Bouwput eind dit jaar dicht PZC PZC Vluchtplaats Middelburgs erfgoed Wandelaars hebben eigen padennetwerk Schouwen-Duiveland zoekt steun voor opspuiten stranden ,11 Justitie acht duo schuldig aan tragisch tractorongeval juridische strijd over schadeclaims staat werk niet in de weg Vredehoflaan wacht op nette straatstenen 599,- t) l/wc^P^ vrijdag 18 augustus 2006 IJDDELBUKG - Bijna twee .wieleden kwam de 15-jarige L, van Straten uil Stccnber- in Vrouwenpolder door ver- drinking om het leven toen hij J,r de tractor in de sloot te- rechtkwam. Het drama was gis- 1,1» de inzet van de strafzaak ia Middelburg legen de 61-jari- ,e boer en zijn 30-jarige zoon I) Vrouwenpolder. Volgens officier van justitie J. Zondervan hebben de verdach ten schuld aan het ongeval, om dat ze tekort zijn geschoten in het toezicht en ze de jongen in strijd met de Arbeidstijdenwet (zware) arbeid op een tractor hebben laten verrichten. De offi cier eiste tegen beiden vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf en 120 uur werk straf. De jongen was 26 augustus 2004 met de tractor van het weiland de weg opgegaan, ondanks na drukkelijk verbod van de boer en zijn zoon. Ook van zijn ouders mocht hij niet. De trekker met frees kantelde en kwam in de sloot terecht met de fatale gevolgen voor de jonge bestuurder. „Hij heeft zich niet aan de in structies gehouden, maar dat mag men van een kind ook niet verwachten", meende de offi cier. De jongen kwam samen met zijn ouders al tien jaar op de mini-camping van het akker bouwbedrijf. Hij was gefasci neerd door het werk op de boer derij. De tractoren hadden zijn aantrekkingskracht. In de loop der jaren heeft hij op de trekker leren rijden. „Hij maakte een volwassen in druk en beheerste de techniek", zei de jongste verdachte. Raads man H. van Asselt stelde dat er geen causaal verband was tus sen het overlijden van de jongen en de overtreding van de Ar beidstijdenwet. „Het was een jongen die altijd goed luisterde. Het blijft een raadsel waarom hij toch met de trekker de open bare weg is opgegaan. Mijn cliënten hebben alle voorzorgs maatregelen genomen." De ad vocaat pleitte voor een schuld verklaring zonder straf of een boete. De boer en de zoon wor den nog dagelijk herinnerd aan het ongeval als ze voorbij de plek komen. De ouders van het slachtoffer wilden niet dat de mannen gestraft worden. „Boe ren zijn zich vaak niet voldoen de bewust van de gevaren. Onge lukken met trekkers komen he laas te veel voor", benadrukte de officier. De rechtbank doet uitspraak op 30 augustus. jWtrNadia Berkelder MIDDELBURG - De bouwput aan de Middelburgse Zuidsingel moet voor het eind van het jaar dichl zijn. Gebouwd wordt er dan nog niet. Want de plannen jjnnog niet klaar. Met de aannemer die de put heeft gemaakt, TBI uit Rotter dam, heeft de gemeente nu al ken nog een conflict over geld, vertelt wethouder A. de Vries. Erzijn geen juridische belemme ringen meer om met het werk aan de put te beginnen. „Wij hebben een claim en zij hebben daar een opvatting over", stelt de wethouder. Die claim wordt overigens wel juridisch uitge vochten. De gemeente zelf heeft oog te maken met claims van on deraannemer Burgers Ergon en architectenbureau Claus en Kaan. Beiden konden het werk met afmaken waar ze aan wa ren begonnen. De methode die gebruikt wordt om de put te dichten, is afhanke lijk van wat er precies op ge touwd wordt. Dat er woningen komen, is duidelijk, maar hoe veel en hoe die eruit gaan zien, is nog niet helder. De Walcherse Bouw Unie (WBU) en Proverko hebben afgelopen winter al plan nen gemaakt. Vermoedelijk krijgt één van hen de klus, maar hetis ook niet uitgesloten dat de gemeente alsnog met een ander in zee gaat. Architectenbureau Claus en Kaan heeft ook het ontwerp voor de WBU getekend. Dat het Windsurfers gaan strijd aan op Grevelingen SCHARENDIJKE - Op de Gre velingen wordt zaterdag en zon dag voor het derde jaar het windsurffestijn The Mission ge- Aan het evenement, dat in zijn soort te boek staat als het groot ste in de Benelux, doen naar ver wachting zo'n tweehonderd deel nemers mee. Vanaf één uur zaterdagmiddag worden ter hoogte van het Zeil en Surfcentrum aan de Brou- wersdam diverse wedstrijden ge houden en demonstraties gege ven, waaronder een slaom en een 'battle of giants'. Het zon dagprogramma bevat dezelfde ihgrediënten en begint om tien uur. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Maurits Sep (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Selma Osman Wendy van den Hurk Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bureau een claim heeft inge diend bij de gemeente, speelt bij de keuze voor de projectontwik kelaar geen rol, zegt De Vries. „We willen dat soort zaken zo min mogelijk met elkaar vermen gen. Maar ik sluit niet uit dat Claus en Kaan nog eens iets ont werpen in Middelburg. Het is een goed bureau. Over die claim hebben we alleen een zakelijk conflict." Dempen Nadat de bouwer bekend is, wordt, onder meer met omwo nenden, overlegd over het plan. Als het definitief is, moeten nog procedures worden gevoerd. Het bestemmingsplan moet, nu er geen theater wordt gebouwd, opnieuw worden gewijzigd. Om dat dat nog jaren kan duren, wil de gemeente eerst de put dicht hebben. „Het streven is eind van dit jaar." Bij het dempen van de put wordt een adviesbu reau betrokken. Als de put dicht is, zal het hoekje Zuidsingel er uitzien als een gewoon bouwter rein. Over vier jaar moet er 22 mil joen euro beschikbaar zijn voor de bouw van een nieuw theater op een andere locatie. „Volgens de huidige opvattingen is dat voldoende geld", zegt De Vries. De claim op de aannemer is daarbij buiten beschouwing ge laten. Woensdag werd bekend dat voor de verbouwing van de oude schouwburg 2,5 miljoen eu ro nodig is. Het gebouw zou dan weer tien jaar mee moeten kun- De monumentale voetgangersbrug uit 1870 over het spoor in Middelburg in 2000. door Harmen van der Werf GOES - De oude voetgangersbrug over het spoor in Middelburg ligt er ver schrikkelijk bij. Veel roest. Stukken ver rot hout. Wie wil zoiets nog hebben? Vincent Sparacino, de verantwoordelij ke voor het spoorwegmuseum van de Stoomtrein Goes-Borsele (SGB) in Goes, heeft de brug in een opslagloods in Middelburg gezien. Hij blijft er nuch ter onder. „Ach, van zoiets schrik ik niet." Sparacino kijkt niet achteruit, maar vooruit. De gemeente Middelburg wil 't liefst van de brug af, ondanks verzet van de stichting Vrienden van Middel burg. De restauratie is kostbaar; 950.000 euro, inclusief 150.000 euro rijkssubsidie. En belangrijker: de brug zou geen functie meer hebben. Op de oude plek ligt een fietstunnel onder het spoor. De brug kan verderop over het spoor worden geplaatst, is door de Vrienden van Middelburg voorgesteld. Dat is afgewezen. In de woorden van wethouder Hannie Kool-Blokland (CDA): „Die brug gaat daar van ner gens naar nergens." Kortom, alles wijst erop dat Middelbur gers straks hun derde spoorwegmonu ment naar Goes zien verdwijnen. Een seinhuisje uit 1920. en een goederen loods uit 1876 (beter bekend als dansge legenheid) gingen de voetgangersbrug voor in 2001. „Middelburg verkwanselt het cultureel erfgoed", durft bestuurs lid P. Smallegange van de Vrienden van Middelburg te stellen. Hij vraagt zich ook af of de brug in Goes wel een betere plaats kan krijgen dan in Middelburg. „Welke functie krijgt de brug daar straks?" Waardig Maar, van de andere kant? Is Middel burg het monument nog wel waardig? Jaren en jaren is er niks aan de voetgan gersbrug gedaan, tot die zo slecht was geworden dat die moest worden afgeslo ten en zes jaar geleden 'netjes' is afge broken én opgeslagen. En nu is dan het spoorwegmuseum in Goes in beeld. De gemeentelijke monu mentencommissie heeft er alvast mee ingestemd dat de brug 'weg' mag. Het wachten is nog, vertelt projectleider sta tionsgebied Rob Kosters, op toestem ming van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg én de Middelburgse ge meenteraad moet ermee akkoord gaan. Voor de restauratie is (opnieuw) geen geld gereserveerd, dus dat lijkt een gelo pen race. Alleen, wat wil het SGB-spoorwegmu- seum in Goes? De gemeente Middelburg wil de brug 'om niet' beschikbaar stel len. Dat is alvast mooi meegenomen, maar dan zal ook het museum het geld voor de restauratie ergens vandaan moe ten halen. Woordvoerder Sparacino zegt 'wel wat mogelijkheden te zien, via fondsen, overheden'. „En", laat hij we ten, „wij hoeven niet zoveel geld aan het project kwijt te zijn als Middelburg. Wij hoeven niet alles uit te besteden. Wij hebben vrijwilligers met veel ken nis in huis. Wij kunnen het werk een stuk goedkoper uitvoeren." foto Ruben Oreel Toch wil Sparacino nog niet direct toe happen. Het financiële plaatje moet eerst rond zo zijn. Zo professioneel is het museum wel. „Met een paar weken is het bekend", denkt Sparacino. Hij voegt toe: „Als het aan ons ligt, komt de brug er." 'Er' is bij het perron van de Stoomtrein Goes-Borsele, naast de parkeerplaats van supermarkt Agrimarkt. De SGB wil daar ook een ouderwets stationsge bouw laten verrijzen. „Maar dat wordt nieuwbouw", aldus Sparacino. Als de brug uit Middelburg naar Goes mag, krijgt die voorrang bij de werkzaamhe den. „En", zegt Sparacino, „dat kan heel snel zijn." De droom in stoom die de SGB voor ogen staat in Goes, krijgt zo - met dank aan Middelburg - meer en meer vorm. Alleen, dat parkeerterrein bij de goede renloods mag wel een opknapbeurtje hebben. Eén regenbuitje en het is er da genlang een modderpoel. Sparacino: „Waarschijnlijk nog dit jaar gaat de ge meente Goes dat terrein asfalteren." Wellicht net op tijd om de vrachtwa gens met de monumentale brugdelen uit Middelburg met gepaste trots te kun nen ontvangen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Drie jaar duur de het voordat Ter Reede klaar was. Maar toen zag het woon zorgcentrum er ook piekfijn uit. Binnen, althans, want de Vrede hoflaan was maar een zootje. Dat is het nu eigenlijk nog. Voor lopig blijft dat zelfs nog even. De straat is stukgereden tijdens de bouw van het zorgcomplex. Schuld van de bouwers, maar het vorige college reageerde cou lant: zij zou dat wel repareren. We nemen de Vredehoflaan ge woon mee in ons herinrichtings plan, werd toen gezegd. Dat de gemeente daar nu geen budget meer voor heeft, kon ze toen ook niet bevroeden. En dus zit het huidige stadsbestuur met de ge bakken peren. „Dat is jammer", reageert ver keerswethouder M. Walraven, „maar iedereen belooft wel eens wat tijdens een onderhandeling. Nu is er inderdaad geen budget voor. De vraag is: wanneer wel? In elk geval is het geen kwestie van een paar maanden; dit jaar gaat het zeker niet meer lukken. Daarom laten we binnenkort de straat alvast veilig maken. Alle kuilen eruit en er komen norma le parkeerplaatsen. Dat mooi maken komt dan nog wel." Veiligheid komt voorop, zegt ook J. de Graaf, directeur van de Stichting Werkt voor Oude ren. „Als de straat en het trot toir maar weer begaanbaar zijn. Nu zijn ze dat nauwelijks, zeker niet voor mensen die slecht ter been zijn. Bewoners van Ter Ree- de hebben geprotesteerd. Ik heb wel begrip voor hun ongenoe gen." Maar fraaie straatstenen zouden ook niet misstaan. door Rob Paardekam WOLPHAARTSDIJK - Zeeland had al een knooppuntensysteem voor fietsers, maar sinds giste ren kunnen ook mensen die lie ver de benenwagen nemen, ge bruik maken van een netwerk door het landschap. Het wandelnetwerk De Schen- gen - Kiekendiefpad strekt zich uit over bijna het hele buitenge bied van de gemeente Goes. Er zijn startpunten bij onder meer het Poelbos, De Piet, het Katse Veer, het Goese Sas, het dorps huis in Wolphaartsdijk en bij het Goese station. Door op de knooppunten steeds een keuze te maken, kunnen mensen zelf bepalen hoe lang ze hun tocht maken. Kaarten met alle knoop punten zijn te koop bij onder meer de VVV. Aan de Oudelandsedijk net bui ten Wolphaartsdijk werd het netwerk gisteren geopend door gedeputeerde A. Poppelaars. Hij onthulde er een informatiebord. Daarna vertrok een gezelschap van een kleine honderd mensen voor een kleine wandeltocht naar boomgaardterras Van bui ten uit in Oud-Sabbinge, één van de recreatieve voorzienin gen langs het knooppuntennet werk. Onderweg lazen leerlin gen van de Ichtussschool gedich ten over wandelen voor. Bij het boomgaardterras zei Pop pelaars zeer ingetogen te zijn Huiskamerrestaurant blijft open KLOETINGE - De gemeente Goes besloot gisteren dat het Kloetingse huiskamerrestaurant 'Eten bij Fien' ge woon open mag blijven. Het Bureau Eerlijke Mededin ging (BEM) had de gemeente eerder gevraagd op te tre den, omdat het hier om oneerlijke concurrentie zou gaan. Mensen kunnen bij 'Eten bij Fien' aan de Jachthuisstraat in Kloetinge op afspraak met een groepje komen eten in de huiskamer. Het huiskamerrestaurant, dat geen vergun ning heeft, is volgens het BEM een vorm van paracommer- cie en daarmee oneerlijke concurrentie voor andere res taurants in Goes. Burgemeester D. van der Zaag heeft, in antwoord op de opmerkingen van het BEM, besloten dat de gemeente Goes niet handhavend op gaat treden. Vol gens het Goese college gaat het hier om een hobbyzaak, die bovendien maar heel weinig open is. Het BEM gaf de gemeente Borsele onlangs een pluim, omdat de gemeente optrad tegen feesten en partijen in sportkantines. Auto in brand langs N59 OOSTERLAND - De auto van een echtpaar uit Heeren veen raakte gistermiddag zwaarbeschadigd door brand. Het Friese stel reed over de N59 in de richting van Rotter dam toen er brand ontstond in het motorcompartiment. De man zette de auto aan de kant waarna hij, zijn vrouw en de hond de auto verlieten. De brand werd gemeld door een brandweerman van de post Scharendijke die vanuit de tegenovergestelde richting naderde in een vuilniswa gen. De vuilniswagen kwam later nog van pas om de rom mel op de weg op te ruimen. De mannen van de post Oos- terland van de brandweer wisten de brand snel te blus sen, maar de auto bleek dermate zwaar beschadigd dat de ze moest worden afgesleept. De autobrand veroorzaakte behoorlijke files in beide richtingen. Het verkeer r-ichting Zierikzee kon gebruik maken van de parallelweg langs de N59 maar het verkeer uit tegenovergestelde richting stond een half uur stil. De brandweer spoot de weg schoon en ruimde de rommel op. Kettingbotsing Zanddijk Yerseke YERSEKE - Vier auto's hebben gisterochtend rond half tien zware schade opgelopen bij een kettingbotsing op de kruising van de Zanddijk met de Oude Rijksweg tussen Kruiningen en Yerseke. Een 72-jarige automobilist wissel de van rijstrook, zonder een 40-jarige automobiliste voor rang te verlenen. De auto's kwamen tegen elkaar aan, waardoor de wagen van de automobiliste in aanrijding kwam met een bedrijfsauto, bestuurd door een 21-jarige man. De 72-automobilist reed op zijn beurt tegen de auto van een 33-jarige bestuurder. Alle betrokkenen komen uit de gemeente Reimerswaal. Niemand raakte gewond. Eis werkstraf veroorzaken ongeval MIDDELBURG - Tegen een 54-jarige inwoner van 's-ITeer Arendskerke is gisteren bij de rechtbank in Mid delburg voor het veroorzaken van een ernstig verkeerson geval 150 uur werkstraf en een jaar voorwaardelijke rij-1 ontzegging geëist. De man verleende vorig jaar in Borsele geen voorrang geen voorrang aan een motorrijder. Die raakte levensgevaarlijk gewond. Behalve de voorrangs- fout wees de officier van justitie op het sporenonderzoek, waaruit bleek dat verdachte met hoge snelheid over de kruising had gereden. Uitspraak op 30 augustus met het eerste Zeeuwse wandel netwerk. „Dat het maar net zo'n succes mag worden als het fiets- netwerk", stelde hij. „Daar zijn al meer dan 65.000 kaarten van verkocht." A. Hulster van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland be nadrukte dat heel wat van de in totaal 75 kilometer aan wandel route over land van boeren en fruittelers gaat. Daar zijn in to taal vijftien contracten voor af gesloten. „Het viel niet altijd mee om ze zover te krijgen, maar als de wandelaars zich cor rect gedragen en geen afval weg gooien, denk ik dat meer parti culiere grondbezitters hun land in de toekomst willen openstel len." van onze regioredactie WESTENSCHOUWEN - Het opspuiten van vers zand op het strand moet niet alleen ge beuren voor de veiligheid van de kust, maar ook om de economie en de archeologie te dienen. Dat vindt de gemeente Schouwen-Duiveland, die voor het pleidooi steun zoekt bij onder meer Veere en Vlissin- gen. Wethouder A. Verseput van Schouwen-Duiveland vindt het onaanvaardbaar dat het zuide lijk stranddeel van Schou wen-Duiveland niet in de zand- suppletieplannen van het Rijk voor volgend jaar is betrokken. Het gebied bij de Rotonde in Westenschouwen - waar de res tanten van een Middeleeuwse havenbuurt liggen - staat te boek als 'terrein van hoog ar cheologische waarde'. Door ero sie zijn die restanten bloot ko men te liggen, waarmee het risi co op wegspoelen wordt ver groot. Die restanten veroorza ken bovendien verwondingen bij badgasten. Aangetast De gemeente Schouwen-Duive land vreest bovendien dat de be reikbaarheid van het gebied ern stig aangetast wordt door niet te suppleren, omdat zo een drem pel voor hulpverleners en toe zichthouders wordt opgewor pen. Ook kleeft er een duidelijk economisch belang aan een mooi breed strand. Het Ministerie van Verkeer en Waterstaat spuit alleen zand op als de kustlijn te ver richting het land opschuift. Bij strand- overgang de Rotonde in Westen- schouwen is daarvan op dit mo ment echter geen sprake. „Moge lijk, dat dat pas in 2011 het ge val zal zijn", verklaart een woordvoerder van het ministe rie. Zo lang kunnen we niet wachten, meent Verseput. „Te gen die tijd is er geen strand meer over." Geen optie Als gemeente zelf actie onderne men is mogelijk, maar geen op tie vanwege de hoge kosten die er aan het ophogen verbonden zijn. Met een mail aan een stuk of tien andere kustgemeenten, waaronder Veere, Vlissingen en Sluis, wil Verseput in beeld krij gen in hoeverre ook elders langs de kust met deze problematiek wordt geworsteld. P. Fierens van de Vereniging van Strandpaviljoenhouders Schouwse Kust - die evenals gemeente en VW bezwaar heeft ingediend tegen het uitblijven van suppletie bij de Rotonde -. vindt het zinvol om naar een structurele oplossing te zoeken, zoals de effecten van brekers. Na de aanleg van de storm vloedkering betekent een beetje storm in deze specifieke hoek een flinke aanslag op het strand. Elke vier jaar moet opnieuw met het Rijk strijd gevoerd worden over zand- suppletie. En dat is echt nodig, bevestigt Fierens. „Het strand ligt er allerbelab berdst bij." agenda I STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - Markt, 19.00-24.00 uur: Nachtmarkt; SINT LAURENS - Gymzaal, 19-20 uur: Ouderengym; VLISSINGEN - Coosje Buskenstraat/ Scheldeplein, 8.00 - 16.00 uur: Week markt; Open Hof, 9.00 uur: Hatha yoga en om 10.35 uur Power yoga; Sint Jacobskerk, 12.00 - 12.30 uur: Mid dagpauze-orgelconcert Jean-Pierre Maudet; RK Onze Lieve Vrouwekerk, Singel, 11.00 -17.00 uur: Open voor bezoek. (Advertentie) TOPAANBIEDING GIANT sportfiets model 2006 3x7 versnellingen verende voorvorken zadelpen aluminium frame verstelbare stuurpen van 799,- nu. T PROFIL I DE FIETSSPECIALIST zusterstraat 24, middelburg tel. (0118) 61 2410 www.proIile-vandendriest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 11