Aanslagen betaald uit hulpgeld Spanje houdt van de 500-euro biljetten Libanees leger vervangt Israëliërs in het zuiden China helpt Afrika in strijd armoede ijsseldijk modes Doden bij aanslag Mosul en gevechten Karbala Atjeh viert een jaar vrede Bijdragen aardbeving Pakistan zouden zijn gebruikt door terroristen Zwitsers vee keert terug naar valleien door Akijn Visser MOSUL - Een zelfmoordaan slag in de Noord-Iraakse stad Mosul heeft gisteren negen le vens geëist. Een zelfmoordcommando blies zichzelf met een voertuig op voor een kantoor van de Pa triottische Unie van Koerdis- tan (PUK), meldde de lokale politie. Zeker 36 mensen raak ten gewond. De ontploffing had plaats om kwart voor elf 's ochtends. Een vuilniswagen vol explosieven ging de lucht in voor het kantoor van de poli tieke partij van president Tala- bani. Onder de doden zijn vijf leden van de gewapende tak van de PUK. In de Zuid-Iraak- se stad Karbala kwamen giste ren zes mensen om het leven bij gevechten tussen sjiitische militieleden en Iraakse veilig heidstroepen. Het vuurgevecht brak uit nadat militairen een religieuze school van een sjiiti sche geestelijke waren binnen gedrongen. Bij de inval werden tweehonderd volgelingen van de geestelijke opgepakt. Leger en politie hebben na het inci dent een avondklok ingesteld in Karbala, waar de spannin gen de laatste weken zijn opge lopen. ANP/RTR/DPA/AFP BANDA ATJEH - Tienduizenden mensen hebben gisteren in de Indonesische pro vincie Atjeh de eerste verjaardag gevierd van de vredesakkoorden tussen de opstan delingen en de regering. Lokale media schatten het aantal feestgangers op 200.000. Een enorme mensenmenigte verzamelde zich voor de belangrijkste moskee in de hoofdstad Banda Atjeh. Sommige mensen scandeerden leuzen als 'vrede' en 'leve de Atjehers'. De zich tientallen jaren voortslepende strijd tussen separatistische re bellen en regeringstroepen heeft naar schatting 15.000 mensenlevens geëist. foto Tarmizy Harva/RTR woensdag 16 augustus 2006 van onze redactie buitenland TEL AVIV - Het Israëlische le ger kan zich binnen zeven tot tien dagen hebben teruggetrok ken uit Zuid-Libanon. Dat heeft de stafchef van het leger, gene raal Dan Halutz, gisteren ver klaard. Israëlische militairen zullen Zuid-Libanon verlaten, waarna eenheden van het Liba nese leger en militairen van een internationale troepenmacht hun plaats zullen innemen. Het Libanese leger begint vol gens bronnen in Beiroet donder dag al met het stationeren van troepen ten zuiden van de rivier Litani. Die troepenmacht zal uit zo'n vijftienduizend militairen bestaan. De Libanezen zullen ingezet worden in gebieden die nu nog door de Israëliërs worden bezet, maar dat gebeurt pas nadat de Israëlische militairen de posten hebben overgedragen aan VN-eenheden. Volgens Israëli sche regeringsfunctionarissen kan dat voor de eerste posten binnen 48 uur. De Libanese minister van Defen sie Elias al Murr zei dat zijn le ger de Hezbollah-strijders in het zuiden niet zal ontwapenen. Volgens westerse diplomaten in Israël zou een eerste groep van circa vierduizend Franse blauw helmen volgende week in Zuid-Libanon kunnen aantre den. Israël had tot aan het staakt-het-vuren van maandag rond de dertigduizend militai ren in Libanon; tweeduizend van hen zijn inmddels terugge keerd naar Israël. In het zuiden van Libanon heb ben zich gisteren nauwelijks in cidenten voorgedaan. Hezbollah vuurde wel een salvo katjoesja's af, maar aangezien die niet ge richt waren op Israël, reageerde het Israëlische leger niet. De humanitaire situatie in Liba non na de wekenlange Israëli sche bombardementen is 'nage noeg catastrofaal'. De schade aan huizen, scholen en moskee ën is enorm, en voor honderddui zenden burgers is er voorlopig geen zicht op een beter bestaan. Dat heeft het hoofd van de nood hulpcoördinatie van de Verenig de Naties, J. Egeland, gisteren gezegd in een vraaggesprek met een Russische krant. Egeland liet zich opnieuw kri tisch uit over de wijze waarop Is raël geweld heeft gebruikt in de strijd tegen de sjiitische verzets beweging Hezbollah. Volgens de hoge VN-functiona- ris had Israël 'beter moeten na denken' voordat het burgerdoe len in Libanon bestookte. „Deze oorlog eindigt niet voordat de bezittingen van honderdduizen den slachtoffers zijn teruggege ven of zijn gecompenseerd", voegde Egeland daar aan toe. GPD/RTR/ANP/RTR/AFP Maori-koningin overleden op 75-jarige leeftijd WELLINGTON - De koningin van de oorspronkelijke bevol king van Nieuw-Zeeland, de Maori's, is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden. Dat hebben Nieuw-Zeelandse media be richt. Ze zat veertig jaar op de troon. Te Arikinui Dame Te Atairangi- kaahu, zoals ze voluit heet, was de zevende persoon die sinds 1858 optrad als de vorst of vor stin van de Maori's. In dat jaar plaatsten de Maori's iemand uit hun midden op de troon uit pro test tegen de Britse kolonisatie. De koning of koningin van de Maori's heeft alleen ceremoniële functies, maar hij of zij wordt door de onderdanen op handen gedragen. Een opvolger is vol gens de Nieuw-Zeelandse pers nog niet bekend. ANP Advertentie Motorrijder slaapt naast Autobahn IBBENBÜREN - Een Australische motorrijder heeft ge slapen op een Duitse autosnelweg. Meerdere automobilis ten zagen de man op de vluchtstrook liggen en waar schuwden de politie. De 52-jarige toerist van Ierse afkomst wilde naar Dort mund rijden, maar hij raakte op de A30 (Oldenzaal-Osna- brück) de weg kwijt. Hij werd zo moe clat hij zijn slaap zak uitrolde om een dutje te doen. Agenten maakten de Australiër wakker. ANP Bruidsparen moeten wachten PHUKET - Trouwlustigen die onder idyllische omstandig heden in Thailand elkaar het jawoord willen geven, zul len enig geduld aan de dag moeten leggen. Het Aziatische land kampt met een groot tekort aan trouwaktes. Het onder toeristen populaire Phuket en omgeving heeft bijvoorbeeld al weken geen nieuwe formulieren ontvan gen. ANP Vissers dobberen oceaan over MAJURO - Drie Mexicaanse vissers zijn in hun bootje de Stille Oceaan overgedobberd. Het drietal werd door een Taiwanese vissersboot opgepikt bij de Marshall eilanden 8000 kilometer van hun vaderland. „Ze waren mager en hongerig toenze afgelopen week wer den opgepikt, maar verkeren verder in goede gezond heid", maakte een medewerker van de Taiwanese rederij gisteren bekend. De Mexicanen hebben zeker drie maan den op zee doorgebracht. Ze raakten op drift, nadat de motoren van hun boot waren uitgevallen. De drie hielden zich in leven met zeevogels, vis en regenwater. ANP/AFP Britse koningshuis eist rectificatie LONDEN - Het Britse koningshuis heeft een rectificatie van The Sun geëist voor gedateerde foto's van nachtelijke escapades van de prinsen William en ITarry die gisteren op de voorpagina van het boulevardblad zijn geplaatst. Volgens een woordvoerder van hun vader, kroonprins Charles, zijn de foto's al drie jaar oud. De foto's in The Sun tonen Harry en William in een duide lijk beschonken toestand in een Londense nachtclub. Prins 'Dirty Harry' heeft zijn handen vol aan een rondbor stige blondine die luistert naar de naam Natalie Pink- ham, aldus The Sun. Zijn oudere broer William praat met een cocktail in de hand met een niet te identificeren vrouw. ANP Sterke groei immigratie naar VS WASHINGTON - Het aantal immigranten in de Verenig de Staten is de afgelopen vijf jaar met 16 procent geste gen tot 35,7 miljoen. Daarmee maken immigranten nu 12,4 procent uit van de totale Amerikaanse bevolking. Dat blijkt uit gisteren ver schenen overheidsgegevens, waarover verscheidene Ame rikaanse media berichtten. Uit de cijfers komt ook naar voren dat steeds meer immi granten niet meer kiezen voor de 'traditionele immigran- tenstaten' als Californië of New York. Steeds vaker vesti gen nieuwkomers zich in het Midwesten, New England of staten in het gebied van de Rocky Mountains. ANP Afname van aantal Duitsers BERLIJN - De Duitse bevolking is vorig jaar gekrompen als ge volgvan het laagste geboortecij fer sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog. Ook nam het aantal immigranten sterk af. Dat heeft het Duitse bureau voor de statistiek laten weten. In 2005 werden 686.000 kinde ren geboren, tegen 830.000 sterf- iegevallen. Het aantal immigran ten was niet groot genoeg om dit gat van 144.000 mensen op te vullen. Duitsland telt 82,4 mil joen inwoners. Een Duitse vrouw baart tijdens haar leven gemiddeld 1,36 baby, het laag ste aantal in de ËU. De regering beeft belastingverlichting voor gezinnen in het vooruitzicht ge steld in een poging het geboorte- cïjfer op te krikken. ANP door Henk van den Boom BARCELONA - De Spanjaar den zijn enthousiaste verzame laars van biljetten van 500 euro. Dat blijkt uit de jongste gege vens van de hoogste nationale geldinstelling, de Banco de Es- pana. Op dit moment circuleren er ruim 106 miljoen briefjes van vijfhonderd die samen een waar de vertegenwoordigen van bijna 53 miljard euro. Een derde van alle vijfhonderd jes die in de twaalf eurolanden zijn gedrukt moeten ergens verstopt zitten in een kluis in Spanje. Een verontrustend ver schijnsel, zegt de belasting dienst in Madrid. Maar daar blijft het ook bij, want de Spaanse fiscus legt een merk waardige terughoudendheid aan de dag om het uitgebreide circuit van zwart geld aan te pakken. Anders is het bij politie en justi tie. Bij de omvangrijke post zegelfraude die onlangs werd ontdekt, vond de politie bij een van de hoofdrolspelers twin tigduizend briefjes van vijfhon derd ter waarde van 12 miljoen euro, keurig begraven in de tuin. In totaal is het afgelopen jaar voor bijna vijf miljard euro aan frauduleus geld en goederen in beslag genomen, dat alles afkomstig uit de 'grijze eco nomie'. De meeste klappen vie len aan de Costa del Sol, met de badplaats Marbella als cen trum. Witwassen Volgens Interpol is Spanje het meest attractieve land van Euro pa voor het witwassen van geld. Veel internationale witwassers gebruiken de zogenaamde 'Span- jeroute' om hun zwarte geld te witten. Dat gebeurt voorname lijk in de onroerend goedsector. Volgens schattingen van econo men speelt twintig tot veertig procent van de Spaanse econo mie zich af buiten het gezichts veld van de fiscus. Belasting ambtenaren zelf klagen herhaal delijk dat ze geen mensen en on voldoende middelen hebben om dit probleem te bestrijden. „On ze controlemethodes stammen uit de middeleeuwen", zegt José Maria Pelaez, voorzitter van de vereniging van belastinginspec teurs. Marbella In Spanje wordt volgens hem de kleine belastingbetaler uiterst efficiënt in de gaten gehouden, maar de grote bedrijven en de rijken kunnen volledig hun gang gaan. „In Spanje hebben we een situatie die in geen enkel ander land voorkomt." Een voor beeld is volgens de inspecteur de recente bouwfraude in Mar bella, waar honderden politie mensen aan hebben gewerkt en nog aan werken, maar slechts twee mensen van de belasting dienst. Ook de banken doen vrijwel niets om het zwarte geld uit te bannen. Het gebeurt maar spora disch dat ze 'verdachte transac ties' melden bij de autoriteiten, hoewel ze dat wettelijk ver plicht zijn. GPD door Sal Stam PEKING - China kan met zijn groeiende aanwezigheid in Afri ka een unieke bijdrage leveren aan de armoedebestrijding op kei continent. De Afrikanen staan positief tegen Chinese knip en investeringen omdat zij zo een grotere kans hebben op een beter bestaan. Het gevoel van dankbaarheid bij de Afrika nen overheerst. Dat heeft de Amerikaanse ont- wikkelingsdeskundige Jeffrey Sachs gisteren gezegd tijdens Mn forum in de Chinese hoofd stad Peking. Sachs is speciaal adviseur van secretaris-gene raal Kofi Annan van de Verenig de Naties. Hij leidt bovendien P zogeheten Millennium-pro ject van de volkerenorganisatie. :t|atis erop gericht de wereldwij de armoede te verminderen, volgens Sachs weten de Chine zen zelf maar al te goed wat ar moede betekent. Toen China eind jaren zeventig de weg van economische hervormingen in- s'°eg, zat het land financieel jan de grond. Meer dan 25 jaar ateris China er in geslaagd hon- ocrden miljoenen mensen uit de Jjmoede te helpen, c ervaring die de Chinezen zelf hebben komt in Afrika goed J®_Pasi meent Sachs, die als is aan Co lumbia University. Op het fo rum in Peking wees hij erop dat de Chinezen een pragmatische aanpak voor staan. Afrika vormt een aantrekkelijk doelwit voor Chinese investeringen om dat het continent over grondstof fen zoals mineralen en olie be schikt. China heeft die hard no dig om zijn eigen economische groei te kunnen volhouden. De Chinese aanpak wordt in het Westen echter met argusogen ge volgd. Critici menen dat China indirect steun verleent aan regi mes die het met zaken als men senrechten en corruptie niet zo nauw nemen. Sachs, die zich in het verleden kritisch uitliet over gevestigde instituten als het Internationaal Monetair Fonds, zei gisteren dat er bij het geven van hulp geen 'zware politieke voorwaarden' moeten worden gesteld. „De bes te manier om een einde aan con flicten te maken is door een ein de te maken aan armoede." In Afrika zelf zijn overigens ook kritische geluiden te horen over Chinese opmars. Vakbonden kla gen dat de Chinezen bij veel hulpprojecten hun eigen men sen meenemen, waardoor de Afrikanen zelf er niet aan te pas komen. Een ander probleem is dat China het continent over spoelt met goedkope producten, waardoor lokale producenten het moeilijk hebben. ANP/RTR doorEgbertStoet LONDEN - Miljoenen Britse „nden die vorig jaar in Groot-Brittanuië werden opge- Laakl om de slachtoffers van de verwoestende aardbeving in Pakistan te helpen, werden uit- j. eindelijk gebruikt om de vorige ffeek verijdelde aanslagen op vliegtuigen voor te bereiden. j)at stellen bronnen bij de Paki- slaanse inlichtingendienst in de el kant The Washington Post van 5- -gisteren, li Een Britse islamitische hulpor- j. ganisatïe stuurde in december ongeveer vijf miljoen pond (7,5 'miljoen euro) naar Pakistan, al- I "•dus een van de zegslieden die nauw betrokken is bij het onder- zoek. Dat wekte wantrouwen bij de Britse inlichtingendien- slen en hielp de onderzoekers zo op het spoor van de vermeende daders. Zij zouden van plan zijn geweest om boven de Atlan- tische Oceaan met vloeistoffen een aantal verkeersvliegtuigen op te blazen. In -Uiteindelijk zou minder dan de )s. .helft van het geld zijn gebruikt yoor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving s' van oktober die tienduizenden mensen het leven kostte. „Deon- 161i'schuldige Pakistaanse zielen in Gi'oot-Brittannië die zo vrijge- vig bijdroegen voor de slachtof- ■ea fors van de aardbeving wisten j 'niet dat hun geld in werkelijk heid zou worden gebruikt voor een van de grootste teixoris- tische operaties", aldus een van ui- de bronnen. a Kashmir g De ingewijden noemen geen na- Imen van organisaties, maar vol- r!5 gens het Britse dagblad The Ti- 'mes zijn rechercheurs gedoken jS" iii de geschiedenis van de hulp- 33! :organi-satie Crescent Relief. De lts vader van een van de 24 verdach- ten in de terreurzaak, de in Paki- I stan opgepakte Rashid Rauf, 'was oprichter van deze Londen- se instelling. 'Ook gaan de inlichtingendien- sten de bestemming na van het de, .geld dat Pakistaanse Britten hebben gestuurd naar de organi satie Jamaat al Dawa. Dit is de politieke tak van de extremis tische Lashkar e Taiba, door de Verenigde Staten gebrandmerkt als een terroristische organisa tie. De beweging vecht in het In diase deel van het betwiste Kashmir een guerrillaoorlog uit, maar was in het rampgebied ook intensief betrokken bij hulp verlening. Het Pakistaanse ministerie van Buitenlandse Zaken ontkende gisteren in een reactie met Idem dat een hulporganisatie het geld misbruikte. Het gaat vol gens een woordvoerder om 'ab surde ongegronde verhalen' met het doel Pakistan te 'belas teren'. De gearresteerde Rauf heeft volgens hem ook niets te maken met hulporganisaties die hielpen bij de rampenbestrij ding. Na de aardbeving in Kashmir hebben Britse moslims, van wie velen banden hebben met Paki stan, grote sommen geld opge haald voor hulpverlening. Een deel daarvan werd in tassen vol contanten naar het gebied ge bracht, waardoor er weinig con trole was over de bestemming van het geld. ANP/AFP OBERLAND - Koeien op de vee- en kaasmarkt in het Zwitserse Oberland. Herders en hun kuddes ke ren binnenkort, na de zomermaanden in de bergen te hebben gebivakkeerd, terug naar de valleien. Maar voordien worden kaas en een deel van het vee verkocht op de markten in de hoger gelegen Alpen dorpen. foto Stefan Wermuth/RTR Resten huizen Neanderthalers aangetroffen TITZ - Archeologen hebben in het Duitse Rijnland de over blijfselen van woningen van Neanderthalers gevonden. Het gaat om kuilen die wijzen op hutten die daar circa 120.000 jaar geleden werden vervaar digd, meldden de lokale autori teiten. In de naaste omgeving van de kuilen zijn circa zestig stenen werktuigen en andere voorwerpen aangetroffen. De Neanderthalers waren een pre historisch mensenras waarvan de eerste fossiele overblijfselen voor het eerst bij Düsseldorf werden gevonden. ANP/DPA Yerseke - Lepelstraat l.Tel. 0113 571539

Provinciale Zeeuwse Courant | 2006 | | pagina 5