te saneren havenin dustrieterrein. Er komen 1500 tol: 2000 woningen, uitgesmeerd over vijftien jaar Het ministerie beschouwt Waterstad als een landelijk voorbeeldproject. De recycling van een, wat verpau perd, havenindustriegebied is een krachttoer voor een relatief kleine gemeente als Goes. Van daar steekt het ministerie voor Goes zijn nek uit en heeft het op zijn kosten externe adviseurs aangetrokken. Aardgasbaten De gemeente hoopt, met de steun van VROM, dat het Rijk bet project subsidieert. Er is im mers nog steeds een exploitatie tekort van vijftien miljoen euro. Met het totale project is zo'n 100-130 miljoen euro .gemoeid. Goes mikt op een substantieel deel van de extra aardgasbaten, die het kabinet deels inzet om grotere gemeentelijke woning bouwprojecten vlot te trekken. Wethouder M. Dieleman ruim telijke ordening) denkt dat in het najaar een besluit valt over Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- denjzaterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Cornelleke Blok Willem van Dam Mieke van der Jagt Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pze.nl E-mail: web@pzc.nl in het havengebied, als partner kunnen worden ingezet. De ge meente hoeft dan geen grond aankopen te doen en is ook niet de eerstverantwoordelijke partij als de bodem moet worden schoongemaakt. De al in een vroeg stadium aangetrokken projectontwikkelaar Proper Stok, met wie gemaakte afspra ken zijn herzien, blijft aan als coördinerend ontwikkelaar. De keuze om in zee te gaan met Van Garderen Dekker is lo gisch. De projectontwikkelaar bezit de kavel waarop de (voor malige) Apparaten- en Ketel Fa briek (AKF) staat. Die ligt aan de noordkant van het havenge bied, tegen het Goese Meer aan. Aangezien de gemeente het aan vankelijke idee om vanaf de Ringbrug naar het noorden de wijk fasegewijs te ontwikkelen, heeft verlaten, zou het eerste deel van Waterstad op de AKF-kavel kunnen verrijzen. Een parallelle ontwikkeling, be ginnen in het noorden én het zui den, is ook mogelijk. De gemeen te heeft inmiddels de kavel op de hoek Westhavendijk/Ring- baan-West verworven. Over een deel van dat grondstuk komt straks de doorgaande weg naar Wilhelminadorp te lopen. Daar voor moeten de milieustraat en het dierenasiel wijken. Voor bei de wordt een andere plek ge zocht. Ook de sportvelden op 't Schenge moeten deels worden opgeschoven of verplaatst. „Er is nog veel werk te doen, maar we hebben weer een paar stap pen in de goede richting gezet", zegt Dieleman. De gemeenteraad neemt donder dag een definitief besluit over het Masterplan Waterstad, maar dat lijkt een formaliteit, want de fracties steunen het pro ject, zij het met enkele kantteke ningen. Veel onderdelen vergen overigens nog een nadere uitwer king. Het gaat dan om de ver plaatsing van watergebonden bedrijven (waarbij de haven van Kats in beeld is), de verkeersaf wikkeling en de verschuiving van sportpark 't Schenge. kiest bij de ontwikkeling van het grote gebied voor samen werking met marktpartijen om zelf minder financiële risico's te lopen. Ook speelt dat eigenaren/ die nu grond bezitten Politie bekeurt 69 hardrijders bij Stellendam ZIERIKZEE - Bij een snelheids controle op de N57 en de N215 bij Stellendam zijn woensdaga vond 69 bekeuringen uitgeschre- Van drie bestuurders werd direct het rijbewijs ingenomen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 163 kilometer per uur. In totaal werden 350 automobilis ten gecontroleerd. De actie stond in het teken van de veiligheidscampagne op Goe- ree-Overflakkee om het aantal dodelijke verkeersslachtoffers terug te dringen. De veiligheidscampagne werd gestart na een reeks ernstige on gelukken op de nu gecontroleer- De monumentale voetgangersbrug uit 1870 over het spoor in Middelburg in 2000. door Harmen van der Werf GÖES - De oude voetgangersbrug over het spoor in Middelburg ligt er ver schrikkelijk bij. Veel roest. Stukken ver rot hout. Wie wil zoiets nog hebben? Vincent Sparacino, de verantwoordelij ke voor het spoorwegmuseum van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes, heeft de brug in een opslagloods in Middelburg gezien. Hij blijft er nuch ter onder. „Ach, van zoiets schrik ik niet." Sparacino kijkt niet achteruit, maar vooruit. De gemeente Middelburg wil 't liefst van de brug af, ondanks verzet van de stichting Vrienden van Middel burg. De restauratie is kostbaar; 950.000 euro, inclusief 150.000 euro rijkssubsidie. En belangrijker: de brug zou geen functie meer hebben. Op de oude plek ligt een fietstunnel onder het spoor. De brug kan verderop over het spoor worden geplaatst, is door de Vrienden van Middelburg voorgesteld. Dat is afgewezen. In de woorden van wethouder Hannie Kool-Blokland (CDA): „Die brug gaat daar van ner- gens naar nergens." Kortom, alles wijst erop dat Middelburgers straks hun der de spoorwegmonument naar Goes zien verdwijnen. Een seinhuisje uit 1920 en een goederenloods uit 1876 (beter be kend als dansgelegenheid) gingen de voetgangersbrug voor in 2001. „Middel burg verkwanselt het cultureel erf goed", durft bestuurslid P. Smallegan- ge van de Vrienden van Middelburg te stellen. Hij vraagt zich ook af of de brug in Goes wel een betere plaats kan krijgen dan in Middelburg. Waardig Maar, van de andere kant? Is Middel burg het monument nog wel waardig? Jaren en jaren is er niks aan de voetgan gersbrug gedaan, tot die zo slecht was geworden dat die moest worden afgeslo ten en zes jaar geleden 'netjes' is afge broken én opgeslagen. En nu is dan het spoorwegmuseum in Goes in beeld. De gemeentelijke monu mentencommissie heeft er alvast mee ingestemd dat de brug 'weg' mag. Het wachten is nog, vertelt projectleider sta tionsgebied Rob Kosters, op toestem ming van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg én de Middelburgse ge meenteraad. Voor de restauratie is (op nieuw) geen geld gereserveerd, dus dat lijkt een gelopen race. Alleen, wat wil het SGB-spoorwegmuseum in Goes? De gemeente Middelburg wil de brug 'om niet' beschikbaar stellen. Dat is alvast mooi meegenomen, maar dan zal ook het museum het geld voor de restaura tie ergens vandaan moeten halen. Woordvoerder Sparacino zegt 'wel wat mogelijkheden te zien, via fondsen, overheden'. „En", laat hij weten, „wij hoeven niet zoveel geld aan het project kwijt te zijn als Middelburg. Wij hoe ven niet aÜes uit te besteden. Wij heb ben vrijwilligers met veel kennis in huis. Wij kunnen het werk een stuk goedkoper uitvoeren. foto Ruben Oreel Toch wil Sparacino nog niet direct toe happen. Het financiële plaatje moet eerst rond zijn. Zo professioneel is het museum wel. „Met een paar weken is het bekend", denkt Sparacino. „Als het aan ons ligt, komt de brug er." 'Er' is bij het perron van de Stoomtrein Goes-Borsele, naast de parkeerplaats van supermarkt Agrimarkt. De SGB wil daar ook een ouderwets stationsge bouw laten verrijzen. „Maar dat wordt nieuwbouw", aldus Sparacino. Als de brug uit Middelburg naar Goes mag, krijgt die voorrang bij de werkzaamhe den. „En", zegt Sparacino, „dat kan heel snel zijn." De droom in stoom die de SGB voor ogen staat in Goes, krijgt zo - met dank aan Middelburg - meer en meer vorm. Alleen, dat parkeerterrein bij de goede renloods mag wel een opknapbeurtje hebben. Eén regenbuitje en het is er da genlang een modderpoel. Sparacino: „Waarschijnlijk nog dit jaar gaat de ge meente Goes dat terrein asfalteren." Wellicht net op tijd om de vrachtwa gens met de monumentale brugdelen uit Middelburg met gepaste trots te kun nen ontvangen. door Harmen van der Werf YERSEKE - In Zeeuwse mosse len zitten dit seizoen tot nu toe opvallend veel krabbetjes. Lief hebbers klagen erover, omdat het anders is dan anders. Zeeuw se mosselen horen zo goed als vrij van krabbetjes te zijn, in te genstelling tot Franse mosselen van de bodem. „Het kan geen kwaad krabbe tjes uit mosselen op te eten", weet schelpdieronderzoeker A. Smaal. „Mijn voorganger A. Drinkwaard zei zelfs: 'Mensen moeten daar niet over zeuren, ze krijgen gratis kreeft bij hun mos selen'. Maai' wel een kreeft met een pantsert je." Een sluitende verklaring voor het relatief grote aantal krabbe tjes dit seizoen kan Smaal niet zo direct geven. „De wintertem- peratuur speelt een rol. Krab ben kunnen niet goed tegen lage temperaturen, maar exacte gege vens heb ik daar niet van." Het is in elk geval zo, vertelt Smaal, dat krabbetjes in mosselen pas na twee jaar goed zichtbaar zijn. En wat wil het geval: mos selen die nu worden aange voerd, zijn over het algemeen driejarigen. Ze zijn gegroeid uit mosselzaad gevangen in het sei zoen 2003-2004. In 2004-2005 is door een slechte mosselzaadval nauwelijks gevist. B. Verwijs van mosselhandel Krijn Verwijs noemt nog een an dere oorzaak. De aanvoer vindt vooral plaats uit de Oosterschel- de en in Oosterschelde-mosse- len zitten altijd meer krabbetjes dan in mosselen die van de Wa denzee komen. Dat heeft weer met de watertemperatuur te ma ken. Later dit seizoen wordt aan voer verwacht van de Wadden zee, van mosselzaad dat afgelo pen najaar is opgevist en al con- sumptierijp is. Een medewei'ker van restaurant Nolet Het Reijmerswale in Yer- seke meldt dat er 'zeker meer' krabbetjes in de mosselen zit ten, maar klachten van klanten heeft hij tot op heden niet ge had. „We proberen ook zo goed mogelijke mosselen te krijgen. Je kunt aan de buitenkant dan wel niet zien of er veel of weinig krabbetjes in mosselen zitten, maar de leverancier kan daar op basis van monsters zeker een idee van krijgen." door Aector Doorns MIDDELBURG - Bijna twee jaar geleden kwam de vijftienja rige Koen van Straten uit Steen bergen in Vrouwenpolder door verdrinking om het leven, toen hij onder de tractor in de sloot terechtkwam. Het drama was gisteren de inzet van de straf zaak in Middelburg tegen de 61-jarige boer en zijn 30-jarige zoon uit Vrouwenpolder. Volgens officier van justitie J. Zondervan hebben de ver dachten schuld aan het ongeval, omdat ze tekort zijn geschoten in het toezicht en ze de jongen in strijd met de Arbeidstijden wet (zware) arbeid op een trac tor hebben laten verrichten. De officier eiste tegen beiden vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 120 uur werk straf. De jongen was 26 augustus 2004 met de tractor van het weiland de weg opgegaan, ondanks een nadrukkelijk verbod van de boer en zijn zoon. Ook van zijn ouders mocht hij niet de weg op. De trekker met frees kantelde agenda OOSTERLAND - De auto van een echtpaar uit Heerenveen is gistermiddag zwaar beschadigd door brand. Het Friese stel reed over de N59 richting Rotterdam toen er brand ontstond in het motorcompar timent. De man zette de auto aan de kant waarna hij, zijn vrouw en de hond de auto verlieten. De brand werd gemeld door een brandweerman van de post Scharendijke die vanuit tegengestelde rich ting naderde in een vuilniswagen. De vuilniswagen kwam later nog van pas om de rommel op de weg op te ruimen. De mannen van de brandweerpost Oosterland wisten de brand snel te blussen, maar de auto bleek dermate zwaar beschadigd dat deze moest worden weggesleept. De autobrand veroorzaakte behoorlijke files in beide richtingen. Het verkeer richting Zierikzee kon gebruik maken van de parallel weg langs de N59 maar het verkeer uit de andere richting stond een half uur stil. De brandweer spoot de weg schoon. foto Eric Noordermeer STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - COC-café De Soos, 22.00 uur: Vrijdagavondcafé; GOES - Leger des Heils, 9.00-12.00 uur: Verkoop kleding en meubelen; Maria Magdalenakerk, 12.30-16.30 uur: Ge opend voor bezichtiging; Snooker Cen trum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor oude- HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur; Seniorensoos; KAMPERLAND - Jeugdsoos De Sik, 20.00 uur: Geopend voor de jeugd van 12 tot en met 20 jaar; KAPELLE - Sportgebouw Molenvate, 10.00-11.30 uur: Jeu de boules; De Vroone, 13.00 uur: Soos, biljarten: KRUININGEN - 't Molenhof, 10.00- 17.00 uur: Agapanthusdag; Ons Dorps huis, 13.00-17.00 uur: Biljartclub senio ren; THOLEN - Grote kerk, 20.00 uur: Orgel concert door Andries Knevel; WEMELDINGE - De Wemel, 13.00 uur: 13.00 uur: Soos; biljarten en kaarten; YERSEKE - Dreef en Kerkplein, 08.00 uur: Weekmarkten koopjesdag; Het Tref punt, 13.00-17.00 uur: Biljarten; VVV Kantoor, Kerkplein, 13.30 uur; Rondlei ding met een gids door oude Yerseke; Parkeerterrein Willem Alexanderhaven, 19.30 uur: Concert fanfare muziekver. Mozart; Beatrixhaven, 13.30 uur: Af vaart rondvaart. Reservering 06-22089393. Kettingbotsing Zanddijk Yerseke YERSEKE - Vier auto's hebben gisterochtend zware scha de opgelopen bij een kettingbotsing op de kruising van de I Zanddijk met de Oude Rijksweg tussen Kruiningen en Yerseke. Een 72-jarige automobilist wisselde op de Zand dijk van rijstrook zonder een 40-jarige automobiliste voorrang te verlenen. De auto's kwamen tegen elkaar aan, waardoor de automobiliste tegen een bedrijfsauto i aanreed, die bestuurd werd door een 21-jarige man. De 72-automobilist reed op zijn beurt tegen de auto van een 33-jarige bestuurder. Alle betrokkenen komen uit de ge meente Reimerswaal. Niemand raakte gewond. Gewonden bij ongeval Veere VEERE - Vier jongeren uit Middelburg zijn gisternacht gewond geraakt bij een ongeval in Veere. Ze reden met hun auto over de Polredijk toen de bestuurder, een twin tigjarige jongen uit Middelburg, de macht over het stuur j verloor. De wagen belandde tegen een boom. De bestuur der en een zeventienjarige passagier werden ter plaatse 1 door personeel van de aumbulance geholpen. Een andere I passagier van zeventien jaar wei'd met hoofdpijnklachten naar het ziekenhuis gebracht. Een vierde passagier (18) t moest door de brandweer uit de auto worden gehaald Strafeis voor veroorzaken ongeval MIDDELBURG - Tegen een 54-jarige inwoner van 's-Heer Arendskerlce is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg voor het veroorzaken van een ernstig verkeerson geval 150 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke rij ontzegging geëist. De man reed vorig jaar 1 juli in Borsele in zijn auto over de Lewedijk en kwam op de kruising met de Postweg in botsing met een motorrijder door geen voorrang te verlenen. Het slachtoffer raakte levensgevaar- lijk gewond. Behalve de voorrangsfout wees officier van justitie L. Boogert op het sporenonderzoek, waaruit bleek dat verdachte met een (te) hoge snelheid over de kruising had gereden. Ook getuigen vonden dat de automobilist te hard reed. In de eis hield de officier rekening met de nood zaak van het rijbewijs en met het blanco strafblad. Ver der vond hij van belang dat de man contact heeft gezocht met het slachtoffer. Raadsman E. Schute meende dat zijn cliënt alleen een voorrangsfout had gemaakt. „Hij heeft de motorrijder over het hoofd gezien. Een menselijke fout", vond hij. De strafpleiter schikte zich in de eis. De rechtbank doet 30 augustus uitspraak. Weer asbest in hertenkamp GROEDE - Bij graafwerkzaamheden in het Hertenpark in Groede is deze week in de grond wederom asbest aange troffen. Het gaat nu om kleine deeltjes. In mei werd de eerste vondst gedaan bij de drie bunkers op het terrein. Het ging toen om asbestplaten en scherven van asbestpla- ten. Dit spul, in totaal vier kuub, is inmiddels afgevoerd. Toen begin deze week de werkzaamheden werden hervat, door de hevige regenval van de afgelopen weken kon niet worden gewerkt, zijn de kleine deeltjes in de grond aange troffen. Deze grond is momenteel opgeslagen in contai ners. Een gespecialiseerd bedrijf neemt monsters om te be kijken hoe ernstig de asbest-verontreiniging is. Als uit het onderzoek blijkt dat de vervuiling meevalt, wordt de grond hergebruikt. en kwam in de sloot terecht, met de fatale gevolgen voor de jonge bestuurder. „Hij heeft zich niet aan de in structies gehouden, maar dat mag men van een kind ook niet verwachten", meende de offi cier. De jongen kwam samen met zijn ouders al tien jaar op de mini-camping van het akker bouwbedrijf. Hij was gefasci neerd door het werk op de boer derij. De tractoren oefenden een enorme aantrekkingskracht uit. In de loop der jaren heeft hij op de trekker leren rijden. „Hij maakte een volwassen indruk en beheerste de techniek", zei de jongste verdachte. Raadsman H. van Asselt stelde dat er geen causaal verband was tussen het overlijden van de jon gen en de overtreding van de Ar beidstijdenwet. „Het was een jongen die altijd goed luisterde. Het blijft een raadsel waarom hij toch met de trekker de open bare weg is opgegaan. Mijn cliënten hebben alle voorzorgs maatregelen genomen." De advocaat pleitte voor een schuldverklaring zonder straf of boete. De boer en de zoon wor den nog dagelijk herinnerd aan het ongeval als ze voorbij de plek komen. De ouders van het slachtoffer wilden niet dat de mannen gestraft worden. „Boeren zijn zich vaak niet vol doende bewust van de gevaren. Ongelukken met trekkers ko men helaas te veel voor", bena drukte de officier. De rechtbank doet uitspraak op 30 augustus. (Advertentie) TOPAANBIEDING GIANT sportfiets model 2006 3x7 versnellingen verende voorvorken zadelpen aluminium frame verstelbare stuurpen van 799,- nu.599,- zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.protile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 27