PZC Agrimarkt mee in prijzenoorlog m We schrikken nergens meer van Wandelaars te gast op land boeren Buurt anti-hagelkanon moet incidentele overlast accepteren De Geus Goese onafhankelijke supermarkt gaat gevecht met de grote jongens aan b~ D&G AutnTaam autoteamdagevos.nl MUtOieam Anthony Fokkerstraat 77 Dagevos 4i62 Es G()es Huiskamerrestaurant blijft open KLOETINGE - De gemeente Goes besloot gisteren clat het Kloetingse huiskamerrestaurant 'Eten bij Fien' ge woon open mag blijven. Het Bureau Eerlijke Mededin ging (BEM) had de gemeente eerder gevraagd op te tre den, omdat het hier om oneerlijke concurrentie zou gaan. Mensen kunnen bij 'Eten bij Fien' aan de Jachthuisstraat in Kloetinge op afspraak met een groepje komen eten in de huiskamer. Het huiskamerrestaurant, dat geen vergun ning heeft, is volgens het BEM een vorm van paracommer- cie en daarmee oneerlijke concurrentie voor andere res taurants in Goes. Burgemeester D. van der Zaag heeft, in antwoord op de opmerkingen van het BEM, besloten dat de gemeente Goes niet handhavend op gaat treden. Vol gens het Goese college gaat het hier om een hobby zaak, die bovendien maar heel weinig open is. Het BEM gaf de gemeente Borsele onlangs een pluim, om dat de gemeente optrad tegen feesten en partijen in spox-t- kantines. Multicultureel spektakel in Goes GOES - Het openluchtspektakel dat in 2009 op de Grote Markt in Goes moet plaatsvinden, wordt waarschijnlijk een multicultureel evenement met inbreng van Afrikanen en Noren. Het krijgt de werktitel Goes Goes Mondial. Initiatiefnemer en regisseur Koen Schyvens, bekend van het in juli gehouden spektakel Sint Atlantis in Sint-Anna- land en het openluchtevenement Rogier en de Zeven Plagen dat vorig jaar in het kader van het jubileumjaar Goes 600 is uitgevoerd, voert daarover volgende week overleg met het college van burgemeester en wethouders van Goes. Dat wil graag voortborduren op het succes van Goes 600 jaar en heeft daarom voor een spektakelstuk in 2009 al vast een ton opzij gezet. Ook is het college bereid om te gen die tijd sponsors te benaderen. Goes 600 jaar werd voor het overgrote deel gefinancierd door het bedrijfsle- Snel fietsparkeerplaats bij station GOES - De gemeente Goes hoopt zo snel mogelijk te be ginnen met de aanleg van een fietsparkeerplaats op het voorplein van het station. De rommelige situatie voor het station is de gemeente al jaren een doorn in het oog. Er zijn momenteel 460 fietspar keerplaatsen en ongeveer honderd illegale. In het nieuwe plan komen er 677 plaatsen, waarvan er 133 nieuwe fiets klemmen tegen de gevel van het stationsgebouw staan. De overige parkeerplaatsen komen waarschijnlijk voor het gebouw van hotel Terminus. Met het plan hoopt de ge meente Goes meer orde te scheppen voor het station, met meer ruimte per fiets. De fietsparkeerplaatsen blijven on bewaakt en onoverdekt. door Harmen van der Werf bieden. Er kan dan immers nog altijd ernstige hagelschade ont- KRUININGEN - Omwonenden staan." van boomgaarden zullen moe- Lobée maakte uit cijfers van het ten accepteren dat zij af en toe gebruik van het kanon op dat geluidhinder ondervinden van het apparaat sinds de plaatsing' een anti-hagelkanon. Tegenover in 2004 's nachts het minst is ge- dat nadeel staan genoeg voorde- bruikt: vier van negentien ke- j len van de fruitteelt op Zuid-Be- ren. „En", tekende hij aan, „als veland, zoals werkgelegenheid het anti-hagelkanon wordt inge- en een fraaie aankleding van zet, bij zware buien en onweer, het platteland met boomgaar- is het al lawaaieriger dan an- den. Zo reageert het dagelijks ders." bestuur van Reimerswaal op het Zeven fruittelers uit Krabbendij- bezwaar dat twee inwoners van ke die gezamenlijk het eerste an- Krabbendijke hebben gemaakt ti-hagelkanon in Zeeland heb- tegen het gebruik van een an- ben aangeschaft, waren bij de ti-hagelkanon. zitting aanwezig. De bezwaar makers waren er niet. De onafhankelijke commissie be- roep- en bezwaarschriften van V OOïTOpeFS Reimerswaal hield gisteravond De commissie beroep- en be- een hoorzitting over de bezwa- zwaarschriften geeft advies aan ren. het college van B en W van Twee families die op ruim zes- Reimerswaal, dat de bezwaren honderd meter van het enige an- vervolgens al dan niet gegrond ti-hagelkanon in Krabbendijke kan verklaren. Wat Rei- wonen, hadden bezwaar aange- merswaal beslist, is belangrijk, tekend tegen de ontheffing die De Krabbendijkse fruittelers de gemeente voor het apparaat waren voorlopers met het heeft gegeven. Op ongeveer de- anti-hagelkanon. Reimerswaal zelfde afstand van het kanon loopt met de beroepszaak ook staan nog zo'n vijfenzeventig voorop. In Zeeland staan inmid- woningen. „Het aantal bezwa- dels ruim tien anti-hagelkanon- ren is dus beperkt", stelde amb- nen, waarvan twee in Kapelle I tenaar B. Lobée in zijn verweer- en zes stuks in de gemeente Box schrift. sele. Hagelschade heeft zich sinds de ingebruikname van het kanoxi De bezwaarmakers vinden het niet meer voorgedaan in Kx-ab- met name hinderlijk dat het an- bendijke. Andere fruittelers heb- ti-hagelkanon 's nachts wordt ben de kat uit de boom gekeken gebruikt. „Het gebruik alleen en zijn ook tot aanschaf overg'e- 's nachts verbieden kan niet", gaan, mede vanwege het feit dat oordeelde Lobée, „want dat hagelverzekeringen peperduur staat gelijk aan het volledig vex1- zijn. 's Nachts SUGGESTIES? TIPS? REDACTIE@PZC.NL zeeuwse almanak Enkele provincieambtenaren Hoop jij dan dat de huidige lazen gisteren met interesse minister van Sociale Zaken in deze krant het verhaal over het wordt?" de mogelijke kandidaten voor „Integendeel", zegt de ander, de post van commissaris van „Ik hoop juist dat hij het niet de koningin. Zegt de een te- wordt. Om die reden had ik gen de ander: „Jammer dat gehoopt dat de krant hem zou De Geus niet wordt ge- noemen. Want je weet, wie ge noemd." De aangesprokene noemd wordt, wordt het juist kijkt hem verbaasd aan. niet." Elma Kallewaard helpt vaste klant Janny Ventevogel in de Spar-supermarkt in Colijnsplaat. foto Willem Mieras door Cornelleke Blok en Frank Balkenende KWADENDAMME - Gelaten volgen ze de prijzenoorlog tussen de supermarkt reuzen. Echt zorgen maken de uitbaters van de buurtsupertjes op het Beveland- se platteland zich nog niet. „We schrik ken nergens meer van", zegt Kees Ver beek die een supermarkt drijft in Kwa- dendamme. Verbeek: „Het zal wel weer klanten gaan kosten. Ten opzichte van tien jaar geleden heb ik ongeveer honderd tot tweehonderd klanten per week minder. Het is moeilijk aan te tonen of dat echt door de prijzenoorlog komt, maar goed is het natuurlijk niet. Ik ga mijn piijzen voorlopig niet vexiagen. De winstmarge die ik nu heb op mijn boodschappen, heb ik absoluut nodig." Bram Baayens, eigenaar van de Meer- markt in Kortgene, denkt dat de prijze noorlog z'n grootste effect al heeft ge had. „We zullen er ongetwijfeld last van krijgen, maar het is een ontwikke ling die al jaren aan de gang is. Bij de laatste prijsverlagingen was er al een veel geringer effect dan twee of drie jaar geleden. Ik maak me er niet zo druk om. Er komen hier veel toeristen, dat scheelt ook." Zijn broer Piet, die een supermarkt uit baat in Ovezande, ziet het ook niet zo somber in. „Ik heb gelukkig nog veel vaste klanten. Het verschil met de win kels in Goes is toch het contact met de mensen. Je maakt eens een praatje en je weet veel van elkaar." Verbeek deelt die merxing: „Wij bieden een service waar geen winkel in Goes te genop kan. Als een klant ziek is, bren gen we de boodschappen thuis. Vanoch tend was er iemand z'n portemonnee vei'geten. Nou, dan schrijven we dat op en kan die klant volgende week betalen. Veel mensen zien dat niet. Plet is jam mer dat het altijd maar om die rotcen- ten gaat." Service „De trek naar de Goese supermarkten is er altijd geweest", zegt Spar-eige- naar Ko Kallewaard uit Colijnsplaat. „Dat zal door een nieuwe prijzenoorlog niet erger worden, denk ik. We zijn so wieso duurder dan de grote ketens. Daar kunnen we niet tegenop. Wij kun nen het alleen winnen op service en kwaliteit: de boodschappen inpakken, meelopen naar de auto, thuisbezorgen. Bovendien hebben we alles vers in de winkel. Dat zie je niet veel meer. Sommige klanten vinden die charme van de plaatselijke supermarkt toch be langrijker dan de prijs van de produc ten. Voor Janny Ventevogel uit Colijns plaat is het prijsverschil met de grote su permarkten niet de moeite waard. „Je moet eerst met de auto naar Goes xij- den. Dan moet je ook nog betalen voor het parkex-en. Ik ben ook ondernemer ge weest in het dorp. Toen wilde ik ook dat de mensen naar mijn winkel kwamen. Die mensen moeten ook hun brood ver dienen." Miets Geurink uit Kortgene is het daar helemaal mee eens. „Ik ga niet naar Goes voor de boodschappen. Ik wil de plaatselijke supermarkt in ere houden. In de zomer gaat het wel met de toeris ten, maar in de winter hebben de onder nemers het hier echt niet makkelijk. Daar moet je ook aan denken." Haar dorpsgenote Maria de Haas denkt er heel anders over. „Ik ga altijd naar Goes voor mijn boodschappen. Het is toevallig dat ik nu in de supermarkt in Kortgene ben. Ik vind dat het te veel scheelt in de prijs. Een pak geleisuiker kost hier 1,79 eux-o. Bij de Agrimarkt kost het 1,58 euro, moet je nagaan. Ik ga één keer in de week, dan kost het xxiet zoveel benzine. Dan ga ik ook met een naar de markt voor de groente." In het vers winkeltje van C-oby en Jan Huisson in 's-Heer Arendskerke slen tert een klant binnen. Hij komt alleen voor een pakje shag. „Voor de andere boodschappen gaan we naar de supermarkt. Die is goedko per. 't Is alleen jammer voor hem", priemt hij de vinger naar Jan. Jan zal het een worst zijn. Vergeten boodschappen Hoewel de winkel bijna alles in huis heeft, van vers brood, groente, koffie, tijdschiïften tot shampoo, pretendeert ze geen concurrent te zijn van de super markt. „We zijn een winkel voorde ver geten boodschappen, dat was ons idee toen we hier zestien jaar geleden begon nen. En dat is nog steeds zo. Mijn vrouw drijft de winkel, ik werk er nog twintig uur elders bij. We verdienen best een leuke boterham. Er hoeft geen ham op te liggen, we zijn tevreden met boterhamworst." Redactie: 0113-315649 PöSlbiis31,4460 AA Goes 'i Advertentie-exploitatie. d en Midden-Zeeland: 0113-315520; Cws-Vlaanderen: 0114-372770; gonaal: 020-4562500. vrijdag 18 augustus 2006 - Politie rolt wietkwekerij op bij IJzendijke UZENDIJKE - De Zeeuwse poli tie heeft gisterochtend in een schuur aan de Isabellaweg tus sen Philippine en IJzendijke een wietkwekerij ontmanteld. Daar bij werden een 34-jarige man en 21-jarige vrouw uit Bulgarije I aangehouden. Zij zijn overge bracht naar het huis van bewa ring Torentijd in Middelburg. In de voormalige koeienstal wer- den twee kweekruimtes met een li kleine zeshonderd hennepplan- jjj len (oftewel zestig kilo met een s inkoopwaarde van een slordige 0 anderhalve ton) aangetroffen. „Het pand is niet bewoond, we 4 vermoeden dat de aangehouden Ij man en vrouw de planten alleen $j onderhielden. Onderzoek moet 1 nog uitwijzen wie de eigenaar I van deze kwekerij is", vertelde teamchef C. van Bostele van de politie Zeeland. „De stroom werd illegaal afge tapt van energiebedrijf Delta. Dit is zeker één van de meest professioneel opgezette kweke rijen die ik ooit heb gezien, maar tegelijkertijd hebben we het wel over een heel brandge vaarlijke constructie", zei Van Bostele. Het afvoeren van de planten ge beurde binnen de gemeente Kluis voor het eerst volgens het ontmantelconvenant, dat een aantal Zeeuwse gemeenten, poli tie, justitie en Delta vorig jaar hfsloten om gezamenlijk tegen il- legale wietteelt te strijden. „Het f grote voordeel is dat we de kos ten van het opruimen nu kun- j. nen verhalen op de eigenaar. jdoor Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - Zeeland 1 een knooppuntensysteem voor fietsers, maar sinds giste ren kunnen ook wandelaars ge bruik maken van een netwerk doorliet landschap. Het wandelnetwerk De Schen- 9en - Kiekendiefpad strekt zich uit over bijna het hele buitenge bied van de gemeente Goes. Er $jn startpunten bij onder meer 'bet Poelbos, De Piet, het Katse peer, het Goese Sas, het dorps huis in Wolphaartsdijk en bij bet Goese station. Door op de ijHQoppunten steeds een keuze te maken, kunnen mensen zelf bepalen hoe lang ze hun tocht maken. Kaarten met alle knoop punten zijn te koop bij onder meer de VVV. Aan de Oudelandsedijk net bui ten Wolphaartsdijk werd het netwei'k gisteren geopend door gedeputeerde A. Poppelaars. Hij onthulde er een informatiebord. Daarna vertrok een gezelschap van een kleine honderd mensen voor een wandeltochtje naar boomgaardterras Van buiten uit in Oud-Sabbinge, één van de re creatieve voorzieningen langs het netwerk. Onderweg lazen leerlingen van de Ichtussschool gedichten over wandelen voor. Bij het boomgaardterras zei Pop pelaars zeer ingetogen te zijn met het eerste Zeeuwse wandel netwerk. „Dat het maar net zo'n succes mag worden als het fiets- netwerk", stelde hij. „Daar zijn al meer dan 65.000 kaarteffl van verkocht." Contracten A. Hulster van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland be nadrukte dat heel wat van de in totaal 75 kilometer aan wandel route over land van boeren en fruittelers gaat;. Daar zijn vijf tien contracten vo,or afgesloten. „Het viel niet altijd mee om ze zover te krijgen, maar als de wandelaars zich correct gedra gen en geen afval weggooien, denk ik dat meer pai'ticuliere grondbezitters hun land in de toekomst willen openstellen", sprak hij hoopvol. Poppelaars hoopt ook dat de mensen zich ge dragen. „Ik heb me afgevraagd van wie het landschap nu exgen- lijk is", zei hij, om vervolgens tot de conclusie te komen dat het van de boeren is. De burgers zijn er volgens hem te gast. „Maar", zo sprak de gedeputeer de, „dat is geen enkel probleem nu steeds meer agrariërs hun land openstellen voor publiek." Honden komen er iets minder gunstig vanaf. Die mogen over bepaalde stukken niet lopen. Er zijn alternatieven voor mensen die met hun trouwe viervoeter op pad willen. Tijdens de wandelroute werd gestopt om naar gedichten van scholie ren van de Ichtusschool te luisteren. foto Willem Mieras jhnr Frank Balkenende GOES - De Agrimarkt, met ves- tigingen in Goes, Middelharnis en Roosendaal, gaat mee in de i prijzenslag tussen supermark- len. Volgens commercieel direc- I leur Iz. Leenhouts is de Agri- Érfct daartoe gedwongen, nu met name concurrent Jumbo de prijzen verlaagt en Albert Heijn int overweegt te doen. De Agrimarkt, in 1970 begonen als een dochter van de Coöpera tieve Aan- en Vex-koopvereni- ging (CZAV), is een kleine, onaf hankelijke speler in zuidwest- Nederland, maar zegt in Goes wel marktleider te zijn. „Daar hebben we inmiddels 18.000 klanten per week en bezitten we twintig procent van het markt aandeel." Leenhouts benadrukt dat de su permarkt zijn leidende positie 'wil verdedigen. „We profileren ons als 'duidelijk goedkoopste supermarkt'. Daarom worden de prijzen verlaagd met vijf tot vijftig procent. De verlaging is afhankelijk van het product. Van een pak melk kun je niet veel meer afdoen, maar op bij voorbeeld koffiepads is de verla ging tien procent en voor fruit- sïroop veertig procent. 1 Buren In Goes zijn Agrimarkt en Jum- j bo bijna buren - alleen de spoor lijn scheidt de winkels - dus die houden elkaar goed in de gaten. Andere grote supermarkten zijn Dirk van den Broek in Goes- Zuid en Albert Heijn in het cen trum. Verder telt Goes een C1000 aan het Molenplein en de prijsvechters Aldi (Oostwal) en Lidl (Goese Polder). Leenhouts sluit zeker niet uit dat de prijzenoorlog tussen de super-markten lokaal verder kan oplaaien. „Het kan goed zijn dat lokale concurrenten weer zullen reageren. We letten scherp op el kaar." Commercieel directeur- C. Kloos terman van landelijke super marktketen Jumbo beaamt dat: „Wij garanderen onze klanten de laagste prijs. Wie een pro duct elders goedkoper vindt, kan het gratis bij ons komen ha len." Kloosterman wil maar zeg gen dat ook de Jumbo er niet voor tex-ugdeinst op lokaal ni veau, in dit geval Goes, een flink robbertje te vechten. „We zijn bereid ver te gaan. We heb ben nu tot zestig px-ocent lagere prijzen voor een periode van twee maanden, maar als het moet, verlengen we die." Goes heeft een naam opge bouwd als het om lokale com merciële veldslagen gaat. Een paar jaar terug woedde er een langdurige en heftige benzine- oorlog. Ook de OK-pomp van de CZAV, die op het parkeerterrein van de Agrimarkt is te vinden, liet zich daaxin niet onbetuigd. De merkpompen werden tijdens de brandstofoorlog gesteund door de grote olieconcerns. De laatste jaren is het echter rustig aan het Goese benzinefront. Dorpswinkels Commercieel directeur Leen houts van de Agrimarkt is 'niet gelukkig' met de prijzenslag, die Albert Heijn in 2003 ontketende om verloren klanten terug te winnen. „De pi-ijzen zijn inmid dels op een niveau dat commer cieel gezien eigenlijk niet meer kan. Alleen de consument is er uiteraard blij mee. Op de lange duur is dit echter voor niemand goed. De voortdurende vexia- ging van prijzen kan niet zonder gevolgen blijven voor buurtsupers op het platteland. De dorpswinkels zullen voor hun kiezen krijgen exx dat is uit eindelijk weer slecht voor de leefbaarheid in de kleinere ker nen." Leenhouts denkt dat de Agri- max-kt de strijd zonder kleer scheuren doorkomt. „Door de prijsverlagingen daalt je omzet in geld, maar als je meer klan ten trekt, kun je toch nog tot om zetgroei komen en je winstmar ge halen. Maar goed, iedereen vecht voor zijn toko. Het wordt een hete herfst in supermarkt land." Dat weerhoudt Agrimarkt er ixiet van om in de herfst volgend jaar een vierde supermarkt te openen en wel in Vlissingen. proefrit en maak kans op een heerlijke eau de toilette van Dolce and Gabbana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 25