Kloof randstad en regio groeit Russen doden Japanse visser PZC Ondernemer Verzekeraar en zorgkantoor vragen familie premie voor overleden moeder te betalen Prijs van glas loopt sterk op in Europa Ministerie uit in rapport zorgen over regio's Sloelïjn later klaar door onderzoek explosieven Tienduizenden bezoeken Rescue Vlissingen Webwinkels massaal in overtreding De eerste de beste Ook voor (meng-) verf ga je naar: Hubo De Bezige Hand Buteuxscraat 12, Oost-Souburg Tel 01! 8 461241 woensdag gesloten HEN HAAG - De kloof tus sen de economisch rijke Randstad en de rest van Ne- derland neemt in de nabije toekomst alsmaar verder loc. ij)e werkgelegenheid in Zeeland, Zuid-Limburg, Twente en de Achterhoek holt tot 2015 achter uit Ook worden de provincies door verkeersknelpunten steeds moeilijker bereikbaar. Dat staat in het rapport Neder - land in 2015, een toekomstver- i kenning van het ministerie van Binnenlandse Zaken. in 2015 heeft de Randstad zich naar Noord-Brabant, Gelder land, Overijssel en Flevoland uitgebreid, voorspelt het mi nisterie. De nieuwe Randstad provincies gaan meeprofiteren de toenemende werkge- tcgciheid. Alleen in deze econo misch meest krachtige delen pan Nederland blijft er vol doende vraag naar laagopgelei- den; Laagopgeleiden In steden en gemeenten buiten de Randstad komen laagopgelei de krachten de komende jaren steeds moeizamer aan werk. En dat terwijl het percentage laag- iiden in de randprovincies juist aanzienlijk hoger is en blijft. Het aantal banen in de Ne derlandse industrie- en land bouwsector neemt over het alge meen verder af. provincies buiten de. Rand- door Maurits Sep ARNEMUIDEN - De Sloe- lijn is enkele maanden la- Ier klaar dan gepland. De vondst van explosieven uit de Tweede Wereldoorlog cn het onderzoek dat daar mee samenhangt, leiden tot een flinke vertraging. Volgens Prorail, dat de goederenspoorlijn aanlegt, wordt ernaar gestreefd het viaduct over de A58 bij Ar- nemuiden voor het einde van volgend jaar op te leve ren. Het had na de zomer van 2007 klaar moeten Gedeputeerde T. Poppel- aars van verkeer vindt het vervelend dat er 'langer overlast is op de belangrijk ste weg door Zeeland', maar accepteert het begrip vol. „Zoiets kan gebeu ren." Door de vertraging hebben ook automobilisten langer last van de werkzaamhe den. Het verkeer op de A58 wordt nu in een slinger over de zuidelijke banen ge- bid. Dat duurt nog tot on geveer maart volgend jaar. Dan moet het noordelijke deel van het spoorviaduct en de weg eronder af zijn. Het verkeer wordt dan via een nieuwe slinger over de noordbaan van de A58 ge leid, zodat Prorail het zui delijke gedeelte van het via duct kan bouwen. Dat had na de zomer af moeten zijn, ■naar dat wordt volgens projectleider A. Korlaar eind 2007. Dan pas wordt de A58 volledig vrijgege ven. De Sloelijn zelf is dan nog niet klaar. Als de snel weg en het viaduct gereed zijn, kunnen de rails wor den gelegd. Het hele tracé vanaf het Sloegebied tot de hoofdspoorlijn kan zonder vertraging worden aange legd. De kunstwerken daar zijn op tijd klaar, stelt Kor- laai'. „Maar omdat het via duct niet op tijd af is, loopt °°k de spoorlijn enkele maanden vertraging op, tot in 2008." stad worden ook steeds moeilijk bereikbaar, aldus het ministe rie. De A2 ten zuiden van Den Bosch wordt zelfs 'een onneem bare barrière voor economische ontwikkeling en werkgelegen heid'. Alleen als verkeersknel punten buiten de Randstad worden opgelost, kan de werk gelegenheid in de achtergeble ven provincies worden opge krikt. Als de doorstroming rond Eind hoven wordt verbeterd, zijn ba nen in de regio van Den Bosch, Utrecht èn de Randstad bijvoor beeld ook voor Limburgers be reikbaar. Binnen de Randstad valt op sommige plaatsen een toene mende werkloosheid te ver wachten. Vanuit Flevoland, Almere en- Lelystad worden ba nen in Amsterdam en de rest van de Randstad moeilijk bereik baar. Deze regio's kampen straks met een fikse bevolkingsgroei ter wijl de werkgelegenheid achter blijft. Het ministerie voorziet dat ze tot de probleemgemeen ten van Nederland gaan beho ren als er niet wordt ingegre pen. GPD door Martijn de Koning OOST-SOUBURG - Twee brie ven in drie dagen kregen ze. Eerst van het Zorgkantoor Zee land: of de familie Van den Ak ker het verpleeghuis van hun overleden (schoon)moeder voor taan via automatische incasso wilde betalen. En vervolgens van Zilveren Kruis Achmea, dat zich afvroeg waarom de reke ning van de in juli gestorven me vrouw was geblokkeerd. Ze moest de premie van augustus immers nog betalen. Nadat zijn schoonmoeder op 24 juli was overleden, liet F. van den Akker uit Oost Souburg dat weten aan verschillende instan ties. „Op zich is dat goed ge gaan", geeft hij aan. De brieven die hij afgelopen week van het Zorgkantoor Zee land en zorgverzekaar Zilveren Kruis Achmea in de bus kreeg, bewijzen dat. Ze zijn namelijk geadresseerd aan de familie Van den Akker. Die wordt in de aan hef van de brieven 'de nabe staanden' en 'de erven' ge noemd. „Ze weten dus dat mijn schoonmoeder is overleden" be nadrukt Van den Akker. Des te onbegrijpelijker is de in houd van de berichten. Het Zorgkantoor vraagt of de reke ning voor het verpleeghuis van (schoon)mama voortaan via au tomatische incasso voldaan kan worden. „U heeft er geen omkij ken naar", betoogt de teamlei der administratie. Zilveren Kruis Achmea deelt mee dat het niet lukt de premie voor de zorgverzekering van me vrouw van haar rekening te ha len. De bank heeft de afschrij ving geweigerd, meldt de verze keraar. „Dat geloof je toch niet", rea geert Van den Akker. „Stel je voor dat dit over je kind gaat. Dan barst je in huilen uit." Hij weet waarover hij praat. „Ik ben dierenarts. Elk jaar bericht ik hondeneigenaren dat het tijd is hun dieren in te laten enten. Zelfs dan ga ik eerst goed na of de hond intussen niet is overle den." Als dat eens mis gaat, rea geren sommige eigenaren kwaad. „Terwijl we het hier over mensen hebben." Woordvoerder D. Westerwoud van CZ, waaronder het Zorgkan toor valt, zoekt de schuld bin nen het eigen bedrijf. „Een dom me, stomme fout", erkent hij. Een medewerker van het Zorg kantoor pleegde gistermiddag een excuustelefoontje met de fa milie Van den Akker. Ook C. Rompa van Zilveren Kruis Achmea zegt toe excuses aan te bieden, „Op het moment dat we de brief schreven, wisten we nog niet dat mevrouw was overleden. De adressering doen we een paar dagen later. Het adres was toen wel aangepast." De verzekeraar kijkt of de proce dure verbeterd kan worden. van onze redactie buitenland TOKIO - Een Japanse krabben- visser is gisteren gedood toen zijn vissersboot werd beschoten door een Russische patrouille boot, nadat hij de Russische ter ritoriale wateren zou zijn bin nengevaren en weigerde te stop pen. Het incident heeft geleid tot een diplomatieke ruzie tussen Japan en Rusland, aangezien beide lan den al tientallen jaren eikaars territoriale aanspraken in het ge bied van de eilandengroep de Koerillen bestrijden. Het was echter voor het eerst in vijftig jaar dat zich een dergelijk inci dent voordeed. Het Japanse mi stig? SK39 nisterie van Buitenlandse Za ken eiste opheldering en excu ses van de Russen en verder vrij gave van de dode en de resteren de drie bemanningsleden, die zijn overgebracht naar het ei land Kunashiri. De Russische ambassadeur in Tokio werd op het ministerie ontboden om de Japanse protesten in ontvangst te nemen. Voor de Russische am bassade in Tokio demonstreer den enkele tientallen extreem rechtse betogers, die het inci dent 'moord' noemden. Volgens Tokio hebben de Russen 'buiten sporig geweld' toegepast. Een Russische diplomaat zei dat pas was geschoten nadat de vissers een bevel om te stoppen hadden genegeerd. GPD/RTR BH DEN HAAG - Nederlandse webwinkels overtreden op grote schaal Europese re gelgeving door verplichte informatie niet op hun site te vermelden. Dat kan de betrokken bedrijven mil joenen euro's kosten aan omzetverlies en boetes, zegt de Vereniging van Ka mers van Koophandel (VKK). Internetwinkels moeten een bezoekadres hebben en een BTW- en KVK-num- mer op hun website vermel den. In de praktijk houden webwinkels zich daar nau welijks aan, zegt de VKK. Ook met de verplichte ver melding van de algemene voorwaarden zijn de inter netwinkels allesbehalve scheutig. Volgens de VKK kunnen klanten hun aan koop annuleren als blijkt dat een verkoper zich niet aan de wet houdt. De web winkels hadden vorig jaar een omzet van 2,21 miljard euro. Over het toezicht op de webwinkels bestaat ondui delijkheid. Bij het ministe rie van Economische Za ken is een consumentenau toriteit in oprichting, maar die kan pas wat doen als sprake is van een 'structu reel' probleem. De VKK zegt dat het toezicht bij de Fiod-ECD ligt. Maar die verwijst terug naar EZ. Branchevereniging Thuiswinkel.org' onderkent het probleem. Directeur W. Jongen: „Veel mensen be ginnen een bedrijfje maar zijn nauwelijks op de hoog te van de regels." GPD 's-Gravenpolders bedrijf mondiaal marktleider biodiesel Betaald voetbal trapt af pagina's 21,22, 23 en 26 Wie wordt de nieuwe commissaris? Sinds Wim van Gelder zijn vertrek heeft aangekondigd zijn politici, bestuurders en journalisten bezig met een nieuw gezelschapsspel: wie wordt de nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland? Wie heeft er ambitie en wel ke politieke kleur heeft de voorkeur? De namen van de (ex-) ministers Veerman, Peijs en Van im9 Aartsen, ja zelfs die van premier Balkenende I duiken op. Huntelaar schiet Oranje naar zege Het Nederlands voetbalelftal heeft gisteravond met 0-4 gewonnen van Ierland. De debuterende Klaas-Jan Hunte laar luisterde zijn debuut op met twee doelpunten. De Ajax-spits was betrokken bij de gehele Nederlandse pro ductie. Naast zijn twee treffers (0-1 en 0-3), be reidde hij de 0-2 van Arjen Robben en de 0-4 g van Robin van Persie voor. mLl «J? Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7, 8 en 9; Radio 8e Televisie: 11; Zee land: 13,15,17 en 19; sport: 21, 22, 23, 24, 25 en 26. door Jeffrey Kutterink BIEZELINGE - In Europa dreigt een tekort aan glas. Dat komt omdat vier van de twintig glasovens dicht gaan voor onder houd. In drie maanden is de glas- prijs met 25 procent gestegen. Een eind is nog niet in zicht. Consumenten en bedrijven beta len komend jaar minstens veer tig procent meer voor glas. Glashandel Moerstee in Biezelin- ge is gewaarschuwd door de Franse leverancier Saint-Go- bain, zegt directeur M. Moer stee. Het bedrijf koopt daarom extra glas in om een voorraad aan te leggen. Jaarlijks ver koopt Moerstee tussen de 300 en 400 ton glas; nu neemt het be drijf 200 ton op voorraad. De druk op de glasmarkt is hoog. „De autoindustrie heeft bedongen dat er altijd glas naar toe gaat. Dus die zal geen proble men ondervinden. Dat terwijl autoruiten steeds groter worden en er dus meer glas nodig is. De vraag naar glas is ook groter door de opbloeiende economie. Er wordt meer gebouwd; niet al leen in West- maar ook in Oost-Europa. Er worden daar veel vakantieparken gebouwd." Door de snel groeiende vraag en het dalende aanbod, dreigt een tekort en vliegen de prijzen om hoog. Het effect wordt versterkt door de stijgende olieprijs. Moer stee: „De drie grote glasprodu centen in de wereld hebben 85 procent van de markt in han den. Ze heffen een energiepre mie." Op elke 20 ton betaalt Moerstee nu 1850 euro energie premie. „Die is de afgelopen tijd fors verhoogd. We zijn daarom genoodzaakt de premie door te berekenen, terwijl we dat de af gelopen anderhalf jaar de pre mie voor eigen rekening hebben genomen. pagina 8 Moerstee groeit VLISSINGEN - Het was gisteren dringen op en rond de Vlissingse boulevards. Tienduizenden mensen waren afgekomen op de demonstraties die reddingsdiensten op en langs het water gaven in het kader van Rescue Vlissingen. Mensen konden niet alleen kijken naar helikopters, reddingsvaartuigen, vliegtuigen en ander materieel, er waren ook tal van activiteiten waaraan ze zelf mee konden doen. foto Ruben Oreel (Advertentie) 'er*ereh? INFOEKAimAOVOO«ONDEPI«MBiSINinJICWrtST-NEO!5L*NO (Advertentie) o Noteert u mij voor een proefabonnement i van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénmalig roestemming voor rekeningnummer, Ik heb de laatste drie maandon gnen proefabonnement gehad. O Noteert u mij voor een vast abonnement, De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso 20.55)' CU per kwartaal met automatische incasso 59.75)". (U per jaar met automatische incasso 229,20)* met gratis PZC-parapiu SHzuóssHSSSSSO» E het alfabet van Zeeland Kijk op www.prc.nl/ahonneren, bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur doro bon naar PZC, afdeling lerersservice Anty/oordnummer 713, MBO WB Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 1