Benzineplan met winnaars PZC Jean Kamps speelt met vormen Op zoek naar een nieuwe wereld 13 vrijdag 18 augustus 2006 0s veertien maanden cel voor afpersing jpnrAffCtOr Dooms MIDDELBURG - Een 22-jarige inffoner van Middelburg heeft volgens officier van justitie M, Ovenneer geprobeerd een man voor 1500 euro af te persen. Zij eiste gisteren bij de recht bank in Middelburg acht maan dencel plus de zes maanden ge vangenisstraf, waarvoor de ver dachte nog in de proeftijd van een eerdere veroordeling zat. Het slachtoffer was eerder al voor 30.000 euro afgeperst door een andere Middelburger, een mend van de man die gisteren terechtstond. Toen de eerste af perser vorig jaar werd ver moord, probeerde de 22-jarige verdachte daar gebruik van te maken door de afpersing voort lezetten. Het slachtoffer schakelde op 15 maart de politie in toen hij was opgebeld en hem op dreigende toon te kennen was gegeven op 21 maart het geld bij de McDo nalds in Middelburg in een auto achter te laten. De verdachte zei in eerste instantie 1500 euro van zijn vriend te goed te hebben, maar vond het niet gepast om bet geld bij zijn familie te halen. koos een gemakkelijk slacht offer, wetende dat hij bang was", zei de officier. Gijzeling De Middelburger had eerder deel uitgemaakt van een groep jongeren, die een leeftijdsgenoot had gegijzeld en afgeperst. Van het voorwaardelijk deel van de celstraf die hij daarvoor had ge kregen, zat de Middelburger nog in zijn proeftijd. De officier van justitie vond dat hij dat voorwaardelijke deel nu alsnog moet uitzitten. Raadsman E. Smit vond het geen uitgemaakte zaak dat zijn client heeft geweten dat hij met het noemen van de naam van zijn vriend het slachtoffer ang- slig zou maken. „Het slachtoffer heeft aan mijn cliënt niet ver teld dat hij veel geld kwijt was aan die man. Hij weet alleen dat het; slachtoffer door de man is opgelicht met telefoonkaarten." Smit bepleitte vrijspraak. De rechtbank doet op 30 augus tus uitspraak. kunst Souburgse blijft buiten gevangenis OOST-SOUBURG - Het gerechtshof in Den Plaag besliste gisteren dat de Oost-Souburgse vrouw die verdacht wordt van betrokkenheid bij de dood van haar zes maan den oude baby niet in voorlopige hechtenis hoeft terug te keren. Het Openbaar Ministerie was in hoger beroep ge gaan tegen het besluit van de Middelburgse rechtbank om haar vrij te laten. Volgens de rechtbank waren er onvol doende gronden om haar nog langer vast te houden. Het hof deelt die mening. Een woordvoerder van het OM benadrukte gisteren dat de vrouw nog wel wordt gezien als verdachte. Advocaat M. van der Want is blij met het besluit van het Hof. „Ze heeft een maand vastgezeten. Haar eigen kind niet eens kunnen begraven. Gelukkig moet ze nu niet terug naar de gevangenis. Nieuwe acties tegen ontpoldering OUDELANDE - Het actiecomité tegen ontpolderen, met vertegenwoordigers aan de Zuid-Bevelandse en Zeeuws- Vlaamse kant van de Westerschelde, pakt morgen de draad weer op met de plaatsing van nieuwe protestbor den. Een door het CDA Borsele opgezette fietstocht door de Zak van Zuid-Beveland is het mikpunt van actievoer ders bij Oudelande. Zij zijn vanaf 10.00 uur aanwezig met een kersvers protestbord bij Zweemersdam in de Everin- gepolder die in beeld is om terug te worden gegeven aan de Westerschelde-natuur. In Zeeuws-Vlaanderen worden zaterdag nieuwe protestuitingen geplaatst langs de pro vinciale weg tussen Zaamslag en het kruispunt St. Anne bij Terneuzen en langs de Langeweg van Axel naar Hulst tussen de Tweede en Derde Verkorting. Diefstal van natuursteen ZIERIKZEE - Van een bedrijfsterrein aan het Groene Weegje in Zierikzee zijn in de nacht van woensdag op don derdag natuurstenen tegels gestolen. Het gaat om twintig tegels van 50 bij 30 centimeter. De waarde is niet bekend. Watersporter raakt wapens kwijt GOES - De waterpolitie heeft gisteren op de Oosterschel- de een watersporter aangehouden, die verschillende wa pens aan boord had. De 39-jarige Brit werd ontdekt toen hij aan de verkeerde kant voer. De politie zette de achter volging op de snelle motorboot in en kon hem bij het Goe- se Sas aanhouden, omdat de sluiswachter de sluisdeuren gesloten hield. De man bleek een luchtdrukgeweer en een luchtdrukpistool plus munitie bij zich te hebben. Het luchtdrukgeweer is weliswaar geen illegaal wapen, maar het dragen ervan op openbare plaatsen is verboden. De Brit kreeg een boete van 200 euro opgelegd en moest zijn wapens, die samen zo'n 1000 euro waard zijn, afstaan. Stolpweg tijdelijk dicht NIEUWERKERK - De Stolpweg in Nieuwerkerk gaat vanaf maandag 21 augustus een maand dicht voor ver keer, vanwege de plaatsing van een duiker in de water gang net buiten de bebouwde kom aan de noordkant van het dorp. Het doorgaand verkeer wordt omgeleid via SirL jansland en Zierikzee. Waterschap Zeeuwse Eilanden ver wacht dat de werkzaamheden duren tot 22 september. door Anita Tournois KOEWACHT - „Het is eigenlijk spelen met vormen", legt Jean Kamps uit als hij in zijn buiten atelier, in gebruik voor het beeldhouwen, een houten model letje van een vogel laat zien. „Het vormt de basis voor een te vervaardigen bronzen beeld." Brons, het blijkt slechts één van de vele materialen en technie ken, waarin de kunstenaar zich uitleeft. Kamps, oorspronkelijk afkom stig uit Limburg, woont al gerui me tijd in Koewacht. Zaterdag en zondag houdt hij open dagen en kan men zijn beelden in kera miek en brons, schilderijen en te keningen, bezichtigen. Werk dat zich tekent door een unieke, een voudige, directe en krachtige stijl, vaak met een vleugje hu mor. Een stijl, die het werk van deze enorm veelzijdige kunste naar kenmerkt, hem erkenning brengt en resulteert in exposi ties in tal van grote steden in binnen- en buitenland. Als je naar zijn atelier in de tuin loopt, waar zijn vrouw Gillian druk doende is alles op orde te brengen voor het komend week end, ontwaar je op diverse plek ken beelden in Belgische hard steen, keramiek en brons. Je ziet een tuin, waarin beeldmateriaal en groen een serene eenheid vor men. Fraai voorbeeld vormen de acht markante aardewerken mannenkoppen - twee aan twee, vier tegenover vier, verschillen de types op zelfgemaakte hou ten sokkels - die tussen de strak geknipte buxushagen oprijzen. Details als knipoog, geeuw, een pijp of hoofddeksel maken het verschil, want koppen van Kamps behoeven geen uitleg. Je moet ze een keer zien en men vergeet ze daarna nooit meer. Zo overduidelijk is de karakte ristieke vormgeving, soms bol en rond, dan weer plat. Series Mens en dier blijken steeds op nieuw favoriete bronnen van in spiratie, al is het telkens in een andere context. Momenteel zijn ladders en trappen favoriet ele ment van zijn bronzen beelden. Mensfiguurtjes klimmen, dalen of hangen aan de treden. Elk nieuw werk refereert min of meer aan het andere maar ver telt een nieuw verhaal. „Ik werk altijd in series, borduur verder op een thema. Het is een voort durend spelen met vormen, als beeldhouwer en als schilder. Met deze terugkerende basisvor men ontstaan composities en al tekenend vaak spontaan nieuwe taferelen. Wel herkenbaar, want ik ben een man van het figuratie ve. Bovendien hou ik van het am bachtelijke dat een onbetwistba re twee- eenheid vormt met mijn creativiteit." Het zolderatelier vormt het do mein van de tekeningen en schil derijen: talrijke speelse tafere len in stralende kleuren als teke ning of achter glas: een techniek waarin de kunstenaar onbetwist baar meester is. Uit al zijn werk spreekt een grote mate van hu mor; soms doet het zelfs car- toonesk aan. Zoals in Is that all there is? Op deze uitnodiging voor het open weekend staat een koddig mannetje, dat een dito vrouwtje een inkijkje gunt in zijn broek. Het is slechts één van de talrijke werkjes met dergelijke tafereel tjes. „Veel van de werkjes, die je hier ziet, bijvoorbeeld ook in dit vi trinekastje, zijn weer onderde len van het drieluik De Tuin der Lusten: een veel groter werk dat geïnspireerd is door het drieluik van Jeroen Bosch", legt Kamps uit. Dat bijbelse taferelen regel matig onderwerpen vormen voor zijn werk is niet zo verwon derlijk: hij leerde voor priester Het Kurhaus in Kleef is ook verweven met het leven van Marenne Weiten. Vandaar dat zij zelf op sommige van haar schilderijen voor komt, foto Gerard Verschooten door Dorine Steenbergen KLEEF - Ooit klonk er klate rend water in dit stille eeuwen oude gebouw, zo fraai gevestigd 'egen de heuvelrug. Repten nat te voeten zich op het gladde mar iner van zaal naar zaal. Stonden dampende baden te wachten op naakte lichamen. Bad Cleve, net bij Nijmegen over de grens, was van 1742 tot 1914 een populair, chique kuuroord. Konden de mu ren van Museum Kurhaus in Kleef praten, dan zaten we met rode oortjes te luisteren. De Middelburgse beeldend kun stenares Marenne Weiten (1959) beeft die muren zogezegd aan ue praat gekregen. Met haar ex- Positie Expeditie is zij als een ontdekkingsreiziger op zoek ge gaan naar de lang vervlogen her- mneringen van dit voormalige Kurort. Dat heeft geresulteerd in vijftig speciaal voor het Kur haus gemaakte schilderijen in di verse technieken - aquarel, goua che en olieverf. Met daarop inte rieurs, preciezer de huidige mu seumzalen, vol herinneringen aan heden en verleden. „Het zijn de beelden die je proeft als je door de zalen van het Kurhaus loopt", aldus Wei ten. Beelden die trouwens ook zijn verweven met haar eigen herinneringen. „Ik ben opge groeid in het dorpje Oosterhout, tegenwoordig Nijmegen. Een dagje naar Kleef was toen iets speciaals. Een uitstapje met de charme van het buitenland. Tus sen deze beelden kom ik daarom ook zelf voor." Voor de buitenstaander zijn het ogenschijnlijk schilderijen vol chaos, want het zijn allemaal beelden die door en over elkaar heen lopen. Snufjes Kurorfzoals een waterbassin, gecombineerd met museumvitiïnes. Te midden daarvan lopen, staan of hangen mensfiguren, vaak op hun kop, om aan te geven dat verschillen de werkelijkheden soms eikaars spiegelbeeld vormen. Ook dui ken er insecten in op. Het is geïn spireerd door de wetenschap dat Kleef in de persoon van stad houder Johan Maurits, bijge naamd de Braziliaan, in de ze ventiende eeuw een fanatieke ontdekkingsreiziger in zijn mid den had. Nieuwe wereld Weiten ziet verwantschap tus sen de geestdrift van die stad houder en de wereld van kunste naars waartoe zij behoort. „Jo han Maurits ging op zoek naar een nieuwe wereld. In wezen is dat hetzelfde wat kunstenaars doen. Kijk maar naar mij. Wat ik hier in het Kurhaus heb ge daan is het samenstellen van een nieuwe wereld aan de hand van brokstukjes verleden en he den." Ondanks het figuratieve hou vast dat de doeken bieden, be schouwt Weiten haar werk zelf op het randje van de abstractie. Ook weet zij dat haar beeldtaal met elkaar overlappende ge laagdheden door menigeen als chaotisch wordt beschouwd. „Er zijn hier zoveel werelden die in elkaar overvloeien. Juist door ritme en ordening heb ik daar een nieuwe werkelijkheid uit willen scheppen." De gelaagdheid die haar zo fasci neert dient zich soms zelfs letter lijk aan. „Ik werk graag op ge bruikt linnen. Eerdere afbeeldin gen mogen daar doorheen sche meren." Expositie: Expeditie, werk van Ma renne Weiten, t!m 10 september in Museum Kurhaus in Kleef. Zie ook: www.museumkurhaus.de. Belangstellenden kunnen zaterdag en zondag de beelden, schilderijen en tekeningen van Jean Kamps bezichtigen in zijn atelier in Koewacht. foto Wim Kooyman en was vier jaar pastoraal wer- ker in Malawi in Afrika. Bij te- rugkeer verliet hij de kerk en volgde de sociale academie. Maar ook een baan als welzijns werker bleek onbevredigend. Uitlaatklep Tijdens elk gestolen uurtje werd getekend en geschilderd. Hij wil de terugkeren naar zichzelf en de grafische kunst die hij op de middelbare school beoefende. Zijn creatieve geest zocht duide lijk een andere uitlaatklep. Daarom ging hij een opleiding restauratie steenhouwen in Utrecht volgen waar hij zich het hakken met hamer en beitel ei gen maakte. Een nieuwe passie, beeldhouwen, was geboren. Kamps besloot fulltime kunste naar te worden. Sinds die tijd bekwaamde hij zich, als autodi dact, verder in alle voornoemde richtingen; werkte altijd in pe riodes, waarbij het een het an der afwisselde, maar bijna onop houdelijk. Kamps: „Je kunt me rustig een workaholic noemen." Open dagen zaterdag en zondag a.s. van 10.00 - 18.00 uur ten huize van Jean en Gillian Kamps, Nieuwstraat 102 in Koewacht. V riendenconcert in Middelburg MIDDELBURG - In de Burger zaal van het Stadhuis aan de Markt in Middelburg wordt van daag een zogeheten Vrienden concert gegeven. Dit begint om 20.30 uur. Het concert is georganiseerd door de Werkgroep Muziek van het Koninklijk Zeeuwsch Ge nootschap der Wetenschappen. Alle uitvoerende musici hebben op een of andere wijze een band met de werkgroep. Er wordt onder meer gespeeld door het - voor deze gelegenheid gevormde - vocaal ensemble Q, dat bestaat uit Anne Marijke de Jong (sopraan), Nel van den Broeke (alt), Carlo Nabbe (te nor), Marcel van Westen (tenor) en Christiaan Blaha (bas). De an dere uitvoerende musici zijn Tas- silo Erhardt op barokviool en Jos Vogel op klavecimbel. Op het programma staan de Mysterie- of Rozenkranssonates van Heinrich Biber en enkele vijfstemminge Sacrae Cantiones van Carlo Gesualdo. door René Schrier Meedenken over wat goed is voor Zeeuws-Vlaandereren. Dat is ei genlijk de motivatie van de 64-jarige Harrie Weitering uit Philippine. En zo kwam hij op het idee om de benzine- en dieselaccijns voor Zeeuws-Vlaanderen te halveren. Dat kost de Nederlandse staatskas geen geld, integendeel het le vert de minister van Financiën zelfs geld op, berekende Weitering. Het voormalige kaderlid van V en D ver huisde vijf jaar geleden van Voorburg naar Philippine om daar van zijn pre pensioen te genieten. Directe aanleiding voor zijn idee over de accijns was een suggestie die iemand uit Sluiskil deed aan de Terneuzense wethouder Co van Schaik om de provin ciale opcenten op de motorrijtuigenbe lasting in Zeeuws-Vlaanderen af te schaffen. Volgens Weitering is dat niet zo'n goed idee omdat het dan gaat om een provinciale belasting en de provin- Volgens Harrie Weitering uit Philipinne zijn er in Nederland alleen maar winnaars als de benzine- en dieselaccijns in Zeeuws-Vlaanderen wordt gehalveerd. Landje apart cie zal dat geld toch op de een of andere manier terug willen hebben. Aanvanke lijk stelde de Philippinenaar aan Van Schaik voor om Vlaamse schepen die over de Westerschelde varen een soort precariorechten te laten betalen. Maar dat kan volgens de wethouder niet om dat België het recht van vrije doorvaart heeft. Zo kwam Weitering vervolgens met zijn plan voor halvering van de ben zine- en dieselaccijns. De behoefte daaraan is ingegeven door het feit dat er België plannen bestaan om een wegen vignet in te voeren. Als dat gebeurt is het voor Zeeuws-Vlamin gen niet meer mogelijk om met de auto zonder te betalen buiten hun regio te ko men. Voor de Westerschelde- en Lief- kenshoektunnel moet betaald worden en straks dus ook voor het Belgischewe- genvignet. Daar moet volgens Weite ring iets tegenover staan. Halvering van de benzine- en dieselac cijns brengt op de eerste plaats met zich mee dat de talrijke Zeeuws-Vlamingen die nu nog in België tanken dat weer ge woon in hun eigen streek gaan doen. Ten tweede trekt het veel Belgen aan omdat de praktijk leert dat die erg prijs bewust zijn. „Zie het grote aantal Bel gische kentekenplaten bij de Zeeuws- Vlaamse supermarkten. En niet alleen de Belgen, gelet op de lange rijen wach tenden bij de goedkopere benzinepom pen in Luxemburg", voegt hij toe. En ten derde wordt een bezoekje aan Zeeuws-Vlaanderen ook voor de overi ge Nederlanders (financieel) interes sant. Voor abonneehouders kost een rit je do,or-de"Westerscheldetunnel nu 6,80 èuro. Halvering van de bezineaccijns levert de automobilist 40 cent per liter op, heeft Weitering berekend. Een auto met een tank van 50 liter: levert de bestuur der dus 20 euro op. Dat is beduidend meer dan de kosten van het tunnel kaartje. Voor dieselrijders is het ver schil overigens minder groot. Die zou den er 22 cent per liter op vooruitgaan. Volgens de berekeningen van Weitering is een omzetstijging van 300 procent in de Zeeuws-Vlaamse benzine- en diesel verkoop een realistische optie. Nu krijgt de staat 23,72 miljoen euro aan accijnzen uit Zeeuws-Vlaanderen. Na halvering van die accijnzen wordt dat 31,3 miljoen euro, heeft hij berekend. En dan is rekening gehouden met het verminderen van de accijnsinkomsten in de rest van Nederland. Winnaars Daarmee is de staat al spekkoper, maar er zijn meer winnaars, geeft hij aan. „Om te beginnen natuurlijk de pomp houders die meer omzetten. Maar wat dacht je van de extra omzet aan tolkaar- tjes voor de Westerscheldetunnel. En dan de omzet in andere branches, om dat beduidend meer Nederlanders en Belgen toch in de regio zijn en hun geld heus niet alleen bij de benzinepomp uit geven. De derde winnaar is de Zeeuws- Vlaamse automobilist en de vierde de Belgische automobilist. Er is ook een verliezer: de Belgische overheid, omdat die dan waarschijnlijk minder inkom sten krijgt vanuit Nederland voor het nieuwe wegenvignet." Weitering erkent dat veel van de getal len in zijn berekeningen aannames zijn. Maar hij verwacht er niet ver naast te zitten.De aantallen autobezitters in Zeeuws-Vlaanderen zijn bekend. „Wat ik er mee wil? Een discussie losma ken. Ik ben niet aan een politieke partij gebonden. Het is een suggestie die ik doe. Ik zie wel wat er van komt. Laat de politiek het maar oppikken. Zeeuws- Vlaanderen wil toch een landje apart zijn? Daar maakten ze toch reclame mee? Laat ze dan dit op gebied maar eens apart zijn. Geef elke klant die komt tanken nog een gratis zakje uien mee. Dan doe je op die manier ook nog aan promotie. Allemaal goed voor de het toerisme, de horeca en natuurlijk de pomphouders. Een opsteker voor de Zeeuws-Vlaamse economie en de werk gelegenheid in de streek."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 13