Feyenoord verliest boegbeeld Droom komt uit voor Kuijt Tom Boonen wint weer eens PZC Nieuw belastend materiaal tegen Ullrich en Basso Dure seconden verlies Nederlandse renners Derks broedt op Champions League voor eerste divisie 17 transfer Dirk Kuijt zadelt Rotterdamse club met sportief probleem op NAC schorst Leonardo Schoonvader Landis pleegt zelfmoord Kiplagat op jacht naar wereldrecord Keeper maakt vader en diens vrienden rijk ROTTERDAM - Waar suppor ts, medespelers en technische sla/voor vreesden, werd giste- bewaarheid. Dirk Kuijt ber| Feyenoord de rug toe en speelt de komende vier seizoe nen voor Liverpool. De aanvoer der en topscorer werd gisteren medisch gekeurd en zal vandaag ia Engeland worden gepresen teerd. „We hebben er alles aan ,jdaan om Dirk te behouden", «i Jorien van den Herik giste- "i. ue voorzitter wist echter ook dal Kuijt niet te behouden was jls een buitenlandse topclub ach zou melden. „Veel clubs hebben de afgelopen tijd gepro- Dirk te contracteren, vrijdag 18 augustus 2006 maar telkens heeft hij nee ge zegd tegen die clubs omdat ze niet aansprekend genoeg waren voor hem. Terwijl er toch gere nommeerde clubs tussen zaten. Dat tekent de instelling van Dirk: of bij Feyenoord blijven, of naar zijn droomclub. Liver pool was en is zijn droomclub." „Het is jammer voor Feyenoord, maar we gunnen Dirk deze stap", vervolgde Van den Herik. „We moeten hem dankbaar zijn voor zijn inzet en loyaliteit rich ting Feyenoord en de suppor ters. Hij verdient respect en een groots afscheid van Feyenoord. En we hopen natuurlijk dat hij over een paar jaar weer terug keert in De Kuip." Voor Feyenoord is de verkoop van Kuijt de grootste transfer uit de geschiedenis. De Rotter- to Barry van der Hooft DEN HAAG - Zijn geduld werd de afgelopen maanden behoor lijk op de proef gesteld. Dirk Kuijt had zijn zinnen gezet op etn lucratieve transfer naar één van de Europese topcompeti- lies, maar de nieuwe liefde liet lang op zich wachten. Deze week kwam alles ineens in een stroomversnelling, waar door Kuijt de komende vier sei zoenen het shirt van Liverpool j„Ik vind het een eer om voor zo'n club te gaan spelen", zei de international. interland tegen Ierland, waarin hij als invaller de twee de helft speelde, moest Kuijt dagavond nog even op zijn tong bijten. De transfer was al in een vergevorderd stadium en werd enkele uren later afge rond. Kuijt vloog gisteren van- uil Dublin naar Liverpool, waar ij 's. avonds een medische keu- ing onderging. Vandaag wordt van onze sportredactie DEN HAAG - Het net rond de van dopinggebruik verdachte wielrenners Jan Ullrich en Ivan Basso sluit zich weer iets ver der, De namen van de twee zijn opgedoken op een fax van de Spaanse dopingarts Eufemiano Fuentcs. Het is de eerste keer dal de Tour-winnaar van 1997 en de Giro-winnaar van dit jaar zonder schuilnaam worden ge noemd door de medicus. Tot nu toe was een verband tus sen Fuentes en de twee topcou- reui's slechts te leggen door het verklaren van codewoorden. De arts en Ullrichs begeleider Rudy Pevenage spraken bijvoorbeeld over: 'De zoon van Rudy', 'De derde man' en 'Nr. 1'. In de door de Duitse krant Süddeutsehe Zeitung ontdekte fax, geeft Fuentes echter onverholen een blik in zijn afsprakenboek. «Nelson, zoals afgesproken stuur ik je de lijst van medewer kers en deelnemers aan het festi val dat in mei plaatsvindt", schrijft Fuentes. Daaronder volgt een genum merd lijstje met onder anderen denamen Ivan Basso (CSC), Jo- BREDA - Twee dagen voor aan vang van de competitie is er bij NAC onrust ontstaan tussen Leonardo en trainer Ernie Brandts. Het gevolg is dat de Braziliaanse spits morgen tegen AZ niet mag meespelen. die sinds de winter stop voor de Bredase club voet ealt, zou gisteren kort voor het einde van de training boos van eet veld zijn gelopen. Volgens technisch directeur Earnest Ste- jvart, die gisteren namens NAC eet woord voerde over de kwes- 'ie, werd de spits kwaad nadat joiner Brandts hem op zijn ta ken in het veld had gewezen. Leonardo zelf ontkent de hele kwestie. „Er is helemaal niets gebeurd. Ik liep van het veld om ■jaar de wc te gaan. Ik ben ook helemaal niet boos."GPD damse club ontving in 1998 ruim acht miljoen euro van Glas gow Rangers voor Giovanni van Bronckhorst en kreeg twee jaar later van Bologna eenzelfde be drag voor Julio Ricardo Cruz. Over de exacte transfersom voor Kuijt doen de club en zijn mana gement geen uitspraken, maar Liverpool betaalt naar verluidt zo'n achttien miljoen euro voor de spits. Van dat bedrag zal on geveer twaalf miljoen naar Feye noord vloeien, terwijl ook zijn voormalige clubs FC Utrecht en Quick Boys een percentage tege moet kunnen zien. Financieel mag het dan een lu cratieve transfer zijn voor Feye noord, sportief heeft de club een groot probleem. Directeur Chris Woerts maakte al in een eerder stadium duidelijk dat een trans ferbedrag voor Kuijt niet volle dig in de spelersgroep geïnves teerd zal worden. Feyenoord heeft nu nog een kleine twee we ken om een adequate vervanger voor Kuijt binnen te halen, want op 31 augustus sluit de transfermarkt. Geduld Toch moeten de beleidsbepalers bij Feyenoord niet in paniek ra ken, benadrukten commercieel directeur Chris Woerts en tech nisch manager Peter Bosz giste ren. Het duo predikte geduld. „Kwaliteit staat voorop, niet kwantiteit", zei Woerts. „We zul len de tijd nemen om een verster king te halen." Bosz: „We wis ten dat dit kon gebeuren en heb ben er ook over nagedacht. Het is nu zaak hard aan de slag te gaan. Een spits van het kaliber Kuijt vinden we niet en daar moeten we ook niet naar op zoek gaan." Woerts: „We moe ten proberen hier als team ster ker uit te komen. Dat is de uitda ging." Feyenoord heeft geruime tijd ge leden al een lijstje gemaakt met potentiële vervangers. „Het na deel is dat we steeds dichter bij het sluiten van de transfermarkt komen", vertelde Bosz. „Een aantal spelers heeft al bijgete kend bij hun club of is aan een andere club verkocht. Daardoor hebben we al wat namen weg moeten strepen." Belangrijkste gegadigde om Kuijt op te volgen lijkt Erik Ne- vland van FC Groningen. Die club is zondag echter de eerste tegenstander van Feyenoord in de competitie en zal zijn Noorse aanvaller niet zonder slag of stoot laten vertrekken. Ook de namen van de voormalig Feye- noorders Jon-Dahl Tomasson en Julio Ricardo Cruz staan op het lijstje van de club. Feyenoord verkocht eerder deze zomer al Salomon Kalou aan Chelsea en de ploeg is nu in aanvallend op zicht verder verzwakt. GPD hij op Anfield Road aan de En gelse media voorgesteld. Veel tijd om bij zijn overgang stil te staan heeft Kuijt niet, want morgen start de Premier League voor Liverpool met de uitwedstrijd tegen Sheffield United. Kuijt kan tegen de pro movendus al meteen zijn debuut maken en is ook speelgerechtigd voor de voorronde van de Cham pions League. Daarin verdedigt de Engelse club woensdag een 2-1-voorsprong tegen Maccabi Haifa. Vanwege de onveiüge si tuatie in Israël wordt dat duel in Kiev afgewerkt. Spelen op dat niveau was voor Kuijt één van de belangrijkste redenen om voor Liverpool te kiezen. „Er was meer belangstel ling vanuit het buitenland, maar voor mij was er niet één bij van het kaliber Liverpool. Het is een geweldige club met een enorme uitstraling, een fan tastisch meelevend publiek en een historie om van te smullen." GPD sé Enrique Gutierrez (Phonak) en Jan Ullrich (ex-T-Mobile) en een zwierige handtekening van de dokter. Met 'het festival' wordt vermoedelijk de Giro d'Italia bedoeld, die de drie in mei van dit jaar reden. Basso won, Guttierrez werd tweede en Ullrich won een tijdrit. De fax is geadresseerd aan Nelson Giraldo Flores, een goe de bekende van Fuentes. De Co lombiaan was in het verleden on der meer betrokken bij de door dopingschandalen uiteengeval len Kelme-ploeg (waar Gutier rez ook reed) en wordt ervan ver dacht als leverancier of koerier van verboden middelen voor Fuentes te hebben gewerkt. Eufemiano Fuentes is het mid delpunt van een groot dopingon derzoek door de Spaanse justi tie. Volgens de arts zelf heeft hij een klantenbestand met tiental len bekende sporters uit ver schillende disciplines. Jan Ull rich en Ivan Basso hebben altijd ontkend dat zij daarbij horen. GPD SAN DIEGO - De schoonvader van de omstreden Tour de Fran- ce-winnaar Floyd Landis heeft zelfmoord gepleegd. Dat maak ten de autoriteiten in San Diego (Californië) woensdagavond be kend. David Witt (57), die goed be vriend was met de van doping verdachte wielrenner, schoot zichzelf dinsdag dood. Witt en Landis werden huisgenoten in 1998, kort nadat de latere Tour-kampioen naar San Diego was verhuisd. Ze hadden dezelf de fietscoaeh. Witt stelde Lan dis voor aan diens toekomstige vrouw Amber. Zij is een dochter van de vrouw van Witt uit een vorig huwelijk. Witt had een restaurant in San Diego, waar hij allerlei Lan- dis-memorabilia tentoonstelde. Hij was deze zomer in Frankrijk waar hij Landis zag winnen. ANP/AFP door Harm Vonk HOOGEVEEN - In de Ronde van Frankrijk was Tom Boo nen zo slecht dat hij na een week naar huis had moeten gaan, bekende hij gisteren. In de eerste etappe van de Eneco Tour waren er in Hoogeveen eindelijk weer eens bloemen voor 'Tom de Bom', die sinds 7 juni zijn kruit droog had gehou den. Het was zijn negentiende zege van het seizoen, maar de laatste overwinning van de we reldkampioen (Veenen- daal-Veenendaal) was al meer dan tien weken geleden. In de Tour had de man die opgroeide in Balen grote ambities; Boo nen droeg weliswaar geel, maar de kritiek zwol aan: Boo nen won niet meer. „Dat lag niet aan de ploeg, er was maar eentje die tekortkwam. Ik had na een week naar huis moeten gaan, het lukte toch niet meer." Boonen noemde zichzelf in de Tour een sprinter die kinderlij ke fouten maakte. „Dat was ook zo", erkende de 25-jarige Belg, over wie eind volgende maand de biografie 'Mijn ver haal' op de markt komt. „Maar de sprints in de Tour hebben niks met deze sprint te maken, alleen heb ik nu wel rapper ge sprint dan de afgelopen zomer in Frankrijk." Nee, eigenlijk deed de zege Boonen niet zo veel. Van de topsprinters ontbrak ook bijna iedereen, van McEwen tot Ben- na ti. In Hoogeveen rekende Boonen af met Cadamuro en Gasparotto. Het belangrijkste van de overwinning was dat zijn Quickstep-ploeg niet meer dagenlang hoeft te beulen om Boonen af te zetten in de sprint. „Nu mogen ook de ande ren voor de overwinning rijden en dat was ons doel. Iedereen mag overal voor zijn kans gaan, behalve in Balen." Simpel Boonens zege geeft rust in de gelederen. Inspanningen om zijn leiderstrui vandaag in de etappe van Den Bosch naar Sittard/Geleen te verdedigen, hoeven de manschappen van ploegleider Wilfried Peeters ook al niet te leveren. Boonen: „Het is heel simpel, wij gaan niet voor de trui rijden. Wat mij betreft mogen er dertig ren ners wegrijden." GPD Eindelijk kon Tom Boonen gisteren weer eens juichen. foto Vincent Jannink door Harm Vonk HOOGEVEEN - Joost Posthuma, Thomas Dekker en Karsten Kroon, de Nederlan ders die kort eindigden in de proloog in Den Helder, hebben gisteren dure secon den verloren in de etappe naar Hooge veen. Door gaten in het peloton liep het trio ne gen seconden achterstand op. „Hoe duur deze seconden zijn blijkt op het einde, maar zonde is het wel", vond Posthuma, die nu zevende staat op zestien tellen van klassementsleider Tom Boonen. Andere regels Posthuma beklaagde zich in Hoogeveen over renners 'die niks van voren hebben te zoeken' en in de laatste kilometers gaten laten vallen. „Gert Steegmans, bijvoor beeld. Dan sturen ze zomaar uit het pelo ton en laten gaten vallen. Zulke dingen verbazen me. Normaal gelden er andere re gels in het peloton." Kroon pakte onder weg nog een bonificatieseconde, maar ver loor er op de meet ook negen. „Dat zijn cruciale seconden in een koers als deze en dat is gewoon kloten. Of ik achteraf te ver van achteren heb gereden? Nou: ja dus." Posthuma blijft wel de beste Nederlander in het klassement. Kroon en Dekker vol gen op 23 seconden. GPD Traksel overbodig bij Unibet HOOGEVEEN - Wielrenner Bobbie Traksel krijgt geen nieuw contract aangeboden van zijn werkgever Uni- bet.com. Traksel, die in het weekeinde door een val twee gebroken ribben en een barst in een schouderblad opliep, is een van de drie Nederlanders bij de Belgische ploeg die volgend jaar hoopt toe te treden tot de ProTour. Jacques Hanegraafdie als extern adviseur de ploeg doorlicht, liet gisteren weten dat Traksel niet past in de ambitieuze plannen van de ploeg. ANP Gomes en Alex weer geselecteerd RIO DE JANEIRO - Bondscoach Dunga heeft de PSV'ers Gomes en Alex opgeroepen voor twee vriendschappelijke interlands van het Braziliaans voetbalelftal. De doelman en de verdediger van de landskampioen zitten in de selec tie voor wedstrijden tegen Argentinië op 3 september en Wales twee dagen later. Gomes en Alex maakten ook deel uit van het Braziliaanse team, dat woensdag met 1-1 ge lijkspeelde tegen Noorwegen. ANP/RTR FC Groningen stuurt Kuqi weg GRONINGEN - FC Groningen heeft met onmiddellijke in gang afscheid genomen van Njazi Kuqi, een speler met een Joegoslavische achtergrond maar met een Fins pas poort. De 23-jai'ige aanvaller moest na een reeks inciden ten vertrekken. Hij ruziede de afgelopen weken regelma tig met ploeggenoten. Trainer Ron Jans: „Hij is heel erg gefocust op zichzelf, terwijl wij meer de nadruk leggen op het team. Er was te veel onrust rondom hem." ANP/GPD Geschorste mountainbiker gesnapt VERBIER - De levenslang geschorste mountainbiker Er- win Bakker blijft maar proberen aan wedsti'ijden mee te doen. Dit keer kreeg de organisatie van Grand Raid 1 Cristalp in Zwitserland hem tijdig in de smiezen en schrapte Bakker van de deelnemerslijst. De mountainbi ker werd vorig jaar tweemaal betrapt op het gebruik van doping. Daarop werd hij door de wielerunie KNWU voor het leven geschorst. Desondanks probeert Bakker aan ma rathons deel te nemen. Eerder dit jaar reed hij in Duits land mee onder de naam van zijn broer Jarno. ANP Vroemen gaat 'hazen' in Zürich GIETEN - Simon Vroemen komt vandaag aan de start tij dens het sterk bezette atletiekgala in Zürich, dat meetelt voor de Golden League. De steepleloper gaat in de Zwit serse stad 'hazen' voor de toplopers. Vroemen miste vori ge week bij het EK in Göteborg de finale van de 3000 me ter steeple door een voedselvergiftiging. ANP Doodverklaarde Daly springlevend CHICAGO - Kort voor het begin van het US PGA Cham pionship in Chicago werd de golfwereld opgeschrikt door het bericht dat de Amerikaanse golfer John Daly was overleden aan een hartaanval. Het bleek een vals gerucht. „Verpreid door iemand met een zieke geest", aldus Daly die gisteren gewoon startte in het US PGA Champions hip, het laatste major van het golfseizoen. ANP/AFP Feyenoord-voorzitter Jorien van den Herik had een tweeslachtig gevoel over de transfer van Dirk Kuijt. „Het is jammer voor Feyenoord, maar we gunnen Dirk deze stap." foto Ed Oudenaarden/ANP door Roel Wiche DORDRECHT - FC Dordrecht tegen het altijd lastige Tubeke. Fortuna Sittard contra Spora Luxembourg. VW-Erzgebirge Aue! Het wordt straks razend spannend in de stadions, hoopt oud-scheidsrechter Frans Der ks. Zijn masterplan: een Cham pions League voor de clubs uit de eerste divisie. Zomaar een wild visioen: op 10 mei 2011 stapt de selectie van VW in Venlo in de bus. Bagage: een koffer avondvullende dvd's, een container speelkaarten, wa terdichte slaapzakken en een stuk of twintig magnetronbak jes spaghetti carbonara. De reis gaat niet naar Veendam, Em- men of Velsen-Zuid. Nee, de TomTom dirigeert de chauffeur naar de Duits-Tsjechische grens. Tegenstander: het ge vreesde Erzgebirge Aue. Live bij RTL-zoveel! Fata morgana? Niet als het aan Frans Derks ligt. De flamboyan te ex-scheidsrechter broedt op een bizar plan om de niet-miljo- nairs onder de profvoetballers hun moment van glorie te ge ven: een eigen Champions Lea gue voor de eerste divisies. Derks, voormalig preses van FC Dordrecht en tegenwoordig voorzitter van de Coöperatie ZAANDAM - Lornah Kiplagat wil zondag 17 september in de Dam tot Damloop een aanval doen op 's werelds beste tijd op de tien Engelse mijl. Het officieuze mondiale record op de incourante afstand van 16,1 kilometer is overigens met een score van 50,54 minuten reeds in haar bezit. Kiplagat kwam in 2002 tijdens dit grootste hardloopevenement van Nederland, tot die hitnote ring. Voor de 32-jarige atlete- geldt de Dam tot Damloop als laatste test voor het WK op de weg begin oktober in Debrecen. GPD Eerste Divisie, is een werkgroep gestart die snel met de bond van in elk geval België om de tafel wil gaan zitten. Doel: eerst een Beneluxcup, daarna een heuse- Europese competitie voor clubs als MW, VW en Fortuna Sit tard. „En waarom niet?", meent Derks. „Ook deze clubs verdie nen een mooi podium. Het is geen alledaags idee, maar soms moeten we buiten de gebaande paden lopen. Ene dokter De Wit verzon ooit de nacompetitie. En kijk wat voor een succes dat was." De voormalige arbiter bena drukt dat zijn plan nog 'contou ren moet krijgen' en dat hij zich voorlopig wil beperken tot de' 'proeftuin' Benelux. Maar stie kem droomt hij al van grootse vergezichten. „Je zou Europa in acht regio's kunnen opdelen. Scandinavië bijvoorbeeld. Groot-Brittannië. De Benelux. De kampioenen en nummers twee en drie van de eerste divi sies spelen daar hun voorron des. De winnaars stoten door. naar de finalerondes. Ik heb Tal pa al gepolst. Die zijn razend en thousiast." GPD MANCHESTER - Het debuut van Chris Kirkland in de natio nale ploeg van Engeland - afge lopen woensdag - leverde zijn vader en vijf vrienden een boel geld op. De zes plaatsten in 1992 bij Wil liam Hill de weddenschap (van in totaal 98,10 pond) dat Kir kland voor zijn dertigste jaar in ternational zou worden. De bookmaker verplichtte zich de inzet honderd keer uit te beta-' len. De nu 25-jarige keeper, door Liverpool uitgeleend aan Wigan Athletic, kwam woens dag in de oefenwedstrijd tegen' Griekenland na de pauze in het veld voor eerste keus Paul Ro binson. Eddie Kirkland en zijn. maten mogen daardoor een che que van 9908,10 pond (iets min der dan 15.000 euro) verdelen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 17