'ROVINCIALE ZEEUWSE COURAN Ziekenhuizen verlaten fusiepad Kamer woest op Schultz over spoor PZC (Ondernemer PZC Blauwtong vastgesteld bij schapenbedrijf in Kerkrade «te Auto Schipper verdrinkt bij bizar ongeval in haven Antwerpen y ;iUri'i Morgen Talentendag in Veere. Walcheren en Oosterscheldeziekenhuizen zoeken andere samenwerking 21 Klus voor mensen zonder hoogtevrees urn Auau§Tü§ DETROIT - Een Amerikaanse rechter heeft de regering-Bush gisteren opgedragen te stoppen met het geheime binnenlandse afluisterprogramma door de na tionale veiligheidsdienst NSA. De regering heeft dit program ma, waarbij op grote schaal Amerikaanse burgers worden af- ïsterd zonder gerechtelijke toestemming, na de aanslagen van 11 september 2001 opgezet inde strijd tegen het terrorisme. Ie uitspraak van de rechter is een gevoelige tik op de vingers voor Bush. Volgens rechter A. Diggs Taylor in Detroit komt het geheime af luisterprogramma neer op een schending van de burgerrech ten, van de vrijheid van me ningsuiting en van de grondwet telijk vastgelegde controle van de presidentiële macht. Hel Witte Huis en het ministerie van Justitie wilden gisteren niet reageren. GPD/RTR NEELTJE JANS - De bouw van acht nieuwe superhoge windturbines op de storm vloedkering is in volle gang. Geen klus voor mensen met hoogtevrees. Deze man is op een hoogte van 78 meter boven de grond bezig met de voorbereidingen voor het plaat sen van de laatste wiek. Als die er eenmaal aan zit heeft de rotor een diameter van negentig meter. De nieuwe windturbines zijn imposant door hun hoogte en traag draaiende wieken. Ze vervangen dertien kleinere exemplaren die al sinds jaren op de stormvloedkering staan. In oktober - voor de start van het stormseizoen - moeten alle acht geplande turbines op hun plaats staan en leveren ze voldoende energie om 24.000 huishoudens van stroom te voorzien. De vervanging van de huidige molens op de Roggenplaat (bij Burgh-Haamstede) laat nog op zich wachten. De vergunningen hiervoor zijn nog niet rond. Vanuit Burgh is bezwaar tegen de nieuwe turbines omdat inwoners vrezen voor lawaai. foto Dirk-Jan Gjeltema van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer) is ernstig met de Tweede Kamer in (Advertentie) Zie adv. pag. 24 WGCeNGR dagbladen botsing gekomen over de nieu we dienstregeling van de NS. Zij heeft daar deze week al het groene licht voor gegeven, ter wijl de Kamer er nog over zou debatteren. De verkeersspecialisten in de Kamer, die gisteren voor een spoeddebat met de staatssecreta ris het zomerreces onderbraken, nemen het Schultz vooral kwa lijk dat er nu geen mogelijkheid meer is om de verslechtering van het treinvervoer in met na me het oosten en noorden van het land aan te pakken. CDA'er Van Hijum, die tevens namens de WD sprak, toonde zich 'zeer onaangenaam ver rast'. „We zaten nog midden in het debat en nu blijkt dat we (Advertentie) Bent u de dynamische medewerker/ster die Adri Zn. BV zoekt? Kijk morgen in de het alfabet van Zeeland en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. het point of no return al gepas seerd zijn." Voor de PvdA is de dienstregeling voor 2007 onac ceptabel. De partij meent dat Schultz de 'grote bezwaren van de Kamer' genegeerd heeft. De SP bracht een afspraak van pre mier Balkenende met de Kamer in herinnering: er zouden tij dens het reces geen onomkeerba re besluiten worden genomen. „En dat is nu wel gebeurd", stel de SP'er Van Velzen. „Dat kan niet." Schultz van Haegen verdedigde zich met de stelling dat ze geen keuze had. De NS moesten voor 26 juli weten of ze de nieuwe dienstregeling konden gaan uit voeren, anders zouden ze inter nationaal gezien in de proble men komen. De Kamer bracht daar tegenin dat dit voor Schultz geen nieuws kon zijn en sprak van een 'blunder' (SP), 'een grove inschattingsfout' (ChristenUnie), 'beschaamd ver trouwen' (GroenLinks) en 'een plotselinge overval' (CDA en WD). De bezwaren van de Ka mer spitsen zich toe op de spoor verbindingen tussen de Rand stad en het noorden, en tussen het noorden en het oosten. Schultz heeft toegezegd dat ze vandaag nog een brief naar de Kamer zal sturen waarin ze zich zowel politiek als inhoudelijk verantwoordt voor haar beslis sing. Op basis daarvan besluit de Kamer of er aanstaande maandag een plenair debat volgt. GPD pagina 4 e commentaar van onze redactie binnenland DEN HAAG - Bij een schapen- bedrijf in Kerkrade is gisteren de ziekte blauwtong vastge steld. Dat deelde het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) gister avond mee. Eerder waren al enkele bedrijven geblokkeerd, omdat het vermoeden bestond dat schapen mogelijk zijn be smet met de ziekte. Blauwtong is een virus dat wordt overgebracht door ste kende muggen die doorgaans in warmere oorden als Spanje en Portugal voorkomen. Het is de eerste keer dat de ziekte in Nederland opduikt. Als gevolg van de ontdekking geldt voor Nederland per direct een alge heel exportverbod van levende herkauwers (runderen, scha pen en geiten) en levende pro ducten van deze dieren (sper ma, eicellen en embryo's). Insecticiden Het ministerie liet verder we ten dat rond de besmette be drijven een beschermingsge- bied van 100 kilometer komt met daarom heen nog een toe- zichtgebied van 50 kilometer. Levende herkauwers en leven de producten mogen deze ge bieden niet verlaten. In het be- schermingsgebied wordt gead viseerd om herkauwers, var kens en paarden op te stallen, en insecticiden te gebruiken. Bovendien is in een gebied van twintig kilometer rond het be smette bedrijf aan- en afvoer van herkauwers verboden en moeten deze dieren worden op- gestald. Het gebruik van insec ticiden is daar verplicht. Schapen die de ziekte onder de leden hebben, krijgen hoge koorts en ontstekingen aan mond en tong (waardoor die laatste blauw kleurt). Een schaap met het blauwtongvi- rus sterft meestal binnen acht tot tien dagen. Besmette runde ren en geiten sterven niet aan het virus. Mensen lopen geen gezondheidsrisico. Plet ministe rie waarschuwde jaren gele den al voor het oprukken van ziekten uit Zuid-Europa als ge volg van het steeds warmere klimaat. GPD/ANP Zonnige perioden, maar vanavond op nieuw buien.Matige tot krachtige zuide lijke wind en maxima 22 a 23 graden. 248e jaargang no. 194 vrjjdag 18 augustus 2006 los nummer 1,25 internet: www.pzc.nl door Wout Bareman ANTWERPEN - De schipper van het Rotterdamse binnen vaartschip Minerva is gisteroch tend in de Antwerpse haven ver dronken na een ongeval. Een dokwerker werd gisteravond nog vermist. Bij het lossen viel een bundel staalrollen van 154 ton uit de kraantakels en kwam op schip terecht. Vier dokwerkers en de schipper werden bij die klap ge lanceerd en kwamen in het wa ter terecht. Het stoffelijk over schot van de schipper werd door duikers bovengehaald. Drie van de vier dokwerkers werden uit het water gevist en ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis. Zij zijn zo goed als zeker ongedeerd. De Minerva kapseisde in nauwe lijks een minuut. Op dat mo ment werden rollen staal uit het ruim van het schip in het Zesde Havendok in het oudere gedeel te op de rechteroever van de Ant werpse haven overgeladen in het zeeschip Chipelbrok Moon. Een dokwerker, die aan de over zijde van het havendok aan het werk was, zag het gebeuren. „In een mum van tijd zonk de ach tersteven en was het schip on der water verdwenen. Daarna volgde een grote watermassa, een soort tsunami." De bundel staalrollen sloeg een gat in het schip. Hij zag hoe de Minerva plooide en direct zonk. Volgens andere getuigen over leefde een van de dokwerkers dankzij een luchtbel in het ruim. Enkele minuten latei- werd hij uit het water gehaald. (Advertentie) Rechter verbiedt afluisteren door terreurdienst VS Heuse schoonheid van Lexus Hnnr Claudia Sondervan GOES - De Oosterschelde ziekenhuizen en het zie kenhuis Walcheren zien af van een formele fusie, maar willen in de praktijk wel als één ziekenhuis func tioneren. De ziekenhuizen trokken de vergunningaan vraag voor een fusie bij de Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) op het nip pertje in omdat die de fusie wilde verbieden. De NMa vindt dat door de fusie patiënten en zorgverzekeraars ie weinig te kiezen hebben aan gezien andere ziekenhuizen te ver weg liggen. De noodzaak tot kwaliteitsverbetering van de me dische zorg, reden van de ge wenste fusie, weegt volgens de NMa niet 'op tegen het concur- rentiebelang. De NMa zou het oordeel over de fusie gisteren geven, maar de di recties van beide ziekenhuizen besloten dat niet af te wachten. „We willen per se op 1 januari 2007 van start. Dat zou met be roepsprocedures niet lukken," zegt voorzitter H. Simons van de raad van bestuur van .de Oos terscheldeziekenhuizen Voordeuren De NMa ziet voldoende andere samenwerkingsvormen dan een fusie om die kwaliteitsverbete ring te bereiken, zei een woord voerder van de NMa gisteren. De ziekenhuizen zoeken nu een nieuwe juridische vorm voor sa menwerking. Die moet over twee weken duidelijk zijn. Door de houding van de NMa moeten de ziekenhuizen elk een raad van bestuur houden en ie der apart met zorgverzekeraars onderhandelen. Achter die twee voordeuren tref fen patiënten in Noord- en Mid den-Zeeland echter één medisch bedrijf. De artsen van de twee ziekenhuizen verenigen zich al in gezamenlijke maatschappen zodat dokters in Goes, Vlissin- gen en op de klinieken in Mid delburg en Zierikzee te vinden zijn. De behandellocaties moe ten echter van de NMa concurre ren in prijs en dienstverlening. De nieuwe Zorgautoriteit oor deelde eerder dat uit oogpunt van doelmatigheid de twee zie kenhuizen elk de ideale omvang hebben. De nieuwe samenwer kingsvorm die de ziekenhuizen aannemen is minder efficiënt dan een fusie, beaamde R. Zo mer van de raad van bestuur van Ziekenhuis Walcheren. „We houden onze ambities over betere medische zorg. Maar het duurt nu langer en het wordt minder uitbundig," zei Simons. Directeur T. Peekei van pa tiëntenorganisatie het Klaver blad noemt het jammer dat de fusie verlaten wordt. „Wij heb ben de NMa duidelijk gemaakt dat wij in dit geval kwaliteit bo ven keuzemogelijkheid stellen. Plet is jammer dat de NMa dat niet zo ziet." Dagelijks provinciebestuurder M. Ie Roy betreurt de starre op stelling van de NMa. „Je ver wacht toch dat er landelijk be grip is voor de problemen waar mee Zeeland worstelt om aan trekkelijke ziekenhuizen voor patiënten en nieuwe artsen te houden." pagina 3 ook dit jaar tekorten bij ziekenhuizen Toeristen herontdekken Spanje Toeristen hebben de weg naar Spanje teruggevonden. Na jaren van kwakkelen heeft het land zijn sterke positie als vakantieparadijs terug verworven. Vooral Catalonië, en dan met name de Costa Brava, Costa Dorada en Barcelo na zijn in trek. Plotels zijn er in de maanden juli en augustus volledig volgeboekt. De gemiddel- de stijging van het toerisme ligt op 6 procent. Goedkoop tanken levert meer op Halvering van de accijns op benzine en diesel in Zeeuws-Vlaanderen is voor iedereen goed, beweert Har- rie Weitering uit Philippine. Minder Zeeuws-Vlamingen zullen in België gaan tanken; Belgen zullen juist naar Zeeuws-Vlaanderen gaan. Hij verwacht dat de brandstofverkoop daardoor zal verdrievoudi- gen en dat levert de Staat per saldo meer op. Dirk Kuijt tekent bij Liverpool Dirk Kuijt heeft zijn top- transfer. De spits van Feye- noord stapt onmiddellijk over naar Liverpool, waar hij een vierjarig contract te kent. Kuijt was al enige tijd rond met de 'Reds'. De clubs kwamen deze week tot een akkoord over de afkoop- isffl som. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16, 17 en 19; Redactie Reactie: 20; Auto: 21. MAANBMSNU 21,10 VOORGERECHT HOOFDGERECHT NAGERECHT Vooraf een trio van Dan volgt een rode En als afsluiting eei vis, vlees en mul met garnalen sorbet met verse aard- j vegetarisch. prei en saus, beien en slagroom. O Noteert u mij voor een proefabonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbii éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste drie maanden geen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Hl per maand met automatische incasso 20,551* per kwanaal met automatische incasso 59,751", per jaar met automatische Incasso 229,201*. met gratis PZC paraplu 8|7ll688l555530ll het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1