Nieuw besluit monument Kats AAP PZC Kijk, die Dornier gaat gek doen Goesenaar moet acht maanden cel in wegens oplichting Overleg over openen bruggen Middelburg TRENDSETTER? Gedeputeerde Van Waveren wil snel gesprek met Stichting Cultureel Erfgoed DE NIEUWE DODGE CALIBER. ABSOLUUT GEEN LIEVERDJE. Vlasfabriek is niet meer te redden IK WACHT OP JE TELEFOONTJE! Behoefte aan luxe hotel in Goes in studie aangetoond Auto donderdag 17 augustus 2006 ^16 door Frank Balkenende KATS - Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) wil een nieuwe afweging maken over de plaatsing van het omstreden mo nument voor de verdronken dor pen in Zeeland. Dat moet op de Zeedijk in Kats verrijzen, maar bijna het gehele dorp heeft gro te moeite met het ontwerp van kunstenares Lydia Schouten. De provincie is opdrachtgever voor het monument dat Schou ten heeft ontworpen. Het stelt een torenspits voor, waaruit op gezette tijden geloei van wind, beukende golven, klokgebeier en hulpgeroep (zij het op de ach tergrond) klinkt. Overigens is de definitieve op dracht nog niet verleend. In Kats is onlangs een handteke ningactie gehouden tegen het in de ogen van tegenstandei's 'sma keloze' ontwerp, dat vooral bij ouderen pijnlijke herinneringen aan de watersnoodramp kan op roepen. Bijna het gehele dorp te kende. Die handtekeningen ver gezellen een bezwaar tegen de Fietstocht door hart van Borsele OVEZANDE - De CDA-afde- ling Borsele houdt zaterdag voor de tweede keer een fiets tocht door Borsele. Vertrekpunten zijn tussen 10.00 en 12.00 uur De Witte Hoeve aan de Bloemenstraat in Ovezan- de en dorpshuis Ons Dorpsleven aan de Poelvoordestraat in 's- Gravenpolder. De tocht gaat over 45 kilometer door de Zak van Zuid-Beveland en leidt on der meer langs polders tussen Oudelande en Ellewoutsdijk die in beeld zijn voor ontpoldering. Het is ook mogelijk een kortere versie van 25 kilometer te rij den. De deelname kost drie euro per persoon, inclusief consump tie; kinderen anderhalve euro. De netto-opbrengst van de fiets tocht is voor de afdeling Borsele van De Zonnebloem. door bouwvergunning die de provincie heeft aangevraagd bij de gemeente Noord-Beveland. Tegenstanders zullen ook be zwaar maken tegen de vergun ning die op grond van de Na tuurbeschermingswet moet wor den aangevraagd om het monu ment te kunnen plaatsen op de Zeedijk bij Kats. Gedeputeerde H. van Waveren (CDA, cultuur) wil deze week nog overleg voeren met de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ), die het project coördi neert. Hij wil zich zo op de hoog te stellen van de stand van za ken. Op korte termijn komt hij met een voorstel hoe het nu ver der moet. Volgens Van Waveren zijn de gerezen bezwaren in Kats 'relevant bij die heroverwe ging'. Of dat betekent dat ont werp en locatie van de baan zijn, is voor Van Waveren nu nog niet aan de orde. „Zover ben ik nog niet." De gedeputeer de laat weten in elk geval niet te willen te tornen aan het ont werp van Schouten. „Dat doe je niet met kunst." Gisteren hebben de leiders van het Katse verzet, J. Schuurman Hess en D. Tazelaar, gesproken met burgemeester C. van Liere van Noord-Beveland. Tot een op lossing heeft dat niet geleid, maar dat was volgens Van Liere ook niet in de insteek. „Het was een informeel gesprek." De bur gemeester zal de al eerder geui te bezwaren van de Katsenaren doorspelen naar de provincie, die als opdrachtgever het eerste aanspreekpunt dient te zijn. „De provincie is in deze zaak het bevoegd gezag. De gemeente speelt een kleine rol in dit ver haal. Ze verleent de bouwver gunning en is co-financierder van het monument." Van Liere stelt vast dat het ont- Rond een dinghy liggen de schoenen van mensen die met de reddingsteams het water op zijn gegaan. foto Ruben Oreel Schouwburg kan voor 2,5 miljoen nog tien jaar mee door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De verbou wing van de oude schouwburg in Middelburg kost 2,5 miljoen euro. Daarmee moet het pand nog tien jaar te gebruiken zijn. Dat meldde wethouder A. de Vries gisteravond aan de com missie maatschappelijke zaken. „Het college heeft onderzocht wat er nodig is om de schouw burg voor een periode van tien jaar in de lucht te houden", zei hij. „Hoewel het niet de bedoe ling is om hem nog tien jaar open te houden." Met de verbouwing zou de ge meente tegemoet kunnen komen aan de eisen van de brandweer en de arbeidsinspectie. De schouwburg zou na de verbou wing op dezelfde manier ge bruikt kunnen worden. De kos ten zijn laag, vindt De Vries. „Zeker ten opzichte van de be dragen die eerder zijn genoemd, acht of vijftien miljoen." Begin volgend jaar moet de dis cussie over het nieuwe theater - opnieuw - beginnen. Als eerste zal worden gesproken over het type theater dat in Middelburg zal worden gebouwd. Daarna komt ongetwijfeld ook de loca tie weer aan de orde. De Vries liet doorschemeren dat hij ver wacht dat er over acht of negen jaar een nieuw theater kan staan. Het einde komt ook in zicht voor de bouwput. Begin oktober kiest het college van B en W tus sen de twee projectontwikke laars die plannen voor de loca tie aan de Zuidsingel hebben ge maakt. Daai'na wordt met om wonenden overlegd over de uit voering van de plannen. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Dat alle vliege niers keurig volgens het schema vliegen, dat is te begrijpen. Dat zich geen calamiteiten voordoen ook. Zelfs een bezoekersaantal van zestigduizend is te staven. Maar hoe krijgt Albert Dijkstra het toch voor elkaar, dat Rescue Vlissingen na drie weken rot weer een zinderende zomerdag treft? „En geen gemeente die zich er mee bemoeit hè", zegt de ene brandweerman. „Ze doen het al lemaal zelf", bevestigt de ander. Onvoorstelbaar, klinkt het nog een keer. De mannen staren met hun armen over elkaar naar de zee. Hoe hun collega vanuit een helikopter aan een touw rich ting een reddingsboot bungelt, daar staan ze niet van te kijken. Van het onovertroffen evene ment dan weer wel. Verbaasd Keken badgasten twee jaar gele den bij een overvliegend toestel nog verbaasd op van hun hand doekje, nu kon niemand om de Rescue heen. Overal was het te zien, iedereen had het erover en op de dag zelf is het geronk tot in Paauwenburg te horen. Op de boulevards zelf klinkt vooral ge kletter van mitrailleurs. Ieder een schrikt op. Tyrone van negen loopt juist weg bij het soldatennet. Hij heeft net Tour of Duty gespeeld, op een echte minimi. „Er zaten echte kogels in", vertelt het Twentse jongetje trots. Hij is zo wat het enige kind, dat zijn oren vrijwaart van geluidsdichte handjes. „Eigenlijk viel het best mee met de herrie." Achter Tyrone snelt een stoet kinderen naar de vloedlijn. Het mag echt, roept eentje naar een achterblijver. En na een kwar tier bevecht ook hij de Vlissing- se golven in een oranje zwem vest. Na een rondje om de rode boei stapt Theo (12) uit de red dingsboot. Hij wrijft zout uit zijn ogen. „Het was heel gaaf. Ik heb wel eens met een speedboot gevaren, maar nog nooit met de ze!" Drek Ook de reddingsboot van de Ter- neuzense brandweer komt aan land. Henk Overeem zakt met zijn laarzen in de drek. Het deert niet. „Dit is nog eens leuk werk, lekker demonstraties ge ven. En dat in de baas zijn tijd. Anders had ik nu in de kazerne gezeten." De Rescue boort voor de brand weer tientallen kinderambities aan. Opel Kadetten open knip pen, dat is nog eens vet. En wie wil nou niet de Britannia nat spuiten? „Zet de hens er maar in", tipt een maar beter niet na der te noemen raadslid. „Dan hebben we dat alvast gehad." Het zijn vast de vaders met een Donald Duck-abonnement 'voor de kinderen' die voor Arion po seren met Amerikaanse politie motoren - breed grijnzend, met beide duimen omhoog. Sirenes en fluorescerende kleuren laten je nou eenmaal weer even jong zijn. Dus of je nou een Nikon om je nek hebt hangen of niet, je mag net zo hard als je zoontje rennen door het mulle zand. Die mevrouw in haar strand- stoeltje geniet van al dat enthou siasme. Ze is het zelf ook, al van af tien over tien vanochtend. „Ik zat hier als eerste. Net als voorgaande versies. Kind, het is zo spectaculair. Veel uitgebrei der dan vorige keren. Ik mag dan aan de boulevard wonen, het beste zicht heb je op het Bad- strand." Haar ogen verdwijnen naar boven. Ze pakt er een uitge print programma bij, maar kijkt er amper op. „Kijk, daar zul je de Dornier hebben. Die gaat gek doen." En dan dat zweefvliegtuig. „Heb je het gezien? Wat een spektakel!" Inderdaad. Voortge trokken door een gemotoriseerd toestel steeg het gevaarte tot vierduizend voet, ruim duizend meter. Daar liet het los en onder muziek van War of the Worlds zakte het acrobatisch neer in het zand. Als een beroemdheid werd piloot Tom belaagd door het publiek. Detail Maar ze staan ook achter de bou levard, op een keukentrapje bij voorbeeld. Zo kan Michael Vae- remans de heli's in de Kenau Hasselaarstraat het beste zien. „Speciaal voor de Seakings ben ik uit Koksijde gekomen. In Bel gië mag je niet zo dicht bij de toestellen. Hier kan ik elk detail fotograferen, fantastisch." Is dan geen mens ontevreden? Neen. Over belangstelling voor de jeudgbrandweer heeft Peter Ter Meulen niets te klagen. Boulevardbewoners worden be nijd om hun eerste rangs balkon netje en als je lenige politiebi- kers hun kunsten ziet uithalen, is die parkeerbon ineens niet zo heel erg meer. En Albert Dijks tra? Die kan alleen maar uit brengen dat het he-le-maal su per is. werp van Lydia Schouten 'con troversieel' is. „Ik durf te stellen dat als je dit monument elders neerzet, je dezelfde bezwaren zult horen. Het is een beladen onderwerp." Hoewel er twee maal een infor matieavond is gehouden in Kats, waar overigens weinig weerstand viel te bespeuren, denkt Van Liere dat het handi ger was geweest als het dorp ook zijn zegje had kunnen doen tijdens de selectie van ingezon den ontwerpen. De selectiecom missie, onder de paraplu van SCEZ, bestond echter uit verte genwoordigers van sociaal-cul turele instellingen. Na een eer ste schifting bleven vier inzen ders over. De selectiecommissie verkoos het ontwerp van Schou ten. „De dorpsraad van Kats is er in een later stadium wel bij betrok ken, maar niet bij de selectie. Het is altijd beter om het dorp er van meet af aan bij te betrek ken." Overigens zijn er raads fracties op Noord-Beveland die alle ophef niet begrijpen. CDA, Noord-Bevelands Belang en Pv dA wijzen erop dat er niet of nauwelijks kritiek is geuit tij dens de informatieavonden in Kats. Bovendien mogen overhe den en instellingen ervan uit gaan dat een dorpsraad namens de bevolking spreekt. Twee mannen opgepakt VLISSINGEN - De politie heeft gisteravond twee Vlissingers van 36 en 49 jaar aangehouden in de Hercules Segherslaan. De 49-jarige kon geen identi teitsbewijs laten zien en moest mee naar het bureau. De andere man bemoeide zich ermee en ge droeg zich volgens de politie agressief. Daarom moest hij ook mee. Deze man zit nog vast, de andere is vrijgelaten. De politie was gisteren met enkele auto's en agenten te fiets aanwezig in de Hercules Segherslaan. Wat daarvoor de aanleiding was, is niet bekend. Daarover wilde de politie gisteren niks zeggen. door Aector Doorns MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter J. Hop mans heeft gisteren een 30-jari- ge inwoner van Goes wegens op lichting tot een jaar gevangenis straf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, opgelegd. „U bent een goede oplichter, maar hoe krijgt u de mensen zo ver dat ze erin tuinen?", vroeg de po litierechter zich af. De man, die veelpleger is, had tussen 4 juni en 20 juni in Vlis singen vier slachtoffers ge maakt door met het toepassen van een wisseltruc geld van ze af te troggelen. Aan twee gedupeerden moet hij 400 euro teruggeven. Verdachte vertelde best trots te zijn op zijn daden. Officier van justitie E. Bethle hem was een andere mening toe gedaan. Zij eiste een jaar cel, hoewel ze zich realiseerde dat gevangenisstraffen niet helpen. Immers de veelpleger was nog maar net uit de gevangenis toen hij met zijn mooie praatjes de slachtoffers overhaalde om SeV aan hem te geven. Zo bood°b goederen te koop aan, waan^ hij (kleine) geldbedragen van de mensen meekreeg. Daarna zei hij dat de koop niet doorgin- Vervolgens kwam hij met b smoesje het geld niet tenia té kunnen geven, omdat hij alleen maar een biljet van 200 euro had. In goed vertrouwen gaven ze alvast het wisselgeld mee, maar zagen ze de oplichter niet meer terug. Ook bood hij opeen keer een man aan om zijn wo ning voor 100 euro te schilde, ren. Met het toepassen van de wisseltruc werd hij 200 euro nj- ker. Raadsman A. Bals vond dat de slachtoffers wel erg gemakke lijk hun geld aan een vreemde man meegaven, maar hij wilde de oplichting ook niet bagatel seren. „Maar het blijft dom om erin te trappen." Bals pleitte voor een deels voorwaardelijke straf. De politierechter ging mei het voorstel mee, hoewel geen enkele illusie had dat een voorwaardelijke straf bij de Goe senaar helpt. door Maurits Sep MIDDELBURG - De provincie is bereid de Stationsbrug in de spitsuren minder vaak te openen voor schepen, als Mid delburg zelf ook iets doet om de doorstroming van auto's te ver beteren. In september worden de knopen doorgehakt. Gedeputeerde T. Poppelaars en wethouder F. Streng hebben elkaar huiswerk gegeven. Over een paar weken moet blijken of ze elkaar een voldoende geven. „Als we de openingstijden van de bruggen veranderen, moet dat in september bekend zijn. Anders zijn we te laat voor de nieuwe scheepsalmanakken", waarschuwt Poppelaars. De provincie gaat over de blok- tijden voor de bruggen óver hg Kanaal door Walcheren. Dj gemeenteraad van Middelburg wil in het belang van is: wegverkeer dat de bruggen tij dens de spitsuren niet met- opengaan voor scheepvaart Is i juni nam de raad een motie vu de WD aan. Wethouder Stres- van verkeer, zelf van de WD heeft inmiddels overleg g met zijn collega bij de pro vincie, gedeputeerde Poppel aars. De provincie, zegt I is bereid de gemeente tegemoet te komen door de bloktijdenaa te passen. Maar Middelburg kaï en moet zelf ook meer doen n de automobilisten tegemoet t; komen, vindt de provincie. GRAB LIFE BY THE HORNS VANAF 18.900,- OF 179.- PER MAAND. Eindelijk! De auto waar alle echte mannen op hebben gewacht. Groot, sterk, gemeen: de Dodge Caliber is het allemaal. Kom dus snel langs in onze showroom voor een proefrit en kijk alvast op www.dodge.nl. Rekenvoorbeelden p basis van Garant Betaalplan 3ij dit product profiteert u ran een waardegarantie aan het ei d van de looptijd. Type aulo Contante prijs Aanbetaling Kredietbedrag Looptijd n maanden Kredietvergoeding Eff. rente op jaarbasis Slottermijn Prijs bij de verkoop op afbetaling Maandlerap Dodge Caliber 1.8S 18.900, 5.500. 13400.- 36 2.663.56 7.9% 9.631.44 16.063,56 €l7S Dodge Caliber l8S 18.900.- 3-550.- 15.350.- 36 2.901,28 7.9% 9.631.44 18.251.28 €235.' Financiering via Chrysler Finance Ie Utrecht. Toetsing en registratie bi het BKR e Tiel Prijzen zijn onder voorbehoud van acceptatie. Genoemde pri|zen zi|n iricl BTW/BPM en excl kosten rijklaar maken. Gem. verbruik' 6,1 - 8,1 1/100 km (I I: 161 192 g/km. Wijzigingen voorbehouden, jw JAN HOP CHRYSLER JEEP GOES Amundsenweg 37, Goes. Telefoon 01 1 3 - 25 08 58. Internet: www.hopgoes.nl Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00 - 1 8.00 uur. Donderdag koopavond tot 21.00 uur. Zaterdag 9.00 - 17.00 uur. KOEWACHT - De voormalige vlasfabriek Sint Andries kan niet worden gered van de slo pershamer. Burgemeester en wethouders van Terneuzen laten dat weten aan de gemeenteraad. De raads commissie omgeving sprak in mei nog de wens uit om te probe ren met name de schoorsteen van de voormalige vlasfabriek te behouden. Volgens het colle ge blijkt echter dat dit tech nisch niet haalbaar is. De discussie over Sint Andries laaide op naar aanleiding van plannen van een projectontwik kelaar om op het terrein vijf luxe landhuizen te bouwen. Daarvoor zou dan wel de oude bebouwing moeten worden ge sloopt. De provinciale commissie van de Bond Heemschut maakte ern stig bezwaar tegen de voorgeno men sloop. door Harmen van der Werf GOES - Het haalbaarheidson derzoek naar de behoefte aan een luxe hotel in het oude GAK-kantoor in Goes is gunstig uitgepakt, volgens initiatiefne mer C. van de Zandt. „Zo'n ho tel missen we eigenlijk in heel Zeeland." Van de Zandt, eigenaar van res taurant De Stadsschuur in Goes, trad begin dit jaar voor het eerst met zijn hotelproject naar buiten. Hij hield onder meer een informatiebijeenkomst voor omwonenden van het voor malige GAK-kantoor aan de Van de Spiegelstraat die enthou siast reageerden. Het is daarna vrij stil gebleven, behalve dat de gemeente Goes in maart liet we ten geen extra verdieping op het nu bunkerachtige kantoorpand te willen. Dat zou niet passen bij het historische stadsgezicht van Goes. De stilte rond het project bete kent echter niet dat er niet meer aan wordt gewerkt, integendeel, volgens Van de Zandt. Het door de provincie gevraagde haal baarheidsonderzoek naar de be hoefte aan extra hotelcapaciteit is uitgevoerd. „Dé plek voor zo'n hotel is in Goes", vat Van de Zandt samen. Hij wil er een stadshotel van maken met vier sterren. „Zoiets bestaat nog niet in Zeeland." Zijn idee is al met al een gat in de markt, maar dan moet zo'n luxe hotel ook nog haalbaar zijn. Zonder de extra verdieping zou dat niet mogelijk zijn, gaf Van de Zandt eerder aan. Archi tectenbureau Rothuizen Van Doorn 't Hooft heeft inmiddels nieuwe ontwerpen gemaakt, drie stuks. Van de Zandt gaat die op korte termijn presente ren, in eerste instantie aan de ge meente. Binnen de nieuwe ont werpen is het, aldus de initiatief nemer, mogelijk de al in eerste instantie beoogde tachtig ka mera te bouwen. „Dat is de mini male eis om het hotel te kunnen exploiteren." Wanneer er aan de Van de Spie gelstraat iets gaat gebeuren aan één van de lelijkste panden van Goes, durft Van de Zandt nog niet te zeggen. „Aan een half jaar zit je zo." Nee, je hoeft chimpansee Patrick niet te bellen. Maar je kunt hem wel helpen! Hoe? Door je oude mobiele telefoontje in te leveren voor Stichting AAP. MEER WETEN? KIJK OP WWW.AAP.NL rOPVANC VOOR UITHEEMSE DIEREN STAP MAAR IN DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND O AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 30